LXV6a_fol_202

RECTOR

ACADEMIAE

EBERHARDINAE CAROLINAE,

L.

S.

Magno cum dolote tiünc /e;wiui, quam verum fit, quod Cicero de fene:

&ute docet: « Mihi né diuturnum quidem quidquafn videtur, in quo eft aliquid

extremum;: cum enim id advenir; cunc illud, quod praeteriit, effluxit; tantum

remanet, quod virtuté & recte factis confecutus fis" " Summum fere humanae

setatis faftigium attigit- SIG W ARTUS qoüer, philofophiaé & medicinae

Doétor, chirürgiae & anatom:ae Profeffor publicus ordimarius & Senátus aca-

demici Senior; jam quadraginta abhinc annis & quod excurrit; haec ftudiorum

univerfitas ex doctrina & diligentiá ejus magnam cepit utilitatem, ac longo

inde a tempore gavifa eft eo dilectiffima famulie, & tamen nunc, cumi morte

nobis ereptus eft exactae xtati$ vir, omnes, quorum animi tanta clade affecti

funt & conturbati, eunt haud fatis diu vixilfe conqueruntur. Ac cetrtiffine nion

folum amici defuncti Senis jufto dolore diftinentur atque divelluntur, fed étiam

nos, Cives, merita ejus tatii in academiadi quam in eivitatem noftram in ani-

mum reyocantés, bon poffumus non mortem illius lugere, Quod uteo magis

&ppareat , vitam cjus fludiorümque rationes, quantum quidem tabula haec

eapit, brevibus exponemus. Natus eft GEORGIUS FRIDERICUS

SIGWART Megalo- Bettlingee A. MDCCXI. d. ViII. April. patre ufus

IOANNE MARTINO SIGWART , Paftore olim Megalo - Bettlingenfi , &

matre; MARIA ROSINA, M. IOANNIS FRIDERICI JUNGII, Paftoris Son-

delfingenfis filia, qui quidem parentes non folum ipfi omnem in educando &

inftituendo þuero collocarunt operam , fed etiam illum,, cum pagus, quem in-

habitabant , litteris colendis minus favere videretur, jam decimo aetatis

anno praeceptori Nürtingenfi tradideruht, quo duce prima litterarum ele-

menta haufit.

Cum vero Nofter praeclaros in litterarum ftudio faceret

profectus, & haud exiguam de fe excitaret fpem ; Anno MDCCXXVI. men-

fe Julii extraordinaria Principis gratia in monafterium Blabyrenfe, deinde

MDCCXXVII. in monafterium Bebenhufanum & denique MDCCXXIX. in femi-

narium theologicum Tubingenfe receptus eft, atque in omnibus hisce mufa-

rum fedibus ita fe totum litteris dedit , ut mox eruditionem fuam. plu-

ribus publicis fpeciminibus comprobare potuerit & fcriptis ab ipfo thefibus

mifcellis metaphylicis, Praefide b. AMaicbelio defenfis ,. anno MDCCXXXI.

d. XXI. Jul. maágifterii gradum confecutus fit. Ad fubfellia theologorum

tráüslátus, ab ore virorum praeftantiffimorum , Bifipgeri, Weismaum, Pfojü

aliorumque pep'endit'& emenfo etiam hoc curfu & exantlato confueto exa-

mine theologico, Francofurti ad Moenum munus Catechetae in orphanotrophio,

in celeberrima hac urbe inftituto, adiit, quo munere per quadriennium eft

funétus. Sedï jam inde ex aliquo tempore aliae ferventem animum agitabant

curae, vis enim fortior ad medicam artem eum tralhebat, & quamvis faepe

vicla, tandem vicit, quare relicto Francofurto, primo Lipfiae, deinde Halae,

qua in academia tum temporis magnum Stahlianos inter & Hoffmannianos ex-

grfefat bellum, adeoque illi utramque partem audiendi copia erat, ad medendi

artem animum adplicuit atque hoc tanta cura, tantaque mentis contentione

fecit, . ut non folum .À. MDCCXLL. differtationem 4e fanatione ophthaliiae

fie . opbthalmicis. externis , ut frngulari [pecie folidae praxeos. medicae; ab ipíó con-

,

us

fcriptam, prb gradu Doctoris, absque Praefide defenderit, fed &, ftudiorum

moderatore cel. /uuckero, praxi medicae manum jam jam admoverit. Exactis

Halae magno cum fructu aliquot annis, & peragratis alus adhuc Germaniae

civitatibus, Berolino, jJens &c. in patriam rediit, Stuttgardiae magno cum

fuceelfü praxin medicam inftituit , & eruditionis & folertiae praemium , mu-

nus medici aulici reportavit.

Cum vero haud. multo poft Senatus noftri aca-

demici fuffragis profeffio anatomiae & chirurgise illi decerneretur, atque

hoc quidem ea lege, ut Gallorum etiam divitiis doctrinam rerumque expe-

rientiam hugusque partam adaugeret, denuo ad exteros excurrit & tam Ar-

gentorati quam inprimis Lutetiae Parifiorum virorum eruditione confpicuorum

Wiaslowii , Ferreinii, de Julfeu, Moraudi &c. commercio ufus, fini huic fatisfecit.

Sed jam munus dudum ilii defignatum in patriam eum revocabat ; relictis itaque

Parifiis & edito antea libro, qui inferibitur: |Pazfometrum erudiziouis maxime

wiedico - chirurgicae , principiüs matbematicis praemunitum: wethodo f?jiematica de-

monfratioa, "lubingam reverfus eft & defenfa pro more academico differta-

tione inaugnrali,; quam infcripferat : socum. fyoblema chiruvgicum de evtraflioue

cataraciaé ultra perficienda & habita oratione aufpicali de veritaze sedicinae orga-

uologicae Profefforis chirurgiae & anatomiae munus adiit, locumque in fenatu

academico & facultate medica capeífivit. « Inde ab hoc tempore non folum in

anatomiam atque chirurgiam , & quae ad hafce pertinent, fed & in artem

obftetriciam, materiam medicam, diaeteticam, medicinam forenfem, hiftoriam

anatom)jae & clürurgiae aliaque, quae ab eo defiderabantur, praelectiones

multo cum adplaufu habuit , plures'diifertationes nonnunquam ab ipfo,

nonnunquam a Refpondente confcriptas ac maximam partem in Auc.

FnmipER. Bosgck Gefchibte | der Herz,nglicb' Wuürtembergifchen Eberbard -- Carls

Univerftt «u Tübingem — pag. 244— 46. enumeratas defendit , & inprimis

'etiam de omni civitate noftra, cujus in utiltatem vir experientiffimus fcien-

tiam fuam in re medica converterat , optime meruip

*

Matrimonio junétus erat primum cum CHRISTINA BEATAÀ, b. D.

OETTINGERI, phyfiei Tuttlingenfis vidua, b. PFEILII, Lullnavienfium

Praetoris filia, & b. D; MAUCHARTI privigna, ex quà quatuot fufcepit

liberos ; Da. MARIAM AUGUSTAM , b. CLEMMII theologi & mathema-

tici intef nos celebetrimi viduam, Dn, AUGUSTUM JOANNEM DAVIDEM

SIGW ART, Medicinae Doc&torem & in hae academia Profectorem , qui matri-

monio jnn&dus cum Dm ERNESTINA jJULIANA, natà MULLER, feptem

pgtri dedit nepo&es, Dn. ERNESTINAM FRIDERICAM,; b. HARTERI,;

Paftoris Mittelfiadtienfis uxorem, ex qua fex amplexus eft nepotes, & deni-

que Dn. CHRISTINAM DOROTHEAM, unuptam Viro plurimum Reverendo

Dn, M. LUDOV. HARTMANN, Paftori Nicrothailfngenfi, ex qua tres avo

fuperftites funt nepotes, Cum vero dile£ta uxor praematura morte illi ab-

vepta elfet, in matrimonium duxit Dn. SIBILLAM CATHARINAM, b. BO-

ZENHARDI, Xehodochii Efslingenfis olim Praepofiti Viduam, & b. HAR-

TERI; Paftoris Hofenfis filiam , ex qua vero liberos non füufcepit,

Per totam fere vitam firmä valetudine laetabatur Noüär, anno vero aetg-

tis o&ogeümo fecundo apoplexia perculfus eft4 qua cum ante aliquot menfes,

& pofthac ante aliquot feptimanas denuo percelleretur, tenues virium feli-

quiae fenfim ita funt confumtae ; ut die X. Martii vitam cum imorte commue

taret, -Funus hodie die X1I. Martii hora poftmeridiana IV.-ex aedibus beati

Viri in locum fepulturae deftinatnm ducetur, cui ut fi non corpore; certe

animo interfitis, jam veftra humanitas in que defunctum p:openüo Vobis impe-

rabit. 'Omnibus autem hobis nihil jam relinquitur, quam ut defunéto gra-

tulemur, familiam vero graviter adHi&amh Deo commendemus, &, ut labantes

animos divino folatio confirmet , enixiffimis votis contendamus,

P. P. Sub Sigillo Rectorali d. XII. Mardi MDCCXCV.

x

"Em

g.

——ÁÓÀÀ E RRR TET F EEE CRCCUYNIEESRRGII M UE

TUBINGAE, LirTERIS SCHRAyMIANIs.

Euroskala Offset

RECTO:

ACADEMIAE Bl

R

19

VierFarbSelector Standard *

EBERHARDINAE CAR-

18

Tf

L.

S.

Baane Q

E:

O

16

-

L

I

H

H

Ji

15

H

;

i

Focus

ä

N

14

Magno cum dolore nünc /essius, quam verum lic; ]*

M

13

&ute docet: « Mihi ne diuturnum quidem quidquam vidt-

extremum ; cu enim id advenir, tonc illud, quod

praei ,

12

rgmanet, quod virtnté & recte fa&is confecutus fis^. 4

setatis faftigium ättigït SIG'VVARTUS qof*cer, V'phit—

11

Doétor, chirürgiae & anatomise Profeffor publicus otdi-

10

demici Senior; jam quadriginta abhinc aünis & quod.ex( -

univerfitas ex doétrina & diligentia ejus magnam Cepi

inde & tempore gavifa eft eo dilectiffima familie, & tài -

nobis ereptus eft exactae ataris vir, omnes, quorurm at*

funt & conturbati, eum haud fatis diu vixille conquerünt -

folum amici defuncti Senis jufto dolore diftinentur atque

nos, Cives , merità ejus tam«in academiadi quam in &v

mum reyocantes, non poffumus non mortem illius lugei -

sppareat, vitam ejus ftudiorumque rationes, quantum

E

E -N HC

2

2

M/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1