LXV6a_fol_203a

aM 74

4

A. (

)' 4

!I*

) progremame forofefstum Lb

mfn,okwcþü

——

XECTOR

ALME EBERHARDINE.

L.

J.

w

44

N

N

ia

G

K"

E

rincipia exactiffimis

$7,

Oralium difciplinarum

—

ftabiliri demonftrationibus dubium nequa-

!

quam erit iis, qui ab Ipfius Dei fümmis per-

;

C

fe&tionibus eadem pendere intelligunt. Non

6

)

/

poftulamus , ut veftitu mathematico compa-

59

E

h

7

N

reant propofitiones ac veritates probanda.

)

M

N

V,

-

Contra judicium peccant ejusmodi imitato-

(25)

h

(i V

(

j

1

)

res fervi, externa feCtantes, rationis ordi-

M

Ó

»'s*xj

nem negligentes , ac füuperbis axiomatum ac

!1//

(

)

theorematum nominibus vim' quafi demon-

ftrativam ineffe putantes. Quod in Mathefi divinum eft, in ordine ,

in jufto notionum ad notiones tranfitu ac debita earundem evolutione

ponitur. ltaad omnes, quotquot ab hominis intelle&u capiuntur ,

ícientias mathefis & ipfe calculus , magna quamvis cum circumfpe-

&ione, poffunt transferri. De phyficis quidem & mechanicis notius

id eft, quam ut indigeat exemplorum recenfione. Neque ad noftrum

ea pertinent inftitutum.

Quomodo autem calculum fübire poffint

veritates morales , & quid eo calculo proficiatur, jure quaeritur &

ambigitur? Nobis fic videtur: Veritatis internum probe diftinguen-

dum eft ab externa plurium veritatum relatione.

uicquid incremen-

torum ac decrementorum , progreffionum ad leges conftantes, com-

parationum intuitu tertii , reductionum ad cafüs aequipollentes & ejus-

modi externorum refpectuum capax eft , id ea ratione calculi regulas

exa&té fequitur.

Dari autem & in philofophicis rebus mutuas hujus

naturae correfpondentias vel ex ipífa caufarum & effe&uum quantitate,

tium pro-

mgtivorum & a&ionum harmonia , imperantium & paren

portione,

portione, divería rerum publicarum conftitutione ac mutatione , quie

bus datis nonnifi ad certum usque terminum falva publici utilitate ac

felicitate quaedam crefcunt, quaedam vero in infiniuum augentur, v. gr-

potentia, luxus,

commercia, multitudo incolarum, libertas, virtutes

ac officia, multisque aliis fatis fuperque elucet.

Tentavit & quidem

demque ad morales

feliciffimo cum.fücceffü calculi hujus modum, eun

RHUS ?

ac politicas inprimis regulas applicuit Philofophus quidam G

cujus autem meditationes Iucem publicam nondum viderunt. Ita vero

lum ab

ipfa difciplinarum principia & veritates non à calculo, fed calcu

inventis rebus |pendere evidentiffime intelligitur.

Ope tamen ac be-

neficio talis organi plura uno obtutu menti obverfantur ,

diftinctius

reprafentantur & ampliffima plura detegendi occafio panditur. — Qui-

bus fi quis rité utatur , opera pretium feciffe cenfendus eft. Sin au-

tem abufir & judicii defe&u in hoc negotio peccaverit, paedantismi

notam meritó incurret.' Non ex ditis tantum, fed ex ipía rei natura

fatis liquet , Magiftrum mórales fcientias tfadentem eruditione a

c ju-

dicandi facultate confpicuumm quibusvis ortiahdum effe elogiis.

Talis

vero eft novus , quem in confpectum veftrum producimus , Profetfor,

Fir Plurimum Rewerendus atque. Excellentiffimus , Dominus M. CH RI-

STOPHORUS FRIDERICUS SCHOTT, cujus vitam iis-

dem, quas nobifcum communicavit, circumftantiis L. B. jam ob ocu-

los ponimus.

Natus ille eft A. S. R. cloloccexx. ipfis Idibus Aprilis, in

pago Erbítettenfi

,

Patre ufüs Z7iro quondam Maxime Reverendo atque

Doüiffm , Dn. M. CHRISTOPHORO FRIDERICO SCHOTTIO,

sim . temporis Erbflettenfis: Ecclefig Paftore fideliffimo, poftremum «vero ANur-

tingenfium Sacrorum n

tiflite &y Dioccejeos Superintendente. dipniffmo , Ma-

tre autem

vnaítiluna

:

emina , jam ante bos «viginti annos «urvis erepta,

Dn. JUSTINA.CATHARINA , filia natu- minima /iri quondam Summe

Reverendi. dmpliffimi : atque- Excellentiffii Dn. JOHANNIS CUNRADI

KLEMMII, S. S. Theolog. Dotl. &5 Prof.Publ. Ord. atque Pafloris Eccle-

fie bujus. gracviffimi.

Cum non mediocres ingenii dotes in eo depre-

henderent optimi parentes, ftudiis eum dicantes, quicquid ad eas ex-

colendas facere:poterat , nihil praetermiferunt. Maximo autem ejus

commodo accidit, ut parentibus de trivio, in quo prima humanitatis

fundamenta. poneret , non parum folicitis benigniffimeé füam offerret

IY

j

operam Avunculus Ipfius

Summe Rewerendus | L Ampliffius. atque

Excellentiffigus . DN. JOHANNES. CHRISTIANUS KLEMMIUS , $. 5.

Theol. Dod. 69 Prof. Publ. Ordin. Ecclefie bujus. Decanus &5 Seminarii

qbeol. Primarius Superattendens gracvifimus , qui eum ad fe receptum

filiiloco habuit, & Scholae, qua heicfloret, Anatolice per integrum

fcré fexennium erudiendum tradidit.

In qua praeeuntibus Viris rei

fcholaftica peritiffimis atque dexterrimis B. Dn. MEZIO , Dn. M. HJE-

FELINO , jam ReBore ludi dubingenfis ,, Dn. M. FERBERO, tüm fchole

prafetdo , jam Sene jubilari emerito , ita profecit ,. ut ter publico, quod

Stutgardize inftitui folet, examine tentatus dignus haberetur, qui in

Monafterium Denckendorfenfe A. cloloccxxxlll. clementiffime recipere-

tur. Infigniter ibi fios auxit profectus tüm à Summe F'enerando Prpofito

B. DN. DROMMERO , maximo elegantiorum literarum Patrono ex-

citatus, tüm fedula eaque folidiffima inftitutione ufüs magni nominis

STEIN«

Vi-rorur—nl B. DN. D. BENGELII, .B. DN. LIESCHINGII , DN.

&

W'EGII,

WEGII, quem.ftili latini praecepta privartim quoque tradentem mu!to

cum fructu audivit. — Translatus cft A. clolocexxxv. Maulbronnam , ubi

biennium pariter commoratus ab ore Summe F'enerandi Prefulis B. DN.

HOCHSTEITERI & Dominorum LANGIORUM, Patris &5 Fili,

pependit, & ad altiora fefe praeparavit. A.cloloccexxxvri. hanc noftram

Eberhardinam primum falutavit, & prima ornatus laureá philofophicis

ítudiis operam dàre coepit, Praceptoribus ufüs Viris , quos & pott

fata veneratur, fümma eruditionis laude celeberrimis DN. CREIL!N-

GIO in phyficis, DN. HALLW' ACHSIO in hiftoricis & moralibus,

DN. D. MAICHELIO in logicis, metaphyficis & moralibus, DN. D.

CANZIO . in eloquentia, phyfica experimentali & iterum meta-

phyfica; prater quos & mea Rectoris OSIANDRI in fe inftituen-

do opera fedulo uíus ett.

Ad obtinendos fecunda laureg hono-

res prater fpecimina ex more exhibenda füb prefidio B. DN. D.

MAICHELII differtationem moralem: 4e precipua bominis deflinatione ;

eft tuitus. Divinioris fcientie tandem ftadium ingreffus prima Theo-

logiae dogmaticae fundamenta haufit ab Avunculo S. R. DN. D. KLEM-

MÍO, quem & in exegeticis & in hormiileticis praeceprorem habuit$

Theologiam Propheticam à B. DN. D. WEISMANNO addidicit ; - à

Maenifico autem atque Reverendiff. hujus. Univerfitatis Cancellario

DN. D. PFAFFIO controverfias, jus ecclefiafticum & cafualia audivit ,

donec ad examen theologicum admitteretur , habita ante füb pracfidio

S. R. DN. D. KLEMMII differtatione exegetica ad Euc. XIIE. 22. 24. 6

melhodo fal'vatoris in decidendis circa bominum [alutem controcverfüs ognium

optima.

Cum jam in eo effet , üt làboribus factis fe exerceret, '& vix

operam fuam Cognato füo Z7ro pl. Reverendo DN. JOHANNI CHRI«

STOPHORO HARPPRECHTIO., Beufel[pac, Ecclefie Paflori xvigilan-

fiffmo , dicare coepiffet, commoda ipfi ad exteros abeundi occafio prae-

bita eft;à B- DN. GEOR

.CUNRAD: RIEGERO ; fu. Ecclefarum

Stutoardiane Diece[eos Su

p

fendente oravi[fimo , qui ex mahdato nuper

defun&ti Jiluffriffimi S. R. l. Comitis ERDOMANNI HENRICI HENCKELIL

de Donnersmarck , obtenta prius Sereniffimi noftri Principis conceffione

clementitfima füb initium A. cl;locexum. in Saxoniam eum mifit, ftudiis

& moribus JlluffrifJ. Comitis JOH. ERDMANNI HENCKELII praeficien-

dum. Quo munere in octavum usque annum ira defun&tus eft, ut ab-

foluto licet, qui praefixus ipfi erat, tramite, agré tamen ab Illuftriffi-

ma Gente füis redderetur. Ampliffimam hac apud exteros mora na&tus

eft occafionem regiones quam plurimas peragrandi, atque multorum

virorum & generis dignitate & fame ac eruditionis celebritate maximé

illuftrium confüetudine fruendi. Vidit Franconiam , Saxoniam & fü-

periorem & inferiorem, terras Brandenburgicas, Silefiam utramque,

Holfatiam, Daniam, Thuringiam, Haffiam. Frequentavit celeberri-

mas Mufarum fedes in iis regionibus fitas, & Sore Danorum per bi-

ennium commoratus eft, ubi & Illuftriffimus Academiz hujus eque-

ftris Ephorus & celeberrimi Dnn. Profeffores infigni eum favore atque

amicitia fünt profecuti.

Ad finem vergente A. clolocer ' à Sereaiffimo

noftro Principe in patriam revocatus & Goeppingenfis Ecclefie& Diaco-

nus eft conftitutus.

-

Sub initium fequentis anni felici: matrimonio fibi

unxit

irginem. omnibus fexus [ui -virtutibus ornatiffmam DN. ANNAM

R

OSINAM, filiam Zri Summé Rewerendi atque Excellentiffimi DN. LU-

DOVICI

DOV ICI EBERHARDI FISCHERI, S. $. Tbeol. DoGoris , Hlluftris Con-

fiftorii Ecclefiaftici Affefforis , Supremi in Aula -verbi Dizvini Ziniftri , Ab-

batis : Hir[augienfis , atque Ordinum Prowvincialium ZMembii , graviffmi,,

meritiffimi, ex qua filium füfcepit, AUGUSTUM LUDOVICUM. Cum

vix feéfqui- annum Goeppingae degiílet, huc translatus atque noftrae

ecclefie, Diaconi munus in ea obiturus, admotus eft.

uo hactenus

ftrenué gefto fa&tum eft, ut.cum r Summe Rewerendus atque Excellen-

fifimuss DN. JOHANN GOTTLIEB FABER, Philofophie moralis ,. Elo-

quentie &5 Poéfeos Profeffor bucusque Publ. Ordinar. qheologie «uero. Ex-

íraord. à Sereniffimo Principe ad dignitatem Paftoris hujus Ecclefiae &

Superintendentis Specialis eveheretur clementiffimé, Ampliffimi Sena-

tus füffragiis in ejus locum füfficeretur.

Defun&us jam eít iis, quae

Profeffori ele&to ex praeícripto ftatutorum incumbunt , conítripta &

ublice defeníà Differtatione inaugurali: Ze eo, quo juffum eft circa re-

axationem. Jurisjurandi fecundum

us INature confideratam; & habita in-

fuper le&ione publica: 4e Jure

P

agenarum.

Quibus cum clementiífima

Sereniffimi ac Potenti[fimi noflri Principis accefferit confirmatio, in eo jam

eft, ut munus hoc fibi collatum atque demandatum oratione proximo

die mercurii habenda: Ze amico Pbilofophie moralis cum Eloguentia €$ Pozfi

connubio , folemniter aufpicetur. Quem igitur optimé difputantem , quem

cum applaufu docentem audiviftis , Cives omnium ordinum hono-

ratiffimi; Eidem & Oratori benevolas prabete aures.

P. P. d. xus. Maji, Ao. clolocerur.

*

TUBING £,

Typis JOH. DAV. BAUHOFII " JOH, THEOPH, FRANCKII, "/

*«

7:

[

bt

NI h

-

2 d-

4/;,,

.

242

24

bv

Euroskala Offset

RECTO

25

]

ALMJE EBERHARI

R

z

VierFarbSelector Standard *

EO

E

120

O Baance Q

,'2

L.

: J.

L

Focus

N

14

ä

z

M

13

"Wi '(q/

N

N

aW

—

rinc

G

N

2772

Oralium difciplinarum

LA

E

ftabiliri demonftrationibus |»

7

EN]

!

12

/'N

P

quam erit iis, qui ab Ipfius| .

i:.

r((r

;ï.

Y

3*

AA

fe&ionibus eadem pendere

[

M

N

^

74

7

poftulamus , ut veftitu matl-

11

reant propofitiones ac veri

N

au

/0 d

d

N

Contra judicium peccant €|-

[5

7

3

res fervi , externa fectante:

10

/ï/

i

Z

2

M

j

A

p-é DI G

nem negligentes , ac füperb-

227

ii

:

theorematum nominibus vi

ftrativam ineffe putantes.

Qu

od in Mathefi divinun-

fitu ac debita earui

in jufto notionum ad notiones tran

b hominis intels

ponitur.

.

Ita ad omnes , quotquot à

Ícientias mat

hefis & ipfe calculus , magna quamvis

&ione, poffünt trans

ferri. De phyficis quidem & r«

[

mplorum recenfione.

id eft, quam ut indigeat exe

uomodo autem calculu

ea pertinent inftitutum.

veritates morales ,

e

Ar

id eo calculo proficiatur,

Veritatis internum f

ambigitur? Nobis fic videtur :

dum eft ab externa plurium veritatum relatione.

Qu

torum ac decrementorum , progreffionum ad leges c

arationum intuitu tertii, re

du&ionum ad cafüs equi-

eft , id ea ratio

E HNS NEENEGN

modi externorum refpectuum capax

exa&dé fequitur.

Dari autem & in p

hilofophicis reB.s |

ffec

natura corre

fpondentias vel ex ipfa caufarum & €

siotivorum & actionum

harmonia , imperantium &-

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1