LXV6c_fol_15

A

F

-

p

RECTOR

VNIVERSITATIS "TVBINGENSIS.

/—x

A

-

EE

E.

z

N

n

.);

|

i

äx

n

15'

terum indicendum eít funus, ipíi Univerfitati non minus

[

.ac fplendidis inter nos Familiis ; quz fingulari fuo orna-

U

;

J

a

mento privatas fe queruntur, trifte & luctuofum. Poffet

id quidem videri minus acerbum, cum haud preter opinio-

nem acciderit ,

gravibus & funeftis infültibus, quibus jam inde ab aliquo tem-

pore expofitus erat beate defun&us , triftem hunc cafum (ignificantibus , nifi

ja&tura; quam in tanto viro cum Univerfitate noftra totus literatus orbis facit,

proríüs infignis , tum ob ztatis rationem , tum ob meritorum gloriam plane

fingularem & nunc & femper habenda effet longe graviffima. Quodfi enim,

quz falutaris Ars noftra xtate incrementa cepit eximia, in haud vulgari pretio

ponenda fünt, certe iis, per quos ad hoc faítigium evecta e(t, (ummum omni-

ijo tribuendum effe , nemo erit, qui diffiteatur.

Nulla vero re vel fplendi-

dius vel utilius augeri poterat nobiliffimum Medicinz ítudium , quam peni-

tiori rerum naturalium cognitione , quz non tantum manifeftifimis ; qua

fitit, & fapientiz & bonitatis divinz: documentis mentem ratione preditam

fuaviffima oble&tatione perfundere , & in operum divinorum admirationem

rapere debet , fed & certiffima offert prefidia , quibus humanz vitz infirmi-

tatibus & morbis medela afferri poteít & lenimentum. — Atque ipfà hzc füum«

ma przclariffimi hujus ftudii przftantia maximos noftrorum temporum viros

permovit, ut eidem ztatem fuam dicarent, in eoque excolendo omnes inge-

nii füi vires experirentur.

Quis neftit LINNAEOS, HALLEROS, GESNE«

tos? Quanta nomina! At vero tantum abeít , uc vel ipfi literatiffimi atque

famigerariffimi hi viri refragaturi fint, ut potius de ipforum füffragiis certi

eífe poffimus, fi parem ipfis pronunciamus, atque eandem nominis fui cele-

bricatem confecutum fuo merito fuiffe conrendimus eum, cujus obitum nimis

eheu! maturum juxta cum fuüis deploramus. Talis cum fuerit /Zr Preeuobilis-

fimus . ,

Experieutilfinus

[

e Exceleutifmus ) N.

IOANNES

GEORGIVS

(l(tä

MELIN , Aedicine

Dotlor eyusdemque u£

t? Botauices atque Chemize Profeffor apud mos. Publicus Ordinavius ,, Facultatis Se-

gior, & "4cademiavum Imperialis Petvopolitane qg Regie Upfalienfis , tum vero eg

Societatum Holmienfis €g Gettingenfis Membrum , nec ton Stipeudü Hochmauniani

Supevattendens longe meritiffimus , cujus funus indicimus, quis eft, qui non in-

telligat; totam hanc Mufarum fedem non poffe non graviífimo ex Ipfius obitu

dolore affligi ?

Sacra nobis omnino effe debet tanti viri memoriía , quam ut hac etiam

pagina aliquo faltim modo confervemus, pro more in hac Univer(itate re-

cepto przcipuas vit& ab ipfo geftz rationes exponemus, at füccin&tiffima com-

memoratione, cum prolixior inftituti rationem excedat & ferias heic nobig

faciat Itineris Siberici a Beato confe&ti Defcriptio accurata ; quatuor volumi-

v

nibus impreffa, qug in omnium manibus eft.

Natus eft in ipfa hac urbe Tubingenfi Anno cIoIoccix, d. XII.

Aug.

Patre ufus o JVobilifumo atque. Pevitiffmy DN. IOANNE GEORGIO

GMELIN, Cive quondam /Vofjro eodemque Pharmacopeo , artis faz atque re-

lateque

rum chemicarum ac mccallm'giæ inprimis docimafíticz peritia longe

celebris

A.

D

À. clI

celebri; Matre autem þræjlantifrna atque Prz.;dentwïma Mafrona DN. SV-

ftoric

SANNA BARBARA ex HAASIORV M ftirpe oriunda, per Deigratiam

rebat

adhuc füperftite, & filii; cujus decora in ipfam redundaverant , prematuram

pus,

mortem impenfiflime lugente.

Ab hifce Parentibus omni cura educatus &

nem

preceptorum tam publicorum quam privatorum inftitutioni commiffus eft ,

ftitut

ápud quos tam przclaros fecit progreffus, ut jam Anno cIoloccxxir. civi-

ad d

tati Academice nomen dare & celeberrimorum Profefforum przle&tionibus

narer

admoveri potuerit. Philofophiz primum dedit operam,& ab ore ceberríimorum

dam

virorum BB. ROESLERI, CREILINGII HAGMAIERI MAICHELII, BüLFIN-

Noft

GERI, füumma cum affiduitate pependit; domi quoque apud Parentem tüm in

tulic

Laboratorio Chemico & Officina Pharmacevtica, tum in Mufeo rerum natu-

itine

ralium, quod habebat, prorfus egregio privata diligentia proficiens; qua ra-

DER.

tione hiftoriz naturalis rudimenta pofüit, & Chemiam atque Materiam me-

dicam addidicit.

Interfuit etiam excurfionibus B. Parentis balneorum acidu-

DEL

hom

larumque caufa Anno cIo Io ccxxi11. in gratiam Medicinz Studioforum füfce-

milit

ptis. Scholas Medicorum deinde frequentans incredibili aviditate haufit prz-

cile ]

cepta füummorum etiam poft fata celeberrimorum virorum ELIAE & ALEXAN-

nere

DRI CAMERARIORVM, ZELLERI, MAVCHARTI, & qui folus füperftes

ilem

e(t, Celeb, pN. puvERNOY, cujus füb Prefidio Anno cIoloccxxv. differ-

Suffi:

tationem quoque publicam defendit : de glandularum mefenterii aGhione in chylum

& lo:

vetardativa, — Adeo vero hifce Preceptoribus füis fuam probavit diligentiam,

tiffin

Ut B. DN. MAVCHARTVS dignum ipfüm judicaret , cui in defendenda pro

Febr

obtinendo munere Profefforio differtatione inaugurali : de Opbrbalmoxyfi zov-

fa&

antiqua opevatione ocularía , refpondentis partes demandaret.

Anno denique

tot z

cloloccxxvn. poftquam confüeta amplifs. Facultatis medicze examina mafcule

&a

fü(tinuerat, Difputationem inauguralem conícripit exhibentem : Examez aci-

Acat

dularum Deinacen[iun. atque Spivituy vitrioli volatilis ejusdemque phlegmatis per ve-

'Tum vero defiderio

men

agentia, füb przfidio //. quondam zgrrEmni1 defeníam.

opus

flagrabat, Rufficas terras adeundi , excitatus commoratione in iisdem fapra

laudatorum ZJufiv. BüitriNGERI & Celeb. DuvVERNOY.

Calculum huic de-

cere

fiderio adjecerunt BB, ZELLERVS & ELIASs CAMERARIVS füadentes fimul,

Pofï

ut antequam iter füfciperet; honorum fibi medicórum Licentiam impetraret,

fend

rati; in populofà adeo urbe , qualis eít Petropolis, baud egre fübnafci occa-

Pra,

fionem, praxin medicam exercendi.. Invocato itaque divino Numine d. XII,

Petr

Jun. Anno cIoIo cexx v 11. hinc profectus iter in terras Rufficas ingreffus eft,

Sept

in quo, ne fibi ullam proficiendi occa(ionem preriperet, in przcipuis urbibus,

Geri

per quas transivit , aliquamdiu commoratus eít ut viris doGtis innotefcere ,

lare:

ut cimelia artis & naturz perluftrare, hortos botanicos frequentare, tbeatra

fuan

anatomica invifere , & qu conderent preparata oculis non fugitivis con-

remplari poffet.

Conícendit navem Zvravemuzde ad Laubecam & d. XVIII.

ta €

non

Aug. folvens, vento fatis fecundo ufüs, ad Perropolim d. X XX. ejusdem men-

fis feliciter eandem appulit, ab 7/. sünriNGERO & Cileb. DN. DuVERNOY

vO,

plur

reliquisque conterraneis füis &. MAIERO, GROSSIO, KRAFFTIO & WEIT-

max

BRECHTO humaniffime exceptus. Ibj quidem non exiguam iniit gratiam,

ul

quum immenfz rerum naturalium colle&tioni , in gazophylacio Imperatorio

EL

apud Academiam Scientiarum Petropolitanam affervatarum , jungeret colle-

Ciat

&ionem foffilium noftrorum Wirtembergicorum, quam //. t. t. Prafidi L Av-

us

RENTIO BLVMENTROST obtulit, quaque tantum illius favorem fibi conci-

pv

liavic, ut ftatim füb initium Anni cIolIoccxxvirr. ftipendio annuo ornare-

7109

tur. Quam autem domi jam fibi comparaverat rerum medicarum ftientiam

&t

haud vuigarem, eam, dum Petropoli degeret, (üimmorum virorum in(tru&tio-

au

nes quovis modo lucrifaciens, multis etiam novis iisque infignibus acceffio-

inf

nibus auxit, fimulque praxin medicam felici cum fucceffu exercuit, ita ut fuo

cur

merito Anno cloloccxxvii1. abíens falutaris artis Do&tor renunciari po-

tuu

tuerit. Reditum in Patriam jam meditanti füb finem A. cI512ccxXix. ab Il].

vel

Academiz Przfide locus inter membra Academiz ordinaria oblatus eft, quem

Fnü

eo minus recufandum putavit, quo honorificentius ipfi erat , in tam tenera

Re

&tate zïd munus adeo przclarum admoveri. -!;&dgrcffufs id eít füb kaufpicium

.

F

J) s

V

h

&

*

-

SV-

A.cIolocexxx. infequente ftatim anno, titulo Profefforis Chemiz & Hi-

ftorie naturalis ordinarii quoque condecoratus.

Ad finem füum jam decur-

tiam

jram

rebat, ad quod interpofito pacto fe adftrinxerat , muneris fuüi definitum tem-

P

us, cum gloriofiffine memorie Imperatrix. A NN A Camifcbaticam expeditios

1s &

nem. a

'eft,

PETRO M. jam decretam, a CATHARINA vero in-

civi-

flitutam ,

denuo & ab eruditis quidem viris füícipiendam decerneret ,

ad determinandos videlicet Sibiriz fines ,

utrum illi ad mare termi-

ijbus

rum

narentur ,

an cum parte aliqua Americe cohzrerent.

Incredibili qua-

dam cupiditate , ignotas has terras:invifendi & perluftrandi , — alledtus

FIN-

m in

Nofter füua ad concinnandam earundem hiítoriam naturalem ipíemet ob-

tulit officia.

Facile id quidem impetravit, & voti compos fa&us focios

)atu-

4 ra-

itineris accepit ad hiítoriam civilem confcribendam DN. GERARDVM FRI-

DER. MiLLERYM, ad loca vero terrz definienda DN. LVDOVIC. DE L'ISLE

me-

idu-

DE LA CROYERE, preter fex ftudiofos, pictores duos, venatores duos; duos

ifce-

homines venarum metallicarum exquirendarum peritos, geodetas quatuor,,

pra-

milites duodecim cum decurione & tympanifta; cum quibus magnum & diffi-

A&N-

cile hoc iter d. XIX. Aug. cloIocexxxii1:. ingreffus eft. — Pra(tat de hoc iti-

rítes

nere prorfüs nihil dicere, quam, cum prolixum hzc pagina haud capiat, ex-

ilem tantum urbium & locorum, quz peragravit, recenfüm f(ubjungere,

[Tere

Sufficiat id annotaffe, quod in ipfam Camtfchatcam haud penetraverit Nofter,

yluim

am,

& longe lateque peragratis patentiffimis Sibiriz territoriis, colle&isque locuple-

tiffimis rerum naturalium theíauris, elapfo fere integro decennio die ultimo

pro

i20U-

Febr. A. cloIoccxruir. falvus & incolumis Petropolin redierit.

Quo redux

fa&tus fummo ftudio & indefeffa diligentia id egit, ut obfervationes füas per

ique

cule

tot annorum decurfüm füper vegetabilia, mineralia & animalia, fuper aérem

aci-

& aquam Sibiriz & partim etiam Ruffiz fattas in ordinem redigeret, & cum

Academia communicaret, qua flagitante uberiores etiam & limatiores com-

" Ye-

erio

mentationes elaborare inflituit, ex quo labore enatum eít przítantiffimum

opus, quod FJoram Sibiricam infcripfit, ob quam optims cum HORATIQO di«

ipra.

;

: de-

cere potuiffet :

Exegi mouumentum eve pevenuius.

jul,

Po& tot annorum

a Patria abfentiam revixit tandem defiderium eandem revi-

ret;.

fendi, cui ut fatisfaceret, impetrata in annum venia ab ZJufirifi. /]4cademiee

:Ca-

XII,

Prefide nASsvMorFSKkY & accepto commeatu d. V. Aug. A. clolocexrvir.

Pe:ropoli difceffit; & poft longam & difficilem navigationem tandem d. III.

eft,

)u$,

Sept. portum Lubecenfem falvus attigit; & uc in itu fic in reditu przcipuas

Germaniz urbes & Academias invifens d. IV. Nov. huc Tubingam ad patrios.

E.

Atra

lares pervenit, Quum vero poftea ex vita, quam heic gerebat,fedentaria faniratem

on-

fuam nonnihildetrimenti accepiffe fentiret, confuültum duxit;profe&tione inftitu-

ta eidem fubvenire. In focietatem itineris itaque adfcito Domino Fratre fuo in

IlH.

en-

nonnullas Helvetiz partes excurfionem fecit, unde falutata Scapbufia , Tigu.

vo, Bafilea per "drgentoratum & Carolsrubum poft feptem hebdomadas reciit,

ov

IT-

plurimis etiam in hoc itinere obfervatis ad inítitutum fuum pertinentibus, &

maxime ex Celeb. ii 10ANNIS GESNERI,

Jigurizi, commercio lztus.

m,

rio

Quum vero haud ita multo poft fatis fungeretur Cele/err. olim Aedicize Pro-

lle-

füjor »N. BAcMEIsTERVS, in ejus locum füffectus eft, atque hanc provin-

AV-

ciam adiit oratione aufpicali de queftione: 747 preter ea vegetabilia, que Sum-

ici-

mus verum Creatoy i primis verum initüs omuipotenti fuo vevbo exiflere uffit, alia

re-

per fevies tempovum exorta [int, aut bodie exoriantur fine mova dwini Ariificis cvea-

am

tione? habita d. XXII. Aug. A. cloloccxrix. Quod officium fümma cura

& tanto cum applaufu inter nos geífit, ut ab exteris quoque regionibus haud

io-

auci ad ipfum audiendum confluerent, & fümmo cum füo fru&u ab Ipíius

inflitatione penderent. Intra hoc muneris füi fexennium Sceptrum Academi-

uo

)0O-

cum femel tenuit, aliquoties Decanatum geffit, & officio Deputati immor-

tuus eft. Ejusdem Anni cIoloccxrix. menfe Aprili Tori fociam fibi adfci-

L.

m

verat Prenoliliffamam atque omibus profapie virtutumque decoribus ornatiffinam

ra

Firgizem DN. MARIAM BARBARAM FROMMANNIAM, JSunme

im,

Reverendi quendam Excellentiffanique in. bac . Univevfitate . Profefs. Tb"'loäï

A.

*

ü v-gï

Extvaoyd. Stipendii Ducalis Supevintendentis, eo Concionatovis Fefpertiti DN. IOH.

VLRICI FROMMANNI, & enerande inter nos Matrouze DN. IVSTI-

NAE DOROTHEAE, natz ANDLERIAE, filliam natu minimam, ex

ua duos reliquit venuftiffimos filiolos CHRISTIANVM & EBERHAR-

VM paterna cura nimis mature privatos, & Matris Avieque luctum pror-

fus ingentem füo etiam fletu & ejulatu augentes, quorum curam fupremum

in Coclis Numen peculiari ratione fibi commendatam habere velit.

Quod ad ultima beate Defun&i adtinet, luebat moleftiffima itinera; jun-

&asque his varias ataxias corpus Beati jam fuis etiam , & quieti redditi, otio-

que, fi academicam vitam cum itineraria comparaveris; inde paucis a reditu

annis vacillantem expertus fuit Beatus nofter valetudinem, notabilia virium,

fenfuumque tum internorum; tum externorum decrementa per intervalla ma-

jora, minora, inde modo podagrici, fed anomali prohdolor! nec maturefcen-

tes unquam, arthriticique vagi motus, torpores, per omnia fe diffundentes ,

alizque moleftiz, breves modo quzrentes inducias , modo recrudefcentes

pendebant; eam inconítantiam a biennio, & quod excedit, vita Beati noítri

prz fe ferebat, fiepe quoque de apoplecticis non parum füfpedta minis.

Quatuor abhinc hebdomadibus, cum fürgeret Beatus e lecto, ferena

prorfüs fronte, tri(tis obfervavit plumbeam f(iniftri pedis, & brachii gravita«

tem, prz qua non infiftere pedi, omnes tamen hujus & brachii articulos rege-

re potuit, hzc tamen gravitas imminuca eft fenfim & fenfim, fugata proríüs

nunquam , d. XI. h. m. ingruit nova fingularis capitis debilitas, d. XIV. ve-

Íperi feptimam inter & octavam coenaturus Beatus incidit fübito in grave ani-

mi deliquium , digitis utriusque manus contra voluntatem huc illucque di-

ftraGis; brevi tamen & hzc diffipata eft caligo, ut eger fui prorfus compos

cum Fratre ferenus colloqueretur. "Vix elapía hora fuit,. & repente duobus

verbis male fe habere declarans le&um petiit, in quo mox convulíiones dirís-

fimas incurrit, per horam f&vientes cum profundiffimis rhonchis, ex his ve-

ro eciam ad férediit, altero mane tolerabilis, cum poít meridiem breviores

recurrerent convulfiones, a primo tamen convul(ivorum paroxysmorum tem-

pore vires nimis fra&tz manebant, urina tantum non femper flammea, & in-

terpofita licet frequenti laboriofi delirantis loquacitate, primis diebus affe-

&us xgrum tenebat foporofüs, alvo duriíffima cum anorexia infolita, urinz

incontinentia, xítu multo & füdoribus crebris; quinta morbi dies fpe falle-

bat multa; tuífi foluta exfpuebat purulenta, facilis ante ad cernulationes, in-

fequebatur autem agrypnia infüperabilis füb fumra virium proftratione, fexta

& feptima die hemiplegia remiffüm videbacur finiftrum tumens latus, ne ver-

bum fere proferens eger; avidiffime bibit quzcunque oblata, & vitrea ocu-

lorum conftantia non attentus, poft meridiem profufis colliquatus fudoribus,

nibil in faüces admittens, pulíü celerrimo , & anomalo fenfim & fenfim difhi-

cilius refpiravit, füb finem vite miliares etiam per collum albas puftulas exhi-

buit, & (ic febre acuta zuflammatoria maligna cum bemiplegia extinctus eft, hu-

mana omni adjutus arte Beatus nofter!

Supereft, Cives, ut ad jufta tanto Viro perfolvenda, cum funus Ipfius

hora Il. p. m. ex edibus Defundi deducendum fit, frequentes compareatis.

Quod ut faciatis, vel nobis non monentibus, merita Ipfius pror

3

füs üngularia

& familiarum lugentium dignitas vos ultro excitabunt.

P. P. S. S. R. d. XXIII. Mgii A. cloloccrv.

TVBINGAE

LITTERIS ERHARDIANIS.

2

P

Ii;

[

5

O-

Z

'e

RECTOR:

Y

lo

i

X

VNIVERSITATIS 'TVBIN

|

iE

1

[

l-

/"XX

W

"»

—

ER

--

Ü

E.

g

VSV

5

«

o

& W

J

Yy

19

N

»

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

he

[-

:

)

h

terum indicendum eít funus, ipfi Uni

18

l-

/91/

ac fplendidis inter nos Familiis ; qu -

?xä

mento privatas fe queruntur, trifte 8

id quidem videri minus acerbum, cum |

nem accideri » grà

vibus & funeftis infültibus, quibus jam|-

17

pore expofitus erat beate defun&tus, triftem hunc cafum |

g

jaCtura; quam in tanto viro cum Univerfitate noftra totus 5

ä

16

proríus infignis , tum ob ztatis rationem , tum ob merit

fingularem & nunc & femper habenda effet longe graviffi

z

quz falutaris Ars noftra etate incrementa cepit eximia, in|-

15

ponenda fünt, certe iis, per quos ad hoc faftigium evecta

ä

ijo tribuendum effe , nemo erit, qui- diffiteatur.

Nulla —

dius vel utilius augeri poterat nobiliffimum Medicinz

tiori rerum paturalium cognitione , quz non tantum tT

14

H

ä

fitit, & fapientiz & bonitatis divine documentis mente

füaviffima oble&tatione perfundere , & in operum divinc

:

13

rapere debet , fed & certiffima offert prx(idia , quibus hi-

»

tatibus & morbis medela afferri poteft & lenimentum. )

ma przclariffimi hujus ftudii przftantia maximos noflrorie

permovit, ut eidem ztatem fuam dicarent;, in eoque exc

12

nii füi vires experirentur.

Quis nefcit LINNAEOS, HA

os? Quanta nomina! At vero tantum abeít , ut vel ip-

famigeratiffimi hi viri refragaturi fint, ut potius de ipío

11

efe poffimus, fi parem ipfis pronunciamus, atque eandel;

britatem confecutum fuo merito fuiffe conrendimus eum ;

10

eheu! maturum juxta cum füis deploramus. "Talis cum ft

-

fimus ,

Experieutiffünus

u

e Excelentifmus ) N.

GEORGIVS

/l(t:g

MELIN, i

& i

Botanices atque Cbemiz Profeffor apud uos. Pullicus Ordin-

sioY , &2 J4cademiarum . Imperialis Petvopolitane eg Regiee Upj

Societatum Holmienfis €$ Gattingenfis Membrum , nec tion. 958

Supevattendens longe meritiffnnus , cujus funus indicimus; q

telligat, toram hanc Mularum fedem non poffe non gravif

E

dolore affligi ?

Sacra nobis omnino effe debet tanti viri memoría ;

E

pagina aliquo fàltim modo confervemus, pro more in

i

T

cepto przcipuas vitz ab ipfo geftz raciones exponemus, at

3

*

memoratione, cum prolixior inftituti rationem excedat

faciat Itineris Siberici a Beato confe&ti Defcriptio accuratá 4

ä

Li

nibus impreffa, qux in omnium manibus eft.

Natus eít in ipfa hac urbe Tubingenfi Anno cIo12€7

Patre ufus Zo /Vobijfuno atque Pevitiffung DN. IOA

GMELIN,. Cive quondam JVof/ro eodemque Pharmacopao *

rum chemicarum ac metallurgie inprimis docimaíticz p

ï

2

|

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1