LXV6a_fol_234

PRORECIOR

ACADEMLE

TUBINGENSIS

L'

s.

Z

r m

Z

zX

7

7

Z

7

SN

at

N

EW

V

T—NS

Ic ieitut ex hoc vite Theatro , vario fa-

7Z

7Z

x

torum difcrimine exercitatus, difceffit Vir, in

^

"

NX

pE

N

diuturnum, idemque maximum , hujus Acade-

NI

mize ornamentum, natus, & immortalium meti-

N E

IN

N

N

torumgloria, &annorum etatisinfigninume-

AUN

Wag-æ

NS

"E

SNS

ro, & familize,longelateque patentis,fplendore,

SSSSSSSSS

NH

xxxxxx

& experientize,

inremedica, confummatze, lau-

dibus , majoromnino , quam u

tvellongiffimo

tempore quisquam,

nedum Nos, hac exigua pagina, effari, aut de-

mus :

quem rebus

humanis ereptum alma Tubinga

pradicare poffi

luget ; cujusafficitu

r Aula defiderio

; quem emigraffe magnopere do-

let Profapia Zelleriana , & quicunq

ue eam, five fanguinis, five afii«

denique fibi füubdu&um , ingemi-

nitatis vinculo, attingunt ; quem

.

fcunt gri, quotquot ejus opera, !

n profligandis morbis, plane felici

fuerunt unquam gaàvi

fi.

Emigravit, eheu ! ex hac

& egregia,

hoc omnibus chara&ere notior,

mortalitate, M

edicus fummus ,

uam ipfo ZEL

LERI nomine : mort

i tandem fuccubuit , qui toties

liis mortem avertit & propu

lfavit: vivere jamjam

impendentem à

fibi (uam conferva-

defüit, à cuj

us medica arte &

prudentia, vitam

tam fuifte ,

hominum multitudo ingens ,

grata mente, profitetur.

divina mentis

Si à natura illis

fata devitare indultum foret , qui ,

opum vi, aliorum publicis inferviun

tutilitatibus ; qui propinquorum

m, Deo, aliisque quibusvis,

rivatiscommodis, quousque officioru

debitorum, limites p

ermittunt, augen

dis, perdiligentem operam

navant ; quidenique a

dVirorum prudentum, pari

terac dexterrimo-

hau

dquidquam faciunt reliqui : im-

rum , laudes

fibi conciliandas ,

mortalem effe illum Virum opor

teret, cui nunc, maximo plero-

fitatis hujus Scholafticae difpendio,

períol-

;umquc lu&u, nec minore Univer

]l

erfolvimus jufta.

Sed ea eft hujus vitee , noftra tamen culpa

dilexirrevocabilis ad omnes ex aequo

caduca, iniquitas, ut morien

tatis telumdeclinare nemo, ne

pertineat ,

ut hoc duriffimumneceffi

inaximis quidemanimi

divitiis locupletatus, ullo unquam tempore

poffi.. Quodfiigitur, quan

tam in experientiflimi Viri obitu, ja-

&uram fecerimus, reputare animo ,

& acftimare aliquantifper libeat ;

endum doloremjuftiffimum,

nonfaciat magno-

( quamvisid, ad minu

pere;) haudforte alie

num erit, Artis medicae praeftantiam , eandem-

Va

in omnibus Cultoribus peritis;

que & per priftina tetro fecula ,

recogitare attentius, — Apud Ho-

fummo honoris affe&u , ornatam,

merum: certe A»v7e "Drrgog mroDov avratiQ:

Z»ev, F'ir medicus multis alüs

IX.cap.22. memo-

anteponendus, appellatur, /Elianusvar. hiftor. L.

9)

N

civ iwrpi» emaducol

riz prodidi

t? Asyaci y«g

IluSaryogetsg Tv cdbodea qspi

TÉXYYV

Koj Icrev d2 dbeovrída eic avv Egr6 mTeieY 9. T. d-

ama e[t ,

.7'-

edicandi facultati navvafJe.

Plato

tbagoreos fummunm [ludium &5 operam m

eliam plurimum cure in eam confulit.

Quare Cornelius Celtus, & ipfe

non contemnendus hujus artis cultor,

primoque, inquit , medendi

ut &5 mor

borum curatio ,€9 rerumna-

fcientia, fapi

entie pars babebatur :

£ure contemp

latio fub iisdem Autlori

bus naía [it. NeipfosquidemRe-

ate praefulgentes, hujus artis pu-

es, fupremain fuis terris au&Gorit

duit.

Mithridatis, inPonto regis ,

antidotum , toto orbe decan*

tatum eft, de quo Juv

enalis L.il. Sat. VI. fub finem:

Si pregu[lavet LAtrides

Pontica ter -vitli cautus medicamina Regis.

oribus, comp

lures in haec ftudía

Quamvis vero , prifcis Romaetemp

fervos incubuiffe, exploratum fit ;

id quod vel Suetonii in Neron.

cap.». verbis,

reddi teftatum poteft,

quibus fedicum fuilJe manumif-

*

Jens cvenenum ml

nus noxium femperaf-

iim, fignificatur, qui prudens €5 f

&t : alia tamen aetate, quanto Rom

a medendi Artem affecerit ho-

nore, Suetonius docet, de Caefarefcribens: Cap. 42.

mnes /Medi-

liberalium arti

cinam Rome profe[Jos , &5

ium Dotores , quo libentius €9 ipfi

urbem incolerent , &5 ceteri adpeterent, ci

«itate donacvit.

In re clariffima ne his ipfis qu

idem, tametfi luculentis, tefti-

mohiis opus eft. . Uniusexperientiffimi Viri , quo nunc fata Acade-

miam orbárunt noftram, exemplo, cum , quod plane fingularis ar-

tis medicae praeítantia fit , tum, quod Viri füummi , in eandem,

merita clareant eximia, facili negotio cognofcet, qui jam fummos

Principes, affli&a valetudine, priftino per illum vigori reftitutos;

jam innumerabilem aliorum, qui ejus operà convaluere, multitu-

dinem 5 jam temporis, quo in illa tam utili mortalibus cura ver-

fatus eft nofter, diuturnitatem ; jam vero & medendi promtitudi-

nem confiderat, quá Vir defideratiffimus polluit ita, ut haud raro,

( femper enim quo minusid fiat , mortalis vitee conditio refragatur,)

à fupremo Medicorum artificio , quod Afclepiade tefte, uteft apud

Cornel. Celf. L. IIL. cap. 4.. TUTO , CELERITER , JUCUNDE

GURAT, proxime abfuerit. Quin igitur exponamus vitam, tot

meritis inluftrem, tot praeclare fadtorum ornamentis refulgentem,

nec tamen, propter paginze anguftos limites, plenius recenfendam 5

fed carptim, itritimque, in fummis duntaxat quibusdam capitibus,

tangendam : integrorecenfu tempori opportuniorj refervato.

Fuit

igitur

igitur is, cujus exuvias honefta fepultura recondendas -hodie indici«

mus, Amp/i z2u$ ,. Excellentiltmus , ataue Experimti ;-

s Fr, DN. JOHANNES ZELLERUS,

4Med. Dottor , in abna bac AÁcademia ,. per- temporis lon-

gilfmi fBatium, Praxeos , Znatomie , €9' Chirurgie Pro-

d

fe[for P. Ordinarius , Sereniffimis IWartembergie, Guelphe-

byti, ac Oetinge , Ducibus , necnon aliisquibusdam bmpe-

rii Principibus, Ordinibusque , 4 confiliis 7Medicis , utrius-

veia, "rchiatrorum

que Medicorum Calle(gz'z. in Iurtembe

pariter ac. Medicine in. bac - Univerfitate Profefforum ,

;

lenerandus S$enior.

Idem natus eft in hanclucem, poft repa-

ratam à Chrifto Servatore falutem, Anno MDCLVI. nonis Januarii ,

quod fa&um in vico Lienzingenfi, Maulbronnenfium Dioscefi ad-

Ícripto, inquovirifummiParens, plurimum quondam Aeverendus &

longe JDignifimus DN. JOH. ZELLERUS , Paftoris officio fun-

&us eft, tanta quidem dexteritate ac zelo, ut Prafulis Mulifon-

tani graviíffimo officio ac au&toritate poftea judicaretur dignus.

Matrem na&us eft Beatus DoGor ,

honeftiffimam Matronam ,

DN. ANNAM MARIAM GEYSSELINORUM, qui Calva no-

Y

ti funt, familia oriundam , eandemque illis omnino virtutibus

ornatam , qua cadere in hunc fexum poffünt.

Poffemus heic

plures fama & meritis infignes, Excellentiffimi Viri Avos, Proavos-

que, imo & Majores nominare , fi per inftituti quidem rationem no-

bis liceret effe copiofioribus. | His igitur Parentibus cum uteretur

nofter , eam illorum in educando curam eft expertus, ut, poft-

baptifmi facra, quorum initiatione , Patruo miniftrante , po-

titus eft, maturefcente pofthaec judicio, & adole(ícente fenfim zeta-

te, haud quidquam fibi defuiffefenferit, quod ad hominem nonfo-

lum, chriftianumque, Servatoridevotum, verum & ad Reipublicee

membrum perutile formandum, facerenonnihil videretur. Quam

quidem rem, dici vix poteft, quanto promoverit opere , & beati

Parentisgravitas , & fingularis illa ingenii celeritas , quae ex noftro

itaemicuit, ut multosigniculosin prima tenerrimaque adhuc etate

commonftraverit.

Sed uti ad ardua non enitimur, nifi aliquando

perambages, & hincinde retardati, eo, utvidetur, DEI confilio,

ut impedimentis pofthac exfoluti, jucunditate percepta, alacrius

nobis pergendum putemus : ita procul dubiotemere fa&um non eft,

quum ipfi, admodum puero, variolorum vislinguae ufumfufflami-

nabat , ifque, aliotemporis quoque articulo, decem dierum inedia

adeo exhauftus viribus erat, ut ne tantillum videretur abeffe, quo

minus iftud, quod nunc lugemus & miramur, lumen extingueretur,

Ifthac vero imbecillitas majori poftea corporis robore à DEO fuit

compenfata ; quodiillis potiffimum profectibus cognitum eft, quos

Nofter frequentato Waiblingenfi, & Vayhingenfitrivio, ( hic enim

Specialis Superintendentis munere Parens ufus eft) fuis probavit Prae-

ceptoribus. MinusexParentum voto, procedente tempore, fa&tum,

ut, cum Filium Theologia ftudio confecratum ,. inPatriae monaftica

ymnafia ,

jä:*

Gymnafia, Serehiffimi Principis famigetatiffima munificentia, reci-

piendnm,alendumque, praoptarent:id fanelegis cujusdam praetextu,

quae duos; pluresve, iisdem Parentibusnatos, tantibeneficii, una

percipiendi, ufu arcet; ( Fratrem quippe; natu majorem, tanta gra-

tia fruéntem habebat) omnino denegaretur. Aliaigitur Adoleícen-

tuloin hanc Academiam via patuit , quae illuftri Viro DN. JOH.

ULRICO ZELLERO, Sereniffimo Wurtembergize Duci, quon-

damà confiliisfecretioribus, commendante, & celeberrimo Lauter-

bachio agente, aperta fuit, collato in Noftrum beneficio Seminarii

"Martiniani ,. quod adiit ipfis divi Jacobi Feriis, Anno MDCLXXI.

Heicigitur fub initium aetatis academicee, à formandis ipfi ftudiis erat,

Fratergermanus, DN. CHRISTOPH, ZELLERUS, Seren. lVurtemb.

Duci pofteaà Confiliis Ecclefiafficis, &$ Abbas Laureacen[is, cujus apudnos

Viri memoria, tot confecrata meritis , intermorietur nunquam.

In Philofophicisnofter litteris excolendis praceuntes habuit , Pregize-

. vum, Graffttum, Caldenbacbium, ZMoglingium , Viros undiquaque erudi-

- tione conf,

icuos maximá. . Poftquam Medicina Profefforum Dnn,

Mezgeri,

B

rodbeckii, Camerarii hortatu, ad medendi artem exercen-

dam, animum applicuit fuüm 5 tantaidfecit cura, diligentia, men-

tisquenifu, utjam Anno MDCLXXX. Medicinz ftudium abfolve-

ret, bina publica difputatione fufcepta, tum pro Examine tum pro

. fummis in Medicinahonoribusrite cape(fendis , 4e fpafmo inteflinorum

fub Prafidio Dr. E/e Rud. Camerarii; €9 desmorbis bereditariisfub Praefi-

de Dr. //Tfezgero. Collatadeinin ipfumPhyfici Chaeropolitani fparta,

laboris praemium erat, idque tanto opportunius, quodfervato ftipen-

dii, exillo officio capiendi, jure, copia Noftro fa&ta eft, peregrinas

quoque Mufas, perficiendorum ftudiorum cauffa, adeundi. Excurrit

.igitur primo in Ga/Iiam , ubi Lutetiis Parifiorum , Anatomize & Chi-

rurgiae ftudium permultis acceffionibus locupletavit, Ducibus, Si-

iotne Lecotio,

ofepho Du-F'erney, Anatomico Regio, D. Buiffierio, aliis-

:

quecompluribus, tanta quidem felicitate, ut, qui Lutetiis erant;

plerique Germani , confilio & opera fummi Viri uterentur. Poit-

quam in Galliaintegrum biennium erat commoratus, praecipuasque

inea urbesobierat : Brabantiam, Batacviamque, petiit, Virorum fum-

morum Aufcbii, Caroli Drelincurtii, Petri Baelii, FridericiSpanbemii,mul-

» forumque aliorum , (omnes enim enarrare nil attinet ) conciliata ami-

citia, quam fibi confervavit, quoufque per fata potuit. Inde per

Coloniam, /Moguntiam, Francofurtum , Norimberpam veríus iter direxit

fuum, quo loco Job. FiiZ. Folkbammeri, nec non Kornii, Chymici ce-

leberrimi, fami iaritatem fibi comparavit. Idem vero, cum in Vi-

cinia fummi Mathematici, J. C. Sturmii,, verfaretur, tantam hujus

quoque ftudii, cum Medicina mirifice confpirantis , excolendi oppor-

tunitatem, non dimittendam ratus, ///orffiam (e contulit, ibidemque

cum exercitiis Medico-Chymicis Mathefin conjunxit. Tandem in

Patriam redux IILNonar. JuliiànnoMDCLXXXIV. ZfedicineDo&or

publice creatus, renuntiatusque eft. Crederes futurum , utin Patria,

miffistantorum itinerum moleftiis , Vir experientiffimus fubfifteret :

Sed omnium rerum arbitro , Numini fupremo, aliter fuit vifum.

Namque paulo

poftà Sereniffimo Wurtembergize DuceStuttgardiam

ad ex-

Vocatus, ut fc Principi Octingenü Sereniffimo, Zf/berto Erneflo,

teros

Á

terosabituto, vie Cómitém, & Valetudinis Cuftodem; ädjunxgeref"

jä

jutfus eft : addita, praemiiloco, fpe muneris Academici, fi partes fibi

demandatas, uctfoleret, fideliter ac fedulo effet expleturus. Quod

igitur Civem bonum decet, id Nofter fupplici obfequio exfequutus ,

cumtanto Príncipe, perBataviam, contagiistum infeftam , in Gal-

liam, Reformatorum, quos vocant, vexationibus tum infamem,

fe recepit, iterumque venit LutetiasParifiorum : ubi, alieniffimo fibi

tempore, Sereniffimus Princeps in gravem morbum incidit: cui,

cum Regis Gallie Medici, (focordia, an argento corrupti ? incer-

tum,) remedia minime falutaria praefcriberent: magna animi firmi-

tate & prudentia iisoccurrit, Principemque foli fibicurandum , non

refragantibus tamen reliquis, fufcepit. Sub initium Menfis Marrii,

poftquam Sereni(fimus Princeps veneficii pericula, Noftri confilio,

vix evafiffet ; ex quo tempore etiam fumma Principis gratia, non-

nificum hujusobitu, intervertenda, gavifuseft: larestandem patrios

repetiit, vari& experientiae medica , fcientiaeque nobilioris, divitiis

magnopereauQus. Eodemtempore, Anno M DCLXXXVI. Scre-

nitfimus Wurtembergie Princeps, liberata, quam Viro fummo ad-

ftrinxerat, fide, protantorum, Serenitfima profapise cauffa, exant-

latorum pramio2borum, Noftrum creavit Z/Ledicine Profefforem ex-

traordinarium, ut Ordinarii tamenmuniaexpleret. |Et hic quidem felix

ille actatis articulus ett, ex quo tantum in Academia noftra fidus oriri,

& ad hocusque, pertotannos, tempus, maximo omnium commo-

do, Artis praftantiffima radios,longe latequefpargere coepit. Quan-

T

tum fe in hoc obeundo officio praítiterit , qualis exítiterit idem ,

quantum & nos omnes cognoverimus, fi multis exponere cum.ani-

mo ftatuiffzmus,ampliffimum profetto, nectam brevi, quo circum-

fcribimur, fpatio emetiendum, dicendi campum effemus ingreffuri,

Velnobistamen tacentibus,loquunturtoteruditiíffimze differtationes,

ipfo au&tore prodeuntes in publicam lucem : loquuntur tot Anato-

miz fpecimina, quibus, vix dici poteft, quantum profuerit, Medi«

cinz filiis : loquunturtotab ipfo formati ftudiofi, creatique Medicae

artis Do&ores: loquunturaularum Europa complurium in noftrum

collati honores, fiducieequein ipfo collocatae, teftimcnia : loquun-

tur inítitut2, ad incrementum Medicorum in hac Academia ordinis,

pertinentia: ex quo genere eft Theatri anatomici inftitutio ; Labor-

atorii uti vocatur , Chymici fundatio , ut cum Vitruvio loquar 5

mercium ad pharmacopolia fpe&antium pretia, zítimando ad aequi-

tatislegem revocata; praéfcriptum, ftatis temporibus, obftetricum

examen 5 vifitationesque tandem Pharmacopoliorum , eo potiffi-

mum confilio fufcipiendae , ut merces non interpolata, fed recen-

tes, utfufficientinumero, ut cum fidedebita, ut jufto demum pre-

tioveneaint, Etquamvis Nofter Principum valetudinem curaturus,

ab Academia fzepenumero abfuerit, interruptis fcholaíticis labori-

bus; nunquam tamen ipfi five voluntas, five copia defuit, Acade-

mize hujus necelfitatibus permultisinferviendi modis; quod eo valet,

ut gratam tanti Viri memoriam academicorum nemo ex animo fit

dimitfurus unquam.

Caeterum matrimonio fe junxit Nofter, (nam &in re familia-

ri fpe&andus eít,) cum honeftiffima ornatiffimaque Virgine , DN.

—

À

-

Á

ANNA CHRISTINA, Dn. facobilleri, Conji;lis&f Navite Primarii

k

Gernfpacenfis, filia : connubiale iftud vínculum confecrante Ecclefiae

ibidem Miniftro, A. M DC LXXXIV. Placuitautem fummo omni-

um rerum Archite&o & Gubernatori, jucunditates ex hoc federe

fperandas, partim illius itinerisinterventu, dequo fupra, fufpende-

re ; partim non ita multo poft, tam dilettae Conjugis praematuro

obitu, abrumpere prorfus. Itaque ad fecunda Nofter vota tranfiit ,

Anno MDCLXXXIX. du&a in matrimonium nobiliffima , & cun-

, Wis virtutibus , quotquot à Sexu exfpettes fequiori , condecora-

tiffima Viduá, ex Dardiliorum oriunda gente, necnon Excellentiffi-

mi Viri, Benedidi Hopfferi , inilluttri theologico Seminario , Ephori

meritiffimi, antehacuxore : hac liberos adduxit privignos quinque;

quos praeter filiambrevi coelitibus adfcriptam , beatus nofter paterna

, cura educavit feliciter, feliciusque nuptui dedit, Fuerunt vero illi;

DN. M. THOMAS BURCARDUS HOPFEER , Paflor Ecclefie /Me-

zingenfis , Diccef. Uracenfis, antebiennium ibidem mortuus , qui in

matrimonio habuit DN. CHRISTINAM DOROTHEAM, ex fami-

lia Kaibfelliorum oriundam. DN. JUSTINA SIBYLLA, Uxor 7

Summe Rever. &5 Dioni. AUGUSTINI HOCHSTETERI,. Sereniffirni

IWVirt. Duc. Confiliarit, Superintendentis-Generalis, Abbatis AMaulbronnenfis,

€5 Ordinum Provincialiun .Affefforis. DN. BENEDICTA DORO-

IHEA,

uae vinculo conjugali jun&&a fuit, dumvixit, cum /;ro INo-

bilifl. &5 Confultifl. DN. JOH. GEORGIO BEGERO, J. L. Lic. 65 Syn-

- dico Reip. Keuitlingenfis. DN. CHRISTINA DOROTHEA,

Uxor quondam B. DN. JOH. EBERHARDI HIEMERI, S. 7/.

ol Concionatoris Aulici , Confiflorialis €9 Abbatis Hir[augienfis. Ex

eadem ipfe natos fufcepit liberoso&o, inque iis filios binos, fenafque

filias. Filiorum uterque, unacum Filia, cui Bezfenomen, praematu-

,ramorteabripiebatur, Superftitesigitur funtfequentes : primo qui-

dem natu major DN. MARIA MAGDALENA, Excellentiff[igo , Am-

pliffmo, pariter ac Confultiffrgo , DN. FRIDERICO HEINRICO GEz

ORGI, J. U.. L. SereniffmoWurtembergie Duci à confiliis , fapremi Dica-

flerii Afjeffori aracviffimo, nec nonTubinge urbis; «vicinorumque pagorum ,

«efetto dudum meritiffimo ac dexterrimo, nupta, omnibusque fexumfe-

"L.

:

ininum cohoneftantibus ornamentis, exculta : qua, matrimonio

minime fterili, decem nepotibus familiam Viri Experientiffimi auxit,

"

| —Ex hisbigaadillud cocleftium animorum concilium evolavit : reliquis

adhuc, quousque Deo videbitur, hanc vitam degentibus: np. Dn.

Friderica Dorothea, Virgine ornatiffima, Drf. Jobaune Fviderico, ac Dn.

Chriffiano Ludorvico, qui Juri & Philofophiz nunc operam navant, Dn.

Ferdinando God:

0

fi

vedo, Chrifliano Heinrico, Augufla /Maria,

ac denique

Catbarina Ludozvica , €9 Chriflopboro Petro.

-

Altera Viri pie defun&i Filia, DN. LUDOVICA SIBYLLA in

torum Magnifici p. t. Univerfitatis Re&oris, DN. JOH. JACOBI

ww

HELFFRICHII , J.LI. D. atque Profefforis Publ.Ovdinarii inter nos dudum

famzïgemtzämi., cujusin remlitterariam merita, notiora funt, quam

ut nobis jamjam egeant praeconibus, quondam adícita, pia, pru-

dens, fuaviffima, fpe noítra citius, hinc emigravit pridie Calendar;

Martii, Anno M DCC XXVI. reli&ounicofilio, Dn. Joh. Friderico,

egregiis animi dotibus exculto , quas jamin Philofophise ftudio per-

ls

(

lo

k

diligenter, & cum fru&u plurimo comprobat, & exercet: duabus

practereain lucem editisfiliabus, quae adhuc infantiam agentes, ce-

leberrimo Viro Coeli praeiverunt viam. Tertia Viri fummi Filia,

DN. SABINA REGINA, connubiali vinculo jun&a eíft cum 77ro

INobiliffimo, Ampliffimo , atque Confultifimo, DN. JOHANNE SCHEF-

FERO, SerenilJ. Vurtemberg. Duc. Confiliario Kegiminis &5 Secrefario

Status Infimi: ex quorum conjugum matrimonio quinque funt pro-

NX

creatiliberi: tribusquidem, dudum, adhuc in tenella zetate, hinc

à Deo ad meliorem vitam fublatis : fuperftitibus vero, eximiaVir-

gine, Dn. Z4aria Chriflina , nec non Carolo Ludoico, praecipuze

fpei adolefcentulo. Quarta Experientiffimi Do&oris noftri filia,

DN. ANNA MARIA , Maritum quondam venerata eft Excellentiffi-

mum DN. QUIR. HENR. PFEILIUM , Sereniffimo lurtemb. Duci à

Confiliis , Supremi Dicaflerii Affefforeim longe ora-villimum , &5 pagorum

Bebenbufzno ZMonaflerio adfcriptorum , Prafettum nobili]mum, cui ho-

——

w

neftiffima, omnibusque fui fexüs laudibus digniffima Matrona,tres

liberos peperit , duos quidem vita hac mortali dudum fun&os;

vitalem tamen adhuc auram fpirante, Dn. Chriflina Beata, cui Deus

bene cupiat femper. Exítin&o autem primo Marito , novo fede-

re, honeftiffima Matrona copulata fuit, cum /7o Experientiffimo,

JAAnplifmo , atque Excellentiim: DN. BURCKHARDO DAVIDE

MAUCHARDO, JZfedic. &5 Chiru

ygie Doüore , €5 bujus .Academize

Profeffore Publ. Ordinario longe cele

?

errimo , Seren

iffimi Wurtembergie

Ducis Arcbiatro longe meritiffino : quod quidem & ipfum conjugium

nequaquam prole deftitutum fuit ; quin potius quinque fecundum

furculis , ex quibus unum, praematura morte , emarcuit : qua-

tuor vero adhuc faxit Deus diu ! virent, florentque, Hejnrica

Dorotbea, /Maria Friderica, Jobannes, €9 -Augufla Dorothea. . Quin-

tam denique Noftri ZELLERI filiam , DN. CLARAM HEDVI-

CAM, duxit Z/ir Experientiffmus ,. Amplifmus atque Excellentiffmus ,

DN. ALEXANDER CAMERARIUS , Z/fed. Dod. ejusdemque in al-

ma bac STubinga Profeffor Publ. Ordinarius , omni Virorum celeber-

rimorum laude, fi alius quisquam, undiquaque refplendens : cujus;

cum nobiliffimahoneftiffimaque Matrona,connubium,feptemlibero-

x *

rum pignoribus, confecratumfuit : ex quibusfiliolee quatuor, inter-

ueeasuna, eximia fpei, maximoParentumdolore, patriam coele-—

ftem petierunt: folandisgenitoribusrelinquentes tres filios, Jobaunern

-

Rudolphum,Fridericum Jacobum,&5 Alexandrum.Yriginta omnino hisne-

X X

otibus germanis, ex quorum numero quatuordecim diem obierunt

fupremum, fuperítitibus novendecim, quantopere deleGatus, recrea-

tusquefuerit Virfummus, fin

ulloalio conftaretargumento, exinde

tamencognofci poffet , quod illis optima quaequefemper adprecatus,

quos peretatem teneram poterat, examinabat fubinde, & ad omne

virtutis, laudumque genus, condignis hortabaturfermonibus. Anno

:

MDCCXIX.poftquamIV. Calend. Februar.defideratiffima conjux re«

buseximebatur humanis; absqueulteriorisfoc' - adjumento, Dnn.Fi-

liarum minifteriis, quantum potuitfieri,fuffui.us , aetatem viduatam

—

transegit. Haecfuntrei familiaris decora , tanto Viro digna, quee ft

uisanimo fecum volvere inftituerit, mirificae DEI providentiae mani-

Éefta offendct veftigia. Citcaultima Viri tap&izecenfenda erim

us bre-

UM RE

2

ViOres.

äx

L

P?

aM

äi:

L

viores. Firma quidem femper & robuftiffima Nofter eft ufus valetu-

dine: pertottamenitinera, expeditionesque caftrenfes, quasífequi

juffuserat ; quum fzepe intempefta noGte equo fe committens,in ma-

xima coeli inclementia, fpreta carpentorum opportunitate, viz fe da-

zet, eegrotantibuslaturus opem : fierinonpotuit, quinvaletudo vel

profperrimafubinde folicitaretur, tandemquevariiscafibus, praeíer-

tim vero, cognita morte Sereniffimi Oetingenfium Principis, qua

tanquam apoplexià perculfus eft, labefa&ata, variis cum imbecilli-

tatibus cceptaret confli&tari. — Res tandem erupit in marafmum . feni-

lem , lentamque tabem, quam extremo tempore, febris acuta,

& anomala, cum abdominis interna inflammatione, conjunda,

fequebatur. Totigitur, quam prope à morte abeffet, indiciis ad-

monitus , Sacro Chriftiepulo, duabus pone vicibus , XIV. Calendar.

Martii & XI. Calend. April, refocillatus ett; füam DEO tandem

animam reddens, elapfi Mercurii Diei fummo mane, perducta-

ue ad extremam fere fene&tutem aetate , quam vera fint Hippo-

cratisin AphOl'. L.IL. 49. verba oi éSicpévoi 725 cov9sag crcvag dípgew , xv

dociv aicO-evéeg * 'yégovreg , T«v acuváSy igcug(;;v T& X9) vétov jgov cbéesci : qui J-U'ug.

tis indulpent laboribus, quamevisinfirmifuerint aut fenes , tamenin[uetis -vali-

dis aíque jurvenibus facilius ferunt, fuo exemplo condocefaciens. Plura

utadjiciamus tabellae anguftiavetat. Quaretandem in vota & preces

definimus, ut Coeli Terraeque Arbiter non lugentibus tantum effica-

ciffimafolatiapandat, verum eos quoquein Tanti Viri meritorum eglo-

ria, quam magna ex parte, propriisvirtutibus fuam fecerunt, haredi-

tanda confirmet. Tum vero hujus Academiae proceres, civesque

omnes, ea, qua par eft, obfervantia atque humanitate rogamus, ut

frequenti comitatu funeris, quodfuturo DieSolis, ex Zellerianis aedi«

bus ducetur, fuae in fplendidiffimam familiam propenfz voluntatis,

ftudiique, documenta ultronea dare, ne dedignentur, P.P.S. S. III.

Iduum April. M DCC XXXIV.

FOU GEECN GB

Typis GEORGII FRIDERICI PFLICKII.

4

. d

LA

V

Z

Em

U

PRORECI(

[

]

T

ACADEMLE

S

l

a

R

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

TUBINGEN

E

m

.

Lo

O Baace Q

:O

ERN.

Bu

—

-

7

LP

—

22

SNNN

SN

E

1

Focus

7Z

v

z

Ic ieitur ex hoc vitz Theattc-

/:

AN

14

OW

IDASSNSS

NN

N

torum difcrimine exercitatus, di

N

—xä

E

diuturnum, idemque maximum ;-

ä

mize ornamentum, natus, &immi

AL

N

NV

a

i

M

13

KV

E U

—3

ENS

torumgloria, &annorum etatis-

xx—.

Mj gäæ

"E

-'x

ro, & familize,longelateque pater

SS

SSSSS

m

NXxxxXä

& experientize,in remedica, coní?

L

12

dibus , majoromnino , quam ut :

tempore quisquam,

nedum Nos, hac exigua pagina, €-

quem rebus humanis ereptum |

11

pradicare poffimus :

luget ; cujusafficitur Aula defiderio

; quem emigraffen

let Profapia Zelleriana, & quicunq

ue eam ,

five fangu|

denique fibi fubdu&

10

nitatis vinculo, attingunt ; quem

fcunt aegri, quotquot ejus opera,

in pro

fligandis morbi -

fi

Emigravit, €

& egregia, fuerunt unquam gavi

hoc omnibus chara-

mortalitate, Medicus fummus ,

LLERI nomine : morti tan

dem fuccubu.

quam ipío ZE

impendentem

aliis mortem avertit & propulfavit : v*

defüt, à cujus me

dica arte & prudentia,

vitam fibi ft

udo ingens, grata ment -

tam fuiffe, hominum multit

.

Si à natura illis fata devitare 1

ndultum foret, qui, «

.

fervi

unt utilitatibus ; qui pl.-

opum vi, aliorum publicisin

fficiorum, Deo, aliisq

rivatiscommodis, quousque o

debitorum, limites permittunt ,

augendis, petdilige|

dentum, paritera|-

m m

navant ; quideniqt

1e ad Virorum pru

rum , laudes fibi conciliandas,

haudquidquam faciunt) -

cui nunc,

mortalem effe illum Virum oporteret,

3

zumque lu&u, nec minore Univerfitatis

hujus Scholafti

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1