LXV6a_fol_235

]| TL C TOR

: z

SIS

UNIV:

E

RSITATIS TUBING

GEN

Le&ori Benevolo S,

&

Z

-

Pt

V

Uänciuam multà autoritate, meritis ac honoribus,

infignis decedit, cui hedie exequiz fiunt, ir Perreverendá Dignitate d Ans-

d

"J

r

,

a

?

DOMINUS JOHANN-CONRADIS ZELLER, Cenobii, quod eft in pro-

*

i

7

G

2652)

plitudine, canis praterea, annisque, ut maximà Con[picum,

2

Y

s

:

pinquo, Bebenbufasi PRZESUL ET ABBAS meritiffimus, Sereniffimo W'ürtembergie DU CI à Confiliis Ecclefie ac Comitiorum Provincia-

2

l

L

92

2

(

o

a

lium Majorum Graviffimis: abfit tamen, optimum vit4, feniique tanti, dum colligimus,

ut prater laborem ac dolorem, facrarum literarum du&u,

z

Zz,

C

quid aliud fibi optant , uifi longam infirmita-

Y

p

7Z

ZÉ

l-

77.

;,æ

aliud pronuntiemus. ^ De fenio quidem re&iflime Auguftinus :- Cum bominos optant fibi [enetutem,

z.

z

2

7

z

tem? Vita autem hac omnis, vitzeque felicitas , quid nifi procellofi maris ig&ix habet, ubi brevia multa, ac Syrtes; quid nifi inftar teterrimi carce-

Z

ris, autinquinatiffimi ftabuli; ubi

D

Lu&ius, €9 ultrices pofuere cubilia cure;

o

Z

.

P d

A.

7 2777

Pallentesque babitant morbi, tviftisque fenetw ?

Atq

ue, agït,

ut o

ulos

nimumque, quod meruit 7i

r, [peatilJimis par elogiis, in fupremi partem officii,

per fcenam mortalitatis Ejusomnem, paulló fcrupulofiüs circumfe-

ramus: prima fanguinis, ac familiz, ex qua erat oriundus, ad felicitatem aufp

icia 5 tum Juventutem 1

nter bonas literas, & praeclara quaxvis profe&uum fpecimina, undique»

laudabilitertranfactam; virtutes prxterea Viri, virtutumque praemia, honores, fun&iones egregias, exifttmationem fummam, gratiamque in cotibus hominum prorfus fin-

gularem; hxc omnia,inquam, unum quafi in fafciculum componentes ; an quicquam deprehendimus, quó minüs, quod de vita noftra Euripides affirmat, calamitatem potins,

quam vitam, dicamus? Juvat fan8, etiam inter fplendidi(fima, quz mortalitati huic contingere poffunt, eminentize ac felicitatis munera, ad communis meihoriam miferize fub-

inde recurrere , ne prava quxdam profperorum fpes & opinio fecuros in mortem dedat.

Caeterüun ex illo ipfo, quem memorabamus, fanguine przclaro, & familia , quam

ZELLERIANAM nempe, tot propaginibus, tantá pofterorum, tot in officiis, ac honoribus publicis, folertià, acquifitisque inde laudibus, hoc in Ducatu illuftrem, naGus

eft: (nam profpera adver^s, ferena nubilis, ut mifceamus deinceps, prout omnis vitze noftrae ratio eft, opinor, licebit:) ex hac, inquam, C

lariffima longé Familia prediit in lu-

cem Aimno feculi tertio, die 4. Julij, Heidenhemii, ex Parentibus, ftirpe & his fu4 dignis: Patre nimirum Reverendo ac preclarà merito,

DN. M. JOHANNE ZELLERO,

ibidem Diacono; Eccle[ie póff Rotfeldenfis in annum ufque primum & vicefimum Paffore

, fingulari inter alia hofpitalitate paffim notoaccelebri: Matre veró BEATRICE,

L

Matroná SpeGabili; fiià DN. OCTAVIANI BLOSSII, Rei in SXtetraelffeffen Ferrarize

Prefedi, & MARGARET/E DAURLZ. Quod fi AVUM his addere lubet, Filio

ptædi&o, nomine & officio in annos quatuor & triginta, eundem fimilem deprehendemus; quanquam & ex Subfcriptorum numero ad F ormulam Concordiz hic innotuit. Poft

regenerationem, quze in Sacro Baptifmo fit, luftricam, fata fe VI RI mox fuis fere feptenniis u(que diverfa, quem numerum & ipf- Preful Beatus, ut aliunde facrum, ita &

hinc admirabilem fibi, inque DEI laudes hortatorem, (ufpicere folebat, exhibuerunt.. Ita enim primum tllico feptennium fub pollice Parent

um , per prima pietatis ac litera-

rum rudimenta gnaviter eruditus, domi; alterum Leoberge, altioribus fundamentis in fchola ibidem jaciendis, in conviàu APOLL ONLA Matetterz, DNo, JOH ANNI

ULRICO BAUDERO, rei Foreffarie Prafetto, denupte; tertiumin Monafteriis, Hirfaugienfi ac Bebenbufano, Academicis jam ftudiis maturandus, tranfegit. lInde pa-

rem amorum numerum in bac ipfa Noffrate, ejasque ornamento percelebri, Stipendio Duca

i, peripfa Philofophize ac Theologize adyta propiàs admiffus, confummavit; acce-

dentibus operis Paftorum hinc inde Vicariis, iifque poft adeptam 4mio 1625.. Laurum Pbilofophicam, quam inter fepties feptem, XL. nempe & novem Competitores, quarto

loco obtinuit. Succedunt ordinariz, poft Academica ftudia, in (acro Minifterio fun&iones; quas obiit J ildberge primnm, partim ut Diaconw, quadriennio; partim ut Paffor

€9 Specialis in annos novendecim ; qui numerus pofterior item fria ferme feptennia comple&itur. — bi illud etiam in eximiam pietatis laudem Beatiffimé Defunto Prefuli

cedit, quod Wildbergam fuam , 4nuo MM DC XXXIV. per hoftilem Ciefariani in patriam Exercitus incurfum, Parentibus, lare proprio ob viciniam Rotfeldenfem receptis,

loco afli indulferit. | Equidem & finito ihftic Diaconatui, poft mortem Parentis, Roffeldenfis Ecclefie Paftoratum in tres anni quadrantes, antequam Wildbergenfem Specia-

latum aufpicaretur, fi id commemorari dignum, fubjunxerat. Sed V'aybingenfis jam ad Anifum Epifcopie, in amos item feptem,unicum fi demas, adminiftrata, dignitas fe-

uitur.— Cui, profufiffimà fatorum liberalitate, PRINCIPUMque Patriorum eximiá prorfus Clementiá, delati Prefulatus tandem, ac Prelature fubeunt; altera Murbarden-

fis, 4uo M DC LV. nutu Principali defignata; altera Bebenbufana, Auo M D C LX. plenariécollata; quà fcilicet Dignationis, quz eft iuter Epifcopos , ac Generales, qua-

les vocamus, patriz füpremum faftigium attigit. — Jam &, hujus fi porro Eminentize, & Pracfulum quze eft,annos compntes, ipfos ultra £ertium feptennium quinque deprehendes.

Nam quartum feptennium ne compleret , fola imperfe&ionis humanze conditio obftitiffe vidétur.

Quod fi & durationem Z4ffeffare inter Ordines Provincie fpe&emus ; eà

Aüno piimüm M DC LIX, cooptatum; Deletiui autem ZMajori triennio poft aggregatum animadvertimus.

Quem locum cum ad Auguftum ufque Azzi M DC LXVT.

infedifíct, Zfinoii demum Congreoationi alf;cistus, Caput ac Primicerium Prelatormnin Annum ufque Emo;tualem, atque ita ab 4mo 4 DC

LXIX. integris duobus fe-

Quanquam & fcecunda jam nunc Viri, eaque fpe&ata fatis, watrimunia uu» vosagts quole primum cum Ovnatiffima Virginug, ANNA MARIA, Con(ulis

ptenuiis, egit.

Bulacen[is, DN.

.

JÁCÓBI ESSICHII, Firi Gravi[fimi Filid, 4uno M DC XXX. contraxit;

N

ex qua filizs tres genuit, duas morte preproperá, primaque in infantia, fibi prze-

reptas: tertlam vero

, elocatam felici nuptu 'iro Reverendo, DN. M. WOLFFGANGO W

ILHELMO SCHOLLIO, Brackenbeimen[ium etiamnum Parocbo, bene merenti:

fed quam & ipfam anno à nuptiis quinto, offo tamen Nepotibus foecundam, ad xterna preemifit.

Alterum iniit conjugium cum HonefLiffima Fomina, BLANDINA, DN.

JOHAN

NIS CHRISTOPHORI SCHLICKMANNI, P. z. Marcbionum Badenfium in GStoffitoeiler Prefedi, Vidua, familia GR ÜCKLERIANA Gernfpacenfiuni

oriunda; ex qua item, 4nuo M DC XXXVI. fibi jun&, filios duos,

DN, M. JOHANNEM JACOBIUM, Jppringe, Maulbronnenfis Diccefeos, Paflorem; otto liberorum

Parentem: & DN. M. JOHANNEM CONRADIUM, Sacbfenbemii Mi

noris Paftorem, quartá prole beatum: totidemque filios fufcepit; alteram ANNAM. BLANDINAM,

BARBARAM, DRN. M. JOHANNI BAURIO, Miuiftro Ferbi in Sberbriben Backnamen[is Diccefeos, locatam ; quze

in prima puerítia denatam ; alteram ANNAM

in puerperio deceffit, quatuor nepotibus reli&tis.

Sed & hanc alteram Maritam non ultra quinquennium thori fociam habuit; quanquam iftis duabus ex Conjugibus fepfeno

fe fetu partuque dit

atum benediétione Superüm vidit.

Cum veró fápereffe fibi quinque liberos, eosque teneros, ac maternz opis vel maxim? indigos , Preful Beatw adver-

UDITHAM, DN. M. JEREMIZE SCHWARTZII, t. t.

teret; non potuit non ad tertia vota progredi.

Quare die 19. Sept. 4nui M DC XLII. Virginem Leüiffimam, ]

Altorffenfium, Diecefeos Bebenbufane,Paftoris, filiam fibi defpondit;

cujus amabili in annum ufque quintum & tricefimum confortio gavifus, & quimque denuo feptenia felix

maritus explevit; & unà fe ultra feptenam fobole au&um rurfus, foccundatumque in pofteros,

animadvertit. Et fijos quidem quatuor iito ex numero T.O.M. "* pridem coclo re-

s Diacefeos, Paftore; unde

feptem iterum mepotum gaudia & ornamenta Avse feliciffimus

petiit; quinto tantàm fuperftite, DN. M. JEREMLIA, Horrbemii, Vaybingenfi

MARIAM CATHARINA M, DN. M. GEORGIO BALTHASARI RAITHIO,

rioribus addidit: tres autem filias, easque integto adhuc numero fuperltites; nempe

Brackenbemii Diacono, fextá prol

e foccundam; JUDITHAM, DN. M. GEORGIO C

ONRADO BRODTBEQUIO, Metzingenfium ex Uracenfi Diffri&u Diacono; cui

BRIGITTAM BEATAM, 7iro Nobiliffimo €9 Confultiffimo,

DN. JOHANNÍ HEINRICO STURMIO, U. J. D. Sereniffimo Duci in

quinque nepotum nomina debet: &

átam, feliciffimo nuptu collocavit. lInde mepotum numerum fi ineas,

Abbati Pientiffimo cccli-

Suprema Jufitie Curia à Confiliis, Judiciique Tatelaris Prafidi terná fobole be

tus donatum, ipfos 44. deprehendas; quorum 24. vivos decedens relinquit.

Erat & hoc infigne maxim? cole(tium in Beato Prefule beneficiorum additamentum , quod,

quemadmodum in feptem nunc Hredum (tirpes bona ter

reftria dividenda linquit; ita, quoad viveret, feptenario numero in annos complures,

aris cathedrisque Domini, ipfe

Nam &, folum Prafulem Beatum fi attendas, ab 4nn0 M DC XXVI. ufque ad extréma vits, ut Vicariss, t9 AMi-

fcilicet cum tribus Filiis, totidemque Generis, inferviret.

nifter Ecclefie Ordinariw, ipfos annos $7. atque fic ocfo feptennia, confummavit.

Lt caufam habuerit, quod ufque fa&i:abat, dum viveret, ad normam quafi facri hujus u-

meri , potiffima vitz momenta, DEIque inprimis benefatta, revocandi; qus ille, non feptupla,

fed millecupla, &, ultra i quid eft, fubje&iffimá devotione expendens, affi-

duéexclamabat: AMinor fum, Domine, cunttis vnifevationibus tuis, quas famu

lo indigno exbibuifii.

Quod fi porrà illa DEI beneficia, prout in Curriculo vitz confipnata ex-

. Fecitfan? iri etiam in facro muuere inexhauftus labor & induftria, ut non pauca ei Opera, quse

tant, recenfenda forent, metam corundem nullam fcripti anguftia admitteret.

fingulari judicio & dexteritate (cripta pofteritati relinqueret,

committerentut : quibus accenferi Inffitutiones Catechetice,

per Ducatum hunc omnem linguá vernaculá introdu-

&z, Summaria Biblica, Sabbatbica ConfelJio, inque B. Lut

beri Poftillam Ecclefiafticam Commentarii merentur ; ne de inchoatis praeterea, im Confe[fionem inprimis Augufta-

nam, Operibus ac laboribus egregiis quicquam memoretur.

Sed nec ita benignitatem in fe Numinis ipfe interea ufurpavit, quin par exerceret in proximum ; eleemofynis, ho-

fpitio, & mensá ipsá, in egenos & exules liberalis; ingeniorum , prz

fertim paullà przftantiorum, fautor ac promotor munificus ; teftante id iplum difpofitione etiam tefta-

mentarià. Prudentiam, vigilantiam, & affiduitatem munerum, Synodales inprimis Conventus ;

ardorem pietatis preces, pro publico etiam carlo miffze fxpius ; fidem fuis de-

viduatus; fed affli&iones quoque publicz, bella, peftes, tan-

bitam charitates domefticze in aprico ponunt. — Patientiam infuper non mala tantüm domeftica , morbi, orbitates,

er exemplum quidem an&um benedi&ioni-

taque temporum iniquitas loquitur.. Summam dicendorum, di&orumque, fi denique ad unam velut epitomen revocemus, prat

Tan'i curriculi noviffima ut beato fine com-

bus,fed & cruce & adverfis preffum prae cacteris, Beatum Prafulem comperimus;

ne fruftra vitam calamitatem di&ai autumes.

fe , quanquam animo vegetus & ere&us, iniret, aurarum afperitate, curis-

onerentur, ultimum inprimis iter Stutgardiam verfus occafionem przbuit. — Hoc énim cum seger ip

componi le&o à fuis neceffum haberet.

Quo decumbers huc ufque, ca-

ue intenfioribus, au&a infirmitas eft, ut, redux domum in vigiliis Tbom4, per anni elapfi claufulam,

tarrhis & atrophià paullatim beato deceffui maturuit; exorfus infirmitatem corpo

ris À Solflitio biberno, quam ZEquinot

io Verno, perpetuá dierum ferenitate & amenitate com-

mutandam, Superis transfcripfit, — Quibus vacat, CIVES, ut, viam breviffimam emenfi, tam blandá cctli facie,

(unus bodierni diei borá X 11."*ipfo in Monafterio proximo,

cxtera de fuggeftu audituri, honorificá dedu&ione comitemini, AMPLISSIMA FAMILIA noftro ore & calamo rogat.

P. P.d. 14. Mart. Annifalutaris M DC LXXXHI.

Tyþis Joraxw-Hzwnici Rgis).

e

Y

L

d

u

-

L

Cé

". 7* I evz,

p

d

,fï'fi- z

: zigïäg,g

VAE n . t at

&m

-

(

a

*

Ó

-—

L1J77

? EC TOR

SIS

ERSITATIS TUBINGEN

UNIV

Le&ori Benevolo S.

K

o

A u

—

Z

—

s

tate, meritis ac honoribus, infignis decedit,

cui hedie exequiz fiunt, Yir Perreverendá Dignitate C 4m-

2

Uanäuam multà autori

ANN-CONRADIUS ZELLER, Canobii, quod eft in pro-

*

"AU

227

/

2

plitudine, canis praeterea, an

nisque, ut maxim Con[jicus, DO MINUS JOH

mitiorum Provincia-

E

Y

A

Z

pinquo, Bebenbu(ani P R ZE

SUL ET ABBAS meritiffimu, Sereni[fImo W'ürtembergie DU CI à Conflliis Ecclefie ac Co

a

e

42

24

Z

c

o

s

tanti, dum colligimus, ut prater la

borem ac dolorem, facrar

um literarum du&u,

g

i

ZA

ï

z

E

lium Majorum Gravifimis: abfit tamen, optimum vita, feniique

quid aliud fibi optant,, nifi longam infirmita-

Z

a

—

N

,/;

L

aliud pronuntiemus. — De fenio quidem re&iflim? Auguftinus :-

Cum bomines optant fibi [ene&utem,

Z

z

Z

//'/

2

A

Z

2

tem? Vita autem hxc omnis, vitzque felicitas , quid nifi procellofi maris ig&ir habet, ubi brevia multa ;

ac Syrtes; quid nifi inftar teterrimi carce-

e

ris, autinquinatiffimi ftab

uli; ubi

D

2

z

.

Lutlzs, €9 ultrices pofuere cubilia cure;

2

.

5

D

Q

d

m

ó

7

7^

Pallentesque babitant morbi, triftisque fenettw ?

Atqe,

agite, u

Ls

ul

os animumque, quod meruit 7ir, fe&atilfimis par elogiis, in fupremi partem offici,

per fcenam morta

litatis Ejusomnem, paulló fcrupulofiàs circumfe-

eras, & praclara quavis profe&uum fpecimina,

undique»

ramus: pr

ima fanguinis, ac familiz, ex qua erat oriundus, ad fclicitatem aufpicia ; tum juventutem inter bonas lit

fummam, gratiamque in co:tibus hominum prorfus fin-

laudabiiiter tranfaétam; virtutes przterea Viri, virtutumque premia, honores, funGiones egregias, exiftimationem

gularem; hzec omnia, inquam, unum quafi in fafciculum componentes ;

anquicquam deprehendimus, quó minüs, quo

d de vita noftra Euripides affirmat, calamitatem potiiis,

litati huic contingere poffunt, eminentiz ac felicitatis munera,

ad communis meinoriam miferiz fub-

quam vitam, dicamus? Juvat (an$, etiam inter fplendidi(fima, quse morta

Caeterüm ex illo ipfo, quem memora

bamus, fanguine przclaro,

& familia , quagu»

inde recurrere , ne prava quxdam profperorum fpes & opinio fecuros in mortem dedat.

de laudibus, hoc in Ducatu illuftrem, na&Gus

L

ZELLERIANAM nempe, tot gropaginibus, tantá pofterorum, tot in officiis, ac honoribus publicis, folertià, acquifitisque in

eft: (nam profpera adver^s, ferena nubilis, ut mifce

ámus deinceps, prout omnis vitae noftrze ratio eft, opinor, licebit:) ex hac, inquam,

Clariffima longà Familia predit in lu-

flirpe & his fu4 dignis: Patre nimirum Reverendo ac preclare merito, DN. M.

JÓRANNE ZFILERO

cem Anno feculi tertio, die 4. Julij, Heidenhemii, ex Parentibus,

e paffim noto ac celebri

Mai s

ibidem Diacono; Ecclefie póft Rotfelden(is in annum ufque primum & vicefimum Pajfore,

fingulari inter alia hofpitalitat

Matroná SpeBabili; fiià DN. OCTAVIANI BLOSSII, Rei in Sergetffefen Ferrarize PracfeGi,

& MARGARET/E

DAURLE. Quodíi AVUM

ero ad Formulam Concor

przdiéto, nomine & officio in annos quatuor & triginta, eundem fimilem deprehendemus; quanquam & ex Subfcriptorumnum

quem numerum

& ipfc Preful Beatus ut -

&

regenerationem, quze in Sacro Baptilmo fit, luftricam, fata fe VIRI mox fais fere feptenniis ufque diverfa,

Íe

hinc admirabilem fibi, inque DEI laudes hortatorem, fufpicere folebat, exhibuerunt. . Ita enim primum illico

ptennium fub

pollice Parentum , per p

rum rudimenta gnaviter eruditus, domi; alterum Leoberge, altioribus fundamentis in fchola ibidem jaciendis,

inconvidu APOLLONIJE Matetterz-

Lj

ienfi ac Bebenbufano,

Academicis jam ftudiis maturandus,

ULRICO BAUDERO, rei Foreftarie Prefetto, denuptze; tertiumin Monafteriis, Hirfau

l

hix ac Theologize adyta propi&s admiffut -

x

rem amorum numerum in bac ipfa Noftrate, ejasque ornamento percelebri, Stipendio Ducali, per ipfa Philofop

dentibus operis Paftorum hinc inde Vicariis, iifque poft adeptam um

o 1625. Laurum Pbilofophicam, quam inter fepties fep

tem, XL. nempe & novem

loco obtinuit. Succedunt ordinariz, poft Academica ftudia, in facro

Minifterio fun&iones; quas obiit Z ildberge primnm, part

im ut Diaconus, quadrit «

&itur.

Lbi illud etiam in eximiam pie

tatis laudem Beati

z

€9 Specialis in annos novendecim ; qui numerus pofterior item fria ferme fepteunia comple

.

cedit, quod Wildbergam fuam , o M DC XXXIV. per hoftilem Cicfariani in patriam

Exercitus incurfum , Parentibas, lare proprio ob viciniam

loco afli indulferit. — Equidem & finito ihftic Diaconatri, poft mortem Parentis, Roffeldenfis Ecclefie Pafto

ratum in tres anni quadrantes, antequam b-—

o

in amos item feptem, unicum fi demas, ac

latum aufpicaretur, fi id commemorari dignum, fubjunxerat. — Sed V/aybingenfis jam ad Anifum Epifcopiz,

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

quitur.

Cui, profufiffimà fatorum liberalitate, PRINCIPUMque Patriorum eximiá prorfus Clementiá, delati

Prafulatus tandem, ac Prelature fubeu -

[is, 4uo M DC LVLI. nutu Principali defignata;

altera Bebenbufana, Amo M D C LX. plenari$ collata; quá fcilice

t Dignationis, qux eft inter Epifcoj

Jam &, hujus fi porró Eminentize, & Prafulum qus eft,an

nos computes,

ipfos ultra tertium feptemii

les vocamus, patriz fupremum faftigium attigit.

& durationem A4ffeffure inter Ordines Pr/-

Nam quartum feptennium ne compleret , fola imperfe&ionis humanze conditio obftitiffe videtur.

Quod fi

Auno pimüm M DC LIX. cooptatum; Deletfui autem 7Majori triennio póft aggregatum animadv

^

ertimus.

Quem locum cum ad Auguftum ufqu

EY

lt

iatus,

£ 48n

t qc Primicerium P;

[

^s

latovimiin Annum uíque

Emoitualem, atque ita ab 4mo M DC LXi-

',.N

infedifict, Mfinoíi demum Congrepationi aí

uttyu

malirimunis nuus voeants qua

lo primum cum Ornatiffima Virginun, ANI

pte

uuiis, cgit.

Quanquam & foecunda jam nunc 7iri, eaque fpe&ata faris,

Ireó genu

it, duas morte praeproperáà, primaqtg

Bulacenfis, DN. JACOBI ESSICHII,

Viri Gravi[fimi Filid, 4umo M DC X

X X. contraxit; ex qua filizs

ä

elocatam felici nuptu 'iro Reverendo,

DN. M. WOLFFGANGO WILHEL

MO

SCHOLLIO, Brackenbeimen(ium ctiamnum,

reptas: tertiam vero,

Alterum iniit conjogium cum Honefiiffma Foemin

ä

fed quam & ipfam anno à nuptiis quinto, o

&o tamen Nepotibus facundam, ad xterna praemifit.

éfamillga GRIICKLERIA-

H

l

JOHANNIS CHRISTOPHORI SCHLICKMANNI, f

m. Marchionum Badenfium in Gyrof[itotiler Prefecti, Vidua,

Maulbronnenfis Dicecefeos, Pa

ä

m, A4nno M DC XXXFI. fibi jun&à, filios duos,

DN, M. JOHANNEM JACOBUM, Ipptinge,

ä

oriunda; ex qua ite

cbfenbemii Minoris Pafforem, q

uartá prolebea

tum: totidemque filios fufcepit; al

teram AND-

Parentem: & DN. M. JOHANNEM CONRADIIM, $2

p

iftro Verbi in Sbwbrüben Backnamenfis Di

in prima pueritia denatam

2

, alteram ANNAM BARBA

RAM, D N. M. [JOHANNI BAURIO, Min

14

Sed & hanc alteram Maritam non ultra quinq

uennium thori fociam habuit ;

quanquam iftis duabus E

in puerperio deceffit, quatuor nepotibus reli&tis.

Cum veró füpereffe fibi quinque liberos, eosque teneros,

ac materna npis ve

] maximé indigos

fe feetu partuque ditatum benedi&ione Superüm vidit.

am, ]

UDiTHAM, DN. M. JEREMLE

teret; non potuit non ad tertia vota progredi. — Quare

die 19. Sept..4mi .M DC XLII. Virginem LeüilJm

& tricefimum confortio gavifus, & quinqu —

13

Altorffenfium, Diacefeos Bebenbufanz,

Paftoris, filiam fi

bi defpondit; cujus amabili in annum ufque quintum

fobole au&um rurfus, foccundatumque in

pofteros, animadvertit, Et filjos quid

em quatuov ifto ex numero T.O

maritus explevit; & uná fe ultra feptenam

s Diccefeos, Paftore; unde feptem iterum repo

tum gaudia & ornai?

petiit; quinto tantüm fuperftite, DN. M. JE REMLIA, Horrbemii

, Faybingenfi

MARIAM CATHARINA M, DN. M.

GEORGIO BALT

12

rioribus addidit: fres antem filias, easque integro adhuc numero fuper

[tites; nempe

Brackeubemii Diacono, fextá prole foscundam

L

5

JUDITHAM, DN.

M. GEORGIO CONRADO BRODTBEQUIO,

Metzingenfium ex Uracenfi 1

e 4

M BEATAM, 7iro Nobiliffimo €9 Confultiffimo,

DN. JOHANNÍ HEINRICO STUR

MIO, U. ]

11

quinque nepotum nomina debet: & BRIGITTA

llocavit. Uinde nepotum numerum fiineas, 4

Suprema Juftitie Curiaà Confiliis, Judiciique Tutela

ris Pre[idi terná fobole beatam, feliciffimo nuptu co

tus donatum, ipfos 44. deprehendas; quorum 24. v

ivos decedens relinquit. — Erat & hoc infigne maxim? cce

letium in Beato Prefule beneficiorum —

denda linquit; ita, quoad viveret, feptenario num

ero in annos complures, aris catl

10

quemadmodum in fepteg nunc H eredum ftirpes bona terreftria divi

lum Przfulem Beatum fi attendas, ab A4u20 M D

C XXV'I. ufque ad extrema vits -

fcilicet cunm tribus Filiis, totidemque Generis, inferviret. Nam &, fo

bat, dum viveret, ad norma

eptennia, con

fummavit, litcaufam habuerit, quod ufque fa&ita

nifler Ecclefie Otdinarim, ipfos annos 57. atque fic oco f

a

a, revocandi; quz ille, non feptupla,

fed millecupla, &, ultra

fi quid eft, fubje&iffimà devi

meri, potiffima vitz momenta, DEIque inprimis benefa

Quod fi porrà illa DEI beneficia, proutin C

utricu -

du$exclamabat: AMinor fum, Domine , cuntlis vnifevationibus tuis,

quas famulo indigno exbibuifii.

- Fecitfan& 7/iri etiam in

facro munere inexhauftus labor & induftria, ut n4

tant, recenfenda forent, metam eorundem nullam fcripti ang

uftia ad mitteret.

omnem lin

fingulari judicio & dexteritate (cripta pofteritat

i relinqueret,

committerentut : quibus accenferi Inffitutiones Catecbetice, per Ducatum hunc

m Commentarii merentur ; ne de inchoatis przeterea,

in Confe[fic

&z, Summaria Biblica, Sabbatbica ConfeJio,

inque B. Lutberi Poftillam Ecclefiafica

exercere

tin proxin-

nam, Operibus ac laboribus egregiis quicquam mem

oretur. Sed nec ita benignitatem

in fe Numinis ipfe interea ufurpavit, quin par

teftante id ipfum c

& mensá ipsá, in egenos & exules liberalis ;

ingeniorum , praefertim paullà praftantiorum, fauto

r ac promotor munificus ;

tiam cclo mifía

fpitio,

ardorem pietatis preces, pro

publico e

mentariá.

Prudentiam, vigilantiam, & affiduitatem munerum, Synodales inprimis Conventus ;

viduatus; fe

d affli&iones quoque puh-

bitam charitates domefticze in aprico ponunt.

Patientiam infuper non mala tantüm domeftica , morbi , orbitates,

taque temporum iniquitas loquitur.

Summam dicendorum, di&orumque, fi

denique ad unam velut epitomen revocem

us, prater exemplum quiden

Tan'i curriculi novifj-

mus; ne fruftra vitam calamitatem di&am autumes.

ä

bus, fed & cruce & adveríis preffüm pre cateris, Beatum Préfulem comperi

Hoc éntm cum zxger ipfe

,quanquam an

imo vegetus & ere&u

s, iniret, au|-

onerentur, ultimum inprimis iter Stutgardi

am verfus occafionem praebuit.

o À fuis neceffum haberet.

Quo dQ

ue intenfioribus,

au&a infirmitas eft, ut, redux domum in vigiliis Tb

oma, per anni elapfi claufulam, componi le&

tarrhis & atrophià paullatim beato deceffui maturuit; exor

fus infirmitatem corporis 2 Solftitio biberno, quam ZEq

uin

otlio Verno, perpetuà dierum fereni

ribus vacat, CIVES, u

t, viam breviffimam emenfi, tam blandá codli facie,

funus bodierni diei borá X11."* ipfo | :

mutandam, Superis transfcripfit.

Qu

cxtera de G;gge('cu audituri, honorificá dedu&tione co

mitemini, AMPLISSIMA FAMILIA noftro ore & calamo rogat.

P. P.d. 14. Mart. Ànni faïut:ï:—

E

Tyþis Jouaxs-Hzwsnici RiisJ.

1

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH. www.yxymaster.com