LXV6c_fol_64

1

RECTOR -

J ALMA STUDIORUM

IVERSITATE

(UN

TUBINGENSI -

L.5

i RTE

z

^

lInus vobis hodie indicimus, CIVES OPTIMI, ex hac *ïþfa tabula,

N

unde operas noftras publicas privatasque indicare alias folemus,

ANJAY]

Quod dum facimus, melius aliquid przftantiusque dicimus, quam

OM

quidem primo adípectu videri poffet, vobisque reconditz fapien-

ä

u)

tiz penetralia recludimus.

Scilicet omnium do&rinarum, om-

Y

7

ä

e

niumque artium , quz aliquam humano generi adferuntutilitatem,

complementum fummusque apex eít 275 Pene moriezdi , quamne-

j

Es

,

SS

ERN

mo facilius edifcere, ,nemo rectius alios docere poteft , quam qui

À

NS ä/

SS UA

ad quotidiana hominum bene morientium exemplairretorto oculo

refpicir.

Laudent alii, & fao quidem merito laudent, fapientiam Terentiani illius De-

mez, ycgregic pronunciantis

D*

Nil pratermitto: confuefacio, deuique

In[picere, tanquam in [peculum, in vitas omuium

sbeo, atqué ex Aliis [umere exemplum Jibi.

Nos fane longe €quius, fan&iffimzque relipionis, quam profitemur, placitis convenl-

entius ftatuimus, ut non folum in vitas, fed vel maxime etíam in mortes aliorum, tane

Hoc enim fi fiat,

quam in fpeculum infpiciamus, atque hinc exempla nobis fürarnus,

animus a rerum caducarum contubernio fejunctus , ad divina, zterna & immortalia ex«

Citabitur, atque, poühabitis feculi hujus illecebris, alteram iftam melioremque vitam

non anhelabit tantum , fed ad eandem quoque condigne fe przparabit, quin cum Sere

3

vatore vivere, ar&tiusque conjungi ac triumphare , exoptabit.-

Hana

»

X

Hanc ipiam;: quam paüciä'vErbiä-heïxc"extu.lþïäm; optandi rationem nuper iniit,

quin & exemplum, quod imitari debemus, nobis reliquit,. Prezobiliffmus , Ampliff-

mus atque Specfatiffmius DN. JO. HENRICUS TAFELIUS , zscluti Ordinis Equeffris

r Pa

ad Nierum, im eb traifu ,.qui a Sylva Herüynia smomen babet , Coufiliarius longe me-

ritiffmus ; Vir, & in graviffimis negotiis tra&tandis fingulari plane ftrenuitate, &,

quod füpra omnes titulos eft, eximia morum probitate confpicuus, dignus proinde,

cujus confervemus memoriam.

Nätug auterti is' eft poft fc'þarätäxh a Cliriffo Servatore Salütem ; antio MDCI'LXX—IIJJ

die XXZIJ. Maii, in'pago Frio/e.beizm: ptxfeGturs Hirfaugien(is , ih quo beati Viti parens,

plurimum' quotüdam Kevérelüdus atque- Digniffmus DN. TOBIAS ERIBERICUS- TA«

FELIUS patítoris officio. fun&tus eft, tanta quidem dexteritate ac zelo, ut poftea ec-

clefiam Bohndorffenfém, HerrbnbBergehfiümi dicecefi adícriptam , curandàm acceperit.

Matrem vero naétus eft Nó(ter hóneítiffidiam Matronam ,.DN. ANNAM MARIAM, ex

clariffima OBRECHTORUM genre oriundam.

Optimi hi parentes mon folum facri

À

fontis myfteriis filium fuum ifiitiàti cüfarurit; fed &'in eodem rite educando omnes fuas

cogitationes ac curas collocarunt. -

Q6 tamen'beneficio-per exiguum modo tempus

frui Noftro licuit, fiquidem amantiffimus pater, imperfcrutabili Dei confilio , iam tum

vivis ereptus fuit, cum nondum quartum ztatis annum attigiffet o saxxperzs nofter, — Li-

:

cet vero mater vidua , quz inde ab exceífu fuaviffimi coniugis, cum orba prole;

eaque fatis numerofa, Tubingam migraverat, poft duodecim annorum decurfüm, aDN.

JO. GEORGIO COTTA , percelebri apud nos Bibliopola, in matrimonium fuerit du-

€&ta; connubialetamen hocce vinculum, fex menfibus vix elapfis, przmaturo matris obi-

tu,cum infigni totius familie doloré&, rur(íüs fuit abruptum.

Hoc itaque fatali cafa

etiam matre orbatus, divinz, quz rébus morralium invigilat, providentiz fe fe totam

Ccommifit, eiusdemque luculentiffidía; quod gratiffima mente agnovit, nunquam non

Nam, iam ante matris ex bac vita abitum, B. DN. CASI-

expertus eft (pecimina.

MIRUS OBRECHTUS, Ordinis Equellris ad Syfvam Martianam cj» Nicrum tum tem-

poris Secretarius dieniffimus, cognitis Beati noítri dotibus prorfus eximiis, non folum in

i

domum eundem vecepic, fed & artem rationum conficiendarum ac dif(oungendarum edo-

cuit, viamque & modum in obeundis variis negotiis, ad cauffas perilluftris Ordinis Eque-

flris pertinentibus ,

fingulari fide ac dexteritate . ipfi commonftravit.

Przclare

etiam de Noftro meritus eft beatus DN. D. MOEGLINGIUS, Zurium in Mlma bac Uni-

verfitate quomdam Profz[Jor longe celeberrimus , Ordinisque Eque[lris Syndicus meriti[ft-

us.

Is enim folida füa ihformatione eundem itidem dignatus eít, aliisque. quamt

lurimis, quz a parente düntaxat eiípe&tari alias póffunt , mactavit beneficiis. Pree

ftantiffimis hifcé dücibus ufüs, tar egrégie nofter profecit, tantaque dexreritate negos

tia fibi deinandaca nunqüatm non exíecütus e(t, ut, cum laudatiífimus OBRECHTUS

4A4. MDUXCF. a'perillütriNobilitatisOrdine Confiliarii ornaretur honore,Defun&to no(tro

Secrétárii riühus, ob (pectara (ingulariter ejus rierira, per quam gratiofe fuerit collatum.

Tanta veroó fide, tanta induftria, tanta felicitate officii hujus partes explevit Noffer , ut

|

non folürh omner, qu& abipfo exfpectari poterat, adprobationem obtinuerit,atque a' per-

|

iMuffribus Equitilus e Heroibus fuis A. MDCCFI. ad ipfam quoque Confiliarii dignica-

témi fuerit evectüs; féd & eorundem gratiam atque liberalitatem in(ignem, ut fübfequen«

tia etíam tempora egregiedocuerunr, in fuos non minus feliciter provocaverit.

4 Jin

imo ipfemet Auguftiffimus, gloriofiffimz memoriz , Imperator JOSEPHUS, cum,augu-

|

fto adhuc Regis Romanorum axiomate fplendens , nobiliffimz illi ob(idioni Landavienfi

fauftiflimis intereffet ominibus , Noftrum, obres ab eo bene feliciterque geftas , aureo

rxhumifn.jawtc donavit, clcm;nciæ fumms figno certiffimo,

7:

: Cæterum thori (ociam (ibi

junxit Nof'er (nam & in re familiari fpe&ari a nobis de-

bet ) lectiffimam ornatiffimamque virginem DN. ANNAM DOROTHEAM, ex incluta

apud.nos-Bamiorum gente prognatam , quz fide, officiis, foecunditate Nof/ro multipli-

4

cis lztitiz ac folaminis caufa exítitit longe exoptatiffima-

Duodecim enim-marito con-

iun&iffimo liberos peperit. Ex quibus filius natumaximus,nimirum DN. JACOBUS HEN-

pud

RICUS, . U. Licentiatus , .fcrerz-z]]z'mi Ducis uoffri Caucellaria , uec uom fupremi a,

H

9$20$

A

$05 prawmtia)zum tribunalis .Aa'wmtw dig

EE MDCCXX. DN. JUSTINAM

MARIAM, DN. JO.. CHRISTOPH. GER

LACHII, Mediciza Doc£oris,

Confiliar ii .ede

J"Archiatri Ducalis Wirtembergici longe celeberrimi,

filiam , prater. alias., quibus.confpi-

cua eft, virtutes , ob fingularem etiam modeftiam be

ato.noftro inprimis. comtnendatam,

vinculo. conjugali fibi junxit , at

que A. MDCCXXXII. die XI. Maji .prematura; morte.

proh dolor.!. abreptus, ex ea unicam

CATHARINAM DOROTHEAM,

,eamque beato noftro (ingulariter. dilectam, filiolam;.

cui Deus benedicat , reliquit.

Altera fobolesDN.

MARIA FRANCISCA , uxor quondam b. DN. JOANNIS MICHAELIS HALL-

NV ACHSII ,. Pbzlofopbia moralis.,

ut. & billoriarum apud mos. Profefforis. ordimarii fa*

migeratiffimi,. A. MDCGXXFI. die

XFII. Martii, nulla reli&ta prole ,. ad- celites.abiit, poft

obicum.etíam, ob infignes plane virtutes, morumque.elegantiam, füis de(ideratiffima. Ter-

tia vero.fobo

les DN. MARIA REGINA , virgo omnibus:fexu

S.fui laudibus.digniffima,

ineunte quafi juventutis flore pariter ad füperos properans

». parentes optimos,. ob fpem

ex ipíius dotibus conceptam.

, camque proríus egregiam , non minus zgerrime adflixit.

Ut de.q

uatuor aliis liberis , qui in tenella-adhuc etate hinc ad meliorem vitam fuerunt

füblati, nil memoremus,

uod vero jam ad fuperftites atti

net.,. ex hiíce.filius nacu

major Nobi//ffzmus. DN. PHILIPPUS FRIDERICUS ,. Perid

u[lris Ordinis E.

que[tris Ar-

chivarius meritiffimus ,

duas nattus e(t conjuges , virtutzum [pleudore ,.

pracipuis. ele-

:

r antioris fexus decoribus aduumeraudas , nimirum. DN.

MARIAM. DOROTHEAM, b.

DN. FRANCKII, . U. Licentiati, atque legionum iacluti Circuli-Suevici juditis milita-

ris primarii filiam, quz, poftquam filiolum, adhuc viventem, enixa effet, ad illud cecleüium

animorum concilium evolavic; &, quz huic in thoro.fucceffiz,. DN. MARIAM: BAR-

BARAM., Pirimaxime Reverendi, doctisffaique DN.. M.. JO.. JAGOBL KIIRRERIL ,

Diece[is. Brackenbeimenfis Superattendentis dizniffimi filiam.

Alter filius,. vezera-

bilis ac cleriffim«s DN. CHRISTIANUS. FRIDERICUS, . Philofop

bie artiumque-libera-

Jium Mazifler. meritiffmus , ac Sereniffimni. Stibendiarins ,

(tudio-fanétioris doctrinz

ftrenuam navat operam , cocui Chrifttano" reique-litterariz; quod-ex egregiis; quz-jam

edidit,fpeciminibus augqrarf licet , haud parum, ut fperamus, olim profuturam.

U

3;

(züæ inter filias fuperftites natu maxïxfa eft, DN. MARIA ELISABETHA, omní«

bus , quz fexum femininum cohoneftare poffunt , ornamentis exculta,

Viro Prenobilif-

ffmo Confultiffimogue DN.. JOANNI DAN.

KORNIO , /apius laudata Societatis Eaue-

Jíris ad Nicrum Confiliario longe dexterrimo atque graviffimo, conjogali vinculo juncta

eft, acquinque nepotibus pie defancti familiam adauxit, ex quibus vero nonnifi unicus,

isque eximiz fpei adolefcens , nempe DN. CH

RISTOPH. HENRICUS , qui Philolo-

gix Studiis fumma jam incumbit diligentia, ing

enti füorum folatio ,

benigniffimo cceli

numine fuit fervatus. — Altera Nof/ri füperftes filia ,

DN. SUSANNA BARBARA , fpe-

&atz itidem virtutis, & in(ignis elegantiz femina ,

Nobililimo atque Ampliffimo DN.

PAULO FRIDERICO NAGELIO, .Seza£us intimio

risim Republica Efslingen[t Affeffo-

ri, nec mon rei faltuaria prafecto meritiffimo nupta,

uatuor ei liberos , ex quibus tres

auram fpirant vitalem , enixa fuit.

Tertiam denique beati DN, Confiliarii filiam

CHRISTINAM ROSINAM, cun&is virtutibus fexum fuum ornantibus & eandem con.

decoratam , in matrimonium duxit Zzr o

biliffmus atque Ampliffimus,DN. JO. ULRI-

CUS W/EYHENMEIERUS , Sereziffimi

VWirtembergia Ducis Confiliarius Ca

mera , [nu-

premaque adpellationum Curia Advocatus

, Wec non Prafeéitus Gommaringenfis undique

|

meritif[mus ac dexterrimus.

Quod quidem conjugium duobus fecundum füuit filiis ,

uorum natu major beato Avo cceli przivit viam , alter vero,

quousque Deo videbitur ,

hanc vitam degir.

Atque hzc fünt rei famili

aris decora, quibus mirum in modum de-

lectatus recïeacusque fuit » ,uunxg;,s nofter.

!

Reftat, ut quenam ejus faerint ultima , ea, qua fieri poteft , brevitate, ediffera-

mus.

Firma equidem profperrimaque IVofPer olim ufus e(t valetudine , quz vero tot

tantísque laboribus, quos munerum graviífimorum exigebat ratio , quin & multis lon-

Bisqueitineribus , qux inftituere neceffum habuit , fen(im fenfimque attrita fuic pluri-

mumque labcfa&aca.

Accefferunt ; qui anno hujus fzculi XXZX. in tota fere Europa

graflati

-

ra(fati fünt , contagiofi varii generís rforbi ;

ac cum primfs febres catarrhales, quibus

Nec tamen ,

-& No[ler graviter fuit correptus.

ubi rectz valetudini aliquantum fuit

reftitutus , negotiorum curam fepofü

it , fed ea ftudiofe diligenterque curans , in gravio-

res fübinde moleftias atque dolores re

lapfus eft , dubiamque plane vitam egit, Tandem

vero, ineunte hoc , quem vivimus, menfe, febris ano

.

L

mala , acuta ac maligna no-

ftrum invadere, tenuesque w/rm

um reliquias vel tandem penitus confumere coepit.

. Intellexit exinde Ao/7er , p'ropiusX

jam inftare exoptatam mortis horulam , atqué

hinc ad beatam illam, quam femper à

nte oculos habuit , anhelavitque, «t

ernitatem íe«

epulo recreatus, animum ad ul

rio, prorfusque egregie fe comparavit , facroque Chrifti

timum certamen roboravit. Brevi quoque, ante beatu

m ex hac vita difceffum, tem-

uxori,

liberis , czcerisque neceffitudinibus ,

pore, mente przfenti verbisque aptiffimis,

valedixit, pro beneficiis gratias egit, ac

bene precatus eft, füam vero animam DEO

commendavit, - Atque fic nuperius , dze fovis,

& quidem bora. III. poftmeridiaua, ex

ubi jam triumphat, & felicita-

rebus humanis religiofiffima anima ad divinas migravit,

te fumma, eaque nunquam finienda,perfruitur, Caterum, quemad

modum pie defuncto

beatam zternitatem merito gratulamur; ita Familiam ampliffimam, in lamentis luétuque

jacentem,.

DEO commendamus, utque divino folatio labantes confirmet, adflictos eri-

fficaciffimis remediis exulceratos animos refocillet, enixiffimis votis con-

gat, atque €

tendimus.

Veftrum vero erit, CIVES ACADEMICI, frequenti funeris, quod /7e-

z4 l. ex xdibus beati noftri Confiliarii ducetur, comitatu, ultimum

ra pofimeridia

Jpf? ho

norem, /?

leudideque Familia,

graviter adflidte , propenfam voluntatem teftari.

PI/P.

Ipfo die Sepulturz deftinato, qui eft X

XVI, Julii, in quem chriftiano more in-

cidit Domirgica IX. poft. Trimit. A. recuperatz Salutis. AMMDCCXXXIX,

TUBING AE,

Y

Literis CHRISTIANI GODOFREDI COTT/E,

E.

A

|

i

|

|

—

ä

Y

|

RECIC

X

Euroskala Offset

|

i

W

^ ALMA SFUDI

:

I;

19

VierFarbSelector Standard *

UNIVERSITA

18

E

|

TUBINGENSI

L

Eu

17

*

lr

120

O Baane Q

16

!

15

L.

Focus

N

14

s

FENN

13

|

M

;

12

Unus vobis hodie indicimus, CIVES O|:

unde operas noflras publicas privataSq-

C*

RA

Quod dum facimus, melius aliquidprt

11

S

1

:

quidem primo adípectu videri poffet; *

U

Scilicet 01^

E

)

tie penetralia recludimus.

(7

a

niumque artíum , quz aliquam humano

10

f

complementum fummusque apex elt 7-

J

E

,.

EEN

— —

$-

NS

E

mo facilius edifcere,,nemo re&tius alio

ad quotidiana hominum bene morientiu -

refpicir.

Laudet ali

i; & fuo quidem merito laudent, fapier

mez, egregie pronunciantis

—'e'.

Nil pratermitto: :bn/szazio, denique

In[picere, tanquam in [peculum, n vitas omnium

«Deo, AtQue ex Aliis fumere exemplum Jiut.

ä

Nos fane longe quius, fan&iffimzque religionis, quam proiz:

entius ftatuimus, ut non folum in viras, fed vel maxime etiat*

quam in fpeculum infpiciamus, atque hinc exempla nobis fürt -

animus a rerum caducarum contubernio fejun&us , ad divinai*

—

Citabitur, atque, poühabitis feculi hujus illecebris, alteram

non anhelabit tantum , fed ad eandem quoque condigne fe pi-

vatore vivere, ar&iusque conjungi ac triumphare, exoptabiti |

R.

2

«

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

|'