LXV6c_fol_49

X

*

AE GOTOHRH

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

L ,

"

.. LeG. 8al,

A

Z

'.

E

z

*

7

.

Uandoq;lidem inter

) '/o-

3

P

Z

;

publicas patriz calamitates, irato delidiis

qu/e nb&risþadmddum i

O

2

nobis officio numc funge

ndum eft erga

infignem füisque mer

nfensó Numine fic difponente, fupreho

022

PA

E

$7

a

2

exempla , qui tam inter

homines a

tis clariffimim Theologum,

non (ine trifti recordatione cepettmus eorum Ecclefiz Antiftitam

Z

F

gere defiere, cum mixime

ipfos vivere Ecclefig ac Reip

ublice intererat,

G

£2

A

b

veríatur à mnltis, alterum quidem

Augaftini quinto, alterum

yetó 2 f-

Geminum 2ntem pracipue nobis in przfenti ob-

ä

W

E

o

L

A M

ditz prorf»s confideratipnis,

xto decimo poft Chrifti Nativ, Seculo,

Lutheti moftri; ntrumque non vulgatis, fed recon-

h

Z

na Vaudalorum Alanorum

Equidem norunt juxta mecam omnc

5, if bofpites

planeiin hifleris, Afticam,q

—

QAZM

que infufs, utcunque tàmen fuftentara

m, & Hi

uoad viveret Auguftinus, poft immen( in am

E

agm -

Z

7

bus bznd dubie impetrave

fat

ppenem tand:m, prine'pem regionis arbem, obfi

deri, at capi non potuiffe, —Hoc preci-

(s

2

7

]

A

«

v

".

pien'iffimus Przfi! , fiquidem de

ipfo Pofi

don:

us in P'tta ejus ex ipfius ore te(tatur,

z

Ciyirarem ab hoftibns citcan

datam digsetnr lib

«rare, aut fi aliud ei videatar,

ifto calamitatis tempore Deum rcg:ffe , u: sot

mn's er piat: cum interim m

"E

no & beroico animo calamitofi

ffimi bell

1 vex

fetvos (üos ad perferendam voluntote

m Ípam confirmet, aut certe ipfum cantis zru-

ingeminans: Non evit mnagi

5,

quod caduat ligna,

atienes perfereet, & fe inter i1l.

a mala (spientis cujusdam (ententia confolaretur, crebro

vix eo mortuo rem 1[lico facram

&3 lapides,

E6 merinntwr mortaler, ldem de Luth

«*que ac profanam iviffe in deter

ius, fanefliffim

umque bell

ero, qui hifloti;s, non ut picri fabulas, leguot,

dudam obfctvzmm, atque annotarunt,

men ayertat. Benien:(fi vum

Nume:, d

um & noflr:ibus eximium Theole

um mox ex-tfiffz, ano in (ammum emnia d'f.timen füerun:

addudcla,

At vanus augoer fim, & o-

illo nobis ercpto, in quo iud:

£flum a

gum utri

que fürrog.re hic fuftico,

Duplex aute

pud Deum d. pr

tcatcrcm habuimus, & dolor

m fane [ulmen & Ecclefium & Academiam pcr hos dies petcolit,

rir, vel me indicente íatis fapetqoc noí

ts, C'ves optimi! Tum írter exteros etiam t

vix coníolabilis eft, quod his parietinis re

ipublicz adlantem quendam amifimus, Q is quaftive ille fae-

dotesque animi pror(as fingulares affeq

uiaut

a inclirait ut longiore commemor:stione

adatquare pot*ft, foperfzdete poffem, nifi

füpremo dcfancti honori, & mo i

aut pradicatione, utpote quz nec ipfa Viri incoiparabilis merita

ls; cui exequias poft meridiem piramus,

Fir (snmmt Reverendw, A

ider inter nos rec

epto vitz qualiscunquc deberetur en rratio, Eft igitur

feffor Publ, Ordinarism Celebe vigpu,

£ccl

€

mpliffmw atqn

e Excellentiffimus, DN. CHRISTOPHORUS

V Decansa long Dipuiffimw,

REUCHLINLUS, 55. Tbeologie Dodor, ac Pro-

quadraginta, nimirum Anno M DCL

X. ipfo illo anniver(rio die Sacro,

89 Ilinfiris Stip

endii Tbeolog:'ci S'nperattendens AMeriti,

|mHs, Patrem nactus eft ante annos hos feptem ac

Davidem Reuchlinum, matremquo fp

quem pia antiquitas J.

ubilate appellavit, C

:wem quondam Ulniverfitatis noftrz Honeftiffimum Inte

c&tatz Virtutis faermin:m, Annam

Elibetbam, «

gcrfimumque, Dn.

D. Tbomz Diaconum, ejusdemque n

ominis Proavum Paftorem Gerfthemen

ognomento paterno Kleiniam; Avum veró babuít Dn.

M, Leonhardum Reuchliaum, Argentorati ad

tenfi Profefforem, & in Templo,

quod vocant,

em; tum in majoribus paternis numeravit

Abavum Antonium , Hebrzarum Literarum in Acade

Przdicateram Diaconum,

Atavumque Dienyfium, m

^

E

mia Árgentora.

Primam ztatulam pro eo, ac paret

at, foll

icite admodum rexerunt ac cürar

gni quondam Viti , Johanhis Gapnionis,

frattem germanüm , & B. Lutheri amicillimum,

forimandam tradidit, huncque curz (u

unt optiaii patentes, &

pater jnprimis egteziam pueri indolem privatis P

£ ftuctam mox tulit, ut jam A,

M DG LXXL incivitat

em academicam adícriberetur ,

zceptotibus ad exemplum infttutamq; majorum

M DG LXXIIX, inter octo ac triginta

Mag fLerii Philofo

phici €andidatos feptimum 1

& poft jacta melioris Philologia ac Philofophie fandamenta Auno

judicater, illuftre ingenium altioribus

ftud'is dedit,

ocum obtineret, | His adjument

is doctrinz (olidioris cum non ad vanitatem, fed virum a

gendam utendum

uin & vitam difponete, atquea&iones

& Philofophiam non populare artificium, nec oft

entationi paratum , nec in v

L:

e

i

[s

regete,credidit, — Eranr autem in eo

tbis, fed in rebus effe , tüm animum formate, & fabricare,

iplinam, Theologiam, fefe coatulit,

primaque fanctioris illins ftudii tiroci

plurimz literz, nec ez val

g:res, fed intetiores quzdam & reconditz, quibus prafidiis premunitus ad diviniorem di--

nia hic Tubingz dactu ce

& Geotgii Hentici Kellerí, depofüit,

Iude A, M DC LXXIX, ultctiorem

ibgenii cultricem fib: d1

leberrimorum tunc temporis Theologorum, Jo, Adami Oftandri, Academiz Gancellarii,

quàm laboriofiffimé di(;endo docendo

egit illa(trem Leucoream, ibique denuo e'o

queritiam fludiaque libcralia non magis cupidé,

nitendum Balthafarem S:olbec

gium,

queexercuit, Hiftoriam utramque

didicit fáb mac- li« celeb

etrimo Conrado Simuele SchurzHeifc

mia Kilonienfi Profeffote meritiffim

qui in eo literarum genere ínprimis excellebar; Oc;

hio: Philologizg Graca Pracep:otem habuit non pe-

O, accepi E

veró Linguas & Eloqu ntiz Sacrz ratione

m à Celeberrimo Theodoro Daffovío, nunc.in Ac.de-

bitavit, ficque muneri docendi mat

Ita verà fub excellentíflimis magiftis

-;attes edoctus, non jam fatis habuit diícer

; fed docendo quoque vires ingenii periclitari non du-

are (e(e ptep

aravii Hincexeotempore; ^ —

Xceit'um numeram Auno M DG LXYXL foit rec

^

prore ditziplinarum patous; varia eaquz

fclcctiora argumenta, de Scieatía L.

E

eptus, praier fchol»s privatas in omnlbus

jeico, Dabitatione Cartedgna, i m

& adv

, «ternitate r:'] ?at

I9

-

!A« Votitia Dei Naturali,

Omn'prefentia Dei, Artificio Jacobi Magíco, Dilqvio Mo.

-

quo V:tebetgz vetíatus cíl,

atetíam publicé difputandi propofuit,

tíüus contradicents in cathedra

fepius pulchté ferrierque ffetít, ||Non minus autem eodem

N

Theologos adiit audivitque fnmmos,

Abrahamum nempe Calovium, Jc

temporis fpatio,

deticum Mayerum, q

uibus metáto (a0 aong

annem Meifnerum,

Joano, Andream Quenftedium, Joannem Deut(ctimannsm

,& Joann Fri-

nerango.ordine Theologorum Succefforerm,

mcramus incomparabilem Michaelem Waltherum,

tum quidem adhic Philofo

phum & Mathematun Profelforem , poftea veró Quenítediiin Ve-

- Pofthac integro in

Saxonia exacto fexennio A. M

D6€ XXGV,

Ltpote qui rariores ingenii dotes demirati

pub

licum ei docendi munus

reverti in patriam coniftituit, quanquam zgr? ad

modum à Praceptoribus dimiffus,

aperuit, (cd & ipfein publicum prodiit,

propediem erant delegataei,

Gum rediiffet in hanc urbem

Pcefi deque B

Gancellario Ofiandro, non modo de Min

fuam natalem atque Academiam, non modo privatas (cholas

ctiam coüfcriptamà fe diffcriationem de

Ariani(ímo alio confli&n

Ifterie Ecclc.Galh'coa&Aug. Confeffi

onis Artic. V, (cité perquam atque enucleate difputavit, verarà

tandem gradus capeffendarum muneram facrcrum,

publico adverías oppugnant

et mafculé defendit,

€AROLO à concionibuscaftrenfibus

qua geflit di

vería,

A. M DG XXCIX. hic ei ebtingeret,

Quo fictum eft, ut in dies quoque inter nos magis illuftraretur , && primus

& confeffionibus (actis per intcgr

ut Sereniffimo tunc temporis hujus Dacatuis Admini(tratori, DN, FRIDERICO

conus etiam fité inauguratetur , thor

um trienniutn effe juberetur,

ita tamen,

ut intetim fequente Anno M DG XG, ad D, L.conhardi zdem Stuteatdiz Dia-

ique fociam fibi afciíceret- Virgi

nem Ornatiffimamm, DN, ELEONOR

BHECHLERL, in Anla Serenifjimor

um Princ

ipum HW'ürtembergic

AM SIBYLLAM, Viri Nobiliffiní atque Ampliffimi, DN. JO. DANIELIS

maturo obitu ereptum , tresque filiolas,

orum Oelinenfium Stabuli Magifiri,

filiam le&iflimam: ex qua liberos füfcepit quattior,

unicum nempe filiolum , ptz«

tique pueilas, Kleomoram Sibsllag &

quarum natu minimam nuper admodum amifit, aterb;

Elifabetbam Dorotbeam, füperftites fibi vidit,

flimcque ad extremum usque bolitum loxit, reliquas wero

duas, elegantioris formz mo-

pettinus atque llluftris Gymnai Profeffi

[e

t confüiratus eft, & in

Poft bienninm Aono nimiram M DC XC

l. Eccletiz ibidem Collegiatz Ecclefiaftes Ve-

ütroque muncte talem fe pe(fit, nt facile omnium fivore

indutliiam , fidem, pietatem,

atque dottinz excellentiam dignus

haber. rar, qui in lucem acidemicam

m atjue amorem p.omereretur, ac denique ob dexteritatem ,

À Supetioribus commieodatus,

(olennibus eorandem fufftagiis muzu

s Profe(foris Th

provcheretur.

Q

jare. Patribus kujus Acadeniz fub finem Anno M DG XGIX.

tamen demum anno adiít,

sologi Ordinarii, cui mote antiquo Pafto

tisq

uoque Ecclefix füpctio con

H

j

fimalque Theologiz Doctor títu folenni

renuntiatus fuit,

Demam A, M D CGV. à diíceffu Exc

juncta efle folet, obrinuit: fequenti

tendens in Iiluftri Stipendi

o eft declaratus, in ca

que ftatione adhuc m:n

ell, D, Focrcíchii in Illaftrem Salanam E

cclefiz Decanus ac Saperats

ritate, lolectia & prudentia,

fit , dum imperatoris (üi,

DE! przpoteatis, juffü nunc de vitz fimul ft.tione deceffir,

. Qua fide autem à candore ac dexte-

qua inprimis fingulati pollebar,

pattes has munerum dive:(as obier

luntate DBI acquieíceus, m

ortem tant

i Viti zquo animo fetre poteft; Luget caetus auditorum in

it atque adminiftraverit, dici fatis h:ud po:

eft, eaque propter nemo fere bonus, nifi in atcana vo-

Academicus prudentem perinds at

Ecclefia & Ac:demia doctorem & ot;torem,

uti eloquenti(limum, íta pientiffimum: meeret Senatus

que cordatum Senatorem & Confili

atorem:; imo tota pr

opemodum civitas :fflitstur ,

& tam falutirem,

Ínprimis quidem illud diceudi flu

men aut falmen fingulate,

orzticnem ac vim diviniorem,

tam benzficam, manfüetumque civem defiderat,

familiariusquc

Virum optimum noverunt ,

perfectumque eloquentia decus admirabitur,

quoad vivet, univcría auditorum conc

magis mirabuntur , hominem eloquenüffimu

m ita verborum in ptivata confaetudine parcu

m faiffe,

at qui propius

dcgcncraverit. Kerum pondera vetborum

penderibus novit rependete, & de cztero idem

ut cloquentia ipfius nusquam

in loquentiam

gravis, ornibus veró gratus acceptusq 'e ex

titít, eunde

V

in loco ac tempore loqui & tacere quoque didicit,

atque in quotidíano nihilofecius vitz uf nemini

vin'oris beneficium er.t,

mque vitz fanCtiotis tenorem conft

anter tenuit,

Et hoc quidem non tam benignioris n

Lt enim probata tanti Th

ologi virtus foret, ipfe DEUS illum fübinde experíeb.

aturz inlitique honefti naturalis, quam gradz di-

- aClot, ficut feveri patres, eu

m educabat, ac ttiítiori di

átur, indurabat, fibique przparabat: I

mó Patens ille magnifieus, virtutum non levis ex-

fciplina continebat, ut aliquando iater afflictiones,

internas externasque, corporis atque animi,

(adate atque per atdua con(cendere deberet :

.quas tamen omnes divinitas confirm:tus forti fapera

vit animo,

Ceterum, cum à tribus inde antiis

perp

apople&icum impetum jam nuper D. XIIX, Martii,

qui Veneris erat,.

etuis fere capitis doloribus & invalctudine

aboraffet, v

chementiorem quendam eumque

firmare vifus et, Enimveró adeo fit.lem illum die

intra feptimam & octavam Vefpert

inam fuftinuit: aliquot tamen poft dicbus meliusculé h

abere capít, & valetudinem con-

m feptimamque horam, quem nutmerum & nobis,

publico fignavit horologio, habuit,

ut nudius quartus, poft habitam orationem. (acram de veto ào

ílro intet has

juxta cum prafenti «nno, patriz no(lrz tam fatali,

pet hos dies füimen de coslo miffüm in

licet mente, omni tamen lin

pattiz calamitates ad DEUM perfagio,

Ípiraret, DEUS meliora,

guz uía amiffo, in alterum usque diem,

qui erat XI. currentis ,inter mot

apoplexia denuo cortiperetur, &, integra

Patriz, Ecclefiz,

Academizque & Familiz! lp(e tantam jacturam ex om

us fpafmodicos luctatetur, donec poft fecundam , o

mcridianam placidé pridie hujus diei ex-

berosque parente optimo nunc otbatos cur

ai parte ex(arciat, & mocftiffimam Viduam cfficaci

dfimo Spiritus Santi (olatio con(irmet, li«

z füz paternz üunquam non commendatos habeat.

Vosautem, CIVES omnibm ordinum,

exequiasque in horam fecundam pomeridia

nam conftitutas frequenti comitati cohoneftate,

fupremum przftate pietatis officium meriti(limo Viro,

PP, D. XlIl, Jsmii A.M D CCVIL Zer,

II. Pentecofl,

ERE

u

Literis JOH. CONRADI REISII,

P

u

"

T

as

Va

2

E

2$*

FXI

$

z

2

z

AN

*

P

"

X

EE

"i

E

"e

Mi

LÉ

.

a

—2

—

*

,

Le. KU&.

m

ia

x

ERE C2 1 i

"

* p 07 a p ia PL

p

tl

^

-

EM

^"

den

dol

€Xc

qui

cea

imnc

fici

eft

Tne

cui

pie

Pel

qu

qu

£Tc

eni

PCJ

ciu

Ip!

pe

nu

jor

lüf

inc

de

teí

ac

mo

at

€x

of

Or

qt

p!

re

[5]:

in

p

ta

fü

«

hi

Pl

C

q1

fi

Íc

al

n!

Pi

LESIEUSRRNRCN

o

*

NBECTOKRK

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

——

Le&, 8al,

—

E

ZX.

XV

'Uan do

,

z

2 d

3

p

.

«

q;lidem inter publicas patriz calamit

o

a

V

/4 nobis

ates,

irato del i&isqu/e noftris admodum infensó Numine fi

c difponente,fupreme

2

22

N

YO

-

[5

officio nuBc fung

endum eft erga infignem füisque mer

tis clariffimim Theologum, non (ine trifti. zecordati

42

E

e

22

s

.exempla, qui tum inte

t hominpes agere defiere , cu

one cepetimus eorum Eccle(iz Antiftitam

g

v/ä

:

E

vetíatur à mnltis, alter

um :

m mixime ípíos vivere

Ecclefiz ac Reipublicz intererat, Geminum antem

przcipue nobis in przfenti ob-

Z

Ó

*

A

T.

quidem Augauftini e

quinto, alterum vetó 2 (*

z

s

e

Z2

27

5

d

. Ditz prorf»is confiderationi

5.

Equidem norunt juxta mecum omn

u

e

xto dezimo poft Chrifti Nativ, Seculo, Lutheri noftri;

utrumque non valgaris, fed recon-

r

rl

na Vaudalorum Alanorum

$, hifi bofpites plane in hifferis,

Afticam,quoad viveret Auguftinus, poft immenü inzam agm -

-

que infufa, utcunque tàmen füftentaram

, € Hippenem taod«m

2

Z

,

D

bus hznd dubie impetrave

tat pien'í

ffimus Przíi! , fiquidem de ip

Ío Pofidonius

, prine'pem regionis urbem, obfideri, at Ccapi non potuiffe, H.c preci-

Gs

a

L

a

$197

X

Givitarem ab hoftibns citcundaram

in Vita ejus ex ipfius ore te(tatur, ifto calamitatis remnore Dierim £5osf(5. t 2ne

diguetnr lib: rare, aut fi aliud ei videatur,

fetvos füos ad perferendam voluntatem (bam d 6

mn's er piat: cum ínterim m:g

no & beroico anim

o calamitofiffimi belli vex

ingeminans; Nom erit mag

"Wn, quod cadnnt ligna, 68 lapides,

ationes perfertet, & fe inter ifta mala Gpientis cu

2

Z

vix eo mortuo rem i[lico fac

É9 merinntwr mortale:,

Idem de Lutbero, qui hifloti:s, non ut pueri fabulas, leguat, di

ram «qué ac profanam iviffe in deter

ius, fatiefliffim

umque bellum mox ex tfiffz, ono in fammum omnia d'f.timen füerun: 4

-men ayertar. Benign'(li vam Nume:,

dum & noftr:cibus eximiam Theolegum

illo nobis erepto, in quo iud: Éu a

utrique fürrog-re hic füflinco,

Duplex autem fane fulenen & Ecclefiam (

pud Deum d. prccaterem . labuimus, & d

olor vix copfo

'abilis eft, quod his parietinis reipublizz atlactem quendam —

Y

tir, vc] me indicente (atis füperqac

naít s, C've

s optimi! Tum irzer exteros etiam it

dotesque animi proríis fingulares affequi apt ad

a incliraits ut longiore commemor

atione aut pradicatione, utpote qua

zquare poteft, (operf:dere poffem, nifi

fupremo dcfancti honori, & mo i

idern inter nos recepto vitz qualiscur

is, cui exequias poft meridiem piramus,

Fir funme Reverendu,

feffor Publ, Ordinarius Celebe vignu,

Amplifimu atqne Kxcellentiffmms,

DN. CHRISTOPHORUS REUCHLINU -

£cclefie Decans long?

Dipziffimw, 886 Llnfiris 5ti

quadraginta, nimirum Anno M DC L

X. ipfo illo auniver(;

rio die Sacro,

endii Tbeologici $wperattendens Meritiffgmus, — Pattem 4

Davidem Reuchlinum, matrernque fp

ectatz Virtutis foemimom,

quem pia antiquitas

ubilate appellavit, Givern quondam Univerfitatis noftrz: Hoi^

Annam Elif:betham,

€ognomento paterno Kleiniun; Avum veró habuít Dn. M. Leonh

D. Thomz Diaconum, ejusdemque n

ominis Proavum Paftorem Gecíthemen(em: tu

tenfi Profefforem, & in Templo,

quod vocant,

m in majoribus paternis numerayit Abavum Antonium , Hebrzarum -

Primam atatulam pto co, ac parerat, foll

Przdicateram Diaconum, Atavumque

Dienyfium, m»gni quondam Viri

» Johannis Gapnionis, ftatrem germ

ictte admodum rexerunt ac cürar

untoptii parentes,

R

19

forinandam tradidit,

huncque curz (az fructum m

ox tulit, ut jam A, M DG LXXI, incivi

& pater inprimis egteziam pueri indolem privatis Przceptoribus ;

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

M DG LXXIIX, iater o&o ac triginta Ma

ratem academicam adícriberetar ,

& poft jacta melioris Philologia "

g (Lecii Philo

fophici Gandid

atos feptimum locim obtin:ret,-

His adjumentis doctrinz folidioris cam non ad vanil

judicatez, illuftre ingenium altio

tibus ftud'is dedir,

18

& V'hilofophiam pon populare artificium, nec oft

entationi paratum , nec in verbis, fed ín rebus effe UM

i

c

uin & vitam difponete, atque a&tiones regete, credidi

t. . Erantautem in eo plurimz literz,

iplinam, Theologiam, fefe contulit,

primaque fantioris illius ftudii

nec eg: vulg-res, fed intetiores quzdam & reconditz, quibus prz

& Geergii Hentici Kelleri, depofait,

Iude A,

tirocinia bic Tubiag

x ductu celeberrimorum tuac tem

poris Theologorum,; Jo, Adan -

17

M DC LXXIX, ultctierem ingenii cultrice

m fib: d. lcgit illa(trem Leucoream, ibique denuo e'oqueritiam fl

quàm laboriofiffimé di(:eiido docendoque exerc

uit, Hiftoriam utramque didicit füb mac

ä

nitendum Baltha(arem Szolbcrgium,qui in eo]

li« cclcberrimo Conrado Siniuele SchurzHeifchio: Philologiz G

mia Kilonienfi Profeffote meritiffim

iterarum genete ínprimis excellebar; Orc

veró Linguas & Eloqu ntiz Sacrz rationem à Celeberrimo T^

u

O» accepit,

Ita veró fub excellentíflimis ma.

g

i

ä,.

m m

O Baaxe Q

16

bitait, G«

$ munerü d5cendi vaatare (z(e vtED

$taNW,. VXwec ex eo tecaoote 5

Á

Jattes edoctus, non jam fatis hais diícere, fed docetido quoq

-

—^

ynge 5&5*. :xyïxnatum p.xn-.bus, vanaca quz

Tecctora argumenta, ge ezezIdz 1- E s — terniate 1

z

£

3

A&ecec vv waseraca Bono lA OC OLOLXRA, 9»'-»-—-.,1, iil

Jeico, Dutttatiome Ca

77

f

£,

Z

LA

dje it/arku, o

Hb Dei Naturale, Omuprefentia Dei, Artif — &

L

-

quo V-tcbetga: vezíatus c(; Theo

ip matetíam pablicé difputandi propotuic,

& advcríüs contradigentcs in

cathedra fzpins pulchté fortiterque fletit,

Non m

15

L.

logos adiit audivitque fümmos,

Abrahamum nempe Galovium, Jcanne

CEEEELI

HZXEBH

Focus

dericum Mayerum, q

uibus metito (uo annumer

?

m Meifaerum, Joann, Andream Quenftedium, Joann-

nerando.ordiíne Theologorum Succellorem, P

ofthzc int

amus incomparabilem Michaelem W althesum,

tum quidem adhic Philofophum & Mathermatam Profeifor

egro in Saxonia exa&to fexennig A, M

DG XXCV, reverti ín

Ltpote qui ratiores ingenii dotes demirati publicum ei d

ocendi

patríam conftitnit, quanquam xgré ac

N

14

munus propediem erant delegita, — Gum rediiffet in h

anc urbem füam natalem atque Acade

ä

aperuit, fed & ipíein publicum prodiit, Przfideque B,

Gancellario Oftandro, non modo de Minifteri

ctiam coufcriptam à fe diffcrarionem de A.tianifmo ali

e Ecck.üa&icoaäAug. Confeffionis Artic, '

V.fcit& perquam

tandem gradus capeffendatum muneram fa

o copfliu publico adverfus oppugnantes ma

fculé defendit,

Quo factum eft, ut in dies quoque inter |—

M

13

crerum, quz geffit divería, .

A.M DG XXCIX. hic i obtin

GAROITO à concionibuscaftrenfibus

& confefionibus (actis per intc

geret, ut Sereniffimo tunc tempotis hujus Ducatus Adi *

Cconus edam fite inau

guraretur , thorigue fociam fibi afcifzerer Vir

grum triennium effe juberetar,

ita tamen,

ut intetim fequente Anno M DG XG, ad D, *

HECHLERI

; iu Anla Seren

ginem Ornatíffimam

,

DN, ELEONOR

12

iffimorum Principum IVürtembergi

corum Oelínenfinm Stabuli M.

4

M. SIBYLLAM, Viri Nobiliffimi atque A .

maturo obitu ereptum

» uesque filiolas, quarum natu minimam

gifiri,

filiam le&iflimam: ex qua liberos fufcepit quatuc

tisque pueilas,

nüper admodum amifit, acerbi

Eleonoram SibyUzm & Elifabetham Dorothe

n

füperftites fibi vidit,

flimcque ad extremum . nsque. balitum lcxit , reliquas v—

fpettinus at

que lliufteis Gymnii Peofeffor Conflitutus eft, & in at

Poft bienninm Aono nimiram M DC XCII. Ecclefiz. ibi

11

indutliiam,

fidem, pietatem,

toque mun:re talem fe peífit, nt facile omnium £

vorem atjue amorem p;omererer-

atque doctrinz excellentiam dignus h:

ber.rar , qui in lacem academicam

À Supetioribus commeadatus,

folennibus eor

undem fuffragiis muz.

"

^

provcheretur.

Quaere Patribus kujus Acadcmiz |

tamen demum anno adiit, fimulque Theol

us Profeffotis Theologi Ordinarii,

cüi more antiquo Paítocis quoqüe Ecclefiz füunctio conj

10

ogiz Doctorritu folenni renuntiatüs fuit,

Demum A, M

tendens ín liluftri Stipendio eft declaratus,

in caque ftatione adhuc m:n

D CGV. à diíceffa Excell, D. Fercchii in Illafttem Salat^

ritate folertia & prudentia,

Qt » dum imperatoris füi,

DEI przpotentis,

ju(fa nunc de vitz fimul ft .tione deceffit,

q

qua iaprimis fingulati pollebar,

partes has munerum dive:(as obierit atque ad miniflr

luntate DBI acquiefcens, m

ortem tanti Viti zquo animo fetr

€ poteft: Luget caetus auditorum in Ecclefta & Ac:

averit, dici fatis h:ud po:eft, eaque propter nei-

Academicus pradentem perinds

3

atque cordatum Senarore

m

demia doctorem & or:torem, uti eloquentitimum,

Ínprimis

&. Confiliatorem; imo tota propemodum civ

]

uidem illud dicendi flumen aut fülmen fingulate,

orzticnem ac vim diviniorem,

itas zflictatur , & tam falutarem, tam benzficum ,

familiariusque Virum optimum noverunt , magis mirabunt

perfectumque eloquentia decus

admirabitur, quosd vivet, univctía i

ur , hominem cloquendffimu

m ita vetborum in

ptivata confüetudine parcum fuiffe, ut cloquenti

dcgcncravetit. Kerum pondera verborum penderibus noy

it rependere, & de cztero idem in loco ac te.

gravis, omnibus veró

gratus acceptusq 'e extitít, cundgmqu

mpore loqui & tacere quoque didicit, atque in quotidi-

vin'oris beneficium er.t,

Lit enim probata tanti Th

c vitz fanctiotis tenorem conftanter tenuit,

Et hoc quidem non tàm benignioris naturz infitique h

*

:ologi virtus foret,

ipíe DEUIS illum fübinde ex períeb

- alot, ficut feveri patres,

eum edacabat, ac ttiftiori di(ï:iglina cantineba

átr, indurabat, fibique praparabat: Imó Patens ille m

t ut aliquando inter afflictiones,

internas externasque, corpotis atque animi, fadare atqui *

quas tamen omnes divinitas confirm:tus forti faperavit animo,

Ceterum, cum à tribus inde antiis

petpe

6

apople&icum impetum jam nuper D. XIIX, Martii,

qui Veneris erat,.

tuis fere capitis doloribns & invaletudine aboraffet, v«

fitmare vifus elt, — Enimveró adeo fit.lem illum die.

intra feptimam & octavam Vefperti

nam (uftinuit: aliquot tamen poft diebus meliasculé ha

m feptimamquc horam,

quem numerum & nobis, ju

publico fjgnavit horologio, habuit,

ut nudius quartus,

poft habitam orationem . (acram de veto boflro

xta cum prafenti «nno, patriz noflre tam fatali, per ho

- —

licet mente, omni tamen lin

guz ufu amiffo, in alterum

intet has patriz calamitates ad DEUM petfugio, apoplea-

5

Ípiraret, DEUS meliora,

usque diem, qui erat XI. cutrentis ; inter motus f;

P

afmodicos luctatetur, donec poft (ecundam , omeridíar

Patriz, Ecclefiz,

Academizque & Familiz! lpfe tantam jacturam ex omai.

- M L

erosque parente optimo nunc orbatos cur

parte exíarciat, & maeftiffimam Vid

uam efficacilfimo Spii ..

z íüz paternz üunquam non commendatos habeat.

Vosautem, CIVES omniom ordinum,

4

exequiasque in horam fecundam pomeridia

nam conftitutas frequenti comitatu cohongfhtc.

füpremumy przftate jpic

lE

PP, D. XlIl, Js2ii A.M D CCVII, Fer,

II. Pentecofh,

Ls

]

3

Literis ]OH. COAVRADI REISII,

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

n