LXV6c_fol_37

^

!

k

q

5

t

PRORECTOR

IN.

i

PERANTIQUA EBER-

HARDINA-

Lo I—yo

i

A z

7 Ihil profe&o quidquam Nobis vmquam pmeter)vota mapis àc fpem

M

N

(

^

m

B

N

—

accidit, atque atrac, quam Vobis praefentare proh dolor! cogi-

mur, fufpenfio cabulae ; &Magni , qui Nos inter adhuc claruit;

"

sfe

Y

N

E

)

quem fuspeximus, quem coluimus, quem amauimus omness

Z

/N

,

——

]m]

Iureconfulti , Viri Nobilislimi , Con[ultisfimi atque. Excellentisfimi

G

3

DN. lACOBI DAUIDIS MOEGLINGI, sSerenisfimi Ducts ae

Nuericiá noflrs Confiliarii Iurium in alma bac. Mufarum [ede Dacloris atque Canonum

ass

fpeciatim, quos vo

cant, Prefesforis Publici Ordinarii, Eiusdemque vti magnis in Scholam

noflram, lura nofir

a ex cupidam legum iumentutem meritis a multis inde annis incluti,

2ta dudum quoque celebratisfimi ,

triftisfimam mortem, qua nudius quintus Aobzs

Suisque ereptus eheu! eft, denunciaturae.

Quemadmodum fcilicet ineunte;

uem viuimus, menfe, quum ReGorales, queis proxumum pet femeftre aeítis,

ium. Amplisimorum beniuolentia Seraatorum Nos ornauerat, faíces lacti luben-

tesque poneremus, vrl propterea inprimis publicas indulgentisimo Numini

ratias laudesque decérnendas ac follemni ín panegyri canendas iure meritoque

2

iudicauimus, quod toto illo tempore nulla gefti muneris pars in indicendis ex

loco hocce funeribus verfatafaerit: itaiam non posfumus non acerbis(ime dolere,

illum Nobis cafum i laetabilis officii necesfitatem imponcre, qui & Magrzifícum,

quo nunc gaudemus , Recforem, & fplendidisfima ;,

quae Nos inter eminent, famie

Aft ita diun;-

ls; & vniueríam Scholam noftram fummis inuoluit lu&ibus.

us comparatum eft: vt Numinis potius prouifu & voluntate, quam noítr:s

confiliis & votis, gaudia noftra, noftrae res omnes defcribantur! " Tam incerts

)

gam inítabilia noftra (unt in vniuerfum omnia!

Quum vero inter hacc, praet t

art

obíequii gloriam , relid'um nobis nihil fit, Chriftianaque paticntia

leuiora, quae humana corrigi ope nefciunt, mala; quod mos inter nos recepess

urac,

uantiae , poft fara ctíam durat

quoq pietaiis; quod graritudinis, quod obíer

X

leges

g

ï

leges poftulant, pro virili p,a'.r:e« explesfe, ac memotiam zzri Confultisfmi & meti-

ta, dé quibus quidem inter omnes dudum conftat, heic, quoad eius fieri poteft,

reuogasfe, in iucundisfimis dolorum, qui nos obruérünt, remediis percenfebimus.

A piis autem preeibus, votisque, noftta initium capiat oratio.

"Deum videlicet

T. O. M. qui trifti CMeritisfémi ac fingulari proríus omnigenae eruditionis prac.

ftantia & amplitudine florentis(imi Jurecog/u/ti obitu graue Athenaeo noftro vul-

nus inflixit, maiorem in modum deprécamur, vt, qua e(t indulgentia, adflidis

rebus noftris Ipfe confulat oprume, medelamque adferat faluberrimam, vt Almam

matrem noftram, dulcisimam hancee Eberhardinam, foucar, (ospitet, feruet, or-

net, augcat; vt iadturam, cui ingemifcimus, opportune refarciatg vt dolorem,

qui 4agnifícum Scholae noftrae Capur & praecipua cius ornamenta, grauisfime ad.

fligit, lancinat & tantum non conficit, benigne leniat; vt lugentes Defun&i

caritates , Socerum) inprimis veserandum; illuftre illud Academiae noftrae fidus

decusque, Gras/um noftrum meritisfimum, Eiusque Frommanniam ornatis(imam,

cum omni fobole condecoratisfima, efficaci folatio imbuat, reficiat, fuffulciat, di.

uinoque tutamine fuo, ac fauore amplisfimo, potenter complectatur & cumulet

liberalisfime.

. ]ta vero iam ad' vitae, ftudiorumque rationes reddendas, & me-

rita Summi Viri, B. MOEGLINGII X/ri, leui quidem tangenda brachio, perga-

mus: rum vr,quantus Vir fuerit, quibusque 7s ad eruditionis honorumque fafti-

iam adífcenderit gradibus. intelligant omnes, tum vt ex hac, rudi tanrum peni-

cillo adumbrata, imagine addifcant, qui vel interpretandi olim iuris, vel de iure

refpondendi prouincias adfe&tant, quanto humanitatis omnis adparatu debcant

esle inftructi, quam largo litteraturae puluere confperíi, quam folida hiftoriarum

& Philofophiae vniueríae fcientia florere, quam multis, quam vatiis defungi la.

Doribus, titociniis, velitationibus , nifi cum inanibus legum crepitacillis atque in-

íuriis in fedulos viros repertorum thefaurorum expilatoribus ngmerum facere,

í

fed eruditis, folidis & veris lureconfultis adcenferi cupiant.

'Indulfit vero No-

ftrum orbi, hocce ipfo in litterarum emporio, Anno fuperioris feculi XXC, D.

Maii M, xvI; — Patre, Viro Nobilislmo , Excellentisfimo atque Con/ultisimo , DN.

1O. DAUIDE MOEGLINGIO , Zurium Doctore in Schola bac ac Prof. Publ. Ord.

celebirrimo, Fodemque Liberae ac Immediatae Nobilitatis Sueuicaes quae in pago ad N-

crum ( filuam nigram eff , nec non aliorum Imperii Sratuum Confiliario & Syndico

-

egregie merito, Eu felici fidere fuscipiente, ex. Matre Ornatisima, DN. SUSANNA

BENEDICTA, 7: Illuf/eis, DN. IO- IACOBI CURTII, Arcaporum confiliorum

arhitri, aC Pro- Cancellarii Wurtembergici, v6 & Clientelarum; quas Feuda aapellitant,

Pratpofiti fplendidisfmi, & SUSANNAE BENEDICTAE VOLZIAE ff lettisfi-

ga; cuius quidem morti anniculus iam illacrumauit; — ia&uram vero co facili-

us tulit, quo maiorem amplioremque fidem 0rzarisffae v Pientisfimae Matronae,

DN. SOPHIAE MARGARETHAE SCHMIDLINIAE, quac diuino nutu Curzíae

in toro füccesfit, ac poft obitum B. MOEGLINGII in Adagnificj Redloris voffri,

celeberrimi D. D. SCHOEPFFII manus conueait, mortemque Xvi/ri acctbisfi.

me iam dolet, a teneris inde vnguiculis expertus eft , praedicandamque iudica-

uit, dum vixit, gratisfimus.

Oppido benignam ig eximiis quibusuis animi doti-

bus conferendis expertus naturam, opinione citíus curam prouidentisfimorum

Parentum & condu&orüm ab iis Magiftrorum, pictaris & litterarum praecepta

inftillantium, culturam admifit, laetisque profe&ibus frudtuofam reddidit, repen-

m

3

fauitque.

Quid? quod congenitis felicioris indolis igniculis pariter, ac:pa-

.

rernis monitis, rnaiorumque exemp

lís excitatus, & iuxca z»azerna laudatisfimorum

Curtigrum decora, Auum inprimis, Zo; Ludouicum, Proauum cegnominem; Aiauum,

Dantelepi , Motglingios omnes, eosdemque óolim Machaonas experientis

firoos &

Profes-

Profesfores in hacce Academia Ordinarios famigeratisimos iugiter ante ocuc

los. habens, tam felicia breui tirocinia pofuit, vt quartum decimum aetatis

annum non prius adtigerit, quam ad academica tranfierit. fubfellia.

Vti

vero tempus deinceps omne in oprumis litteris confumfit, atque reliquo-

rum fÍludiorum fundamenra ex Philologia & Philofophia fibi esíe iacien-

.

da prudenter aeftumauit

[

ita Viris, qui in hac (cientiarum officina tum

floruere, fedulüs femper ad latus haefit auditor.

Hifloriarum quidem & E-

leguentiae elementa imbibit, viam praeeunre Viro de his ftudiis quondam

optume merito, Chriffopboro Caldenbachio, eo quidem faccesfu , vc eodem an«4

no publicum Specimen , habita de $z44gs litzerarwm oratione , ederet , /s-

1tamque primam promereretur.

Doifrinam merum ac Philofophiam Ciuilém ex

ore folidisimi Dodtoris, B. D. Scheinemanzi , librisque Pufendorffi haufit , &

publice quoque fuam difputandi facultatem in eo ftudii genere creberrime ad-

probauit promtisfimus. Neque vero heic fubftitit , fed,licet interca vix quin-

decim natus annos fidelisfimo etiam orbatus Patre fuerit , falaberrimo Domis

norum Curatorum , quos per omnem vitam veneratus eít, coníilio reliqua,

etiam Philofophiae partes non leuiter deguftauit.. Horum enim fane Virorum-

Magnifii nimirum ICti ac Profesforis, D. cMichaelis Grasfí , amantisfimi poftea

Soceri, & loannis Bernardi Sattleri , Dicaflerii, quod apud nos eft , tunc C Aduocati,

jam vero Serenisfimorum Wurtembergiae Ducum | Copfiliarii ( Curiat , quae

Neoffadii efl, Direcforis Grauisfimi, curae plus, quam paternae , prudentiae-

que, plarimum , immo omnia fe debere, profesíus numquam non eft. — Etíi

vero, raro proríus, fed cunctis comméndandoe, cxcmplö integrum quadriennium

$-^

hifce ftudiis impendisfec, ac A.c1515cxcl1x, ad doGrinam iuris amplis(imam

áccesfisfet ; inter iftas tamen etiam occupationes ab iis numquam penitus vacauit

fed morum practetea do/frinam cum Hifforia coniunxit fübinde, inter adfiduas Iu-

[]

ris pracle&tiones publicas, priuatasque , Excelenzisfjmi D. Grasfr , B. Maitri , B. Schei-

nemamni ad loflitutiones lulliniameas , Reuerendisimum quoque Academiae

€o rempore Cancellarium , B. Dn, D. Zaegerum; in Libros Grotii de lure Bell. ( Pac.

commentantem, & Z. Dz. ANesium, hiftoriam tradentem , auidisfime audiuit,

Nihil interim repetendo , examinando ac difputando fecit reliqui, du&um fequu-

tus fidelis(imorum Praeceptorum ? vt ex Inftitutionibus probe inftitutus feliciter

ad Pande&as (e conferret; in quibus, praeter CMagpgifíc; Soceri inftitutionem , Ex-

cellentisfimi lurisconfulti olim , B. DN, D. Ferdinandi Chriffophori Harpprechti,

praele&ionibus tempus ftudiumque addixit.

Hoc vero confe&o curriculo ,

lus Pubücum adiunxit , & Feudale , Do&ore in eo víus ICto Semio ( meritis

venerabili, Magnifco DN D. Schuuedero , ita tamen, vt comparatam illam fo-

lidam luris Ciuilis fcientiam quotidiana cum commilitonibus exercitatione ad

Celeberrimi. Menkemii Exercitat. Controuerf- füb aufpicio /audari Domini Soceri ma.

gis confirmare vna elaborarir : donec, non vana perfüafione, fed profe&tuum

fuorum fiducia, Anno c12 I5 ecili. Magnifici Iureconfültorum Otdinis follemni

examini (efe fübmitreret, habitaque, Eodem Praeceptore ac Socero [uo , Praefide,

Difpuratione, 4e Differentiis Iuris luflinianei C* Recesfuum Imperii palmariis, Li-

centiati , ceu vocant, luris honores confequeretur,

His vero ita rite ocfo ver-

tentes per anxo$ peractis , excultoque praeclare bonis litteris animo , potiores

Europae cultioris rcgiones peragrare conftituit, non tamquam otiofus fpe&ta.

tor, fed vr aliarum gentium mores ac inftituta penitius cognofceret , maio-

Commodum autem

remque fibi eruditionem & prudentiam compararet.

Jpfí vuim oblatà occa

Go exfequendi confilii fuit in Comitatu Fratrum Illuftris-

GUSTAUI «c NICOLAI de BONDE,

fimorum, Comitum SuccicOer, DNN,

2

quo.-

i m

quorum 'prï'orr, quantlim quiderri ndbis coh&'af ; -hoc.ficqüc' (H:olmiaä intet

fümnios Sueciae Proceres fulgec ; ac de regni rebus confiliis (üis praeclare me-

retur ; poflterior vero in Serenisfimi Holfatiae Ducis aula primarium admini-

firum & Senefchalcum feliciter agit.

Horum gratíam vti maxumi femper fc-

cit, ita beneficio Eoram non folum tribuit, quod hofticum, id eft, Gallias,

tüm adire licuerit , fed & permultis aliis commoditatibus pasfim vfus fit, quibus

fi carendum füisfec, in quam[lurimis eum, de quo merito tripudiauit , itineris

fru&um petcipere haut potüisfet.

Ex fuperiore hac Germania per praecipuas

eius vrbes in Bobémiam contendit , vifaque illius regni vrbe principe, Praga» Pzez-

zam Auftriorum , fedem Augufti, perrexit $. vnde , exactis ibi aliquot menfi-

bus, iter Vezetias conuertir , ibique ltalicam & Hifpanicam linguas didicit ;

tum, vifo Pazasio, aduerío Pado Ferraram ve&tus eft ; inde, terreftri itinere .

nóniam peruenit, flexoque verfus mare Tyrrhenum curíu, eiusdem litora legit,

& in agrum Picepum, CMarchiamque «nconitanam ac Flaminiam, quae hodie

Romandiela dicitur, tranfüit: inprimis autem ad Fanum D. Virginis Laureta-

Jáe diuertit ; vt immenfas diuitias , quae in eius cultum ibi a Romanae Reli-

"

ioni addi&tis adferuantur , fpeütaret,

Tranfcenfo deinceps Apenniuo, per

b

ucatum Spoletawum Vmbriamque itet in aeterzam Vrbem habuit, fed ea, vix

falutátà, vtpote non multo poft rediturus , acceptis a Cardinale Za»fos;o libe-

rae profe&ionis litreris , per agrum Capuanum ZNeapolis difcesit ; indeque

mox demigrans per Campaniam Felicem Pwzeo/as profectus eft; vbi fingularis

étiam cupido animum Eius incesfit , vifendi praecipua , quibus regio illa

omnino abundat, artis naturaeque monumenta , Cymaza Ícilicet rudera , Si-

byllae Cumanae anttum, 2245 antiquum Caefarum fecesfum, ac delicium,

Lacum «Muernim , Promontorium. Mifenum , tcmpla item, diuis olim Romano-

rüm íacra , nec non CMaronis ac Sannazaril , poerarum priacipum , tumulps.

Ita Neapoli digresfus, oculos pauit; nec tamen animum exfaturauit; fuman-

tis enim etiam 7z/gu;i flammas contueri decrcuic, tantaque videndi cupidita-

te inflammatus ipíum eius faftigium confcendic.

Neapolim dehinc regres-

fus, iter-de nouo Remam inítituit ; vt adcuratiore iam oculo omnis generis

Familiariter eam in rem víus eft Viro antiquitatis

antiquitates infpicerét.

omnis petitisfimo , Taglabofcbio , eoque ductore nullum non Veteris Romae

hodiernaeque magnificentiae angulum perreptauit : Dibliorhecas vero cum-

primis non modo quorumdam priuatas , fed & ipfam Vaticanam, toto orbe

éelebertimam , & quae ex Heidelbergenfi fuperiori feculo incredibilem acces-

Et fic tan-

fionem cohfequuta eft, ita frequentauit, vt eas penirius cognofceret.

dem Romae valedicens, iterum litteris liberi tranfitus a Cardinale 4sfozio mu-

Sen4$

nitus, in Galliam iter ingresíus eft, focius Eorumdem Illuftris, Comitum.

tamen prius cum illis abiit , & per Ta/ciae agrum Furentiam tetendit; vbi

non tantum maxumum Magni Ducis Cimeliorum adparatum oculis vfur-

pauit, fed & cum celeberrimo Polyhiftore « 45£onio. CMagliabechio , qui a

Bibliotheca eiusdem fuir, cam familiaritatem contraxit , vt non modo Z

aditüm ad Bibliothecas Principis fui & Cardinalis Medicaei, verum & Ma-

nüícriptorum repertoriom patefaceret , ac in non vulgari honore Jpfyj ha-

beret.

Viüis poft hac Pifís & Republica Luccezffum , Portum . Liburnum adiit,

eamque opportuniarem |habuit, vt, quum Illu(trisfimi Comites cMag75 ibi

Hetruriae Ducem cum domo principali falutarent , Ipfe qaeque tanti hono-

e

ris ac follemaitatis pars esfec,

Poftquam exinde foluis(ent, ac vela ventis de-

disfent , Geguam vauigauit, aliquer ibi dies quoque commoratus ; tum liro-

ía Ligwriae ac lnfabriae praetermduigauic, & non (íine naufragii viracque

difcri-

;

diícrimitie , turbidám tempeftatem na&us , C/457po//» perue&tus eft , ad camque

Vrbem exícenfione fa&a , itinere terreftti Telonem CMartium , (Masfiliam , CA-

uenionem , Principatum «Araufienenfem , ceterasque/ ad. Rhodanum pattes

tranfiens, Anno clolocclv. Meníe April Lgdussm commcauit, datisque

E

huic celeberrimo Galliae emporio aliquor hebdomadibus, in agrwm Belloio-

uienfemy ad Ligerim delatus , ac; Retbomagi conícenía naui, «4wreliam de-

portatus eft, tandemque , quod hadtenus in optatis habuerat, ipfam fummam

Heic loci non tantum condifcendae

rerum ,. Lustetiam Parifforum, intravit."

inprimis gentis linguae , qua hodie nemo facile carere poteft, tempus impen-

dit, fed. & politiorem litteraturam, quae maxume ibi floret, cum illo ftudii ge-

nere fociauit, Hinc focietatibus eruditorum , eorumque conuentibus , prae-

cipue vero Celeberrimi 2igsemi , Regii fcientiarum lnfcripcionumque Colle-

gii Praefidis, c7Mabillemii , ac Vaillauttorum , in rem. Diplomaticam, Numa-

riam, idque genus alias fcientias, di(quifitionibus frequentüisfime interfuit,

ac praeterea ex praelectionibus priuatis Viri infiaitae lectionis ftupendaeque

memoriae, Chartrimi , Artem Heraldicam , nec non hiftoriam Galliae, pa-

rato fimul fibi his conciliatoribus ac patronis libero ad Bibliothecam regiam

accesíu, imbibit,

In his exercitationibus ftudiisque, queis Gallia pridem

potisfimuro efflorefcit , ftudium omne ad menfem vsque Decembrem pulcet-

rime. collocauit , eoque medio, per agrum Campaniae, Picardiaeque , Peron-

sam , Cameracum »/ Valentinianas , montes. Hanuoniae , & reliqua Galliae Flan-

dricae oppida, demumque 5r4xe/las, Brabantiae caput, concesíit, infumtis-

P

que aliquot ibidem diebus per cWMecblüszam ac c4nrauerpiam , in Federati

Belgii prouincias abiit , & fub ipfum anni c12105ccv, initium pedem inculit

Bredae ; mox Roterodamum ,. Amflelodamum , Luedunum , Hagam Comitis , c€-

teraque Batauiae loca celebriora iter comparauit ; & Viros in iis, qui 'füum-

mam eruditionis famam ac cxiítumationem posfident , Zitriarium. nempe,

Gronouium » Perizonium , ab quibus humanisí(ime exceptus eft, inuifir, nec

mediocres ex ipforum colloquiis fru&tus retulit,

Denique, inclinato iam

meníe Februario in Martium ,. Sueciam fuam repetentibus Illuftrisfimis Comi-

tibus, & Jp/é in patriam reuertere animo deftinauit , eaque propter aduerío

Rheno, itinere terrefltri Coloniam Agrippinam » Francofurtum , Wezlariam, alia-

que oppida luítrauit, ac tandem , ineunte men(e Marttio , faluus & incolumis

partios lares aufpícato reuifit : quandoquidem hisce ipfis ftudiorum itinerum-

ue rationibus permotus Jeremisffmms Academiae buius Nutricius reduci Anno

huius feculi quinto, Maio menfe, Profésforis luris extra Ordinem munus cle-

mentisfime detulic, vt eo ampliorem explicandi deinceps dotes ingenii oc.

cafionem haberet.

Cuius quidem muneris felicia ftatim fuere initia, laetus.

que omnino füccesfus,

Non enim tantum publice docere adgresfum audien-

tium fauor plaufusque excepere ; fed, creícente ex meritis de die in diem

faima , fructus ornauere amplisfimi,

In his 7pfe numerauit Ao/fer , quod

eodém anno Odobn meníe, Doedforali fub idem tempus ssitra Venerandi $o-

tri manu auctus, zori feciam nactus eft Pirginem fexus [ui primariis ernamen-

1i5, ff mon. anteferendam, ad latus. certe pouendam , DN. IUSTINAM TA-

BITHAM, Vi Anienifci, Confultisfimi atque Excelleutisfmi , DN. D. GRASSI,

Jarecon[ultà elogiis nofris longe fuperioris , Primogenitam , Coniugem, ob fingu-

æ*&

larem prudentiam , incomparabilem fidem & pieratem, in tantum laudandam,

quantum adfequi verbis eloquentisfimus quisque poteft.

Non , Nos demum

€ felicis

þi(ce i/lam €ncomiais ftatuimus dignam ; lpfe , talem fibi Ea» per omn

cccer 9-

iä

;

ceteroquin & fecunai matrimonii tempus, inprimis dum non dies , non heb-

domadas , fed menfes & annos integros cum aduería confli&aro valetudine

incredibili patientia commodauerit , feíe probasfe , publice priuatimque. millies

decantauit.

Sed ante , quam reliqua, quae ad Fa4wiliam Noffri pertinent,

perfequamur , quibus praeterea honoribus auctus fuerit ac Publicae rei profue-

rit laboribus, adiiciendum di&tis erit. Paullo nimiram poft, quam fedes heic,

fxerat, inrer Supremi , quod heicloci viget , Prouocationum Tribunalis zAdfes-

fores. cooptatus atque , aliquot inde annis elapfis ; Anno fcilicet c1515 ccx1v,

$ummo quondam lureconfulto , Ce/eberrimo Domino Ferdinando. Chriffaphoro

Harpprecbto , fatis tunc fun&to, fuffragante Senatu Academico , Serenisfimo-

ue Duce ac Nurricio noftro clementer confirmante , dignisfimus datus eft

fuccesfor, Iwrium Profesfor Ordinarius a

tque Senator ,. cunctis plaudäntibus, crea-

tus.

Ex quo autem tempore in erudito hocce fundo elaborandum Jf fuit,

d

licet id inprimis fibi datum reputarit, vt Academicae Pubi fe totum emanci-

paret, hacque adfedus mente iam docendo , iam difputando, iam examinan-

do, frequenti femper auditorum , magno ad 7pf&» numero confluentium, co-

rona cin&tus, publice pariter , ac priuatim, vninerfum Iuris campum plus fim-

plici vice emenfus fuerit , multoque. cum fru&u ftudiofae iuuentuti inferuie-

rit; egregiis tamen etiam ingenii & induftriae fingularis monumentis , vt

innumera, fummaque fide ac exquifito iudicio elucubrata diftrahendarum Iu-

ris controuerfiarum causía, elaborata Refpezía , exaíciata item ig Feudales ,Quae-

fliomes commentaria , aliaque in fcriniis B. dilitefcentía, ficco iam pede traníea-

mus, litterariae rei profuit, Ex quibus vel folos de f(ummo Militiae lmperialis

Pracfello , item de eletione certae. Perfonae. Induffriae ; Libros, nec non diu de-

fideratam AMyleri ab Ebrenbach cum infjgni Scholiorum eruditorum farragine edi-

tam Stratologiam , tum vaflam Speideli Bibliothecam luridicam , nuper demum

ublici iuris fa&am, laudasfe heic fufficiet.

Nec minus praeclare de vniuería

Schola noftra, de Senatu Academico, de rebus Inclutae Facultatis Iuridicae, vt

dexterrimam Zoceriagi Benefícii Adminiftrationem heic practermittamus, rueritum

fcimus, quotiescumque vel Supremum in Academia Magiftratum gesíit, vel Col.

legii fui Decurio fuit.

Defiderat profeto, dun MOEGLINGIUM fíuum

luget , Senatus Academicus cordatum , prudentem , iucundum , tacicurnum,

acis ftudiofum , Collegam ; Eberhardina noftra folidum, fidelem ac indu-

ftrium Do&orem; Inclutum Collegium Iuridicum incorruptum, prompcum &

fapientem Iureconfültum ; Luget deníque pium priuignum & generum, offi-

ciofum adfinem & fratrem , amantisfimum maritum ac fidelisimum patrem

Familia. Qua de, vt vel pauca ad finem properantes, adiiciamus, res poícit.

£5

Nouem vtriusque fexus Liberorum Parentem nobilisima, quam iam tum laudaui-

mus , Coniux Xoffrum fecit; ex quibus tamen Caro/us Fridericus , iuxta cum

duabus fororibus , Bemedi&fa Tabitba & Chriffiapa Elifabetha , ante. B. Patrem ad

coelites euolarunt, Superítites vero, quos DEUS, ob fingularem in Parentem

ietatem, feruet, tueatur ac, pro votis defuncti Parentis, omnigena felicitate ad-

fuere iubeat ! florent, praeter sobilisfimam Filiorum trigam , Dn. latobum Fride-

ricum & Dn. Michaelem Andream ,. publicis iam eruditionis praeftanrisfimae fpe«

ciminibus claros , eosdemque lurium Candidatos meritisfimos ,' nec non Dn.

chriflianum Ludouicum , Philologiae Cultorem perinduftrium, felicisimumque,

tres ornatisfimae fíliae , Virgines le&isfimae, Ju/fiza Barbara , Süphia Hedvvigis GC

lYuflina Tabitla.

Cui magnae fpei foboli , vti D EO femper propitio, Magno

Auo, Auia pientisüma , Matre prudentisfima , diu faluis atque fuperftitibus

rui,

frui, amplisfimis auitorum paternorumque meritorum fredibus numquam non

gaudere liceat , ab fupremo omnis felicitatis difpenfatore fummo contendimus

opcic.

uod reliquum eft, vc vltiina Naffrí tangamus , nemo temere neícit,

a plufculis inde annis minus profpera Ewm valetudine vfum ; atque articularis

praefertim morbi doloribus mifíerandum in modum diícruciatum fuisíe. ]ftorum

crebriores , atque vulgo vexare alios adfolent , immitioresque infultus adeo

etiam debilitarunt. neruofum Aofjri fyftema, vt prodire ad excremum in pu-

blicum pf penitus fuerir negatum , nec, ni(i domi , officio laboribusque

defungi licuerit fuis.

Praedicant tamen, qui frequentius cum 4p/o fue-

runt , admirandam Eius inter intenfisfimos atque humana quandoque paticn-

tia fere maiores cruciatus animi magnitudinem & conftantiam fingularem;

ad quam obftupuerunt praefertim, quotquot ante ocfe hefce ammos totali vri.

nae retentione per quatuordecim dies aduri viderunt miferrime decumben-

tem.,

Sed queis mortalium vires füccumbunt impares, iis Dei virtute fupe-

riores funt pii!

Dici enim non poteít, quantum ex iugi diuiniorís verbi

le&ione robur mentís induerit Noffer 3 quantum valuerit precibus, quam fe.

rena mente exquifitisfima pertulerit tormenta,

Scilicet , dum bene valuit,

familiariter cum Deo verfatus eft, perdius & pernox piorum librorum me-

dullam haufit, facris mentem armis, frequentique fan&tioris epuli vfa robora-

uit , Deique reuerentia mensus eft omnia.

Atque ita /; patienter tolerare di-

dicit, queis merito fe adfligi adíeruit, mala; Deus vero iis omnium opinione

citius fecit finem.

Quamquam enim aliquamdiu iam lenta febri tabeícere

vifus fuerit medendi artis magiftris , eo tamen cruciatuum compendio, quo

fuperiori SabDarbi die, fub vefperam, pauculas horas poft repetitum facrae fynaxe-

os vfum, inter pia aà DEUM fuspiria & pro Suis omnibus vota, & luculentas

de laeto ex vita difcesíu declaraciones, vix cum vltimo haliru deficiente men-

te, animam, coclum anhelantem, efflauit, Eu misfionem obtenturum, ac di-

em fuum claufurum, credidisfect nemo,

Sed ita folec DEUS !

lta fubito vi.

&oria pios, & in arena beat corona!

uam fuauem, exiftumatis, quam exe

optatam, quam iucundam, Noffro qua, tot exantlatis laboribus, refocillatur,

quierem ? Quam immenía Ew» triumphare putatis laeritia? — Laetemur igi-

tur & Nos cum vicore animo,

DEO pro benigna liberatione agamus,

Caritrates vero zasti Firi DEO com-

quanras concipere posfumus, gratias.

mendemus, atque vt ouantis gaudia & Ipforum reficiant pe&tora, ac, poft toc

atras nodes, laetior lpfis illucefcat dies, fero obfcurandus, contendamus,

Atque, quum hac mente in pie Defunium, in fplendidisfimam 1pfius meritisfi-

mamque Familiam esíe, plerosque confidamus omnes: nulli dubitamus, quin,

vel nobis non monentibus, quum defun&i exuuiae oera po//meridiaua l. [ol-

EUR N

Jemni ritu ad locam communem efferentur , om»nes omnium Ordinum Proceres,

que Gornitata amorem, ho-

Profesfores , Deifores atque. Ciues frequenti. decenti

norem, obferuantiam, lubentes fint teftaturi. P.P.P. S. S.S, S. D. xxi11. M.

Noa, A. M. AE. c1» 12€ CXXIL1 x,

Typis Viduae HIOBI FRANKI,

E A PRUD RA t

Ed

at ——

ii od ii

Y

:

—€Ó

Euroskala Offset

-

X

PRORECITC

IN .

o

W

:

k

tc

19

VierFarbSelector Standard *

PERANTIQUA E

18

HARDINA ;

L-

*

17

20

16

Lo a.yo

ä

E

*

I

15

l.lä.

14

——

J CENN

E

9

3

z

c D Ihil profe&o quidquam Nobis vmquam praetet -

13

d

-

accidit, atque atrac, quam Vobis praefentare

: ib al

A

v

N

mur, fufpenfio tabulae ; &agni, qui Nos ii*

12

z

Z

Y

N

)

quem fuspeximus, quem coluimus, quem

4

LE

D

nj

)

Ü

A

/gï

Iureconfalti , Viri Nobilisfimi , Con[ultislim 4

DN. lACOBI DAUIDIS MOEGLINGI,

11

Iurium in alma bac Mu[arum [ede Deé -

E 5

Nutricii no/iz Confiliarii;

7U

at M m M

fptciatim, quos vocant, Prefe

sforis Publici Ordinarii, Eiusdemque

noflram, lura noffra d cupidam

legum iumentutem meritis 4 mult

10

lebratisfmni ,

triftisfimam mortem, qua nu-

4ta dudum quoque ce

Suisque ereptus ehe

u! eft, denunciaturae.

Quemadmodu

uem viuimus, menfe, quum Redcorales, queis proxumum -

ornauerat

uum. Amplisfimorum beniuolentia Senatorum Nos

]ig

tesque. poneremus, vrl propterea inprimis publicas indu

ratias laudesque decernendas ac follemni ín panegyri canec

iudicauimus, quod roto illo tempore nulla gefti muneris pa.-

ä

loco hocce funeribus verfata fuerit; itaiam non posfumus non

[

ilum Nobis cafum i laetabilis officii necesfiratem imponere,

quo nunc gauderm

us , Recforem, & fplendidisfima:, quae Nos if

has» & vniuerfam

Scholam noftram fummis inuoluic lactibu

xus-comparatum eft; vt Numinis potius prouifu & volun:

confiliis & votis, gaudia noftra; noftrae res omnes deícriban

.gam in(tabilia noftra (unt in vniuerfum omnia! — Quum vera -

ä

obíequii . gloriam ,

relidum nobis nihil fic, Chriftianai

leuiora, quae humana corrigi ope nefciunt, mala:

quod mos?

quod pi:mis, quod graritudinis, quod'ob(qruantiac

(

1

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com