LXV6b_fol_1

a 272 ;

x

RECLIOR

AC AHUBAZMIJ/E

EBERHARDIN/E CAROLIN/E

E u

] Junquam fere tanto animi adfe&u perturbati , tam jufto dolore

coufe&i, ad vos,

. Cives, verba fecimus. Ereptus eft enim nobis prze-

matura morte, quexh vos, quem nos, quem boni omnes fincero amo-

re complexi funt ac magna obfervantia coluerunt —

Aut quis inter

nos non amaverit atque coluerit CtosstuM noítrum, qui vitam omnem

indagandse docend:eque veritati & vitze civium confervandze impendit ? Sed

haud opus eft longa meritorum illius commemoratione. Enarrabimus fine

arte

/

& more apud nos recepto , paucis verbis, vitae ejus rationes, &

nulli non intellizent, quam juftus fit dolor, quo non folum dile&tiffima

viri beati conjux cum liberis, aliique aut con/anguinitatis affinitatisve

aut amicitiee vinculo devincti, fed &, qui academlæ noítrae bene vo-

lunt, omnes ejus morte adficiuntur.

Natus erat CAROLUS . FRIDERICUS CLOSSIUS

a.d. VIH. Calend. April. A. R. s. MDCCLXVIII. Honsholredykii Batavo-

fum, patre viro b. JotANNE FnrpER1COÓ Crossro, medico celebratiffimo

& matre b. CugisTINA FRipERICA n. KwAvsrA.. Jam in puero przeclarze

ánimi dotes confpiciebantur; cum vero pater, occupationum multitudine

diftentus, eum ipfe educare non poffet, dile&tiffimum filium, annum zeta-

tis fecundum agentem , con"angumeorum Kirchoteccize. degentium, &

inprimis Ven. HILI.ERI , tum temporis przeceptoris Kirchoteccenfis ,.nunc

paftoris Dettingenfi $ curze demandavit, quo duce Nofter pueritiam litte-

rarum elementis exercuit, omnibusque, quibus puerilis zetas erudiri folet,

ita imbutus eít, ut, statis anno decimo quarto vix exacto, Tubingam

commigrare & ftudioforum numero adfcribi poffet.

Etiam Tubmg;æ. quantum infitus animi vigor, cum indefeffa dili-

gentia junctus, poffit, maturo diligentize fru&tu comprobavit adolefcens

CLossiUs; Audiens enim viros celeberrimos b. ProUcouET, BOECK,

ROESLER, PrrErpERER, Logicam, Metaphyücam Hiítoriam, Geome-

triam & Phylicam exponentés, & przeterea in ftudium linguarum, grae-

cze, latinze; francogallieze, italicze, &anghcæ ducibus privatis doctoribus,

incumbens, in omnibus hisce non parum profecit, ita ut haud multo poft,

fuadente ipfo, quem pater ftudiorum moderatorem ei dederat, doGifli-

mo Medico, ProucQuzETo, a

medxunæ ftudium accedere & viros doCtif-

»p

6

( 4.

fimos

V X

/

fimos SiawanT, Sronn,ProvcoveT & REsts, Anatomen corporis hu-

mani, Phyfiologiam, Botanicen, Hiftoriam naturslem, & artem obftetriciam

docentes audire illi iceret, — Salutatis poft biennium Mufis Tubingenfibus,

primo Hanoviee Hefforum linguas recentiores, belgicam inprimis ac angli-

cam, fümmo ftudio curaque didicit, deinde vero, Berolini medicinze &

chirurgie ftudia perfecutus , pependit ab ore virorum celeberrimorum

ScHMUCKERT, qui ftudia ejus medica moderatus eft, & Vorri, qui pa-

tris inftar illi fuit,

Sed hosce potiffimum viros fecutüs , neutiquam

tinien ab aliorum 'confuetudiné & colloquiis abítinuit; Audiit enim

rión folim preeter illos, clar. viros WArTER, GoeENNER & KrAPROoTH,

Anatomiam, Pathologiam, Therapiam, Chemiam & Pharmaciam docen-

tes, fed & ex confuetudine & colloquiis aliorum, quibas Berolinum abun-

dat, virorum, artis medicze peritiffimorum, e. g. TaEpEN, BiraveR , Hinz,

SErLE &e. magnam (éepit utilitatem.

Inprimis etam alii, in cele-

bérrima hac urbe oblaüis, opportunitatibus & do&trinam jam partam ad-

augendi occafionibus, ita ufus eít, ut omnia, qusacunque occurrebant,

in utilitatem fuam converteret.

Ductore enim WArTEno per tria fe-

meítria hyberna mortuorum corpora incidit, ductore Vorro artem obfte-

E:

triciam exercuit, privatim inftituit diffe&iones & operationes chirurgicas,

& quofidie curationibus & operationibus chirurgicis in nofocomio, la Cha-

rité diCto, interfuit. Exacto Berolini integro triennio, fümmo femper me-

dicee artis excolendae ftudio ardens, Herbipolin ad cel. SreBor.p con-

tendit, cujus viri, fingulari amore illum complexi, opera & auxilio, pree-

cipue, quos in chirurgia & anatomia, in operationibus & in cal-

culi fe&ione jam fecerat progreffus, haud parum adauxit, Sed nondum

expleta erat ferventis animi fitis. Anno enim MDCCLXXXVIII. Mar-

purgenfes Mufas invifens, cel. Moewcn Botanicen, Materiam medicam,

Pharmaciam & artem , formulas medicinales praefcribendi, & cel. BAr-

piNGER, Hiftoriam medicinze litterariam, Medicinam veterum, Patho-

logiam, Semioticen, Therapiam & Medicinam forenfem exponentes audiit,

& inprimis ex hujus confu(etudine & preftantiffima bibliotheca magnum ce-

pit fru&um. Tot tantisque ornamentis & divitiis redundans jam Nofter, no-

vam divitias fuas augendi occafionem nactus eft, cum A. MDCCLX X X XT.

a ce. TuEpEN, exercituum prufficorum Proto - chirurgo , muneri

Chirurgi przetorii admoveretur, hocque munere per aliquod tempus fun-

geretur. Quoniam vero, quod brevi exarfurum putabant tum temporis

ommes, non exarfit bellum, mufas Marpurgenfes repetens , fcripto libel-

lo:.de du£toribus mlm' Lithotomi Dottotis med. honores adeptus *e(:Pc.

Et jam emenfus erat, quem in academiis emetiendum fibi propofuerat,

campum ; Quare reditum in patriam moliebatur , abundans doctrina &

Sed

cum primis anatomiz G chirurgie fcientiis doctiffime eruditus.

talis vir haud diu poterat deliteleere. — Vix ac ne vix quidem acade-

miam reliquerat; cum illi a Celfiffmo comite de Hochberg in Silefia mu-

nus Archiatri & eodem fere tempore a Senatu noftro academico offi-

cium Profefforis Chirurgiae & Anatomise .dffg'rretur. Praetulit 'Cngsxus

inunus academicum,

ic

Et certiffime nunquam poenituit Senatum academicum fiducise, quam

in ingenio, eruditione & diligentia ejus pofuerat. Funéctus eft enimCrossivs

munere illi demandáto tanto ftudio, tantaque alacritate, ut non folum utilitati

falutique fingulorum civium, quibus opera illius in curandis morbis femper

fuit promptlfïïma confuluerit, fed & affidua in docendo pariter ac fcriben-

do opera commodis reipublic:e litterariee univerfas & inprimis noftree Mu-

farum fedis inferviverit, huieque haud parum decoris & dignitatis adjun-

Xetrt.

Complexus eft autem docendo plures fcientias, Anatomen corpo-

ris. humani, Phyfiologiam, Chxrurglam medicam & artem obftetriciam ;

nonnunquam & de morbis venereis, de luxationibus & fra&uris, de liga-

turis & de operationibus differuit, & quotiescunque natura rei hoc po-

ftulabat, difeipulos ipfos manus admovere docuit.

Scripta, quibus

b. Crossrus nominis gloriam fibi comparavit ( nolumus autem complura

alia, variis ephemeridibus artis medicae litterariis inferta,. commemora-

re) funt przeter differtationem fupra laudatam fequentia :

Analeda quszdam ad methodum Lithotomis . Celfianam

MDCCLXXXXIH.

Translatio Operis Soemmeringiaui . de Comons humam fabrica , in

fermonem latinum ipfius Auctoris fingulari rogatu fufcepta. Traj. ad

Moen. MDCCXCIV. Vol. I. & II. MDCCXCVI. Vol. IlI. 8. maj

]

Diff. de Perforatione offis pectoralis. Tub. MDCCXCV.

Amerkungen über die Lehre von der Empfin nd zchkezt und Reizbark czt dez

Thole. Tüb. 1795. g.

Ueber die Luflfeuche, Tüb. 1797. 8

Ueber die Enthauptung

Tüb. 1797. 8

Quod ad vitam amici noftri defuncti privatam attinet, feliei matri-

monio jun&tus erat Lours;e AvausmT , filiee conjunctiffimi noftri Colle-

gv Bokckir, faeminae, virtutibus, quae ab uxore poftulantur & matre,

infignis.

Ex hoc conjugio nati funt FmipERiCUS n. d. V. Martii

MDCCXCIV. primis jam menfibus iterum exftin&us , & adhuc fuper-

ftites, WaArrERUS FRripERICUS n. d. XVII. Sep. MDCCXCV. &

HrERMANNUS FnrpeRiCUS n. d. VlII. Dec. MDCCXCVI.

Tam felix fauftumque fuit CLossrr noftri currieulum, fed proh dolor!

fubito illud videmus abruptum. - Sub]ungemus morbi, cuijam anno seta-

tis XXIX. füccubuit, enarrationem, a viro Experient. Dn. Prof. PLouc-

QUET confcriptam.

, Beate defunctus: & nunquam fatis lugendus defide-

randusque Notter va]etudme gaudebat fat firma , qualis & flori szecatis,

in qua confütutus erat, xefpondere debebat. Inprimis eximio vale-

bat robore mufculari, etfi delicatior.corporis compages & facies:ex-

color illud non prodebat. - Attamen valetudo ifta, tot tantisque, . iisque

grav1bus negotiis & laboribus, quibus llle. fefe obruebat, diutius perfe-

rendis imparem fefe commonftrabat.

.Etenim improbus numerus ca-

daverum , qus proxime elapfa hyeme apportari curaverat, quibusque

fecandis ultra officii rationem affidue incumbebat, aliis laboribus & practi-

cis & litterariis & academicis interim non celfantibus , occafionem prz-

buiffe videtur concipiendi typhi, quem petecchize comxtab*mtur, & quo

inde

inde a die 23 Mart. anni currentis periculofiffime ultra tres fepti-

manas decumbebat; Moc tandem fuperato & infecuto ahquo exan-

themate purulento reconvalefcens aliquoties . per Rhedam in campos

eductus fuit, fenfimque vires recuperare videbatur.

Verumtamen

remanens pulfus jugiter febrilis, nulli remedio cedens, & tufficula aliqua

omnem curam abjicere vetabant, anguemque in herba latentem prodebant.

Accedebat anamnefis pulfus intermittentis; & graviorum fuübinde ab annis

perpefforum infultuüm fpafticorum, qui jam abdomen,jam pectus dolorifice

petebant, adeoque fi non vitium quoddam gravius, tamen difpofitionem

& tendentiam morbofam ad hafce partes innuebant.

]am & dyspnoea ve-

hefnentior, fpafticse olim perpeffze fi milis, per vices invadebat, magis ma-

gisque & increbefcens & ingravefcens cum fenfu ponderis in thorace fini-

ftro reconditi, cui tandem oedéma pedum & denique manuum fe affocia-

bat, pulfu interim haud quidem anomalo , at jugiter febrili. « Quae omnia

five dudum coeptum, five fub & ex hoc morbo exortum, dirum pericar-

dii hydropem fufpicari morbumque infanabilem pronunciare jubebant. 1ta

demum :eger fummopere extenuatus die ro Maji hora noéturna circite

nona exfpiravit

Inftituta per difeipulos Beati fectio anatomica veritatem

captze fufpicionis comprobavit; Etenim fola thoracis contenta morbofa re-

penebantur

Scilicet pulmones leviter.ad. pleuram accreti, decolores, &

denfi deprehendebantur &per fatis amplam regionem cellularum quafi

vomicee numerofee minutze continebantur & ex aliis cellulis purulenti quid

emanabat : etfi eJus generis fputa nunquam prodnfï'ent

Przeterea aquae

aliqua quantitas in cavo thoracis aderat, preecipue vero hydrops pericar-

dii deprehendebatur, utpote quod làticis uncias tres continebat. ln ipfo

corde praeter pfeudopolypos præternaturale nil detegi poterat E

Sub imminente corporis ruinà femper retinuit vir b. animi conftan-

tiam & ferenitatem, ita ut nunquam de doloribus conquereretur, &, cum

medicus, cujus fideliffima amicitia per totam vitam Íru&us erat,

& nunc przcipue fruebatur, paucas ante mortem lhoras de appropin-

quante morte, de vita poft mortem exfpectanda, de Deo rebusque divi-

Bis cum illo ]oqueretur, jam - dudum | f2 ad id, quod ipfi immineat ; WIB

paratum , imperterritus refponderet.

Efferetur funus hodie hora pomerid. IlI.

Quod fupereft , Cives, (anguftia enim fpatii plura addere 1mped1t )

recemur Deum, ut in pofterum cafus funeftos omnes a fplendidiffima &

dilectiffima Viri b. familia avertat & depreffos. animos erigat atque corro-

boret. Potiffumum vero Praseceptoris folertiffimi, ex oculis jam fublati,

memoriam ex animo nunquam . dimittamus, fed 1llam imitatione eorum ,

quie in vjvo coluimus & amavimus, femper denuo excitemus.

P. P. fub Sigillo Re&orali d. XIII Maji MDCCXCVII

n EAC 77 RRR RRU OET N zi ao

TUBINGZE

LITTER*S

FUESIANIS

Ev p

Amoc danet

inde a die 23 Mart. anni currentis periculofiffim-

ianas decumbebat; Hoc tandem fuperato & inf

V

Z

themate purulento reconvalefcens aliquoties . per

eductus fuit, fenfimque vires recuperare videbat:

remanens pulfus jugiter febrilis, nulli remedio cedei-

U

Y

omnem crram abjicere vetabant, anguemque in herba

Euroskala Offset

T

X

Accedebat anamnefis pulfus intermittentis; & gravior -

perpefforum infultuüm fpafticorum, qui jam abdomen;.

petebant, adeoque fi non vitium quoddam gravius, "

S

W

& tendentiam morbofam ad hafce partes innuebant.

hetnentior, fpaftieze olim perpeffze fimilis, per vices i1-

19

R

VierFarbSelector Standard *

gisque & increbefcens & ingravefcens cum fenfu pon.

ftro reconditi, cui tandem oedema pedum & demquq

18

bat, pulfu interim haud quidem anomalo , at jugiter -

five dudum coeptum, five fub & ex hoc morbo exor

d.

dii hydropem fufpicari morbumque infanabilem pronu -

demum zeger fummopere extenuatus die ro Maji hts

O Baane Q

16

nona éxfpiravit.

Inftituta per dlfmpu]os Beati fe&la

captze fufpicionis comprobavit; Etenim fola thoracis —

15

periebantur. . Scilicet pulmones leviter.ad pleuram |

Focus

denfi deprehendebantur &per fatis amplam region-

vomicee numerofze. minutze contmebantur & ex aliis ci

N

14

emanabat: etfi €]US generis fputa nunquam prodiiffe -

aliqua quantitas in cavo thoracis aderat, præmpue Y

M

13

dii deprehendebatur, utpote quod làticis uncias tres.

J FENN

corde proeter pfeudopolypos præternaturale nil deteg?

L

12

Sub imminente corporis ruina femper retinuit V

&am & ferenitatem, ita ut nunquam de doloribus cc-

11

K

medicus, cujus fideliffima amicitia per totam V.

& nunc pracipue fruebatur, paucas ante mortem -

J

10

quante morte, de vita poft mortem exfpeGanda, de -

gis .cum illo lotheretur, jam - dudum & ad. zd ng

l--

garatum , imperterritus refponderet,

I

l

" Efferetur funus hodie hora pomend JII.

H

Quod fupereft , Cives, (anguftia enim fpatii pïq

precemur Deum, ut in pofterum cafus funeftos omn

dilectiffima Viri b. familia avertat & deprelfos. animos -

G

boret.

otiffgum. vero Prseceptoris folertiffimi, &

memoriam ex animo nunquam dimittamus, fed 1llaq

F

qua in vijvo coluimus & amavimus, femper- denuo |-

P. P. fub Sigillo Re&orali d. XllI Maji MDI

E

:——-'-'4

TUBING/E

D

LITTER!S FUESIANIS!

]

llllllllllIIUl l I

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

-