LXV6c_fol_33

*

-

/4

RECTOR

!i

- SENATUS UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

$.

AL

Szms diu luftrum fere integrum malo, quo jam affligimur, nos praeparavit;

longumque intervallum, quo b. Cancellarii noftri LE BRET confpectu et fermone

publico caruimus, defíiderium Illius mollivit; neque tamen omnem aegritudinem

coetcere & comprimere poffemus , nifíi acerbiffimorum , quibus Vir optimus con-

fectus fuit , dolorum angorumque longa recordatio triftem nobis vultum relaxaret.,

Sane: Beatum dedlere invidia effet! qui, fi fenfus defuncto fupereffet, lacrymis

noítris forfan coeleftium more. fubrifurus effet,

llle enim diutino tandem. cor-

poris carcere emiffus jam fui juris et arbitrii geftit, humana omnia ex fuperiore

loco defpicit; divina vero, quorum rationes tam diu quaefiverat, hilari ac ferena

fronte jam propius intuetur.

Trifte erat , triftiusque ipfa morte fpectaculum,

Venerabilem Senem conípicere lente marcefcentem, veluti quercum proceram

et vetufítam , quae, quum fulminis ictus coronam percuffit, frondibus frugibusque

disjectis , fenfim fenfimque exficcata interit.

Jam illud aegre ferre folemus,

nimique ardorem in litterarum artiumque ftudiis paene refrigescere fentimus,

quoties mentem fubit cogitatio , tot tantasque doctrinae ac ingenii opes copias-

que tot annorum et vigiliarum impeníis paratas uno momento cum ipfa vita eva«

nescere, nec in ullum alium, qui idem ítudiorum curriculum ingreditur, transe

ferri poffe, atque adeo in alio rerum ordine exiguum vel nullum ufum habituras

elle. At vix temperare nobis poffumus, quin de miferrima vitae humanae con-

ditione conqueramur,. naturaeque legem iniquitatis accufemus, fi Viros meliori

forte dignos, qualis defideratiffimus nofter Collega fuit, vergente aetate fractis

laborum mole viribus fructus fapientiae tot annorum lucubrationibus curis ac

Ítudiis ad recreandam fenectutem congeilos amittere , omnibusque fenectutis

praemiis et folaminibus privatos jacere confpicimus.

Neque tamen in hac afllicta

et proftrata defuncti virtute omni egebamus confolatione: tacite enim apud nos

reputabamus , hos virium et facultatum ingenii animique expolitarum ac per-

fectarum habitus virtutes et praeftantias, haec ftudia in perficienda indole et

colenda virtute non incaffum collocata, hos fiduciae in Deo pofitae fenfus tam

alte infixos, hanc vitae bene actae recordationem licet obícuratam , hos fuaves

afpectus, hasque jtcundas auditiones carorum et familiarium, quos Illi in auxi-

lium et oblectamentum fortuna difpofuit, ad leniendos et permulcendos Illius

dolores, vellllo et nobis ipfis infciis, haud parum conferre debere. Nec minus

hoc nos reficiebat, quod, cum morbus Illius in tempora incidiffet turbulentiffima,

multae follicitudines, multae afllictionis irritae fupervacuae vexationes animum

lllius non amplius intrare potuerunt.

Inter maxima autem numerabamus folatia,

quod nihil confpectam conjugis . fideliffimae virtutem a pietate erga maritum per

tot annorum numerum continuata deterrere poterat, quod cutm curis fuis inde-

feffis miram prudentiam et dignitatem jungebat, quod liberi dilectiffimi officiis

erga parentem certabant, animumque matris pie dolentem pietate fua recreabant.

Quod jam ex obitu Viri optimi et meritiffimi excepimus vulnus, nonnifi

Quamnam nafcendi fortem ;

grata lllius recordatione leniri ac relevari potelt

[

r

quae vitae fata habuerit , quot Rrxäfa ediderit, Ipfe primum fufe in Pro.

grammate aditiali Tubing. anno 1786. poft prolixius in BHeyers Mápgaz. fur

Prediger B. XIl. St. z. 1796. defcripfit ;

collectionem vero ícriptorum Illius

numerofam dedit Gradmagnmus in dem gelebrten Sclyvaben. 1802 :

ex quibus

defcriptionibus, cum tam multis et diveríis vite difcriminibus et fcriptis me-

MNBQAS TV

morandis nec tempus nec fpatium hujus plagule fuüppetant, tantum delibabi-

mus, quantum ad melius internofcendum ingenium et varia defuncti merita

in rem litterariam ,

patriam et academiam nolítram fufficere et memoratu

dignum effe videri poterit.

Natus eft JMagnifeus ac / Revereudiffimus Dn. Cancellavius — noffer. b. D.

d. 19. Nov

I P.

JOHANNES FRIDERICUS LE BRET,

in pago Untertzrchbeim , ditionis Canfladienfis ,

Parentibus, b. Dn. Nico/l Dav.

Le Bret, Praefecto et redituum cameralium quaeftore, matre vero b. Chrifi

Friderica , nat. Nicolai, avumque habuit Hugenottum, qui Pariíiis propter fidem

Litterarum latinarum elementis

fugatus aulae W'ürtembergicae nomen dedit.

domi et in fchola Canftadienfi imbutus, et frequentato quàáter examine pro-

vinciali quatuor annos in coenobio Denfendorfenfi et Mulifontano exegit ; poft

À. 1752 huc translatus curfum philofophicum b. Dn. Prof. Ploucquet, Schottio,

Ofiandro, Krafftio, de Lgben[cbiold, theologicum vero b. Dn. Doctoribus Pfaffo,

C TE

Cotta, Fabero, Klemumio, Canzio, et Sartorio rite abfolvit

Cum jam ad &nem

vergeret triennium theologicum, b. D. Scbozzius, cujus memoriam femper gratus

recolebat, llium in eo loco conflituit, ubi ftudiorum fuorum curfum feliciter

continuare poterat, ficque prima quafi fo;tunae futurae fundamenta jecit, Illum

enim amicis propofuit, a quibus Venetias ad inftituendos et educandos Frid

Pfauzii liberos vocabatur,

Bene vero praeparatus hanc vocationem fufcepit:

quem enim b, Sreinboferus, Prof. Mulifontanus, ftudii hiftorici guítum 1lli inftil-

EY

laverat, duce b. de Loben[cbioid, cui fe quam plurimum debere publice profitebatur,

excoluerat, opum et fübfidiorum defectum multo magnoque labore fuppleverat,

progreffus in difciplinis litterisque haud contemnendos fecerat, infuperque a

Patre fermone nativo, fcilicet gallico, eruditus etiam linguae italicae non prorfus

eratignarus. Annmno itaque 175 7. relicta patria Auguítam Vindelicorum profectus

ibi b. Sam. Urlspergeri inftitutione et familiaritate per tres hebdomadas gaudebat,

et a Vener. Sene manuum impofitione ad munus ecclefiaftae in domo Teutonica,

ubi Veneuis cultus Proteftantium celebratur ,. confecrabatur,

Cum per quadri-

ennium jam fatis auxiffet apparatum litterarium , juffuü amicorum Serenitfimi

Dugs Caroli et fanctioris Confilii, quod, ut ftudiis ad hittoriam ecclefiafticam

pertinentibus magis magisque pernofcendis vacaret, graviílime injunxit, pedem

Venetiis movebat, et per mare in inferiorem lItaliam defcendebat.

Hinc poft-

quam Bononiae aliquantisper commoratus effet, Florentiam, Pifas, Liburnum,

Senas, Romam, Neapolinque vifitabat, et per Fufcos et Umbros Venetias re-

dibat.

Quoquo fe in Italia vertebat, ubicumque. commorabatur, omnem ope-

ram, ftudium, aíliduitatem ad copias doctrinae parandas, novasque res in re.

püblica litteraria ecclefiaque romana explorandas adhibebat: praeftantiffimas bib-

liothecas tum püblicas tum privatas faepius adibat, codices obvios diligenter

examinabat, cum Viris litteratiffimis et famigeratiffimis cujuscunque conditionis

familiaritatem contrahebat, Romae potiífimum

litteris commendatitiis ad ex-

teros legatos Virosque illuflres munitus , ftatum rérum eccle(ia(ticarum penitius

1nqu1rebat, et fecreta curiae romanae curmfius rlmabatur, reique litteratiae

ltahcae conditionem ac faciem, quam A. 1761. in Epbeinerid. li, Tubingen[ibus

per biennium defcribebat, accuratius cognofcere ftudebat, Nec his (tudiorum fuo-

rum documentis contentus fubinde ad Ill. Confiftorium [fpecimina mittebat,

^

ex quibus, quid in Theologids et pto caufa Próteftantium 'prae&iterit, perfpi-

cere poífet, (imulque cum Theologis Germaniae celeberrimis, JWalchio, Erzeflio,

Huthio alisque commercium habebat epiftolicum. — Praeterea publici juris tum.

temporis faciebat libellum 4e diffidüs imter Pontif. Clementem XIII. et. Geuuenfes

Ulmae impréffum, porro Grifelimi vitam Sarpii, cui fuffragia Purpuratorum. Az-

.*

aolini et. PajJiouei iu. vexata. caufa beatificationis Bellarmini adjungebat, et alia hujus

generis fcripta.

Redux in patriam parum aberat, quin Auguítae Vindeli-

corum, Diaconi officium fufciperet , quod proceres Auguítani, qui dimif.

fionem lllius e patria litteris ad Ser. Principem fÍcriptis petebant , con-

ferre volebant; quàm vero cum non impetraffent , ad penates A. 1762.

redibat, et qua Repetens Stipendii theologici Vicarias operas Stuttgardiae

per integrum annum praef(tabat.

Sub finém anni 1763. Profeffor otd. Illu--

flris Gymnafii Stuttgardiani conftituebatur, atque ita fedem fixam nactus

matrimonium inibat aulpicatiffmum cum Carolima Augujla ,

filia perilluftris

atque- Excell, Dn. Jacobi Alberti L. Baronis de Babler , tum a Regiminis Confiiiis;

poft vero a Confiliis fanctioribus, et ad Circulum Suevicum Directoríalis able-

gati, ex quo conjugio exítant filii: 1) FRIDERICUS CAROLUS LEBRET,

Profetlor, Bibliothecarius Regius, et Infpector Mufei nummorum rerumque arti-

fialium. 2) JOH. HENRICUS, Oettingo-Wallerfteinenfis Con(iliarius auli- ^

f

cus Nórdlinge. 3) CHRISTIAN, IMMANUEL , Regiftrator Collegii fupremi

publicae oeconomiae curandae. 4) ERNESTUS CAROLUS GUILIELMUS,

Mercator - Bremenfis.

$) D. ALBERTUS BENJAMIN, Hiftoriae naturalis in

6) M. CAROLUS LUDOVICUS.

Reg. Gymnafio Stuttgardiano Doctor.

Filiae: 1) ELISABETHA MARIA, marita plur. rev. Dn. M. GUIL. FRID.

OSTERTAG, Paftori W'olfenhufano. 2) CHARLOTTA MARIA, mar. plur.

rev. Dno. M. CAROL. LUDOV. REYSCHER, Paftori UnterRiexingen(i,

2) FRIDERICA CHRISTIANA , mar. plur.. rev. Dn. M. CHRISTIANO FRID.

EISENLOHR, Diacono Herimontano. 4) LOUISA MARIA. 5) W'(LHE[«

MINA CAROLINA AMALIA. . Nepotes neptesque quindecim.

Cum Sereniff. Dux Carolus perfpicax effet ingeniorum et virorum ad cer-

tos ufus idoneorum explorator, multis pie defunctum fubinde mactavit hono-

ribus muneribusque, et multa llli impofuit negotia tum publica tum privata,

Anno 1767. lllum Bibliothecae tum Conf(iftorii tum Regiminis praepofuit, et

praeter munus quovis die Mercurii publice fermones facros habendi llli a. 1770

demandatum , lllum a. 177;. Examinatorem juvenum in Academia militari,

quam in Solitudine fundaverat, vocavit, eodemque et fequenti anno iter pri-

mum in ltaliam; deinceps in Galliam et Angliam fufcipiens, fodalitio fuo Illum

indulgentiffime adfcripfit. — Itinere vix redux Illum novae ex omnibus Bibliothe-

cis publicis feparatis collectae Bibliothecae Ducalis praefe&um nominavit.. À. 1779.

ad munus Confiliarii Confiflorialis evexit, a. 1782. Cancellarium Academiae

Carolinae conftituit, et a. 1753. Abbatem ad Albam Domini renunciavit, Quam-

quam multis et diverfis muneribus et negotiis diítrictus fuiffet b. Cancellarius

nofter, nullum tamen otium Stuttgardiae a fe impetrare potuit , et hic non

modo pro ratione officii fui multa fcripfit programmata , fed etiam , quod tem-

poris ab officio publico vacabat, confcribendis libris multis amplioribus, ex

pluribus tomis conítantibus, impendit; inter quos eminent Hiffria Veneta,

Hifloria Bullae in Coeua Douüini íaepius defiderata , Hifloria Italiae, et Reperto-

rium pro bifioia ecclefaflica et jure ecclefiaftico Principum maxime | Catbolicoruim.

Erant enim in lllo memoria felix , imaginatio viva, quae fpeciebus fuis faepius

animum lllius exhilarabat , naturalis mentis perfpicacia . occulta divinandi , dis-

juncta jungendi, et diffimilia comparandi, ingeniumque facile ac exp

editum ,

atque ad res amplas et operofas fufcip?endas et brevi finfendas aptgm; quae

omnia cum incredibili Illius alacritate, affiduitate, laborisque patientia et tem-

poris.parífim onia, cum negotiorum et officiorum in plura Illum diítrahentium

conditione et vicifitudinibus, et cum ftudiorum, quae tractabat, genere mire

confpirab ant.

Tandem Sereniffimi Principis gratiá À. 1786 decedente b. D. Savtorio in

hac noftra litterarum Univerfitate Profeffor Theelogiae primarius , Caucellavius,

Ecclefiae bujus collegiatae Praepofitus, Ser. Ducis Confiliarius atque Abbas Lauveacenfis

4?

conftitutus fuit, noftraeque Academiae magnam nominis famam et auctoritatem tan-

quam prp nuptiali munere attulit. Qui tota vita litteris affederat, mutationemque

laboris ipfam refectionem duxerat Vir occupàátiffimus, in novi muneris curatione

contentionem ac ftudium nunquam remifit, omnesque officii partes, dum va-

leret, ítrenue et religiofe explere ftuduit. Multas pro muneris ratione con-

fcripfit differtationes, ad Hiftoriam ecclefiae N ürtembergicae potiffimum per-

tinentes, et programmata varii argumenti , orationesque nonnullas habitas prelo

fubjecit; et pluribus adhucdum diligentiae fuae et doctrinae multiplicis fpeci-

minibus Academiam noftram exornaífet, cum firma valetudine frueretur, nifi

abhinc fere quinquennio fubito correptus morbo, cujus hiftoriam ex ore Medici

peritiffimi jam damus, corporis ingeniique Vires uno quafi ictu amififfet,

Beatus nofter, a teneris, quantum quidem nobis conftat, integra frue.

batur fanitate, quin valetudine robuftiori, per labores et tot difcrimina incon-

cuffa manente: Etiam apud nos ex anno 1786, quo officio Cancellarii funge-

batur, nullo morbo majori afllictus fuit, usque dum verfus annum 1802 non-

nulla fymptomata ingruerent, quae per fe quidem haud gravia, tamen fre-

quentia et cumulo haud injuftam fufípicionem movebant, anguem in herba

latere

Eodem quoque anno die 19 Sept. fubito gravi correptus eft apoplexia;

quam plenaria hemiplegia fequebatur.

Omnis generis auxilia adhibita, prae-

fertim tamen Suorum cura hinc inde quidem fpem (i noii reftitutionis, tamen

meliorationis alere permittebant, brevi autem iterum fruítratam.

Polfterioribus

annis functiones animales magis magisque deprimebantur, ut tandem bonus

Senex vix diftinctam fuüi manifeftationem haberet, qui fítatus, fpectantibus

trilior, ipfum contra ab ingratis perceptionibus tuebatur, et fic factum, ut

tandem die VI Aprilis hora matutina tertia placide exípiraret

Nottri jam officii eft, Collegae defideratiffimi, quem inter prima Academiae

noftrae decora merito referebamus, memoriam pie recolere, et exemplo lllius

ad omnes, quibus excelluit, Virtutes incitari

Amifimus Virum probum, can-

didum, moderatum, placitum, qui nemini moleftus nihil fibi arrogabat, volun-

tatemque habebat ab omni obftinatione et pervicacia alienam, qui litierarum

et Academiae noflrrae honori et utilitatibus unice ftudebat, qui nos omnes

amore et caritate fua amplectebatur.

Juftum itaque eft, memoriam Illius inter

nos habeti caram et fempiternam. Deum vero precamur ex animo, ut afïhctam

familiam divina fua gratia confoletur tutamque praeftet.

Vos autem , Cives! quibus jam folennia funeris hodie poft horam IT. po-

meridianam peragenda indicimus, fponte Viro optimo' et meritiffimo füpremos

honores exhibebitis, Ejusque memorlam animis veftris religiofe coletis!:

P.P.S.S.a. d IX April. M D CCC VII

-

UUUUUUUUUUUWEETENUEUEHEUE URT EREENETRS NEDEREEERR EE À — —— — —

N C ROARQEEN

TUBINGE, LiTTERIS SCHRAMMIANIS,

CRIENCRSEMM

Pa D

RECTOR

Z

- SENATUS UNIVERSIT

Y

p

TUBINGENSIS.

*

X

AL

$.

L:

W

Satls diu luftrum fere integrum malo, quo jam aflligimur :

longumque intervallum, quo b. Cancellarii noftri LE BRET confä

19

q:

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

publico caruimus, defiderium lllius mollivit; neque tamen omn *

coercere & comprimere poffemus , nifi acerbiffimorum qulbusï

18

fectus fuit , dolorum angorumque longa recordatio triltem nobis

Sane: Beatum deflere invidia effet! qui, fi fenfüs defuncto fuf

noftris forfan coeleftium more. fubrifurus effet,

Ille enim diu

17

poris carcere emiffus jam fui juris et arbitrii geftit, humana o

loco defpicit; divina vero, quorum rationes tam diu quq;f' verats

ä

16

fronte jam propius intuetur.

Trifte erat , triftiusque ipfa md

Venerabilem Senem conípicere lente marcefcentem, veluti qU-

15

et vetuftam, quae, quum fulminis ictus coronam percuffit, frond

ä

disjectis , fenfim fenfimque exficcata interit.

Jam illud aegt-

animique ardorem in litterarum artiumque fludiis paene refrig

14

quoties mentem fubit cogitatio , tot tantasque doctrinae ac 18

que tot annorum et vigiliarum impeníis paratas uno momento C

13

nescere, nec in ullum alium,, qui 1dem ftudiorum cumculum i

ä

ferri poffe, atque adeo in alio rerum ordine exiguum vel nullun

efle. At vix temperare nobis poffumus , quin de miferrima vit|-

12

ditione conqueramur,. naturaeque legem lmqmtatls accufemus

n

forte dignos, qualis defideratiffimus nofter Collega fuit, verge

11

laborum mole viribus fructus fapientiae tot annorum lucubra|.

fludiis ad recreandam fenectutem conget*cos amittere , omuili

10

praemiis et folaminibus privatos jacere confpicimus, Neque ta

et proftrata defuncti virtute omni egebamus confolatione: tac!

reputabamus , hos virium et faculatum ingenii -animique ex]

fectarum habitus virtutes et praeftantias, haec ftudia in peri

colenda virtute non incaffum collocata, hos fiduciae in Deo p($

alte infixos , banc vitae bene actae recordationem licet oblcur

alpectus , hasque jttcundas auditiores carorum et familiarium ; |--

lium et oblectamentum fortuna difpofuit, ad leniendos et pe

-

dolores, vel Illo et nobis ipfis infciis, haud parum conferre de|-.

hoc nos reficiebat, quod , cum morbus Illius in tempora incidiffé*

multae follicitudines, multae afflictionis irritae fupervacuae V&

E

El

lllllllll EE

Inter maxima autem nun

-

lllius non amplius intrare potuerunt.

-

quod nihil confpectam conjugis fideliffimae virtutem a pietate |-

tot annorum numerum continuata deterrere poterat, quod CUf

m

feffis miram Pïüdentmm et dignitatem jungebat, quod liberi

erga parentem certabant, animumque matris pie dolentem pieta

Quod jam ex obitu Viri optimi et. meritiffimi excepmxuä

grata lllius recordatione leniri ac relevari poteft Quamnanm -

E

x

1

2

x

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH wwwyxymastercom .

1

s