LXV6c_fol_42

l)y24. 07

A.

f-—

PRORECTOR

IN

J ALMA EBERHA

K-

j

DINA

*

t

CTAR

g

A

N

Tane ergo motus ille terrz , infolentius alias apud nos por-

N

N

tentum , qui haudita multos ante dies hofce , fole jam-

M

N

'V

",

jam illuceícere cocptante, vehementi admodum fuccuffu ,

C

Y

A

)

cüm plerasque omnes urbis noftratis zdes , zdiumque

t s

7:

N

N

parietes , tüm trepida ancipiti metu civitatis univeríz cor-

7^

?

—///

pora , contremifcentemque corporum & compagem &

medullam, femel atque iterum arietavit , majorem multo

Ü

s

4/

AU

animorum noftrorum tremorem atque perquam oppido

i

j

KW'

ii

T.

triftiffimam deje&tionem portendare proh ! debuit ? Rem

,

ii

v2

C ERN

certé ipfiffimam dixit, atque nobis, que calamitatem no-

if

)

x

-H.

flram preíentem adprimé exprimant , concepta przivit

n

verba follertiffimus idemque nature confultiffimus vir,

*

;]-.;LINIUS , "tc fimplex , inquiel

S, "alum, aut ín

[

i

pfo tantum motu. periculum e$$ ; Sed

par aut majus offentum.. Viiftor. Natur. L. II. C.LXXXIV. f. m.

.

94. Ubi exemplo , quod

pofuerat , firmaturus adjicit

M

Numquam urbs Roma tremuit , ut non futati eventus alicu-

Jpn dd prenuntinm effet. Addatur, ut recentiores naturalis fcientiz: . ma

gillros jam taceamus,

PHILIPPUS BEROALDUS in opufculis f. m. 15 1.

Funeftiffimus certe eventus eft, cu-

jus infeliciffimum pranuntium nobis nuperrimus ifte urbis noflra tremor exítitit! Par :

aut

major motu, metus continuà quidem inceffit omnes ; fed longe maxumus jam atque in

cre-

dibilis plane ex eventu motus eft animorum in univerfum omnium.

. Nihil videlicet dubi-

tamus , quin tetrifcum pzftagor iftud non , nifi perraró , noflras quatiens terras , tum jam

fignificaverit , fore, ut propediem infigne Univer(itatis noftrz columen , ingensque fülcrum,

a

uodab aliquo inde tempore ex violentiffimis adverfe valetudinis infultibus , infalici omine,

í

tifcere atque nutare occcepit , non jam concutiatur vehementiffime, fed extremo funeftiffi-

m mortis impetu fubvertatur penitus , disjiciaturque.

Id quod fati , omnibus profecto

acerbi(fime lugendi, vis inexorabilis abunde

^

proh ! complevit za4iz« tertizs , dum magni

nominis virum , eumdemque fammis parem , infimis tamencommunemi , rebus exe-

mit noflris : in quo: preclarum W'urtembergia ornamentum ; infigne aula noflra deli-

cum , felicemque in dificillimarum rerum procuratione actorem

auCtorgmque ; (ingulare

facra & litteraria res omnis prafidium 5 fplendidiff

mum Eberhardina dulciffima lumen ; ve-

nerabile gens, aliquot ab feculis quaquaverfum celebratiffima, decus atque caput ; fidiffmum

€&nique omnes, ini

qua cumprimis fortuna preffi , afylum oraculumque defiderant. — Intel-

igitis, O Najlri,

fi vel maxume nomen adjiceremus hifce nullum., di&um nos cupere

f/':rum , H]

"

ianitatibus perinde ac meritis Dluflrem ,

"Magnificum atque. Excellentiffimum

DN. JOHANNEM OSIANDRUM, $. R. 74. Suecic

& ac Polonice & confilits eeclefiaflicis ,

Sereniffimi Wurtémbergia Ducis confliarium Status inti

mum , Senatus ecclefaffici patrii Di-

retlorem , ordinum Provincialium in concilio fele&Hiori Ad[efforem princtpem ,. Cenobii Hir-

faugien[is Abbatem & Mcademie Tubincenfis Fiftatorem y dim viveret ,. Splendidifimum,

Cujus obitus uti 2er£/o abhinc die omnium merito animos fingulari prorfus ratione pertuc-

bavit: ita nos quoquetanto opere adfecit , ut, dum ultimum , idemque illetabile omnino,

lacce tabula officium /smmo Piro preftandum , ac exfequiz non;tantum indicende , fed

meritorum quoque magni:udo predicanda , laudesque ///ius fin

gulari prompti(fimi ingenii

vj, luculemi(ïima'que orationis elaboratioris copia canende effent , mens &gritudine perplexa,

acutis-

acutiffimoque doior'e undique oppreffa , vix.ac ne vix minuti ac proletapii narratoris menfu-

ram implere nos finat.

Ea icitur heic tantum breviter perfequemur , qua vMagzificms Vir

Ipfe , qua fuit modeflia, fimplici ftilo per fumma tantum capita fignari juffit ; feliciori-

bus tamen letioribusque ingeniis ampliffimam fufficere aliquando materiam queunt , ut

memoria 77i illuflris aterna przftetur atque immortalis.

Incunabula vero , primamque

mentis incudem , morum officinam , virtutum , eruditionis & egregiorum facinorum , me-

ritorumque palzftram precipuam ANoffer habuit Swavilfimam Eberhardinam noffram , Que&

uti £4m edidit , aluit, formavit, decoravit: ita /pfj , unacum omni civitate no(tra 'Tubin-

genfi , ob fervatas auCtasque res fuas debet gratias , habebitque venerabunda immortales.

Su(tulit Ipfuy; , divino munere , ex orsatiffma femina , Du. ANNA M AGDALENA

SCHUPPERLA , A. MDCLVII. die XXII. Aprilis , Vir fupra laudes noftr as pofitus , idemque

Ofrandrine geatis ( qug inde ab repugatis facris continua ferie , uti alibi probatum dedimus,

Ducatui noftro precones verbi divini. & defenfores flrenuos , hosque inter fummos Viros,

immo & celeberrimo Archi-Epifcopo Cantuarienfi , Crazmero ; uxorem dedit , atque inter

varias variorum fatorum viciffitudines per aliquot fecula benigniorem femper favorem & provi-

dentiam Numinis experta eft ) decus plane eximium , D. JO. ADAMUS OSIANDER ,

Santliorzs difiiplina olim iu Schola noffra interpres excellentiffius ,. Cancellarius item reve-

rendilfimus & Prepofstus ecclefue noffratis digniffitmus. — Qui pientilimusParens , uti fuavifi-

mum filiolum fuum , facris chriftianis follemni ritu continub initiatum , conceptis hifce

verbis, JOHANNIS nomini , in liberorum fuorum indice preter morem majafeulis lit-

teris exarato , adícriptis Deo enixiffimé commendavit : Da Dezi, »t 7»:[) Tuo favore G

gratia adolefcat , gratus Tibi & bominibus !

ita nihil fecit reliqui , quo in futuros ufus te-

nellus imbui animus atque vis fanguinis , à majoribus haufla, & in venis ac medullis in-

Brevi igitur , Numine clementer adfpirante,

clufa glifcensque , accendi augerique potuit.

ita & pueritiam litterarum meliorum elementis , & adolefcentiam artibus elegantioribus est-

ercuit Noffer , ut, B. Parente Re&lore , Academiz Albo , vix quatuer atque decem natus

annos infereretur , atque deinceps quoque non folum , quantum vigor animi ab ortu du-

&us excelfo poffit, maturo, eoque cumulatiffimo feliciffimze diligentize fru&u comproba-

ret ; fed etiam ingentem apud fummos Viros exiftumationem , aliumque ex alio honorem

inter publicos plaufüs confequeretur. Ita, poflquam follemnibus , iisque jam Latinis , jam

Grzcis, jam Hebraicis , jam Chaldaicis , jam Syriacis, jam Arabicis orationibis quum fin-

, tüm magnam orls facundiam : nec non trequentibus Dif?4-

gularem linguarum peritiam

tationibus , de graviffimis ex omni Philofophia & Theologia

(cui. celeberrimorum Majorum

ua

m ) argu-

"exemplo ex inflituto operari decrevit, ac mentem induftriamque confecravit fi

mentis, in publicis conflictibus fagacis promptique ingenii vim luculentiffime omnibus pro-

baffet ; A. MDCLXXVI. jam ab Sapientum Ordine Zagif/ri , quam vocant, dignitas Ipf

collata ; à Magi(lratu vero oppidano A. MDCLXXXT. ecclefiafta Xenodochiani fparta ul-

tro oblata fuit.

Quem ultimum quidem honorem ideo maxume declinavit, quod partas

jam animi dotes litterariis quoque itineribus augere atque prudenti Virorum fub alio fole flo-

rentium vfu perficere ante con(lituiffet , quàm perpetuo adligaretur officio. Quo confilio

etiam eodem Anno in celeberrimam Zdltorfinam ad Sanbertum , Reinbardum ,. Hammerum,

U/?tgenfeilium :

poftea Hamburgum , falutatis in itinere , Heidelbergg Fabritio , Francofurti

Gieffe ZMislero ,. Hannekenio , Menzero , Clodio , Marburgi Pazlio aliis -

?hAgno Speuero ,

Vix ali-

que, excurrit ad decant

atum illud orientalis litteraturz oraculum , Edzardam.

quamdiu in celeberrimi

hujusce Viri Collegio Rabbinico & convi&tu hafit , quum à do-

Petkumio , Reifero , Lazio , atque aliis

&iffimis Viris , Lazghanfro , Haccio , 7Millero ,

impenfe amatus , ac tandem ab Hamburgenfi

bus , raram Ejus in dicendo felicitatem maxume

Of1

is in D. Nicolai fano obeundum ftu(lra invita-

mirantibus , ad ampliffimum munus paft

tus , forte fortüna per Dominum de Criffel primario Suecie Senatori

?

" Henrico L. B. de

Hors , univerfo Bremen(i Ducatui tum przfe&o , innoteíceret ; -

aptusque judicaretur,

& ftudiis per vertens quadrienni&m,

quem maxumz fpeiFilüi , Bemgt Horzii , moribus

fub lautiffimis conditionibus ampliffimorumque munerum oblatione , praficeret.

Ante

vero, quàm g

raviffimo ifto dcfungeretur officio Noffer , Eleflorem Brandenburgicum , Da-

Holfatia vidit, invifitque poftea Kilonii ad Wafmuthsm , Opitiam , Stake-

nieque Regem in

nium , Kortboldum , Roftochii ad arenium , . Schomerum »

Copabum ,. Bacmeiflerum ,

Am[clium , Guftrovii ad Siricium ,

Lubecz ad Emgelbage"iwm , atque ita , fumma ubique

nitate, rediit , unde exierat, Stadam.

Inde cum z/firi Hornio fuo in

exceptus huma

noftram folvit

Academiam , annoque heic exa&o integro , A. MDCLXXXIII. przcipua

Helvetie & inferioris Alfati« loca luftravit, donec Gezeva, ubi plufculos confederat men-

fes, Kornio, Turretino, Meflerfakio ; Troncbinoque familiariffime ufüs ,' Parifos, ad ma-

Cuit eífa

srem compendiumque omnjum elegantiarum , contendit, ^ Ubi qui'dem tam Ipf, li

n

' fclicj,

fclici, ut Suecici Legati, Liliezotbi, favore , duobus, quos eo inloco egit, annis non tantum ad

perfonas Regias, zdificia, arces , delicias acfollemniaaule omnia ; fed excellentiffimos etiam,

queis urbs iíta numquam nón referta eft , Viros, Epiícopos , Duces, adminiftros & Theologos,

fpeciatim Lozvorfros , Colbertos , Crotffjos, Telliersos, Mabillonios, Chaifios, Capellos, Menagios,

Fabros , aditus /pfi patuerit, — Vifis porro & aliis prafecturis Galliz precipuis, Peronnam,

Cameracum , Valencenas , Bruxellas , Antwerpiam tranfiens , Amfítelodamum , Hagam

Comitum , Ukrajectum , Lugdunum, ( quibus ia locis prater alios quamplurimos 7Z ;;ti-

chio, Gronovio, Gravioque innotuit) tum Bremam Stadamque trajecit ; ac , reddito Cozzite

fio Parenti illafiriffimo , acceptisque fingularis gratize pignoribus oppido multis , tandem

A. MDCLXXXVI. ad patrios felix revertit lares.. Non multo autem poft, quam ad fuos

adpuliffet , in lucem ftatim protra£tus, atque incredibile, quam multis , quam diverfis, gra-

viffimisque muneribus, ir'aula, in ecclefia ac Schola, & rebus intra & extra Germaniam

expediundis , ut plurimum fere invitus ; admotus fuit. Centies aliam induere perfonam

coa&tus , jam pallium Profefforium cum toga ; jam togam vel ipfo cum fago ; quod mireris;

Prolixiori hec commentatione jam

jam fagum de novo cum prafulari ftola commutavit.

exponeremus , nifi L/uffris J/ir peculiari fcripto , ante fata fua propria manu confignato,

in programmate publico »sudwum. tantum offciorum fuorum recen[um fieri debere , totidern

verbis precepifet. Quam humillimam voluntatem quum fequi ex aífe officium jubeat ,

ÀAe

carptim. tantum ex innumeris paucula contraCtiffimo dicendi genere referre licet,

MDCLXXXJVI. igitur ab Sereniffimo Principe , eodemque tüm Ducatus noflri A4dzaisifira-

tore celfiffinzo , D'N. Friderico Carolo , in Academia noflra Ebream linguam cum Geographia

extra ordinem docere juffus: A. LXXXVII. creatus eft Graee litterature Profeffor ordiza-

riu: : A. ejus feculi LXXXIIXe Confliarins Principis : A. LXXXIX. ReBor Contubernii

Academici : A, XC. per fummam exulceratorum temporum injuriam , Conquifitorum, feu

Confiliariorum : Bellicorum Collegio adícriptus , quin & inter eosdem Commif/arius , quem

vocant , f/zpremus ( quo fub titulo aliquoties integras militum cohortes Ipfe diu duxit) fa-

&usefl. — A. XCI. ordinis Philofophici Decanss: Sequenti A. Stipendii Theologici Ephorss :

A. XCIII. Re&or Uaiverfitatis & in fummis patrie neceffitatibus fimul srbis arcisque no-

Jfra prafetus: Annis fequentibus Fifci etiam Academici Deputatus &ftipendiorum quorum-

dam ad;iriffrator ele£tus eft..— A. XCVII. Prafulis Regiofostani & A. XCIX. Prafulis Hzr-

P*g""/ïf ; A.autem præfentis feculi HI. , Menfe Martio , Corfiliarii chlefa[iici ele&toralis ;

ub idem tempus ,. Cowfiltari? Ecclefiaflici Regii diguitas , potenummis emis & Suecie

Regibus clementiffimfs verbis ultro conferentibus, acceffit. — A. feculi noftri V. inter ordi-

Eodem etiam

mes provincioles & A. VIII. in. Cozcilism bormm artlius cooptatus fuit.

anno, meníe OGobri, fpfzm fenatusEcclefiaftici Dire&lorezs , eademque opera & univerfita-

tis noflre & omnium Ducatus noflri Coenobiorum Pfitatorem fecit Sereniffimus Patrize Pater.

í

Qui, ut nihil honorum, qui cadere in /p/ poterant, Nof/ro non conferrecur, Corfilrarii quoque

Sratus Intimi axiomate Em A. XIII. clementiffime auxit.. Qu2 quamquam fplendidiffimaa

omnino atque graviffima longe fint fingula munera ; nullum tamen , quod non meruerit,

quod non egregie ornaverit, quod Ipf non plus , quam Jpf? illi debuerit, fufcepiffe , veri-

fime dicitur, — Teftatur id 24s/2, loquitur ecclefra , clamat ,cum urbe ac Schola noftra , uni-

verfa Patria , adfatentur exteri ,. & ipfi in zasto P'iro ornando certantes , palmam nobis,

|

fi poffent, dubiam fa&uri, —Nemo temere noftrüm nefcit quisquam , quoties , non noftro-

rum tantum Principum , fed vicinorum quoque nonnullorum nomine , belli & pacistem-

poribus , apud Reges, Principesque Europe quam plutimos maxumi momenti res felici(-

fimo eventu brevi tempore confeceri, — Anglos, Suecos, Danos , Holfatos , Haffos, Po-

lonos, Saxones , Gallos, Italos, Sabaudos, Helvetios , aliosque viciniores populos , ad quos vel

Sereniffimos Principes fuos, Hesricum Fridericum , Maximilianum Emanuelem atque Ludo-

Vicum tutorio nomine comitatus eft, velmilites deduxit, velde fuorum velaliorum quoque

Principum rebus retulit, teftes heic poffemus advocare, fi opus effet , ampliffimos. — Alibi

narrabiturlaxius, quàm fidé, quàm pié plus fimplic& vice in fummis aulis Dei ecclefieque

cauffam egerit. — Quoties in difficillimis internecini illius tricennalis belli temporibus patrie

Univerí;e faJutem , quum vel finibus noflris imminerent, velin vifceribus Patriz jam graf-

artntug

atque ultima rebus noftris minitarentur truculentiffimi hofles , præfentifïimg

vitz fuz& periculo, divino tantum confifus & adjutus auxilio, redemerit : Quoties, Dco

opitulante, hanc ipfam urbem, hec moenia, edes, bona, caritates, resque noftras in uni-

verfum omnes, à nemine non pro defperatiffimis habitas, fua folius follertia , dexteritate,

conítantia G audacia , fervaverit : quoties Schole hujusce noftre detrimentum fuis confiliis at-

que deprecationibus averterit, vivi inter nos teftes, tum Gallorum tum & magiftraruum

noftrorum five ad Principes fereniffimos , five ad ordines Provinciales exaratz, laudumque

rinos

& encomiorum ANoffri Plenifïimæ litterz , fatis fuperque confirmant. — Haud fane mo

inter

*

D dd

[

ánter potes, diviniffime atque de aula , de ecclefia , de urbe , de Schola , de omni patria &

re noflra meritiffime Vir ! quia memoria horum non, nifi cum rerum omnium fine, inter-

morietur.

Memoria Tai florebit, dum memoria virtutum Tzarum , tot illuftrium actuum,

.quibus vita T»4 confpicua fuit , in gratz pofteritatis memoria non exolefcet ; exolefcet au-

tem numquam: ne intercidant , quz effe exemplo omnibus poffunt. Tz4: venerabimur ,

dum homines erunt, & cordis fineeritatem & vitz integritatem ; Colemus incredibile T'uum

juftitiz (tudium , animum Tuum boni ordinisuti amanti(fimum ita fervanti(fimum , adverfus

uemvis metum in victum,conítantemque, uti nullis muneribus umquam follicitandum , aut

ullius detrimenti timore vel tantillum ab reCto dimovendurn : Itaab omni fuco , faftu & adro-

gantia alienum , publici autem egregii patrieque tam ftudiofum , quam qui maxumé, DEO,

liberatori T&» , axernas dedicabimus gratias , pro fingulari favore , quo fultus tot tantaque ,

quibus flagrantiffimum publici boni ftudium .TE fepenumero imimer(it , aliis pereuntibus,

ftupentibus omnibus, toties incolumis falvusque evafifti. Tws , Tua etiam causía, licet pf

id mereantur, bené, dum licebit , gratiffimi dicemus, precabimurque ! Sed , quum nori

capiat, qua referre liuc & merita zanti Viri, & amor, & officium jubent , prafens tabel-

la: Quod vacat fpatiolum , iis , qua ad familiam & wltima Ejus fpeCtant, confecrabimus.

Conjuge , dum vixit , gavifus eft, INobiliff/ma , eademque pracipuis fexus fini ornamentis fi

non anteferenda, certe adnumeranda , Domina AGNETE SUSAN NA , Vi Nobiliff. Ex-

perientiff. atque Excellentif. DN. ELLE RUDOLPHI CAMER ARII D« & Prof. olim apud

nos Medici ,filia. Maxumi Eam ; pro eo ac meruit , numquam non fecit, quum propter furham,

quz in Ip/2 femper eluxit , pietatem, tum propter fobolem utriusque fexus, qua Zpf;m quater

fecerat Parentem, elegantiffimam : Ex qua quidem non nifi unicus fuperat Filius,7r /amme Re-

verendus,Ampliffimus atque Excelentif[imus,DN. XO. RUDOLP HUS OSIANDEKR, SS.Tbeo-

logie D. & Prof. Publ ordinarius inter nos longe famigeratiffimus , idemque flipendii Theologici

Superadtendens & Ecclefrafles Digniffimus,h. t« Reclor Schola nofira Magnificus , uti academiae

& civitatis noftra;ita Parentis quoque fui delicium unicum : cui Deus liberali(fime rependat , ex

Noflri ómniumque voto, pietatem , quam zgro inprimis Parenti fao dies no&tesque indefeffus

exhibuitincomparabilem.Ex hocfelicifimo federe eum Nobiliffma, Ornatiffimaque femina s

DN. AMariaBBarbara,Viri [ummi, DN.AMICH AELIS GRASSI, Itli &j gemaa Scbola noffra

excellentis, lectiffima filia, jun&osdnos complexus nepotes eft:Stobaunem Adamum & M ichae-

t

lem Andream, qui;uti Aoi pareztisque indolem ex omni part

ereferunt, avitam paternam

4

X

M

experiantur felicitatem,dignitlimifunt?Cererüm;robu

erà teneris ifide ungui

1

s»

8

ää

ifüs

norn

valetudine eft.Quz diffic

illimis itineribus, frigore, eftu, dilmbis; concatenatisque laboribüs.

tam infirmari,quam robotari vifa eft, donec ante triennium hocce, ex 4fzglia, cujus ad potentiffi-

mum Regem abSereniffimo Principe noftro ex improvifo miffus fuit, matis periculis& itineris

moleftiis tantum non accifus rediit.Ex eo enim tempore (emper male habuit uno quafi ex impetu

ruinofum corpus. Jam vifcera eftuarunt;jam latus doluit;jam caput nefcio queisfuliginibus ten*

tatum fuit. Tandem hydrojs ita fuccrevit urinexpugnabile evaderet malum. Ab aliquotigitur

menfibus veré mori cépit , miro itperterrite mentis robore extremum " przítolatus

ictum.

Inde omne tempus , quod vitam inter , tot terreftrium rerum curis defati-

gatam , miortemque , divinior intércedere ju(lit favor , in eluendo ab omni labe ani-

mo , parandoque ad eternitatem, confümere , fiduciam in Deum confirmare , gaudia im-

minentia pracerpere , ex flu&tibus hifce;, ex hacce impetuofiffimz tempeftatis hieme , i7-

Ne:

ter vuluera , . inter bracbia Servatoris optumi fempiternam anhelare tranquillitatem.

mo fine penitiori mentis commotione leCtitaverit , audieritve , ultima oracnla , ultimos

á&us, ultima vota melioris vitz fores pulfantis.

Satis tandem hiíce fecit »udius tertius

cccleftis nutus, animum, Deo plenum , optuméque compofitum , ac in vota , pro Sereriffi-

$o Principe , pro omni Domo Wuertembergica , pro patria, pro re facra & civili, pro Uxo-

re , pro Filio unico , pro nepotibus atque omnibus hominibus effüfum , . fine frepitu,

fubc-ï'ucere fefe juberis.

Quan

clanculum quafi , ex hiulca corporis adfli&iffimi compage

T

in'us omnes,

. immo eo . acer-

:

w

tum vero lucratus eo z//uflrzs Vr eüï'tqnwm nos

bior majorque noftra eft ja&ura , quó temporum

m ratio magis , 'fi loqui ita fas eft;

ut noftris tanto benigni-

creperà, magis formidolofa eft; atque turbata. « Rogandus igitur ,

us confülat rebus , ut; quotquot cafüs hicce adfligit , lacerat , exquifitiffimo folatio per

;

un-

.dat, fanet, erigat, recreet, Deus. Ceterum, quum hora pomeridiana I. funus IVofri

extra urbem , fine omni quidem , uti ferio /pf? voluit, pompa , ducendum fit , omnes;

qui Hi»firis Viri merita , fuum erga Eos, qui in maxumis jam luctibus funt., 24

agnificum

A

inprimis D. Rettorem nofttum ( cui bene Deus velit ! ) officium adgnofcunt , fua fpon-

te frequentes adfuturos, decentique comitatu exfequias ituros, confidimus, S. S. R. P. P.

*

*

D. XX O&obr. A. ch Dcc XXIV.

TUBINGA , 1ittefis*cgmicn FRIDERICI PFLICKII.

ROR

f*

Ü"ery24. 9

Z

Y

PRORECT: -

I-—

IN

X

J ALMA EBER!

Es

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

DINA

-

18

f

17

N TM

E j

E

UY

5

AE

Tane ergo motus ille terrz , infoles

aW

tentum , qui haudita multos a

n

ä

16

N

SSQY

h

J

jam illuceícere co:ptante, vehe

T

N

fä——

L

H

cüm plerasque omnes urbis n

2

H

15

(/Jöf X

D

N

parietes , tüm trepida ancipiti me ^

s

-

m

Y

ä

"M

-—

pora , contremifcentemque cor[-

-

)

-

/

medullam, femel atque iterum arie

14

F£

áanimorum noftrorum tremorem «

*x&k

d.

ä

j

QW

triftiffimam deje&tionem portenda

L

7

M

il

U

«

certé ipfiffimam dixit, atque nobi:

COT

V

-l

Y

L

13

P

flram praefentem adprimé exprit.

verba follertiffimus idemque.na

PLINIUS , zec fmplex , inquie

ns, malum, aut in ipfotantum mi7

12

par aut. majus offentum.. Hiftor. Natur. L.II. C. LXXXIV. f. m. 94

.

*

pofuerat , firmaturus adjicit

M

Numquam urbs Roma tremuit , ut

L

J id prennntium e[fet. Addatur, ut recentiores naturalis fcientiz

Funeftiffimu

11

PHILIPPUS BEROALDUS in opufculis f. m. 15 1.

4

jus infeliciffimum pranuntium nobis nuperrimus ifte urbis noflrz t

mojor motu, metus continuó quidem inceffit omnes ; fed longe m

10

dibilis plane ex eventu motus eft animorum in univerfum omnium:—

tamus , quin tetrificum uzftoeo iftud non , nifi perraró , noftras q

fignificaverit , fore, ut propediem infigne Univerfitatis noftrz colut

Es

uod ab aliquo inde tempore ex violentiffimis adverfe valecudinis i

í

a

tifcere atque nutare occcpit , non jam concutiatur vehementiffim

-

o

ma mortis impetu fübvertatur penitus , disjiciaturque.

Id quod|^

acerbi(fime lugendi, vis inexorabilis abunde proh ! complevit 744

nominis virum , eumdemque fummis parem , infimis tamen cà-

mit noflris : in quo: preclarum W'urtembergia ornamentum ;

E

cium , felicemque in difficillimarum rerum procuratione actorem

facra & litteraria res omnis prafidium ; fplendidiffimum Eberhardin

i.

nerabile gens, aliquot ab feculis quaquaverfum celebratiff;jma, decus|

denique omnes , ini

qua cumprimis fortuna pre(fi , afylum oraculut/;

ligitis , O INofliri , fi vel maxume nomen adjiceremus hifce nul

l

4l

Virum , dismitatibis perinde ac meritis. Il

uflrem , Mag(llf(r'"

DN. JOHANNEM OSIANDRUM, $. R.

M. Suecica ac Polenic

Sereniff/mi Wurtembergia Ducis confiliarium Status intimum ,. Sena|,

rellorem , ordinum Provincialium in concilio feletliori Adfefforem

faugien[is "bbatem & Mcademia Tubingenfis Vifitatorem , dum vi

Cujus obitus uti ?er£i» abhinc 4/e omnium merito animos fingulai-

bavit: ita nos quoque tanto opere adfecit , ut, dum ultimum, ide-. -

hacce tabula officium [ Piro preftandum , ac exfequiz nonj -

meritorum quoque magnitudo predicanda , laudesque Z/iz; fing

2

vi, luculentiffimaque orationis claboratioris copia canendae effent ,

Es

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1