LXV6a_fol_219

Ei

. RECIOR

ALMA SFFUDIORUM

J UNIVERSITATE

TUBINGENSI

L. *

Pt memeDetrttirttsmtstu

7; Unus vobis hodie indicimus, CIVES OPTIMI, ex.hac Ipfa tabula,

A

Sy

unde operas noflras publicas privarasque indicare alias folemus,

ä

2 f/j

ï

Quod dum facimus, melius aliquid przftantiusque dicimus, quam

2

';7

,

quidem primo adípectu videri poffet, vobisque reconditz fapien-

ä

tiz penetralia recludimus.

(

Scilicet omnium doctrinarum, om-

?Vx

niumque artium , quz aliquam humano generi adferuntutilitatem;

(&4

"

complementum fummusque apex eft z5 bene moriezdi , quamne-

M

À

SS

EEE

:

mo facilius edifcere, nemo re&ius alios docere poteft , quam qui

Q

NS

E

nta

ad quotidiana hominum bene morientium exemplairretorto oculo

reípicit. i.aude

lii, & fuo

mez, egregie pronunciantis

quidem merito laudent, fapientiam Tepegx-tiani illius De«

Nil pratermitto: confuefacio, denique

In[picere, tanquam in [peculum, $n vitas omnium

Jubeo, atque ex alits fumere exemplum fibi.

Nos fàne longe zquius, fan&iffimzque religionis, quam profitemur, placitis conveni-

entius ftatuimus, ut non folum in vitas, fed vel maxime etiam in mortes aliorum, tane

quam in fpeculum infpiciamus, atque hinc exempla nobis fumamus.

Hoc enim fi fiat,

animus a rerum caducarum contubernio fejun&us , ad divina, zterna

& immortalia ex-

citabitur, atque, pofthabitis feculi hujus illecebris, alteram iftam melioremque vitam

non anhelabit tantum , fed ad eandem quoque condigne fe praparabit, quin cum Ser-

vatore vivere, arctiusque conjungi ac c;iumphare, exoptabit.

Hanc

g

Hanc ipiam, quam paucis verbis heic extulimus, optandi rationem nuper iniit,

q

uin & exemplum, quod imitari debemus, nobis reliquit, Prezobiiffimus, AAmpliffz-

70us Atque 5pe

&atiffmus DN. JO. HENRICUS TAFELIUS, Zzncluti Ordinis Equeftris

ad Nicrum, im eo traéju , qui a Sylva Hercynia momen habet , Couffliarius longe me-

vitiffmus ; Vir, & in-graviffimis negotiis traétandis fingulari plane ftrenuitate, &,

quod fupra omnes titulos eft, eximia morum

;

probitate confpicuus, dignus proindc,

cujus confervemus memoriam.

. Natus autem is eft poft reparatam a Chrifto Servatore Salut&m, anno MDCLXXIT.

die XXZ/J. Maii, in pago Fric

í

i

4

Izbeim, prxfe&urg Hirfaugien(is, in quo beati Viri parens,

plurimum quon

dam Rewerem

dus aíque. Digniffimus DN. TOBIAS ERIDERICUS TA-

FELIUS paftoris officio fun&tus eft, tanta quidem dexteritate ac zelo, ut poftea ec-

clefíiam Bohndorffenfem, Herrenbergen(um dicecefi adícriptam , curandam acceperit.

Matrem vero nactus eft No(ter honeítiffimam Matronam , DN. ANNAM MARIAM, ex

clarifima OBRECHTORUM gente oriundam.

Optimi hi parentes non folum facri

fontis myfteriis filium fuum initiari cbrarunt, fed & in eodem rite educando omnes fuas

1

Quo tamen beneficio per exiguum modo tempus

cogitationes ac curas collocarunt,

frui Noftro licuit, fiquidem amantiffimus pater, imperfcrutabili Dei con(ilio , iam tum

vivis ereptus fuit, cum nondum quartum ztatis annum attigiffet o wxaprrzs nofter. — Li-

cet vero mater vidua, quz inde ab exceffu fuaviffimi coniugis, cum orba prole ,

eaque fatis numerofa, Tubingam migraverat, poft duodecim annorum decurfum, aDN.

JO. GEORGIO COTTA , percelebri apud nos Bibliopola, in matrimonium fuerit du«

&a; connubialetamen hocce vinculum, fex menfibus vix elapfis, przmaturo matris obi-

tu,cum infigni totius familix dolore, ruríüs fuit abruptum.

Hoc itaque fatali cafu

etiam matre orbarus, divinz, qux rebus mortalium invigilat, providentiz fe fe totam

commifit, eiusdemque luculentiffima, quod gratiffima mente agnovit, nunquam non

expertus eft fpecimina.

Nam, iam ante matris ex hac vita abitum, B. DN. CASI-

MIRUS OBRECHTUS, Ordinis Equellris ad Sylvam Martianam & Nicrum tum tem-

oris Secretarius digniffimus, cognitis Beati noítri dotibus prorfus eximiis , non folum in

domum éundem recepit, fed & artem rationum conficiendarum ac difpungendarum edo-

cuit, víiamque & modum in obeundis variis negotiis, ad cauffas perillu(tris Ordinis Eque-

flris : pertinentibus ,

fingulari fide ac dexteritate ipfi commonftravit.

Przeclare

etiam de Noftro meritus eft beatus DN. D. MOEGLINGIUS, Zurium in 4lma bac Uni-

verfitate quondam Profe[Jor louge celeberrimus , Ordinisque Equeflris Symdicus meritiff-

us.

"Is enim folida füa informátione eundem itidem digaatus eít, aliisque quám

lurimis, qux a parente duntaxat exípectari alias poffunt , ma&tavit beneficiis. " Pra-

ftantiffimis hifce ducibus ufus, tam egregie nofter profecit, tantaque dexteritate nego-

tia fibi demandata nungueam. non exíecutus e(t, ut, cum laudatiffimuss OBRECHTUS

A. MDCXCE. apetillufti Nobilitatis Ordine Confiliarii ornaretur honore,Defun&to noftro

Secretarii munus, ob fpectata fingulariter ejus merita, per quam gratiofe fuerit collarum.

"Tanta vero fide, tanta induftria, tanta felicitate officii hujus partes explevit Noffer , ut

non folum omnem, quz ab ipfo exfpectari poterat, adprobationem obtinuerit,atque a. pez-

illuflvibus Equitibus ci Heroibus fuis A. MDCCFI. ad ipfam quoque Con(iliarii dignita-

tem fuerit evectus; fed & eorundem gratiam atque liberalitatem inGignem, ut fübfequen-

tia etiam tempora egregiedocuerunt, in füos non minus feliciter provocaverit.

Quia

imo ipfemet Auguftiffimus, gloriofiffimz memoriz, Imperator JOSEPHUS, cum,augu-

fto adhuc Regis Romanorum axiomate fplendens , nobiliffimz illi obidioni Landavienfi

fauttiffimis intereffet ominibus , Noftrum, obres ab eo bene feliciter

que gq[tas , aureo

numiímate doravit, clementiz fummz figno certiffimo.

Caterum thori fociam fibi junxit Nof/er (nam & in re familiari fpe&ari a nobis de-

bet ) le&iffimam ornatiffimamque virginem DN. ANNAM DOROTHEAM, ex incluta

apud nos Bebmiorum geute prognatam , quz fide, officiis, foecunditate Nof/ro multipli-

Duodecim enim marito con-

€is ltitiz ac folaminis caufa exítitit longe exoptatiffima-

jun&iffimo liberos peperit. Ex quibus filius natumaximus,nimirum DN. JACOBUS HEN-

pud

RICUS, j.U. Licentiatus , Sermi[in-zi' Ducis uoftri Camcellaria , uec nom füpremi a,

205

D

205 prowmtinrmr)) tribunalis Advocatus digniffimus , A. MDCCXX. DN. JUSTINAM

MARIAM, DN. JO. CHRISTOPH. GERLACHII, Medicize Doc?oris, Coufiliarii ef

"Archiatri Ducalis Wirtembergici lomge celeberrimi,filiam , prater alias , quibus confpi-

Cua eft, virtutes , ob fingularem etiam modeftiam beato noítro inprimis commendatam,

vinculo conjugali fibi junxit , atque A. MDCCXXXII. die XI. Maji prematura morte

roh dolor! abreptus, ex ea unicam,eamque beato noftro fingulariter dilectam, filiolam,

Altera fobolesDN.

CATHARINAM DOROTHEAM , cui Deus benedicat , reliquit.

MARIA FRANCISCA , uxor quondam b. DN. JOANNIS MICHAELIS HALL-

NV ACHSII , Philofophia moralis, ut && bifloriarum apud uos Profefforis ordinarii fa-

anigeratiffimi, A. MDCCXXFI. die XVII. Martii, nulla reli&a prole , ad czlites abiit, poft

Obicum etiam, ob in(ignes plane virtutes, morumque elegantiam, fuüis defideratiffima. Ter-

tia vero foboles DN, MARIA REGINA , virgo omnibus fexus fui laudibus digniffima,

ineunte quafi juventutis flore pariter ad fuperos properans , parentes optimos, ob (pem

ex ipfius dotibus conceptam , eamque proríus egregiam , non minus zgerrime adflixir.

Ut de quatuor aliis liberis , qui in tenella adhuc ztate hinc ad meliorem vitam fuerunt

füblati, nil memoremus,

uod vero jam ad fuperftites atrinet , ex hiíce filius naru

major Nobi/iffimus DN. PHILIPPUS FRIDERICUS , Periaffris Ordinis Equeftris Ar-

ehivarius meritifimus , duas nattus eít conjuges , virzutum [plendore , pracipuis ele-

autioris fexus decoribus admumerazdas, nimiram DN. MARIAM DOROTHEAM, b.

DN. FRANCKII, 7. U. Licentiati, atque legionum incluti Circuli Suevici juditis milita-

ris primarii filiam, quz, poftquam filiolum, adhuc viventem, enixa effer, ad illud cecletium

animorum concilium evolavit ; &, quz huic in thoro fucceífic, DN. MARIAM BAR-

BARAM , Viri maxime Reverendi, doci ijimique DN. M, JO. JACORI KURRERI ,

Diece[s Brackenbeimen[ts Superatteudentis diznilfimi filiam.

Alter filius, vezera-

bilis ac clariffimus DN. CHRISTIANUS FRiDEKICUS, Philofüphia artiumque libera-

lium Magifler. meritiffimus , Ac. Sereniffimi Stipendiarius , ftudio fan&ioris doctrinz

ftrenuam navat operam , coecui Chriftiano reique litterariz, quod ex egregiis, quz jam

edidic,fpeciminibus augurgri licet , haud parum, ut fperamus, olim protuturam.

ug inter filiss fuperítites natu magcïma eft, DN. MARIA ELISABETHA, omni-

.

bus , quz fexum femininum cohoneftare poffunt , ornamentis exculta, 7^

Z

ro Pranobili[-

Jfímo Confaltifimmogse DN.. JOANNI DAN. KORNIO , /apius laudatae Societatis Eque-

ffris ad Nicrum Confiliario lomge dexterrimo atque graviffimo, conjugali vinculo juncta

eft, acquinque nepotibus pie defuncti familiam adauxit, ex quibus vero nonnifi unicus,

.

*

isque eximi

£ fpei adolefcens , nempe DN. CHRISTOPH. HENRICUS , qui Philolo-

giz Studiis famma jam

incumbit diligentia, ingenti fuorum folatio , benigniffimo coeli

numine fuit fervatus. . Altera Noff7 luperftes filia , DN. SUSANNA BARBARA , fpe-

&arz. itidem virtutis, & infignis elegantiz femina , Nosi//ffimo atque Ampliffimo DN.

PAULO FRIDERICO NAGELIO , Seza£us zptimioris in. Republica Efslingenft Affeffo-

ri , nec mot rel [Altuaria prefecto meritiffimo nupta, quatuor ei liberos , ex quibustres

auram fpirant vitalem , enixa fuit.

Tertiam denique beati DN, Confiliarii filiam

CHRISTINAM ROSINAM, cun&is virtutibus fexum fuum ornantibus & eandem con-

decoratam , in matrimonium duxit 7r Nobi//ffimus atque Ampliffimus, DN. JO. ULRI-

CUs WEYHENMEIERUS , Sereziffimi Wirtembergia Ducis Confiliarius Camera , [u-

premaque adpellationum Curia .Ad'votatus , nec non Prafecius Gommaringenfis undique

meriti[Nmus ac dexterrimus..

Quod quidem conjugium duobus fecundum fuit filiis,

quorum natu major beato Avo cccli przivit viam , alter vero, quousque Deo videbitur ,

hanc vitam degit.

Atque hzc funt rei familiaris decora, quibus mirum in modum de-

lectatus recreatusque fuit e wxsprzs nofter.

Keüac , ut quxnam ejus fuerint ultima , ea, qua fieri poteft, brevitate, ediffera-

mus.

Firma equidem profperrimaque Nof/er olim ufus et valetudine , quz vero tot

tantísque laboribus , quos munerum graviffimorum exigebat ratio , quin & multis lon-

gisque itineribus , quz inftituere neceífum habuit , fenGim fen(imque attrita fuit pluri-

Acceifgrunc ; qui anno hujus fzculi XX/X. in tota fere

Europa

mgmque labefactata.

graflari

gra(fati fant , contagiofi varii generis morbi ,

ac cum þrimïs febres catarrhales » quibus

& Noffer graviter fuit correptus.

Nec tamen

, ubi rectz valetudini aliquantum fuit

reftitutus , negotiorum curam fepofuit ,

fed ea (tudiofe diligenterque curans , in gravio-

res fubinde moleftias atque dolores relapí

u

s eft ; dubiamque plane vitam egit, "Tandem

vero, ineunte hoc, quem vivimus, m

enfe, febris anomala , acuta ac maligna no-

ftrum invadere, tenuesque virium reliqui

as vel tandem pcnitus confumere coepit.

Intellexit exinde Na]ler ;

propius jam inftare exoptatám mortis horulam , atque

hinc ad beatam illam, quam fe

mpet ante oculos habuit, anhelavitque, eternitatem fe-

rio, prorfusque egregie fe comp

aravit , facroque Chrifti epulo recreatus, animum ad ul-

timum certamen roboravit. B

revi quoque , ante beatum ex

hac vita difceffüm, tem-

pore, mente przfenti verbisque aptiflimis, uxori,

liberis , caeterisque neceffitudinibus,

valedixit, pro beneficiis gratias egit,

ac bene precatus eft, füam vero animam DEO

commendavit, Atque fic nuperius

» die fovis, & quidem bora III. poffmeridiaua, e

rebus humanis religiofiffima anima

ad divinas mig

ravit, ubi jam triumphat, & felicita-

te fumma, eaque nunquam finienda,perfruitur,

Caterum,

quemadmodum pie defun&to

beatam zternitatem merito gratulamur; ita Familiam ampli

ffimam, in lamentis lu&uqué

jacentem, DEO commendamus, utque divino folatio laba

ntes confirmet, adflictos eri-

gat, atque efficaciffimis remediis exulceratos animos refo

cillet, enixiffimis votis con-

tendimus.

Veftrum vero erit, CIVES ACADEMICI,

frequenti funeris, quod 5o.

rA pofemeridiana I. ex sdibus beati noftri Confi

liarii ducetur, comitatu, ultimum

Jp// honorem, //eudidague Familia,

-graviter adfli&z , propenfam volantatem teftari.

P. P. Ipfo die Sepulturz deftinato

; qui eft XXVLI, Julii, in quem chr

iftiano more in-

cidit Dominica IX. poff. Trimit.

A'. recuperatz Salutis MDCCXXXIX.

TUBING AE,

Lir.erisl CHRIS

TIANI GODOFREDI COTTE,

*

P d

H

:ä

RECIO

IN

Euroskala Offset

ALMA $

TUDI

6—

UNIVERSITA:

,

19

l

VierFarbSelector Standard *

TUBINGENSI

18

17

120

ä

16

E

L. $

ä

15

ä

14

ä

L-

13

a

Z —

Unus vobis hodie indicimus, CIVES OP',

A

unde operas noflras publicas privatasqué-

12

£

Á

D J5

Quod dum facimus, melius aliquid prfi

,

3

A

quidem primo adípectu videri poffet, vo|-

L^U

4

tiz penetralia recludimus.

Scilicet omt

11

TE

niumque artium , quz aliquam humano g,

Y

) CR

4

complementum fummusque apex eít 275 (-

mo facilius edifcere, nemo rectius alios i

—

UR

10

ad quotidiana hominum bene morientium|-

reípicit.

Laudeng—ali

i, & fuo quidem merito laudent, fapientil

mez, egregie pronunciantis

Nil pratermitto: con[uefacio, denique

E

In[picere, tanquam iv (peculum, n vitas omnium

Jubeo, atque ex alits fumere exemplum ftbi.

Nos fane longe zquius, fan&iffimzque religionis, quam profiti-

entius ftatuimus, ut non folum in vitas, fed vel maxime etiam

quam in fpeculum infpiciamus, atque hinc exempla nobis fumar—

animus a rerum caducarum contubernio fejunctus , ad divina, 4

citabitur, atque, pofthabitis feculi hujus illecebris, alteram ifti

non anhelabit tantum , fed ad eandem quoque condigne fe prz|.-

vatore vivere, ar&tiusque conjungi ac tr'iþumpharc, exoptabit.

--

" N NN:

r

2

z

ü) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1