LXV6c_fol_22

)

ic

f/(

« C w M

--

C"/L'//l:// Jfe

PRO-RECTO

R

VNIVERSITATIS

EBERHARDINO - CARQLINæ

[

L- SKK

biit tandem » quem/;nde a morte Optïmæ COnJ[/Igis,

juz ante hoc oéto menfes vivis ex-

ceflic, lentis quidem at haud ambiguis paffibus ad v1

ts

hujus mortalis metam propius

Ó

accedentem, rebusque humanis quotidie valedicentem confpeximus, Vir multis magnis-

que omhnis generis meritorum decoribus ornatiffimus , maxime autem fingulari fua in

egenos afflictosque munificentia illuftris, & de re publica, ecclefia, ftudiis, viduis, orphanis,

quorum necelfitatibus ineredibilem in modum liberaliter profpexit, immortaliter meritus. Et

eo majori quidem laude digna eft ilta prorfus infignis liberalitas , quo puriori ex fonte pro-

fluxit, nullo quippe merendi, fluxisque & caducis-vit hujus bonis zterna alterius nundinandi,

udio provocata, nec dura, qux multis, cum non habeant, quibus relinquant, ad benefacien-

dum incitamento eft , fua deferendi neceffitate extorta. Etenim non orbus liberis, fed Pater

Avusque , lzta ex filiarum etiamnum fccundis matrimoniis propagine gaudens , nec mortis

caufa , fed, . quz inter vivos fit, donatione, vixdum amilfa uxore dulcilfima , ingentem for-

tunarum fuarum partem piis, quos dicunt, ufibus non addixit tantum, fed prefenti pecunia

dedicavit confecravitque , exemplo fui generis, fin minus unico, certe rariffimo. — Quodft

vero illi, qui preclare de humana focietate merentur, fingulari omnium zftimatione & verie-

ratione digni funt , & eó quidem infigniori , quó latius eorum beneficia fe diffundunt, & quó

nobilior generofiorque eft animi impetus , ex quo fuerunt profecta : fummam omnino, eam-

que & poft fata perennantem ,. ei deberi , cujus obitum figuificamus, quis eft, qui non intel-

lgat? Dignus profecto eft, cujus memoria nunquam apud nos intercidat , fed tamdiü vigeat

colaturque, quam diu beneficia ipfius, perpetuam utilitatem paratura, durabunt. -Cui rei ut

& nos confulamus , vitam ipfius pro more cztero

quin etiam recepto, üt limul quoque pietati

in defunctum fatisfiat, recenfebimus.

Fuit autem is Jir Prænobz'lz]imui atque Confultifmus D N, CHR I STIANVS

HE NRICVS HILLER ; . V. D. €8 Prof. Publ. » Sereniffmi Ducis noftri Confilia-

"rius, Supremi provocationum Tribunalis A[fiffov gravilfumus, €$. Stipendin INob. Grongpiani Admini-

rator, qui in lucem hanc editus eft Kirchhemii ad Teccam , a. d. XXX. Oct. A. cIoloexevr.

atre ufus Ziro Prenobiliffimo atque Confult:ffimo DN. DANIELE HILLERO, J. V. D. tum qui-

dem . Concellarig Hirtenbergico C2 fupremi Dicaflerii Advocato , pofltea vero Libere S. R. Imperii

Civi atis Biberacenfis par annos trizinta £ duos Confule Partis Evangelicz , Quaflore, €$. Confiftorii,

Scholarchatus ac Synedrii eccloftaflici Profide, quia. d. XIIT. Martii A.cIoIoccxLrrt. diem obiit. matra

vero hic Tubingz in edibus filii a.d. X VI1. Mart. A. cloloccr.rr. fatis funétas Ornatiffima Matroan

DN. MARIA ELISABETA, b. m. IOANN. IAC. BVNZIL, Sematoris Efslingenfis filia, qui A.

clolocxern. a Gallis Argentoratum obfes abductus, in captivitate & pro patria, mortuus eft. Re-

liquos ipfius Majores brevitatis ftudio omittimus , Abavi paterni tantum mentione facta, CA-

SPARIS HILLERI, quiin civitate Isnenfi per octo & quinquaginta annos Paftoris, &

poitea Superintendentis, munere functus eft,

Prima optimorum parentum cura, poft fan-

Gtiffimum baptifini beneficium ipfi provifum, & infancie annos exactos, in id incubuit, ut

quam maturilfime animüs ipfius religionis cognitione, & vere in Dcum pietatis fenfu. imbuere-

tur, primaque literarum precepta eidem inftillarentur, quem in finem non trivio tantum Kir-

Cho - 'T'eccenfi florentiffimo, íed & privatorum przterea magiftrorum cure erudiendus ab

ipiis datus eft.

Patre poftea a Magiftratu Biberacenfi Evangelice partis ad gubernacula hu«

Jus reipublice vocato, 'approbante hanc cooptationem fuo Decreto , a. d. VII. Jul. Anno

[

»ccvir, dato, Augulftiflimo gloriofifs. mem. Im

-

eratoreTO SEP HO, Confulisque mu-

Bere per biennium vacante juxta cum Quxftura ip

j

1 demandato ,

filius in celeberrimo hoc

Smporio cüm publicà tüm privatim inftitui literis ,^ atque ad ftudia preparari perrexit.

ulbus ut e

9 feliciorem navaret operam À. cIoloccxr.'annos natus quatuordecim.

&d G

;ymnafium V]menfe miffus , probatisque, quos fecerat, profectibus, ftatim in numerum

ioforum , fu

perius Gymnaflum frequentantium , adlectus eft, Profefforumque Collegia

requentavit.

laétis inhoc Gymnafio folidis humaniorum literarum fundamentis, degufta-

tisque juris civilis Rom, primis Elementis, poft fesqui annum ifti lyceo valedixit, mufas no-

Tas ''ubingenfes aditurus, Hofpitio hic exceptus a B. ScH wEDERO, ab eo poft annum.

€X menfes in ftipendium Hochmanianum,

cui preerat, jure civitatis Biberacenfis proprio,

Ieceptus eft.

Summa autem induftria ab initio ftatim curfus fui Academici animum ad 1tu-

ia applicuit,

& affidue audivit celeberimos illius temporis Profeffores R o Est ERV M

420-

fs Grotii liberos. de jure Belli ac Pacis inter

pretantem;

EviIvVM & HELFRICHIVM utrumque

in. Novellas publicas,

commentantem ; GRAssvM

hunc vero & in Zifloriam Imp. Rom. Germ.

?;/iz'miouujuris G

ldnolgticum & Cofuale haben-

Paudeiias cxplicantem, & Collegia zddiionum »

tem

tem;ScuorzPrivM prlvatiffime Lauterbachü Coflegium Pandiftayvum Tpfi dilucidantem, ex cu«

jus ore multas easque perutiles obfervationes ftudiofe annotatas in fua retulit adverfaria ;

MarzRvM Corvim Zphorismas juris Canon. publice prelegentem, & Ordinationem criminalem Ca-

rolinam

^

privatim- exponentem; ScH wreDERVM jus publicum €9 foudale docentem, quemíftu-

diofiffime audivit, difputatoriía edam ipfius exercitia in fnos nfus convertens ,. haud mipus ac

ea, que a Moz6trNcro in Inflitutiones juris & à GRAssIO in. Pandellas inftituebantur ,

unde tantam fibi difputandi facultatem comparayit, ut frequenter admodum in difputationibus

publicis opponendi provinciam fufciperet,

.& Ao. cIoloccxvi. Prefide B. GRAsso ipfius

Sedtioném feptimam Collat. jur . civ.- Rom. cum. Rec. Imp. cum

Á

C

»

plaufü refpondendo defenderet.

Sequente auno publicum eruditionis fux fpecimen edidit,

rpta & typis vulgata adverfus

Difs, eyiflolicam Ad, Frid. Glafey . de tutela gattitia, qui Lipfi

& inclaruit, difceptatione juridica

s Figmento.tutele fperiti quarta., gattitiz, (ive conventionalis

. Paulo poft, & eodem quidem

anno ad fummos in jure honores adfpiravit, exantlatisque cum

applaufu Fac. jurid. examinibus

copfuetis, 3. d. XIII, Sept. Prefide B. ScnwEDEAo dillerta

tionem: ae Concurfu €9' Ehtlione

eitiliori vemodiorum sontrà fontentas àn fupremig Imperii tribunalibus latas , fao marte conferiptam

ublice & tam- preclare quidem defendit, ut alterius prefidio haud indiguilfe cenferetur.

Abfoluto fic cum laude acadeimic

corum ftudiorum curfu ; feipfum tamen nondum omnibus nu-

meris abfolutum

judieavit, fed majorum etiam inerementorum, maxime quod ad jus Canonicum

& Ecclefiaflicui

n Proteftantium ettinebat, cupidus, ut & aliis aliquando erudiendis idoneum

fe redderet, Halam quoque Saxonum invifere decrevit; q

uo eum tenderet, Nordlingam ;

Oetingam, Norimibergem, Ienam ad Salam, Lipfiam adiit

» obfervatisque & notatis etiam ;

us memoratu videbantur di

gniora,

viros ubique celeberrimos convenit, & maxime quidem

]

Apfie Lad. Menckemnium; Chriflian. God. Hoffmannum., Car.

Chriflian: Linigium,

Otton. Rechenborgium , ut & loan.

Patris fut olim & difcipulum & Commilitonem; qui ipfum fammo amore

& favore complexus eft.: Hale fex menfes commoratus interfuit Ivsy1 HEwxi:NG. Dogm-

MERTI Collegio in. Corvini Zfphovis. jur. Can. & pralettionibus publicis de Praxi jur. Cun. in

jurt publ; i Anflrumonto pacis Zeftphaliza: demonfirata, Nc. H1zn. GvxuDLINGII Collegiis

3n Honw. - Cocceji Prudeni, jur. gubl. & in hiflorium Imp. Rom, Gorm. , eui tam fedulus adhzfit,

ut non tifl unius horg, & hujus quidem etiam a fe invito negle&e, meminerit, ceteratan-

to ftudio omnia in fuccum , quod ajunt, & fanguinem convertens, ut ampliffimos inde fructus

reportgret. Audivit & CunzsTIAN. THoMAS1IYW publica lectione de Melchioris ab Oifa

Teftamento adverfus Augultum Saxonie Elstorem, differentem , cum aliis laboribus haud am-

lms vacaret. luilu Pà

rents optimi ad füprema I[mperii tribunalia ipfaque Comitia adeunda

iter ingreffus, Cafellis & Mar

P

urgi per aliquot dies fubftitit, fibique

hic quidem favorem utri-

ulque ZavNScHLIPPRERI, JZValdfihmidi & Sehminckii eonciliavit; quorutu duobus uliimis

adeo fibi ufus eft faventibus, ut quem prefentem perhumaniter exceperant, abfentem quo-

:

ue

,

frequentibus literis compellarent, Inde Giefam Wezlariamque contendit, atque in hoc

[Bitte facrario ad comparandam fibi Cameralis Procellus ftilique faeultatem D. GErB EL10,

qui caufas Civitatis Biberacenfis procurabat, & D.Io. Faxn HorrMANo itidem canfarum patrono,

apud quem diverterat, magiftris ufus, quibus przeuntibus multas utilesque in Jac. Dlumi; Procf-

um Camtralem obfervationes eollegit. Gratioriffimos ipfi fe prebebant híc cum celfitfimus Ca«

merz Imp. Judex, ipfo prafente & infpectante ampliffimum hoc munus ca

P

effens, poftea pri-

marius Auguftiflimi in. Comitiis Commilfarins, Prünzeps Fürflenbwrgeufs

FRoBEZN. FERDI-

NANDYS, tum Prefides Camerz Cowes Jngellnmius Comesque: Solmenfis,

Linez Laubacenfis,

& denique ex Alffefforibus Camerz A vG. GoT TH, de K osERIz, de FRA

WZ, Gz.MELCH.

de Lvyp or?B, qui poftremus profunde doctus fiugulari proríus favore i

pfum profecutus eft ,

& differtationem 1pfius inauguralem, quam illi obtulerat, in.Sy/temate fu

0jur. Cam. aliquoties

cum elogio allegavit, fuamque fententiam ejus auctoritate confirmavit

L]

- Non defuit hic ipfi

occafio ftabilem fortunarum fedem fibi figendi, felicique inito connubro,

Advoeati & Procu-

,

ratoris munere protiundi; fed jam tum quidem animus in noflris oris herebat. Relicta hinc

Mezlaria ,

P

b

eragratisque Schwalbaco Schlangenbada, Wlfsbada, Moguntio, F

8

rancofurto ,

armftadio, Oppenhemio,

Mormatia, Manhemio, Spira, Phil

1

poburgo, Heidelb

er

Carolsruha, Ludovicopolt, quibus locis ubique notatu digniora ob

j

g

Y

rvavit,

virisque do

£l

apparuit, Vlmam pervenit, confeenfaque navi Dillingam, Donawerdam ,

Ingolftadium prz-

tervectus Ratifponam delatus eft.,

tius perveftigaturus ,

Comitiorum Imperialium faciem agendiq

ue modum aectirae.

I d* d del-d3 i. u) a E um MA EL

qua3n re plurimum ipfi profuit Legationis Braudenb

urgo - Culmbacentis

R

Secretarius P8Av1vs.

Con

tpueta deinde navigatione, vifisque in 1tinere Paflavio & Lin«

zio» Vienamaceeflit, Conliii

Imperialis Aulici rem quoque ju

iciariam.cognofcendi. eupidus

In

Qui 1pfius defiderio-plurimum

adjumenti. opisque attulit Lo.

HRISTOPH.SCHLEGELIVS,

negotia Biberacenfis Civitatis traétans, ecnjus & in aliis hu

u

manitatem abunde expertus eft.

Tà

Vee minori benevolentia ipfum compl

exifunt Tudieii Aulici

Affeffores, L. B. de Ly xkEa,

fi

d

le Bepz,deSTEiwiNGER, & Nob, de BEnGzR,

quorum prior oblatis inflguibus benefi-

ciis perfuadere ipfi voluit, ut-elaboraudo. & ad finem p

e

rducendo Commentario in Pandectag

Tü

& fe conferipto, & ufque ad ra 7rpema» priores quatuor

Tnc

libros complexa, fub titulo Protrifus,

ipl

"iolium ty pis evulgato, operam manumque admoveret,

uem tamen ut excufatum fe haberecï',

ut

gr—wiämm&wa radonibus, rogavit ,. & paulo poft, men

le QG A. c;la;l,agcxvm., mnmcus&:g

ue

fius Jiteris commendatitiis, Vienü-di*fae-iüt., Redux falutatis in vià .Monaäiïd,g Augufis

5

Vindelicorum, V1ma Biberaci falvus.& incolumis, ab omni in itinere morbo immunis,

.

trio$

-

Aares. vev.

5

lit; quumque. paulo poft de ducenda uxore c

[5

: *

taret, Praeeptorisque: ac. Hofpitis

u-

^umiu.

.ScguwrenEnr filiam natu minimarn precipue

m

f

1b

i expeteret, Tequente ato füb1ni-

ac

tium Februarii Tubingam rediit, publicisque fpon

*

Í

alibus illum fibi adflrinxit, jum perpetuo

4 quam. ma-

L5

$pud nos commoraturus, JAccidit, u

el.'.

t'eo tempore a Circuli Suevici Statibus cauf:

w

us

Xime ardua , in Camera Im.

D

agitata, g

Hlo pratenjas Exeintionis a. Collittit Imq

ii ( Cireuls

us

B. SegmwEDzno difcutienda

&

peroranda comuiitteretur, cui negotio cum ob alios labores, quin

Ste

& ob valetudinem., vacare haud poffet, Genero iftud demandavit, fuo nomine perficiendum,

us

qui elaborata deduétione juris publici & artis Diplomatieg. prefidiis firmata tam dextre hac

;

G.

.Opera defun£tus eft, ut labor hie ip

*

lius Statuum Curculi legatis mirifice fe-

t

äl.'

obaret, ipfinnque

?

uf

n

;ctiam. Serenifs. D

uct

i Wirtembergis EBERH.ARDO LVDOVICO:

commendar

*

"us

"Profeffio Juris Extiaordinaria a. d. XVIIT, Majt A..cIolInecxix. clementiffime ipf

i

deferretu:

.

)08

-

um ut rite aufpicaretur, fumto prio

ts Doctoris axiomate, matrimonioque Chriftiano ritu

um

coufümmato . à, d. XXV. Nov. e. a. Dilputationem pro loco de S. R. E Libererum. Cisita-

ür,

um zYudicio amica!ili publice defendit, munusque ipfum a. d. XVII. Jan. A. cI3Iocexx. habita

lu-

Oranone: de tribus Gradibus. Hierarchiae Pontzfüciat, diffintlione nim, qerfonavum in. Cloricos E2

Lu

m

Lpicos; Epiftoporum imperio ia Presbuteros C2

iquum. Clirum; €9' Epifoopi. Romans: Imperio am

m

ipfos Epifiopos adüt, . Atque fic quidem erudiendz ftudiofe jiventua fedulam impendit ope-

d

m

ram, cuilnfütutiones Iuftiniani Imp, & Hiftoriam zYuris expoluit , limulque Socerum adjuvans

Facultatis nomine ftequenter. de jure refpondit, . Praterea vero doébis etiam fcriptionibus de

il5

en

re literaria meruit, A. clolocexxur. Primam Dilfertatjonis partem « de Adbufibus ,. qui in. Germ.

tofira in- Collegiis vigent: Opificum, €9. de medilis. coutra eosdem adhibendis, vou. denen' Handwerke-

)re

Mif]braeuchen.in. Deutfthiand., fequente anno aliam Hiftorico- Juridieam dillertationem , qguade-

H-

gilimatio qer Buforiptum Princigis Infliniano Imp, , tanquam. audior? atque inumtor? , viudiéatur ,

7n

& denique-A, cIolocexxiv. alteram partem Dilfercationts z dbafibus Qpificum ad difpatandum

3

"Hs

proponens, poftea vero A. cioloccxxix. bi

ü

m harum diilertationum de «4bufibus Opif. multis

Ht;

Additamenus locupletatam , fub tieulo Z

:

atus Syurid. Polit, adjeGto-indice copiofo edens.

an4

Jntereaantem temporisalia quóque negotia laud minus gravia tra&bavit, Tantam enim dedactione

tus

füperiusconimemorata apud CirculiSuevicl Status exiftimationem confecutus erat;ut Serenifs.Di-

)ifa

rectores Circuli dignum eum iudicarent, cui caufam hanc ulteriusagendan penitiusque examinan-

oteftate infiructum ad Serenifs Principem

|ni-

dam committerent; quare eum literis publieis cum p

nda

Epifeopum Auguftanum Dillingam miferunt, inveftigatum ACta publica, anté ducentos, & quod

U

excedit,annos 1n hàc litecoram,[udieioCam. ex utraque parte conte&ta;ex quibus major aliqua lux

as

ifti contoverflz accendi poffet.' Quum autem appareret, acta illa Campidunenfi Abbatire com-

uOo-

muniegta fuilfe, novis literis munitus , eó etiam miffus eft, ubi fummo cum labore duodecim

A&tormm volumine maximam partem fpiffiora perluftravit, quicquid ad rem pertinebat, foli-

10C

IQ»

€ite, ultra fexaginta pl

s

$, excerpens, Concilievit fibi lia occafione infignem favorem Ab-

nOos

batis fingulariter docti Dn. RvpERTI de BonwAxN , Capitulique Decani Dn. de FAtCRENSTEIN,

cef-

nt & Magiftratus Campidunenfis , domumque demum redux dvas novas elaboravit Deductiones

Ca*

Juridicas, judicio cum .Aulico tum Camerali exhibendas. A. clolocexxvt, nova Serenifs. Du-

cis gratia cim falarium ipfl datum, tüim-Supremi Dicafterit Affelforis ordimarii munus eollaturi

ori-

pt-

€ft;. accedente etiam quatuor poft annos falario eum novo hoc munere conjunéto, & biennio

$5

polt Adminiftrationis Stipendii nobilis Grempiani fecundaris ab Arbitris in ipfum collate cop-

He

firmatione elemendílima, — Siepius quidem & maxime A. cIoloceoxxirr & xxvir, ad

ft,

exteros vocato , laute oblatz funt conditiones, quas tamern conftanter repudiavit, munerum

ties

Partes ftrenue obiens, jta ut usque ad A. eToIaecxtir. Colle

:«.ii

s, eum privatis tüm privatifli-

mis, Hiftoriam Juris; Inftitutiones, Pandeétas, .A Cionum do

:

ipi

rinam, Jus Publieum , inprimis

)cu-

Yero Jus Canonteum atque Eeclefiafticum, item Praxin jur. Can. in Jur. Publ. ex Toftr, Pac.

nnc

MWeftphal, demonítratam, ftudiofis explicaret, & fepiflime in caufis Juris publici & privati,

't0s

1temque Ecclefiaftici, gravifimis vel una cum alliis, vel folus, aüt aliorum aut fuo nomine, dé

3ure refponderet , tum- & multas magni laboris deductiones diverforum Principum rogatu, ma-

85

"CKume autem in

atria Civitatis gratiam, ad utrurene fipremum Jmperit Judicium, nou [uo

cts

C.

M0

lantum,fed &aliorum nomine conficeret. A. cIo[ocexxxvr. a Prin

ui

e Hohenzollerano He-

HTAe.

chingenfi FRIDER LVDOVICO Deputationi: poft. mortem Patris.

ïl

[

j

gl mem, Allodislia.

nfis

a & Fideicommiffo Familiz feparature primo membrum ádditus, poft

e

oa Prefes datus eft.

Lin«

Reliqua etiam, qug geffit, munera ita adminiftravit, ut fidem & diligentiam omnibus

robaref,

I

n Dicafterio fu

premoó de multis eaufis graviffimis retulit, femperque, maxime primum; pt fx-

idus

& fiebat,.

fuffia

$i

t

(V $2

i

u

ceeffu promti

um ferens, pro jullitia fententiam dixit, componendisque- litibus felici !

Or V

€ita

ilimam operam adhibuit, hinc & Pr:efidibus Dioafterii, quorum quatu

N

u

i

x

-

:

ER5

Yatus eft, & ze

liquis ejus Aíféfforibus, longe cariffimus. — Stipendii G.

T

rempiani euram :

ftudiolif-

Yeii-

me gellit, contectoque pleniffimo Fundationis, Receffuum, Rationum, reliquorumque Acto-

Tum, Indice & repertorio, fortem illiusita auxit, ut duplicata evaferit

,quzeres cufm Nobiliffi-

ctag

mas Familias, tum Ill. Univerfitatis Curatores.

gcexxxv. Socero-

'261(-

permovit,.ut defunéto . oIaf

e recelfu d. TIT,

ret,

iphus D. SegwEDERO fohi ipfi hujus Stipendii

procurationem deferrent J

ajt À. cloIoccrz. facto ad dies vite ipfius d

uraturam degernerent. Prior ip

lus Uxor, quam;.

8 Ip*

fiug

empibusque decoribus Orna-

ut diximus, a. d. X1I. J u A. cþ[ggggxäm duxiti, duis Bramobilifma

À

ii

D

tifima Fonina MARIA THEOPHILA, m Titnftris £ Confult. D GABR. SCHWEDERI,

F. V. D. Sacr. Caf. Palat. Comitis, Serems. Ducis Confiliarii, cpuris Publ. €9 Placitorum Feud. Prof.

Publ. Ord. Suprtmi Dicaflorüi inter eruditos primarüi A[felforis : & Pranobilifs. ac Ornat. Matrona

DN. ANNA& ELISABETJE PREGIZERLE, filia natu minima, eaque gemella, e qua qua-

tuor fufcepit liberos, qui , excepta filia naícendi ordine tertia, mox iterum & vix vitam üigrelli

eam eum morte commutarunt.

Sic MARIA ELISABETA. nat. d. XXI. Apr. A. clolocexx.

denata eft d. XXI. ejusdem menfis & aani. DANIEL HENRICVS nat. d. XIX-Dec. A. cloTocexxr.

quarto poft die obiit. Quem quartum enixa fuerat Uxor cariffima, filiolus d. XXVIII. Jan. A.

cIoloccxxvr. in ipfo partu ope Chirurgica promoto extinctus,matri Kal.Febr. extinCte exitium

attulit. Quse fola ex hoc matrimonio fuperftes eft filia Praenobiliffna atque Ornatifuma. Famina

DN. REGINA BARBARA, nata d. IHI. Apr. A. cIoIocexxrv. , felici connubio a. d. XII. Oct,

A. cloloccxrv. junéta fuit Z7iro Praenobili[Jmo atque CoufultifffÁmo DN. EBERH.ARDOCHRISTO-

PHORO CANZIO , tum quidem z. V. Lic.C9 fupremi Dicafteri 4avocato um vero 2y. F. D. Con-

filiario Serenifs. Ducis €9 :yuris Prof. Publ. Ord., ex qua Nofter octo quidem ofculatus eft nepo-

tcs neptesque, at vero non nifi primum ultimumque natos, nepotem nepüimque poft fe reliquit.

Accipe fingulorum nomina. 1. Nobilifs. Confiltiffimusque Da. CHRISTIANVS THEOPHILVS

CANZ, J. V.L. & Dicafterii Advocatus , n. d. 22. Maji A. 1747. qui iter literarium nuperrime

agB

relfus, jam Wazlarie verfatur. 2. EBERHARD. CHRISTOPH. u.d. X. Jul. 1749. 3. FRI-

DERIC

A ELISABETA n.d.4. Aug. 1750 4. OTTO HENRICVS n.d. 9. Jan. 1752. 5. HEN-

RICA SIBYLLA n.d. 13. Jul. 1753.6. REGIN A EBERHARDINA n.d.8. Mart. 1759. 7.DO-

ROTHEA FRIDERICA n.d. 14. Àpr. 1760. 9. FRIDERICA EBERHARDINA n.d. 23. Dec.

1765., que p

cr Dei gratiam in parentum gaudia lete fuccrefeit. — Rupto hoc conjunétiffimo

.

dnatrimo fub iniciuni

À.1726., ut diximus, tub finem ejus anni ad fecunda vota tranfiit béate

defun&us, & d. 19. Nov. fibi in torum adjunxit Pranobilif. ommique virtutum genere Ornati[J.

Feminam DN. CHRISTINAM ELISABETAM, iri Pranobili[f. atque ConfuttiJ. DN. JO ANN.

/

PHIL. WEICKERSREV TERL, 2. Z. D. Lib, Imp. Cwit. E]Jmgenfis Confulis olim, rudituumque

acclofia fticorum Prafili, & PranobiliJ. Faming DN. MARLE BARBARJE CAMERARLE, fi-

liam iecundo genitam, quacum per annos XLIV. conjunétiffime vixit, fingularibus ipfius vir-

tutibus & vita vere Chriftiana, quam in Programmate ipfius funebri latius deferiptam dedimus ,

haud parum reereatus, & n pietatis ftudio confirmatus. Suftulit & ex hoc matrimonio

quinqu

e filias, e quibus quartum nata fola eft fuperftes; prima d. 9. OCt. 1717. nata, ne lu-

.

cem qui

dem vidit; fecunda JOANN.A. CHRISTINA n. d. 28. Nov. 1739. feptennis deceffit;

teria CHRISTIANA ELISABETA n. d. 24. Febr. 1743.. iterum d. 4. Dec. 1744. obiit;

uinta CHRISTINA MAGDALENA n. d. 6* Jan. 1747. fato fuccubuit d. 6. Jan. 1757. Quse

ESSANCPBUS

ífola Parentibus optimis fupervixit Penobiliffma atque Ornati[fma . Femina DN. DOROTHEA.

'TT'HEOPHILA. n. d. 8. Apr. 1745. felici eventu nupfit ro Plurimum Reverendo C2 Dign. DN.

M. JO. FRIDER. MJERKLINO , tum quidem. VW aibüngenfis , jam viro moftrz Collegiatg: Ecclefiee

Djiacone meritiffimo , quocum conjunctiime vivit, quatuor quidem liberorum mater, fed unius

tàntum fuperititis. Etenim 1. CHRISTIAN. THEOPH. FRIDERICVS n. d. 15.

.

.

un. 1765.

annum aztaus ptimum vi1

x excellit , de 20. Jun. 1766. mortuus, 2. CHRISTINA. DO

À

OTHEA,

1. d. 10. Sept. 17766. poft Aviam quidem at ante Avi fata hoc ipfo anno de 25. Aug. vitz fuz

metam attigit. 2. FRIDERICA THEOPHILA n. d. 6. Aug. 1769. eodam anno denata. 4. quze

per Deigratiam fola vivit JOANNA. CHRISTIANA d.18. Sept. 1769. lucem hane afpexit,

vixdum annum xtatis primum egrelfa. Quodfi jam de virtutibus vitaque pie acta beate defun-

&ti dicere vellemus, locus potius quam materia nos deficeret. Quantopere precipua Chriftia-

ne vitz virtus charitas in ipfo exfplenduerit, jam fub introitum diximus. Beneficia ampliffima

contulit in Ecclefiam, fcholas, pauperes hujus oppidi, in Orphanotrophea Stuttgardie & Lu-

dovicopoli, in viduas Ordinis ecclefiaftici per univerfam patriam , in Studiofos cum pauperio-

res in genere, tum fpeciatim Transfylvanos Theologiz hic operam navantes, confüituta,

uoad fingula hzc, forte largiffima, ad ingentem fummam eamque jam dum exfolutam afcen-

dente, eujus annui reditus funt difpertiendi, atque fic quam verbis parum teftari folitus fue-

rat, factis fupra omnem exfpectationem declaravit veram Chriftianoque homine digniffimam

hilantropiam. De rebus ad falutem pertinentibus femper fumme folicitum fe prebuit, cum-

ue intelligeret, quantum vel optimo defit, omnem fuam fpem & fiduciam in folam gratiam

er Chriftum partam repofuit, quem animi fenfum fiepius , maxime autem cum Dom xr. p. Trin.

facrs Euchariftis epulo fe recrearet, pluribus declaravit, jam diximus , ipfum à morte ftatim

optimz Vxoris languere ceepiffe. Subinde quidem vires uterum collegilfe vifus eft, fed rediit

nihilominus cito infirmitas, cumque fpius apoplecticis infultibus proftratus fuiffet, tandem

redeunti majori cum impetu die veneris novo fuccubuit paratus , optimoque fervatori fpiritum

reddidit inter horam feptimam & octavam velfpertinam illius diei.

Supereft, ut jufta perfolvantur beato defunéto , qui quo carior omnibus merito fuit, eo

or, cujus funus publica officii lu&tusque demonftratione cohoneftetur. Dabitis

-

qünque eft digni

.

Cives, id cum fummis 1pfius meritis, tum Familiarum, quz in luctu funt, quibusque

1g1tUT ».

ccelefti fuo folatio fuccurrat Deus! dignitati, ut veftram pietatem obfervantiamque demonftre-.

x

tis frequenti comitatu

5

, quo funus horall. poft mer. ex zdibus defunéti deducendum profe-

ggamini. Agite,

& fimul quoque fragilitatis veftre memores mori difcite,

. P.P.S,S R« a. d, VJ, Nov. A: cloloccrxx.

CU

(—11:( :

W0 -—— vt W

CH - E

PRO-RECTOR:

2

VNIVERSITATIS

EBERHARDINO - CAROL

(

p

Ls

K

x ante hoc iE

Euroskala Offset

biit tandem , quem inde a morte Optimze Conjügiþs;

cefli, lentis quidem at haud ambiguis paffibus ad

vite

-l u

hujus m

Ó

accedentem, rebusque humanis quotidie valedicentem confpeximlä

que omnis generis meritorum decoribus ornatiffimus , maxime $-

egenos afflictosqne munificentia illuftris, & de re publica, ecclefia, ftui

quorum neceffiatibus incredibilem iu modum liberaliter profpexit, immi-

L

€o majori quidem laude digna eit iita prorfus infignis liberalitas , quo -

19

uxit, nullo quippe merendi, fluxisque & caducis.vite hujus bonis etern

J

E 3

VierFarbSelector Standard *

ucio provocata, nec dura, qux multis, cum non habeant, quibus rehn!

um incitamento eft , fua deferendi neceffitate extorta.

Etenmim non Of

18

vusque , lzta ex filiarum etiampum fcecundis matrimoniis propagine -

caufa, fed, quz inter vivos fit, donatione, vixdum amilfa uxore dulci

tunarum fuarum

partem piis, quos dicunt, ufibus non addixit tantum -

17

d

edicavit confecravitque , exemplo fui generis, fin minus unico, ce7|

vero illi, qui preclare de humana focietate merentur , fingulari omniuni «

ratione digui funt , & eó quidem infigniori, quó latius eorum beneficia ^

ä

16

ä

nobilior generofiorque eft animi impetus , ex quo fuerunt profecta :

que & poft fata perennantem , ei deberi , cujus obitum fignificamus, qU-

lgat ? Dignus profecto eft, cujus memoria nunquam apud nos intetci

15

ä

Colaturque, quam diu beneficia ipfius,' perpetuam utilitatem paratura; -

&.nos confulamus, vitam ipfius pro more csteroquin etiam recepto, ul .

in defunétum fatisfiat, recenfebimus.

14

E.

ä

Fuit autem is 'ir Pranobiliffimus atque Confuttinus. D N. CH

HENRICVS HILLER, J.V.D. & Prof. Publ., Seremiff

13

Tius, Supremi provocationum Tribunalis A[fiffor gravi[fnus, €$ Stipenda N*

rator, qui in lucem hanc editus eft Kirchhemii ad Teccam , a. d. XXXe

atre ufus Ziro Pranobiliffimo atque Confultiffmo DN. DANIELE HILLEE.

12

m Cancelloriz Wirtembergicm 69 fupremi Dicaflerii Advocato , goflen verà -

ivi atis Biboracmfis per anmos triginta €$ duos Confule Partis Kvangelien , QI-

Cholarchatus ac Synedri ecclofiaftici Prafide, quia. d. XIT. Martii A.cIolocG

Vero hic Tubingz in edibus filii a.d. X VIL. Mart. A. cloloccrri. fatis funcz

- MARIA ELISABETA, b. m. IOANN. IAC. BVNZIL, Seatoris !

10

Clolocxerr. a Gallis Argentoratum obfes abduétus, in captivitate & pro p

lquos ipfius Maj

ores brevitatis ftudio omittimus, Abavi paterni tantum -

SPARIS HIi

LERI, quiin civitate Isnenfi per octo & quinquagil

Poftea Superintendentis, munere functus eft,

Prima optimorum pari-

iffimum baptifini beneficium ipfi provifum, & infantix annos exacto

quam maturiffime animüs ipfius religionis cognitione, & verez in Dcum pe

ur,

primaque literarum precepta eidem inftillarentur , quem in finem 1

€hio - ''eccenfi

florentiffimo, fed & privatorum przterea magiftrorum

Ipiis datus eft.

Patre poftea a Magiftratu Biberacenfi Evangelicz parj-

Jus reipublice vocato, 'approbante hanc cooptationem fuo Decreto ;

Ciolocevir, dato, Augulftiflimo gloriofifs. mem. Imperatore I O $ E

Pj

Deré per biennium vacante juxta cum Quzftura ipfi demandato ,

filiuf

fmporio cüm publicé tüm privatim inftitui literis, atque à

u

UulDUS u

ad

t eó feliciorem navaret operam A. cIoloccxri. 3nDO$4

"ymnafium V]menfe miffus, probatisque, quos fecerat, profectibu

lolorum , fu

perius Gymnafium frequentanuum , adlectus eít; Pr-

Tequentavit,

Iaéctis inhoc Gymnafio folidis humaniorum literarum

ä

*que juris civilis Rom. primis Elementis, poft fesqui annum if ilyeez

as Tubingenfes aditurus.

*X menfes in fti

Hofpitio hic exceptus a B. SCHWEDERO

pendium Hochmanianum, cui preerat, jure civitati

Ieceptus eft.

Summa autem induftria ab initio ftatim curlus fui Aca(-

1à applicuit,

& affidue audivit celeberimos illius temporis Profelores |-

fíi5 Grot;; liber

05.de jure Belli ac Pacis interpretantem; NEvrv M

ELÍB

m Novellas publicas, hunc vero & in Hifloriam Imp. Rom. Germ. comm

2

Yisitutiotus juris G! Pandeias explicantem, & Collegia zditiomum nal -

1

0 Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com