LXV6c_fol_07

l—

——

—

/

E

PRO-RECTOR

-— :,f

VNIVERSITATIS

—

-a

W

3

Yy

J2 1L

LINE

A

QA

DI

1

l

A.

!

ALl

AR

,

NQ * C AR *O

"

L.

So

i;

ä.)

ER w

'[I

R

P

a

7

É

/|

N

p

:

SS

C

)N

7

;j

x

A

?»"/

|

N ET

A RT

li

i

N

t

Nondum , Cives, Tesquimeniem eXeglmus , ex quo adhuc-

U

düm vividifimo cüm affe&u de(íideramus b. Sehottium ;

/i

dtque nunc non minus acerba clade afficimur, quo!

s

ornamenta

7

D

N R

Z(

CLEMMIVS ncffer pone fequitur, atque ita

N

nofirie Umniverfüitestis duo, prorfus exim

H

25

uno qualít

j&u fatali falce demelfa, perdidimus.

Ja&uram hanc

&o gravius fentimus, quod uterque ty

po fanioris evangelice atque vere apo"

iftolicee do&rinze ex corítcientia addi&tiffimus ,

'eum pupillz inftar fuze habuit;

Arque ut nunc

quod & abun

de ex utriusque doctrinis ac fcriptis perlucet.

H

dicam, arte, fed nativa

dingulariter de CLEMMIO lo

quamuür: tanta js., hon

foliditate 'e

legantia, in animos vel audientium

facilitate, & conjunca cum

wut veritatis cupidos infigni voluptate permu

vel legentium influere norat,

«eret; adverfos autem .certe mitigaret.

Tam amplo przterea eruditionis à

paratu inftru&us fuit , ut philofophica.

quxvis cum theologicis , critica & hi-

Tantis quippe animi dotibus ac tanta

dtorica cum mathematicis cor

jjurixerit.

alacritate-ad omnia prezeclara

:gavifus eft.

^ut:quicquid óbyeniret ac-fponte 1e

fed &-no-

offerret, contingo non tantum in fücc

um & fagguineim cornvertere,

lena indutum forma

xeddere, ac aliorum animiis infinuare

va,'eaque gratiae p

ro ab hocce 7TR

O exfpe&andum fuiffet, nifi rationes

s»olfet.

"Quid non por

i)

corporis jam diu fpem re

liquiffent non 1

ongam? Sedentarive vitze nimis affue-

nmon

amplius potuit,

quo minus ipfi corpus erga/fhuls

!

us impedire denique

3oco videretur efle.

Quumvis iftis Platonicorum , Pythagoreorum:& Stoirorum

xlogmatibus non adfentiamur; .,umimn

m intffe corpori, quafi carzeri; t[fe compe-

ddibus zonflri&lam ; prorfus manti

p atam -etfe;

quu& loro habitaculum illi hiz u[figna«

ila trahunt aliquid ex veritate. "Ciéero quidem,

|

dum tffe &c.,, tamen hvc omn

:

ftoicam iftam phrafin, quse rorpus mat

dpium dicit, hac interpretatione miti-

«3re voluit: ,,

", inquiens, Nofre. At

qui hanc id ptaeceptum Apollinis vim.

j

habet, ut/? quisq

ue nofcat. Non enim id przecipit, ut menibra noftra, aut

ftaturam figuramque nófcamus;

neque nos Cerpora fumus: neque ego tibi

um igitur wo/ze te dicit: hoc dicit: nofce ami-

dicens hoc, torpori tuo dico

H

enum iuum.

iNam :corpus .qu

idem quali vas zff, aut aliquod animi recepfacu-

i

'Ium —e19

Veruntamen in varía vari

orum plilofophemata fuper hac materia

glumus.

Arti

ficiofiffime omnino conftru&a eft corporis hu-

inquirere jam n

smani machina ;

& fi nullo nvo laboret; hominmem miritice exornat, ad pro-

x4ucenda fepe ftupen

da prorfus opéra aptum reddit, éique dignitatem quan-

liat, Proinde uti non repudiandum nobis eft & con-

dam fingularem conci

tenmínendum corpus noftru

m; ita tamen veriffimum eft, nos animum "maxi-

tnasque opes geítare in va

fis fiilibus. Qua ipía imagineS.

"Scriptura fxepius

noftrum vocat Xoixoy, Owvwrov;

Q gaproy, OXapzy

Uutitur, quz? porro corpus

'Cor. V, 1. unde

1^'Cor. XV. atque integra phrafi

3

&zrryeiov Y pucoy oixiary r« G 2

:Kuela.v

etiam. Pauluä mayult $

þ)n/.mæm E

o 0'8 "GO.T ;W ávc ./fnaq: wgn; TOV

v-

L

j

D aol lE uelrwe i L

E DT a ia

T

!

V5 Qiiixl faäpenumero Jli&iüsmodi triftes animi corporisque fcenoe fefe ape-

rire poffunt, ut animus luctans totus —q!uaü refolvatur ia hosce gemitus :

- TaAuuzGQog Vyo drOQwvTos "iC

& T& COjAdTOG T& OuydTS TETS.

M þwem:

Atque ab hac miferia & mortis corpore feliciter liberatus eft VIRP

$Summe Réverendus, Ampliffmus atgue Dignifimur DN. HENRICVS GV|1.

. LIELMVS CLEMIW, $.. Thtol. D, 9. Prof. P. E., Superintendens Q9

Paffor Ettlefie mofire. collegiate: Tubingenfis ,. 'V.IR multifariam .Meriifimus aígue

h

Celeberrimus.

Natus is eft A

lto-Afpergä, þridie Cal. januarii anni MDC XXVI;

Patre ufus PIRO quondam Plurimum Reverendo ac Doüiffmo Dn. M. FRip.

RzixunagDo CrgwmMio, Caftelli Afpergenfis Concionatore; Matre vero

Pranobilifima guondam Dm. SvVSANNA IMAGDALENA, e celebri Crzgssro-

RVM gente oriunda.

Ex materna ftirpe veneratus eft-avum b. Jou. jA€.

CrEssivaM, Paftorem Ecclefix Biffingenfis; proavum b. DavrzpxEM. CLes-

sivM, Superint. Marcogreningenfem; abavum b, VarENTINVM CLESe

^ SivM, Paítorem Wilenfem,. prope Bebenhufam, diplomate. nobilitatis ab

Auguftiffimo. Imperatore Ferdinando ll. dorátum; atavum Mamr. Crrs-

SIVM, Superintend. Stuttgard,, poftmodum Abbaterni Regiofontanum , Theo-

logum. jubilarem, Reformationis quoque negotio cum aliis ab initio adhibi-

tum; tritavum Manr, CressivM, poft varia ob interimiíticam formulam

a fe repudiatam exilia A. MDXLVAII. in Patriam reftitutüm, & denique Du-

calis Confiftorii Affefforem, den. A. MDLII. 'Ex paterna ftirpe avum habuit

b. Jac. FR1pn. CuEM Miv in Palatinatu inferiori quzeftorem redituum &

prafe&um Sulzfeldenfem, & proavum b. Jac. CrYkMmivM, Monafterii

A.

Heilsbronnenfis in Marchionatu Onoldino Conrectorem ,. qui fub initium belli

tricennalis cum aliis fidei apoftolicze confefforibus flebile exulandi beneficium

arripuit, atque polt varia fata Heilsbronns tandem vitam privatam egit, do-

nec ad patriam ccleftem evocaretut. .. MDCCXXXIV. vix puer octo anno-

rum , Parentis præmatura,moi*tä'äliæfepti,' jacturam fecit eo graviorem,, quo

pauciora erant fubfidia, quibus mater vidua ad fe trésque orphanos fuften-

tandos inftru&ta fuit. Factum tamen eft nutu Dei providentiifimo, ut Marcogroe-

ningze fidelitfima inftitutione P'IRI Pluritumn Rzverendi £? Dotf;ff. Dn.LlAmHNII,

Diaconi tum ibidem, munc Paflorir Hofen[ium iMeritifimi, ita perfrueretur, ut

A. MDCCXXXIX, ad fubfellia monaítica promoveretur, ' Denkendorfz b. Ab-

batis DRow MERI, & poftmodum b. Abb. WEISSENSEE, nec non b. Abb.

BeNxGELIiL, b. Prof. STEINWEEGIL, & ultimo femeliri hodieque fuperítitis,

nunc S. R. Dn. Abbatis Blavifontani KzvrrELINI.curis ac ltudiis it

4 pro-

fecit, ut À. MDCCXLI. Maulbronnam promotus b. Abb. Hocis

TETTERVA,

S.. R. Dn. Ább. LaANGI v , tum.Profeif. Maulbronnenfem, &

Ven. MEGER«

LINVMcum frucu audire potuerit. .. Abfoluto curíu monaftico A. MDCCXLII.

"Tubinge in Stipendio Ducaliab initio philofophica, mathematica , hiftorica,,

philologica & rabbinica, docentibus ea Viris celeberrimis b. CnE111NGro,

b. MarcueLi0; b. CANZ10, b, OsrANDRO, b. BILBERSTEINIO, b. KRAr-

110. àc b. Ledore LL. OO. BERnNHanbo, ftudiofe tra&avit, — Pofíea A.

MDCCXLV. Magifterii philofophici honores, primumque inter triginta Can-

didatos locum confecutus, ad difcehd*am«Theoïogigxn'iä adplicult, &-b. Prag-

FIVM; b WEISSMANNVM, b.KremMivU, b. CANZiVM

&

*ac S. R. Dn.

D. CorzA, quem Deus nobis diutiffime fervet, in omnes Théologie partes

collegia iuftituentes per triennium gnaviter audivit, ac tand

em poft defen-

fam ub przífidio Canziano dilfert. theologicam,

ïyüema'ti Heracliti, Quo. no-

mine Dippelianus quidam fcriptor latitare voluit; oppofitam A. MDCCXLVIII.

7

.Stuttgardiv examen theologicum. fuftinuit, ac veniam Miniftris Ecclefize vj.

carias operas provítandi obtinuit. ^ Tubingam tàámen

» jucundiffimam fibi fe.

dem, mox repetiit, & Collegiis privatis in Philofophia & Mathefi harum di-

fciplinarum cupidos egregie adjuvit; ita tamen ut Theolo

gHe practicam par-

tem non neglexerit, fed potius in vicinia Tubingenti E

cclefiis faas operas

multo cum 1tudio & fru&u confecrarit, .. A. MDCCL, Ma

ulbronnam a Ducali

4

[

' AConi.

L LÉ

)P RUTK ——

*

Confiftorio miffas eft, ut vice b. Prof. STETNHoOFERI, tüm veorotáhtis; fun-

Seretur, atque eodem anno officium Magiftri Repetentis in liluftri Stipend.

iheol. ipfi clementiffime collatum eft; cujus partibus omnibus per biennium

dexterrime fatisfecit, àtque etiamnunc a b. Hanrpn

PS

ECH T;i ; jus Canomcu'n

tradentis, ore í

[2

undillime pendere non dubitavit. -

Cum Mathematicis ftudiis mirifice dele&aretur, ceperat aliquando

confilium , iilis fefe totum ac unice immergendi, a quo tamen fe perfuáfioni-

bus b. Prof. lg aNvEris HorFMANNI,.& maxime Reverendi D. HErr-

WAAGII, Decani nunc Goeppingenfis meritiffimi, abít

rádum, & 1heolog1æ

inprimis redditum fuiffe; ipfe publice alias declaravit.

A. MDCCLIH. literarium iter ingreffus e patria E;!eia?:.?l,fwrg::m',j :D:—mn',—/la.

dium, Fra:

4

L

£G

/

?

urium ad AManum pervenit,

Perrexit.hinc eziariam, . GifJam,

M'anpurgwn..(fq[,ï?:!"!ar, Gottingam. . V

IROS maximi nominis , quos ubiqueadiit,

& a quibus humaniffime exceptus eft, commemorare ac enamerare ,. nec char-

tz anguítia permittit, & hiítoria hujus itineris jam diverfis .inferta eft do-

cumentis publicis.

Gottinga fe contulit Guelpherbytum , Bruusvicutm, Hanove-

ram, Hamburgum.

Ex hac jucundiffima omnium deliciarum literariarum fe-

de , itínere per Ducatum Megalopolitanum fado, pervenit Perolitum, deinceps

Pofidamium , porro Magdeburgum & Helmfladigm.

Poftmoduim Halom .adiit,

dein Lipfiam , Jenam, Lrlangam ac denique . Norimbergam; unde Stattgardiam

repetiit ; -onuftus-uberrima meffe, quam illi facere fole

A

nt; qui fati$ praeparati

demum iter literarium meditantur. ^ -

*

Poft. reditum fecefit iterum Tubingam, & muxne.riäwRepefen

tis* þdrro

fun&us, :

nox ot

[«

t

ox»

uttgardiam evocatus eft,.üt vicarias in'Ecelefiis Stut

tS

, ope-

ras proftaret, quibus dexterrime defunétus.:A; MDCCLV, mun

E

us .Profgüb.

,

ris & Paftoris in Coenobio Bebenhufano 'obtinuit.

g.

Eodem adhuc anno matrimonium feliciffimüm iníre ipfi cdntigit cum

Prenobilifima atque omnibus Virtutibus . exornatifima' Dn. MARGARETHA

FnuipERi1CA, FIRÍ quondam Summe Reverendi, Amplifimi; Di

gni fjimi , Dn.Ly-

pov. EsEnu. Fiscugnr, $, $. Theol. DoGorir, Concior

iatorir aulici primarii,

Keclefiarumi Generalis Saperintendentir, Abbatis 4délbergeufis , Confift

orii'Ducaliy aique

.

Ordinum Proviocialium 4 Jcforis, nec non Fauivtrfitatii Tubingenfis Vifitatoris, filia

tertium nata; ex qua filiasfex fufcepit, quarum tamen hodie pef Dei eratiam

faperftites funt tantum quatuor-Przenobiliff-ac Florentilfitize V.

d

E

irgines; 1)Dn.

WirurkrwiNa FuipERICA, nat. A: MDCCLVI.

2) Dn. JóRANNA.HEN-

KIETTA, nat. A. MDCCLVII.

3) Dn. EpERuaARDINA LourzsA , nàt. A

L

MDCCLIX. & 4) Dn. MaRiA ]onaNNa, nat À. MDCCLXIV.

: Ipfa Ma-

ffet fextam filiolam A. MDC

ter, cum pe

efi

:

erepta, d

VC2

derium füi infigne reliquit.

CLXVIL. niräis p'rpematugc yiVis

Bebenhufje nofter b. CLEMMIVS monafticze juvlentu'ti m feptfmum üus-

que annum cuim eximio prorfus fru&tu przfuit, quod admodum muliti- olim

difcipuli etiamnunc gratiflima mente agnofcunt , ejusque vel cineres pia men-

te venerantur. À. MDCCLXL. Monafterio valedicere juífus, Stuttgardiam

clementifiii

me

iiX

vocatus eft, ut in Gymnafio illuftri Mathefin doceret, atque

fingulis feptimanis in Ecclefia cathedrali. orationem facram haberet; qui-

bus mui

1

"

nT

i

ibus etiam iftud. Bibliothecarii Stuttgardiani cum lautiffimo ii

pendio brevi acceffit. Sollicitatus aliquoties ad fuícipienda extra Patriam.

honorificentiflima munera, tamen ex hac difcedere recufavit ; in ipfa vero illa,

meritorum remuneratrice benigniffima, ad majora non tantummodo adfpira-

vit, fed etiam. gratiofiffime. evectus eft, cum. À. MDCCLXVII,

Paftor . ac

Superintendens Icclefize noftrze. Collegiatze , atque infimul Profeffor Theolo-

gie E. coníüitueretur. Ofliciis hifte concione aditiali, & difputationibus ,

quarum altera Do&toris Theologize gradum fibi meruit, & oratione academi.

c2 inaugoratus efL. EHorum fcriptorum titulos:eo minus. recenfere adgre-

dimur, tum quod omnium fimuljcriptorum catalogus dandus effet , isque

adeo numeroíus, ut eum hae paginv non amplius caperent; tum quod &

alibi & inprimis etiam n der Gefchichte dér Eberhard Carls Univerfitzet zu

Tübingen: &c.

accuratiffime. comprehenfa . funt ;

qua omnia.de

RO

nis fe.

amplifüumze & profundz eruditionis teftantur,

qui et?am curis editio

cundae

cXa

M

!

cundz X)O,peris ,gpr-æ&an;iHiixür: Vollft»endige Einleitung in die 'Rei.'ig-ïon und

— immortuus eft.

gelammte 'T'heologie

aletudi-

Apud nos non.

tantummodo Paftoratus officio, quousque id v.

nis rationes permiferunt,

ftrenue perfun&us eft, fed & .praele&ionibus in

'lheologiam maxime mora

lem atque hiftoriam ecclefiafticam applaufum fibi

promeruit.

Cum prima Conjux, cujus fuüpr

a mentionem fecimus, nimis prematura

morte ab ipfo divulfa fuilfet,

D

ad fecunda tandem vot

a fub initium

bi conjunxit Préno-

A. MDCCLXIX. tranfüt, atque vi

nculo matrimoniali f

filiam VIRI

bilifimam atque CondecoratifJ. Virginem Du,

MARIAM ÀVGVSTAM,

Celeberrimi , Experientiffimi atque Excellentiffim

i Dn. D.GrogGt11: FRI1DERICI S1G-

diine, '& fpeciatim zimatomie €

WARTI, in.moflra Eberhardino-Caroliua .Me

Chirurgie Proft[foris Publii Or

dinarii , Medici procterea . Aulici ,

& Stipendii Fron-

4

dmiuiflratorii ; eam quidem ex Conjuge prioris ma-

zenhufani ac Lazarefi 4 cademici

am Matronu, Dn.CitRTSTIANA BEATA nataPr£Eri-

trimonii, Prenobiliffima quond

LIA cujusfpendidiffimam gentem in Prog

"

rammate funebrividuze Ma vcgaR-

TIAEantealiquot annos recenfuüimus;

cuj

usque in vices per vota fecunda fuc-

Dn. CATHARINA SIBYTLLA, vidaa

ce(fit Prenobiliffima & Veneranda Matroma ,

BOZ2ENHARDTIA ,& nzia HARTERIA.

Ex hocce matrimonio A. MDCCLXX.

unicus Filiolus natus ett HENRICVS

WirnrLzMvs, cujus felix ingenium

jam fua

s fpargere ceepit fcintillulas.

Si jam

de rationibus valetudinis CLE

MMII noftri aliquid commemoran-

re non poterimus,

quam fi verba ipfa Expe-

dum fit, id quidem re&ius face

fter catarrhofis congeftionibus, ia-

zientiffimi foceri exhibeamus.

* Beatus no:

deque natis procordiorum anguttiis

& difpnois indies ingravefcentibus,

& concurrente obefitatis fuze moleftia

dudum jam m.ultumque conflictatus ,

catarrhi fuífo

cativi vel apoplexise ferofze .periculum:

usque gravatus; ut vel.

inde praíagire licuerit ;

trifti calamitatum metamorphofi

inque confenfum

tra&is infartisque abdominis vifceribus;

ea hydropis 1pecie,

L

qua- 4friter Me-

fcente jam , natoque, pofi-

dicis dicitur, corripiebatur.

Hoc mali genere na

ea iterum decrefcente, pedumque, femoru

m«

3

^

ibdominis tumore Tubfiden-

lius ut antea anhelofus, ducebat

.

te mire levatus, fpiritum quidem, non amp

moque agilior vegetiorque.

liberius, placidoque fomno refe&us ,

corpore ani

evadebat. Atat, qued ominabar, & neq

ue beatum ipfum, neque alios nmee

liora fperantes celabam, ea proh

dolor! hic erat ma

lorum Syndrome, tan-

fertim gravitas, utinullaamplius expectari

taque ftatus rnorbofi, przegreíli pree

otuerit reftitutio in integrum , atque ita,

de qua femper metuebam., apoplexia

?

ndem mortalitatem. expieverit.;

Hiec ipfe fenfit quoque No/fer,

oppreffus, ta

E

Iternantibus ac flu-

uamvis, ut

id intervalla ferunt, fpe metuque inter ie à

non familiarem fibi

&iuantibus. JEternitatis ceterum meditationem nunquam :

fecit, fuumque ex hat vita difi

ceffum declaravit, tacita

mmortis acerbitate,

eliorem. Symbolum» quod fibi elege-

pro tranfitu in aliam viíam multo mi

rat, totum animi Zpfius habitam nobis fiftit :

.

Plurima quzefivi, -per

fi

ingula quaeque cucurri;

Sed nihil inveni melius quam fidere Chrifto.

Cum ultimus Zpfi il

luxiffet dies, rgxæ&iiïi*ma vero nunc Zidua tultos an-

tea dies multasque no&

es follicitiffimze pro illo curze impendiffet, vix femi-

ab Ea recentibus & candidis ut induere-

chorula ante ultimum halitum ,

tür linteis fibi expetiit, quafi fe Ca

ndidatum. /Eteruitatis fitere vellet; quod &

uc'moribundo pe&ori pulvinar fub-

ipfa promtiffime effecit, atque vix adh

mationes plas animam immorta-

fternere potuit ,

cum inter ejus brachia & accla:

1em Deo tedderet, die hujus menfis X

XVil, VIR annorum quadraginta no-

vem & menfium tantum non feptem.

irriga Optime Deus arefcentes gemiti-

f

ontibus gratie tus folatifluis!

bus viduz & orphanorum animos

ime CLEMMII £erre

Vos, Cives, hortamur, ut cum h

odie corpus exan

reddetur, eam venerationem fpl

endidiffimze lugen

"

ti Familie teftificemini,;

ftis & profecuti eftis.

quà beate defu

i

n&um pridem 'colui

xw.

pP.P. SCSSR. d. xxxe Julii MDCCLX

— NÓ

-—-—-—-D,

,TUB*IN

15

GJE, Tïm'sl, ;

'S-VIGMiUNDïAN

/

V

Z

1

PRO-RECT!

U

Y

VNIVERSITATI-

z

Euroskala Offset

Es

T

X

"ET

A

P

jR Y

TY

Jz2 L

A

DI

l

A.

i

JL

LAR

]

'

NG«CA&*

S

W

&.

R

19

VierFarbSelector Standard *

KXX il

ä

Q

—

AA

e

18

ET o

n

/,

j

&

//

2

17

D

,

74

M

e

d

SNO Nondum , Cives, fesq

»

unn

enfem 'exeg!

(

»

. dum vividiffimo cuüm affe&u delid'-

O Baane Q

16

j/—a

4

u

átgue nuric non minus acerba 6*

,

X'

Z(

CLEMMIVS »cffer poue fequitur, —

;/

x

NYS

Y

noftre Univerfitatis duo, prorlus.

15

,"

x*

z)

2

i&u fatali falce demelfa, perdidim "

Focus

vo ;gravïüs feritimus,

quod uterqüe typo fanioris evangt .

ftolicge doctrinze :ex cori

fcientia addi&tiffimus , eum pupl

N

14

fcriptis perlucta

--

b

quod & abunde ex utriusque doctrinis ac

BN E

J LCENN

dingular

üter de CLEMMIO loguamur: tanta i$-

non dic

facilitate, :

& conjun&a cum foliditate 'eleganti

a, in anl

M

13

dos iüfigl .

vel legenti

um influere norát, ut veritatis Cupi

z

ceret; adver

fos autem certe mitigaret.

Tam amplo pro

uxvis cum theo!-

L

12

paratu inftru&us fuit , ut philofophica g

'lantis quippe 2!*

dtorica cum mathematicis conjurixerit.

alacritate'ad omnia prezeclara ga

vifus elt, "ut:quicquid -

offerret, continuo nón tantum i

B.

füccum & fanguinem 6 -

K

11

"

*

forma reddere., ac aliot

ya,'eag

ue gratiae

plena indutum

VIRO exfpe&tandum -

potfet.

Quid' non porro ab locce

corporis j

am diu foem reliquiffent mon lon

gam? Sedenta

J

10

quo niinus|-

tus impe

dire denique non amplius potuit

3oco videretur efie.

Quamvis iftis Platonicorum, Pyji^ai

4ogmatibus non adfentiamur

; ,unimam inr]fe corpori, U"

I

tipatam elfe; "paua loto habt-

dibus zon[lri&iam ; proríus tnan

x

ia trahunt

dum t[fe &c.,, tamen due

c omii

aliquid ex VerT

ac|s

ftoicam iítam plhirafin, qua& zorpus "

andpium dicit,

Nofte.

Atqui hanc id prc

H

sare voluit: ,,77; inguiens, :

habet, ut/e quisque nofcat.

Non enim id preecipit ; Ut

ftaturam figuramque nófcamus ;

neque nos Corpora 1u|-

z dicit:

G

4icens hoc, torpori tuo dico. C

m igitur uo/ze 1

aut alic—

mum iuum. lNam corpus:quidem quali vas eff,

4um —.,

Veruntamen in varia variorum philofo

iphegna:

olumus.

Artificiofiffime :omrino. conitr -

F

ünquirere jam n

snani machina ;

& fi nullo nzevo laboret, hominem miril s

4ucenda fspe ftupenda pror

Ífus opéra aptum reddit, eld

Proinde uti non repudiand -

E

dam fingularem conciliat.

m 6it5

" H NH

teminendum corpus noftrum; ita tamen veriffimu

anasqueopes geftare in vafis fictilibus.

Qua ipía

imagir .

at Xoixoy, Ovurt

mtitur, qu?e porro corpus noftrum voc

z. Cor. XV. atque integra phrafi &ryetor

npua oitay & 01

l

etiam. 'Paulgä mayult & nenas d o's ''JAQT96 ) xw

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1