LXV6c_fol_05

"

c-

)

Zeee ftnY. r

^

RECTOR

1

VNIVERSI

TATIS TYBINGENSIS.

V L. S.

*

H

iXl

t; eheu! Cives, vixit (CGANZIVS vhucusquc Nofter. Deceífit fta-

tione fua; quo egre pofthac, nec fimplici jaCturá, fuperítites caremus.. Ceffit

inexorabili fato Vir , cujus multiplicata merita omnis pofteritas loquetur,

omnis ztas exofculabitur. . Morti füccubuit, in quo, fi unam exci

tem, nihil non divinum, immortale, eternitate dignum videbatur.

pias mortalitäf

Atnoninultus occubuit. Immo,;ne occubuit quidem, Exulter predá füá ultimus ho«

ftis. Sibitantifper vindicet abjiciendas ultro aftrenuo athleta fragilis naturz exuvias,

cum foenore olim recuperandas. Nec victo talia invidet vidtor, dum ipfemet opima-

ver? fpolia , meztem quippezmmortalemn ,(ibibene confciam, cum füperis reconciliatam,

gloriofos inter triumphos in facratiffimo eternitatis cemplo fufpendereparar. Talem

mori decuit, qualem habuimus, gcutiffimum Pbilofophbum , profundumque 1 beologum, qui

bellum indixerat omnibus, quotquot vel eternz menti mortalitatem obtrudere,

vel beatz immortalitatis letiffimas fpes laceffere adgre(Ii fünt atque dejicere.

Intuemini, quzfo, fed attenti, fed probe digefto dolore pertentati, in tanti prz-

ceptoris imaginem, omni in pofterum ztati defiderabilem, novo veluti vigore re-

vivifcere vifam. Num fatis jam edoGi intelligitis, quam facrum fit, quam invio-

labile illud vinculum ; quod folidiorem quamcunque fapientiam cum fàacrofancta,

ua divinum rerum humanarum reftauratorem. comple&imur, fiducia. Sit vero

aflidua vite dux Philofophia; fit virtutis, vario colore infucatz, curiofüla indagatrix ;

fit vitiorum; füb craffo aére natorum, au(terior expultrix. Jam certe fplendida.eni-

tefcit miferia. . Quam anguítis, quaío, vitam cancellis circumferiptam voluit. na-

tura? Quam breve, quam compendiofum ergo iter; quo nos deducendos füfcipit

philofophia , fuis vel maxime partibus optime intenta.

Quz ultra hofce limites,

fpiflis undique tenebris circumfufos, nos excipiant fata, quam amica iíta nobis fint

futura, quam inimica, vel profunde nefcit obftupefaGta ifta indagatrix , vel fnam

temere periclitatura perfípicaciam eum turpiter prodit ftuporem , quo Philofopho-

rum olim fagaciffimus pronunciare haud veritus eft : omuium verum vibil borvibiliug

efl morte ; uam ea omnium verum eft extvemum : vililque veliquum effe mmortuo videtuv ,

neque bonum meque malum. . Hifce vero flu&ibus agitata, hifce principiis, certe non

multo evidentioribus, imbuta mens, quid.vitia (ibi extirpanda fümat, dum virtutis

nobiliffimos fines,dum rerum humanarum füblimiores nexus, dum fcenz hujus memo-

rabilem exitum velfecura ignorat , vel fomniis fuis, quibus aliquandiu turbari folet,

incautior adnumerat.Hauferit forte sENEcA aliquis e diviniori quadam fcaturi

inegut-

m coníola-

5

tulas aliquas,tum graviter quoque, nec fine omni eternitatis fenfu; Polybiu

turus,fcripferit: ;, Neinviderisfratrituo ; quie(cit, tandem liber, tandem tutus, tan-

dem zternus eít. Fruitur nunc aperto &libero celo: ex humili ac depreffo in eum

emicuit locum, quisque ille eff , qui folutas vinculis animas beato recipit finu, . &

nunc libere vagatur, omniaque rerum naturz bona cum fümma voluptate perfpi-

cit. Erras, non perdidit lucem frater tuus, fed fecuriorem fortimus eft.. Omni-

bus illud nobis commune eft iter? .

uid fata deflemus? non reliquit ille nos, fed

anteceffit., Propius hzc abeft Philoiophia a vera fapientia; fed abeft tamen; fed

vaga tamen & incerta auguítam divinz veritatis arcem circumvolitat; hiatibus la«

borat atque lacunis. Solus hisce, quem cxlitus communicata fpargunt oracula;

lucis fplendor, fola in Chritum humauz gentis ftatorem, fides; fola virtus, quam

fan&tior infpirat divinitatis aura, eas, qug defiderari undique videntur, füppetias

ferant, neceffe eft. Iíto auntem connubio facto , ea demum animum colluftrat at-

que perfundit fapientia, que vitz nou tantum dux, non vitiorum modo expul-

trix, non virtutis duntaxat indagatrix, fed & mortis ipfius vi&rix evadit, — Haec

illa eft fapientia, cujus alumüti , (i vel celum ruat ,. vel fradus illabatur or-

bis, fibi mutuo lxti congratulantur: Scimus, quod [i terveua soflva domus . teutori

diffolvetur, edificium ex- Deo babituri finus, domurm ttan matu fa&am ,. cteruam in calis.

2. Cor, V. , vel & illud Rom.VIIL 11. Si vero Spiritus ejus, qui refufcitavit. Jefum

ex movtuis, babitat in vobis:- is, qui vefufeitavit. Chiflum ex movtuis, 4u vitam quoque

vevocabit corpora veftra ,. proptev tubabitamtem. n vobis Spiritum . [uum,.. O vero bea-

;

tum Philofophum, cui coronàm imponit Theologia:

)

alem triduo abhinc ex amplexu fuo dimifit Aoademia hzc; talis jam in bea-

torum fedibus fulget Vir; quem lugemus, & qui unum nobis, quod nulla unquam

ex animis delebit oblivio, moriens reliquit, fui deiderium, — Juíta igitur eidem

folvenda imperat ipfà pietas; & quam fpatiofum heic ingredi liceret campum, in

digua tantoViro elogia excurrentibus, nifi a nobis moderatius hac partecoli optaffet

Vir. vere Theologus.

Nolumus. itaque Beati manes incondito violáre affe&u ;

Viri

fed nec derogabimus poüeritati,ï noftram in cuftodienda atque ornanda tanti ;

mee«

[

EC

-—

*

memoria focordiram accuratuifæ. Quzs reticénda nóbi$ &runt fufius loquuntur fcrip-

ta, uberius deprxdicabit orbis eruditus.

Vixit (ita recens dolor eandem

am) . r quondam, Summe Reverendus , Ampliffanus atque Ex-

fübinde repetit cantilen

eellentifmus, D N.

ISRAEL GOTTLIEB CANZ,

s

$. Theologie Do&or , atque Pvofe[or in 4hma bac Eberbavdina. Publicus Ovdinavius ,

longe lateque celeberrimus, nec mon Illujivis Stipendi Theologici Supevattendens graviff-

-

iffimus.... Vixit,-1d eft; ea egic, qua vere erant fapien-

E

mus, Patvopus nofler conjunti

L

.

tis, cujus vivere proprium €

ít, adeo, ut quamdiu alicujus eruditionis apud pofte-

ros fuerit vel tenuis fenfü$, & quousque nomen füum Gratiz intellexerint, vive-

re tantum Virum oporteat.

uum: fingulare aliquod fpecimen fuz circa res hu-

d

——

sss

manas vigilantiz in Noftro extare voluerit divina providentia, dubium non ett,

illam telz pertexendz filum exorfam fuiffe a primis ftatim infantiz ipfius annis. Natus

—

DEU

e(t IV. Calend. Martii clolocxc, Parente ufüs, o plurimun Reverendo ac Dodliff-

mo DN. M. CHRISTOPH. BERNHARDO CANZIO, extremis vitz fux

»

-

vemporibus Heimsbeimen[ium , : Leowontane Diecefeos. Paffores Matre , * Ornatiffina

Matrona, DN. CATHARINA , CONRADI MENNERTI, Cazfladienfis Confulis me-

— À

vitiffimi , Filia.

Cum in prima jam ztate haud leves ex eo emicuiffent igniculi;

triviis, Herimontano & Canftadien(i traditus eft, ut prima ibi humanitatis fun-

damenta jaceret. . Inde, auctis paulifper ftudiis, inter quinquaginta monaftico-

«b

rum Gymnafiorum Candidatos, Ipfe decimus , incluti Senatus Ecclefiaftici, qui

--

patrise Ecclefiz neceffitates faprema poft Sereniffimum Principem au&oritate cu-

rat, judicio dignus erar habitus, qui continto Bebenhu(àm, fuperiorem Mufàárum

fedem , transferretur, reliquis.quadraginra Maulbronnam, tum ternporis inferio-

rem ftationem abire juffis, quod fa&um A. clofocclv. inclinante, Bebenhufie, Sum-

eme Feuevando nHocusTETTERO, Prafale, illorum temporum Neiïgre, ftudia

humaniora fuit profecutus, a quibus formandis erant duum viri eximii B. w E15-

MANN; literaturz elegantioris peritiflimus , & B. HocHsTETTERVs, Prafülis

Filius, & fücceffor poftea in ipfius dignitate, eruditionis & prudentiz laudibus &o-

rentiffimus. Horum doGrina & exemplo preclaro'auctus A. MDCCVI. Acade-

miz hujus fübfellia primum confaluravit, ubi füb initium non fine ftüdiorum nora-

bili; quem his ipfis fubinde przdicavit verbis, fru&u audivic . Celeberrimum

NEVIVM, ftili inftitutiones tradentem, poft vero univer(alem hiltoriam priva-

^

tim docentem. In Hebraicis pependit ex ore s. HILLERI, Profe(foris orien-

.

.

talium famigerati

ffimi, cujus profundas meditationes, quód magnam factis lucem

affundebant; in fammo pretio fe habuiffe profeffüs eft. Meraphy(ices ftudium pra-

eünte E. D. HOFFMANNo; türit Illuftris Stipendii Ephoro , ejus in docendo per-

fpicuitàtem nunquam noón míratus, tra&tavit. B. CREVEINGII opera in lectioni-

bus mathematicis, quas tum habebat, . & Collegiis phyfico. experimentalibus ma-

xima animi voluptate ufus fuit. Hàbuic vero & FRATREM, natu iajorem, etiam-

num apud exteros füperftitem ; in elementis mathefeos iüftillandis przceptorem

dexterrimum. . 5. ROESLER VM, Moralium Profefforem, venerandum poltea (o-

cerüm in explicando Pufendorfio , Grotio atque Buddeo coluit ducem atque ma-

iftrum. A. cIoloccIx. captis rite magiftri honoribus Theologiw ftadium fuic

ngreffus, in quo primus ipíi viam aperuit s. b. KLEM M le&ionibus theticis; Th«-o-

logiam Exegeticam a pientiffimo Viro, ». D. HoCusTETTZRO aCcepit, rum Iliu.

!

firis Stipendii Superattendente, poítea Ecclefiz pa(tore vigilantiffimo. — & s. b, rrar-

tto Theologiam Thetico - polemicam, nervofiffime traditam, privata inítitutione

eupidiffime haufit.

In ampliffimum controveríiarum campum ipíum introduxit

Vir füummus, B. 10. WOLFFG. IAEGZR, Univerfitatis i(to tempore Cancellarius,

uo & Przfide publice difputavit: de Pulla Unigenitus, A.cloccxlv. Ex illo tempo-

fé in nümerum Magiftrorum , quos vocant, Kepetentium, cooptatus Theologiam

Inéunre

& Philofophiam docendo fübinde didicit amplius & examinare coepit.

A. cIoIoccxIx. Stuttgardiam vocatus ad' vicarias operás ibi preítandás aíffidue

pro facris roftris verba fecit ad Chrifti populum. — Tum elapfo anno, fecuta prima

vocatio ad Nürtingenfium Diaconiam,

uo tempore B. IO. EBERH, ROESLERI,

Philos, Pratl. Prof. Publ. Orvd-/de bac Univerfitate immortaliter meviti , £? Seininavü

Theologici Ephori digniffimi , filiars, natu maximam, eamque tum virgigem ommbus [e-

xus [ui virtutibus condecovatiffüanam, DN. SYBILLAM REGINAM antea defponfatam

publicis nuptiarum folemnibus, hac ipfa in urbe XI. Cal. Febr. cIo15 ccxx. tori fo-

|

€iam adfcivit; ex qua, efflorefcente dulci(fimo hoc matrimonio, decimam feptimám

füfcepit prolem, quz vero omnis, exceptis quatuor filiis, parentis optimi difceffum

dcplorantibus, in flore tatis czleftem repetiit patriam. — Filius natu maximus, quem

eó magis compellamus, quo certius jamjam coepit veíligia eruditi parentis legere,

eft;

i INobiliffamus atque Confultifymus, DN. EBERHARDVS CHRISTOPHORVS,

vis utriusque Liceutiatus , matrimonio jun&tus, Orzatiffrme DN. REGINAE BAR-

Z

ARAE;

:

ii Prenobiliffini atque Excellentifmi DN. HILLERI , 9. U. D. €? Pro-

Joris Extraovdinavii , vec non Supremi provocationum tribunalis Affeffovi,

$

vaviffii ,

s

TIANVM

filie, ex qua tenerrimus avus duos prognatos vidit nepotes, CHRI

lifr-

GOTT LIEB, & OTTONEM HENRICVM, Super&irgs infüper funt r /Vobi

T$

akl":'

—

imus atäile' Confultiffinus DN. CHRISTIANVS BE.I;TI.AMIN, 7 U. Liceutiatus paviter

dextevrimus ; ]tem , r pluvimum Revevendus atque Doiffmus, DN. M. GOTT-

LIEB CHRISTIANVS, QGeppingeufis Ecclefie Diacomis , qui füperiori anno

conjugali fide fibi adítrinxit, Jrgivem LeGiffman, DN. ELISABETHAM

BARBARAM, Zmi Nolilifimi, DN. IOANNIS CHRISTOPHORI

HALLW/ACHSII, Jdelbergenftum Prafecli , & Feutrande DN. MARIAE

Semm

ELISABETHAE, ex MARTINIORVM ftemmate oriundz filiam.

Claudit

N

»

—

füperftitum filiorum quadrigam , enerabilis atque Clavifmmu; DN. M. GEORGIVS

BERNARDVS, Sucri Miniflerii Candidatus atque Seveniffüni Stipendiavius, quos omnes,

vdidiiadi:

1n prefenti,quo verfantur,lu&u precibus nof(tris atque votis Deo ex animo commen-

DDICTUREETS)

damus, ut fru&tus paternz benedi&ionis liberaliffime percipiant. Sed redeamus ad

EL

Noftrum , quen; laborum primitias dicaffe vidimus coctui facro, qui Nürtingam

incolit. Poftquam annus abierat unus , Sereniffimi Principis juffu, Preceptoris

Collegii alumnorum Bebenhu(ani fparta clementiffime in ipfam collata eft: in qua

cbeunda duodecim annos & trime(tre transegit ita, ut tum temporis ex Bebenhu-

fano illo monafterio, tanquam ex equo Trojano prodierint quamplurimi Viri juve-

nes,omnis generis eruditione folidius intruGi, qua hodienum mirifice inclarefcunt,

Exacto hoc tempore munus Decani iterum apud Nürtingenfes fufcipere fuit juffus;

quum tamen, brevi interjecto tempore, 5. ROESLERI Aoralium Profefforis inopi-

W—.—'— aE

nato obitu fadtum, ut ab Ampliffimo hujus Academiz Senatu, locus in ordine Phi-

lofophorum vacans, faventi(fimis fuffragiis Noftro concederetur, isque primum ad

Obeundam Eloquentie $g Poc[eos Prof. Ordtmarii ptovinciam fuerit dele&us , addito

a Gloriofe Memorie Principe, CAROLO ALEXANDRO, Eplorie in Illuflvi

Btipendio munere, füb initium A. clolocexxxlv, Quam infigniter tum difciplinas

oratorias excoluerit, norunt omnes, quotquot vel ab ore ejus pependerunt , vel

fcripta hoc fine exarara confüluerunt..| Commutavit has difciplinas, publice traditas,

A. clolocexxxIx. cum Profeflione Logices atque Metaphyf(ices, qua mutatione facta

adeo fibi redditus videbatur, ut jam plenis velis in profundiffimas Philofophorum

do&trinas excurreret, éasdemque non minus ore ac fcriptis quamplurimis, tum

dogmaticis , tum polemicis, quz vel remotioribus exteris, cujuscunque reli-

gionis, in pretio efle, eorumque manibus verfari cocperunt, exornaret. Monitus

»

vero fcientiarum ar&tiflimo vinculo, nec pra&icam Philofophiz partem fterilem

eX füá culturà effe voluit, fed integrum difciplinarum moralium ambitum tam

feliciter emenfüs eft , ut Summi quique Viri füos ex hifce inftitutiónibus fübinde

adauctos profe&us diffimulare prorfus nequeant.' Abunde jam puriori luci vindica-

verat philofophicas veritates, cum A. cloloccxzvII. Sereniffimo Principi, & Senatui

Academico vifüm fuerit, tam induftrium atque fecundum DoGorem in Sacratiífimz

Theologiz latifundia immittere , qui & pridem in bellis domini fefe exercitariffi-

mum demonftraffet militem. | Quantum ab illo tempore Ecclefia; Evangelii purio-

ris tenax, quantum (tudiofa juventus, quantum Tubingenfis etiam facris operata co-

hors, Theologum venerata fuerit, id prolixo enarrare preconio, fuperfedebimus,

Meminimus interdicti, quod vel tantillum violare nefas foret. Proftant teftes co-

piofi, facundi, experientia vividiore inftruGiffimi ; Scriptorum copia, Studioforum

defideria, communis lu&tus amplitudo. . Eundem prorfüs Virum in eo füfpexitSena-

tus Academicus, perfpicacem in inveniendo, quod Univerfitati falutare effe poterat;

profundum in dijudicando ; conftantem in exequendo ; fortem atque imperterri-

tum inpropugnando. Fafces Re&oris terna geflit vice; Decanatum in utraqueFa-

cultate plus fimplici ; fuprems Deputaturz immortuus eft. Hanc ultimam vocem

utinam diuturno premere licuiffet filentio! Sed fequamur, quo fata trahunt, quo &

ultima hujus monumenti pars nos perducit.. CANZIVM intuiti fumus, qualem

habuit eruditus orbis, Ecclefia; Academia, Familia, omnis civitas. Accipite, qualem

acceperit czlitum univerf(itas.Promiferat vitam longevam,corporis habitus a teneris

vegetus , quem fingulari vi&tus temperantia fervavit auxitque, At ex quo Deo pla-

cuerat, inopinato dulciffimz Conjugis, quam in oculis geftavit, difceffu, quem trien-

nio abhinc ex hac eadem attoniti denunciavimus tabula, teneram ipfius fauciare &

tantum non prorfus exanimare mentem, veré fen(it, dimidiam füi partem jamjam ex-

fpiraffe. Memor igitur continuó funeftz hujus ja&turz;illam Philofophiz partem, quae

mortis meditatione abfolvitur, fuam prorfüs facere inítituit , amicis haud obfcure

roperantia fata prefagiens. Nonus hodie labitur dies, ex quo roftris facris ulti-

m quafi valejnemine tamen talia ominante,dicere vifüs. Mira alacritate; confüeta

oris mellitiffimi facundia ad infignem auditorum numerum verba fecerat,de navicula.

illa, ad clavum fedente potentiffimo Servatore, ex minitantium undarum voragi-

ne feliciter elu&ante. O Beatum Noíftrum ! qui brevem poft czli ferenitatem

vehementiori tempeftate exorta jactari quidem & ipfeac concuti , at fi

u

b eodem prafi-

dio neutiquam conquaffari ac fubmergi fenfit naviculam fuam. .. Hilari igirur

ac tranquillo animo illum. ipfüm diem , qui XXVIIL fuit Januatíi, & fere

dimidiam no&tis partem tráhsegerat, bene valens apparenter Vir egregius, nec ante

cubitum quam iret, ullo de dolore conqueftus. . Sed vix aliquot horas fomno cor-

Bo-

xeptus fübitoque expergefadus d. 29. )horamatutina fecunda fenfüm aliquem fri

rs

D

ris 'enfit per totum corpus; qui ;abr;p;næ iterum fomno poft aliquot horas. auctus

fent! ebatur, ut juberet patiens coriclave calefieri. Tum demum hora VII, e le&o fur-

£

ere & negotiis conlüetis, quibus indefeffus quotidie inhiare folebar, vacare vole-

bat.

Sed vix affedit & fenfit lánguorem totíus corporis, articulos ubique; inprimis

citca ifchia, dolentes, atdoremque totius corporis. Quare mutato con(ilio le&um re-

pet it, & ab eo tempore ardorein corporís au&tum animadvertit, donec hora circi-

ter X. ante meridiem medicum aéceríi curaret ,. qui vires quidem adhuc fatis inte.

gras, fed pulfum magnum & celerem deprehendir. Siris etiam ürfit vehementiffima.

Extemplo vena pedis fe&a eft; quo fa&to dies placide rransibat; nifi quod pulfus füb

vefperam aliquanto celerior evaderet, quare veficatorium brachio dextro adplica-

tum fuit & adhibita func convenientia medicamenta interna. Nox infequens erat

quidem multum infomnis, quoad r :liquà tamen fàtis placida. Per poctem autem in-

gruebat refpiratio difficilis, parva, velox, dolens cum (ibilo aliquo & cum intercur-

rente fübinde fenfü caloris in guïctæ;&*.-e, fme magno tamen molimine mufculorum

'exercitata. Medicus d. XX X. mane acéedens patientem dehisce queri perceperat, quo-

niam vero dolorem non valde fenitilem effe audicbat, nec pulfüm celeriorem aut

grandiorem factum effe (enferat, prioribus medicamentis egrotum infiftere juffit,

admixtis etiam quibusdim antafthinaticis medicamenris; alfhmatis enim mole(tiis

sprorum fanis etiam diebus nonnunquam centari noverat, Eo die vero tantum ab-

eít, ut malum decrefceret, ut potius in latere dextro peGtoris fedem fixum caperet

'& usquead XXXI. diem profunde pe&tüs penetrare videretur, & réfpiratione füffoca-

tiva, per vices redeunte, pulmonem doxrrüm inflammatum five peripnevmoniam

veram eloqueretur, Cumque palíus (imu! effec aliquanco durus & valde conciratus,

denuo vena in brachio dextro fe&ta eft, ;cruor vero emiffus crufta inflammaroria

flavefcente fere totus conftabat, reliqua vero pars loturam fere carnis referebar. Vi

debantur eo die omnia effe aliquanto placariora. Sed nec die L. Febr. ullum adhuc

cri(eos fignum neque in urina, neque in pulfü neque inrefpiretioneadparebat. Pul.

fus idem fere; nifi quod aliquanto remiffior effe videretur. Nullo modo hucusque

vel leviffimus mador cutis excitari poterat. Inftitum tamen eft diapnoicis, diapho:

reticis, refolventibus, humeGtantibus & becbicis medicamentis. Videbatur intzr.

dum corpus egrum obfequi velle, cutisque aliquanto mollior evadere. Sed mox

quicquid madorem aliquem nunciabat, retrocedebat. Nulla ramen vefpera, nulla

|x

nox erat quietior, quam quz I. & II. Febr. intercedebac. Pulfus pacatus. Senfus do.

;*..*is.-.m-w.......,ï :

Joris minor. Refpiratio levior. Maite e le&to furrigi petebat &ger, alvüm folaturus,

quz haétenus quovis die refpondebat ; fed vix lecto rurfus adfixo refpiratio cum fibi.

loftertorofo & pulfus intermitrens, Aere qüovis momento variabilis, obfervata (unr.;

vox faucibus hafit ; interdum quadam verba prolata fant ; fpasmi leves oris fübinde

intercurrerunt, adeo, utad proximam analy(in omnia componi viderentur. Pracfens ta-

men & miro robore confirmatus comparuit Noftri anjmus, uti iningreffu pugnz, fic &

multo magis cominus adfulgente vi&oria, & palmam oftentante Divino brabeuta,

atriduo ante mortemimminentia fata diferte predixeratAmico, cui & privatiffimz

Qll

voluntatem fuam de iís figaificavit, queante &poft mortem obfervari optaret. Hoc

volutantem imo pe&ore,tantum abeft, ut cerror aliquis perturbaverit, ut fpiritupotiu:

quin & fronte & geftibus exultare viderecur. Eodem die oculis ad.coclum converfis, «/

quam, iaquit, ferra ordet, quumceluim adfpicio/ U fulciret iftud animirobur, Theolog?

dignum, ad oracula preftantiffima ,tanquam facram confugitancoram,quz & ipfe gra-

viter excitavit, & cupide ab aliis propotita füo comprobavit calculo. Ultimis vicz ho-

ris Amico, facris ipfüro fenrentiis allocuto, ferena fübinde fronte mentem expreflit,

eundemque verbis interruptis monuit, quibus oraculis füftentari atque armari cupe-

ret, Petiittandem, ut ex Rom. VIII. ipfi quzdam proponecrentur, Prolatis duobus vel

tribus oraculis,/ee, ait; fed adde uuin. Memores Amici, digitum forte intendi ad tex-

tum B. funebrem, qui eodem capite continetur; & commate quidem 10. & rr. hec

confeftim verba excitarunt; quibus auditis, valde gavifus, refpondit: itz quidemve&ifji-

vit

»

3e. Hancitaque mentem fibi conftantem ad'extremum usque halitum demonftra

Vs

qui tandem placide beatequeredditus paulo poft dimidium horz ànte mceridiem diei,

quo Servatoris in templo dedicationem devota recoluimus memoria.

- Habetis heic, Cives, imaginem Viri, quem amaftis, qui & totum fefe vobis, iis ma-

xime confecraverat, qui in Stipendio Theologico paternam ipfius curam meruerunt,

adumbratam. Sit ilía vobis, fiteeternitati facra. Neque arbitror, monendos vos effe ad

füpremum illud officium riteperagendum,ad quod ve(tra

vos pietas ultro extimulatat-

que compellit. Inrem quaefo veftram convertite preces, a B. olim füb finem 77 Diff

e Immortalitate anime, fufas, queis graviter deprecatur: Tu! adoranda Majeftas, es

beatiffime immortalis: provideas ergo, obfecramus, ut fugaciffimum tempus femine

&ternitatisreddamus fixum, Tum futuris prxfentia rite conne&tentur: tum noftrarum

a&tionum flabilietur harmonia, perfe&tionum tuarum imagini conformis, Quod (i fue-

ris exfecütus, in noftrz mentis immortalitate immortalis tua Majeftas omnia eritin

L. st

ómnibus. -Amen!,, Ita faxit Deus , ita vos beneamet. P. P. d. V. Fcbr. MDCCLIIQL

—

TVBISGAF', I:I"liTERIS" ERHARDTIANIS.

c-

)

Pa P ET

z

RECTOR

5

Z

VNIVERSI

TATIS TVBINC

L. SI

af

þ'ixic, cheu! Cives, vixit CC ANZIVS -hucusquc N-

tione fua, quo egre pofthac, nec fimplici jacturá, füperftit

inexorabili fato Vir , cujus multiplicata merita omnis p|-

X

omnis ztas exofculabitur. . Morti füccubuit, in quo, fiunam |

tem, nihil non divinum, immortale, zternitate dignum videbats

W

Atnoninultus occubuit. lmmo,ne occübuit quidem. Exultet pri

ftis. Sibitantifper vindicet abjiciendas ultro a ftrenuo athleta fragi

cum foenore olim recuperandas. Nec vi&o talià invidet vi&tor, di^

ver? fpolia ; smeztem quippezmmortalen ,fibi bene confciam, cum füp! -

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

gloriofos inter tríiumphos in facratiffimo zternitatis templo füfper

mori decuit, qualem habuimus, acurzffmmum Philofopbum , p;:()fundumi

18

bellum indixerat omnibus, quotquot vel xternz menti morta:

vel beate immortalitatis ltiffimas fpes laceffere adgre(li funt at -

Intuemini,.quæfo, fed attenti, fed probe digefto dolore pertet

ceptoris imaginem, omni in pofterum ztati de(iderabilem, novc-

17

vivifcere vifam. Num fàtis jam edo&i intelligitis, quam facrur

labile illud vinculum ; quod folidiorem quamcunque fapieotiam s

ä

16

qua divinum rerum humanarum reftauratorem. comple&timur, | .

affidua vitz dux Philofophia; (it virtutis, vario colore infucatz, cu

Ls

fit vitiorum; füb craffo a&re natorum, aufterior expultrix. jame-

tefcic miferia.

Quam anguftis, quzífo, vitam cancellis circumfà-

15

ä

tura? Quam breve, quam compendiofüm ergo iter; quo nos d€-

philofophia, fuis vel maxime partibus optime intenta. Qu ult -

14

fpiflis undique tenebris circumfufos, nos excipiant fata, quam 2

futura, quam inimica , vel profunde nefcit ob(tupefa&a ifta ind

j*

l

temere periclitatura perfpicaciam eum turpiter prodit ftuporem

rum olim fàgaciffimus pronunciare haud veritus eft : omnium Y?—

,

13

eff movte nam ea omnium verum eft extvemum : vililque veliquum £*

neque bonum neque malum. .. Hifce vero flu&ibus agitata, hifce prie

12

multo evidentioribus, imbuta mens, quid vitia (ibi extirpanda fü

.':

nobiliffimos fines,dum rerum humanarum füblimiores nexus, dum f

.

rabilem exitum velfecura ignorat, vel fomniis füis, quibus aliqua-

incautioradnumerat.Hauferit forte sENECA aliquis e diviniori qua

da

11

tulas aliquas,tum graviter quoque, nec fine omni zternitatis fenfujl:

turus,fcripferit : ;, Neinviderisfratrituo ; quiefcit, tandem liber, t

10

dem zternus e(t. Fruitur nunc aperto & libero celo: ex humili 3

emicuit locum, quisque ille eff , qui folutas vinculis animas beati-

nunc libere vagàtur, omniaque rerum naturge bona cum fumma

cit. Erras, non perdidit lucem frater tuus, fed fecuriorem for

bus illud nobis commune eft iter? .

uid fata deflemus? non rel

anteceffit., — Propius hzc abeft Philoiophia a vera fapientia;

fed,

E

vaga tamen & incerta auguftam divine veritatis arcem circumvo

borat atque lacunis. Solus hisce, quem calitus communicata

lucis fplendor, fola in Chritum humanz gentis ftatorem, fidessi-

fanCtior infpirat divinitatis aura, eas, quz defiderari undique vi

ferant, neceffe eít.

Ifto autem connubio facto , ea demum anin

E

E

t

que perfundit fapientia, quz vitz nou tantum dux, non vitio

.

trix; non virtutis duntaxat indagatrix, fed & mortis ipfius vi&

illa eft fapientia, cujus alumni , (i vel celum ruat , vel frad-

ä

bis, fibi mutuo l!xti congratulantur: Scimuj, quod [i tervema -8o,

diffolvetur, cedificium ex. Deo babituri fmus, domum ttan matu fattam .

5

2. Cor, V. . vel & illud Rom.VIII. 11.. Si vero. Spiritus ejus, . qui

ex mortuis, babitat in volis: i, qui vefufcitavit. Chriflum ex movtui)

vevocabit corpora veflva , proptev subabitantem dn vobis Spiritum. [ud?

tum Philofophum, cui coronàm imponit Theologia!

Talem triduo abhinc ex amplexu fuo dimi(it Aeademia hzc

torum fedibus fulget Vir; quem lugemus, & qui upum nobis, qu.

3

eX animis delebit oblivio, moriens reliquit, fui de(iderium.

folvenda imperat ipfa pietas; & quam fpatiofüm heic ingredi lic-

digaa tantoViro elogia excurrentibus, nifi a nobis moderatius hac:

2

ir. vere Theologus.

Nolumus.itaque Beati manes. incondito|-

fed nec derogabimus po&erita;i,. noftram in cuftodienda atque

1

ö Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

:

1

E