LXV6c_fol_34
author: Johann Karl Ludwig, Rhein, Pfalzgraf

7

*v

MACLI !LC'FI«//,'K"--I'EZ.,,I*'N - /

—

?

/, L-/l//.;

t

/TUS.

JO. CAROLVS. LVDOVICVS

COMES PALATINVS RHENI,

,1 :

DVX BAVARIAE, COMES VEL

DENTIAE

ET SPONHEMII,

EQVES AVRATVS ORDINIS St, HVBERTI rel. rd.

NIVERSITATIS TVBINGENSI

V

, RE CTO R. ;

L.

VEMex af&ois. Germaniz nofirz finibus, Hng*ulari fato, ante hæc dud

. & quod .excedic luftra ; ad nos delatum , lubens in. finum füum

recepit, in eoque haCtenus fovit An Ma EBERHARDINA ; quem

decori ac ornamento fibi fore, haud vanis itdu&ta rationibus augu-

rata eft, quin & effe pofteà cum voluptate intellezit ; quem elegantioris Lite-

raturz amatores , nunc Hifforiara Vmver[alemi in- Scholis publicis, nunc Hi-

ftoriam Imperii R. G. & fi qu alia Auditores varii ordinis defiderare pote-

rant , pro infigni , quo pollebat Eruditionis adparatu , in.Scholis privatis foli-

dé, ac eá , quz nullum audientibus faftidium (üboriri patiebatur , jucunditate

tradentem , multo cum adplaufi audiverunt ; Quem , fzpe.jam à mortis li-

mine revocatum, Divinam Benignitatem Academiz | noftrz redonafTe lztati fü-

:I

mus , falvumque in multos adhuc optavimus annos, Eum, mutatis repenté

rerum vicibus , fübdu&um jam nobis funere immaturo dolemus, lu&uque

acerbiffimo hodié profequimur.

Luget cum maximé Vipva moftiffima,

quod füam in curandáà Optimi "Mariti valetudine operam durá iítà neceffita-

tis Lege, contrà quam nihil valet , elufam fentiat ; Luget Coztubernium quo

apud nos eft, Zcadezucum: , & Palinuro ífuo. excufíà Jam manibus effe gu-

bernacula dolet; T;uget Academia ipfa VIRVM , Penío , quod ipfi demanda-

tum erat, inter paucos parem, immo ad id natum quafi fa&tumque: Quas

*nim Natura benignior in Eum . contulerat dotes plan& egregias ; as indeà

multis annis omnes ac feré totas. nobiliffimo Hiftoriarum ftudio impendit , ut,

enta

poftqqam fuam in eo peritiam vaftá le&ione , omnium ztatum monum

per-

peragrante, locupletaffet ;; Promum condum. fe praberet, qui, tam publice res

feu' olim feu nuper in orbe ge(tas exponens ,; quàm in familiari. collaquio de

hoc illove rogatus ,& .prodeffe poterat & dele&tare ; ,Ja&turam ergó fecimus,

- lu&u publico digniílimam * Is ipfe ; qui ex omnium temporum monumen-

——

tis vérérümque annalibus fuis hucusque;Auditoribus demonftravir, ineffe re-

bus humanis fatilem quandam cataftrophen, & florentiffimas Urbes, Provin-

cias , Regna, Imperia , qz in hoc Mundo sternitatem | minari videbantur.,

paulatimad. interitam füum properaffe , locumque aliis feciffe; is, inquam,

[

fuo nos jam docuit exemplo, quàm & hominum vitam , & quidem illorum

quoque , quorum lon

oevitatem in lucto poneret Orbis , fua maneat fatalis ca-

i

b

l

es- rerum humanarum vices

taftrophe ?. O Lin(tab

l'O- vitam vix hoc nomine

dignam , & umbram vitz verius quàm vitam! Difcamus nos & hoc exemplo,

quam vere Zirifloteles hominem vocaverit Ludibrium Fortume & temporis [po-

lium; 9 Ytà omnino eft * Annos numeramus, vix diem diesve adhuc vi&turi. Sed

Ludit in humanis divina . Potentia rebus,

«ï

Et certam preífens non habet hora fidem.

Vivimus hodie , & valemus ; Docemus , difcimus , & alia hujus vitz negotia

|

eragimus , fed uno vix alterove die praterlapfo Pituita, Catarrhus , Febricu-

la, fincmyiveu.di faciunt 5

Sua.funera fecum

Circumfert. moriturus homo ; (üfpiria, tuífes ,

Erlu&us fomenta malis & przvia prabent

Inftantis documenta rogi :

Quid igitur , Cives? D

Patri:, noBiS-

um vivimus, viva9ms ! Vivamus Deo;

metipfis ;

Donec vocamur , parque nos jübet dies

Fatale magno reddere expeníum Deo.

fic in fine non erit , cur vixiffe nos peeniteat. 'At

ue ita vixiffe VIRVM,quem

vixiffe nunc dolemus, brevis Vita Fjus laudatiffane in hác "Tabulá lugubri

delineatio abunde- teftatum — faciet

Fuit, & prohdolor! fuit Vir Praeuo-

piliffimus, Gene

ofiffimus atque

Excelleuti[finuss , DN. O'T'TO CH &TSTRA-

Hi

NVS »: LO

ENSCHIOLD, uriun Proféffor Publ. Extraordiaarit$ ,

Hifloriavum xveró Ordinavius ; (9? Contuberuii ; quod.inter-nos floret ,| Academici

Redlor , vir qui ex. ftemmatis nobilitate nobis celebrandus foret, niti Ipfe elo-

riari in illà pofle par

.

rum aut nihil duxifIet, anirno füo prider infixum habens vi;riqfï

fimum illud :

| .* Mirtute

decet non fanguine niti ,

-

P.

&

Nobilitas fola eft atque unica virttis.

&

; illi:ded'-

it Hol 'l&iafæz *, in

-Nafcendi fors Ann; MDCCXX. d. XX. Aug. Patrian

.

ág

ue Kilonium, Parentes veró Virum Illuflrem atque Excellentiffimiin Dv. G E R-

)

H

A

RDVM »E LOHENSCHIOLD,; Potentiffinio-Danie Reoi à Con-

-lüs Status , 49 Praenobiliffimam atque ornatifTiniam D N« .] O H AN NAAM SOQ-

"PHIAM, Viri Prienobili[fimi ac Azapliflimi -D .. JOANNES ENGEL; m

- Curid Danica Coufiliarii Meritiffini Filiam, paulló:poft partum przmaturá mor-

- te extinCtam.. : Primam ztatulam; pro eo.ac par erat; follicit& admodum rege-

-fe, atque ad bonos mores virtutisque (tudium effingere; omni tiitu conatus eft

-optimus Parezs, à cujus jam curá unic& pendebat Filii (alu

s: Po(tmodüm ve-

& indolis optiri-

-r0, cum maturé ingenii przeftantioris igniculos fpargeret ere

-que fpei Adolefcens, eundem: fidiffimis 'dexterrimisque morüm ac ftudiorum

ï

: Moderatoribus intra patrios lares iis , quas crefcens jam ferve potérat zetas , Hi-

- teris imbuendum atque ad meliora quzvis :efformandum : tradidic , usque ad

Annum zratis XVI.— Hác aütem : difciplinà domefticá ingenii felicitare cum frü-

:

|

; &u füperatá, nondum tamen ad. Academica ítudia provolare Noffer con(ültuin

udes.animos &

,

-'-'fiqxic, alieniffimus quippe ab Icaris.illis academicis, quorum r

]

impa

imparatos fepé mirum in modum vexat tandemqtie perdit fpei impatientia ae

caica feftinatio, quafi laudi ipfis nec.potius vituperio fit , zetatis & dünorum le-

3.

|

gitima . fpacia virium fiduciá antevertere, quique vix jam adolefcentes in Juve«

nüm, &vix Juvenes in virorum ftudia

; Cogitationes íuas propellunt, atque ita

cüras fuas pracipirant; Di&o potius azuo Gymmafio Schlesvvicenfi , inclytz bo-

:

narum mentium incudi; ftudia fua, ad majorem maturitatem provehenda ;

cotmmifit, nec. nifi triennio ibi exa&to, emenfo

ue legitime literarum humani o-

:

rüim curíu ad. Academica fübfellia ibi adfpiran

um effe cenfüir; Itaque 4475

demüm MDCCXXXIX. qui erat ztatis XIX. celeberrimz ;Jenenfium Acade-

miz nomen dedit, ibidemque tres cum dimidio annos.commoratus eft, P srz:

LOSOPHORVM , qui iftam Mufarum fedem tunc temporis ornabant , ícholas

— at

m publicas quàm privatas ,. antequam ad altiora

ro

grederetur ; in fios éon-

vertens- ufüs, fcil. B. Pro£ STEL LwAGtr, Cel.

;

ro

f

.DanRiEks, & S. Rev.

Ds. D. Hv Ht , Theologi pofteà. Erlangenjis.

Quo &&o ad Juridica can-

dem animum adplicuit, & ex ore Celeberrimorum Sfarisconfultorusm, SctavMBvR.

ï

cit , HriMnvRGIr , Excavir er. Esronis;-totus pependit; Neque tamen in-

tereà Fifforiarum. [Iudio , cujus dulcedinem: pridem deguftaverat, quodque id-

eo prz aliis in deliciis habebat , vacare defiit , .(ed amplitfimum illius camputi ,

praeunte Farigeratiimo D. D. BVDERO, cui hoc nomine plurirnuüm fe

debere gratus agnovit , feliciter emetitus eft; Ornatus veró jam hoc modo va-

|

rià, inprimis elecantiori ,. Literaturá, Ann. MDCCXLIL Francofurtum ad

Manur conceffit , civitatem tüim. temporis non Auguítiflimi tantüm Cafaris

rafentià, fed & Comiciorum frequentià, nec non fümmiin Imperio "Tribuna-

j

s fplendore colluftratam ; Atque heic loci, cum ampliffima Noftro fe offer-

ret occafio, & induftriam füam exercendi, & eruditionem fuam multarum re-

rum peritià locupletandi, usque ad Ann. MDCCXLIV. detineri. f& paffüs eft;

Nec, cum ita in Luce hominum verfaretur, diu latere poterant Dotes llius;

fa&um eít potius eodem, quefm diximus, anno, ut Sereniílimus P RIN-

CEPS Haredirarius Naffavio- Weilburgenfis Etm | de(ideraret /ititieris : co-

mirem ftudiorumque moderatorem , quam & opportunitatem, ad Exteros

abeundi, ambabus , quod ajunt, Noffer arripuit , Laufannar fe conferens ctim

PRiNCIPE fi0, ibique per integrum. annum & officio fuo in regundá Illius

vità ac ftudiis cum curá defungens, & quidquid in ifto bonarum: artium Ent-

porio propriz Eruditionis augmento infervire poterat , avide in fua cornmod4

trausferens. — F'a&tum eft autem füb id ipfum tempus, uct Illuftriffimts Cores A

DEGENFELD - ScHoMBERG , perceprá Viri Generofiflimi in formandá Juventüte

i

nobiliori dexteritate proríus fingulari , Eundern Illuftris (ni Filii (tudiis przficien-

dum

cerneret ; Neque Is, hac etiam in re, divino Nutui; quem fibi ha&e-

nus tam faventem ac propitium expertus erat ,. deeffe voluit; Relictá iraque

Lau[anná , opportunitatem in vicinam. Galliam excurrendi fibi haud riegligen-

dam effe ratus, celebriores hujus Regni: Provincias ac/ Urbes invifit, & Frarico-

füurtum redux cum illuftri (üo Comite E

?

e&ionis atque Inaugurationis Auguftif-

fimi Imperatoris folenniratibus interfui

i

Haud multó poít; Arno quippe

MDCCXLVI. Eundem comitatus eft Arge

ntoratum , ibique rés füas, excepto'

morbo, quem fuftenuit graviflimo , ita feücirer egit; ut, exa&tó triennio , De«-

ofitum fidei fuze commitlum Illuftriffimo . Parenti letns reddereét , Hoe ipfo-

merita Viti Generofiflimi grato animo agnoícente; .-INecdam véró oftenderant

Noflro fedes fata- quietas, doriec Eum divina ,. qu&& rebus Ejus miré ha&tenus

invigilaverat, Providentia heic Tubingze ftudiis Illufttiusm Baronm-R OE

nE SCHWENDE przeffe juberet;. Huic enim officio ( verba damus ex

Programmate Inaugurali) quum ex a(fe & omni animi intentione fatisfaceret ,

eruditionis atque dexterifatis paffim émicantia humitig, nec Patres hujus Aca-

|

demiz confcriptos , nec Sereniffimum Patriz: Patrem diutius latere poterarit ;

Cum proinde Ann. MDCCL. Penfüm Hiftoricum in hác Academi4 novum de.

,

X a

Gdc—

fiderarektl PiofeH'orc:rh,khorn diffimnlavit Sereniffimus nofter Nutritíus clemen-

tiffimam füam voluntatem, quà virum hunc Generofiffimum huic muneri ad-

movendum putavit ;. Quo femel intelle&o , commiunia Senatus füffragiatillico:

Eum in (inum hujus Univerfitatis cooptarunt, quem Mufis elegantioribus na-

tum omnes atque finguli ógnoverunt; Przemifsá igitur Differtatione Inaugu-

rali de Ipve[fituris Epijc

oporum per Baculum (* Aunultm , cum adplaufü defen-

sá, i& fabíecutá Sereniffimi Principis clementiffimá Confirmatione; addito ctiam

!

Profefforis Jurium Extraordinarii axiomate , officium demandatum ad Leges

Academize auípicatus eft oratione follemni de excidio Imperii Romano - Conflanti-

7zi10politatii , ejusque cauifis. ^ Quà autem fide in docendo, qu& induftriá, quo cun-

&us inferviendi ftudio; inde à primis muneris füi Academici aufpiciis omnes il-

lius partes explere annifus fit , nemo- eft qui ignoret ; Ejusdemque in rebus

agendis dexteritatem ac prudentiam loquuntur munera i(ta, qu diverfis tem-

poribus fümmá cum laude obiit, videlicee Munus Pro- Rectoris femiel ; Deca-

ni in Facultate Philofophicá alterá.vice, & Deputati ad curandas res Academie

ceconomicas-per triennium ab ipfo geftum , nec non Regimen Contubernii aca-

demici per VIL annos dexterrimà adminiftratum 5 | Cozjugium Noftri nulla li-

cet fobole faecundum, ex omni parte beatum füiffet forcunatumque, fi plura duo-

bus luftra duraffet ; Iniit illad.Anno MDCCLI. die XIX. OG.. cum Virgine Prz-

nobiliffimá & omnibus fui fexüs ortiamertis condecoratiffimà, Dx. MARIA

ELISABETHA, Filiá viri Nobiliffimi- atque Ampliffimi;, D. FRIDE-

RICI JACOBI HOELDERLINTI, 3. U. Lic. Cenobii Lauffenfis Pr«e-

ecnon Dx. TU-

f

ecfi

& Redituum Ecclefiaficorum Curatoris long? Meritiffinri ,n

LIAN/E ELISABETHZE, quz Parentern venerata eft Dz.

Wib. Cuzr. Ha-

felmmajerumi , Serenisfimi | quondam | Confiliarium , Abbatemn: Maurrbarden[em , 9

Statuum ' Provincialium arclioris Collegi: Affefforeim ; Dici vix poteft, quanta

fuerit inter hos.Conjuges animorum conjunctio , quanta inprimis optimz Uxo-

ris.pro Marito tam Bono Publico quáfn fibiconfervando cura ? fed aliter vifum

eít füpremo vitz necisqüe Arbitro; Inde à plufculis annis valdé adflictà ufüus eft

Nofter valerudine , haud. uno.quippe morborum ariete labefa&tatà , ut (zepius

aGtum videretur de vitá ipfius , & quamquam Superiori anno novum Sanirati

robur accefliffe ,. prz(ertim veró aquarum Schwalbacenfium ufüs men(e Jal. hu-

jus:anni ; illam egregié firmafle vifus fit,; "'umor tamen arthriticus in manu fini-

ftrá , .fomnus identidem interruptus, & crebri fudores no&turni fübinde haud

obfcura latentis mali indicia prebebant, :donec ipfüm paucis abhiric diebus , die

fc. XXVIIL. menf. Aug. - Febris acuta. biliofa letto adfigeret , nullis Experien-

tiffimorum Medicorum confiliis , nullis medicamentis , etiam exquifitiffimis ;

expugnanda ; Spei nonnihil quandoque adfulgebat; fed quam fallax ifta fuerit;

eventus docuit, cum die IV.hujus menfis , paulló ante horam matutinam V.

previá Dyspnoeà & motibus quibusdam fpafmodicis , Spiritum füum optimo

fervatori redder'c'tu,. ,æmc ultra annos XLI. & XIV. dies non provc&ä.

: Super:e;&.., CiQes s

ut juíta hodié perfolvämüs Viro defideratiffimo, &

funus horá poft meridiem fecundá & Contubernio Academico ded

ucendum fre-

iï

quenti comitatu, profequamur ; Ipfa vos Pieras erga Defunélum, & obíervantía

ffimam Viduam ; nobis etiam tacentibus, convocat.

;ggä Meefti

j 7P' P-'S- S- R

. d. VI. Sept. Dom. XVI. p. 'Irin,

t

A. R. S. MDCCLXI.

[4

TVBING AE',

ShCOTTAIANI&. .

?

y44 [ a /

5

J

(

Z

Y

JO.- CAROLVS LVI -

X

COMES PALATINVS R

DVX BAVARIAE COMES VE

W

ET SPONHEMIL -

EQVES AVRA'TVS ORDINIS Si, Hvl.

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

VNIVERSITATIS TVE

18

E

*

RECTOF

17

U

O Baane Q

16

15

Focus

N

14

B — B

L.

11

VEM ex ar&oxs Germaniz noflrz fi mbus, fi

10

& quod . excedic luftra ; ad nos delatum ,

recepit, in eoque ha&tenus fovit AL w E

ecori ac. ornamento fibi fore, haud vanis

rata eft, quin & effe pofteà cum voluptate intellexit ; dÉ

raturz amatores , nunc Hifforiam V niver[alem in:

ftoriam Imperii R. G. & fi quz alia Audltores vam

rant ; pro infigni , quo pollebat Eruditionis adparatu-

dé, ac eá , quz nullum audientibus faftidium fuborir

tradentem , multo cum adplau(à audiverunt ;; Qt

uem;s

mine revocatum, Divinam Benignitatem Academ!æ n

mus , falvumque in multos adhuc optavimus annos |:

rerum vicibus ; fubdu&tum jam nobis funere imma

acerbiffimo hodi? profequimur. .

Luget. cum maxin-

quod fuam in curandá Optimi Mariti valetudine

u

ä

tis Lege, contrà quam nihil valet,. elufam fentiat ;

;L

apud nos eft, 44

cademücum , & Palinuro fuo. excu

bcmacul

a dolet Luget Zcademiia ipà VIRVM , Pen|-

tum erat, inter.

enini Natura b

paucos parem, immo: ad id natum

multis annis o

enignior in Eum. contulerat dotes pli -

mnes ac feré totas nobiliffimo £/fforiar!

poftquam fua

m in eo peritiam vaft le&tione , omniui -

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

s