LXV6c_fol_52

*

"

CAROLUS

9

CHRISTIANUS

f

ERDMANNUS .

WURTEMBERGIAE AC TEC-

CIAE NEC NON OELSAE ET BERN-

SLADII DUX COMES MONTIS PELICAR-

(:

DI DYNASTA HEIDENHEIMII STER.N-

BERGAE ac MEDSIBORI

rel.

1

b

EBERHARDINAE. HUIUS

RECTOR

9

L.

Nfolenc"iora quidem fünt tempora, quibus ad gratae mentis fignificationes, debitata-

que recte collocatae operae penfationem , pondus habuerunt bonorum virorum me-

rita'5 habet tamen quod in officii fui argumenta ex veterum in bene meritos ftudio

trahat effoera & vere ferrea, quam viuimus & poétarum notarunt fabulae , aetas,

Viuis pofitas ftatuas; publico fumptu exaedificatas domos ; cognomina piorum, optu-

morum , fapientum, fplendida, fedes in Senatu , concionibus & theatris praecipuas decretas,

inufitatas pompas concesfas, immo faepe & filias, paternae virtutis causía, publico aere ma-

trimopio elocatas esfe , vtalia id genus iam praetermittamus innumerabilia, ii tantum igno-

rant , qui Graecae perinde , ac Romanae, rei omnis, plusquam pueri, prorfus fant expertes.

Sed & mortuorum , quorum víui fuerat induflria & opera, cum vita. exolefcere memoriara,

tantum abeft vt voluerit grata antiquitas, vt variis potius inftitutis, immortalitatem virtu-

tibus parere, ftudiofe contenderit,

Eo confilio magnorum nomina Virorum Mineruae in-

texuerunt peplo: quod decantatae locum fecit formulae Graecorum , dignus eft peplo, a£is

p

$517« memAs , vt apud ARISTOPHANEM in eguitibss eft..— Atque ARISTOTELES fnum,

de Heroum turiilis librum , peplum adpellauit. — 1ta & Romanis religiofo catmini, quod fa-

liare vocabatur, bene mericorum inferebantur nomina virorum.

Cuius moris imitamenta

in purioribus Chriftianis reperisfe, vifus fibi fuir I5. CASAUBONUS , quibus, martyrum

nomina, Imperatorum, pontificumque , inferta dyptichis, inter Hymnodias recitare, in mo-

te fuit pofitum. — Omnium frequentisfime veró res ab egregiis Viris vtiliter ac praeclare ge-

flas in tabulis, ante curiam vel in porticibus fafpenfis, id quod exemplis probat. luculenris,

MICHAEL PICCARTUS, obtutui omnium obiecerunt, confectarüntque. — Vtemur eodem

modo & nos , quibus alii iam non fuppetunt, in dedicanda memoria /;ri op;pibus bozorum

tuals, laudibus , lauris, marmore ac. aere digni, eimsque vt de litteraria re omni, de Ecclefra,

de bac (Indiorum matre , [choltsque buius duatus, immortaliter meriti, ita pofh fata etiamin tantum

celebrandi , in qu:inmm-humaqn eogitari lans potefl, - l&hac nimirum tabula F;m depinge-

mus

(

-

4

e

*

mus, magna buius fcholae iatura. nudits quartus defan&i integerrimi. atque meritisfimi Profef-

foris ;; Vitam depingemus, fed absque fermonis pictaris atque elogiorum luminibus: quum

illas recentis doloris grauitas & lu&tus acerbitas , haec veto ipfius 2, 7^;ri excludat modefta

füi, qua per omnem vitam eluxit, aeftumatio ac , faliente iam in extremis labris anima,

totidem verbis Collegae, officium heic, fed vix ac ne vix, certe non fine lacrumis,facienti, decla-

rata volutitas ? poff siortem tneam nibil de me dicatur, foribaturue amplins, quam, ROESEERUS

FUIT VIR HONESTUS, QUI STUDUIT ESSE VERUS CHRISTIANUS, Sed ita in-

telligitis 7275 Nobis heic dandam 7;ri, qui fuum iam ipfe expresfit nomen, ANobilisfimi

aique dollisfimi , DN.1O: EBERHARDI. ROESLERI , Pbiofopbiae Pratlicae in Eberbardina

bac Profesforis Publici Ordinariü , ducalis [eminarii tbeologici Ephorz, ac im. faperiori ducata. Pae-

dagogarchae , Collegii Pacultatis Philofophicae per aliquot iam lufra Sénris oppido Fenerandi, Ufa-

4s lucis , qua fruimur gaudemusque, communis coepit. Anuo faperioris feculi , fupta fe-

J

vagefimum , o&lauo ,

F. Idunm Otlobris, parentibus editus honeftisfimis, Pame, P'iroPraena-

bihi , integritatis, fidei €8. prudentiae laude cum primis foreute, DN, ALBERTO CHRISTO-

PHORO ROESLERO, »sonaflerii Laureacenfis , antiquisfomi ilins plurimorum. vegum €9 prin-

cipum conditorii, Cimratore ac dioece[ano fimul feriba dexterrimoy zmatre vero, matrona reljgio-

fisfima pariter, ac ornatisima, DN. REGINA BARBARA, e KNAPPIORUM gente ampiisfi-

724 oriunda. Ab quibus Dei familiae adícriptus, multaque cura ac piétate fictus, formatusque,

vtprimum: aetas tulit, religionis & litrerarum elemenrá, pátreé inprimis praceunte , ca fcli-

citate ac promptitudine haufit, vt, poff perbreuem in Scbormdorfonfi fübola moram, A. clolxcxxcll

iam, Mufis Zlabyrenfibus, poft Bebenbnufanis, Alimmnorumque , quos facris in delubris iftis in-

dulgentisfimi Principis alit munificentia, choro clementer adícriptus atque, probatis per 44-

tuór annos morutn ftudiorumque profedtibus eximiis; A.clolocxxcvl, .Jawreae primae — ho-

noribus, primsums inter commilites praeflantes locum obtinens, digüus iüdicaretur; fub idem tem-

pus Eberbardinae uoflrae ciuibus ac Theologici , quod beic flret, perpetimque florere iubeat De«

us! femizarii gregi infertus, — Heic vero quum ingenii laetioris igniculos luculentius fparges

ret, in fapientiae €9 bumanitatis fIndiis ante tempus ita proficeret , vt multis poft fe relinque-

ret parafangis alios, interaequales etiam nobilis, atque /apzeuiisfsmo nutn. an[piciogue Serenisfi-

api tum barum . ditionum Adminiffratoris, Dn. FRIDERICI CAROLI, ex ducalium Alumno-

rum praeftantisfimis deligerentur, qui principali fumptu exteras adirent academias atque ve-

lutex opulento commercatu, quidquid reconditae Ícientiae adipifcetentur, colligerentque, in

futuros Ecclefiarum ; fcholarum ac rei publicaé omnis víus, ducatui importarent: in nume-

litteraturae

rum horum ZVofer quoque adícitus "'ebergam petii, vbi politioris

inprimis ftudia, confiliis atque fauore Cwzradi Samuelis Scbnrzfleifebis; Polyhitotis celeber-

timi, liberaliter adiutus, felici cum füccesfu excoluit, verrensque ibidem gwadrienziumm , & eo

ampliüs, confumfit: quod Viri, quem laudauimus, i»comparabii: mira etuditione ac in

haurienda hiftoria & legendis ac in fuccum fanguinemque vertendis optumis qui-

busque veterum fcriptorum monumentis dextra informatione.maiorem in modum caperetur

ac mirifice proueheretur, | Quamquamm nec reliquas ersdizionis, [acrae €9 fecularis, pattes, dum

in ifto elegantiarum emporio haefit , neglexit. In fan&iore enim difciplina Aicbaclem Wal

ilerum; acerrimum do&rinarum noftratium viridicem; in Philofophia PraCtica, Chbrajfiansma

Roebren[eum s in Hebraicis T'beodorura Daifouium $, in. Mathefi ,| Martinum:| Kuorre , fideles

Horum autem doócttinis camulate inftruCtus ad. Batauos foluere de-

expertus eft magiftros;

creuit,ac itiitinere illo Eielz/fadienfis , Frauequeramae , Graeningenfis , — Vitraietlinae ,| Lugdu-

menfis, "Academiarum , librariam füpelletilem & quidquid, praerer ca, in rem facturum

fuam exiftumauit, curiofe fpeCtauit , prudéntique oculo'& animo luftrauit, magnos pracfer-

tim ornnigenae eruditionis promos condos, Profesforesque omni dockrinarum genere eminen-

tes, publice priuatimque docentes, atque in his Graerios ) Grononios , Perizonios praecipue,

cupide feduloque audiuit , fuisque vfibus tudiofe conciliauit; E Belgio redux. Hamburgi (ub-

ftitit, ibique conui&u famigcratisümi Jo.. Frid. Maieri, in. D. Iacobo dicatis aedibus facra

tum ornantis roftta, huiusque fauore & infiru&tae bibliothecae vfu libero gaüifus, ex Esdrae eius

aetatis , Seniorisfcilicet Edzardi, Hebraicis le&ionibus incredibiliter profecit,

Commenda-

tus inter haec gloriofisfomae memriae principi, quem iam tum curm honoris figuificatione lau-

dauimus , DN. Dvci FRIDERICO CAROLO, ab eo paullo poft, Anno nempe, clolxclv,

Bigae pri»cipum) iuwentutis feremisfimorum | pracfetus. fait.

Quum vero fequenti Anno

ex ferenisfmis iflis principibus. nafcendi. ordine. spaxmmus ,, DN. CAROLUS ALEXAN-

DER, D»wx WWurtembergiae et Tecciae , Comes Montis Pelicardi, Dynafla Heidenbeimii , iam S.

C, 4M. Confil, Status Intimus et Campi Mare[challus, vei tormentarine $, R« Imperi, [nmmae stem

vegas

regni Serhide , mec mon

praefrdiis Belgradi ctma imperio [ppmmo 'pmefääïw,(

«.æ fipremus legionit tria

Tusns, reliqua , (No

ftrum nuper demum ,

Jf&i grati difcipuli zzi» cle

rum fedem

vuenter impofita , Pattis

nomine d;zat4s ) hanc ipíam Mufa

aditet , fuisque colluftaret . vir-

tütibus ,

fummum iam tum principem praefagientib

fus eft ;

us, eius vwus ffudis operari iuf-

quoríüm et facri concionatoris apud

»

eumden — Sereni

sfmnum, Principem. obeunda

Íparta accésfit, quum

*

Delgico. 18 itinerá lee adcingerer.

In ifto igitür comitatu. non

partem modo Zelrz Hify

anici , fed et Hollandiam Jecunda, vice

peragrauit, duabusque inter-

fuit expedstiozibus ad Kbe

um , Hungaricae item , aliisque ad exercitus, aulas , fummosque bellí

duces itineribus ,

«t frigora faeua pati, grauibus nec cedere nimbis, aeftiuum tolerare iubar

adíuetus ; vbique

gratiam, tum Serezisfmi Parentis ,

DN. FRIDERICI CAROLI, tum Priz-

etpis fs clementifsimi, DN, CAROLI ALEXANDRI

prolixam, tum & aliorum primae caueae

Virorum benignum liberalisfime expertus fauorem.

Fructum eius rei fenfit. A. cblocxcllx am-

plifsimum , quum Serezi

sfmi Principis ac Ducis. Regent

i* , DN, EBERHARDI LUDOUICI,

€ni Nefforeos indulgeat anmos DEus! auf, piciis

fiffragantibus Academiae Patribus, cx cafttis Cacfa-

teis adZaradizum Petri fauentisfi

mis Sezarus noftri litterisad Eloguentiae ac Poéfeos docendae avunus

Ordinarium , in hanc fcholam reuocaretur.

Quam prouinciam xlv Kal. Ian. A. clolocxclx

aufpicali oratione , de Hwngaria à Turcorum ingo

liberata , adiit, infignique dexreritate admi-

niftrauit ad annum feculi ,

quod agimus; qwinrzm , quo eam cum Philofopbiae Praticae Pro-.

fes(ione commutauit , eode

m tempore et Zilliotbecarüi P'osuerfitatis et. Conubermiá adcademici ,

reftauratoris opem enixe p

ofícentis, Re&er ab Senatu noftro creatus.

Quemadmodum vero

modcerate admodum , immo omnibus aliis immitius ,

vt folent vero honefto incoCta, eaqué

erctiora ingenia , defe, viribusque fuis, cenfuit:

ita capitali illa omnis boni pefte , ambi-

t, vel ampliorum munerum prenfatione, adeo

nemini vmquam fuit grauis, vt iure ctiam

fuo quandoque indulgentíus iufto víus videri pota

erit. . Quanto autem minoris fe fecit Ipfe ;

tanto maior à prudentioribus bonisque in vniuerfum omnibus efthabitus, grauioribusque fub-

inde, tum ab Serezisfmo Duce , tum ab Sezatu 4cademzico , muneribus vltro admotus. — Itá

énim A. clobccxvl Sessisarii 7 beologiei Ephoria,

qua gráuius apud'nos non cft munus,, fimul-

que prouiscia Pifratoris

U

Jebolarum zn Ducatn fuperiori , au&us 5 ab Senatu autem «dcademico ,

fepius Üpiuerfitatis Réfà

7 , aliquoties Depuratus , nec non Stiperdieruim qüorumdam 24dprini-

ffrator dele&us eft,

In Collegio Facultatis Philofophicae (épties gesftt Decanatum. Quibus omni-

bus partibus fuis ita numquam non defün&us eft, vt omne vbique culérit pan&um, : nihil fecé-

rit reliqui & calcolum (émper meruerit omnium. — Deo pietatem non fücatam , folidam, in-

temeratam $ -Daei ae ANutriezo feno dreelclgertes/rHo Hidei ,

" dexteritatem'ac obfequia, Sérezis 9d

etiam Prizeip , DN. GAROLO ALEXANDRO, ad éexttemum vitae halitüm demisfisfiróam;

camque, gratitudinis plenam dedicauir, probabitque mentérii'; in docénido pérfpicuitátern info-

lentem : in iudicando incredibilem aciem et celeritatém ; in dicendo admitabileri vit

et copiam ; in ícribendo exquifitam amplamque eruditionem ; in láüdándo modüm et prü-

dentiam ; in vituperando aequitatem & vfum ; in'conferendis beneficiis liberálitatem, in'

accipiendis vero moderationem ;

bitatem,

in vita omní grauitatem , horieftatem , conftantiam , pró-

aequali tenore , omni loco & témpore, ommniqüe in fortuna, demonftranit, Cuii

Collegis, in Sezatu aeque , ac tn Faenltate füa, ita vixity vt nümquam cuüm quoquam in gra-

tiam redierit. — Inprimis vezerandi fuperadtendentes Ducalis

Seminarii T béólooici conceptis hifce

verbis declararunt, fe defiderate ,

Collegam legum. ordinisque feruahtisfimum , víu rerum

fuba&isfimum, in internofcendis

, moderandis , prouehendis ingeniis quibuscumque, in pro-

mendis pro re actempore confilii

s, adferendisque rebus & vefligio medelis felicisimum , pa-

—— —

cis , acquitatisque ftudiofisimum , quem non minüs , vt patrem iam , iam vt fratrem , colue-

rint , quàm vt Co/ecagz amauetint.

Quum de cetero perpauci in omni hoc Ducatu , vel Ec-

clefiae , vel rei publi

cae, vel fcholis vtilem praeftent operam,qui non ex JVoffri fcbola prodie-

rint, profecerintüe3 — vti et Sezarores, Profesforesque Vaiuevfitatis moffrae tantum non omnes ha«

buit auditores : quantum heic laudum cumulum explicandum arbitramini; fi fingulorum, quae

finguli in acceptis 7f referunt, atque venerati in £ funt, ineundus esfet numerus.

Neque

fexcentorum aliorum, quae pietas, quae gratarum mentium leges et ftudia huc aliàs referenda

cenferent, jam habere rationem integrum eft: ne voluztati Beati Piri hac ipfa, qua eam figni-

ficauimus, tabula contraueniamus, — Neque fane heic locum reperiret , fi vel maxume indicem

tantum bene meritorum praeclareque à B. Viro a&orum adtexere hisce aliquis cuperet, Orsa-

uifimartem igitür caritatum potius decora adhuc enumerabimus , quemque vitae laudatae exi-

?um habuerit »eritisimus r , comprehenfe indicabimus. — xorems A, clolocxclx , xV. Kal,

Septembr, domum duxit , ANoliliimam y virtutibuique condecoratisfemam. Mairanam , DN,

MARIAM

MARIAM SIBYLLAM, Viri Reuwe?di;f;'mi, D. D. 13 MICHAELIS MULLERL $3. 7h, Prof,

Ord. olim in bac fehola celebratisfimi ,

nec non Zzinerfitatis poffea Cancellarii , filiam 5 ex qua Pn-

decim vttiusque fexus liberos vidit;

fuperftites relinquens; 1. ANobilisfmam C$ pientisfimam ma-

gronam , DN. SIBYLLAM REGINA

M, felicem vt Dignisfmi Dothsfimique , ac de Ecclefia et

anelioribus Mufis egregie meritiPiri, DN.

ISRAELIS THEOPHILI CANZII, JVertingenfium samm

vxorem, ita fex florentisffmorum ANofiri INepotum y ex

Pafhoris es Superadtendentis vigilantisfimi ,

euodecimm quos enixa eft , fuperftitum , Dn. Eberbardi Cb

riffepheri , humanitati operantis l-

boaue iam tüm academico infcripti ,. Chrifliani Beniaminis , Theepbili Chrife

Jani, Georgu Bera-

bardi et Sibyllae Reginac , geminorum,

nec 4on Henricae Mariae, matrem, — 1,. ZNobilisfmam,

MARIAM ROSINAM ,

Nobilisfiemi Firi , DN, JOANNIS

Ornatisfimamque matronam , Dn.

IACOBI VVUCHERERI, in ZicinaL. I.R.

cinitate Reutlingenft à litteris publicis et ICti praeffantis-

ff coniugem, ex qua vepores AVoffer complexus eft fex ;

(uperantibus quidem qwatwor : 4o. Eber-

bardo, Io. lacobo, Michaele Ghriffophoro et Jo. Heurico.

IiL, Zirum praectarisfimum dothisfgume

DN. M. MICHAELEM CHRISTOPHORUM , Z/uffris Jeminarii Repetentem,

oppzda

que ;

zpevitum.

I

V

Matronam. INobilisfimam , omnibusque [exus . [ui ornamentis cumulate enstentem,

DN. MARIA

M

ELEONORAM , faperiori demum Anno à 7iro Nobilisfimo , Confultisimoques

DN. CHRISTOPHORO FRIDERICO HARPPRECHTO, Serenif. Wuartemb. Ducis Cou-

'ï

filtario , eodemque Profesfore Inrium in bac AAcademia Publ, Ord. auita paternaque in in[hitia im-

enda, docendaque legum cupida inuentute, exempla ex ae[e exprimente , in torum adícitam. Quas

emnes catitates fuas vti pie formauit, prudenter rexit, patetne vel amauit, vel coluit: ita

dulce Harpprechtorum nomen, decusque, (ais adiun&um, inter praecipua diuini in fe fauoris docu -

menta et ingraucfcentis fenectutis folatia reputauit. . Vti et ex confultisfimi Soceri , Semieris

D. D. ac Prof. Harpprecbti, ftequentibus , iisque amoris et folidi folaminis plenis adloquiis

mirifice in emortuali le&ulo recreatus eft. « Aft, definente tabula, de v/tizzo morbo & beato ex

bac vita exitu INoffri vel tribus verbis eftdicendum. | De sorlo quidem Expersentisfimi AMedici,

Elias et "Alexander , Camerariiy haec fcripferunt: Ante tres has feptimanas B. defun&tum Car-

dialgia Spasmodica , vt olim aliquoties ,. inuafit ;

-cui malo remedia idonea faerunt tempeftiue

oppofita. Cal, O&obris Colica fpasmodica biliofa accesfit, cum sHero, ac profundis ub frnifiro bypo-

chondrio doloribus; qui ctiam continuarunt , licet adhibitis commodis remediis, pryora ssala ce-

dere viderentur. Sed co magis g/ifzens dolofo fub cinere ignis metuebatur, Nec fruftra; euentu

enim docente, fenfim ita zzflammatio conualuit & plezaria v

riuminrobuffo cetera corpore profiratio.

Qua augefcente tandem zerzio decimyo die,nocte fere concubia, triflis eheu | mors eft (equuta, fenfienm

snentisque integritate ad extremum halitvca zzire vigente , ita vt, quaead commendandum DEO [pi-

ritum , reique domeflicae prouida

m ordinationem prodesfe poterant , nihil cogeretur vel prae-

cipitare, vel praetermittere. AMors veto & exitus tanti Piri fuit, vt vita omnis. . Eamdem in

DEum , in Serenitfimos Vurtembergiae Duces , in Ecclefam , in "Academiam , in Senatores, Col-

legas , caritates , mentem, piis teftificationibus, deprecationibus, laudibus , commendatio-

nibus, exhortationibus declarauit ; nihil turbatus, extremam horam ictumque fatalem magno,

vt Chriftianum Philofophum decet, animo praeftolatus.. Qunm iam Hora poflmeridiana 1.

mer itisfimi Viri exauiae , adparato funere, communi matti, terrae, mandabuntur: Keeslerianis,

Harpprechtorumque meritis praefertim , atque omni domui lugenti, id omzes omminm Ordinum

ciues dare ac frequenti comitatu moeftas familias fequi, itetum iterumguc volumus. P. P. P. P.

$. S. S. xvll Kal, Nou, A. M.'Ac. clolocexxxill.

TUBINGAZE,

.!/-.u'rlms Jo. Henrici Phïil'ip'pi Schrammii,

Z

CAROLUS :

CHRIS-EIAJA

Y

.

ERDMANNUS

lf

X

E AC

W

WURTEMBERGIA

CIAE NEC NON OELSA

EET

l!:

19

STADII DUX COMES

MONTIS F.

pl.

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

DI DYNASTA HEIDEN

HEIMIIS

18

BERGAE ac MEDSIBOR4-

L.

rel.

du

:

16

EBERHARDINAE H

15

ä

RECTORK :

14

$3

J FENN

L.

|

.;

Nfolen;iom quidem funt tempora, quibus ad

gratae mentis figni

que re&te collocatae operae penfationem , pondus habuerun

t bon| -

rita habet ramen quod in officii fui argumenta ex veterum in i

ï

L

trahat effoeta & vere ferrea, quam viuimus & poctarum notat

dificatas domos ; cogno

11

Viuis pofitas flatuas; publico fumptu exae

ionibus & theatris

morum , fapientum, fplendida, fedes in Senatu , conc

inufitatas pompas concesfas, immo faepe & filias, paternae vir

tutis causl

trimonio elocatas esfe , vtalia id genus iam praetermittamus innumerabi

10

omanae, rei omnis,

plusquam pueri, pr -

rant , qui Graecae perinde , ac R

fuerat induflria & opera, cum vita cx

Sed & mortuorum , quorum víui

im

tantum abeft vc. voluerit grata antiquitas,

vt variis potius inftitutis,

Vi

tibus parere, ftudiofe contenderit, — Eo con

filio magnorum nomina

texuerunt. peplo: quod decantatae locum fecit f

[

rmulae Graecorum ,

dig.

&i a merA ,. Vt apud ARISTOPHANEM in egwiibus eft. — Atque

ARI

de Heroum tumtiis libtum , peplum adpellauit.

Ita & Romanis religio

bene mericorum inferebantur nomina virorum.

ulus-—

liare vocabatur,

CASAUBONUS,

in purioribus Chriftianis reperisfe, vifus fibi faic 1S.

nomina, Imperatorum, pontificumque , inferta dyptichis,

*

inter Hymno

t

te fuit pofitum. Omni

"

um frequentisfime veró res ab egreg

jis Viris vtili

flas in tabulis, ante curi

am vel in porticibus füfpenfis, id quod

exempli

MICHAEL PICCARTUS, obtutui omnium o

biecerunt, confectrarüntqu -

in dedicanda memoria 77

modo & nos , quibus alii jiam non fuppetunt,

vt de litteraria i -

tbtulis, laudibus , lauris, gmarniore aC aeve digni , eiusque

ta poff

de bac (ludiorum matre , fcholsque huius

ducatus, ammortaliter meriti , ;

ä

imirum tabu

celebrandi , 1» qucinmm-lmmm cogitari. lus poteff, — Mthac n

1

2

E*

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1