LXV6c_fol_10

J

RECTOR

ALMA4E EBERHARDINZE.

»

L.

Sy

a

z

($

F

Y

Ui

N

jl

Deptus tandem Divino beneficio eft, quod irrito conatu ipfi etiam-

d

Paracelfi, Sendivogii, Philalethe, Arnoldi de Villa nova, Baflit

pE

2

E

Valentini, Lullii, Helmontii, Magni de Monte, Geberi, . & qui

j

A

*

non?in terrz hujus, fub humano fcelere ingemifcentis vel fuper-

»

o

«

ficie vel vifceribus, in abditis tam elementorum quam corporum

N

ff

EV

|

receffibus , in remotis à profano obtutu Hermeticz: Philofophiz:

2

t

2

Hl

myfteris , in fiderum deftillantibus virtutibus, in naturz opulen-

tioris, fuosque oftentantis thefauros,, intimis conclavibus, ficca

non minus quam humida via omni , quá jfieri poteft , in fubfidium. vocatà vel

vel eductione , vel maturatióne, vel fixatione, vel animatione,. vel

fuübtiliatione ,

tin&turatione , (ut barbare loquuntur ) fumantibus undique ac vitalem veluti auram fpi-

rantibus furnis, tentaffent ac quzfiviffent, id nuper feliciffimo fucceffu-adeptus. eft, Vir

quondam Summe Reverendus, Excelleutifftmus atque- Ampliffimus , DN. JO ANNES

CONRADUS CREILING , per plura annorum luftra, inde ab ipfis hujus

feculi incunabulis, i2 bac Uimiverftate Pbyfice €$. Matbefeos Prof. Publ. Ordinarius Celeber-.

vimus , Senatus Academici aliquandiu Semior, $9 Contubermii Redor, "tandem ingra-

vefcente fenio Praful, Collega olim zofter conjuntiffmus. Adeptus quippé eft, cxleftem

illam Pandoram , unicum Defiderabile, perpetuum veré Rofarium, Margaritam pretio-,

fiffimam , Gloriam mundi, arborem vite , progeniem fapikent-i:e,'in cujus dextra longi-

tudo dierum, in finiftra divitie & gloria.

Non id aureum quoddam vellus fuit, a

d quod omni opuri vi perfequendum Vir fa—ï

gaciffimus inde ab aliquo temipore fefe accinxerat. . Nulli heic fabulofi dracones ignivomi,

vel ignipedes tauri fopiendi ac fubigendi. Nullis heic Medex incantatricis artibus opus,,

ut in auguftiffimum hoc, in quo virtutis illuftre przzmium fufpenfum nóverat ; templum

atefieret aditus. . Divinius feétabatur bonum, nullo auri pretio zftimanduii5 Medicinam

anhelabat ,. Divini fanguinis rubore tinctam, & eterni Spiritus virtute arnimatam ; ignivo-

mi dracones debellandi non ficlitii illi, fed omni molimine noftram inmipedite falutem fa-

tagentes ; nobiliffimz artes, nonnifi adorandz illius Sophie, quz tam affidue noftra invi-

benevolentiá comparandz; eluende peccatorum for-

tat ftudia , noítros ambit amores ,

des; defecande propenfiones ; figenda defideria; fundende preces; uniendz cum divinis

viribus mentis fiducia; affectus denique omnes fublimandi , & quicquid mortale, cadu-

cum, caput mortuum effe videbatur, in cimeres redigendum: hifce vero omnibus, quz

Dei erat gratia, eluctatus feliciffime penetravit ad ocCtusuw ReGis PALATIUM.

- -- « [llic poftquam fe lumine vero

Implevit, ftellasque vagas miratus & aftra

Fixa polis vidit, quanta fub nocte jaceret

-

Noflra dies

-

-

De hac igitur laborum & meta & corona habemus ommnino, quod gratulemur Viro

in fublimioris naturz fphzram, que absque fcrutinio tam operofo fuas omnibus pandit

divitias, translato. Enimvero dignus quoque idém eft, cujus vitz rationes longa non

magis quam laudabili ferie inter nos exaCtas, decenti recolamus memoria, debitoque

commemoremus przconio. Dandum quippe illud exequiis preftantium virorum , ut

virtus eorum eodem, quo ipforum cadavera, tumulo haud obruantur. Atque ut ab ipfo

natali limine prefens noftra procedat pofthuma recordatio, ^ natus eft Lóchgaviz Anno

MDCLXXIII. die 28. Junii, vel 9. Jul; St. correct,

Patre Viro Plurimum Reverendo Q9

Domimo M. JOHANNI CONRADO CREILINGIO , Verbi Divini apud

Digniffimo

Eltingen

fes Miniftro vigilantiffimo ,

Matre Ornatiffima Domiua, MARIA DOROTHEA

SPILBIHLERIA.

Tertio jam ctatis Zimo fingulare indolis rare Specimen publicum dedit,

uod' exemplum vix auditum przter Parentum relationem & íuperfütum diu plu-

rmorum ^hominum teftimonia , domatio aurei ,

quem femper poffidebat, à Praz-

fe&o Cefarearum copiarum tum forté prafente , rei infolite causa, tenellulo facta,

abundé confirmavit.

Eodem vero tempore ob belli Gallici motus à cariffimis

Parentibus in agro Durlacenfi degentibus remotus ,

miffusque Durlacum in domo

commilitio Nobilis Juventutis Gemmingenianz primam

eritiam tranfe

git.

Poftea

l

af. Saugeufing

eri " Pafforis

private inftitutioni & difcipline. Domimi M. 7 0b. Bà

uf anno

etatis duode-

poftea- T'bammen(is , commendatus, illius du&u tantüm profecit ,

d dictaretur fubito

eimo non tantum uffores Alatinos legere cum fructu, fed & quicqui

'vemlms

l

verjïbi:s Tatinis veddere . fciret.

Eodem igitur ztatis 3nno;; cum tam idonea ftudiis in-

"oles fe proderet, in Monafterium Hirfaugienfe celebri tum Schola infigne, nunc mi-

j

ferandos in cineres redactum, inter Alumnos Sereniffimi Principis receptus, biennio

jbidem exacto Bebenbufam ,

Anno MDCLXXXIX. in Seminariwm lluflre Tubiu-

gaumtranslatüs eít. 1n utroque illo Monaflerio ix Latimis Aduloribws pexlegendis., €x-

cerpendis, imitandis, imo & pro captu ztatis commentatione privatim illuffrandis non

posnitendam operam pofuit ; in Academia veró prater Nataralis Moralisque Philofophis

& Geograpbie ítudia, in variis iisque' przcipué Orientalibus limguis addi(cendis tam in-

duftrium íe tanto cum fucceffu przbuit, ut non modo brevi tempore Epiftolos Jtra-

bicé fcriberet , & eodem fermone Orationem haberet ,. fed & biennio poft duodecim lin-

$ais publicé declamaret.

Poft triennium fere ibidem hujusmodi in fludiüs exaCum,

Laurez fecunde coníecutus honores, per fequens Biennium íoli Theologi« fe permifit.

(Tandem veró cum naturali quodam ingenii impetu in variam eruditionem ferretur , &

alioquin timeret, ne tenerior valetudo muneribus Ecclefiafticis obeundis parum fufficeret,

extra Stipendium Ducale fucceffivé duorum Juvenum przftantiffimorum ftudiis & moribus

formandis admotus , animum infuper ad Philologiam, Hifloriam tam Literariym quam Ci-

vilem & Ecclefiafticam , Pbilofopbiam potiffimum Pratlicam & Naturalem de integro appli-

cuit, docendoque penitius didicit ; atque eadem occafione allectus, cum ftudia illorum,

qui ejus curz erant, crediti, fic pofcerent, jurisprudentiæ tam ziverfalis , quam Civilis,

Private, & Publice curfum integrum, preeuntibus Viris Celeberrimis atque Excellentifi-

iis JzzGERo , FORTsCHIO ; HanrPRECHTO, SCHWEDERO, GnaAsso, MaJERo & ScnukiNE-

MANNO; per quinquennii feré intervallum abfolvit , & Medicinam quoque fub Experien-

tiffimo Archiatro ZELLERO , cujus & operationibus ZnJatomicis haud paucis interfuit, pri-

vatiffimé didicit , Botauicam infuper plantas non faltim legendo fed & juxta ordinem cha-

racterum Raji in horto ab Hofpite in hunc ufum conceffo plaztando excoluit , hauftamque

variam Doctrinam i privatis Collegiis , quz ip(e inftituit, aliis iterum communicavit. Inprimis

autem ductu &aufpicio Hofpitis tum & Patronifui, poltea Soceri, 7iri quondam Nobil;ffimi,

Confultiffimi atque Excelleutiffimi DN. JOH. HENRICI BOEHMII, J. U.D. Ser. Duc. Wirt.

Confiliarii, €9 Dicaflerii Aulici, quod bic efb , AffefJoris Graviffimi, Mathefin fingulari in-

duftria excolere coepit , & quod fortuna illi varios ejus generis libros, atque inter hos

MSta Mathematica Schickardiana & Schmidliniana comparanda obtulerat, memor verbo-

rum Senecz , musquam effe , qui ubique ef , denique ad hoc ftudium totum fe contulit. gi-

tür ubi vulgaria ejus principia fatis fibi vifus e(t imbibiffe , à Sereniffimo Nutritio noftro

obtinuir, ur inftituti hujus ptofequendi cauía peregrinationem in ea loca'fufciperet, quz

celeberrimos alerent harum artium Magifílros.

Quo:confilio Bafileam initio proféctus Ex-

cellentifimo fue ztatis Mathematico Dn. Jacoso BznwouLLro in difciplinam fe tradidit,

ejusque füb aufpiciis non integrum modo curfun. Matbematicum abfolvit, fed pracipue

etiam à Celeberrimo LxisNrrio & Nrewroxo. primum excogitatam, necdum in vulgus

editam, z0vam Matbefeos exercendz rationem , per Analyfin Iufisitorum Calculi Differen-

fialis & Integralis nomine celebratam ,

erdidicit ; cujus rei infigne à Przceptore fuo Jac.

BraNouLLro retulit teftimonium, — Zrc

h

iteuram przterea. cum Civilem tum Militarem,

ufus quorundam Gallorum harum artium peritorum operá & frequenticonfuetudine, non

leviter pertractavit, ibidemque in focietate Virorum Arte Medica przítantium, cui Cele-

berrimus D. ZwiNGERUS praerat, pleraque Experimenta rerum naturalium infpexit & con-

fecit: ut nihil dicamus de rarioribus curioforum Mufeis, quz vel Bafile vel Argentorati

oculis perluftravit, qualia funt Plateri, Fefcbii, Reicbelti, Becleri , Scheidii , Eifenfcbmidii,

& aliorum complurium. Poftea itinere varié continuato , tandem Lautetie Parifiorum in

Mathefi univerfa denuo Magiftrum fibi adícivit Clariffu«:num OzawAuuw : in füblimiori veró

& Analjtica ,variaque alia eruditione ,. per fingularem amicitiam , qua eum dignatus eft

Illuftriff. Marchio HosPrrALius , & per contractam cum Celeberr. Viris VaRIGNONIO, MA-

LEBRANCHIO , GuriNEO , D& LA Hinx aliisque notitiam non parum fe profeciffe faffus eft.

uod ad Praética attinet , CorrARro Architecto Regio operam dedit: à quo in rem prz-

fentem ductus, celebriorum omnium zdificiorum rationem coram explicatam accepit,

Porro multum illi profuerunt in Opticis pu HaMzL, in Geograpbicis pg Fga, in Cbemicis &

Naturalibus Borpuc Hofpes ejus, & L&wMERY, quem omnes trium Regnorum fpecies au-

divit accuraté explicantem , in Azatomicis pu VERNEY aliique, quorum operationibus fre-

quenter interfuit. Quicquid przter hzc in ea urbe notatu dignam, & inftituto fuo accom-

modatum comperiebat, id fe vidiffe, & plerosque alios Viros doétos ex omnibus terrarum

partibus eo confluentes conveniffe , eorumque fibi conciliaffe amicitiam, jure fibi gratulari

potuit. Id veró nonimmeritó przcipuo honori fibi duxit, quod ex omnibus fpectatori-

bus folus in confeffum publicum Membrorum Zcademie Sclentiarum invitatus & admiffus,

confueto numi[mate juxta cum illis donatus fuerit. .Ab hac peregrinatione tedux, cum

varia progreffuum fuorum obtuliffet fpecimina, A. MDCCI. à Senatu Academico unani-

mi votorum concentu Ordinarius Phyfices & Mathefeos Profeffor publicus ele&tus eít,

uod & munus, Sereniffimi calcule ipfi confirmatum , aufpicatus fuit Oratione follemni :

De ortu €9 progrela Matbefeos. Quam egregie fuam illam ex eo tempore per XLIV, annos

rnaverit Ípartam , quam indefeffus Academie, rerum naturalium & legum, quibus

» earunderma

earundem quantitates veflimari folent, ftudiofis, quin, fua in naturz, penetralibus perfpi-

cacia exteris quoque infervierit, infigni quoque fumtuum impenfa haud deterritus, omnes

ultro intelligent, quibus conftabit, ipfum cum innumerabilibus auditoribus, qui dudum

aularum, tribunalium, Univerfitatum, ordinis etiam militaris evaferunt ornamenta, omnem

Mathefeos & purze & applicatz, inprimis autem Phyfice theoreticz atque experimentalis

fpatiofiffimos fuiffe campos emenfum; pluribus ícriptis atque libellis Academicis eruditum

Qrbem auxiffe3 faíces Academicos geffiffe quater; toties quoque Deputati in rebus Aca-

demiz Oeconomicis munia; Decanatum autem Facultatis fuz novies.

Quemadmodum

igitur amplam folidamque eruditionem in Noftro miratus efI tota literatorum focietas :

ita Univerfus Senatus Academicus confiliorum providorum integritatem , ufum rerum,

candorem, ítudia in commoda publica, conftantiamque, Philo[ophorum ordo fidem &

diligentiam, Mufarum Alumni humanitatem & facilitatem, iniqua conflictantes fortuna

promtum prefidium, omnes denique alii füammam erga quosvis homines benignitatem

affabilitatemque in eo coluerunt. Cum his infuper decoris jungere didicerat pietatem &

fedulam rerum divinatum meditationem, utpote quem ex animo ali

ando ícripfiffe pu-

tamus: Diligentia €9 Experientia Glauberi, ingewium €9 eruditio Beccheri , Fortuna Q9 As

j

Kunkelii, in umum [i coaluiffent, accedente Pietate, Cbemicum Excellestiffimum fovmaffent.

Sed de familia Noftri ejusque beata analyfi ut jam addamus nonnulla, res pofcit. Con-

jugem complexus quondam eft feminam virtutum fplendore ovnatiflimam, DN. ROSINAM

SUSANNAM , Viri fupra jamjam laudati, Prémobiliffmi ac Confultiffimi YYN. jOANNIS

HENRICI BOEHMII 7. U. D. .Sereniffmi M'irtembergie Ducis Coufliarii, im Dicaflerie

Af[fefforis, filiam, I[l'u]iris quondam Diretkoris in Senatu Ecclefiaflico , 9 Confiliarii Intimi ,

JO. NV'OLFGANGI LAUTERBACHII neptem , & Celeberrimi THOMJE LANSII pro-

neptem, cum qua nuptias celebravit d. XXVIIL. Apr. A. MDCCI. Ex hacipfía conjuge,

quam in oculis tulit, & ad extremum usque illius quem.A. MDCCXXIV. exfpiravit, ha-

litum coluit , denam utriusque fexus fobolem vidit, cujus maxima tamen pars cum Patre

in cxleftibus jam triumphat. "Unicüs füperítes Filius eft. /ir. Preuobiliffimus atque Stre-

aguus DN. CAROLUS' CHRISTIANUS, Locumteneus, quem vocant, £n coborte centurionis

Domini Barouis de Cloffer , Belgio federato, militante, qui defideratus a Parente inde ab ali-

quot feptimanis patriam repetiit. Ex elegantiori fexu major natu filia erat, Matrona quendam

Nobiliffima Ornatiffimaque Du, REGINA DOROTHEA, quz uti beres ex affe paternarum

virtutum fuit, ita pariter ex voto Optimi Parentis d. XXVII. Sept. A. MDCCXL. nupfe-

v

rat Viro Prenoliliffimo , Confultiffimo, Ampliffimo DN. GODOFKEDO DIONYSIO NEU-

HEUSERO, 37.*tl. L. €9 Liberz ac immediate mobilitatis Suevice éu trattu Neccar-Scbwarz-

wald $$.Ortenau Confiliario longe meriti[fmo, ex qua tertià vice natam exofculatus fuit prolem,

duas quippe filiolas, AUGUSTAM DOROTHEAM, :& SOPHIAM REGINAM, in primo

ztatis flore extinctas , & unicum filiolum patri-cognominem ,. qui etiamnum fuperftes

acerbiffimis lacrymis tenerrimum Avum fuis quafi amplexibus ereptum deplorat. Quum

vero fupremo rerum Moderatori placuiffet A. MDCCXLIV. d. .1. Febr. dulciffimum iftud

omnique felicitatis genere abundans matrimonium mille inter Noftri dolores inopinato

filie obitu folvere , in torum poftea Prenobilifjimi Geueri non minus quam in cultum 7e-

nerando Socero debitum fucceffit Matrona generis €9 virtutum nobilitate perquam eximia

DN. JUSTINA BARBARA, Celeberrimi quondam iu bac Academia 3arium Dottoris ac Pro-

f&fforis B. JACOBI DAVIDIS MOEGLINGII, Filia, quzuna cum Marito fuo nihil eorum

intermifit, quz ad fublevandam Noftri provectiorem feneCtutem facere. poffe videbantur.

Ecquis enim rerum humanarum adeo expers eft, ut nefciat, tot inter utriusque fortunz

vicithtudines, tot inter graviffimatentamina, quibus in intimiores naturz latebras fefe pene-

trare geftiebat , vires debilitari, robur confumi , domefticz natur ignes in fumum abire.

Imbecillum videbatur Noftri corpufculum inde à multo tempore; fed tranquillitas animi,

uz iítud fuftentavit, & circumfpe&tior in valetudine recreandà curandaque follicitudo,

uin virtus Divina, qua fuffulciebatur, erant aurum iftud potabile, cujus ufu fenium alias

moleftum & tingebàt & demulcebat. Nec defuitSereniffimi clementia. quz A. MDCCXLV.

moleítos Noftri labores cum tranquilliori Prefulis munere commutavit. - Et fic quidem reli-

uo vitz tempore fecum habitavit, animum fubinde à rebus fublunaribus abftrahendo, &

ad tranfitum iftum, quo gravior non datur, preparando. ]ta vero deferimur ad ultima.

Sexennio abhinc, mirum dictu, fenex feptuaginta circifer quinque annorum infantum va-

riolis tentabatur. Convaluit quidem , fed crevit tamen in dies afíthmatis, quod dudum

fenferat , moleítia pedum quandoque tumore adauéta.

Coníuluit- fibi quantum potuit

moderatiore motu, & vitz ratione ad amuffim compofita, . donec fex- feptimanis abhinc

utrumque iftud, quod diximus, malum eousque invaluit, ut ipfe tranquillus adprope-

rantia fata facile prafagiret , eáque, qua decet, pietate nec minus myfteriorum noftrz re-

ligionis ufu illorum vim frangeret.

Accefferunt dolores fpasmodici in corpore non mi-

nus quam capite, quibus emaciatum corpus impar ,

rebus omnibus ad beatum ad fuperos

difceffum bene comparatis, nupero die xiv. Sept. fuccubuit.

Non poffumus non heic

integram inferere vitz delineationem, ab ipfomet Noftro

coníc

riptam, quz »ttentis forte

& de mentis, quo innotuit,

CREILINGIUS ,

'characte

re follicitis honeftius quoddam

explebit defiderium,

Ita vero ille :

Altene-

L:

E

A teneris Mul'as dilexi, atque omnia fpontt

Non do&tus didici, millia multa rogans.

Hinc eft, quod literas cunétis mortalibus efie

Naturá notas credideram ipfe puer.

Atque Catechifmum nondum tres integer annos

Natus pro cathedra jam recitare potens.

uicquid vellegi vel fidis auribus haufi ,

—— Ad verbum po

teram dicere rurfum aliis.

Vix duo luftra tenens ex tempore cun

&ta latino :

Carmine tentabam reddere dicta prius.

Vix annos tredecim attingens fermone latino

Carmina Virgilii cuncta imitatus eram.

Salomone Magiftro

In Gracá pariter lingua

Hirfovie didici, qu

icquid Homerus habet.

Quos olim antiquitas Latii , quos Gracia tota.

Mirata, auétores helluo perdidici.

Nec faltim didici, fed commentaria fcripfi,

üe poterant majus reddere Iumen iis.

Ad Tubingenfes juvenis promotus Athenas

Linguis triginta jam dedera

m Specimen.

Non facras tantum didici linguas, fed & omnes

In toto late quas oriente colunt.

Ad genium fecli Thomz Scotique fcholares

Omnes imbibi, fd didiciffe piget.

infula doctoris Sophiz tum five Magiftri

Rite coronavit mox juvenile caput.

"Theiologis pofthac dederam tres integer anRos,

Et magno adplaufa verba dedi populo.

Ut melius poffem Natura jura docere,

Annos Civili tum. quoque quinque dedi.

Refpondi de jure-aliis didicique docendé ,

Et nihil omifi, quod docuere Sophi.

ervaffem Phyficum non jure vocari,

Cum obf

non-fit - Mecs& doctuc in. arte fimul.

Hanc didici totam, morbos & pharmaca gnarus,

Corpora diffecui, multus in igne fui.

Denique przcipuam Mathefin Bernoullius auctor.

Me docuit ftudiis, mox colophone dato.

Brifacum: Vauban fortem cum conderet urbem ,

Artes bellorum tunc etiam didici.

ï

Hinc licuit plures Mufarum invifere fedes

Et fructus multos inde referre domum.

Gallia precipue tenuit me tempore longo

Et multo reducem fovit honore diu.

E

Eft in Metropoli Gallorum Academia Regis,

Hzc focios inter me refidere dedit.

Atque diu doótos inter verfatus amicos

Accepi numum , qui folet inde dári.

Poft iter exa&tum varie, Tubinga vocavit,

Artes & Phyficam me redocere jubens.

His manfi immerfüs ; quoniam contemfit honores

Oblatos plures mens mea philofopha.

Mobile perpetuum ftruxi ,. cyclumque quadravi ,

uzfivi, inveni, quot lapides Sophiz.

Sic nihil omifi, quicquid laudatur ab ullis ,

Verbo : cuncta fui, profuit omne nihil, :

uicquid ineft menti, cerebro , cordique meisque

Viribus in totum fit mera laus Domini,

Namque elementa pefit feffum fua corpus in orbe,

Spiritus ad dominum, qui dedit, ipfe fuum.

Tanti reliquie viri debito hofore ut timulo condantur, atque à Vobis, Cives, fre-

s religio & in

fj

quenti comitatu cohoneftentur ; ipfa in mortuo:

plendidam familiam pieta

jungit.

5e

:

P. P-äg.ü:-cvn-. S;pti Domirï xvi. poft Trinit. À. MDCCLII,

d r

TUBING.E, LirizR:s BAuHORIL g.r«qga ïï?a.g.gcxn.

B

ii O

J

-

RECTOgB

ALMA EBERHAR

àÉ

L

J.

at ^

E

Euroskala Offset

J

i

Deptus tandem Divino beneficio eft, q-

X

?g/Zv

EX

Paracelfi, Sendivogii, Philalethz, At

1

J

SSIESS

)

—

LXN

Valentini, Lullii, Helmontii, Magni |

E

]

W

Kyl

UT

non? in terrz hujus, fub humano fce

l

f

ficie vel vifceribus, in abditis tam elt-

i

—/3(«

Z^

»

p

receffibus, in remotis à profano ol

19

Á

z

A

3

xäl

E-]

myfteriis, in fiderum deftillantibus vt

VierFarbSelector Standard *

|

— tioris, fuosque oftentantis thefauros|^

non minus quam humida via omni , quá lfieri poteft|

18

fübtiliatione ; -vel edu&tione, vel maturatióne, vel fixi-

tin&turatione , (ut barbare loquuntur) fumantibus undique |

rantibus furnis, tentaffent ac quafiviffent, id nuper £eliciffim

17

quoudam Summe Revereudus , Excelleutiffimus atgue* ,Ampli]]im'—

g

CONRADUS CRE[LING , per plura,annorud—g

16

feculi incunabulis, in bac Umiver(itate Pbyfice €$. Matbefeos P.

g

rzimus , Senatus Academici aliquandiu Semior, $9 Contuübe

^

2

vefcente fenio Praful, Collega olim moffer conjuntiffnmus.

;

illam Pandoram , unicum Defiderabile, perpetuum veré Ro|-

15

:ä-,

fiffimam , Gloriam mundi, arborem vite, progeniem [apljclï—

tudo dierum, in finiftra divitie & gloria.

]

14

Non id aureum quoddam vellus fuit, ad quod omni op

1

gaciffimus inde ab aliquo tempore fefe accinxerat. Nulli heit

ä

Nullis heic Mede

vel ignipedes tauri fopiendi ac fubigendi:

ut in auguftiffimum hoc, in quo virtutis illuftre przemium fi-

*

-

13

patefieret aditus. — Divinius fectabatur bonum, nullo auri pre

anhelabat ,. Divini fanguinis rubore tinctam, & czterni SpiritUe

ii dracones debellandi non fictitii illi, fed omni molimine 1

1:

tagentes; nobiliffimz artes, nonnifi adorandz illius Sophiz ;

;:

tat ftudia , noítros ambit amores ,

benevolentià comparant-

11

des; defecande propenfiones ; fiyenda defideria 3. fundend

viribus mentis fiducia ; affe&tus denique omnes fubliman

EY

,

1Un.

cum, caput mortuum effe videbatur, in cimeres redigen

Dei erat gratia, eluctatus feliciffime penetravit ad occrusuM

^

10

- -- - [llic poftquam fe lumine vero

Implevit, ftellasque vagas miratus & aftra

Fixa polis; vidit, quanta fub nodte jaceret |-

-

-

-

Noftra dies

De hac igitur laborum & meta & corona habemus omme

in fublimioris nature fpheram, quz absque fcrutinio tam €

divitias, translato. Enimvero dignus quoque idém eft, cu

magis quam laudabili ferie inter nos exactas, decenti reco-

commemoremus przconio. Dandum quippe illud exequii

virtus eorum eodem, quo ipforum cadavera, tumulo hau

d'am

natali limine prefens noftra procedat pofthuma recordatio ;

i

*

Patre 7

MDCLXXIII. die 28. Junii, vel 9. Jul. St. correct,

Digui[fimo Domino M. JOHANNI CONRADO CREILIN|;

ä

— ÉÉ

Eltingenfes Miniítro vigilantiffimo , Matre Ornatiffima Dori

SPILBIHLERIA. Zertiojam ztatis 4:o fingulare indolis ra—

quod exemplum vix auditum przeter Parentum relatione

rimorum ^hominum teftimonia , domatio aurei,

quem ]

u

fecto Cafarearum copiarum tum forté prafente , rei infd-

abundé confirmavit.

Eodem vero tempore ob

elli

Parentibus in agro Durlacenfi degentibus remotus , miflusc-

commilitio Nobilis Juventutis Gemmingenianz primam pl -

privatz inflitutioni & difcipline. Domimi M. Tob. Balt.

oflea T'bammenfis , commendatus, illius ductu tantum prol

2

eimo nog- tantum -4u&ores latinos legere cum fructu ,. fed ä—

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1