LXV6c_fol_59

E

CEECTOR

ACADEMLE TUBINGENSIS.

L 1

ï

Z

z

Z

D

o

A

l

p

NU

* Eros atatem ad annos provehere , &, quam diutiffime fieri poteft , hujus ufü«

p

2

G

ZX

L.

27

À

77

7

Z

Z

ra lucis frui; fortunz , nullo quidem pacto contemnendz , in cafü tamen fi-

"

LA

7A

77

L:

M

«

Pa

a

j

e

d

N

7

77

j, t , exploratum munus exfiflit : at vitam eruditionis maxima , que usquam

A

L

7

2

A

fuit, práconio infignem, virtutum optimarum prefidio munitam , mcrito-

7R

a

d

,

ntinuare

" L

L

A

ZA

A

s

x

rumque praclariffimorum gloria illuftrem , agere ; actam deinceps cor

C

2

Z

z

9

)*þz

.

M

^

A

A

d

longius ,

;, conunuatam laudatiffimo tandem coronare eventu , poft divini Nu-

z

E

e

025

i

minis gratiam, ab ipfo proficifcitur homine , & veriffimz laudis inconcuffum

Z

d

,

fundamentum eft.

Eorum, qui fenectutem fünt confequuti extremam , ma-

i

7

Z

7

xima cum laude conjunctam, tametfi à facris tabulis difceffero , non exiguum

fto-iæ

DiodoriSiculi, Libr. XIV. T. II. p. 242. teftimo-

prfanæ numerum

prodiderunt memoria.

nio, Axpóxerrog $ QiAóroQoc Clahtursce Buseas &rn tvivuxovra , Denocritus philofopbus. obit , vit4 ad

go annos produtiá. — Eloquentiffimum Gorgiam fJuaea) $ $rv Qaeiy n vois boeriv, vixrffo ferumt annos,

guin.qtze amplius quam centtm -

fi Paufanie credimus L. VI. cap. 17. p. 495. Nefloris per omnem an-

tiquitatem decantatiffima fenectus eft : quem cum A. Gellius no&, attic.. L. XIX. cap. 7. vocabulo du-

riore, quàm par eft, 'irzþ'c/ifenemv aPPellatum fuiffe fcribat; &. Homerus "Odyfl, y. verf. 146; de

€o canat :

Tele yzo. 9. atv Quoiv, avaEac u yére ivbl

ter enim ipfum dicunt. imperaffe feculis virorum «

idcircó alii vel cum Juvenali fat. X. verf. 146.

exemplum vita , inquiunt : fuit à cormice fecunda

cornici enim Hefiodus , referente Plinio , L. VII. cap. 48. zovezz noffras attribuit atates, & hoc quidem

arbitro , fabulofe : alii cum Suida, in voce (Tevyégav) T. Il. p. 941. nonaginta tantum annos vixifle con«

tendunt. Quidquid vero de hifce fentiamus narrationibus : illud tamen firmum fixumque manet, pro-

ximis his diebus , academiam "Tubingenfem , noflrorum temporum Neftore fuifï"eloi-batam, viro maxi«

mo, & primz quidem cavea erudito,, quem, f fatis condigno laudum exornare cumulo, decréviffe-

mus , aut illum meritorum amplitudine , & virtutis luminibus minorem fuiffe oportuiffet : aut noftram

uantus enim

dicendi five opportunitatem five facultatem , longe maximam adcommodatiffimamque.

vir inter nos obierit, qualem hodie debitis honoribus efferendum curemus , vc] me tacente,, unius ce-

leberrimiN OMINIS, SCHWEDERLI, appellatio, omnes fingulosque magis omnino convincit,

ac integro orationis vel exquifitiffima adparatu quisquam confequipoffi:. EMIGRAVIT, proh do-

lor!'ScuwzpbERUS, quem fi nominavero , litterarii orbis, quaqua patet , maximum decus ; jurispru-

dentiz , prafertim publica: , quadraginta circiter abhinc annorum fpatio nafcentis , fulgentifhmum phof-

phorum, ferenioris cognitionis, qua pleno nunc meridie lucet , fuavem prenuntium , academiz hujus

feniorem , veneranda canitie albicantem ; virum & doctrina, & rerum ufu , exercitationeque , & cando-

me quidem putabat,

re, & prudentia , & modeftia maxime illuftrem, nominavero : qui,, nifi, quod mini

immortalitatem , in ipfo rerum maxime caducarum lapfü perpetuo , optare vellet5 nihil non eft adeptus,

quod homini, ejusdem ordinis, fas effet optare. — T'ot enim ejus vita & honorum dignitatumque, &

eruditionis fpe'ciminum, & meritorum , & fatorum plane fingularium , Ofnamentis, undiquaque exculta

elt : ut eam vel fecundum fümma duntaxat capita recenfere , quod nos jam pro paginze prefentis men-

fura faclitabimus , fit praftantiffimarum laudum quarumque enarrare documenta.

uod ut luculen-

ter omnes intelligant , ad fe

quentem vitz tam laudabilis delineationem , animum haud gravate applica-

bunt. Fuit ergo is , quem

honefta hodiefepultura condendum curabimus, r mobiliffmus , con[ut-

zffmus , atque — excellentiffmus DN. GABRIEL SCHWEDE R, U. J * D'

facri Cafar. palatii comes, potentiffImmi ]'ürtembergia Ducis. Confilbarius , 4€ fupremi prowvocationtm

aribunalis apud uos , plusquam [emifeeularis Affffor * idemque juris pubtici , & placitorum feudalium

in alma bac Eberbardina Profeffor Publicus Ord. ac Collegii juri. speritorum Anuteceffor dudum celeberri-

mus , totius Senatus Academici venerandus Senior.

Hic tantus & talis vir , providentiffima DEI cu-

a, editus in hanc lucem eft, Cóslini Pomeratorum , anno MDCXLVIII. XV. Calendar. Juniiv. f. pa»

rente ufus cbghomine , vito &obiliffmo , ampliffrmo , prodentiffimo Ds. GasRiELE ScHwEDERO,

CATHARINAs

tribuno plebis, && Beclefie proc'z(mtar"e primario : matre vero, honeftiffima matrona, D x.

Nebilijims

E

Nebilfus as Prudeuti[asi Dv. D avyn 15 Kocwir,

Civis , ac mercatoris Cóslinenfis, ji?id. C l-

facri baptifmatis fonti, à peccatorum

primum igi

tur cariffimorum parentum pia cura recens natum,

fordibus abluendum, tradiderat; eundemque , p

rocedentibus ztatis judiciique maturefcentis viribus, ar-

&ium humanitatis tyrocinio in triviis probe forman

dum exhibuerat : fa&tum, ut anno MDCLXIV. illuftre,

quod Coburgi floret , lyceum nofter ingreífus,

philofophia: tum, theoretice tum practice placitis ad

omnem humanitatem magis magisque refingeretur :

fecuto profe&tuum non mediocri fpecimine , D/fprr-

aatione curio[a , de AwsERE MARTINIANO, prz

fide F& o MMANx 0, Med. D. & Profeflore , z2//;-

midos facra admiffus, primo quidem inftitu-

4uta. — Coburgó Jenam excurrit : atque ad interiora The

Jacono Aviaxo: poft pandectarum im-

tionum Juítiniani przcepta haufit, propinante Dw. Jos.

BECHMANNO,&

menfo mari cemmiffus, litterariz velut navigationis gubernatoribus gaudebat ,

SCHROETER O, ambobus U. J. D. z« Prof. Publ. Ordinario altero , altero autem extraordina-

vie. Codicis campos aperuit famigerati

ffimus Dn. Ad. Struvius : quin & difputationum exercitia mini-

me averfatus, duce TiLEMANNO, qu

i filum Schnobelianarum Differtationum fequebatur , fepe re-

dexteritate tuitus eft.

Interea, cum amicoruim

fp

ondentis, crebrius opponentis locum, magna cum

nonnullas imperii civitates, facta flu

diorum honeíta relaxati-

quorundam comitatu ftipatus celebriores

one, obiiffec ; Jenam redux de USUR

IS, prafide , quem füpra laudavinus, ScaRozrERO, pub-

lice difputavit , patriamque deinceps repetiit.

Quam vix falutaverat, cum nova, ftüdiorum augendo-

.

itinera meditatus, miffo de frequentanda Vi

adrina academia confilio , nonnullorum fuafu ,

zum ergo,

Eberhardinam noftra

m flatueret adeundam : de quo quidem felici adventu, hzc fibi academia, quous-

Hanc igitur mufarum fedem, poftquam nofler , re«

que incolumis per

ftabit, gratulabitur perpetuo.

.

ver(itatibus a iv zacdu perluftratis,anno MD CLXVIII. prima vice falutaverat : rncom-

liquis ftudiorum un:

parabili , quo flagrabat,

difcendi defiderio,biennium adhuc heic loci tribuit, frequentatis duobus collegiis,ad

mata, ac maturá juris fcientia potitus, jam aliis ipfe ufui effe,

augendam juris fcientiam, facientibus : donec fir

hiam praéticam, una cum jure publico & p

rivato , nobili juventuti, domeflicis inflitutionibus ex-

acphilofop

m advocati infüpremo dicafteriomunus, deinceps veró

plicate poterat.

Interjecto temporis brevifpatio,primü

vit,anno MDCLXXIV. VIL Calendar. Februar, quo

Do&toris in utroque jure

honores ac dignitatem capeffi

"

Matrona, DN'. ANNA ELESA*

ipfo die & feliciffimum matrimonium iniit, cum honeftiffima

BETHA, nec virtutum decoribus , nec natalium ornamentis, ulli apud nos fecunda : de cu-

HwED ER 0 communem habuit , poftea plu-

jus fecundiffimo thalamo ,

quem cum fummo noftro Sc

ra referemus , quam reliqua

vite Schvvederianze decora, pro negotii prafentis fcopo ;

expofuerimus.

Solem , quo primum ortus tempore eft,

per fuccedentes dici horas & fplendoris dignitate , & caloris

quotidiano fenfü condocemur omnes : perinde ac

Íecunditate, majora fübinde incrementa capere,

ífummos viros, inde ab incuntis ztatis aurora, & erud

itionis & virtutis gloria fenfim augeri videas :

ft. Signa enim hujus folis, per qua cu-

uod vel unius SCH WEDERI exemplo comprobari pote

curtit illuffriora, eminus tantum à nobis oftendenda , hac fünt

:

primum ad honores adícenfum pra-

buit eloriofiffimz memoriz princeps ,

WhirHELMUS LUDOVICUS,

à quo nofter XV. calend. Martii, anno

nos eít , dicafterii affeffor creatus fuit. Secuta deinceps eftam-

MDCLXXVII. füpremi ;

quod apud

MDCLXXXTI. pridie calendar.

Februar. à fenatu academico inter profeffores

litudo nova , quum anno

eximii dele&um , Sereniffimo Würtembergiae

it: confirmante viri tam

juris ordinarios nofter cooptatus fu

Poftea in honorum cur

fu ultra provectus, Re&or academiz Magni-

Duce, FaibDER1

co CAnROLO.

fuit, MDCLXXXV. circa

quam fane dignitatem illud memorandum, quod

ficus prima vice renuntiatus

IDEM vir fummus , Rectoris offi-

pauciffimis , ferme dixerim , nullis retro exem

plis cognitum eft, ut

n

fine maxima omnium adprobatione.

Cui fi addas, quod eadem fati rari-

cium DECIES geflerit , nor

tateíe commendat, ut aca

demice Oeconomiz fupremiam curam ,

quaternis vicibus, iisdemque fin-

triennium durantibus, in fs fufcep

erit : eventum fane intelliges, vix academicorum mil-

gulis ,

Inde ab anno

MDCLXXXIV. ScuvvsprRus noíler flipendia

lefimo cuique exfpectandum.

ianum, Grempianum, Glockiauum, adminiftravit. .Collegii

varii generis , inter que eminent Hochmann

Jurisperitoruminter nos ampliffimi,fpectauffi

mum]decanum,per certa temporum intervalla,plusquam vicies

conflat. Adde , quod , cum vir celeberrimus ,

creatum fuiffe, inàudito propemodum exemplo ;

anno MDCCIIL Ze jure 4"$

uftiffusi Imperatoris in ducatum Mediolanenfem ,

nunc pie defunctus ,

o Germanorum Cafare Leov

orpo, Comulis, uti vO-

pereruditam. ederet difputationem : à potentiffim

& absque ullo fuo. rogatu, exornatus fuerit. Ut

cant, palatini

, axiomate, multo clementiffime ,

fic & innumeris ornamentorum acceffionibus

aucta fuit.

Namque anno cut-

praterea vita ejus annis ,

rentis feculi , füpra decimum , fexto ;

XIII. calendar. april. Sereniffimus Wurtembergia Princeps, fpe-

ciali mandato, primam fuffragandi poteftatem,

in füprema, quz apud nos auctoritatem habet, civilium cauf-

icam de reliquis

quz tanta funt, ut, an cui

uam majora usquam

farum curia, ipfi contulit.

Quid d

d

quod vir plane

obtigerint , non equidem exputarep

offim. Simaximam admirationem illud non afterat,

fingularis fortunz , pervitam, qua u

füs eft, longiffimam, fex omaino jubilea, in vario fatorum ge«

minime profe&to intelligas, quid in orbe toto ullibi

nere , celebrata, viderit, colueritque latus:

fingulare, & inauditum dicendum fit.

Primo enim o

biit nofter fecularem illam perilluftrem celebrita«

fuit ,

ditz hwjus Univerfitaus memoria recolebatur; poft intcr

€&$h , anno MDCLXXVII, qua ;oþ

yoü

li feltivitai, quà anno MDCCXVII. . inflauratorüm facrorum miras

iion flne animi laudanda piewte, il

noflra , folenni ritu , celebrata funt : praterea jubileum matrimoniale ,

cula , gratiffimo animo , ab ecclefia

anno MDCCXXIV, quod nuptias,

quinquaginta retro annis primum factas, debita folennitate, renovas

cujus in omni Tubingcnüum hiftoria fimile , nonnifi uni«

bat, leto ipfividere contigit: exemplo rariffimo,

cum legas:

deinde femifecularem officii in füprema curia gefti,

munerisque profefforis , nec non Augue

memoriam fofpes ac inco«

ftane confeffionis ,

quz anno MDCCXXX , ecclefiam noftram exhilaravit,

Summi adhacviri fcriptis , fi totum litterarium orbem non uti tantum,

fed & frui, dixero:

lumis repetiit.

n& ego quidem nihil dixero, nifi,

quod omnium eruditorum non calculo magis, quam ipfo facto tefta-

tüm pervulgatum fit. — Orientis fane jurispru

h

dentiz publicz unicum phofphorum , nunquam antchacin

ullo horizontis litterarii loco confpicuum , Sebvve,

derianam juris publici introduttionem , nifi laudaremus

nón effemus digni, quibus ullius ftella , lucilv

e fplendor affulgeret.

De difputationibus academicis ,

duplici tomo comprehenfis, & curante nepote,

da. W'olfaango Paulo Burgermeiftero , editis : item de

academia ordinis , concinnavitconfiliis; cum ità

privatis maximi viri, qua , nomine juris peritorum inhac

toto celebrata mundo fint, ut nobis non egeant precon

ibus : dicere pluribus fi inftituerem, foli viderer

iri fummá

addere, nullo, quem

notare poffis, effectu, debile lumen. Scriptorum quoque, qua manu v

huc latent , quibus ad publicam lucem fübeundam , przeter typographorum

propria, exarata in Ícriniis ad

operas,, haudquidquam deeft, maxima exfiflit copia , a

d introductionem in jus publicum, peropportune

ederiana vita defideratur, quod non

faciens. — Nec, ut paucis plura comple

&ar , quidquam in omni Schvv

uidem contigit, quod paucis eveniffe cognitum eft, ut

fingulare, eximium , & pene divinum fit: cui idq

quinquaginta & quatuor annos Pnorzssours in jure

OnpivAut , & viginti annos SENIORIS , IN patrum aca«

demiz confcriptorum coEru , dignitatem tueretur.

A tanto lumine, à fidere, quod tam diu noílro par-

us convictu infinita optimorum

naffo prafuit,nonnifi fecunda,quin & egregia proficifci potuerunt:unde ex ej

quormvis virorum, tum reipublice , tum ecclefiee util

es operas navantium ,

multitudo , tanquam ex equo

bis litteratii ipfius fine : unde & Schvvederiani no«

"Trojano prodiit: unde illius fama non clauditur nifi or

fteros tradita , perpetuo.

minis fama apud nos vigebit, florebit, à pofteris ad po

Hac de meritis viri fümmi, quibus & de ejus

dem fplendidiffima familia quedam fübjungenda

mus ,

dn. AN«

funt.

Matrimonio fibi junxit nofter, pereximiam feminam , quam fupra laudavi:

NAM ELISABETHAM , quadriennü abhinc fpatio , placido exftinctam obitu. . H

zc filia fuit viri

naxime reverendi , amplifimi atque excellentiffmi ,

dn.] on. Urgici PREGIZERI, S. S. Tbeol. Lzc.

leberrimi, nec non padagogareha ,. ac Stipendio-

atque morum philofopbie apud nos profvfforis olze c€

vum, Martinian , Crufiani , Fabriani , U'c. adminifirateris grav

jffmi, quam parens optimus fü-

4c excellentif-.

ftulit ex conjuge ornatiffima ,

Dn. MaR1A BAR BÁRA , viri nobiliffzi, experientiffmi

Groncii Rzxzit, Medicine Dolloris , 6 archiatri feliciffmmi , gnata.

Cum hac igitue

f Dw.

xore, venerandus nofter SBcuwEDERUs, MATRIMONIUM, anno, quem

tam fplendido genere fatau

Decies nimi«

fupra diximus, fanxit, &

JUCUNDUM, G DIUTURNUM, & FECUNDISSIMUM.

filiis nimirum tribus, feptemque filiabus , au-

rum uxorem enixam , & fe füavi utriusque fexus prole ,

€um, letatus eft nofler.

Ex tam numerofa fobole, flentio involutis illis,

quos adhuc infantes ,

puerofve mors eripuit, primu

m locum obtinet, matrona sobiliffma & ornatifma , Dn. Cartaes

STEPHANO

&INA BAnBARA, viro quoudam nobilifmo , ampli[rmo , 6 confultifimo , Dn. Jon.

ut

BURGERMEISTERO, JCTO celebri , eidemque S. C. M. zec no

a nobilitatis inSuevia libera ;

qua nepotes edidit

eivitatis. Ubmenfis ,. confiliario , anno MD CCXXII, jam defuntio, nupta:

b.Dn. ANNAM ExisABETHAM, uxorem virz nobiliffimi,

fcptem 1) matronam uobiliffmam ernattfmamque,

ampliffimi ,

confültiffimi, Dn. WorrrcaNcr: PuiripPi Nac

EL11, U. J. L. Efffingenfis civitatis

nobilitati [uevie , uni Imperatori , nec ullis

prafetlà dexterrimi , quem germanice Stattammann vocant,

qua fex pronepotibus Schwederianam.

principibus , obnoxie, eidemque pagi. Cocherani , À litteris :

familiam locupletavit; ex quibus duo mafculi fuperflites funt: alter,

Dn. PAuLUs GISEBERTUS,

Lyc&o humanitati ope«

jurism cultor perinduftrius ;

alter JonaxxEs Faiprnicus, in Efilingenfi

rans: 2) virum sobzliffmum €X confultifmum, W ot.rFGANGUM PAULUM BURGERMEISTERUM,

JCtum celeberrimum , eumque ex nobiliffima matrona, Dn.

SisvyrLA EUuPHROsiNA, ex nobili

MAYENBUSCHIORUM gente oriunda, viri coufultiffmi && amplif/mi , b. Dn. Jou. Jacosx Mür-

vidu4, ttium pronepotum parentem: 3) matro-

LERI, U. J. D, 4c Ulmenfis cioitatis confiliarii ,

o Dn. FRIDER I«

nam nobiliffimam, Dn. SoPH1AM BARBARAM, viro confultiffmo atque nobiliffm

bilifimum G

coHzinoxuzno, J. U. L. ac Ubuenfís civitatis confiliario merit

ifimo, nuptam: 4) virum no

.L. füpremi dicaflerii ,

wonfaltiffimum , Dn.GanBRIELEMFRANCISCUM BURGERMEISTERUM, U.]

ut & civitatis Efslingenfis advocatum primarium , eundemque feminz ornatiffime

, Dn. AxN z Cunr-

nobiliffimam , & cul«

sTINA& EckHzRn1z, maritum , fimulque proneptis unius patrem: $.) matronam

tiffimam, Dn. CArznARINAM TABITHAM, qu& primum vzro p

l, reverendo ,

atque. dotliffmo , dn.

hoc autem exflinCto, 7s

Gopornrzpo Horrro, diacono Herrenbergenfi fe 'tori fo

ciam adjunxit ;

DasikLIs HorrMANNI, Med. D.

abalamum viri nobiliffmi, excellentiffimi , & experientiffmi , dn.

& Prof. Publ. conceffit,

quinque enixa pronepotes,

ex quibu

5 üxpcrüites florent. duo: 6)

virginem cultiffi

mam JouANNAM MARIAM, pramaturo fato,

ante aliquot menfes, rebus humanig

Hac eft unius filie Schwes

ereptam: 7) Marquar

dum Eberbardum , in ipfo lucis adfpc&tu füccifum.

—

vir quondam nebilifftmus atque confultiffwms Dn.

deuanz familia; cui nunc ordine fuccedit fülius ;

2

0H

T

-

Jon. GasRiEL Scuwspkn us, ]. U. L. atque univerfitatis hujus Syndicus , ptucis abhinc annis ex

hac.mortalitate egreffus; idemque connubio junCtus, sobiliffeme matrone, dn. MAR1& REG1NAR

HanppREcHTLE, exquibus ortos vidit nofter quinque nepotes, unum nafcendi ordine penultimum ,

qui valde adhuc puer deceffit; reliquos autem DEI füperftites gratia: nempe neptem zazu zzajorezi, mae

tronam nobiliffimam , Dn. CarHAR1NAM ELISABETHAM, viro gencrofiffimo, dn. Fx&DiNANDO

TnurorniLo, L.B.DxScnuzrr clocatam, qua fex pronepotes peperit, actres quidem inter eos

jamjam coclitibus iterum adícriptos: deinde natu minorem, Dn. Reginam Magdalenam , libero Baroni

de Lrownoor, vigiiarum - prfecto , nuptam: praterea nepotem Dn. JouaNNEM GABRIELEM

ScHvwvEDERUM , miliari apud Boruffiz copias officio functum : denique neptem dulcifhimam,

CHARLOTTAM.

JuritaNAM

Tertia fummi Schvvederi proles , . matrona. eft./ sobiliffza

6 ornatifima Dn. TABiTHA CHARITAS, viri zobiliffomi . amplifimi & confultiffrmi, Dn. PAvti

Bunkanpi Hoseui, J. U, D, primum: nunc vero viri patiter mobfbui & confultiffmi, Dn.

J on. SrepHANI ScH N A Az1, J. U. L. fereniffimo Würtembergiz principi à confiliis , ac dicecefeos Be-

benhufanz prafecti meritiffimi, uxor condecoratifima: qua ex primo quidem matrimonio , jgvenezs

pereximium , Dn. JAcoBuM SAMUELEM HossRUM, Juris Licentiatum longe meritiffimum: cx po-

fleriori vero duos filiolos, non multo poít demortuos, & tres filiolas Elifaberbam Tuftinam Tabi-

zbam , Eleonoram Charitatem, nec non Julianam Barbaram , adcoque omnino fcx nepotes , fumma

Ípe virefcentes,, edidit.

Minima tandem natu noftri filia fuit »obi/zfima & ornatif[ma matrona, b. Dn.

MARIA THEOPHILA in thalamum adícita à viro. zobil/fio ,. confultiffimo, ac excellentiffmo Dn.

CHRISTIANO HEINRICO HILLERO, J. U. D. ac Prof. P. celeberrimo ,. feveniffimi

Wurtembergia ducis con[iliarioy8 in [upremo provocationum tribunali adfeffore gravil[imo: qui tamen con-

decoratiffimam uxorem, partum quartum difficillime & cum vitz difpendio enitentem,anno MDCCXXVI,

magno hujus familiz luctu amifit: unicatantüm füfcepta adhuc füperttite, filiola, Schvvederi noflri nepte,

ReginaBarbara, adolefcentula eximize fpei.. Quantam in his omnibus familiz furculis ad frugem formandis,

augendis, exornandisque, venerandus Senior nofter curam adhibuerit ; quam pio viciffim obfequio omnes

utriusque fexüs liberinepotes,pronepotes,hoc fuz fürpis venerabile caput fuerint profecuti; fenectutemque

:

x

us coluerint: id omnium , quibuscunque Schwederiana gens innotuit, teftimonio confirmatum , &

ipfius beati viri benevolo fenfu.,. cujus documenta fzpenumero dedit, declaratum eft. — Poffem hic in

antiquas Schwederianz profapiz laudes dicendo excurrere ; poffem vetuftiffimam ejus ex nobili Scotorum

genere originem recenfere; poílem prifca meritorum decora commeiorare ; non difficile . foret laudare

PrzrRUM ScuwzpERUM, Schlagenfem confülem, JonaxmNis ScnwzpEnr, Cóslinenfrs Scnatoris

fÉlium : qui in ipfius megalandri LurnzR1 familiaritatem pervenit, à quo & facrz fcripture codicem

dono acceperat ; .proclive effet allegare illuftres JaAconuw, & MicnazLsM, ScuwkepEROS,

quorum ile E&wNEsro Bogislao Duci Croyenfi. & Supremo Pomeranie .Gubernatori , à Can-

cellarii, hic vero .potentiffimo Borufforum Regi Chiliarche munere obeundo fuit; & quorum priori

gens Schwederiana non folum inftrucliffimam, bibliothecam , verum 'etiam largiffimum familie fidei-

commiffum ; pofteriori autem munificentiffimum itidem Collegium virginum gratiffimo acceptum fert

animo; pronum foret hujus ftirpis infignes ramos fufpiciendos prebere, ex quibus viri Íummi enati

funt, v. g. Dn. CunisroprgoRus HERMANNUS à ScHwEDzn, longe potentiffimo Boruffiz regi

à confiliis fecretioribus,cui & aotzmum illud pratenfionum Mluffrium Theatram natales fuos debet:fed cum

vir maximus proprio fane meritorum fplendore refulgeat ; adícitis utique füorum, fed alienis tamen lu-

minibus, qua nonnifi humiliora fapientes oftentant , nequaquam indigere videtur. . Suis fübnixa ful.

cris virtus confiftit: nec aliorum five natalibus, five przconiis, genuinam fuperftruit fa-

mam. Hacfunt illftris ScuwkepER1AN: NoMINIS decora. . Prodeant jam tuo juffü, te enim,

erudite orbis ! modefte jam compello, prodeant, inquam, quos Schwedero fimiles, zqualefve, plures

habeas: prodéantaliquo numero, qui hunc vel füperare vel ?quiparare poffint: prodeant, qui fami-

li numero zeque magni, atate non minus grandes, munerum dienitate pariterampli, eruditione fimi-

liter vafti, fcriptorum pondere ad illius exemplum inügncs , meritorum gloriaad eandem menfüram mi-

rabiles exfiftant. 'O virum defideratiffimum! 6 academiz noflrz ornamentum fingulare ! 6 pheenicem

noflrorum temporum, cui profecto, fi alii ulli, illud Senec? , inepift: XLII. conveniat: femel 4220 quin-

gentefimo. na[citur : mec eft mirum, EX INTERVALLO MAGNA GENERARI. Mediocria

Verun-

enim, € in turbam na[centia [epe fortuna producit * eximia vero ip[avaritate commendat.

tamen, que omnium rerum humanarum viciffitudo eft , Scuwepsgn1ANUM prime magnitudinis

fidus occidict.

Proh vocem infauftam! (älin tamen meminerimus, fic DEO vifum;, cujus absque

nutu ne crines capitis quidem noltri defluere in humeros, terramque poffunt. Ea fe cogitatione con-

firmabit nobiliffima Schvvederi: pofteritas.

Morbum viri optimi quod attinet, füb elapfi anni fine

paffus eft levem apoplexiz infultum , .cum afthmate fpafinodico, per intervalla redeunte conjunctum ,

cui pedum tumor, & marafmodes acceffit: donec praterito fabbatidie, horis pomeridianis , placida

emigraverit morte.

Vobis nunc , litterarum patroni, pariter atque cultorés! hocfunus indicere nudis

verbis , quod ipfo hoc Mercurii die, ex zedibus beati viri ducetur, nullus dubito, quin ad frequenti-

amillius comitandi obtinendam, tantundem valeat, ac infinita pro juflis defun&to honoribus perfolven-

dis argumenta, enarrare, amplificare , exornare.

P. P. IV. Nonar. Mi M D CC XXXV.

j

TllBILNGzE ; Iypis ANTONI HEINRICI ROEBELII.

ï

— Q

Z

Y

"

RECTORS

X

ACADEMLE TUBIN(

W

:2

«

R

19

sl

LA

Z

27

Á

2747

W

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

?

9 ,

Eros ztatem ad annos Provehere : &, quam-g

p

2

2

?/

Z

ra lucis frui; fortunz , nullo quidem pactc

£ení

.

2 r

.

,

,

j

18

2

uÀ

ä

2

4

tz , exploratum munus exfiflit : at vitam 6 -

,

Q -

,

7Z

;

fuit, pr&conio infignem, virtutum oPtima

d

A

/l

e

4

N

EM

//r-.

)

Z22

X

rumque praclariffimorum gloria illuftrem j

)

/'f/

A^

longius , continuatam laudatiffimo tanden-

T

20

d

Weo

€)

e

8

Ko

minis gratiam, ab ipfo proficifcitur homini

Z

2.

A

d

7

fundamentum eft.

Eorum, qui fenectute|s

A

L 7

T

xima cum Jaude conjun&tam, tametfi äfaq ;

O Baace Q

16

hiftoriz profanz numerum prodiderunt memoriz.

Diodori Siculi,

-

j

nio, Awäneno; $ QuAésoQog g:eAturuoe (Duwras Crn tevernxovra , Déno

|

15

go 4nnos produ&4. — Eloquentiffimum Gorgiam (jidza) 4* &v Qach &*

Focus

quiaque amplius quam centium : li Paufaniz credimus L. VI. cap. 171—

i

tiquitatem decantatifIima fenectus eft : quem cum. A. Gellius no&t à

E

N

14

riore, quàm par elt, zr/eclfemem appellatumi fuiffe fcribat; &.

€o canat :

lele ydo. 3. atv Quclv, ava Ea y£ve Mp

M

13

ter enim 1ipfum dicunt i

!'

mpera[fe [eculis us

ä

idcircó alii vel cum Juvenali fat. X. verf. 146.

-

E

exemplum vite , inquiunt : f"it 2 corgit?

12

cornici enim Hefiodus , referente Plinio , L. VII. cap. 48: ?ovess g0//^ *

us

arbitro , fabulofe : alii cum Suida, in voce (Tpiytgav) T.1l. p. o41. n6

tendunt.

Quidquid vero de bifce fentiamus narrationibus : ij[ud tal

11

ximis his diebus , academiam Tubingenfem , nofltrorum temporum 3-

mo, & primz quidem cavez erudito, quem, (i fatis condigng lauj*

mus , aut illum meritorum amplitudine , & virtutis luminibus minoret

10

dicendi five opportunitatem five facultatem , longe maximam adcoIni-

vir inter nos obierit, qualem hodie debitis honoribus efferendum ct

leberrimiN OMINIS, SCHWEDERI, appellatio, omnes firi

ac integro orationis vel exquifitiffima adparatu quisquam confequiPOi—

ä

lor'ScuwzpERUS, quem fi nominavero , litterarii orbis , quaqua

dentiz , prafertim publica: , quadraginta circiter abhinc annorum fpal*

phorum , ferenioris cognitionis, quae pleno nunc meridie lucet; fua

feniorem , veneranda canitie albicantem ; virum & doctrina, & rerui/-

re, & prudentia, & modeftia maxime illuftrrem, nominavero : qui; !

—

immortalitatem ; in ipfo rerum maxime caducarum lapfu perpetuo, Q

quod homini, ejusdem ordinis, fas effet optare. — l'ot enim ejus V-

eruditionis fpeciminum , & meritorum , & fatorum plane fingulatiurl?

elt : ut eam vel fecundum fümmga duntaxat capita recenfere , quod nj

z

fura fadlitabimus , fit praftantiffimarum laudum quárumque efarra

--

ter omnes intelligant , ad fequentem vitz tam laudabilis delineatione

bunt. Fuit ergo is , quem honefta hodie fepultura condendum curj-

dufbimus , etque excellentiffmus DN. GAB RI E L S (:2 :

faeri Cafar. palatii comes , potenti[/mi Würtembergie Ducis. Confi

aribunalis apud nos , plusquam femifecularis Affeffor : idemque juri

in alna bac Eberbardina Profe[for Publicus Qrd. ac Collegii jurispei

puus , totius Senalus Academici venerandus Senior. .. Hic tantus &5

13, editus in hanc lucem eít,; Cóslini Pomeranorum , anno MDCXI-

rente ufus cbghominc, viro sobiliffgo, 4mpliffmo , prudentiffmo

tribuno plebis, & Beelefie procuratore primario : mat

revero, honeíli

-

2

Á

&

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1