LXV6a_fol_190

Fs

] ,A()A

/ —

lI*

ECIOR

.. UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

L.

S.

[)

[

Viv ye

U PX

y

U

/'

N

.Il'

/

Y

VUf

TL

NI

!

?

f,

ANAURU

l

N

EA

j

£

ER

J EM

É

:/t

P

N

N

/

//

fx'x

'l.

EM

A

AR

ID

E

E

Z

—

N

N

W

M

il

(

!

L]

-

TE

-

i

.

N

N

N

A

SSS

IE

N

N

Y

P

Z

G

Es

i

/

if

li

N

Ccidere fübinde in pun&o , quod vix exfpectaye-

w

N

V

N

A

E

—

pE

—

-

//)

|

:l:

N

N

Z

,

l

M

ris in anno, tritum in hac mortalitate eft pro-

À

verbium, füa quidem veritate haudquaquam

Y)

i

d)

lAt g.

deftitutum, quin ab ipfía experientia, tanquam

p ——

——

W

tefte locupletiffimo firmatum roboratumque.

E ——À

u ————————1

m

—

ul

s

Pertinet huc inter complura alia, quae ne faga-

BUDLTHBTTNUA

il

— A

Csj

[ 7A

ciffimus quidem Oedipus omni divinatione af-

fecutus fuerit, füo quodam przcipuo jure prae-

ceps fati neceffitas, quam & nos in noftra hac univerfitate intra perexiguum

aliquot tantummodo annorum fpatium non uno duntaxat alteroque edocti

fuimus triftiffimo Exemplo. , Recte itaque ac fapienter, quantum ab homine

non . Chriftiano expe&Ctari poteít, pronuntiat Seneca Epift. CI. Omnia, in-

quiens , crede mihi, etiam felicibus dubia fünt: nihil fibi quisquam de futu-

ro debet promittere: id quoque, quod tenetur, per manüs exit: & ipfam,

quam premimus, oram, caíus incidit: Volvitur tempus rata quidem lege,

fed per obfcurum: quid autem ad me, an natura certum fit, quod mihi in-

certum eft; ftat quidem terminus nobis, ubi illum inexorabilis fatorum ne-

€effitas fixit5 fed nemo fcit noftrüm, quàm prope verfetur: Sic itaque for-

.memus animum , t'aqquqx.r;'gd- extremum ventum fit: quotidié cum vita

E

um

I14

-

*

dcxem

M

4

tia faciamus. *r-g:l.fr.

Et fuaviffimus ille Pattum Berzbardus, tiiftem mortis fe-

oriam, éXclamavit; Quid in rebus; inquiens, humanis

cumrepetens rriem

, non revere-

certius eft mor

-

te?

quid hofa incertius? non miferétur inopiae

Utinam veró

turdivitias: no

fi fapietitl& , nori ifloribu$ ; tion cétati parcit.

ariftiffimo fuo funere fidem huju

s nobis non faceret, qui tam repente ex ocu-

dris exüviee horis hodiernis vefpertinis nón

lis noftris evanuit, & cu

jus corp

fine public& compaffion

is fenfü miatri terree reddentur, VIR , dum viverét,

stf

?Fu ris atque Excellent

U

WinasDN.JOHANNES THEODO-

RUS de SCHEFFERNa Sacri' Cf Pálat.'Comes , Seren. Ducis

üs, Prirar. quonidam Aule Cáncella-

Wiftembergici Coufil. Status intim

ríus, nec non if2 Alma bac Eberbardi

na Surtum Pro; .Publ.Ordin. Fautor

no[ler Colendi[/imus.

Expertus ille fuit aliquandiü valetudinem novercan-

fatis fidam , ita tamen tantifper comparatam ac füb-

tem paulifper nec femper

deo ac trifte fatum tam prope adeffe vix

inde etiam roboratam , ut praeceps a

quisquam füfpicatus

fuerit.

Fruitus fuit idem nudius quartus animi relaxan-

di caufa, nec minus a

d tentandum valetudinis vigorem aura liberiore; Salvus

etiam domum ad fuos re

diit; at proh! Deum hominumque fidem, hora,

qu& ad mediam noctem

vergebat, SCHEFFERUM inopino fato decefliffe ,

communis per urbem fama increbuit. Expofcuntà nobis merita VIRI, dum

viveret, tot fplendidis muneribus confpicui , ut v

ite ejus curriculum in pul-

Prodiit VIR Illuftris in dias

lata hac pagina ex more recepto recenfeamus.

luminis hujus auras anno aera Chriftiang 1687. ipfis Calendis Martii in Impe-

riali nobiliffimae Düzckelsbüble oppido , fingulari DEI munere tales Parez-

£ey na&tus , quales Votis anticipare non femper licet. . Pzrengtem quippe ve-

neratus fuit ;rum XNobilisftmmum , Amplisfimum atque Con ultz'gängm

Dn. SAMUELEM SCHEFFERUM, 7Cturn olim celebratiffimum, Sereni/J;-

i ctiam Principis Wirtemb. tum fegnantis Confliarium , Patrie denique

Reipubl. Con[ulem meritiffrmum , qui veró d. 1. O& 1722. non (ine gravit-

fimo familia luctu ex hac vita difceflit.

Aatrem colüit

atronam omnibus

Sexus füi virtutibus condecoratiffimam , DN. CHRISTINAM BARBARAM,

B. DN. JOH. LYNCKII, JCti & de laudatiffima Republ. Zeapolitana meritiffi-

mi Confülis fenioris nobiliffimam filiam , quae & ipfa hanc vitam cum meliore

commutavit. . Caeterum Nofter, prigi5 Tyrocittis in patria fchola feliciter

füperatis, anno feculi, in quo verfamur, pfimo, die IV. Novemb. nobiliffi-

mo, quod liberam Imperii Civitatem RotZenburgum ad Tubarim concele-

brat, Gymnafio concreditus, & difcipulis, quós Profefforios vocant, adfcri-

í

tus, praeunte inprimis Dn. Ludov. Godofr. Vernhero, laudati Gymnafii

P

'rofeffore & Re&ore, fingülas PAilofophie partes pervolvit. ' Inde juffüPatcr-

no A. 1704. d. XX. Maj. biennio poíft ad füum, quo ipfo déin ceü natumajore,

fideliffimo ubivis monitore , ftudiorumque non minus qiam morum amicif-

fimo formatore gaudebat, amantiflimum Dn. Fratrem Germanum , Virum

nunc Zdagzificum DN. JOHANNEM SCHEFFERUM , lllüftris Confiftorii Du-

calis Directorem Graviffimum, Sa/2247 delatus, ibidemque in album ftu-

dioforum publice relatus, cum Philofophico, cui nondum ultimum Vale di-

xerat, ftudio prima quoque vaftiffimi juris Juftinianei elémerita conjunxit; &

lhis quidem ftudiis Mathefin infüper nec non culturam linguarum exoticattim

fapienteradjecit. —Profeffores, quos in omni Philofophiae parte áudiverat,

Viri erant longe praftantiffimi , Hambergerus , Treuerus, Diethmarus;, Stru-

U

wWius &Brücknerus. Anno 170$. d.13. Apr. Idem almam quo

«*

ie Fridericta-

4m falutavit, ibidemque Sam. nec non Joh. Sam.Stryckios,

b

odinüm, Cel-

j

a

rium , Bosnickenium, Thomafium , Ludvvigium, Boehmerum , , Gundlin-

L

gium aliosque Coclefti clioro jam adfcriptos, audivit. Tandem A. 176

7.menfe

Auguíto

Aügufto nofirie Academise calcare incépit fubfellia, atque Jura tat publica,

quam privata etiam. ex ore noftrorum haufit, Virorum fcil, Excellentiffimo-

rum, nunc ad Coeleftem Academiam translatorum, Harpprechti, Schvvederi,

Graffi, Majeri, quorum Lectiones & Collegia avide auícultavit inque ufüm

fuum convertit, dignus ideó judicatus, qui jam A. 1710. ad examina publica

admitteretur;.ipfe autem pauló poft ad Praxin totum fe convertit, eodem

prorfus tempore etiam fupremi inter nos Dicaflerii Ad'vocatorum matricu-

l& infcriptus.

Anno 1713. menfe Martio publicé defendit Z/ffertatíogegg

fuam Inauguralem de jure taxate Jurisdiclionis, Praefide Excellent. Dn. D.

Graffo, infequente autem anno à Dn. D. Harpprechto, Facultatis Juridicae

tum temporis Decano, ipfa Z/gnttate Doclorali fuit infignitus, — Quemad-

modum autem ab ifthoc tempore affiduus in Praxi fuit, nec tantum in noftris,

fed & in aliis füpremis Germanie Dicafteriis gravisfimi momenti caufas, tam

civiles, quàm criminales, non fine fücceffu peroravit; ita & ejus in rebus

agendis facilitás eo excepta fuit cum applaufü, ut Serenisfimi cumprimis Nu-

tritii noftri illo tempore regentis EBERHARDI LUDOVICI gratiam fibi con-

ciliaverit ; quare etiam variis varii generis caufis idem admotus fuit. Varia

poftmodum itinera fufcepit, atque inprimis iterata vice Tyrolim adiit, ibi-

demque rebus pera&tis nomine Sereniffimi Domini Dücis à Curia Auftriaca

ad Oenipontem in negotiis feudalibus milfüs fuit.

Porró etiam plures alias

profectiones inftituit, atque rerum, qu& in Aulis, Academiis ac Dicafteriis,

feu fcitu neceffariee, feuw obfervatu digna& occurrebant, fingularem fibi noti-

tiam , olim quoque profuturam, comparavit. Accidit autem füb idem tem-

pus, ut lethali quodam morbo graviter & gemina quidem vice décumberet;

Verüim fingulari & mirabili Dei bonitate é faucibus mortis ereptus temptis,

quod à profectionibus ipfi vacuum erat, Collegiis ex fpeciali Aulze Ducalis

indultu füper vario Juris argumento habitis lubens impendit.

Com-

'moverunt ifthaec uno fafce colligata Sereniffimum , cujus Servitiis to-

tum fe confecraverat, Principem, EBERHARDUM LUDOVICUM, ut jam

Anno 1715. Menfe Decembri Profeffto "juris Extraordinaria clementiffi-

mé ipfi demandaretur, quam etiam An. 1716, Menfe Septembr. munus

" Confiliarii ac Supremi Dicaflerit A[feJoris excepit. Au&us igitur ipfe his

. "honoribus, atque ad majorem fübinde alacritatem tam egregio ftimulo in-

ftigatus, provincias fuas ita exornavit, ut Aulae gratiam ac favorem in dies

magis fibi conciliaret atque re ipfa experiretur,

Anno itaque 1718. cetiam

Proteffor Juris OrZizarius defignabatur, injun&ta

ipfi quàm maximé

Ur1$

Publici cultura ; cujus quidem muneris capeffendi aufpicia fecit

& difputa-

tione , tum de Regalibus in genere , tum in fpecie de Regalibus $2c7 I7-

perii Rom. Germanici , publicé impreffa defenfaque; quam poft aliquam

-temporis .intercapedinem edidit pleniorem,

Neque veró -tamen interea

temporis fuam etiam in Co/egis prroatis defiderari unquam paffus fuit

operam , ac proin 775 non modó CrviJe, fed. & Publicum ac Feudale , Hi-

oriam itidem Gerzmasie explanavit....At veró integrum jam, & ampli-

us, quinquennium effluxerat, ex quo Academicorum laborum intermiffio-

nem facere necéffitate

uadam ada&tus, unicé negotiis ex Sereniffimi Do-

mini Ducis EBERHARDI LUDOVICI mandato ac clementiffimo indultu,

expediendis operam navavit, Novis ergó diverfisque profectionibus füfce-

pis, multas Germanize aulas adiit, atque res tam civiles, quàm Publicas

& Feudales ad Sereniffimi Principis. voluntatem non infeliciter tra&tavit ;

fibi Ipfi veró tum Aularum, tum Dicafteriorum, in quibus caufas egerat,

tum & regnorum atque ditionum , quas tranfierat, notitiam haud vulga-

rem acquifivit. Accidit inter iftas profe&tiones, ut, cüm ad Cameram 1m-

perialem, W'ezlagiam delatus Illuftri

*

?

Íffimo hujus Prafidi innotuifijet, tantam

Inox

vnox pratiam apud ipfum inierit, ut is fponte ultroqu fplendidiffimam Co-

gnitis Palatimi dignitatem, tradito Diplomate, Noftro conferret. Sed nec

minor Sereniffimi Principis CAROLI ALEXANDRI in Noftrum erat beni-

nitas, Varia namque ex ifto tempore Clementia Ducalis Specimina & li-

B

eriorem fübinde in Aula aditum indeptus, fübfecutum quoque Clementis-

fimum refcriptum, quo in ftatione Academica confirmabatur, quid Prin-

ceps ille atque Heros fortiffimus de Eo fentiat, quo loco ab Iftomet ha-

beatur, quid & porró de gratia tanti Principis, quam novis fübinde incre-

mentis in.fe derivari, devotiffimo gratiffimoque animo femper agnovit,

biliceat, fatis fuperque demonftravit.

Alatrimonium VIR Illu-

fperare fi

ftris iniit longé fuaviffimum Anno prafentis Seculi MDCCXXXII. cum Ma-

trona Nobiliffima fpe&tatiffimaque DN. SOPHIA CATHARINA, nata ME-

ZJA, ex obitu bige maritorum bis Vidua facta;. qua tamen copula, cui ad

omnimodam, quanta in hac rerum inftabilitate expe&tari poteft, perfe&tio-

nem, il nifi proles defuit, prematuro obitu fidiffimae cofte Anno

MDCCXXXVIL iterum fuit diffoluta. . Jam qualis Vir fuerit, cui exequias

hodié imus, é modo di&is facilé intelligi poteft.

Optandum quidem

fuit, ut fuis diutius eum indulfiffet divina bonitas ; aft aliter füas fubduxit

rationes arcanum Dei confilium.

Cum enim ante anni, & quod excedit,

fpatium Nofter repentinum quendam ac talem in corpore fuo perfenfiffet

impetum, qui parum boni augurari videbatur, adhibitis tamen, quotquot

conducere poffe videbantur, medicamentis , fenfim fenfimque melius fe

habere coepit, ita quidem, ut fpes firmioris valetudinis altiores fübinde ra-

díces ageret.

Rediit autem vis morbi nudius quartus hora no&turna no-

na; ubi quidem primum de frigore conqueri coepit Noftet , elapfo autem

horule fpatio talem in fe animadvertit Cataftrophen, qua vita dierumque

finem haud obfcure illi indicebat 5 convocatis itaque fuis, animamque Deo

ac fofpitatori Chrifto piis commendans precibus, inter iterata ardentiffima

fufpiria placidé exfpiravit.

Nos; quod noftrum eft, obitum Viri Illuftris

B. defun&o zterna gaudia gratulamur, univerfae au-

decenter lugemus ;

tem Familie llufiri Schefferiane , inprimis Z44g5/fico, quem füpra me-

moravimus , Domino Fratrüi Germano Juper[iiti ,. Unrver[atis najiræ

Splendido Dn. Vifitatori, omne folatii genus € plenitudine divinae gratize

apprecarmur.

aterum contumulabitur corpus exanime hodié hora

no&urna oCtava, prope templi Cathedralis moenia, quas exequias ut ma-

eno comitemini numero, Cives, eft quidem, quod Vos obteftamur, at-

que ipía tum B. defundi, tum univerfe Familie Schefferiana merita

omni jure à Vobis expofcunt.

Tubingae d. 8. Sept. Anno reparatze Salu-

tis MDCCXLV.

TUBINGJE,

Typis

ROEBELIANIS.

lod

Zf

.

^

!]

f

4 '

RECTO"

Euroskala Offset

X

J UNIVERSIT. —

W

IUBINGENES

19

VierFarbSelector Standard *

18

T.

H

120

ï;

16

-

j;

15

ErEHIE

ä

L.

S.

14

24

ä

n

EO

W

[)

J

U

]

Ü

Y

TU

n

i P

!

N

[

l15

N

Vi

D

Yf

f

AA

i

IN

N

MU

"

(i

L

ls.

z

x';

t

1VA

d

12

Pll

4

Z

j

ESTS

E

/——x

^.

D)

"?i'l

N

E

xüxü

?^

A

--

l..'

!

M

u

*

E-

ïc!'r fg'«b

A

L ]

T

!

1AP

1

z

IN

N

11

N

W

/A

ff

E

N

p MO

Ccidere fübinde in .pun&c*

L

i

Y

W

Y

SS

uN

ris in anno, tritum in L^

N

;

SSS

SS

À

L'

,4

uY

MA

N

N

,

E

V

verbium, fua quidem *

10

f

jl

D

ag

deftitutum, quin ab ipía|-

L0

tefte locupletiffimo firn

——

—— ————À

|

TCTRTTRTITIEITEIIM!

———2À

"

r

Pertinet huc inter compij-

THEURUNRUIR N

!l

p

--

Z

7N

ciffimus quidem Oedipu|

E

fecutus fuerit, fuo quodi*

ceps fati neceffitas, quam & nos in noftra hac univerí

E

aliquot tantummodo annorum fpatium non uno durj-

fuimus triftiffimo Exemplo. , Recte itaque ac fapientei

non. Chriftiano expeGri poteft, pronuntiat Seneca|-

Es

quiens , crede mihi, etiam felicibus dubia funt: nihil|

ro debet promittere: id quoque, quod tenetur, per -

uam premimus, oram, cafus incidit: Volvitur tem

fed per obfcurum: quid autem ad me, an natur& ce

certum eft; ftat quidem terminus nobis, ubi illum in -

"

ceffitas fixit; fed nemo fcit noftrüm, quàm prope vet.

memus animum tanquam ad exremum ventum fit :

-

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

;

7

1