LXV6c_fol_08

A

. VNIVERSITATIS .

EBE

u-

RHARDINAE CAROLINAE

C

E

&

.eologi veterani & primarii, do&toris academici plus

m

quam femifecularis, Viri de hac Academia & Eccle-

fia, de Seminario, quod hic floret, . ducali theologi-

N

u

co;, de univerfa re litteraria przclariffime meriti, ma-

gnique ornamenti no(tei ja&ura fatales offert anni, quod ingreffi fu-

muüs, primitias, Quamvis ea non plane ex improvifó nobis accide-

rit, camque longa annorum feries inter divina beneficia grato animo

abs .nobis fit referenda, zgerrime tamen divellimur, & quis e(t ve-

ftrum, Cives! qui, fcepofito etiam cultu munerum meritorumque

amplitudini debito , folo amore in Virum omnium amore digni(ti-

mum compulíus non graviffime defideret, lugeat, lacrymisque pro-

fequatur morte nobis ereptum Magzificum ac Reverendi(Jfimum

DN, IOHANNEM FRIDERICVM COTTAM,

Theologiae Do&torem i^. Profe[Jorem primarium longe celeberrimum ,

Acadetiiae bujus Cancellavium , Serenisfumi Ducis Confiliarium ? Ec-

clefie Tubimgen[is Praepofitum gravisfimum , cujus vitz rationes , ex

longo et memorabili decurfu uberiori defcriptione haud indignas ,

pro temporis, quo conftringimur, brevitate ad prefentem finem

accommodatas dabimus in compendio.

In- hanc lucem venit in hac

Urbe anno hujus feculi prizio, die XII. Maji, Patre; 0. DN. JO-

HANNE GEORGIO COTTA, celebri quondam apud nos

Bibliopola, cujus, ' ut & Avi , ejusdem nominis et artis , Meruoria

tvois defcripta extat Tub. 1712. ( 1692. 4. COTTARUM

Familiam illuftrans; matre; ^. DNA, MARIA CATHARI-

NA, b DN. M. TOBIZ FRID. TAFELII, Pafloris

quoziderm ecclefiae Bobndorfenfis , Filia. — Pofitis in hac fchola anatoli-

Cà, :ccedente privata inftitutione, primis litterarum tirociniis (ic pro-

bsvir induflriam, ut vix decimum quarmm ztatis annum : egre(Tus

civitati academicz nomen dare poffet. Hinc Philofophiz curfum

curfczn firenueingreffüs, ducibus b. Neu10, RoEsrtERo, Hag-

waiirko, MarcHzLIO, func temporis Magifiro repetente , ela»

boratis 'peciminibus tam philologicis quam philofophicis, fcripta de-

fenfaque, Roeslero prafide, differtatione, MDCCXVIII. fummos iü

Philofophia honores confecutus, feliciffime finiit. Inde "Iheologo-

rum; b. Canc.Pr Arr11, HorFMANNI, WEISMANNI, KLEM-

M1I, adit fcholas, variisque differtationibus publice defenfis, . &

conjun&is adhuc Philofophie , in qua P. BILFINGERUM przce-

ptorem habuit, litterarum humaniorum & linguarum orientalium

ftadiis , MDCCXXV. in ordinem Magiftrorum repetentium duca-

atio»

lis feminarii :thlogici"dcmencifümc cooptatus, erudita exercit

ne,

ne, de origine Maforae punttorumque V. T. hebraicorum , (üb prafidio

Pfajfiano -publico examini fnbmiffa , fauftiffimam impofuit coroni-

dem.

Eodem anno, adnuente & munus academicum Noftro de-

füinante Ser. Principe , divo EBERHARDO LUDOVICO,

litterarium iter ingreffus eft, quo per Franconiam & Saxoniam fru-

Guofiffime inflituto ezae fe continüit, fícholas aperuit , atque

MDCCXXVIII. confcriptade Probabilifmo tmorali, differtationum Biga,

ampliffimo Philofophorum Ordini ibidem adícriptus, a laudato Ser.

Principe Philofopbiae ProfefJor ordimarius in Academia patria clemen-

tiffiime defignatus fuit.

Quo etiam confentiente reliquurn conficere

iter eo alacrius lztiusque perrexit. Neque jam temporis & paginz

anguítia permittit, ut per complures alias Geryaniae provincias , per

Dataviam, per Zmgliam , in qua per integrum annum commoratus

fuit , atque illuftriffimi Comitis RANzovi1r, Regü Damici Legati ad

Aulam Magnae Britauniae , unico Filio preceptor datus, per Galliam,

profequamur peregrinantem , res omnes vifü notatüque dignas , Bi-

bliothecas precipue , in fuos ufüs convertentem, cumque.Viris do-

£trina famaque illuftribus converfantem, eorumque benevolentiam

fibi conciliantem

cujus rei pleniorem notitiam Prograumia Profef-

jorium Tub. 1734: & Doclorale Goettingenfe, 1737.quod Promotore &

au£&tore b. D. FEUERL 1 N0 cum àliis quibusdam vitz curriculis emit-

füm eft, (uppedxtablt. A. MDCCXXXIIL in Germaniam & Patriam

redux fa&us muünus profeflorium in hac Academia legitime adiit, &

prater confuetos labores academicos novam eatque germani-

A

cam operum Flavi Jofephi editionem , variis obfervationibus au-

Cam; adornavit; MDCCXXXV. perfe&àm & evulgaram. Atque

nunc fingulari nutu divino accidit, ut Nofter ad obeundum munus

onf jom linguarum orieutalium ordimarii 49 "T heologiae extraordinarü

in. Academia regia, Georgia Z4ugufla, noviter ere&ta honorifice vo-

caretur, huicque vocationi ; mdulgente divo Principe, CAROL O

ALEXANDRO, poteítate tamen. eundem clementifime revo-

candi fibi refervata, füb initium anni MDCCXXXVI. cederet , no-

vuni munus mox auípicatus , ipfo Feíto inaugurationis Academiz

MDCCXXXVII. mitra do&orali theologica infignitus , przleGtioni-

bus & commentationibus induftriam comprobans famamque con-

firmans, Collegarum & difcipulorum favorem amoremque expertus,

ac potiffimum fümmi Müx cnnusi1 benevolentià exorpatus , qui

& cwgrius tulir, ut Nofter, pera&to vix triennio , MDCCX'*(XIX

ad Pïofä.sf onem Hifloriarum , Eloquentiae (j* Poéfeos ordmarmm in A

cademia patria fubeundam revocaretur, & dimiffionem regiam, cle-

ientiffime poftea obtentam , fibi expeteret.

Nobis eodem anno

redditus di&tumque officium aufpicarus mox fíuüb initium anni

MDCCXLI. muneri Profefforis Tbeologiae quarti , ut & Pafforis Ec-

clefiae bujus collegiatae ac Superintendentis clementiffimo Prmcnpls de-

creto fuxcadmo:us ;5 quo ipfo etiam anno matrimonium iniitcum Prat-

zobilifs, DNA, MARIA ANGELICA, Viri quondam digniffi-

mi ; DN.M. THEOPHILI HELFFERICHII, Pajforis i*

Supermtendemzv Gaeppmgmjis, F llta, MDCCLIX. praematuro fato

VlVlS

vivis erepta, letum quidem & fortunatum , at nulla prole foecune

dum. A. MDCCLIII. poít obitum - D. CANz 1 Profeffionem tbeo-

logiae tertiam, cum . Superattendentis in ducali feminario theologico

munere conjun&tam , & MDCCLV. poít fata j. D. KngMMtt,

Profesfiouem fecundam , accedemte Decanatu Ecclefiae, a Sereniffimo

Principe noftro gratiofiime obtinuit, cum jam MDCCXLVII. a

Senatu : academico in numerum Profefforuma ordinariorum fuiffet

cooptatus & clementiffime confirmatus.

Quibus muneribus a.

MDCCLVI. Ducaáli gratia & fiducia, eo haud parum additum fuit

dignitatis atque ornameuti , quod Noftro , poft difceffum Cancellarii

j. D. PrArr 11 ad Mufas Gieffenfes, oraviffimum Procaucellarii mu-

nus clemeniffime demandaretur, quo per integrum fere biennium

laudatiffime defun&tus novam tot meritis lauream adjunxit, in ultimo

tandem vitz curriculo publice & honorificentiffime impofitam, cum

ante hoc biennium b. Cancellario, D. REussro, ad-coelites evoca-

to, Serenisfimuus Dux ac. Dominus uoffer , CAROLUS, ipàm

Cancellarii, Confiliarii & Praepofiti Ecclefiae dignitatem Noftro conferret

gratiofisfime. In qua munerum graviffimorum per omnes gradus admi-

niftratione,quibus Re&oratus acaderiici, Decanatus & upremee Deputature

diverfis temporibus acceffit , quanta cum diligentia , dexteritate ac

fide fuerit verfatus, inter omnes conftat , ut non opus fit , tam pra-

clari Viri laudes ex comruni aliquo loco perfequi , idque ipfum tot

fummz bencvolentiz figna a Seremiffim Principe mofro in eum col-

lata abunde tcftantur. Amifimus, Cives! Virum in omnibus fui

officii partibus rare adfiduitatis , a prima juventute adfuetz , mul-

tx le&ionis varizque do&ring , hiftorie inprimis ecclefiafticz , cu-

aliquot. volu-

ius priora a Chrifto nato facula, vernaculo fermone ,

minibus ctm adplaufü exceptis atque in linguam Batavar conver-

fis comprehendit , reiqu

e litterarie ad univerfam '"Theologiam fpe-

iamo ,

&antis longe. peritifimum

L

| )

de quo & in vaíto opere Gerbard

lluftrato , & in fcriptis academicis minori-

do&iffimis commenfariis 1

bus, magno numero evulgatis ; luculentiffima dedit fpecimina, quz

exterorum famam mature fibi partam fervarunt auxeruntque. De-

Gderamus Virum fummm focialitatis , humanitatis aliisque infervien-

di promtitudinis ,

quz virtus cum reliquis ; quz Virum: bonum &

conjun&a adeo in Ipfo eminuit , ut

'Theologum potiffimum decent,

amicorum , difcipuloru

m & convitto:

Collegarum , femiliarium & :

rum , quorum haud paucos; .

in amplioribus poftea dignitatibus con-

fututos , ad extremum vitz t

erminum fibi gratos devin&tosque ha-

lliceret animos , nec ipfis Senii in-

buit, civiam & extrancorum a

Qualem in füuos exhibuerit

&rmitatibus eàndem diminui pateretur.

xhilaratus , inprimis in fü

perftites opti-

animum , nulla prole Ipfe e

ios Nepotes Neptesque ex F

ratribus & Sorore , eorumque Fami-

lias.,.eximia ejusque etiam ge

neris teftantur documenta , qua ca-

fere commendabunt

ram pretiofamque beati Avunculi memoriam

)

d intirium Ipforum fen

fum liberrime

pofteritati, licecque omnino a

poterit venerandus

)rOVOCAEe ,.

cujus luculentiffimus Intérpres effe

SIX-

Collega nofter ,

(fg'[siwhtb D.

'Vi:iþcfaiiu&'x.Soror'c Nepos, Confi

TUS

TUS-JACORUS- KAPFFIUS; Juriun Profeffor pullicus or-

dinárius celeberrimus , e cujus pierate per tot annos comprobata ve-

nerabili Seni tantum acceffit lztitie & folatii , quem ut , cum reli-

liqua omni Familia , fuum prefidium ac dulce decus lugente , Deus

Opt. Max. efficaciffme erigere ,. atque in votorum beati Senis

omniumque ingenuorum lztiffimum complernentum omni bonorum

genere exornare & fortunare velit , toro animo precamur. Sic,

eheü ! ad extremam Noftri vitz fcenam. quz cum ipía morte fere

coincidit , aperiendam trifti urgemur officio , idque verbis veneran-

di Collegz noftri, cel. D. ]JzcrR1 explemus: . defun&us iude

a. anultis anmis suimus. firma valetudine v[us- oriaque [aepius. aegritudine

muaxine ex "vita fedentaria Q? miolimimibus baemorvboidalibus oriunda

confliclatus ante. bienmtum fere magis marce[cere incepit , viribus corpo-

vis. evidentius labefatlatis atque doloribus vbeusaticis extremitates affli-

geutibus , qui fucceffive ingravefcebant ^ inde a dimidio am inceJum

quoque difficiliorem reddebant , ita t ex: fenio quaedam articilationumi ,

muaxime im genibus-, amcylofis accederet , quibus incommuodis varia ex

comimunibus & collatis confiliis medicis opponebantur , quae calidis ae[Hi-

vis, diebus faventibus aliquale levamen afferre "videbantar. luclementio-

vibus poft autummum diebus vedeuntibus graudaevus Senex denuo rmimus

veCle valere , catarrbis , quibus faepi[f: zlme' obnoxius erat , affligi 9^ mo»

&ibus infomnibus fatigari. auimad'vertebatur , [uis tamen. megotis. labo-

vibusque litterarüs vacare won de[üt , donec die. XXX. Dec. aumi pre-

xime elapfi poft. prandium con[ueto modo Q* inter faumiliares. fermoues

K w dÀ

affuentum 12ale. babere , vonnitu tentari quque animo lmqui coepit , at-

que [ic, ve[piratioue libera pacatave s0amente , mequaquan apoplet?ico-

vum ad iuflar. flertorofa. accedente , functiowibus animalibus [ubito. up-

prefsis , mullo veucdiorssm. genere excitaudis , pulfuque Jeufim. turbato

D anpinuto in letbalkm fyncopen. frve. afpbyxiam . finalem incidit , fub

ve

qua poftridie bora mo&turaa . decima reliquiae vitae tàndem plenarie eva-

bc

muerumt., Molliter offa cubent defideratiffimi Senis , tam eximiis

en

in Academiam , Ecclefiam , rem publicam litterariam imeritis , tot-

que virtutibus vitz focialis beatitatem promoventibus confpicui ,

[

pl

nunc perfe&tioris. focieratis fempirerna pace & füblimioribus boni:

fa

recreandi, Vigeat apud nos dulciffima illius memjoria , aliosque non

n

tantum e celebri COT'TARU M ftrpe natos aut nafcituros, fed

te

& Patrie cives ad fimilem virium contentionem laude digniffimam

1n

tanto exemplo propofito excitet!

h:

re

Veftrum jam eft, Cives ! tanto Viro & .litterarum noftrarum

q

Antiftii , quem ipfi, de quo certum nobis effe poteft , tantopere

in cultu atque etiam in deliciis habuiftis ; ultimum pietatis & reve-

P

rentiz nobiscum teftari officium , funusque hodie hora llda pome-

lh'ï"'&

ridiana deducendum frequentiffimo tomitatu honorare , in

mortis, nec a veftra etate

E

alieng, medicauonem animum pie di:e-

&uri.k :

P. P. S. S. R. a. d. 1V. Jan. MDCCLXXX.-

&WWWJ

':Uamöæ, uæmmvs REIssfn

M

PRO-RECTOR

. VNIVERSITATI

"

Z

EBERHARDINAE CAR(—

-

Y

u-

E

UE

L. S.

Euroskala Offset

K

E-

-

X

"if

"[ heologi veterani & primarii, do&oris

& quam femifecularis, Viri de hac Aca*

o

W

?

f

fia, de Seminario, quod hic floret,-

FR

,.auk

co:, de univerf re litteraria præclaum

19

gnique ornamenti noftrn ja&tura fatales offert anni, (

VierFarbSelector Standard *

mus, primitias. Quamvis ea non plane ex 1mpr0V4

18

rit, tamque longa annorum feries inter divina benefii

abs .nobis fit referenda, zgerrime tamen divellimur;

*

ftrum, Cives! qui, fcpofito etiam cultu muneruni-

17

amplitudini debito, folo amore in Virum omnium,

ä

16

.mum compulíus non graviffime defideret, lugeat, la.

fequatur morte nobis ereptum Magzificum ac Rev;.

DN. IOHANNEM FRIDERICVM C.

15

ä

Theologiae. Doclorem (5* Profefforem. primarium lonzr

14

Academiae bujus Cancellarium , Serenisfami Ducis Con

clefiae Tubingen[is. Praepofitum gravvisfimum , cujus vit

. "FENE

longo et memorabili decürfü uberiori defcriptione 1-

pro temporis, quo confh-mglmur, brevitate ad pi-

n

accommodatas dabimus in compendio. In hanc luc?

Urbe anno bujus feculi privio, die XII. Maji, Patre!:

| R

HANNE GEORGIO COT'TA , celebri quoi-

d

Bibliopola, cujus,' ut & Avi, ejusdem nominis et

tvois deftripta extat Tub. 1712. (9' 1692. 4. CC

F amiliam illuftrans; matre, £. DNA, MARIA

10

NA,

b DN. M TOBIZE FRID. TAFE

quordam ecelefiae Bobudorfenfis , Filia. — Pofitis in hac-

Cà, :ccedente privata in(titutione, primis litterarum ti

bsvit induffriam , ut vix decimum quartum ztatiS i^

cmtau academice nomen dare poílet, Hinc Philo

^1ftrenueingreffus, ducibus b. Ngu10, RoES-

Ma ïhfüa MaicnuELI1O0, fugc temporis Magifio

boratis peciminibus tam philologicis quam phllOFOPh

fenfaque, Roeslero prafide, differtatione, MDCCXV—

Philofophia honores confecutus, feliciffime finiit.

rum; b. Cagc.Pr Arr11, HoFFMANNI, WEISMA'—

ä

M11, adiit fcholas, varisque differtationibus publii

conjun&is adhuc Philofophie , in qua b. B1iLFING|.

ptorem habuit, litterarum humaniorum & linguart |

ftadiis aa MDCCXXV.- in ordinem Magiftrorum rep .

lis féminarii cheologici clementiffime cooptatus, erud.

2

;

ö Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

E