LXV6a_fol_224

4755

EU

ï

RKECIOR

ALM/E

EBERHARDINAE

L.-$

g

—

*

—

N-

L3

4

)

Y

äï

h

3

bl

75,/

:3

lterum jam intra o&tidui fpatium funus indicendum

"

)H]J

L:

od

!

us

nHl

eft Vobis , Cives ; idque non minus lu&tuofum ;

ä,ï

g

atque ex eadem domo deducendum.

Obftupui-

mus nuper, cum fplendidiffima domus cANZIA-

NA intra menfem duplici vulnere affligeretur ; atque fuccifo ftipite

przftantiffimi quoque alicujus rami tam brevi interjetto tempore ja-

&uram faceret acerbiffimam.

Quanto etiam magis nunc obftupefci-

mus,cum alia zqué fplendidiffima domus, nuperrimé demum vio-

lentia fari perculfa ; & quacum vix ante feptimanam proximé ela-

fam in luCtüs confortium conceffimus , eundem novà ftrage redin-

tegratum fentiat? Siccine per feneftras noftras intravit mors,; cui fa-

tis non eft, fingulas familias fingulis privare ornamentis, & quaz ni-

fi duplicata clade fevire non de(init ? Extulimus, & vixdum ex-

tulimuss, HASELMEYERVM noftrum, bonis omnibus defidera-

tiffimum , & jam ex iisdem laribus efferenda eít, quam in vita ve-

nerabatur dulciffimz conjugis materteram, fibique habebat longé con-

jun&iffimam , matrona veré pientiffima , pienüffimi inter nos quon-

dam 'Theologi B. D. D. WEISMAN NI Vidua.

Ita ;

uod à

tanto Viro przter ejus fcripta & memoriam nobis fupererat , unicum

morte etiam abfumtum nobisque ereptum eft. Quam ob fuas vir-

tutes, quam ob infignia defun&ti mariti merita fufpeximus omnes ,

illam jam fàati inclementia abftulit Nec mirum.

um enim Mariti

obitus in mcerorem adeó profundum eam conjeciffet, ut hec animi

ï

zgritudo corporis vires nunquam non debiles indies magis proftra-

&

viffet ; & funeítiffima quzque portendiíTet ; nifi in exploratiífima B.

HASELMEYERI amicitia dulciffimum inveniffet folatium & prz-

fidium certiffül(Qum : non potuit non fieri, ut füblato hoc fuz vi-

duitatis fulcro zgré foporatus dolor tanto majori vehementia recru-

defceret , & frattas jam & tantum non exhauftas corporis vires

prorfus abfumeret. 'l'anta nimirum vis eft triftitiz, ut, quod Chry-

foftomus ait, ad mortem etiam viam paret.

Neceíle enim eít , ut

animi & excitationes & perturbationes corpus afficiant ; cum tam

ar&tum his invicem intercedat commercium , ut arCtius effe haud

(ï

poflit.

Quod veró ex vehementi animorum commotione tantum

etiam detrimenti in corpus redundare poffit; ut ultima fata vel ac-

cele-

|

celerentur, vel & fübitó àccerfantur , id experientia tefte: fatis fü-

perque comprobatum eft. Neque id curis atque folicitudinibus tan-

tüm efle tribuendum , vel ex eo coónítat, quod [ex tenerrimo atque

dulciffimo lztitiz affe&u id pariter eveniffe exempla proftant; $ qui-

bus prorfus fingulare eft, quod romanz hiftoriz fcriptores memo-

rant, matrem , quz filios fuos in Cannenfi clade occubuiffe certis; ut

videbatur , nunciis acceperat, inopinato eorundem adventu, de quo

immodicé letabatur , fubitó fuifle exanimatam.

Quz licet ita fe ha-

beant ; multó tamen frequentius fieri folet ; ut iis; qui nimiz tri(ti-

tiz fefe permittunt , tam funefta fors immineat ; utpote quz non ani-

niuüm tantüm exedit, fed & corporis vires cónfumit, atque velut

internum aliquod incendium in occulto primüm glifcens ; mox autem

in flammas erumpens, certiffimum parit interitum. Qua in re cum

à multis peccetur, qui fupra modum fuo dolori indulgent ; atque ita

violentas aliqua ratione fibi manus inferunt : dici tamen non poteft;

ab omnibus delinqui ; quorum zgritudo íanitati obeft ; idque tüm

adhuc minus , cum repentino doloris impetu pe&tus concutitur, & vi-

res jam antea languide uno quaíi i&tu extinguuntur.

Atque hzc fuit fors Beatz , cujus obitum annunciamus , vitz ra-

tiones ; quam inter nos vixit, paucis etiam expofituri ; vel potius deli-

neaturi.. Fuit autem illa- Prenobiliffimia atque omnibus fui fexus. vir-

tutibus condecoratiffisua Matrona pN. AGNES MARIA , ipfis- Ca-

lendis Januarii anno fupra millefimum atque fexcentefimum feptuage-

fimo o&avo in hanc vitalem auram edita. Patrem coluit Viruzz: Pra-

aobiliffimum. atque. Con[ultiffisuum »w. JOHANNEM JOACHI-

MVM BADERVM,; Serenif[y]e domus | Würtembergice |Confilia-

vium , atque Ordinum Provincialium Advocatum &9. Secretariusm .Me-

vitiffimum ,' dudum przmatura morte vivis ereptum ; matrem veró

fufpexit Ornatiffamam. feminam . DN. AGNE'TEM SIBYLLAM

ex Brodbeckiorum gente oriundam.

Avum paternum habuit Virugz

Nobiliffanum atque. Dexterrisuum voN. CHRIS'TOPHORVM BA-

DERVM, Archi - Grammateum "Tubingen[ezm. anultorusmm: aumorumz

qneritis con[picuum ; aviam vero paternam Ornatiffimam. Feminam vw.

ANNAM MARIAM , pariter Prodbeckiano ftemmate ortam. Avus

inaternus Ipficontigit Vir Praeuobiliffimus, ExperientifJimus atqueExcellen-

RODBECKIVS, Medicine

tiffimus s. . JOHANNES. CVNRADVS

o&or t2 in bac quoudam. Univerfitate. Profeffor, ut €7 Stipendii Hoch-

quanniami Curator Meriti[J[imus; avia autem materna Orzati[Ji1za Ferni-

za DN. CHRISTINA ex celebri Bardiliorum familia ortum trahens.

Optimi Parentes hanc filiam füuam DEO traditam & facro fonte lotam

pro eo ; ac par erat; diligenter educandam curaverunt , atque ut ve-

fz pietatis & fidei igniculi in Ipfa accenderentur & fufflarentur ulterius

tum privata opera tum publica inftitutione ftrenue allaborarunt; quod

ipforum ftudium adeó non fuit infelix ; ut potius virtutum femina al-

tiffimas in corde Ipfius radices egerint ; largiffimis & letiffimis ad vi-

Adultior fa&ta , matre przeun-

tx usque finem fruGtibus fcecunda.

t£e , feduló operam dedit, ut adminiftrandi res domefticas peritiam ac-

quireret, & capeffendis familiz negotiis idoneam fe redderet, idque

tam profpero fücceffü , ut rectam domus regendz rationem confeftim

teneret, & parentibus voluptati , reliquis € familia exemplo effet.

Quibus ornata cüm effet virtutibus, deeffe non poterant, qui Ipfius

matrimonium expeterent. Quemadmodum autem fe fuaque omnia per-

miferat DEO , idem & optime Ipfi profpexit, conjugem ei adducens

fua & pietate & manfüetudine pluribus przferendum. Namque fo-

e Ex-

cietatem cum ea fan&iffimam inüt Vir Summe Reverendus atqu

cellen-

eellentiffous , ox. CHRISTIANVS EBERHARDVS WEIS.

MANNVS, S. S. Tbeol. Do&. &2 Prof. Publ. Ord. Ecclefie bujus

Decanmus , €2. Ducalis Stipend. "Theol. Superintendens. Primarius , cujus

menmioriam ob infignia ipfius in ecclefíiam & rem literariam rnerita

nulla apud nos ztas delebit.

Celebratum eít hioc matrimoniüm heic

'l'ubingz anno hujus feculi primo die xxvi. Septembr. quó fa&to

Calvam fe contulit cum dulciffimo füo Conjuge , Diaconi münus;

à Sereniffimo Principe fibi demandatum clementiffimé, in ifta Ecclefia

obituro.

Ubi cum fedem fixam non invenirent; fecuta eft eum primo

Stutgardiam , deinde huc'Tubingam. Anno enim hujus feculi quinto

Stutgardiam translatus & Aule admotus eft , Diaconi aulici provincia

in ipfum collatà, quam poft biennium cum munere profefforio in du-

cali Gymnafio commutavit, atque hoc officio per tria feré luftra de-

fun&tus eft. . "'andem in hac Univerfitate 'T'heologiz Profeffor Ord. &c

hujatis Ecclefiz: Paftor & Superintendens confttitutus nofter fieri ccepit;

atque ex illo tempore manfit à Paftoris dignitate àad Decanatum , cui

Superintendentis in Stip. 'T'heol. primarii fun&tio anneXa eft , evectus.

Atque fic indivulfa mariti comes fuit beaté Defuncta, dum licebat; eó

lubentius eadem & in morte futura, quo impatientius tulerat, fe ab

ipfo divelli.

Cum enim placidiffimum fuüiffet hoc matrimonium at-

que tantum non in feceffu à molefto reliquorum hominum confor-

tio exa&um; non potuit non fieri , ut ejusdem diflolutione füperftes

quam acerbiffimé affligeretur.

Hinc non fine infigni lu&tu fupre-

ma marito perfolvit Noftra ; atque nil praoptavit magis ; quàm ut

Ipfi quàm proximé eundem , cum non comitari potuiffet, in cc-

letem patriam fequi liceret.

Quantacunque veró tranquillitas, ab

ipfis conjugibus proficifcens ; hoc matrimonium beavit, non tamen

ab omni moleftia vacua fuit.

'Turbulentus enim rerum fítatus &

vis hoftilis , quz has terras

üu

ebat,non mediocriter utriusque &

&i

Xxit, ac ut hinc inde afylum (ibi fuis-

animum & privatam quietem a

que rebus quzrerent, fepius adegit. Verum hzc placidiffimam eo-

rum conjunctionem turbate quidem , neütiquam veró frangere at-

que dirimere potuerunt. Caterum de mutuo eorum amore;, concor-

dia, conítantia nec przeítantius nec certius exhibere poífumus te-

ftimonium, quam quod ipfe B. Vir in aC&tis vitz füz ab ipfo con-

fcriptis perhibet,in quibus dicit: fe cum dulciffima uxore in occulto Dei

& bonitatem & fapientiam venerari; qui fe in hoc vitz ftadio decurren-

tes innumeris tüm fpiritualibus tüm temporalibus beneficiis exornaverit;

atque ut alter alteri in rebus cceleftibus atque terreftribus adjumento

fuerit, fua gratia effecerit; nec dubitare, matrimonium ipforum divi-

&o beneficio iis, cum quibus vixerint, aliquo ad minimum honefti

exempli loco futurum; fe nulla quidem prole à Deo au&os effe, at

eapropter ampliorem quoque occafionem nattos fuarum neceflitudi-

num & propinquorum aliquam habendi curam; fieri poffe, cum ambo

jam fenio confe&ti fint; & ejusdem feré etatis, ut prope fe invicem in

morte quoque fecuturi fint; quodfi veró, quemadmodum fe optare di-

cit, uxor vivendo fe fuperaverit, precari fe Deum, ut fidem ipfi fuam

tot tantisque documentis comprobatam , tüm przfertim quovis fpiritua-

lium bonorum genere, tüm & placida viduitate divinz providentiz;

fuftentationis ac tranquillitatis fpeciminibus infigni remunerare, atque

éandem mox ad beatorum cceetus & . confortium fuum evocare velit.

Quz omniía tenerrimum B. Viri affe&tum & fummam animorum inter

ipfos confenfionem fatis demonítrant. Neque veró piiffimz hz preces

à Deo non exauditz funt.

Sexennium enim viduitatis, licet viribus

magis magisque deficiens; tamen continuo gratiz adiumento fuffulra in

pla-

*

;

;:

placida folitudine exegit, ita ut nunquam minus fola effet;, quàm cüm

fola; utpote jucundiffimo cum Deo & Servatore commercio fefe recreans;

& ad beatum ex hac vira difceffüm ad. dulciffimum maritum compo-

nens. Publico verbi divini auditu per corporis infirmitates privata, do-

mi fe tüm crebra ejusdem leCtione atque mediratione, tüm peculiari-

bus quavis feptimana inftitutis amicorum concionibus, facrarum pagi-

narum inveftigationi confecratis, in falutis do&trina & fide confirmavit.

Quicquid przeterea moleftiam crearet, id omne confiliis & fubfidio B.

HASELMEYERI, in quem füummam fiduciam collocarat, ftrenué

adjuta pervicit.. Quid mirum igitur, quod repentina ejus morte adeó

ercelleretur, ut gravis maeror fatum Ipfius przcipitaffe nonnihil videa-

tur? Quz de ultimo, quo abfuümta eft, morbo dicenda funt, huc re-

L

deunt.

Debile a prima juventute Beatz corpus, maxime quoad caput, ner-

vorum fyftema & pe&tus frequentes paffüm eft füb ultimis vitz annis

catarrhos, aliosque, qui capiti przcipue infidiabantur, infültus veras

apoplexias tantum non omni minantes momento. Proximo autem feme-

ftri continuas noCturnas inquietudines, zítusque internos accufavit Bea-

ta, quz jamjam exfuccum corpus femper magis exufferant, quorum

efficaciam multoties a fingulari Naturz vigore; quem non mirari fatis

in Beata poterant, qui viderunt ejus effe&tus, vittam, denique matura-

vit procul dubio proftratio fümma mentis e morte cariffimi Amici con-

cepta inopinata, proxima enim ab ea fecundz diei vefpera correpta eft

Beata fübito infignifrigore, totum concutiente corpus, vomitibus ; pro-

ftratione virium immani , fequente per noGtem ejus diei ; videlicet XXVti

prioris men(is zftu fümmo, ficco, acceífit fopor continuus, quando-

que decrefcere vifus fuit zftus fzepe pe&tus oppreffüm fuit mirifice obru-

tumque, fxzpe hoc liberiore caput totum quantum obnubilatum ca-

ptumque fuit; fui compos Beata frequentes accufavit cervicis dolores;

fervavit morbus febris catarrhalis malignz typum; horis matutinis be-

ioribüs a potiori; ac pomeridianis & nocturnis, interdum caput

vild

e ferenum videbatur, iterum; affulgebant novz vires, & redeun-

tibus quoque fudoribus lenibus cum his fpes aliqua elu&tandi, licet au-

tem hzc continuo medicamentis aleretur efficaciffimis internis & exter-

nis, breviffimz tamen fuerunt ejus umbrz ; ultimoque triduo proftratio

virium, zítus, ac remiflio fenfüuum & motus increvere fummopere;

ultima vitz meridie diftrahebantur labia, mufculis eorundem vere tan-

dem paralyticis, ut nihil deglutire Beata poffet, pectus autem, e'quo

rofundiffimos duxit rhonchos, violenta dilatatione mirum exhibuit

infar&tum, caput profundo fepultum fuit aliquot ante mortem horis co-

mate fomnolento, füb quo feptima tandem a decubitu vefpera placide

nobilem efflavit animam.

Atque fic tandem corporis vincu

lis Iiberäta, cum Servatore füo,quem

in Collos adfcendentem & ovantem eo ipfo; quó mortua eft, die con-

celebravimus, ad beata Ceelitum domicilia evolavit, confummatiffimum

Viduz Chriftianz exemplum poft fe relinquens.

Agite igitur ; Cives, prout Vos decet, & hora IL. pomeridiana

Funus ex edibus Hafelmeyerianis folemni ritu efferendum frequenti

comitatu cohoneftate. Depofcit id pietas in matronam tantis virtutibus

ornatam ; jubet memoria B. WEISMANNI à nobis femper fan&té

coleada ; flagitat obfervantia in fplendidiffimas familias, quibus honorem

riter ac folatium ut afferatis par eft. P. P. d. IV. Jun. ci512cc LïII.

a

*« e-« * €

e—w.—

——

3

—

I — — ——

—

E x ä

um

-

IN

od

LITTERIS LOFFLERIANIS,

775

c

w a i

N m

^"RECTO|

-

ALM.E :

Euroskala Offset

—

-

125

D

EBERHARD;

D

L $5

VierFarbSelector Standard *

U:

.

x

*

N

"

j

n

g l

AA

i

|

Ü

d

N

j

H

:

A

fï

W«

120

a

g«

Iterum jam intra o&idui fpatium f

o

"

'j !

l

?

'ä

[

ij

ii

JJ

C

eft Vobis ; Cives , idque non m

h-

Ms

atque ex eadem domo deducend-

:

i

-

mus nuper, cum fplendidiffima «

:—ä

"

NA intra menfem duplici vulnere affligeretur ; atqi-

przftantiffimi quoque alicujus rami tam brevi inter

14

&uram faceret acerbiífimam. Quanto etiam magis -

ä

mus,cum alia equé fplendidiffima domus, nuperr

lentía fari perculfa ; & quacum vix ante feptiman:

píam in lu&tüs confortium conceffimus , eundem n«

tegratum fentiat? Siccine per feneftras noftras intraY,

ä

tis non. eft, fingulas familias fingulis privare ornani-

12

fi duplicata clade fevire non de(init ? Extulimus ;

tulimus, HASELMEYERVM noftrum, bonis (-

11

tiffimum , & jam ex iisdem laribus efferenda eft; «

nerabatur dulciffimz conjugis materteram, fibique ha-

jun&tiffimam , matrona veré pientiffima , pientiffimi|

10

dam Theologi B. D. D. WEISMANNI Vidua-

tanto Viro przter ejus fcripta & memoriam nobis fü

morte etiam abfumtum nobisque ereptum eft.

fguïf—

tutes, quam ob infignia defun&i mariti merita

illam jam fàti inclementia abftulir.

Nec mirum.

obitus in mcrorem adeó profundum eam conjeciffé

zgritudo corporis vires nunquam non debiles indic -

villet ; & funeftiffma quzque portendiffet , nifi in|

HASELMEYERI amicitia dulciffimum inveniffet|

fidium certiffimum : non potuit non fieri; ut füb -

duitatis fulcro zgré foporatus dolor tanto majori v|

defceret , & frattas jam & tantum non exhaufta-

prorfus abfümeret.

'l'anta nimirum vis eft triftitiz ;

foftomus ait, ad mortem etiam viam paret. Nece

lt

ä

animi & excitationes & perturbationes corpus affi

ar&tum his invicem intercedat commercium , ut a*

poffit.

Quod veró ex vehementi animorum com

etiam detrimenti in corpus redundare poffit, ut ul-

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

us i

d