LXV6a_fol_206

qu):

/7

LE

RECIOR

ACADEMULE TUBINGENSIS.

L.

DA

"

£2

$

z

Eros atatem ad annos provehere , &, quam diutiffime fieri poteft , hujus ufu-

J

2

QO

N

7

-

»

;;

:/,

Z

ra lucis frui ; fortunz , nullo quidem pacto contemnendz , in cafü tamen fi-

u

2

EEE

W/

E

d

€

,

2

tz , exploratum munus exfiflit : at vitam eruditionis maximz , quz usquam

S

Z2

fuit, preconio infignem, virtutum optimarum prafidio munitam , merito-

Z

À

Á

MA

rumque præclarimmorum gloriaillu(l*rcm, agere , actam deinceps continuare

)

A

Q

7

Z

i

E/

77

longius , continuatam laudatiffimo tandem coronare eventu , poft divini Nu-

x

'/

As

minis gratiam , ab ipfo proficifcitur homine , & veriffimz laudis inconcuffum

e

X

£

(

fundamentum elt.

Eorum , qui fenectutem fünt confequuti extremam , ma-

2

77

r

À

xima cum laude conjunctam , tametfi à facris tabulis difceffero , non exiguum

hiftoriz profanz numerum prodiderunt memoriz.

DiodoriSiculi, Libr. XIV. T. II. p. 242. teítimo-

nio , Aujsóxeirog $ QiAóaoQoc tleAtvrqce Bideas Vr« trverquovra , Democritus philofophus obist , vitá ad

go anuos produil. . Eloquentiffimum Gorgiam fjudeas $ $vv Qaciy Urs vois &xoriv, vixiffe ferunt annos,

imus L. VI. cap. 17. p. 495. Neftoris per omnem an-

quinque amplius quam centim « fi Paufaniz cred

tiquitatem decantatiffima fenectus eft : quem cum À. Gellius no&t. attic. L. XIX. cap. 7. vocabulo du-

riore, quàm par efl, rrzfeclfeuem. appellatum fuiffe fcribat; & Homerus Odyíl. s. verf. 146. de

€o canat :

Tele yaio 5 asv Quciv ava£aitwu yíve avbgav

zer enim ipfum dicunt imperaffe feculis uirorum *

idcircó alii vel cum Juven

ali fat. X. verf. 146.

exemplum vite, inquiunt: fait 2 cornice fecimda

cornici enim Hefiodus , referente Plinio , L. VII. cap. 48. 2evez noftras attribuit etates, & hoc quidem

atbitro , fabulofe : alii cum Suida , in voce (leryéguv) T.1l. p. 941. nonaginta tantum annos vixiffe con-

tendunt.. Quidquid vero de hifce fentiamus narrationibus : illud tamen firmum fixumque manet, pro-

ximis his diebus , academiam Tubingenfem , noflrorum temporum Neftore fuiffe orbatam, viro maxi-

mo, & primz quidem cavez erudito , quem, fi fatis condigno Jaudum exornare cumulo, decreviffe-

mus , aut illum meritorum amplitudine , & virtutis luminibus minorem fuiffe oportuiffet : aut noftram

dicendi (ive opportunitatem five facultatem , longe maximam adcommodatiffimamque.

uantus enim.

vir inter nos obierit, qualem hodie debitis honoribus efferendum curemus , vel me tacente , unius ce-

leberrimiN OMINIS, SCHWEDERLI, appellatio; omnes fingulosque magis omnino convincit,

c integro orationis vel exquifitiffimze adparatu quisquam confequipoffi:.. EMIGRAVIT, proh do-

jior !ScuwkpERUS, quem f1 nominavero , litterarii orbis , quaqua patet , maximum decus ; jurispru-

dentiz , przfertim publice , quadraginta circiter abhinc annorum fpatio nafcentis , fulgentiffimum phof-

phorum, ferenioris cognitionis, quz pleno nunc meridie lucet , fuavem prenuntium , academiz hujus

feniorem , veneranda anitie albicantem ; virum & doctrina, & rerum ufu , exercitationeque , & cando-

d minime quidem putabat,

re, & prudentia, & modefítia maxime illuftrem, nominavero ; qui, nifi, quo

immortalitatem , in ipfo rerum maxime caducarum lapfü perpetuo , optare vellet; nihil non eft adeptus,

quod ]

omini, ejusdem ordinis , fas effet optare. — T'ot enim ejus vita & honorum dignitatumque, &

eruditionis fpeciminum , & meritorum , & fatorum plane fingularium , ornamentis, undiquaque exculta

eft : ut eam vel fecundum faümma duntaxat capita recenfere , quod nos jam pro paginz pradentis men-

fura faclitabimus , fit praítantiffimarum laudum: quarumque enarrare documenta. — Quod ut luculen-

ter omnes intelligant, ad fequentem vitz tam laudabilis delineationem , animum haud gravate applica-

bunt. . Fuit ergo is , quem honefta hodiefepultura condendum curabimus, Zzr mobilffmus , couful-

tiffomus , atque . excellentifrmus D N. G A B R I E L S C H W E D E R , L. ]. D.

faeri. Cafar. palatii comes , potentiffmi Würtembergia Ducis Confiliartus , ac fupremt provocationum

tribunalis apud nos , plusquam femifecularis Affeffor : idemque juris publici, & placitorum feudalium

in alma bac Eberbardina Profeffor Publicus Ord. ac Collegii jurisperitorum Antece[for dudum celeberri-

72U5 , totiu s Senatus Academici venérandus Sentr.

Hic tantus & talis vir, providentiffima DEI cu-

r3, editus in hanc lucem eft, Cóslini Pomeranorum , anno MDCXLVIII. XV. Calendar. Junii v. f. pa-

GARRIELE SCHWEDERO,

rente ufus cognomine, viro nobiliffmo, amplifmo , prudentifimo D s.

CATHÀRINA;

"tribuno plebis, & Ecclefie procuratore primario : matre vero, honefliffima matrona; D x.

Neobilifani

w

WNobil/fui as PrudeutifEusi D N. DAv1p1s Kocnit, Ciuis , ac mercatoris Cüslinenfis, filia. Cum-

primum igitur cariffimorum parentum pia cura recens natum , facri baptifmatis fonti, à peccatorum

f ordibus abluendum, tradiderat ; eundemque , procedentibus atatis judicique maturefcentis viribus, ar-

tium humanitatis tyrocinio in triviis probe formandum exhibuerat : factum, ut anno MDCLXIV. illuftre,

quod Coburgi floret, lyceum nolter ingreffus, philofophiz tum theoreticz tum pracice placitis ad

omnem humanitatem mapis mapisque refingeretur : fecuto profe&tuum non mediocri fpecimine , Dzfpa-

zatione curiof[a , de ANskkE MagTINIANO, przfide FkouMANN 0, Med. D. & Profetfore , i2//;-

£ut4.

Coburgó Jenam excurrit : atque ad interiora Themidos facra admiffus, primo quidem inftitu-

tionum Juítiniani przcepta haufit, propiaante Dw. Jos. Jacoao Aviaxo: poít pandectarum im-

menío mari commiffus, litteraria velut navigationis gubernatoribus gaudebat, BECHMANN O,&

SCHROETERO, ambobus U. J. D. ac Prof. Publ. Ordinarto altero , altero autem extraordina-

?10.

Codicis campos aperuit famigeratiüïmus Dn. Ad. Struvius : quin & difputationum exercitia mini-

me averfatus, duce TitgMANNoO, qui filum Schnobelianarum Differtationum fequebatur, fepe re-

fpondentis, crebrius opponentis locum , magna cum dexteritate tuitus eft.

Interea, cum amicorum

quorundam comitatu flipatus celebriores nonnullas imperii civitates, facta ftudiorum honefta relaxati-

one, obiiffet : Jenam redux de USURIS, prafide , quem fupra laudavinus, ScunosgrERo, pub-

lice difputavit , patriamque deinceps repetiit.

Qu

^

am vix falutaverat, cum nova, ftudiorum augendo-

rum ergo, itinera meditatus, miffo de frequentanda Viadrina academia confilio , nonnullorum fuafu ,

:

Eberhardinam tioftram ftatueret adeundam : de quo quidem felici adventu , hzc fibi academia, quous-

que incolumis perftabit, gratulabitur perpetuo.

Hanc igitur mufarum fedem, poftquam nofter , re-

liquis ftudiorum univerfitatibus «; iv rapó3a perlu(tratisjanno MD CLXVIII. prima vice falutaverat : incom-

parabili , quo flagrabat, difcendi defiderio,biennium adhucheic loci tribuit, frequentatis duobus collegiis,ad

augendam juris fcientiam, facientibus : donec firmata, ac maturá juris fcientia potitus, jam aliis ipfe ufui effe,

ac-philofoþhiam practicam, una cum jure publico & privato , nobili juventuti, domefticis inftitutionibus ex-

plicare poterat. InterjeCto temporis brevi fpatio,primum advocati in fupremo dicafterio munus,deinceps veró

DoGoris in utroque jure honorces ac dignitatem capeffivit, anno MDCLXXIV. VII. Calendar. Februar. quo

ipfo die & feliciffimum matrimonium iniit, cum honeftiffima Matrona , D N. ANN Á E LI S A—-

BE THA, nec virtutum decoribus , nec natalium ornamentis, ulli apud nos fecunda : de cu.

jus fecundiffimo thalamo, quem cum fümmo noftro ScuvvEp & o communem habuit , poftea plu-

ra referemus , quam reliqua vitz» Schvvederianz decora, pro negotii prafentis fcopo, expofüerimus.,

Solem , quo primum ortus tempore eft, per füccedentes diei horas & fplendoris dignitate , & caloris

fecunditate, majora fubinde incrementa capere, quotidiano fenfü condocemur omnes : perinde ac

fummos viros, inde ab ineuntis atatis aurora , & eruditionis & virtutis gloria fenfim augeri videas :

uod vel unius SCH WEDERI exemplo comprobari potc(ï.

Signa enim hujus folis, per qua cu-

currit illufiriora, eminus tantum à nobis oftendenda , hec fuünt : primum ad honores adfcenfum pra-

buit gloriofiff imz memoria princeps , WiiugtMus Lupovicus , à quo nofter XV. calend. Martii, anno

MDCLXXVII. fupremi , quod apud nos eft , dicafterii affeffor creatus fuit. Secuta deinceps eftam-

plitudo nova , quum anno MDCLXXXI. pridie calendar. Februar. à fenatu academico inter profeffores

juris ordinarios nofter cooptatus fuit: confirmante viri tam eximii delectum , Sereniffimo Würtembergiae

Duce, FRipERiCOÓo Canoro. Poflea in honorum curfu ultra provectus, Redtor academiz Magni-

ficus prima vice renuntiatus fuit, MDCLXXXV. circa quam fane dignitatem illud memorandum, quod

pauciffimis , ferme dixerim , nullis retro exemplis cognitum eft, ut IDEM vir fummus , Rectoris offi-

cium DECIES gefferit, non fine maxima omnium adprobatione.

Cui fi addas , quod eadem fati rari-

tate fe commendat, ut academice Oeconomiz füpremam curam, quaternis vicibus, iisdemque fin-

gulis, triennium durantibus, in fe fufteperit : eventum — fane intellipes, vix academicorum mil-

lefimo cuique exfpectandum.

Inde ab anno MDCLXXXIV. ScuvvrpERus nolter flipendia

varii generis , inter que eminent Hocbmannianum, Grempianum, Glockianum, adminiftravit. — Collegii

Jurisperitorum inter nos ampliffimi,fpectatiffimum[decanum,per certa temporum intervalla;plusquam vicies

creatum fuiffe, inàudito propemodum exemplo , conítat.

Adde , quod , cum vir celeberrimus,

nunc pie defundus, anno MD CCIII. 4de jure auguftiffmi Imperatoris in ducatum Mediolanenfem ,

pereruditam ederet difputationem : à potentiffimo Germanorum Cafare Leororpo, Comitis, uti vo-

cant, palatini, axiomate, multo clementiffime, & absque ullo fuo rogatu, exornatus fuerit.

Ui

praterea vita ejus annis, fic & innumeris ornamentorum acceffionibus aucta fuit. Namque annocur-

rentis feculi, fapra decimum, fexto, XIII. calendar. april. Sereniffimus Wurtembergiz Princeps, fpe-

ciali mandato, primam fuffragandi poteftatem, in füprema, qua apud nos auctoritatem habet, civilium cauf-

farum curia, ipfi contulit.

Quid dicam de reliquis, qua-tanta funt, ut, an cuiquam majora usquam

d

obtgerint, non equidem exputare poffim. Si maximam admirationem illud non afferat, quod vir plane

fingularis fortunz , per vitam, qua ufus eft, longiffimam, fex omnino jubilea, in vario fatorum ge«

ncre, celebrata, viderit, colueritque letus: minime profecto intellipas, quid in orbe toto ullibi

fingulare, & inauditum dicendum fit. Primo enim obiit nofter fecularem illam perilluftrem celebrita«

[

tcm, auno MDCLXXVII, qua condita hujus Univerfitatis pemozia recolebatur; pofl interfuit,

poun

L

d

&

tion fine animi laudanda pietate, illi feftivitai , quá anno MDCCXVII..inflauratorum facrorum mira-

cula,, gratiffimo animo ; ab ecclefia noftra , folenni ritu , celebrata fünt : praterea jubilum matrimoniale ,

anno MDCCXXIV, quod nuptias, quinquaginta retro annis primum factas , debita folennitate , renova-

bat, lzto ipfividerecontigit: exemplo rariffimo, cujus in omni Tubingenfium hiftoria fimile , nonnifi uni*

cumlegas: deinde femifecularem officii in fuprema curia gelti, munerisque profefforis , nec non Augu-

flanz confeffionis , quz anno MDCCXXX , ecclefiam noftram exhilaravit, memoriam fofpes ac inco-

lumisrepetiit. Summi adhacviri fcriptis , fitotum litterarium orbem non uti tantum, fed & frui, dixero:

nz ego quidem nihil dixero, nifi, quod omnium eruditorum non calculo magis , quam ipfo facto tefta-

tum pervulgatum fit. — Orientis fane jurisprudentie publicz unicum phofphorum , nunquam antchacin

ullo horizontis litterarii loco confpicuum , Sebvvedertanam juris publici introduttionem nifi landaremus

non effemus digni, quibus ullius ftelle , lucifve fplendor 'aiïulgeret.

De difputationibus academicis ,

duplici tomo comprehenfis , & curante nepote, d. Wolf/gango Paulo Burgermeiftero , editis : item de

privatis maximi viri, que , nomine juris peritorum in hacacademia ordinis, concinnavitconfilüs; cum ita

toto celebrata mundo fint, ut nobis non egeant preconibus : dicere pluribus fiinftituerem , foli viderer

addere , nullo , quem notare poffis, effe&tu, debile lumen. Scriptorum quoque, que manu viri fummi

propria, exarata in fcriniis adhuc latent, quibus ad publicamlucem fubeundam , preter typographorum

operas, haudquidquam deeft, maxima exfiílit copia, ad introductionem in jus publicum, peropportune

faciens. — Nec, ut paucis plura compleclar , quidquam in omni Schvvederiana vita defideratur, quod non

fingulare, eximium , & pene divinum fit: cui id quidem contigit, quod paucis eveniffe cognitum eft, ut

quinquaginta & quatuor annos Paorzssous in jure ORDINANU , & viginti annos SENIORIS , IN patrum aca«

demiz confcriptorum cogru , dignitatemtueretur. A tanto lumine, à fidere, quod tam diu noftro par-

naffo prafuit,nonnifi fecunda,quin & egregia proficifci potuerunt:unde ex ejus convictu infinita optimorum

quormvis virorum, tum reipublicze , tum ecclefiz utiles operas navantium , multitudo , tanquam ex equo

"Trojano prodiit: unde illius fama non clauditur nifi orbis litterarii ipfius fine: unde & Schvvederiani no-

aninis fama apud nos vigebit, florebit, à pofteris ad pofteros tradita, perpetuo.

Hac de meritis viti fummi, quibus & de ejusdem fplendidiffima familia quedam fubjungenda

funt.

Matrimonio fibi junxit nofter , pereximiam feminam , quain fupra laudavimus , dn. AN-

NAM ELISABETHAM , quadriennü abhinc fpatio, placido exítin&tam obitu,

Hzc filia fuit viri

enaxime reverendi , ampliffmsi atque excellentiffmi , dn. Jon. Urg1cr PREGIZERI, S. S. Tbeol. Lie.

«tque morim philofopbie apud nos profe[foris olim celeberrimi , nec non padagogareba , ac Stipendio-

rum, Martiniani, Crufani, Fabriani , G'c. adminiflrateris graviffmi, quam parens optimus fu.

ftulit ex conjuge ornatiffima, Dn. ManiA BanBaRa , virz nobilifzzi, experientifmi, ac excellentif-

imi Dw. Gkeoncir Reuzir, Medicine Dottoris , (5 archiatri feliciffmi , gnata.

Cum hac igitue

tam fplendido genere fata uxore , venerandus nofter ScHwEDERUS, MATRIMONIUM, anno, quem

Decies nimi-

fupra diximus, fanxit, & JucuxDUM, & prUrURNUM, GL FECUNDISSIMUM.

rüm uxorem enixam , & fe fuavi utriusque fexus prole, filiis nimirum tribus, feptemque filiabus , au-

étum, letatus eft nofler. Ex tam numerofa fobole, filentio involutis illis, quos adhuc infantes ,

puerofve mors eripuit, primum locum obtinet, s»atrona nobiliffma & ornatif/jma , Dn. CArHA«

KINA BARBARA; viro quondam nobilifumo , amplifmo , € confultifimo , Dn. Jon. SrzruaNo

BunacrRMxIsTERO,; JCTO celebri , eidemque S. C. M. nec non nobilitatis in Suevia libera, ut &6

eivitatis. Ulmenfis , confiliario ,, anno MD CCXXII, jam defuntfo, nupta: quz nepotes edidit

fcptem 1) matronam nobilffimam ernatifffmamque, b.Dn. AxxaM EusaBErRAM, uxorem v;ri nobiliffimi,

ampliffimi, confulifimi, Dn. Worrrcaseri PuiriPPi NaczLi:, U. J. L. Efflingenfis civitatis

prefetli dexterrimi , quem germanice Stattammann vocant, nobilitati fuevie , unilmperatori , nec ullis

principibus , obuoxie, eidemque pagi Cocberani , À litteris : qu& fex pronepotibus Schwederianam.

familiam locupletavit; ex quibus duo mafculi fuperftites funt: alter, Dn. Paurus GisEBERTUS;

jurium cultoz perinduftrius; alter JonANNEs FaiprRICUs, in Efslingenfi Lyczco humanitati ope-

rans: 2) virum zobiliffzmum & confultiffmum, N otreGANGUM PAULUM BURGERMEISTERUM,

JCtum celeberrimum ,. eumque ex nobiliffima matrona, Dn. SiB8vrra EuPHnosiwxA, ex nobili

MAYENBUSCHIORUM gente oriunda, virz confultiffoni & ampliffmi, b. Dn.Jon. Jacos1 Mürs

LERI, U.]. D, aec übzenfis civitatis confiliari , vidua, trium pronepotum parentem: 3) matro-

nam nobiliffimam, Dn. SorniAM BARBARAM, viro confultifrmo atque nobilifimo Dn. FR1DER1-

coHzusnaonwzno , J. U. L. ac Ubnenfís civitatis confiliario meriti[imo, nuptam: 4) virum nobilifimum &&

son[ultifimum , Dn. GaBR1ELEM FRANCISCUM BURGERMEISTERUM, U. J.L.fupremi dicafterii,

ut & civitatis Eflingenfis advocatum primarium , eundemquefeminz ornatiffime, Dn. Axw & Cnat1-

sTIN E ECKHERIZ, maritum , fimulque proneptis unius patrem: $.) matronam nobiliffimam , & cul-

tiffimam, Dn. CaArHARINAM TABITHAM, quz primum viro f/. reverendo, atque do&iffimo, dn.

GopornErpo Horpio, diacono Herrenbergenfi fe (tori fociam adjunxit; hoc autem exílincto, z

thbalamum viri nobilifimi, excellentiffmi , & experientiffimi, dn. D Aw1E11s HOFFMANNI, Med. D.

& Prof. Publ. conceffit, quinque enixa pronepotes, «ex quibus fuperflites florent duo: 6)

virginem cultiffimam JoHANNAM MARIAM, pramaturo fato, ante aliquot menfes, rebus humanig

ereptam : 7) Mar

quardum Eberbardum, inipío lucis adfpeGtu füccifum. — Hzc. eft unius filie Schwee

deriano familii; cui nunc ordine fuceedit filius, vir quondam webilifimams atque con[uliifisuus Dn.

a

T

9

&

fou. GasniarL Scuwzepznus, J. U. L. atque univerfitatis hujus Syndicus, paucis abhinc annis ex

hac mortalitate egreffus; idemque connubio junQtus, sobiliffiuae - matrone , dn. MAnwtxE REGIN E

A

HanrPPRECHTLUE, exquibus ortos vidit nofter quinque nepotes, unum nafcendi ordine penultimum ,

qui valde adhuc puer. deceffit; reliquos autem DEI fuperftites gratia: nempe neptem zaru zajorem, ma-

tronam nobiliffimam , Dn. C ATHAR1NAM EÉLISABETHAM, viro generofiffiumo, dn. F& ptNANDO

TurzorHiros L.B.D z Scuxrr elocatam, qua fex pronepotes peperit, actres quidem inter cos

jamjam coditibus iterum adfcriptos:: deinde natu minorem, Dn. Regzmam Magdalenam , libero Barous

de LEoxRoor, vigiliarum prafecto , nuptam: praterea nepotem Dn. JonANNEM GABRI5LEM

ScuvvEDERUM , militari apud. Boruffiz copias officio fun&dum: denique neptem dulciffimam,

JuriaNAM

CHARLOTTAM.

lertia fuümmi Schvvederi proles ,. matrona. eft. sobiliffrzaa

& ornatifma Dn. TasBirHA CnantrAS, viri nobiliffggi , amplifemi €. confultiffmi, Dn. PAvti

Bunkanpi Hosgn1, J. U. D, primum: nunc vero viri pariter nabi/i/];ïmz' & confulitfmi , Dn.

J on. SrzpnaN: Scu A xz1, J. U. L. fereniffimo Würtembergiz principi à confiliis , ac dioccefeos Be-

benhufane prafecti meritifhmi, uxor condecoratiffima: qua ex primo quidem matrimonio , j«venem

pereximium, Dn. JaAcoBuM SaAMugLEM HossERUM, Juris Licentiatum longe meritiffimum: ex po-

fleriori vero duos filiolos, non multo poft demortuos, & tres filiolas Elifgbetbaz Juftinam Tabi-

tbam , Eleonoram Charitatem , nec non Julianam Barbaram , adeoque omnino fex nepotes , fumma

fpe virefcentes , edidit.

Minima tandem natu noftri filia fuit »obrl/fzna & ornatiffma matrona, b.Dn.

*5

MARIA THEOPHILA in thalamum adícita à viro zsobz//mo ,. con[ultiffmo, ac excellentiffmo Dn.

CHRISTIANO HEINRICO HILLERO, J. U. D. ac Prof. P. celeberrimo ,. fereniffimi

Wurtembergie ducis confiliaria,83 in fupremo provocationum tribunali adfeffore gravi[[imo: qui tamen con-

decoratiffimam uxorem, partum quartum difficillime & cum vitz difpendio enitentem,anno MD CCXXVI,

magno hujus familiz Iuctu amifit: unicatantüm füftepta adhuc füperflite, filiola, Schvvederi noftri nepte,

ReginaBarbara, adolefcentula eximizfpet.. Quantam in his omnibus familiz furculis ad frugem formandis,

al

«t

ndis, exornandisque, venerandus Senior nofter curam adhibuerit ; quam pio viciffim obfequio omnes

utriusque fexüs 1ibcri,ncPotcs,proncPotcs,hoc füz fürpis venerabile caput fuerint profecuti; fenc&utcmque

ejus coluerint: id omnium , quibuscunque Schwederiana gens innotuit, teftimonio confirmatum, &

Pofliem Lic in

ipfus beati viri benevolo fenfu , cujus documenta fepenumero dedit, declaratum eft.

antiquas Schwederiane profapiz laudes dicendo excurrere; poffem vetufliffimam ejus ex nobili Scotorum

genere originem recenfere; poffem prifca meritorum decora commemorare ; non difficile foret laudare

PzrRUM ScHWEDERUM, Schlagenfem confülem, JonaxNis ScnwxpEni, Cóslinen[is Senatoris

filium : qui in ipfius megalandri Lu r nzn1 familiaritatem pervenit, à quo & facra fcripture codicem

dono acceperat ; proclive effet allegare illufres JaAcoBsuM, & MricHa£gEkM; ScnwrpEkRos,

um

!

ii

e

e

ql.i'

EnawzsTO. Bogislao Duci Croyenfi & Supremo Pomeranie Gubernatori , à Can-

cllarii; hic vero potentiffmïö Borufforum Regi Chiliarche munere obeundo fuit; & quorum priori

geus Schwederiana non folum inftructiffimam bibliothecam, verum etiam largiffimum familiz. fidei-

commiffurn ; pofleriori autem munificentiffimum itidem Collegium virginum gratiffimo acceptum fert

animos; pronum foret hujus flirpis infignes ramos fufpiciendos prabere , ex quibus viri fummi . enati

gï.mt, v. g. Dn. CunisrorHonvs HenMANNUS à Scnwrpzn, longe potentiffimo Boruffie regi

«

j

confiliis fceretioribus,cui & sotzfimum illud pratenflonum dlluftriuma Theatrum natales füos debet:fed cum

451

À

u

1

xf*."u

j,:*'ix

À

is proprio fane meritorum fplendore refulgeat ; adícitis utique fuorum , fed alienis tamen lu-

1!

19252

1

,

Suis fübnixa ful.

us, quz nonnifi bumiliora fapientes oflentant, nequaquam indigere videtur.

cos viras eozfiftit: ncc aliorum five.natalibus, five przconiis, genuinam fuperftruit fa-

ín

.. Haec fünt illuftis ScHwEDERIAN:1 NoMINISs decora. — Prodeant jam tuo juffu, te- enim,

crudite orbis

.

!

modefte jam compello, prodeant, inquam , quos Schwedero fimiles, aqualefve, plures

a

2|

abeas: prodeant

liquo numero, qui hunc vel füperare vel zquipárare poffint: prodeant, qui fami-

i numero eque magni, ztate non minus grandes, munerum dignitate pariter ampli, eruditione fimi-

^

ï

fter vafti, fcrig

J

torum pondere ad illius exemplum infignes, meritorum gloria ad. eandem menfuram mi-

rabiles exfiftant..— O- virum defideratiffimum! 6 academiz nofltre ornamentum fingulare ! ó phenicem

noftrorum temporum, cui profecto, fi alii ulli,illud Senece , in epift: XLH. conveniat : femel auno quin-

gentefimo na[citur : nec eff mirum, EX INTERVALLO MAGNA GENERARI, Mediocria

£

,

G ia turbam na[centia fepe fortuna producit * eximia vero ipfa varitate commendat.

Verun-

tamen , qua omnium rerum humanarum viciffitudo eft , ScuwEDERIANUM prima magnitudimis

fidus occidit. Proh vocem infauftam! Quin tamen meminerimus, fic DEO vifaüm, cujus absque

nutu ne ctines capitis quidem noftri defluere in humeros, terramque poffunt. Ea fe cogitatione con-

á

,

à

üimabit nobiliffima Schvvederi pofteritas.

Morbum viri optimi quod attinet, füb elapfi anni fine

p(;zliiS el

i

levem apoplexiz infültum, cum afthmate fpafimodico, per intervalla redeunte conjunctum ,

cui.v-:vï-'.m tumor, & marafmodes acceffit: donec praterito fabbati die, horis pomeridianis , placida

m

wefit.miórte, — Vobis nunc, litterarüm pattoni, pariteratque cultores! hocfunus indicere nudis

Vert

T

, quod ipío hoc Mercurii die, ex »dibus beati viri ducetu

"

:

nullus dubito, quin ad frequenti-

amillius comitandi obtinendam, tantundem valeat, àc infinita pro

J

uftis defun&to honoribus perfolven«

dis argumenta , enarrare , amplificare, exornare.

P. P. IV. Nonar. MaiMD CC XXXV.

TUBING,£ , Typis ANTONI HEINRICI R OEBELII.

Zs

£

RECTOI

E

ACADEMUE TUBING

125

L 3.

2

22

&

!Eros &tatem ad annos

;/'2

z

provehere , &, quam d-

z

$N

ra lucis frui; fortunz , nullo quidem paclo c«

19

Z

3

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

(

A

A

t2 , exploratum munus exfiftit : at vitam eru(e

"

A

ÀN

2

(1

A

z2

U

lit, pracconio infignem, virtutum optimarui

7

*z/

2472 02

Z

18

C2

umque przclariffimorum gloria illuftrem, ag

7

Z

Z

Qï

O

ongius , continuatam Jaudatiffimo tandem c(-^

(.

7

Q

Ms

£j

.

minis gratiam , ab ipfo proficifcitur homine, (

e

Z

3y

fundamentum eft.

Eorum, qui fenectutem |-

17

VS

22

1

2

Va

xima cum laude conjunctam , tametfi à facris

hiftoriz profanz numerum prodiderunt memoriz.

DiodoriSiculi, Lib/g

ä

16

nio , Auuóxeirog 8 QuAóoQog. VleAtvres (Discas Eu teverqkovra , Democrt

$0 annos produéta. Eloqucntiiümum Gorgiam fiaca d$ $rv Qaciy 4

quinque amplius quam centum : i Paufaniz credimus L. VI. cap. 17. p.—

15

tiquitatem decantatiffima fenectus eft : quem cum À. Gellius no&. attil

1

ä

rore, quàm par eft, zrzfeclifenem appellatum . fuifle fcribat; && Hog-

€o canat ;

Tels ao By usv Queiv avafaitw vyfve avbgav

14

zer enim ipfum dicunt. imperaffe feculis virorà-

ä

idcirco alii vel cum Juven

ali fat. X. verf. 146.

13

exemplum vite, inquiunt: fuit 2 cornice feds

cornici enim Hefiodus , referente Plinio , L. VII. cap. 48. zevezz softras

arbitro , fabulofe : alii cum Suida , in voce (levyégav) T.Il. p. 941. nondg

12

tendunt. Quidquid vero de hifce fentiamus narrationibus : illud tamci

ximis his diebus , academiam "Tubingenfem , noftrorum temporum Nef|

mo, & prime quidem cavez erudito , quem , f1 fatis condigno Jaudug-

mus, aut illum meritorum amplitudine , & virtutis luminibus minofrem ;

11

dicendi five opportunitatem five facultatem , longe maximam adcommol|-

vir inter nos obierit, qualem hodie debitis honoribus efferendum curer

leberrimiN OMINIS, SCHWEDERLI, appellatio, omnes fingul

10

c integro orationis vel exquifitiffimz adparatu quisqt.lam confequi poffit. —

jor '$cnwepERUs, quem fi nominavero , litterarii orbis , quaqua pat

dentiz , præfertþn publ

ice , quadraginta circiter abhinc annorum fpatio |-

leno nunc meridie lucet , fuaver|

phorum, ferenioris cognitionis, qu& p

feniorem , veneranda canitie albicantem ; virum & doctrina, & rerum ue

re, & prudentia, & modeftia maxime illuftrem, nominavero « qui, nifi|

immortalitatem , in ipfo rerum maxime caducarum lapfu perpetuo , opta

quod homini, ejusdem ordinis, fas effet optare. — Tot enim ejus vita|

l

eruditionis fpeciminum , & meritorum , & fatorum plane fingularium , (

efL : ut eam vel fecundum fümma duntaxat capita recenfere , quod nos |-

füra factitabimus , fit przeftantiffimarum laudum. quarumque enarrare (

ter omnes intelligant, ad fequentem vitz tam laudabilis delineationem ,j

bunt. . Fuit ergo is , quem honella hodie fepultura condendum curabij

tifmus , 4tque . excellentiffimus D N. G ABRIE L $C j—

Jacri Cafar. palatii. comes , potentiffmi Iürtembergie Ducis Confilia

ä

tribunalis. apud uos , plusquam femifecularis Affffor : idemque juris p^-

in alma bac Eberbardina Profe[for Publicus Ord. ac Collegit jurisperito"

Hic tantus & ta

9LS , totius Senatus Academici venérandus Senr.

ra, editus in hanc lucem eft, Coslini Pomeranorum , anno MDCXLVIE

u

rente ufus cognomine, viro nobiliffmo, amplifume ,

prüdentifimo D|

tribunoplebis, & Ecclefie procuratore primario : matre vero,

honei]ciffmi;

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1