LXV6c_fol_46

v

RrcTosS

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

C1V1B, SAL.

2377

Ertultis natalem füum diem non'uno modo extitiffe

aä*

memotrabilem ac infignem, cum in'omni vitz curfü;tum in exitu in-

Ó

A

primis, paffim adnotarunt hiftoriarum conditeres illi , qui Vitas Illu-

ftrium Virorum curicfius defcripferunt, De Timoléorite Qorinthio,

SSS

E

2 N-

magno fine dubioomnium judicio Viro, memorat Nepos in Vitis Ex-

CA

QUE

'

3 'ce

Z

N

d

llentium 1mperatotum , ad excellentern ejus reliquam benitatcm

7

a

mirabiles acceffiffe cafas, ip eotamque refert numero illud, quod przz

/;(,'P

ï

lia maxima natali die fao fecerit omnía , eoque factum fit, nteund em

""

N ETE

L)V

* ieftam haberét univerfa Sicilia, Enimvero ex adverfo aliis inau(pi-

catus fere ac fatalis accidit, t exemplis comprobari poteft pluribus, — Nimirum Antipater Sidonius

Poeta quotan'nis unodi

e-Natali febri corréptus, eaque demam etiam , cum ad fummatm fenectue

tem vixiffet, extinctus e

ft, Plinio tete, — Alexander M. fextum Thargelionis, id eft, Aprilis diem

primum extremuteque

vitz fug habuit, Cn. Pompejus matali (uo periit, & Julius Cafar zmulus

|dibus Martiis natus interfe&tus fait,

E Philofophis veteribus divinus ille Plato , quo die lucem

ac fequiote zvo idem diss idemaae thalamus, qui vitami

hanc adípexit, eo diem obiit fopremum;

Proava paternos abftulit; & Germaniz Praceptor, aterna

olim dederat, Garfiz , Francifci Petrarchze

memoria dignus, Philippus Melanchto

n XIII, Kalend, Maji initium viveadi quondam finemque

:

fecit, U vcró ne pluraé longinquo petamaus exempla,

facit noviffimum, quod pet hos dies intra

Deceffit proximo die Martis

, qài fecundus Febrnarii, & in

pomotia hzc noftra fidem rei fecit,

& à DEO Q, M. circa tertiam pomceridiánam

Faüiis noftris Puriticationis Mariz aomine fignatur,

t

& mortali hac vita ad immortalem illam transla

H

as eft VIR Nobiliffjmus , Con(nitiffimus , atque

PREGIZERUS, J.U.D. Serenifimi

&Excellentiffimus, DN. JO. ULRICUS

IVirtemberpig DncW in $npvemo Twfitie Senatu Co

afiliarins, Summique Provocationuem Tti-

bunalis AjJc(or per multos

amnos long? mericiffisw.

Deceffit, inquam eodem, quo vivere ante

hos annos

hic Tubingz capit, Fatlem igiwur habuit hunc ipfüm d

iem & proríus

unüm & fexaginta

etiam memorabilem,

Aufpicatum vató dicam an inaufpicatum ? Imó vero aüfpicatum! quod &

naícer.di eum fors melior illufttavit,

& oxtetni. illius fidbus eft nacalis; uti füpremum Vitz ciem ho-

mo etiam non Chriftianus appellavit Seheca, — Editus enim n hao

,

c lucem eft Anpo cio 19c XLviis

b'usque non gcneris minus l('plendo're, quam munerum dignitste

D. II, Pebrnarii Parentibus majoti

Pater ir Maxiri£ Reverendu, Aapliffmu atque Excellen-

meritotumque gloria conípicuis,

tiffmw,

DN.JO. ULRICUS PREGIZE

RUS, $5$. Tbeol. Licentiatws, Pbilofopbie Pradice per

annos X XILX.

atus P£dagogarcba. Meritiffimus, in

Prof. Publ. Ordinar. g Superioris Princi

N. MARIA BARBARA, Gelcbec-

hac ipfa Academia tunc

docebat flerebatque: Mater veró

rimi tunc temporis Med ci, D,

GEORGII RENZII, Arcbiatri Hirtembergici, Pby(icique Stute

iffimi,

ex antiquainclutaque RENZIORUM familia , quzolim Epiícopis

gardiani Ord. Experient

Miniftros dedit, fingularique gratia etiam

Auguftanis & Elyangen

übus Prepofiuis &ancellarios &

M.ximiliani l, Augufti flotuit, oriundi, f

lia , intet (exus (üi decota mar;onasque probatiffimas fin-

Hun: natalem excepit illico altet na

talis, uti pia quidem antiquitas amavit

gulatitet prafülgebat,

stus initiatusque füit ad coeleftem illam aternz beatitatis bereditatem, Iude,

sppenare,

quo regener

duoad licebat, in pr

ima ftaim ztatula

religionis ver£ atque evangelicz initiarmenta tenello pez

&ori initillarunt non modo qui ipfura genuere,

(ed & Veneraadi Avi paterni inftitutio fingularís

acceffit, VIRI nempe Symime Reverendi, DN.

JO.

ULRIGI PREGIZERL $5. Zbeol. Dotoris,

cis, EBERHARDI [II. gloriofe memorie Confilia-

ác Profe(foris, Ser

eni[fini W irtembergie Dv

rii, Ecclefie uoflratis Co

llegiate Prpofiti »

Academieque Cancellarii Graviffnni. — Sie focile

lata provocataque follicita e

ducatione indoles eximia mox e

gtegiis veluti pceludiis magis (e prode-

la illa ztate non in DE u x modo conditorem faüm , cuftodem aé

re in dies occoopit, & in prímu

aut artificio fimülationis erudita: pierátis docua

confervatorem, luculenta non fucatz , nec fallacis,

fudia meliotesque literas fic fatis fi«

menta cdidit, fed & eas ingenii dotes oftendit, quz natum ad

gni

gnificabant , magnmque Virum polterititi promittebant,

Miffas igitur eff in ludum patriura

anatolicum, & tirociniis ibidem äepo'fitis' in Academiam trapfice juffuscft Annocr» r»c zx. Fecit

autem & heic, quod faztum partium effet, flrenue , ac fapientiz: do&riuis, ioderantibus juxta Ve-

nerandam: Parentern laudatisfimum inftitutum rcliquis Ordinis Philofophici Doótoribus, Grafftio

Mosglingio, Caldenbathio ac Cellario, animum probé excoluit, eosque profe&us collocupletavit ,

qui non Prira rantam, qüam vocant, fcd & Secunda Philofophiz Laurea, ptolatis in publicim pul-

cherrimis eruditionis haud vulgatis fpeciminibus ton multo poft digrum oftendebant, —Que pi-

gnora quafi fuete majotüm proemiorum, qaz fingulari indüllria magis magisque deinceps emeruit,

. Neque veró in Scholis Jureconfültorum, inter quos prztet academicos doctores publicos etiam audi-

vit Celeberr. J Ctum & Illuítris Collegii tunc Prefefforem D. Scheinemannum, alium f& exlibuit, fed

in iis patiter aliquot antios, partim publicis privatisque aufcultationibus, Jurisque ftüdio: exercita

induftria explevit, partitu de arduisquaftionibüs propofitis fübuliter & copiosé differendo ftrenue

palcheériméque coptta adverfarios fletir, — Atque ut parvam exigui tempotis ufüram mottalibus

conceífam ptrobé intellexerat, ita reliquum tempus optimis ftudiis incredibili folettia impendit, &

E

itmenfüm hiftoriaram pelagustentare aüfus, ín eotam felici facceffu provectus eft;ut pet ómniam

&tatum fpatia ad exitüs optatos, id eft, incompatabilem hiftoriatum coguitionem pervehetetüt,

:

Hinc ulürmi avi res geftas omnes animo complexus eft : familias illuftres in numerato habait;

artemque infiznium ,. fi quisquam, percalluit. — Pracipae tàmen Hiftoria Gertnaniz, Patrieque

!

Wirtemberoiz , ucpote Jaris Püblici ffadio olim inprimis profatuta, in delieiis eft habita, Laten: Gne

in ícriniis ipfius non pauca, qux cum ad univerfüm Gertbaniz Statum factum civilemqne geheta-

tim, tüm W'irtembe:gïæl noftrz 'Iïg'illätim illuftrandum faciunt; fatisque teftantur , multi fudorís

laborisque patientiffimum fuiffe Virum. — Sactam autem Hifloriam cumprimis amavit, intellexit,

iQua & tiova fata prcipue notavit, Sucviam & W ittembergiam

excoluit, Ecclefizque pattiz anti

Sacram, pofthac edendam, fcripfit; cüm & ad Goncilii Conftanaenfis Hiftoriato, illuftri opere à Ce-

;

lebettimo Viro Hermànno ab Hardt confctiptam, (chedas füas, iu itinere, eam ob caufam jüífa Se-

reniffimi Ducis Brunfüleenfs RUDOLPHI AUGUSTI fa(cento , colle&as, contulit , & Annalcs

Zwifiltenfes ab Arfenio Sulgero editos Principis füi voluntate ad hiftori veritatem exegit , atque

; € Tabalario Wirtembergico, cüm in ejusdem, tum Principis Heredis u(urn , probati(fimis excuffis

documentis Hiftoriam W irtembergicam confignavit, Sane zutem Gl. Jo. Heintico Bascleto Argen-

toratenfi, cujus convictu quoque ufuseft, ià hoc ftudii gencte permultum debair, & (üb inftitarione

ejus, (aaque ingenii bonitate, hoc affecütas, & exempla ctiam excirstüs magis coafitmatasque fuit.

Egit hoc Tubingz, egitqtie Argentorati, Do&oribns ibidem tam ia Jace Dubl.co, quama Givili ufas

excellentilfimis Víris, Rebhanio, Stae(f:roac Tabore, pct iategrum duidetit quinqaennium, ut quot

poeo

dicbus mclior effét; ac doctior, & revectüs in hanc pátriam Acaderiam nil teftace amplius exiftima-

vit, quam uc publicis ftudiorü (üoram exiftimatotibus, Viris in Magnifico Jufeconfültorum Ordine

celebratiffimis , Lautetbachio , Gravio , Bardilio & Frommanno, quo Ptafide etiam D ffzrtationsm

aulpicalem , De bis, qui Reipublice camfa abutit, habuit , fe(e nanc (abmitteter, — Ita haud diffis

culter pto eó, atque commetuerat pridem, impetravit sut, qui difgendo (e(e condigné exercuit, pá-

blíca (olennique renuhciatione Anno ei5 15c 1xx. D. xxiw. O&fobr, doctoribus adí:riberetur, Quo

die gemina felicitate au&to faces fimul nüptiales accen£e fant , um i& thorüm (ium adícivillec fr-

diffimam, optimamque, & felicis uteriuxotem, DN. RÉGINAM M AGDALENAM, 7 iriNoöi[i/&

Experientifs, atq; Exceüentwïmi, DN.jO. GUNRADI BROTBEQUIL 24e4, D.8$ Prof, Publ.

Ord. in bac Academia Celeberrimi, & DN, GHRISTINZE, cogaomento paterné BAR DILLA ;

gnatam nata maximam, qux in fosietate haétenus fortanará omaium ci fuit , ac rei familiaris piam

prüdenteniq; confortem fefe adprobavit. Libero alii le&tule negent quidquam cffc jucundius aut feli-

cius: hoc dtriusq; thoro» five'mutaum infinitumq; conjugam amorem, five amoris pignora & fepce-

nam fobolem, quz Dei benefició procréata eft, five diutütnitatem ipfam conjagii, quod raro exemple

feptem & ttiginta annotüm, & quod excedit, fpatio circumfcribitur, fpe&tes, nil fanc fclicias & jucun-

dius extitit, Quid enim jucundius accidere poterat, quam prolem füam reipublice & ecclefiz nstam

admotamque videre ? quid felicius obtingere, quam ejusdem demum atque tem familiarem (loren-

tem confpicere, Vidit autem tres filios, ? quinque (uperftites, ampliffima nunia ia Eccle(ia & Cu-

tia Principis obire, Et natn maximus quidem Vr Plyrimum Rever. atque Dodis]mus , DN. M.

JO. ULRIGUS, pzeít ccetai facro in ecclefia Unter- Türckheimenfi, & roatrimonio fccam juoxit

Anno &i r 1c. DN, MARIAM DOROTHEAM MARGARETHAM , DN. JO. PHILIPPI

——

BURGKII , Prefetlà Nürtingenfis filiam , qus quinque liberotum avüm cua fecir, & quibus a«

men non nifi tres, Dorotbea nimirum, Pbilippus "Ulrizus &c 3. Ulticus (uper(unt, Alter Vir pa-

viter Pl Reverendm atque Dotiffmm, DN, QEORGIUS GUNR.ADUS, Ecclefiz Galvenfis Diae

Copus

E

—

"

SONTN

€biits eft, in énatrimoniumqne delegit A. i ipccv, DN, MARIAM GATHARINAM, DN.JOÓ.

1SAACI ANDLERL, Qyefioris qnondam Bebeubufasi psatamo, qu& nullam adhuc matito pro-

lem pepetit, & cuüm co orbitatem füam divinz voluntatis placito felatut,

Tertius Vir Nobilift,

atque Preclariffimu DN. O, EBERHARDIUS, U. ; L. & in Supremo, quod Stutgrdis eft, fa-

fiitiz Confilio Sectetarius exiftit , & in conjugintn alfümfit A, cio p tciy DN, VERONICAM

ELISABETHAM, DN. GEORGII LUDOVIGI A KLEIN, Seniotis in Confilio, quod vocont,

Expellitionis Reditwüi Cameral. per multos annos lo

npe Meritifsimi, Gliam, quz necipía fobolem

enixa eft. Ceterü filia unica, DN. LUDOVICA TABITHA, felici aufpício ià manus convenit rj

Pl Reverendistqs Doüiffini,DN, M. FRIDERICI GHRISTOPH, SVEISSMANNI, Ecclefiaftz

atgue Praceptoris in Ficino Cinobio Bebenbnfauo Digniljuni , 6 cujas thoro beate defunctus tres

népotes, quori tamen altet triennie abhinc jam vità eceffit, unamque neprim accepit, & füperítites

qnidem ex illis Friderieum Ludovicua, J o. Lilricui & Repinam Tabitbam Vidit, .Poft initum

aufpicató matrimonium; partumqae decus Doctoris, exceperunt ipfüm mox labores vari, munctà

ï

& honores, quibüs dextré füngendis ab aliquot. inde annis tanto ftudio fe pïræþäïa'v'*e"r.jit.' Antüo e-

iim ció rcixxy. à Divo GUILIELMO LUÜDOVICO, Duce NU ittembergiz, nsctüs fl münus am-

plifimum docendi publice Hiforiam cum Eloquentia & Política in. Collegio heic llluftri, in quo

Principes Patriz ac Getmania, tum Comites, Baronesque quamplariimos docdit, ià quibas füimmi

[E

'Ordinis difcipális, qui Regum, Electorum & Principum Guiriis tuac prafunt, memoria illiuis per.

petim viget floretque, — Inde À, €12 1c xxci. fplesdidiffimo quoque Affefforum Suptemi Dica-

fteril. Goilegio cum addidit Principatus tunc bujus Adiiiniftrator, Divus FRIDERICUS CARO-

LUS; qui & ptaterea Anno cio 10c xxcni. futis Publici Profeffionem ib laadato Collegio Illuftri

clementiffimé ip(i delegavit , cai per aliquot annos cuvà fingülati eravitate ac dextéritare prafüity

donec tandem à Serenitiimo Principe Regente; Domina, Domino EBERHARDO LUDÓOYICO,

A. ci2 136 xciv, locum in Confilio Supremo obtinete juífüs , & ex hac Acadeniia evocatüs; iutgata

diarh conceffit, ibique, non fine magno tamen & fingulari Tubingz (az defiderió ,antos tedecim

& amplius exegity & tam in factis, quàm civilibus n:gotiis, püblicisque deliberationibus, modera-

tiorà femper confilia in oré habüitac fovit, Sammatim autem taptám atque breviter cum Vità

ejus fignati heic poflir, & praconiorum.an plitud/ne Volumen imp'eri queat, potiora Capit tatáet

brevi comple&a fübjicere ; arbitramut iütereffz pubiice, qua iufigaem. Virum exerte oftentant, &

femper offéotate debenr. — Qaippz in Deum nonfuit pro feculi more fücata pietates fed dilig-ns

Vetbi diviniotis auditor, & accuratus facti Godicie Leétor, quique fión ad oftentationcin cognitio-

nis, fed verum ufüm emend;tioiis legeter, D cquó prátetea teftatur fatis frequefis facri epuli ufüs;

poec:

quo fe nüperrimé ipfo annivet(ario Thoma Apottol: noviffimé recreavit, & Libtorum; pietatem

prsfertirn informáatium aut iaftigantium, (cle&ta fapellex, tàmi condilcende démum Lingue He-

braice ftüdium; in quo tamen, qio miaus optatos fp:ratosque prófe&us facere"y cóticatenati laboreg

impediverünt, —Parentes vivos moórtaosque Feverentiffime cóluit: Uxorem, libetosque, fotores 8

alfines, & charitates (aos omnino emnes effufilime amavit: imo alios juxta fe homines; iàprimis

Vero aflli&os miferosque, omni officiorum gehére, quoàd ejus fieri potuit, juvit, & benefaciendi ac

iüferviendi aiacritate nulli fscuüdus cífe (tuduit, Gumque probe apud aaimum repuiatet, neminemi

libi folüm pa(ci , ortusque pattem pracipuám viadicare pitríam , haic addictiffimus fecip:t, taqué

jropter & Academiz nollre amant:(fimus extitit, utpote dé qua noh pauca etiam cónícripfit, & A.

I

«5 15€ xcuit, füb egitiofam his regionibus Gallorum irtuptionem p:ticulofum pro éjus falate iter inz

gtedi noa dubitáyit, De ftudiis literisque omnibus bene metetri omni ope connifus eft, qtiod & füpe-

rius pramiffa commernoratio (itis quidem cornprobat, & quz ex commercio litétar:ó ; quod cim

Viris excelleatilfimis, Theolopis; Politicis atque eruditis àliis, frequentavit; magiio tumero füz

perfünt épiftolas vari. (e'e&i(limique argümenti, demonflrant,

S$cd prateréa devoitis naturé

Scratatot fuit, & Patti? no(tez Hittoriana Naturalem condidit, atque ante hoc octidaum demum

lilaftriflimo Comiti à Trsutimaosdorff , S, Cef. Majeft, ad Pagos telvcticos Legato fplendidiffi-

rio, curiofa Naturz, apud nos colle&ta, «anstifit eidemque pracipuo Auguftiffimi Impetstoiis a«

mico afflidtama pitriarn enixé commiondavit, — [tinéra, qu tei püblicz ac literarie bono in divet-

fas ptovincias comparavits varia fünt ac periculofa. .. An. cio D6 xxcirx, — Helvetiám, Alfatiam,

Comitatum Burgnodia, & Allobtoges adiir, & juffü Sereniflimi tuoc Adimini(tatoris omnes Bi-

bliorhécarum ac 1abulatiorum forulos; quà licuit, i ufurmi Gollegii H'ftotici, quiod Augufti [ni-

peratoris lper:ique auctotitare inflitüebatut; curat? excusfit, fingularique inprimis Arcaiepifcopi

Vefontini Grammondi grátia ufüseft, — A. c 1512cxc. ad JOSEPHI Romaánerüm Regis inaugüra-

tionem Auguítam Viadelicorum conceflit, juffuque Sereniffimi Principis (ai IIlftzis Collegii no-

miné LEOPOLDO Auguíto Panegyticum obtulit, gui ea ipfam fingulari gtacia dignatus eft, ut

paritet

us

3

clementiffimur refponfum aufetre. — À

gatiter fermone Romano, quo ipfe allocutus eam faerat,

C1215cxcv, cum Princeps tunc Ele&or Brandenburgicus, nunc

Auguftas Borufforum Rex , uni-

;ï

ergz cum

Sereniffima Dorno Zollerenfi Pa«

verfaque Serenisfima Domus Brandenburgica. Norimb

&&um Gentilitium conftitueret, & de (uccedendi jiit * trac

4

.ret, ipfe etiam à Sereniflima Zollcren

153

quod. in eruditorum ma*

Domo co miffas negotium ex voto confecit,

pofte:que integrum Opt

nibus eft, ac Derolini trienpio abhinc juffa Borufforum Regis edi

tum fuit, de tebus Zolletenfibus

firi Ludolfo de caaía Golleg:i Itm-

concinnavit, À. cio 12 cct Francofurtü ad Masnum abiit, ut cum Tllu

perialis Hiftorici;in quod & ipíe «ntehac cooptatus fu

erat coll:ga, colloqueretur ,

fuaque Auzledta,

fecali, quam pene claberatam nunc reliquit,

cam ad rem & Hiftoriam Primi poft Chriftuaa aitum

pertinentia, coram exhibetet, — À. CI5 T2ccis, in

caufà (ücc

effioais Hilpanica , jaffu Gzfareo, (aie

ut Tabularium ibidem Imperiale Garoli V.Imp,

que Principis permiffu, Vcfontionem profets eft,

pet heredes Granvellanoseo delatasa, perlufttaret.

Lt vero alia itinera complura, quz diverforuum

munerum caufa inite debuit, nunc taceamus, ultimurm itet

ad haptias Tubingenfes, ad n

uptias in-

I, Gapitis

quam Goleficsinftitait, Stutgardia dicedens cum Fi

lionata majote tum prafente ad Jacobi

comma duedecimü memerabilenafertnonem habuit,

& mente quafi prarfaga fic laribusfuis valedixit :

in ipfo vero itinere ftatim

,ut olim B. Lauterbachius ma

le nonnibil babere ceepit, Huc delatuss in zdes

NN/E E£LISABETHJE SCHWEDERLAE divertit, ubi Á,;cr5 r2c rxxvt,

Dile&ifs, fororís DN, A

flit, & ab eanon minus, quam Excellen«

etiam menfe Februario Optimus fo-et Brotbequius vita exce

É

Keinhardian: at5 Brotbequiana, quos

tilfimo marito,reliquisque Familiis, Grasfiana, Fremmanniana,

ita extrémo hoc mor*

topinquitate conjun&tas i ha

c vita habuit, proat pet omnem antehac viram,

;

à

abitus & curatus eft, uc füperflites Iiberi, íe n

unquam inufitatam

o tam prolixe beneficeque h

iftam bencvolentiam przdicate

(atis aut redhoftire poffe, impenfe doleanr. Merbus ipfe originem ex

udine traxit, qua ante triennium

fetalitet decubuit, cura pulmonibus tunc ex«

ruffi, illaque invalet

D. XXV. Januar. cum recrudeícere vi-

ulceratis ruptisque p

htifis eum invafiffzt Pronuper vero

deretur, aué&ka ni

mis materia purulenta , iacrevic anhelatio ,

dolerque lateralis, cum vchementiffima

us tandem omnaibus deficeretur.

Ex quo autem hac ingens

febri acuta continua, acceffit , ut vitib

dorta eft , przfenti f:mpet erecto

que animo fuit, & hinc viitanti Theologo optimo;

yis rporbi eum a

D. Hochftettero inter alia animoss repoftit: MILI-

juern femper fingulaziter fufpex i, Di

gnitlimo Dn.

A AB UNO AD

üNUM. Hinc DFO fe permifit, & ipfo die decrerotio iterats

TEMUS, OMNI

MiHI BENE EST! Ime pridie ejus diei, cum ulti-

vicibus repetii

Lt

ITA DEO PLACUIT!

mam omnino a

deíle horam adftantes putareuts

untas Y DEO co:potis animique vires recepit, &t

li voce ex hymnó facro GLORIAM DELin-

fua fp

opte, lztus in DEQ ac Servtore fio, alta & viri

& fecundum fzpius re«

eminaret, & inter

füpremas voces Pl

miquoque XX V. comma primum

in pignus gradiz divinz Sacrum quoe

cine

ret, Delictorum veniam à DEO demififfime petiit, &

bí potius exifti«

m famtarus failfet , nifs certas ob caufas pia venerarione ab(tinendum fi

qguee ula

d eum teveríus, à quo venit, ficque voti

maffet,

Sed interclufus tandem divinus fpiritus a

füi comp

os factas eft Nofter, quo Tubingz moti,

& apud Parentes, Libetos, ac Própivqtaos

ti graviter 2'iquando

uioícere.

fübinde praoptavit, eaque propter jam olim etiam , cum Argentora

inodo, fed (E:tipto

agrotaffet , ultimamque vo

luntatem pio fcripto compleus fuiffet, nou optavit

obteftatus efflagitavit ,

ut corpus ad cineres & offa Parenrum ac majorum Tubiügara

quoque

transferretut,

Ufum rationis a

d ultimum fere ufque vita halium in tanto acutiffimi morbi

ficio integrum femper fervavit, fapiusque !

«vatis n caslum aanibus, ocue

aftu fingulari Dei bene

commendavit, Principique, Patriz,

lisque defixis, ardenti

corde atque ore luctantem animam

alias in omui ei vita fuit, grato devotoque animo

& omnibus in ea Ordinibus , quod folenne

catus fuit.

G6 quid judicamus, aufpicatisimum omnine aterni

.mon una vice bene pre

Ita ergo,

audii natalem babuit

NOSTER PREG'IZERUS, & nunc inter C

celites cum Simeone gaudet ac

fit officii vel etiam me indicente iuiclligitis,

GIVES! Juber ip(a

triumphat,

Quid veftri nunc

ictas ac humanitas ;

& imperat reverentia in ampl

iffimas familias, quas tanti jactura Viri fu-

Y

alebit id quidem ad fiagulare moftiífimae

reflavit , atque in acerbis(imum lu&tum conjecit,

Viduz liberorumque folatium, at vobis non minus p

erhonorificum erit, fi frequenti eomitatü mee

fane

bria rite ac condigné perfolvatis. . Ducetut

riisfimo de re publi.a literariaque Viro juft«

gutém fanus ex zdibas Excellentitlimi Amantil

Gmique Collegz noftri DH, D. Schwederi, in quis

ï

bns pic defuntus animam Deo füo reddidit, PP.

fao Jigilio' Reüior. D. V. Febrnat, ipía Qaæn.

S:ptlag:ff Anno C15 12 CCIIXe

$

a

Typis Jo. Cuxxap: Raisl.

ä

4

hs

x

z

»

(5

P

R Ec TOR|

UNIVERSITATIS TUBINGEÉ

m

Euroskala Offset

ClY1B, $AL.

Z ey,do

7

Ermultis natalem fuum diem non uno m*

)

£

E

Amemorabilem ac infignem, cum in'omni vitz curít»'

dN

b

nditeres 11 —

2

"

primis, pa

ffim aduotarunt hiftoriarum co

A

ftrium V

irorum curiofius defc

ripferunt.

De Timolt

19

PF

3

U

d

dicio Viro, memorat NI -

VierFarbSelector Standard *

-l

moaguo fine dubioomnium ju

d excellentem ejus relic "

227

UA

d

A

d

5 -cellentium 1mperatorum , a

9

7)

77

d)

MA

mirabiles acceffiffe cafus, in eotamque

refert numero !

18

B/

L

un-

7

(

42

lia maxima natali die füo fecerit omniía , eoque fa

Enimveto ex adV€

Og

C,l/y

feftam haberet univerfa Sicilia,

|

eft plaribus, Nimirum

1

Tf

catas fete ac fitalis accidit, ut exemplis camptobari pot

demüm etiam , cum ac »U*

Nacali febri corréptus, eaque

Poeta quotannis uno die

plinio te£tz.

Alexander M. -

fextum. Tbargelionis, id

xem vixiffet, extinctus eft,

matali füo petiit, & Juliu -

O Baace Q

16

primum extremutaque vitz füg

habuit Cn. Pompejus

E Philofophis vet

etibus divinus ille Plato l

E

Idibus Martiis natus interfeótus fait,

ac (equiote avo id

em diss idsmase t

hanc adípexit,

eó diem obiit fupremum;

:

15

olim dederat, Garfiz ,

Francifci Pecrarchz P

roave paterno» ab

ftulit; & Germani£ F .

Focus

XIiI

, Kalend, Maji initi

um viveadi quq—

mermoria dignus,

Philippus Melanchton

|

fecit,

U veró rie plura € longi

nqüo petamus ex

empla, facit noviffimum, qu

*

a hzc noftra fidem rei fe

dt, Deceffit proximo die Martis

, ql]l L(CCU"

l!SE

N

14

mvomoer

& à DEO O, M. citca

certial-

ä

Fatiis noftris Pu

*

tiücationis Mariz uomine fignatur,

eft VIR Nobiliff/mius »

Con

& moiteli hac. vi

ta ad immortalem illa

m transla:us

"

ä

ULR

ICUS PREGIZERUS,

D

as

M

13

&xcellentiffnrms, DN. jO.

P"d n

IVirtemberpigz Duchs in $npremo

]wuftitie Senatu Ceo

afiliarius, $ummique

PUR

ltos annos

long? meriiffia

5.

Deceffit, inquam eodc

l15

bunalis A[Jcjfor per n

talem igiæur'hab'uit hunc ipft

pf

unüm & fexaginta hosa

nnos

hic Tubingz coppit, Fa

etiam rhemorabilem,

Aufpicatum 'vatà

dicam an inau

fpicatum ? Imó vero 4

& xtetni illius fictus e

f naalis, uci fupremu —

naícer.di eum fors melior illafttavit,

Editus enim in hanc lucem €

11

mo etiam non Chri

ftianus appellavit Seteca.

bus majeribusque non genet

is minus l(þlen(idre,ï quam f

D. ll. Febrnarii Parenti

pater ir Maxini

Reverendia, Aupli(fim

meritotumque gloria confpicuis,

Pbilo[o.

10

UuLRICUS P

REGIZERUS, $3. Tbeol, Licentiatus,

l

tiffiuu, DN.JO.

Publ. Ordinar. &9 Sup

erioris Pri

£

F

alagog

Annos X X1 1X. Prof.

A

ARIA

arli

uN

docebat flerebatque: Mater ve

hac ipfa Academia tunc

GEORGIL RENZII,

Atc

1

biat

ri iirtenbergicb —

rimi tunc temporis Med &i, D,

RENZI

ORUM familia;

oardiani Ord. Experient

3

iffimi,

ex antiqua inclutaque

firos dcdit, fingul

l10

Wangcn

fibus Prepofi

tis Cancellarios & Mini

Auguftanis & El

flotuit; oriundi,

filia; intet (exus (ai

decota mat;onasqu

M.xiailiani I. Augufti

llico altet na

talis, uti pia quide

gularitec prafülgebat,

Hunc natalem excepit i

l

initiatusque füit ad ccele(t

em illam aternz beatitaus

oppellare,

quo regcnerams

& atque

cvangcïicæ inifï

àuoad licebat, in prim

a ft

X

aüm ztatula religionis ver

Veneraadi A vi pateT

ni i

étoti inttillarant bon m

odo qui ipfüra

genuere, fed &

ca

ass

Reverendi, DN. JO.

ULRI

GI PREGIZERL

acceffat, VIRInempe Sammé

cis E

BERHARDI III, oloriof£

ác Profe(foris;

Sereni[fini Wirtem

bergie Dn

«pofiti »

Acade

.

miegue Cancellarii QY2

vii, Ecclefie moff

ratis Collegiate Pr

ndoles exi

mia mox egtegiis velati

Ptæ u

laca provocataque folli

cita educatione i

]

in prímula illa ztat

e non in DEux modo conditoret

re in dies occospit, &

C

fallacis, aut artificio fimulationis €t

EENNSGENGNN B.

m

confervarorem, luculenta non fücate , ne

fed & cas ingenii dotes often

dit, quz natum ad £udia melioresq

aneFa edidit

/

1

üg) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

ïö

X'(.

—