LXV6c_fol_11

X

( B

RECTO

ÜNIVERSITATE

TUBINGENSI.

L

.

d.

AE

Es

Z

D)

i

V

s

ERNX*X

j

x

E

Uod JEgyptii fa&itabant, ut ipfis conviviis fceleta infer-

[

(/.

s

rent, quorum afpeGu fympofiaftz fic biberent, ne

7—

SNZJ/AIV:

T

[l

3

quid de fru&u hujus vit& adeo brevis perire pateren-

——

À

A

tur ; id etiam Deus & Natura quodammodo nobifcum

A

I;[T(

9 )

à agunt, crebra mortalitatis ante oculos argumenta no-

UE w

/ P

D)

N

bis ponentes , quae caveant nempe, ne de collocanda

7

N

bene brevi lucis ufura animis noftris obliuio unquam

e€

G

(s

i

obrepat. Quotusquisque enim dies, qua hora , vel

P

f/(/ïïw

rumofte nos funebri non percellit, vel exemplo? ne

de fimulacris fugaciffimae noftree inconftantie in na-

tura proftantibus modó quid dicamus ,

vel alia ejusdem argumenta proferamus.

miniméque exfpe-

omni demonfítratione majora, inter quz mortem praecipitem

Bimeftre vixdum:

&atam primarium quendam locum obtinere,

nulli dubitamus.

ferente ita occafione, de

effluxit fpatium , cüm in Programmate quodam funebri ,.

duplici mortis genere , uniusque prz altero, fi qua datur,

praftantia nonnihil

aft nulli fufpi-

ratiocinaremur, fubjun&tis pro utraque parte argumentis pauciffimis ;

5

ejusderb plané

cantes, fore , ut, cujus lentae tum oculis noftris proftabat fpecimen

contrarium tam exiguo temporis intervallo nobis compr

obestur.

At veró eft hzc

nobis mortalibus occulta

agendi ratio fupremi vitae dierumque noftrorum arbitri,

ac penitus recondita, ut modo tardius, modo citius & qu

af «v giypun nos avocet,

quo utroque in cafu nihil nobis reli&um eft przeter obfequi

i gloriam & maturam

Hornines enim fumus

ceamque feriam ad rem tanti momenti praeparationem.

pulcrum ita-

fub incerto viventes, & nefcimus quid fuperventura patiat:w hora :

que

*

CHERUNON

que eft, confummare Vitam ante mortém , & expe&arä fecuré reliquam temporis

partem. Interea veró , que mortem, fi quàm maximé praceps fit ac fubitanea,

Dei hominumque judicio reddere poffunt gloriofam, haud minimum illud eít;

cüm rebus noftris intenti, negotiis pro DEI gloría, pro falute Patrize & reipubli-

cz incolumitate invigilantes, noítroque muneri fatis, quod eft, fa&turi, quilibet,

uti Dominus eum vocavit, àfato corripimur vitamque cum morte commutarc

ijubemur. Quod enim de Imperatoribus dici folet , ftantes eos debere mori, id,

ut de omnibus, quibus munus aliquod concredidit fummus rerum Praefes , pari

jure pronunciari queat , opus effe judicamus. Atque hujus quidem Exemplum

luculentiffimum obitu fuo, valdé licet fe(tinato fuisque ideo perquàm lu&tuofo,

fibi Ipfi tamen admodum honorifico noitraque etiam attentione quàm maxime

——

digno przbet nobisl,

cui juftum funeris ritum hodié exfolvimus, Z7r Prenobilift-

amus , Confultiffimus atque Excellentiffmus, DN. J OHANNES J A-

C O B U S D A N NW I U S , sereni[fimo I'/Vz'rteMbergiæ Duci à Confiliis

Regiminis , nec non Supremi, quod heic loci viget , Dicaflerii Afjeffor Gravilfimus »

Fautor nofter ac Patronus, dum viveret, honoratiffimus, obque merita in utro-

que, quod gerebat, fplendido munere valdé confpicua digniffimus, cujus cvite

curriculum , & quae cum illo conjun&a funt , brevibus heic atque ex vero recen-

feamus.

Lucem ille hujus mundi afpexit d. r. Mart. A. 1697. Reutlingz utbe

Imperiali, natus ibidem idemque per Sacrum cum Deo foedus

nitum rénatus,

Patrem

Parentibus infüper gavifus generis ncbilitte admodum confpicuis.

uippe venerabatur Z/um Prnobilifimum & à Ícientia bellica inftruGtiffimum,

Ds.JOHANNEM JACOBUM DANNIUM, inlBVirtemberoica Pretoriana eademque

Dimacharum legione F'igiliarum tribunum perftrenuum , fuum ad meliora habitacula anno

1751. factum anteceflorem, à quo amorem expertus fuit , qui vulgarem longitfi-

mé exfuperaret, nullisque etiam laboribus vel diíturbiis bellicis unqam imminue-

retur; Maíre autem gavifus fuit. Zatrona Nobilifima Honefliffimaque DN. ANNA

MARGARETHA, nata FINCKIA , ad beatas fedes pariter jamdudum avocata.

Vix autem exhilaraverat fuaviffimum pignus Parentes, quin ad foiertiffim;m ejus,

à lavacro mox regenerationis, educationem curam omnem animumque impen-

derent.

Unde factum,, urnon pietatis tantum & religiofi in Deur aifectus, fed

& literaturae melioris honeftatisque cuitum omnem , tener furculus, lxtis undi-

quaque fucceffibus acciperet , adminiculantibus hic inprimis ,. qu& puero adhuc

cum optimo Parente facere illi integrum erat, itineribus ad exteros, adhibito

infuper in fubfidium, tum publicé tum privatim, quicquid excitatiorem, qua gau-

debat, indolem adjuvare poífe ullo modo videbatur. . Reuf/inge. quippe primum,

tüm Herimonte, & hic quidem B. Dn. Confulis Forítneri hofpitio ufus, in Scholis,

uas triviales vocant, fub pollice Rectorum tum temporis atque Praeceptorum

fideliffimorum ea jecit fundamenta , ut ei ad altiora progrediendi via brevi patue-

rit. Subdu&is namque hoc modo rationibus noftra falutavit Subfellia ZAcademica ;

fideliffima inítitutione ufus in Pbilofophicis quidem Profetforum Celeberrimorum

Raslevi atque. Neuii ; in Juridicis autem Virorum pariter famigeratiffimorum,

Schmwederi, Graffi, Harpprechti, /Mosglingii, quorum le&iones tum publicas tum

privatas ita in fuccum fanguinemque convertit, ut, cüm ad exteros excurrendi

amore totus arderet , nullo id faltu feciíe videri potuerit.

Halam itaque Saxo-

num contendit, Viros ibidem edecumate eruditionis , quorum parsadhuc in vivis

eít, magno cum ahimi ardore audiens, eo quidem fucceffu , ut habita fub prae-

fidio Celeb. Thomafíi Difputatione .. De charatere &5 círcumfpellione /Medici ad curan-

Abef

dam proce[Juum tediofitatem Studiis fuis colophonem feliciter impofuerit.

luto fic fautta Minerva ftudiorum curfu reditum in patriam meditatus fuit, conces-

fas fibi à Deo animi dotes natali folo dicaturus, perbellam pró. obtinendo hoc fco-

po na&us occafionem A. 1718. cüm mumis Secretarii in. confilio Regiminis à Se-

reniífimo

*- )

4

reniffimo Duce clementiffimé i

lli conferretur, cui provincize cum in'patria., cum

in variis, quibus defungebatur,

legationibus tam dextre tamque ex voto pra'fuit,

. in numerum Alfefforum fupremi Dicatterii

ut à Sereniffimo Principe À- 1727

uibus

Cooptaretur, A. autem 1732. in ipfum

.

Regiminis confilium afcifceretur, q

in obeundis muneribus fuam pariter i

ta probavit fidem atque folertiam ,

ut ad

Neque

negotia plané particu

laria eaque haud-pauca adhibitus fubinde fuerit.

enim tantum Celfiffima Princeps

Hareditaria in viduitate fua confilia ejus liben-

utin Affefforem Jurisdictionis auli-

ter admifit, fed & praeter hoc fadum ett,

Cz, nec non in diverfis aliis munerum generi

bus in Collegam clemen i(íimé ele-

&us, denique à Sereniffimo P

rincipe regnante ad accipiendos in

fidam Cir-

Pfullingenfem , Nürtingenfem , Den-

culos Stuttgardianum , Neuffenfem ,

ckendorffenfem & Offenhufanum delegatus. fuerit , | rerum

fuarum przclaré

ubique fatagens.

Conjugium

B. defun&us nofter Zuplex iniit ;

ac primó quidem

Anno 1718. Menf. Novembr.

cum Virgine Ornatiffima JACOBINA MAGDA-

LENA, .Dn. Jobannis .Henrici EISENBACHII ,

Sereniffimo Principi 2 confi/is

lebris, nec non D.

Argare-

commerciorum & . negotiatoris in Stuttgardia perce

jore fuaviffima ;

quà ex unione pro-

tbe Elifabethe , natae Jbillie filia natu

maj

diit F//jus nunc q

uidem aflli&iffimus ,

K Nobiliffimus atque Ampliffmus Dw. JA-

COBUS HENRIC

US DANNIUS, l. J. Licent. & Supremi, quod jam nominavi-

mus, Dicaflerii Ad-vocat

usmeritifinus, ante anni, & quod excurrit, fpatium, non

fine ingenti delectatione

B. noftri felici matrimonio jun&us cum Virgine Orna-

Firi Pranobiliffimi, Confultiffimi atque Excellentiffini, Dw.

tiffima, Sophia Elifabetha,

JOHANNIS ERIDE

RICI MoGLI

NGIJ, Serenijimi Principis Confiliarii nec non Ju-

Prof- Ordin. Celeberrimi Filia le

&iffima, quo € Conjugio tu-

vium apud nos D. &

Venerandi Dn. Avi fui men-

perftes unicus /Vepos;

Jobannes Wolffoangus Henricus ,

tem haud raró mirifice refecit.

Erepta noíftro À. 1725-

.2

per mortem cofta fidelis-

nf. OCt. maítrimonium,iniit cum

Virgine pariter fexüs

fima, fecundum A. 1727. Me

NNA LODOVICA , ii Praenobilijjimi, Dn. Joachimi

fui virtutibus decoratiffima À

Eviderici STOCCMAIERI, Sereniffimo Principi

.

à Confiliis Bellicis, & Dn. /Marga-

a perdileda, qua qui

dem & ipfa A. 1757.

ad meliorem vi-

felbe, naíe Kegelie fili

Dn. Jobanne Fri-

tam transmigravit, re

littis tribus adhuc vivis thori pignoribus,

derico, Philofophiae Studiofo ,

& Lllrico Friderico Ludowico, Philologiz Cultore,

una cum Socru de pracipiti fato Generi af-

denique filla Juliana Louifa ; quibus,

fii&iffima Deus omn

i ex parte bene velit.

-

Ad ite porró rafionem B. defun&i

hoc folum dixiffe fufficiat ,|

quod omnes demandatas fibi

noftri quod attinet ,.

partes , five religionis,

five aliorum quorumcunque officiorum ac munerum di-

gné candidéque obierit ;

ut qui nec pietatis in Deum, nec fan&itatis in con-

ícientiam , nec reverentia erga Prapofitos,

nec amoris & fidei in fuos , nec

fum fe geffit, verbi Divini

charitatis in proximum ofcitanter unquam incurio

meditationibus, & reliquis, quz Chriftianum hominem in

figniunt , officiorum

Beneficum indigi ,

officiofum amici, fa-

ï

partibus ,

frequenter & devoté vacans.

cilem omnes fuerunt experti:

quo fadum,

ut ipfe quoque in honore omnium

ac pretio effet, omniu

mq

ue benevolentiam & affedtum mutuum reportaret ;

doti

bus ipfum cumulaffet divina bonitas, has in gloriam

cumque egregiis animi

Dei, in emolumentum ob

vii cujuscundue, in incrementum denique boni pu-

blici ftabiliendzeque inprimis concor

diz impendere feduló allaboravit: cauías, quas

tus introfpexit, &camica via componere

in foro fuo frequentiffimas habuit, & peni

äL

uovis modo contendit ,

vel denique ,

ubi id fieri non poterat, ad regulam

quoscunque affe&u fuit blando , paterno,

juris follicité dimenfus eft. Erga fuos

ut vel tandem dicamus, qualem exoptare

vel fi quis alius.re

quiri poterat: talis,

poterant cujuscun

q

ue fortis homines, & nunc

amiffum dolent ex animo bont

omnes. jJam ver

b ad ultima B. defun&i nottri (proh ! quam invi

ti) provehi-

Vexatus ille

fuerat

mur, noítrumque Ledorem Qc hac quidem ignorare volumus:

fuerat ab älïqüöt jam ahhig döloribus podagfic'ïs, qui quidem fatsi comiter illum

habuerunt, atque fapienti, quam ipíe fibi commendaverat, abftinentia, quod fi

non plané vi&i, mitigati faltem atque receptui canturi videri poterant , paucis

veró abhinc feptimanis majori cum vi ac malitia reverfi fuerunt, ita quidem, ut

impeditus fuerit noiter, quó minus fuo in expediendis heic loci negotiis gravis-

fimis ardori animique defiderio obtemperare illicó potuerit. Imperabat tamen of-

ficium, quod ipfa prohibere videbatur natura, nofterque fatis quidem bene fe

!

habens, fed nondum omni ex parte falvus d. 9. hujus apud nos adventavit,

VIRO Per- Illuftri DN. de PFLUG , Supremi Dicafterii fplendidiffimo Praefidi

proximé infequenti die fua exhibens obfequia, ^nec minus reliquos invifens,

|

quos fanguinis nexus ar&tiffimée fibi devinxerat, nihilque praterea de fato quo-

piam finiftro eoque tam propinquo magno jure cogitans. Fa&um tamen eft

d. XI. hujus, ut, cum hora feptimana matutina in Curiam fe contuliffet , deli-

berationibus de rebus 'graviflimis interfuturus, omnimodam valetudinis fuz

converfionem in fe perfentifceret, & interje&is paucis quibusdam temporis mo-

mentis graviffima eaque jugulatrice corriperetur Apoplexia, ita quidern, ut in ter-

ramillico procideret, fuique nobiliorem partem /Sofpitatori Chriíto lubens tra-

|

deret, poftquam in hoc vite humanz ergaftalo quadraginta feptem annos, &

uod redundat, exegiffet. Nos jam, uti inopinatum hunc cafum ex animo do-

lemus, ita Familiis celebratif]imis , Danniane puta atque 7Moóglingiane , per complu-

ä

rium jam annorum decuríum funeftiffimas fuorum clades perpeflis, omne, quo

vel excogitari vel expe&ari poteft, folatii genus € plenitudine divinae gratiae ap-

recamuür, fuperitites B. defundi fupremae Pronoez commendamus, utque

iï

benignitfimum in Coelis Numen poft tot tanraque nubila jubar favoris fui re-

fplendefcere illis jubeat , omnibus votis exoptamus. "Veftrum autem, Cives, eft,

intelligere, qualem quantumve Virum noftra quoque amiferic T'ubinga, in par-

tem luctus cum moerentibus venire, atque exuvias corporis die, quem noftis,

terra reddendas frequenti pioque comitatu profequi.

Dat. Tub. Domin. XVI.

LIV.

ae falu;is M

'p. Trinit. Anno repär:ï";

vieise

— MÓ

.

du

i n

—

OE OHDMURUCUMCRIENECNOEEEEURCE HC LC UUOR MRU

TUBINGA,

Litterss BAUHOFII atque FRANCKII,

"

2

M

1242

V

Z

[

U

Y

T

X

Euroskala Offset

RECT

125

S

W

]

R

19

l

VierFarbSelector Standard *

UNIVERSIT

l

18

ä

*

17

120

16

O Baane Q

15

Focus

d

.

N

14

J FENN

M

13

l15

L

12

N

N

cuá€

M

ä;)

n a

)

s

f

m

Uod Xgyptii fa&itabant, uti.

K

11

V,

rent, quorum afpe&u fymp.

y

;/

quid de fru&u hujus vitae at

J

10

N

J'/

tur ; id etiam Deus & Natur?

af5

j

«

agunt, crebra mortalitatis arl-

15

?

i

1::

bis ponentes , quae caveant

I

3

bene brevi lucis ufura animis "

S

e»

—

m

obrepat. Quotusquisque €t.

; m*)x [

ía

[ ('(/i fff,

— MR

N

rumotfe nos funebri non peri^

H

de fimulacris fugaciffimae no

tura proftantibus modó quid dicamus , vel alia ejusdea-

omni demonftratione majora, inter quz mortem praect

G

-

—

&atam primarium quendam locum obtinere, nulli dubit

ii

effluxit fpatium , cüm in Programmate quodam funebri ,

*

F

duplici mortis genere , uniusque pra altero, fi qua da -

ratiocinaremur, fubjunctis pro utraque parte argumentis p :

cantes, fore, ut, cuju$ lenta tum oculis noftris proftabat|-

E

contrarium tam exiguo temporis intervallo nobis compr

ENNS ERN J é—

agendi ratio füpremi vitae dierumque noftrorum arbitri,

ac penitus recondita, ut modo tardius, modo citius & |-

quo utroque in cafu nihil nobis reli&tum eft przter obfet

eamque feriam ad rem tanti momenti praeparationem. |-

fub incerto viventes, & nefcimus quid fuperventura pa -

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

s