LXV6c_fol_57

n; 'bp 7 w V""*' *

PRO- RECTOR

VNIVERSITATIS

i

EBERHARDINO - CAROLIN/E

7N

NU

f

3l

L.

$Á

6

AV

s a

Z

À

1

rgo eluctatus tandem vitz hujus difficultates, corleftem-

i

N

que, quam diu anhelavit, patriam adcptus eft Vl

— nmm

n:u:ïyuu;'nllufäo

Horammm

hmmmmmn-7

EULT LT

PT ETRTE O OT

fatur quidem dierum, laborumque, fed cui longiorem

LUE

tamen vitam, Neftoreosque annos adprecari non temera-

" pAUN

ÉN 0 N

m

rium fuiffet. Decetfit, eheu! flatione ffua, quam in-

x As

9

.

- gravefcens, qux ipfa morbus audit, fene&tus relinquen-

dam fore per aliquot jam annos -minabatur , grandæyus bCHOEP—

F]VS: de graviffimis functionibus imm

ortaliter meritus, Academiz

noftre fingulare decus & ornamentum, cui dum pullatas hafce paginas,

ex pietate magis, quam ex more, dicamus, impetrare a nobisinon poffumus,

quin de infigni Jactura, quam ex Tanti

Viri obitu, cum omni orbe literato,

noftra hec Schola acerbius perfentifcit, majorem in modum conqueramur,

Licet enim, ut re&te L. Anneus Seuecade Tranquillitate auimi, Cap. llI. ju-

dicat, nullo loco habendus fit grandis natu fenex, qui nullum :aliad habet

argumentum, quo fe probet diu vixiffe, pr&ter mta:em: quid enim ho-

minem? quid alios?

quid rempublicam ? juvant oótoginta amni per in-

ertram exaéti? nifi officia boni civis, boni amici , exfecutus fuerit, nifi ex-

emplar boni viri pofuerit: Longe tamen aliter fenviendum eft de iis.Senibus,

qui non annis demum, vel in confpe&tu mortis, 'fed a primo xtar's flore ad

fapientiam pervenerunt, quos fortuna ab ineunite aitate non tam in deliciis,,

quam in caftris habuit, qui numerum annorum fuperare operum multitue

diue contendunt, quos multa experimenta, longa rerum patientia , diuture

nus ufus & eventus varii expoliverunt, certis fapieatite przceptis erudivee

runt, agendi regulis inftruxerunt, in omnmes cafüs preparatos, providos

promtosque reddiderunt,

Horum íane Jacturam gravifhime ferunt boni

Talem vero nos

omnes, hi ingens & trifte fui defiderium relinquunt.

amifimus, talem defideramus, Semem, quarn, dülce ólim decus noftrüm lu-

gemus; Sememcanz fidei & fincerz in Deum pretatis ; Antefignanum pru-

iä

dentem & conftantem ; Profefforem indefeffum & folidum; Jure confultum

confummatum ; Senatorem de rebus noftris optime meritiim ; Oraculum tri-

bunalium noftrorum; totiusque orbis literati ornamentum. 'Quamamplum

heic ingredi liceret campum, in digna Tanto

Viro elogia excurrentibus, nifi

Beati Viri modeftia aliasnobis leges prefcriberet. —Sufbciat brevem Natalium,

!

fatorun, decorum que Viri incomparabilis recenfum exhibere, quem partim ex

Programmate Inaugurali, A. MDCCXVI. edito, partim ex reliquo vitz cur-

riculo, nobifcum benevole communicato , haurire licuit.

Fuit

is

Vir Magnificus ,

— Confültiffimus atque — Excellentiffimus ,

DN. WOLFGANGVS ADAMVS

S C HOE P F IVS , Juris utriusque DeoBor ac Profeffor Pub-

licus Ordinarius longe celeberrimus ,

Sereniffim Wirtembergie Ducis Confiliarius ,

Supremi cauffarum. Tribunalis ,

quod apud nos viget , sec non C

ollegit Illuftris

4ffeffor P-imarius , inclute Facultatis

Suridice, imo totius Senatus Academici

Senior per aliquot jam luflra venerandus.

Aufpicatus banc vitam eft Suevo-

furti in Franconia d. XXIII. Septembr.

A. MDCLXXIX. Parentes habuit

Virum nempe P'£-

ibidem & familie & omnium virtutem laude egregios :

aobiliffimum, «mpliffimum atque Confultiffimum, DN.- N

LFGANGVM

ADAMVM SCHOEPFIVM , . per zimos

non tantum undecenos

, utpo

te ord

inis fui Seniorem , €$

Confulew meritiffmum , fed €$. poftea temporis

inclyti Senatus fuffragiis per privilegia ri

te elettum

eg ab zuguflfimo Cefure

confirmatum , Prgtorem gravi[fimu

m, fato.fa

uo A. MDCCVITII, pie ac placide fun-

A M?a

um; Nec'non Matronam Preno

bifgüïmam-, DN, A NN AM SOPHI

Viri

Viri Ampliffimi atque «Spc&avtifïïmi ; DN. VITI GREDNERI, Senatoris àt«

que Negotiatoris filiam , prematura inorte A. MDCXCII. vivis éreptam.

t

ne quid de aliis majoribus dicamus, 4vaus quoque Pateruus, DN. N/OLE-

GANGVS SCHOEPFIVS , Conful extitit B'onfidelenfis in Marcbionatu Bran-

denburgico Barutbino, Aviaque pateria DN. CA THARINA, e celebri

GROPPIORVM gente ejusdem Principatus oriunda fuit, ubi hodienum utra-

que claret familia & flofet. Optimi Parentes tenelludi , familie Dei ád(cri-

ptum, multa cura ac pietate formarunt, atque, ut primum tas tulit, Scho-

derunt.

le Lating Gymnafioque patrio erudite ac eleganter inftituendum concredi-

Ibi in curiis quinque inferioribus, five certaminé laudis ,feu cou-

tentione induftrie, omnes!'equalés vincere ftuduit ; & inter Pr&ceptores,

queis optimam fe inftitutionem debere non diifimulat, precipue idoneum

& éxpéditum doctrinz adjutorém, in Philofophia zque ac Philologia, ha-

buiffe profitetur ingenue Rectorem tunc temporis de re literaria meritiffi-

mum, poftea Paítorem vigilantiffimum , DN. M. JOH. MATTH/EVM

ENGLERTVM.

uurfn vero majora animo agitatet,

urisque prudentiam

ampleéteretur ;; non absque fingülari Divini Numinis nutu , A. MDCXCVIIL

buc Tubingam venit. Et licet nonnifi annus de voluntate Patris hic loci

ftudiis przfinitus fuiffet, facile tamen is adduci fe paffus eft, ut totum Juris

ftudium in. ea Academia abíolveretur, quam ante alias femper commmenda-

tiffimam fibi habuit,

Contigerunt autem illi in: hac Illuftri noftra Vniver-

fitate ejusmodi Preceptores, ut alibi locorum meliores fibi haud promitte-

ret;

Audivit enim non folum ad Grotium, more fuo, erudite admoduni

folideque commentantem; B. DN. SCHEINEMANNVM, JCtum, dum

viveret, in fümmis numerandum : fed & praterea, in Inflitutis pariter ac Pai-

detlis ceteros viros Juris peritiffimos, B. DN. FERDIN. CHRISTODPH,

HARPPRECHT V M, atque DN, D. MICHAEL, GR ASS V M, doétores

fibiadícivit & 74us Publicum quoque ac Feudale , preeutte DN. D. S CH NV E-

DERO, didicit non perfunéctorie.

Pofthec, ubi rem ampliorem feciífe,

magnasque doctrinz opes collegiffe fibi vifus eft, fapienti ratione cogitare

etiam coepit, quemadmodum easdem expromeret, & vires ingenii pericli-

taretur, Hinc exacto luftro prodire in publicum conftituit, & A. MDCCIII.

d. 23. Martii, poftquam in privato xque ac publico examine przclare ftetif-

fet, fub Prefidio B. D. HARPPRECHTI, Wirtembergiz noftrz quon-

dam Papiniani, de Affignatione Nominis , pro Licentia fummos in Jure hono-

res capeffendi , felici fucceffu, difputavit. Quum hoc documento folidam pro-

baffet doCtrinam, non multo poft, eodem anno, & Dotfor Turis (olenni ritu

renunciatus eft ,d. 9. Maji, ab Excellentiffimo tunc Brabevte , DN. D. GRASSO,

& a SERENISSIMO DVCE EBEHARDO LVDOYVICO, d. 2:. menfis ejus-

dem, Confiliarii titulo honoratus ornatusque fuit. Anno autem proxime in-

fecuto , aliquot ftatim caufis decidendis , preftito prius confueto Jure jurani-

do, in Summo Dicaflerio W'irtembergico, non fine felici rerum fuarum aufpi-

Vberiorem tamen difcendi occafionemi

cio, extra ordinem fuit adbibitus;

quzrens, ufumque

ori curatius cognofcere cupiens , poítea etiam clientum

aliquandiu cauf.

as orar

e, quam judicare, & iri omni ufus forenfis genere

Íe exercere ma

luit, Quapropter & in Rofbmileufi & Provincialibus aliis ;

nec non ordinis Equefiris immediati Judiciis , & Suumnis Imperii Tribunalibus ,

Ínterim vero,

id egit unice ;

ut in omni jure exercitatiffimus evaderet.

excellentiffimorum Pracep

torum beneficio adjutus, confulentibus de jure

refpondit ,

nihilque omifit, quod & ad vfum fori & juris fcientiam foli-

dam pertineret.

In Scholis quoque privatis Inftitutiones & Pandectas tra-

didit. Specimen autem fcientie juridic£ inprimis erudito orbi adprobare

coütendit, dum B. D. MOEGLING II affeClam de Culpa leviffima com-

mentationem ad finem perduxit. '"Tandem, quum matarus fatis videretur

fabfelliis altioribus, Anno MDCCXIII. d. 6. Nov, in zumerum Affefforum Sum-

qmi inter nos Dicafterii, Sereniffimi Dücis noftri ingulari nutu atque indul-

t

Atino MDCXV, ipfis kal. Decembris publicum quo-

gentia, cooptatus fui

que P

d

rofe[foris Jutis

Extraordinarii munus obtinuit; quare anrio infequente

MDC

CXVI. d. 27. Martii Difputationem , quam vocant, pro Loco imter

Profeffo

res. obtitiendo, habuit, &/ materiam non vulgarem de Servitatum

tioxe extindiva eruditorum examirii fübmifit, cui mox Orationem, de

Prefcrip

atili $ perqua

m neceffario fereque indiJolubili Tbeorie atque Praxeos ufu , no-

vi muneris fib

i delegati rite fa&turus initium ; addidit, annoque. MDCC-

XVII1 d. 22. Julii novam Differtationem , pro Loco in Facultate Juridica ob-

tinendo , de Ponis vitalitiis Suevie, 9Boi (yalleunb Gdupfz &ben, Galleunb

fubjunxit, Amplior, quam itanaétus eít, dotes fuas

Gc[)upf : il,ef)et'( L Qüæïü /

expli-

EVA

€xplicandi óccáfio ämplioribus/quoq.uc.meritis & muneribus anfam dedit :

Anno quippe MDCCXXVII d, 22, Julii, inter Jurium Profeffores Ordina-

rios receptus confuetum in Senatu Jusjurandum przílitit, hancque infi-

gnem

Ípartam

tam .egregie ornauit ,

ut.. indefeffo

ftudio ;Legum

cupidz Juventuti Inftitutiones , Pandectas , Sanctiones Criminales, & Acti-

onum Doétrinam expofuerit, atque immenfum fere Confiliorum, quz vo«

cant, numerum de graviífimis capitibus velíuo,velFacultatis nomine elaborave-

ritj inrebus etiam graviffimi momenti, partim regnante'gloriofiffime memorix

Duce , Carolo 4lexandro , partim durante Adminiflratione, Patrie inferviens ,

& commiffa negotia, infpecie, cumde emendando jure Provinciali comfilia

agerentur, gnaviter expediens, — Viro tot meritis illuftri fpendidiora non una

vice munera , in Confiliis Principum intimioribus fubeunda,. offerebantur ;

oblata quoque fuit Affefforis in ]Judicio

Camere Imperiali, quo

NV'ezlariz viget, dígnitas , quam vero a, MDCCXL fubmiff. deprecarus eft,

ut Academix & Patríz porro inferviret, omní íplendore fuüperius judica^s

uare gloriofitfime regnans, SERENISSIMVS CAROLYVS , ut novis fingue

laris Gratie documentis. obítringeret noftrum, A. MDCCXLIV. d, $. Au--

gufti ipfum in fapremo mofiro Appellationum Tribunali Ajje[Jorem primarium cum

rimo voto , & infequente anno MDCCXLV d, 29. Martii iz Collegio Illufiri

Profe[forem primarium gratiofiffime conítituit, quibus omnibus ac fingulis mu-

neribus mira dexteritate & affiduitate ad canam usque fenectutem, defunéctus

fuit, itaquidem, ut rarilimo exemplo, & admirando prorfus Divinz gra-

tiz documento, prxterito adhuc anno Nozagenarius jam Seffionibus fummiDi-

caftérii interfuerit, "Teftes(ummz in omni Jure fcientiz, fummzque affidui-

tatis, prxter tot Auditores, tot Tribunalia, totPrincipum Aulas & curias,

proftant plura & eximia in lucem edita fcriptat Tomus fc. VIII. €9 1X. Confilio-

rmm Tubingenfuum ; Sedecim Refpoufa. juris, Stryckii Volumini Coufiliorum fub-

juntta ; Tres Decifionum Juridicarum Tubingenjium Tomi inIVto; 'Tractatus Theo-

vetico- Praéticus de ProcefJu fammi Appellationum Tribunalis Ducatus W'ürtember-

gici; "Yraétatus de Procejju unilaterali 5 cumprimis contumaciali; & XL Dif-

fertationesinfignes. . Qua fide porro & folertia Redoris in Alma Univerfitate

P

rovinciam quiquies , Decaui Facultatis decies quinquies , fupremi Deputati bis

a

dminiftraverit, omnia loquuntur & fingula Senatus Academici membras

quibus prudentia ejus in Confiliis, in rebus expediendis dexteritas, & pro

Academiz Juribus ac incrementis vigilantia admirationi fuit & exemplo.

Domeftica Viri; Meritiffüimi ornamenta ut receníeamus ,. felici is ma-

trimonio d, 10 Jul. a. MDCCIII junxi: fibi Prenob.lisimam atque omnibus virtu-

tibus Oruatisfmam Feminam, DN, SO

PHIAM MARGARETHAM, Ziriquon-

dam Prenobilismi Confultisimi atque Excellentifimi, Do. JOH. DAVIDIS

MOEGLINGII, t 3. D.&9 Prof. P. Ord. Confiliarii Wlrtembergici, fupremi

Dicafterii Affefforis, ac de

ue ordinis Equzflris , ad Nicri €9. Silve Hercinig

oras pertinentis, Conflliarüi

S5ndici mevitisfimi, amo jam MDCXCVF beate de-

unti, Viduam,trium ex priori conjugio liberorum matrem, qui vero non Vitri-

cum , fed alterum parentem, íibi faventiffimur

fumque educationis

ftudiofiffium . quique. faluti eorum confulere. at

s

e profpicere nunquam

deílitit experti, eum quoque filiali pie

tate coluerunt.

Pprivigna natu maxima crat b. m. Praucb

ilifima Matrona, DN. MARIÍA SO-

PHIA, quz maritum coluit Zirum quondam Préenoliliffmsm, Experientif[mum

atque Excellentiffimum , DN. JOHANNEM BACMEISTERVM, Medicinz

Do&, & Prof. in hac noftra Vniverfitate Celebérr. Archiatrum Bado Durla-

cenfem & Pappenheimenfem, Phyficum infuper Tubing. Ord. tum in Du-

cali Stipendio, tum in vicina Bebenhufa, e quo conjugio unica fupereft Ne-

tis, Prenobiliffima atque oumibus fexus fui dotibus coudecoratiffima Matrona,

DN. MARIA ELISABETHA,

Viro Sumimo Reverendo atque Am-

P

liffmo, DN. CHRISTOPHORO FRIDERICO SARTORIO

S. SI

Theol. Do& & Profeffori P. O. Stipendiique Ducalis Superat-

felici matri-

tendenti . meritiffimo ,.

College: noftro conjunétitlimo ,

monio junéta. Privigzan

atu minor erat Zrenobiliffima atque Ornatiffima Matro-

na,DN. SVSA

NNA MAGDALENA , quaz primis nuptiis in Torum ad

fcira eft

a Viro Prznobili

ffimo atque ampliffimo, DN. JOH, FRIDERICO SATTLE-

mo,equo conjugio dinica

RO, Prafecto Neapoleos ad magnam Tiliam dexterri

DN. SOPHIA MAGDA-

neptis fupereft, Prenobil. atque Ornatiffima Matrona ,

:

LENA, quz focietatem matrimonialem iniit cum 71

ro Preuobiliffmo atque

Experieutiffimo ,

DN. THEOPH. FRIDERICO FABRO,

Sereniffimi Princi-

is Confiliario atque Archiatro ,

ut & trium civitatum Neapolitanz, W/ein.

Pþyüco Ordinario celeberrimo, e quo co

njus

fgfrgcnüs & Meckmiihlanz

gio

*

-

i

r

ss

Suluto per mortem A. MDCCXIV. ma-

Es

gio feptem pronepores nati fürit,

trimonio, quod eam cum B. SAT

TLERO conjunxerat, fecundis nuptiis

Anno MDCCXXVIII, conjuncta fuit cum

Viro quondam Summe Reverendo at-

HO

CHTSETTERO, primum Paftore

]

que Ampliffimo, DN. JOH. FRIDER

Afchenfi, deinde Sereniff Duci CAR

OLO RVDOLPHO a Confetfionibus

& Concionibus Aulicis, atque Superattendente Speciali Dioecefeos

Neapoljza—

cus natus

nz, & tandem Abbate Coenobii Regiofontani, e quo matrimonio uni

DN. M.

eft filius, Vir

uondam Plurimum Reverendus atque Diguiffimus ,

N/OLFGANGVS FRIDERICVS HOCECSTETTER. D

iaconus Stutt-

Privigmus erat Pir Pr4mo

eN

bilifjimus ,

gart.

prematura morte defunctus..

Confültiffimus atque : xcellentiffimus , DN. J

OA

NNES FRIOERICVS MOEG-

LINGIVS , J. V. D. & Prof. P. O, Sereni

(fim i Ducis noftri Confiliarius &

dus Vitricus tam provide e-

Supremi Dicafterii Affeffor, quem Veneran

liciter educavit, ut in ftudiis Academicis primo eum audi

torem, poüca, qua

raraomnino felicitas eft, inde ab Anno MDCC

XXXIV, inSenatu Aca

demico

Ex Cohfultifhmi hujus Privi-

& Fac. Jur, Collegam optimum habuerit.

gni. priori matrimonio , cum Prenobil/fjima

quondam atque Ornatifjima Fe-

mina , DN. MARIA VERONICA, nata BILFINGERIA , inito, tres neptes

uidem ordine fequentes:

unicumque nepotem habuit wofter, nafcendi q

:E

Prenobilijj.'atque Ornatisimam Feminam , DN.

SOPHIAM

ELISABETHAM,

felici matrimonicjunétam 7iro Prenobiliff. atque

Confültifjimo, DN. JACOBO

nfiliario, fupremi Dica-

HENRICO DANNIO, U. 7. L. Serem

imi Ducis Co

, Civita-

flerii, ut €$ Ordinum Wirtembergicorum.

fecretioris confeffus. Affeffori

imo.

Maxime Reverendum . atque Dignisfi-

tisque Tubingenlis Confuli Merifis

FRIDERICVM MOEGLINGIVM, Paffo-

mum, DN. M. CHRISTIANVM

rem Ecclefie Brak.nbeimenfis €9. Dioecefeos. Sup

evintend. Specialem vigilau-

tifmum , cum. Prenobiliff. atque Ornatisfma Fem

ina ,

DN. MARIA DORO-

dulciffimo tori vinculo con-

'THEA, ex illuftri MOSERIANA gente oriunda,

junctum.

Prenobilff. atque. Ornatiff

- DN..CAR

OLINAM FRIDERICAM

SVSANNAM, /Viri Prenobilif. atque

Confultif. DN. JOH. FRID

ERICI

faltua-

HEINLINI, Liberz S. R. J. Reipub

lcz Fslingenfis Senatoris & rei

tim Przfe&ti Primarii Conjugems & Prenobilij, atque

Ornat. Feminam, DN.

MARGARETHAM VERONICAM , Ziro Nolá fjimo , D

N. JOH. GEORGIO

ateo

Civitatis Tubingenfis

HEHLIO , Notario C«f-reo puhlico ( zrcbigramm

meritisfimo, faufto connubio copulatam. — Quaternus

hic neptium nepotisque

sB

ronepotibus XXIV, &

torus prole tam lzta fecundus fuit, urutriusque fexu

una Femina , DN. MA-

ex natu majore Pronepte, Prenobil.f,ma atque Ornat

if

RIA ELISABETHA, que felicisfi

imo matrimonio Viro Preno

bilisfimo , Confult f-

(imo atque Excellentisfimo, DN.S

IXTO JACOBO KAPFIO, Jur. Utr. D

ock.

mi Confiliario , fupremi Dicafterii Affeffori ,

'& Profeffori Publ. Ord. Sereniffi

& Collegii quoque Illuftris Profeffori Ord. Collegae

noflro conjunétiflimo ,

Omnia hac familix de-

juncta e

, Abnepote exhilaratus fuerit Beatus nofter.

aritatum chorum

uti pie formavit, pru-

cora atque ornamenta, letumque ch

denter rexit, paterne amavit, confiliisque

& beneficiis perliberaliter or-

navit: lra reciproca quoqu

e pietate & amatus

& cultus ab omnibus fuit,

Atque, fic tandem ad ultima

Noftri properamus,, quem vite laudatz exitum

habuerit meritiflimus Vir, comprehenfe in

dicaturi, Diximus fupra de exop-

Illud vero dile

é&hiffimz conjugis morte d.10.

April An.

tat.ffimo conjugio.

MDCCXXXIV, folutum fuit.

Tulit pániéntifhimus eoque animi tobore, q

uod Tanto Nviro'dignum erat , hanc calami-

tatem , quam mitigabat dile&tiffimi Privigni, Cor/4

lriffmi D». D. Meglingii , e Gieffenfi Acae

demia ad noftram eodem anno reditus, cujus etiam co

nvi&tu ab ifto tempore per annos XXXIL

mfus eft.

Verum cum intimum hoc Vitricum intet

& Privignum ami

citie commercium acerba

B. Meglingii morte A. MDCCLXVI. folveretur ;

"Nofter, annos tum octo

ginta & fex natus;

tam diuturnz & dulciflimz confuetudinis diremtione

m vix ferre poffe vifus eft, N

on leve quidem

folamen grandavo Seni reliz B. Maglingii Vidua,

Prenobiliffma atque Orueti[fma

Matrona, DN.

MARIA AGNES , nata Knifelia, quam fecundis nuptiis tori foci

.

^

am 2. MDCCXL.

ad(civerat ,

tulit, & convi&um continuans &, qux exfpectari 2 pie

ntiffima

& amantiffima Matrona pote-

- Magis tamen magisqu

e ingravefcentis fen

eétutis incommoeda

tant, humanitatis officia exhibens.

ifete decrefcentibus ultima appropinqua

re vidit, ad quz,

fenfit Vir Optimus , viribusque man

devoriffimeque fümto jam ante a

liquot bhebdomadas

continuis precibus & verbi divini folatiis ;

u$ ,

hora feptima, in-

|

Sacro Evchariftiz Epulo fefe digne preparavit ,

D. Do&. SARTORII, qui a

ficque tandem nudius quaft

ConfefEonibus Beato

zer pias fuorum & inprimis Sygrpe. Rcverendi

ferat, preces, placide in Domino occubuit.

Perfruatur jam Coel

efti quiete, ac gaudeat in trium-

hante illo beatorum concilio.

Facit fane quisque opus; ut tan

dem quiefcat. Quidni & verera-

Dis tandem concedenda fit miffio? Infpiret hac folatia lugentibus

fapremum in Colis Numen,

maftiffima eorum pe&ora ccelefti gratia erigat atque permulceat.

Quod reliquum eft,

efferentur hodie hora confueta exuvie Bear

; Viri, Nulli igitur dubi-

"ramus, quin omnium ordinum Cives Lugentibus obfer «antia

m; ac grandx

vo Senatori honorem

ultimum ultro teftaturi, magnaque frequentia exequi

arum jufta finc perfoluturi.

L

P. P. S. S. R.. Fefto Afcenfionis Chrifti A.

MDCCLX$.

pET TNUA

OTUBINGA, Litteris BAUHOE- & FR'*NCKI*NIS'

1

PRO-RECT

Y

VNIVERSITAR — |

Euroskala Offset

X

EBERHARDINO - CA

]

1

N

[2

6

uHl

A

W

m

L.

l* i* '

,

pro

t

.

Ü

rgo eluctatus tandem vitz hujus

R

19

VierFarbSelector Standard *

l '/ä

X

que, quam diu anhelavit, patriam 5

DT Jlü;:jmïlllïyiflllmrlmmn«

WT ER O G

fatur quidem dierum, laborumq

J

18

MOAT

m.ll[/ Q"A(/ N

YN

tamen vitam, Neftoreosque anno*.

N

—

lm rium fuiffet. Decetlit, eheu'

* u

wb

- gravefcens, quz ipfa morbus aud.

17

dam fore per aliquot jam annos minabatur, grand&-

PXIV ? de graviffimis functionibus immortal

noftre fingulare decüs & ornamentum , cui dum |.

O Baavce Q

16

ex pietate magis, quam ex more, dicamus, irpetrare

quin de infigni Jactura, quam ex Tanti Viri obitu, €-

noftra hzc Schola acerbius perfentifcit , majorem n«

15

Focus

Licet enim, ut recte L, Anmeus Senecade Tranquiifi- —

i

|

dicat, nullo loco habendus fit grandis natu fenex,

argumentum, quo fe probet diu vixiffe , préter *

N

14

ä

minem? quid alios? quid rempublicam ? juvant (

ertram exacti? nifi officia boni civis, boni amici , €

emplar boni viri pofuerit: ^ Longe tamen aliter fentie-

M

13

s

q

ui non annis demum, vel in confpectu mortis, fed *

fapientiam pervenerunt, quos fortuna ab ineumite «t*

12

quam in caftris habuit, qui numerum annorum füf .

diue contendunt, quos multa experimenta, longa T€

nus ufus & eventus varii expoliverunt, certis fapi€*-

11

runt, agendi regulis inftruxerunt, in ommes cafis

promtosque reddiderunt,

Horum fane Ja&uram |*

omnes, hi ingens & trifte fui defiderium relinqut

10

amifimus , talem defideramus, Semem, quar dülce 6 -

gemus; $eueg cane fidei & fincerz in Deum pretatt

dentem & conftantem ; Profefforem indefeffum & o

confummatum ; Senatorem de rebus noftris optime 1m-

bunalium noftrorum; totiusque orbis literati'orname

SI-

heic ingredi liceret campum, in digna Tanto Viro el

Beati Viri modeftia aliasnohbis leges przfcriberet.

Suf

$

fatorum, decorum que Viri incomparabilis recenfum ex.

Programmate Inaugurali, A. MDCCXVI. edito, parti-

riculo , nobifcum benevole communicato, haurire !

Fuit is Pir AMagnificus ,

Confoltiffmus — 4

|

'

».'

P

s

DN. WOLFGANGVS

;'

S C HOE P FIVS , Juris utriusque L

licus Ordinatius longe celeberrimus ,. Sereniffim Wirtembi

5

Supremi cauffarum Tribunalis , quod. apud nos viget , 1

ä

4fjeffor P-imarius, inclute Facultatis Suridice , imo f

Senior per aliquot jam luflra venerandus.

Aufpicatus

furti in Franconia d. XXIII Septembr. A. MDCL2

ibidem & familie & omnium virtutem laude egregio

::

uobiliffimum, -«impliffimum atque Confultiffimum, DN.-^

ADAMVM SCHOEPFIVM , - per anuo;

14

POT

iffium , fed $. poftea temporis , utpote Q —

Coufulei me

2

egia rite elettum €9

confirinatum , Pretorem gravilfimum,

fato.fuo 4. MDC€-

J

& Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

wum; Nec'non Maálronam Prænabi?iüïmam-, DN, AI?I-

1