LXV6a_fol_187

zi

ECTOR

PRO

ACADEMULE

EBERHARDIN/E CAROLINJE

s

tiam(i mortis cogitatio, quotiescunque eam in nos ipfos convertimus,

$w

femper ingrati atque acerbi quid fecum adferat, cujus fenfus ex

animis noftris penitus divelli nequit, Dei tamen immortalis bene-

ficio contingit interdum, quamvis rarius, ut in vero atque in omnium ocu-

lis pofito exemplo eam mortis formam intueri nobis liceat, quze in hac mi-

fera rerum noftrarum conditione quàm minimum relinquit acerbitatis, & gra-

ti potius in Deum animi, fpei, folatii, fontem aperit uberrimum, Dum in-

tueri licet Virum muneribus, meritis atque annis gravem, Deo & hominibus

carum, qui ad extremum vit:e humanz terminum civitati, religioni, literis »

!

plurimum profuit, cum hilari re&e fa&orum conícientia & futurce beatitatis

immota fpe corporis tandem vinculis placidifime folutum, quis eft qui non

triliorem mortis imaginem facile dimittat ex animo, atque ipfe ad fimilem

vitw, etiam brevioris, exitur votis precibusque apud Deum opt. max. ad-

ipiret? Hujusmodi mors fpeciem refert folis occidentis, qui longze diei lz-

tam ac falutarem perfruitionem pulcerrimo finit fpectaculo. Et talem vitam,

quae omnibus exemplo elfe pofüit, talis mors excepit, Cives! defideratiffimt

M

Senis, quem tanquam lumen ac decus fuum fingulare, divina benignitate

diu conceffum , coluit fufpexitque Patria, Ecclefia, Academia, J/iri magnifici ac

veverendifmi, Dw. CHRISTOPHORI FRIDERICI SARTORII,

S. Theologim Dofloris €9 Profefforis primarii, Academie hujus Eberharding Ca-

roline Cancellarii, Sereniffani Ducis ac. Domini nofiri Confiliarii, Ecclefie Tubin-

genfis Prapofiti & Monaflerii Laurcacenfis Zbbatis.

Cum temporis anguftia

non permittat nobis, Virum hunc eximium eo condecorare elogio, quod

vitze longoevae meritis plane dignum exiftimari poffit , continebimus nos more

confueto brevi przecipuarum vitze rationum defcriptione, quarum memoriam

haud invite recolet grata pofteritas.

Natus eft Vir beatus d. XXII. Offobr.

A. MDCCI. in pago Oberifingenfi , Przefe&urz |Alpirfpacenfis ; Patre, b.

M. JOHANNE FRIDERICO SARTORIO, illius ecclefix tunc temporis

Paftore; matre, b. MARIA REGINA, M. JOH. CHRISTOPH. DANNEN-

BERGERI, Paítoris quondam ecclefize Mühlenfis ad Iierum filia. — Primis li-

terarum initiis ab ipfo Patre imbutus, MDCCIX. falutavit Scholam latinam

Herrenbergen[oem, quam tunc moderabatur MAGNVS FRIDERICVS FISCHE-

RVS, Vir multe dexteritatis, in eaque tantum profecit, ut MDCOXIII. nu-

mero eorum, qui ad examen proviuciale, Stuttgardie inftitui folitum, ad-

mitti cupiebant, cum laude adícriberetur. Hiuc optimi Parentes prudens ce.

pere confilium de transferendo puero MDCCXIV. in Gymnzafitm: Stuttgardia-

uum, oblata inprimis opportunitate habitationis & convittus b. Ax & Ro-

siNx HampPRECHTLE, Confiliarii regiminis ducalis viduze, quz Noftrum

cum Ííuis filiis eidem cure atque inftitutioni privatv peritifimorum magiftro-

tum committere haud recufavit.

In ipfo Gymnafio preceptores habuit b.

MrvnEeRvM, Re&orem, EnHARDVM, ScuvckARbDvM, HocHSTETTERVM,

WEIHENMAIERVM, WEISSMANNVM, BamniLt, KwEBELIVM, Viros grata

recordatione noftra digniffimos, atque hoc inde retulit indufirie morumque

j

promium, ut menfe Febr. MDCCXVIIL in ducale, quod hic

floret, Stipen-

dium

ä?'

:

"

74

*

E a

dium theologicum clementiffime reciperetur. .Academie nunc datüs pl'ofo.

phwe eorumque omnium, qua ad hanc communiter referri folent,

iïud.um

* .ducibus Viris celeberrimis, b. CRE1iL.:NGr0, RoEsrggo, NreU:o, ]ou. Rv».

OsiaNDRo, HAGMAIERO, gnaviter exercuit

dignusque judicatus fuit, cui

MDCCXIX. fummi in philofophia hemores decernerentur

Ab eo tempore

totum fe dedit far&ioris do&trimw ftudio, penitusque in fuos míus couveitit

procepta praeftantiffimorum Theelozorum, b. CunrsroPH, Ma'rru. PrArrtt,

Cancellarii

Goporng, HorrwaxxXi, Jou, Rvb. OsrampRI, WiüISSMANNI

HaGMArIERI, id,' quod a publica infüitutione refiduum erat, temporis lectio-

ni fcriptorum melioris notz , SrExrn: inprimis atque CukwxrTI

nec mi-

nus ipfius facri codicis pio 'do&oque fcrutinio diligentiffime impendens. Exatto

biennio MDCCXXI, ab illuftri Confiftorio ducali ad examen Stuttgardize fub-

eundum 'evocatus veniam -obtinuit pläne exoptatam atque fructuofam, eà

conditione repetendf Academiam, ut fubinde, prout ferret occafio, optimum

Parentem, ecclefi»e JVefremfis in vicinia noftra tunc temporis Paftorem, adju-

varet in adminiftrandis oflicii partibüs ejüsque fenium fublevaret

Sic praxin

facri minifterii feliciter conjünxit 'cum ftudiis academicis, horumque etiam

Cancellarü,

publicüm "exhibuit fpecimen

defenfo füb prafidio b, PrArrt:

I:Schediafmate orthodoxo:de morte naturali copitque inprimis, eodem Viro fum-

mo viam *monftrante, in ampliorem Scriptorum theologicorum lcctionem ex«-

currere

In iis, qua :ad facrum -minifterium Ífpe&ant, exercitationibus pro-

p —

fequendis inovam na&us eft opportunitatem , cum MDCCXXVIL juberetur in

ecclefia Ludovicopolitana 'operas yrzftare vicarias, quibus laudabiliter vacavit

donec füb finem anni fequentis ia Collegium Magiftrorum repetentium. ducalis

Cujus officii brevis fuit mora

Aliquot enim

Stipendii tlieologici cooptaretur

menfibus interjetis MDCCXXIX. cum ecclefia /Vesfladienfis fao Decano morte

fuiffet orbata, ab illüftri Confiftorio ducali illius vices in fe fufcipere juífus

fuit, quas'egregie, ut hactenus omnia, peregit, donec MDCCXXX. menfe

Martio, 'ex rdiue Magiftrorum repetentium ad operas vicarias in ipfa

Metropoli, Stuitgatdia, preeftandas evocaretui

Vitze ftudiorumque curfum

tam preeclare 'coeptum atque 'continuatum non potuerunt non fequi & com.

munis homimim adplaufus, & divini favoris in hoc Viro ad majores patrize

3

& eccléfi»e ufus adhibendo figna luculentiora,

Quse etiam inprimis fuerunt

confpicaa , cuim Nofter MDCCXXXIII. muneri Profefforis & Ecclefiaftee in Mona-

fterio Bebenlm]ano , 'quod reliquerat ^. ISNuAkn GorTLIEB CANZzIVS,

ad De-

canatum 'ecclefi?e Nürtenginfis promotus, clementia ducali admoveretur

In

idem quoque tempus nov2e rerum ipfius feriei incidunt initia

]unxit enim

fibi faufto connubio ornatifimam feminam , SOPHIAM MARGARETAM

b. CHRIST. DAN. HOFFMANN

Decani quondam ecclefe . Neofladienfis Vi-

duam, b. JOH. BERNH; SATTLERI, Ordinum IFürtewbergit provincialium

Confiliarii €9 Cancellarie ducalis. IVeoftradienfis Direfloris, filiam, e qua quinque

fufcepit liberos, quorum quatuor fuperftites funt: DXa, MARIA GOTTLIE-

BIN, b. M, JOH. ULRICI MOEGLINGII, J2ecasi €9* Superintendentis. ecclefia

Balimgenfis Vidua

Vir dignif. Dx. M. JOH. CHRISTOPHORVS SAR.

TORIVS, ecclefie Hofeufis, in Przefe&ura Brackenhemienfi, Pajftor

in matri-

monio vivens cum CHRISTIANA SOPHIA, n, GESS!A

Vir przenob, Dx

CHRISTOPH, FRIDERICVS SARTORIVS, Backnangenfium. Zrchigrammatens,

Vir dieniff. Dx

connubio jun&us JVLIAN/E ERNESTINJE, n. BAZIGUE

DAV. BERNHARDVS SARTORIVS, ecdefue primarie Stuttgardiamg Diaco-

au5, tori fociam amplexus WILHELM. CHRISTIANAM,

n. SCHOTTIAM

e quibus Suorum, in graviffmo lu&u nunc conftltutorum, conjugiis nati

funt Noftro nepotes XXIV. vivuntque XIV. Officium illud monafticum Beben-

bufanum, feliciffimo cum fuccelfu adminiftratum, adeo curz cordique nog

tantum fed & in deliciis fuit Noftro, ut ferio fecum deliberatum ftatutum-

que haberet, zetatem in illo confumere,

Sed aliam viam ipfi definiit. divina

pxowdenna Præter omne18-enim ipfius expectationem accld1t, ut MDCCXLVII.

Y

fupre-

G

fuprema voluntate ad ecclefíam Ludovicopolitauam vocaretur , Decani & Superin-

tendestis officium in fe fufcepturus.

In eo ultra feptem annos fideliffime pru-

dentifftneque verfatus divininutus ductusqueintellexit clariffima indicia, rerum-

que fuarum eventum ex omni parte fenfiffet fortunatum , nifi mors proema-

tura MDCCL. cariffiam Conjugem ab ipfius latere divulfiffe& Qua voca-

tio ut omnino fuit inexpeGata, fic multo magis a Viri beati expe&atione

abfut altera, qua poft obitum b, D. Krrwwr: füb initium. anni MDCCLV.

a Sereniflimo Duce ac. Dominó noflro, CA ROLO, cui jam tunc cognita atque

vítimàta erant Noítri merita, clementiffime demandatum ipfi fuit munus Pro-

fefforis Theologie in hac Jcademia ordinarii , Ecclefiaftre matutimi €9. Superatten-

dntis ötzpemlu ducalis theologici,

Confiliorum fane de hoc munere obeundo

fecum ipfo agitatorum haud levem expertus eft luctam, quam eo jam obfe.

quiofe fufcepto, & diífertatioue inaugurali apud nos habita, de /alute ex

Sione, diviuo adverfus mala generis humuni quecungue remedio

ad P[. LIIi.

profiteri haud dubitavit fermone aufpicali, de mumeris academiti fupa,

tum jufla

aigue legitima ,

ium injufa atque illegitima.

At nimis pa-

rum de fíe ipfo fuisque virtutibus fenfiffe Virum modeftifimum ,

&

divinam potius voluntatem ea inopinata ad munus academicum vocatione fuiífe

fignificatam

lzetiffimus omnibus & fructuofiffimus docuit rerum ipfius eventus

Ab eo enim tempore ampliffimam virtutum ipfius meffem colligere licuit Aca-

demi*, cui pro ea, qua pollebat, folida & bene ordinata doctrina docendique

i.

facultate cum indefeflo labore conjunéta quam plurimos attulit fru&us; rei

publicze literarige, cui varias commentationes doctas utilesque , atque inprimis

Compendium. Theologie: dogmatice MDCCLXXVII retractatum & fuprema aucto-

ritate clafficum apud nos fa&um exhibuit ;

Ecclefiee Tubingenfi, cujus falutem

& orationibus facris planis ,

perfpicuis atque ad animos commovendos aptis,

& privata animorum diligentiffima cura promovit; Seminario ducali theologico,

cui paterno mentis adfe&u profpexit gravitatemque mira lenitate temperatam

oftendit :

ven. Theologorum Ordini & ampliffimo Senatui academico, cujus

fincerum cultum tam confiliorum prudentia quam benevolentiz atque officio-

IQ r

rum erga fingulos gratiffma ratione promeruit; Patriw & Ecclefize evangelicae

univerfe , cui do&rinze vitzeque , quze conjunctxz Theologum abfolvunt, lon-

gvvum praebuit exemplum ; omnibus tandem, qui ad ipfum acceffere cum

aliqua animi fiducia, quos pro varia eorum conditione & indigentia nonnili

confiliis , monitis, exhortatione, confolatione, beneficiis, inftru&os atque exhi-

laratos a fe dimifit

Atque his Viri beati infignibus virtutibus etiam externa

cefferunt praemia.

Tantam enim Sereniffani Ducis ac Domini noftri clementiffimi

CAROL.I, iniit gratiam, ad extremos vitce aünos continuatam , & fub

ipfum morbi fatalis decurfum , quin etiam proxime ab ipfius obitu beato fingu-

lari ratione confirmatam , ut b. D. REUSSIO, Cancellario, MDCCLXXVII

vivis erepto ampliffimum Zice - Caucellarii in hac Academia munus cum Zfbbatio

Laurcacenfi clementiffime .conferret Noftro munificentiffimus Princeps , eumque

poft obitum b. D. COT TAE MDCCLXXIX. ad ipfam Cancellarii & Pmpof iti

Ad confervandam in iis mune-

ccdefim. mofire collegiate d gnitatem eveheret

ribus adminiftrandis virium animi corporisque alacritatem

ut ipfe Vir beatus

reliquit in avtographo , haud parum contulit fecundi matrimonii felicitas, quod

am MDCCLVIII. iniit cum ornatiffima Virgine, MARIA ELISABETA

b. D. BACCMEISTERI

JMedicime in hac Ziademia Prof. publ, ord, meri-

tilfimi, filia, nunc moeftiffma Vidua, cujustantam ipfe laudat prudentiam at-

que comitatem , tantam de tuenda fua fanitate folicitudinem , tantam in Suos

b2nevolentiam ac beneficentiam ,

ut hzec ipfa defideratiffimi mariti grata atque

honorifica profeffio lugenti ahquod adferre poffit folatium dlvmlque favoris in

De tenerrima Noftri in Suos animi

reliquo vitze decurfu certam fpem excitare.

propenfione, vel verbum proferre fupervacaneum ducimus, cum ea non modo

ex univerfa illius animi vit?eque indole, quse amorem atque comitatem ubique

fpirabat , fatis poffi t colhgl, fed & adeo cogmta & perípecta fuerit omnibus,

ML

i

L

*

*it fingulare quid ac-modutn excedens videti queat neäïnï ; qui e du'eiffimi fäh

tris & Capitis , quamvis cum reliquis bonis terrenis extremze hominum etatis

3nfolitum vigorem a Deo confecuti, ja&ura ingentem eorum animi dolorem ac

grofundiorem luctum confpexerit. Quam :egre, Cives ! a tam eximio tamque

amabili Viro divellimur ipfi! quam vellemus, fi liceret, demittere velum atque

altimam vitze fcenam oculis veftris fubducere ! Dabimus, quz ab ex;e*ïl. D.&

Prof. REvssro nobiscum communicata fuere, ipfius verbis:

B. defunídus jam dudum fine poculiavi quadem . moleflia umore. pedum tabora-

tat, . V'irium vero ja&luram haud exiguam [entiebat. & ipfe, €9 ulii in b,. defuntlo

eb[ervabaunt per quoddam jam tempus, — [n fime eapfi menfis hemorrhagia narium

aiquoties afficiebatur inopinato , vene [eflione wero larga, fubito fufcepta, plame mi-

tigabatur, fie motabilibus fequelis , imo. majori capitis Tevamiue, — Die vero hujus

mens, . 2do corripiebatur febre catarrhali , €$ diebus fequentibus dolore vago a pleuri-

dide [puria , in regione coftlarum [puriarum dextri lateris, cum dyspnoen, per totum

worbi decur[um alternatim continuante, imprimis quoque tumore pedum , hatlenus

ehronico , inopinato tum denique fefe imminuente, Ex

-j

/ereatio muci tenaci

"j

H

-

Ü

imi, diapho-

vefis &9. diurefis, exquifitif/imis remediis coutinuo promota , uti && tum

or pedam quo«

dammodo veflitutus. excitantibus €9 derivautibus extervis , levamen quoddam inter-

dum procurare videbatur in vefpiratione , 6 ulterius procuralfet,| ommiaque in melius

Jafe. convertiffent , aifi tam univerfalis € tam fubitauca virium jatiura, majori in dies

grada , in ultimis morbi diebus [vfo tami luculentey manifeftlaffet , conjunfa tamen cum

qerpetua animi prafentia, ad ultimum vitee halitum , fme ulla auimi €$ corporis in-

quietudiue,

JVaturalis autem. vigor. magis magisque deficiens reflitui mon. poterat

efficaciffmorum aliasque probatiffusorum remediorum continuo ufu, in quem confen[es

rat quoque Magnific, Du. Pro- Reflor D. PtLovcovkT, quum aliquoties benevole

egrotum conveniret ,. fimulgue confilia fua communicaret : &6 fic b. defunflus , jam

dudum €9 primis flatim morbi diebus vite hujus terreflfris comnutationem cum ater-

u enixe exo[culutus, viribus ita vitalibus plane evatte[centibus , im afphuysiam finalem

tam funcftam incidit , [ub qua , obdormiens quafi , placide ex[piravit , €9 vite fue

tum pretio[e fnem impofuit , in fine diei critii zmo , 8 meufis hujus die 9. fora 6ta.

matuting,

At mors Viri beati, ut ab initio diximus, offert aliquid, cujus cogitatio ex«

ornat juvatque mentes ingenuas & chriftianas,

En vobis, Cives! Virum, do-

&rinze vitzeque chriftianze praeftantiffimum exemplum , ad ultimum oris halitum

fibi conftantem! en eum in extremo zetatis humanze termino, cum grata infini-

torum Dei beneficiorum recordatione firmaque in optimo Servatore fiducia, re-

bus omnibus bene compofitis, przefenti & lubenti animo, hilari & ferena fronte,

inter pias Suorum preces tandem quafi obdormientem! .O pulcram atque opta-

bilem mortem, inter divina ponendam munera! Ab hoc ipfo muncre divino,

quod poít alia innumera vitze longiffimze tanderh obtigit Noftro, haud exiguum

mentis levamen petere omnino licet venerandze Vidue atque optimze Domui

lugenti. Efficiat Deus opt. max, ut ea & hunc & alios folatii tontes largiffime

in fe derivatos, gravemque, quam perpeffa eft, ja&turam omni vere falutis ge-

nere cempenfatam fentiat! Confervet augeatque illius florem , & virtutum pa-

ternarum fru&tus falutares in feris etiam nepotibus confpiciendos przebeat! Ne-

que jam opus effe exiftimamus, Cives! . cum Viri beati exequize hodie hora po-

meridiana Ilda fint peragendze , ut vos de pietate in facros illius manes decla-

randa, deque cultu & honore illuftri Domui lugenti tribuendo pluribus admo-

neamus. Dabitis id ultro Viri incomparabilis, quem omnes amore & cultu pro-

fecuti fumus , fanttee memorize, dabitis vero etiam hoc vobis ipfis & faluti ve-

firz. , ut in animis veftris eas foveatis cogitationes, quze propius vos adducant

ad fontem verge fapientize, nec in vita nec in morte , ferius oc

yus advepiente,

defecturum,

^

P. P. Tubing?e, S. S. R, a. d. XIII. Dec, MDCCLXXXV.

w-w

i

-

u

PRORECTOR

ACADEMLA *

Z

EBERHARDINfE CARO:

Y

]. 5

X

*

tiamfi mortis cogitatio, quotiescunque eam in nos 1f

W

d

femper ingrati atque acerbi quid fecum adferat

animis noftris penitus divelli nequit

Dei tamen 1

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ficio contingit interdum, quamvis rarius, ut in vero atque

lis pofito exemplo eam mortis formam intueri nobis liceat

18

fera rerum noftrarum conditione quam minimum relinquit ac!

ti potius in Deum animi, fpei, folatii, fontem aperit uberr

tueri licet Virum muneribus , meritis atque annis gravem, I

t r

carum, qui ad extremum vitze humanze terminum civitati ,

plurimum profuit, cum hilari recte faGiorum conicientia &

ä

16

immota fpe corporis tandem vinculis placidiffime folutum

ä

triitiorem mortis imaginem facile dimittat ex animo, atque-

ar n*-,:tj

vite, etiam brevioris, exitur votis precibusque apud Deur

ïþ

TH

15

[nmmum! L

ä

ipiret? Hujusmodi mors fpeciem refert folis occidentis, qu—

tam ac falutarem perfruitionem pulcerrimo finit fpectaculo.

N

14

talis mors excepit,

Civé-

quzew omnibus exemplo elfe poffit,

ä

Senis, quem tanquam lumen ac decus fuum fingulare, di

13

diu conceffum , coluit fufpexitque Patria, Ecclefia, Academia |-

Y everendzjfmz, Dw. CHRISTOPHORI FRIDERIC[

12

S. Theologim Dofloris €9 Profefforis primarii, Zdcademie hujus| -

roling Cancellarüi, Sereniffami Ducis ac. Domini mofiri. Confiliari

genfis Prapofiti 69 Monaflerii Laurcacenfis. Albbatis,

Cum &

11

non permittat nobis, Virum hunc eximium eo condecorah'

vitze longzevze meritis plane dignum exiftimari poflit, contind

coníueto brevi proecipuarum vitw rationum defcriptione, qui-

10

haud invite recolet grata polteritas.

Natus eft Vir beatus|

A. MDCCI in pago Oberifingenfi, Prafecturze Alpirfpace -

M. JOHANNE FRIDERICO SARTORIO , illius ecclefi;

Paftore;

matre, b. MARIA REGINA

, M. JOH. CHRIST(s

Bhk(zï* RI, Paftoris quondam ecclefize Muhler/ is ad JVierum |

MDCCIX. falutavit. i—

terarum initiis ab ipfo Patre imbutus,

Herrenbergenfem, quam tunc moderabatur MAGNVS FRIDE]

RVS, Vir multe dexteritatis, in eaque tantum profecit, ui-

mero eorum, qui ad examen provinciàle , Stuttgardiee infi"

Hiuc optimi Pare-

mitti cupiebant, cum laude adícriberetur.

pere confilium de transferendo puero MDCCXIV. in Gymnua|

awm, oblata inprimis opportunitate habitationis & conv1ctu

ä

sixu HampPRECHTUIE, Confiiarii regiminis ducalis vxduzj

cum íÍuis filiis eidem curze atque inftitutioni privato pelltlm

tum committere haud recufavit.

In ipfo Gymnafio . przect

MEVRERVM, Re&orem, ERHARDVM, SCHVCKARDVM; Hdq--

LE

WEIHENMAIERVM, WEISSMANNVM, BARDILI, KNEBELI.

L

recordatione noftra digniffimos, atque hoc inde retulit indv-

i

pramium, ut menfe Febr. MDCCXVIII. in ducale, quod llf

2

Á

w? Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1