LXV6c_fol_56

—

RECIOR

1

UNIVERSITATI

ï

TUBIN

NSIS

L.

S,

/

l)

[

Y

D

;

i

M

G

MUA

[

u

r

]

W

f

^

DA

N

N

à

WW

N

N

DN brid)

M

NURU

—

«4ff

I

o^

o NT

N

,

2

,

AU

BÀ

A

Z

/

/f-k-x

SS

*

;ï

u

D

M d

l'.

s

N

z

N

;

E

l:

2

i

*

n

—

s

Y G:?ï m

N

At

»

!

l

Ccidere fübinde in pun&o , quod vix exípe&tave:

ZK j/

SS

&

IN

W

M

W

ASS

BN

n

Pl

«L

TMH

4f

ris in anno , tritum in bac mortalitate eft pro-

v

jEES

D

À

verbium, füa quidem veritate haudquaquam

EE E

X

j

d

deftitutum , quin ab ipfa experientia, tánquam

T IT

OE -R TSE P EEE R E l

EE ET

g m

EEL———————ÀH—ÉE———s

|

tefte locupletifimo firmatum roboratumque.

T

r

TEEHITEETTI ID

Pertinet huc inter complura alia, quae ne faga-

ii

l

|

L

l

|

——

LA RRU

ciffimus quidem Oedipus ornni divinatione af-

fecutus fuerit, fuo quodam praecipuo jure pre-

'(:Eps fati neceflitas, quam &

nos in noffra hac univerfitate intra perexiguum

aliquot tantummodo annorüm fpatium non uno duntaxat alteroque edo&ti

fuimus triftiffimo Exemplo. : Reéte itaque ac fapientet, quantum ab homine

non Chriftiano expectari poteft, pronuntiat Seneca Epift. CI. Omnia, in-

quiens, crede mihi, etiam felicibus dubiafunt: nihil ibi quisquam de futu-

ro debet promittere: id quoque, quod tenetur, per manüs exit: & ipfam,

quam premimus, oram, cafus incidit: Volvitur tempus rata quidem lege;

fed per obfcurum: quid autem ad me; ah natura certum fit, quod mihi in-

certum eft; ftat.quidem terminus nobis, ubi illur inexorabilis fatorum ne-

ceffitas fixit; fed nemo fcit noftrüm, quàm prope verfetur: Sic itaque for-

pás

melïlus animum , tanquam ad extremum chtufp fic; quotidié cum vita

"—— À EM

r

um Bernbardus, triftetti mortis fe-

tia faciamus.fel. . Et fuav

iffimus ille Patr

L

cumrepetens memoria

m,€

xelamavit; Qu

üd in rebus, inquiens, humanis

—

ra incertius? non miferetur inopi&e, non reverc-

»J

certius eft morte? quid ho

tige, n

on-maribus, non aetati parcit; , Utinam veró

tur divitias: -non fapien

triftiffimo fuo funere fidem

hujus nobis non faceret, quitam repente ex ocu-

Íís noftris evanuit.

E

;& cujus corporis exuviae

horis hodiernis vefpertinis ron

$ fenfü matri terra reddentur, VIR, dum viveret,

ü;fc püblicä cou)ä—'ämoni

Biuflris a& e Excellentiff

imus DN.JOHANNES THEODO-

| C«f. Palat. Comes, Seren. Ducis

RUS de SCHEFFERN, s«

Wirtembergici Confi

l. Status intunus,

Primar.quondam Aule Cancela-

ríus,nec non 4g Alm

4 bac Eberbardiga djurium Proj

. Publ.Ordin. Fautor

Expertus ille fuit aliquandiu valetudinem novercan-

noller Colendif/rnmus.

ta tamen tantifper comparatam ac füb-

tei paulifpernec femper fatis fidam, i

inde etiam roboratam , ut prae

ceps ade

o ac trifte fatum tam prope adeffe vix

fuerit.

F

ruitus fuit idem nudius quartus animi relaxan-

quisquam füfpicatus

d tentandum valetudinis vigorem aura liberiore; Salvus

di caufa, nec minus a

Deum hominumque fidem, hora,

etiam domum ad füuos rediit;

at proh!

qua ad mediam noctem ve

rgebat , SC

HEFFERUM inopino fato deceffiffe ,

communis per urbem fama i

ncrebuit. Expofcunt à nobis merita VIRI, dum

bus confpicui , ut vite ejus curriculum in pul-

viveret, tot fplendidis muneri

to recenfeamus.

Prodiit VIR Illuftris in dias

lata hac pagina ex more recep

luminis hujus

auras anno ara

Chriftianz 1687. ipfis Calendis Martii in Impe-

riali nobiliffimae Dizc

kelsbüble oppido , fingulari DEI munere tales Pzrez-

er licet.

Parentem quippe ve-

tes na&us , quales Votis anticipate non femp

neratus fuit irum Nobilisfimug , Ampli

sfimum atque Confultisfimum

Dn. SAMUELEM SCHEFFERUM ; 7 Ciutm elim celebratiffimum,

Sereni[f7-

jni ctiam Principis Wrtemb. tum Tegnantis Confiltarium , Patrie denique

Reipubl. Con[u

em merttilIimum , qui veró d. 1. OG. 1722. non fine gravit-

fimo familiz lu

&u ex hac vita difceffit. ZMatrem coluit Matronam omnibus

Sexus fui virtutibus condecoratiffimam , DN.

CHRISTINAM BARBARAM,

de laudatiffima Republ. Zeapolitana meritiffi-

B.DN. JOH.LY

L]

NCKII, JCti &

mi Confülis feni

oris nobiliffimam filiam , quee & ipfa hanc vitam cum meliore

commutavit.

Caterum Nofter, primis Tyrocini

j$ in patria fchola feliciter

uo verfamur, ptimo, die IV. Novemb. nobiliffi-

fuperatis, anno feculi, in q

Civitatem Rotbenburgum ad Tubarim conccle-

mo , quod liberam Imperii

brat, Gymnafio concreditus,

& difcipulis, quos Profefforios vocant, adícri-

tus, praeunte inprimis Dn.

Ludov. Godofr. Vernhero, laudati Gymnafii

p

rofeffore & Re&ore, fingulas

.

Philofopbie partes pervolvit. Inde juffü Pater-

o poft ad fuum, quo ipfo dein ceu natu majore,

no A. 1704. d. XX. Maj. bienni

fideliffimo ubivis monitore , ft

udiorumque non minus quam morum amicif-

fimo formatore gat

1

debat, amantifl

imum Dn. Fratrem Germanum , Virium

DN. JOHANNEM SCHEFEERUM,, Illuftris Confiftorii Du-

nunc ZLagnificum

Graviffimum , $4

lanam delatus,ibidemque in album ftu-

Calis. Directorem

hilofophico, cui- nondum ultimum Vale di-

dioforum publice rel

atus, cum P

xetat , ftudio prima quoque và

ftiffimi juris Juftinianei elementa conjunxit, &

his quidem ftu

diis Mathefin in

fuper riec non culturam linguarum exoticarüm

Profe[lores, quos in omni.Philofophiae parte audiverat,

|

fapienter adjecit.

Viri erant longé praeftantiffimi ,

-Hambergerus , Treuerus, Diethmarus, Stru-

vius & Brücknerus.

Anno 1705.

d.13. Apr. Idem almam quoque FriZericta-

jk

nam falutavit , ibidemque Sam. nec non Joh. Sam.Stryckios ,

odinum, Cel-

larium , Boenickenium, Thomafium , Ludvvigium, Boehmerum ,. Gundlin-

1707. menfe

smm aliosque Coelefti choro jam adfcriptos, audivit. Tandem A.

- Augufto

*

Augufto noftrae Academ

ie calcare incepit fubfellia; atque Jura tam public—a.

ore noftrorum haufit, Virorum fcil. Excellentiflimo-.

quam privata etiam ex

rum, nunc ad Ceeleftem

Academiam translatorum, Harpprechti, Schvvederi;

Le&iones & Collegia avide auícultavit inque ufum

Grafli, Majeri, quorum

füum convertit , dignus i

deó judicatus, qui jam A. 1710. ad examina publica

admitteretur; ipfe autem pau

ló poft ad Praxin totum fe convertit, eodem

ter nos Dicaflerii Advocatorum mattricu-

proríüs tempor

e etiamjllprcmi in

Anno 1713. meníe Martio p

ublicé defendit Z/f/ertattogem.

la inícriptus.

fuam Inaugumlem d

e juret

axate urisditkionis, Praefide Exceilent. Dn. D.

ütem anno à Dn.

D. Harpprechto, Facultatis Juridicae

Graffo, infequente a

Quemad-

tum temporis Decano, ip

fa dignit

4te Dotlorali fuit infignitus.

modum autem ab ifthoc tempore

affiduus in Praxi fuit, nec tantum in noftris,

Dicafteriis gravisfimi momenti caufas, tam

fcd & in aliis füpremis Germaniee

civiles, quàm criminales,

non fine fü

cceffü peroravit; ita & ejus in rebus

fuit cum applaufu, ut Serenisfimi cumprimis Nu-

agendis facilitas eo excepta

tritii noftri illo tempore regenti

s EBERHARDI LUDOVICI gratiam fibi con-

i generis caufis idem admotus fuit. Varia

ciliaverit ; quare etiam variis vari

oftmodum itinera füfcepit, at

qu

e inprimis iterata vice Tyrolim adiit, ibi-

mine

Sereniffimi. Domi

ni Düucis à Curia Auftriaca

démque rebus peraélis no

feudalibus miffus fuit.

Porró etiam plures alias

ad Oenipontem in negotiis

rofe&tiones inftituit, atque rerum

, qua in Aulis, Academiis ac Dicafteriis,

dignee occurrebant, fingularem fibi noti-

feu fcitu neceffariee, feu obfervatu

tiam , olim quoque profuturam, co

mparavit. . Accidit autem füb idem tem-

g

rav

iter & gemina quidem vice decumberet;

pus,

ut lethali quodam morbo

Verüm

fingulari & mirabili Dei

bonitate & faucibus mortis ereptus tempus;

m erat, Collegiis ex fpeciali Aulze Ducalis

uod à profe&tionibus ipfi vacuu

ento habitis lubens impendit.

Com-

indultu füper vario Juris argum

moverunt ifthec uno fafce. collig

ata Sereniffimum , cujus Servitiis to-

BERHARDUM LUDOVICUM, ut jam

tum fe confecraverat, Principe

m, E

Anno 1715. Menfe Decembri

Profe[fio *j2

Ti5 Extraordinaria. clementiffi-

6. Menfe Septembr. munus

mé ipíi demandaretur ,

quam etiam Ar. 171

.

i AffeJoris excepit. . Au&us igitur ipfe his

Conuliliarii ac Supremi Dz'cajierz

honoribus, atque ad majorem fu

bindeé alacritatem tam egregio ftimulo in-

t, ut Àule gratiam ac favorem in dies

ftigatus, provincias fuas ita exornavi

etur,

Anno itaque 1718. etiam

magis fibi conciliaret atque re ipfa experir

uri$

Profeffor Juris Ordizarius defignabatur ,

injun&ta ipfi quàm maximé

aufpicia fecit & 4i/put4-

Pulblici caltura ; cujus q

uidem muneris capeffendi

n-genere,

tum in fpecie de Regalibus Sacr1 Im-

tione , um de Regalibus i

quam poft aliquam

erii Rom. Germanici, pu

blicé impreffa defenfaque;

temporis interca

pedinem. edidit p

leniorem,

Neque veró tamen-interea

.

fi

uam eti

$ defiderari unquam pa

ffus fuit

temporis

iam in Co/legiis prrvati

ac proin 775 non modó Crvile,

fed & Publicum ac Feudale , Hi-

operam ,

A

t.veró integrum jam, & ampli-

ortam itidem Ge/mangia. explanavit.

—

:

us, quinquenniu

m effluxerat; ex quo

Academicorum laborum intermiflio-

flitate quadam ada&us, unicé negotiis

ex Serenifífimi Do-

nem facere nece

mini Ducis EBERHARDI L

UDOVICI mandato ac clementiffimo indultu,

.Novis ergo:diverfisque profe&tio

nibus fufce-

expediendis operam navavit,

»stis, multas Germanice aulas adiit,

atque res tam civiles, quàm Publicas

& Feudales ad Sereniffimi Principis vo

luntatem non infeliciter tra&avit 5

bus caufas egerat ,

fibi Ipfi veró tum Aularum, tum Dicafteriorum, in qui

itiam haud vulga-

tum & regnorum atque ditionum , quas tranfier

at, not

*X

ut, cu

m ad Cameram lm-

rem acquifivit. — Accidit inter iftas profcctiones,

Prafidi innotuiffet, tantam

perialem, Wezlariam delatus llluftri'fiïmo hujus

4

mox

:1

9

inox gratian apud ipfüm inierit, utis fponte ultroque fplendidiffimam Co-

mitis Palatini dignitatem, tradito Diplomate, Noftro conferret. Sed nec

minor Sereniffimi Principis CAROLI ALEXANDRI in Noftrum erat beni-

nitas.

Varia namque ex ifto tempore Clementia Ducalis Specimina & li-

beriorem fübinde in Aula aditum indeptus, fübíecutum quoque Clementis-

fimum refcriptum, quo in ftatione Àcademica confirmabatur, quid Prin-

ceps ille atque Heros fortiffimus de Eo fentiat ,

quo loco ab Iftomet ha-

beatur, quid & porró de gratia tanti Principis, quam novis fübinde incre-

mentis in fe derivari, devotiffimo gratiffimoque. animo femper agnovit,

Matrignoniuta VAR . Hlu-

fperare fibi liceat, fatis fuperque demonftravit.

ftris iniit longé füaviffimum Anno prafentis Seculi MDCCXXXII. cum Ma-

trona Nobiliffima fpe&atiffimaque-DN. SOPHIA CATHARINA, nata ME-

ZIA, ex obitu bige maritorum bis Vidua fa&ta; qua tamen copula, cui ad

omnimodar, quanta in hac rerum inftabilitate expectari poteft, perfectio-

nem ,

nil nifi

roles defuit, pramaturo obitu fidiffims cofte Anno

MDCCXXXVIL iterum fuit diffoluta. Jam qualis Vir fuerit, cui exequias

hodié imus, é modo dié&tis facilé intelli

poteft.

Optandum quidem

fuit, ut fuis diutius eum indulfiffet divina

D

onitas ; aft aliter füas fübduxit

rationes arcanum Dei confilium.

Cum enim ante anni, & quod excedit,

NOUSSSTS

fpatium Nofter repentinum quendam ac talem in corpore fuo perfenfiffet

impetum , qui parum boni augurari videbatur, adhibitis tamen, quotquot

conducere poffe videbantur, medicamentis , fenfim fenfimque melius fe

habere coepit, ita quidem, ut fpes firmioris valetudinis altiores fübinde ra-

dices ageret.

Rediit autem vis morbi nudius quartus hora nocturna no-

na, ubi quidem primum de frigore conqueri coepit Nofter , elapfo autem

horule fpatio talem in fe animadvertit Cataftrophen , qua vita dierumque

finem haud obfcuré illi indicebat ; convocatis itaque fuis, animamque Deo

ac fofpitatori Chrifto piis.commendans precibus, inter iterata ardentiffima

fufpiria placidé exfpiravit.

Nos, quod noftrum eft, obitum Viri Illuftris

decenter lugemus ; B. defuncto aterna gaudia gratulamur, univerfa& au-

tem Fal Mufiri Schefferiane, inprimis Zagnifico, quem (üpra me-

moravimus , Domizo Fratri Germano [uperfhiti ,. Unvver[atis. noffre

Splendido Dn. Vifitatori, omne folatii genus é plenitudine divine gratiae

apprccamur.

Caterum contumulabitur corpus exanime hodié hora

no&urna octava, prope templi Cathedralis moenia, quas €xequias ut ma-

5

gno comitemini numero, Cives, eft quidem, quod Vos'obteftamur, at-

que ipífa tum B. defun&i, tum univer(e Familie Schefferiane merita

omni jure à Vobis expofcunt.

Tubing& d. 8. 5ept. Anno reparatae Salu-

tis MDCCXLV.

n

TUBING A,

.*s,

Typs ROEBELIANIS.-

«

r

O

R

hw

b

:

(5

Z

i

Y

—

RECIC

X

*

ss

W

UNIVERSI

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

IpureAd x OE RU

18

TUbBI

.

17

ä

16

ä

15

Iä

14

. -ENN

13

*

L.

s.

|

E

12

Y

W

L

n

11

Nf

(

h

)

72/

XH

DO

(

n

TDUTN

UM

N

:£

)

W

)

ii

zMl

j

:l

n

M

V

AWU

l;

)

//

Ed

/

Z

,

i

i

10

'—äs

j

L /

ll.

n

A

U

n

x]!:

;

-

NU 1

RSS

t

AU

]

wx)

l

i

d

ii

/A

»

-

n

"

Ccidere fübinde in pun&t.

XN

SS

IN

ris in anDO , tritum in

W

N

,

H

AL N

s

n

^

——

E

A

verbium, füa quidem !s

deftitutum , quin ab ipfa

rn

-jä—ïi-;

M

|

tefte locupletiffimo

Euv

TCOTPTTITETDTITUETETIT UAU

RT

u

u

Pertinet huc inter compli -

t

TOR

T

-

ciffimus quidem Oedipu

LTL

fecütus fuerit, fuo quod4z

nos in noffra hac univerí ^

f&þs fati neceflitas, quam &

aliquot tantummodo annorüm fpatium non uno QUI;

fa

fuimus triftiffimo Exemplo. Recte itaque ac

ientet

non Chriftiano expetari poteft, pronuntiat

*

: ia

eneca -

quiens, crede mihi, etiam felicibus dubia funt: nihi

ä

ro debet promittere: id quoque, quod tenetur , per

quam premimus, oram, cafus incidit: Volvitur tem

i;

fed per obfcurum: quid autem ad me, ah naturze ceri -

certum eít; ftat.quidem terminus nobis, ubi illum in| -

ceffitas fixit; fed nemo fcit noftrüm, quàm prope veri.—

meqqus animum , tanquam ad extremum Vencum fit :

2

E

|

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1