LXV6a_fol_202a

)fy—g(gwmnu:n ïl QAJ U-J'Mï U"' gfymjajml

f155. fnegraeme

g,w*aj't

RECIOR

VNIVERSITATIS

TVBINGENSIS

L. S.

UVE

z

m

5

57&

j*

A»rodnt in confpeQum civitatis noftre academica , in

m

'/r*

53) finum docentium noviter receptus, Jr Prenbiliffimus,

p

UE Ub n g

EU o

Experientiffmus atque Excellentif/mus DN. GEO R-

GIVS FRIDERICVS SIGWART

Philofopbie ac. Medicine -IDo&lor

Chirurgie & zinatomie Profeffor publicus

ordinarius

Collega. in po[lerum nofler exoptatifmus , cujus vitam lauda-

bili fatorum ferie memorandam bteviter , & conceptis fere a Viro

ipfo verbis, haud gloriofe adumbrabimus.

Sufcepit Noftrum A. MDCCXI. d. VIII. Apr. Z?r Plurimum Reve—

DN. M. IOANNES MARTINVS SIG-

rendus atque. Doctiffanus

WART, Pa[lor Megalo

ettlingenfis in. Neiffenfium diecefi per o&fo jamjam

lufira meritif]imus , ex Matre ,. Hone[fiffima quondam Matrona DN. M A-

RIA ROSINA, enerandi olim Viri, M; JIOANNIS FRIDERICI

IVNGII, Pafloris Sondelfingenfis filia , anno abhinc fesquialtero vivis

erepta, Hoc fatus fanguine, qui & olim in hac Univerfitate egregios

animavit Viros ,

Feuerandum fcilicet Jere etiam . po[leritati T'beologum

D, SIGWART, ejusque fratrem, Stipendii apud nos Sigwartiani

fundatorem, atque ingenii infuper dotibus probe inftru&tus, litera-

rum prima elementa hau(t in trivio Nürtingenfi ab A, MDCCXXI

usque ad A, MDCCXXVI, ejusque diem II. Jul. quo quidem ex/ra-

ordinaria

ordinaria Principis gratia- monafterio Blabyrenfi infitus füb modera-

mine Penerandi ifto tempore. Prafülis DN. NEISSENSEE, & Praecepto-

—

rum Digniffimorum DN. ERGEZINGERI & DN. IVNGII, quem

fimul matris füze fratrem venerabatur , primos in literarum ftudio

Hinc extraordinario iterum Summi Nutritii favore

protulit fru&us.

ao a

Bebenliufam. translatus nova quoque in fcientiis cepit augmenta

a Viris Celeberrimis, B, Ciriflieno HocHsTETTERO bbate, & Sum-

me Reverendo DN. D. CANZIO, nec non Digniffim DN, PFISTERO,

Bablingenftum bodie Decan.. — Tum vero aditus patuit in Illuftre , quod

heic oret, Seminarium Theologicum , ubi ftudiorum hoc fibi de-

legit filum, ut primum in difciplinis , quibus ad altiora praeparan-

tur ingenia, Philologicis quippe, Hiftoricis, Philofophicis atque Ma-

thematicis praeceptores audiret folidiff:-nos , BB. ROESLERVM,

HALLWACHSIVM, MAICHELIVM, CREILINGIVM, & füperftites

etiamnum JZ/ros famigerati[fimos — D. KLEMMIVM & D. CANZIVM.

Ex eorundem inftitutione tam gnaviter profecit, ut conícriptis pro-

prio Marte Mifeellis tbefibus. Metapbyficis Prafide MAYCHELIO defen-

fis, aliisque fpeciminibus A. MDCCXXXI. d. XXI, Jul, fummos me-

ruerit in Bhilofophia honores, a B. ROESLERO ipfi collatos, Theo-

logorum deinceps:caftra ingreffus ftrenue militavit, ducibus,.quos

meliores nec fingere nec exoptare licuiffet , Viris fama füper aethera

ä

;ä

':

notis, B; BILFINGERO. & B. D, WEISMANNO, &, qui primo loco

compellandus erat, vigente etiamnum & Germaniam literatam,immo

orbem eruditum ornante Reverendiffimo DN. D. PFAFFIO , jllufiri

Univerfitatis. Cancellario , €? TTbeologice Profe[fore Primario, quorum uber-

?

rimis do&rinis acceptum retulit, quod anno MDCCXXXIV, die VI.

Apr. confuetum ab Ecclefiae Wirtembergicae Antiftitibus examen füfti-

nere potuerit. — Hisce inauguratus facris primitias laborum dicavit

ä

orphanotropheo Francofurtenfi ad Mcenum, in quo ultra quadrien-

nium Catechetee munere fun&tus eft. Hoc vitz intervallo opportu-

|

num noftro: videbatur, amores medica artis, quos antea, & ab in-

cunabulis quidem , ut ait, furtivos aluit , palam profiteri , confen-

tientibus & Sereniffimo Duce, & parentibus,

Vale igitur lubens

metitoque dixit orphanotropheo , füfcepto itinere literatio , quo

peragravit Heidelbergam, Manhemium, Darmftadium &c, ubique

eruditorum commercio ufüs, Eodem conülig Lipfiam petiit; & Ha-

lae

As

lz inprimis per aliquot annos degere, eo magis confültum duxit,

quia ibidem utriusque familie Medicos , qui hypothefium quo-

—

dam diffidio tantum non omnem Medicorum orbem in partes

diviferunt, Stahlianos nempe & Hoffmannianos fimul audire, adco-

que Eclecticam fectari Medicinam, & praxi medicae manum admove-

—

re infigni cum fru&tu licuit; Non folum enim in collegio clinico

Junckeriano frequentiflimis aegrotorum examinibus & curationibus

interfuit, fed & in ipfo nofocomio orphanotrophei Halen(is celebra-

tiffimi Pra&ici e/vipyos conftitutus fuit, docente idEpiftola, quam r

Celeberrimus D. YOANNES IVNCKERVS fübjunxit Differtationi, a No-.

Íftro: de.Sanatione opbtbalmice fine opbtbalmicis externis , ut fingulari [pecie jölz-

d« praxeos Medice , confcriptae & pro Gradu Do&oris A, MDCCXLII.

absque Prafide defenfie. Praterea in hac Mufarum fede non Medi-

corum tantum, inprimis vero Senioris HOFFMANNI, SCHVLZII,

ALBERTI, Virorum noftra laude multó fuperiorum, fed aliorum,

quoque eruditorum primi ordinis, Cancellarii de L vDpEWrIG, Pro-

?

Cancellarii L. 5. de worrr, Prof. STREHLERI, LANGII, VRSI-

NI &c. colloquia multis modis in fuos convertit ufus, — Curfü hoc,

E)

feliciter pera&to, Berolinum , tum vero Jenam conceffit, ac utrobi-

que eruditorum ftudia, non fine fru&u, fibi conciliavit. .In patriam

;a

ergo redux Praxin medicam inftituit Stuttgardiae tam profpero cum

]

fucceffu, ut A. MDCCXLVI. d. XVIII. Apr. Medici aulici munia ipfi

fuerint demandata, - Anno jamjam MDCCXLIV. d. XXX. Jul. nuptias

celebraverat, cum ornajifime Femina DN. CHRISTINA BEATA,

Beati D. oETTINGERI, Pbyfici Duttlingenfis Vidua, B. PFEILII, Luff-

navienfium Pretoris, Filia, & Beati D. MAVCHARTI, privigna, quod

g;:

matrimonium & jucundum ha&tenus fuit & fecundum. Jam vero

|

ad eam vitae partem devolvimur, qua propius nos attingit.

Cum. biennio abhinc Academia hac inopinato MAVCHARTI

j

obitu orbata de alio in ejus locum fufficiendo circumfpiceret, voluit

E

SERENISSIMVS PRINCEPS AC NVTRITIVS NOSTER

CLEMENTISSIMVS, ut Senatus Academicus fpartam Profefforis

Anatomiee & Chirurgie decerneret Noftro, ea tamen lege, ut ipfe prius

inftituta ad Gallos excurfione earum rerum experientiam adaugeret,

quibus nobiliffimze illa fcientiae inftrui ac locupletari geftiunt. — Lu-

tetiam Pariüorum'itaquc petiit, ibidemque Cé, DN. WINSLOWII,

:

Cenforis

Cenforis Regii, dcademice Scientiarum , €&? Regie Societatis Londinenfis Socil ,

ac in borto Regio ZdInatomes & Chirurzie Profefforis antiqui; item Cel. DN.

TERREINII, Profeffris Regii; zdcademice Scientiarum. Soci , & in borto

Regio Znatomes atque Cbirurgie Profe[oris; nec non. DN, de 1VSSIEV;

Regi a. Confiliis & Secretis , zdcademiee Scientiarum. Regiarumque Societatum

in Znglia.&? Boruffa Soci, & Botanices in borto Regio Profefforis ac .De-

mon[lratoris; denique DN. MOR AND; Equitis , Artium & Cbirurgie Ma-

giffri, Regiarum & Parifienfis & Londinenfis Academiarum Socii, aliorum-

que omnis generis eruditorum non uno tantum nomine expertus eft

favorem & amicitiam.

Horas quoque fübfecivas in florentiffimo

hocce fcientiarum emporio impendit operi, quod lucem publicam

ádípicere meruit, titulum praeferens: Pantometrum eruditionis maxime

Medico - Chirurgice , novois principiis matbematicis pramuntum, metbodo [yf7e-

maticá demonftratica &c. — Hisce negotiis perfun&tus, fuüb finem anni

elapfi Parifiis difcedens Argentoratum fefe contulit, fpe certiffima

fretus , admodum proficuam fibi & heic loci arrifüuram cum erqditis

-

confuetudinem, quam & füam fecit, quantum per valetudinis ratio-

nemlicuit. Etfic quidem patriam laetus repetiit, munus Profefforis

Medici intet nos, dudum ipfi defignatum, aditurus. . Factum hoc

confaeta Differtatione inaugurali, quam infcripfit: ANovum Problema

Chirurgicum de Extra&lione Cataratie ultra perficienda. — Supereft, ut ora-

tione aufpicali locum in Senatu Academico capeffat.« Quapropter,

quum proximum Saturni diem huic deftinationi fuae defignaverit, di-

&urus 4e Feritate Medicine Organologicz', adeo ipfius defiderio deeffe

noluimus, ut potius omnium ordinum Proceres atque Cives roge-

mus decenter & obfecremus, ne Excell. Dn. Profeffori tribuere gra-

ventur beneficium , quod audiendi ftudio & adplaudendi facultate

comprobatur. PP.íüb figillo Re&orali d. XI. Jan. A. MDCCLII.

TVBINGAEV

LITTERIS ERHARDTIANIS,

Myele[reon. Yedcecpar T)T8 gyaghfnd fgw"afi

f155. g

RECTOR —

VNIVERSITA'BMB

O)

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

TVBINGENS: -

&

O Baane Q

L.5

IU

H

.?f* EU

H

EHH

; I;

ï ï

E

Focus

?;i

N

f

i?x

wa

Q—F"rodxt in confpe&dum civitatis noftre -

ä

ZA Axvl

j

o

"m

ïd

./;«

j|

finum docentium noviter receptus , //

[ m

'?h

M o Experientiffimus atque Excellenti[fymus D:

GIVS FRIDERICVS $l

Pbilofopbiee ac. Medicine Dotlor , Chirurgie & zdnatomie

ordinarius ,

Collega in poflerum nofler exoptatifrmus , cupt

11

bili fatorum ferie memorandam breviter ,

& conce[-

10

ipfo verbis, haud gloriofe adumbrabimus.

Sufcepit Noftrum A. MDCCXI. d. VIII. Apr. Zr|

rendus atque Doctiffamus

DN. M. IOANNES MAR-

WART, Paflor Megalo

ettlingenfis in. Neifenfium diacé

lufira meritiffonus , ex Matre , HonefTiffima quondam Mai

RIA ROSINA, enerandi olim Viri, M; YOANNIS|-

IVNGII, Pafloris Sondelfinsenfis filia , anno abhinc fe

p

erepta, Hoc fatus fanguine, qui & olim in hac Unive

animavit Viros , . 'ezerandum fcilicet fere etiam. pofl-

ä

D, SIGWART, ejusque fratrem, Stipendii apud ;

fundatorem, atque ingenii infüper dotibus probe ini

rum prima elementa hauát in trivio Nürtingenfi ab*

usque ad A, MDCCXXVI, ejusque diem II. Jul. quQ

2

ü? Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1