LXV6a_fol_184
author: Karl Christian Erdmann, Württemberg-Oels, Herzog

"

(2

"

CAROLUS

CH

RISTIANUS

» ERDMANNUS'

WURTEMBERGIAE AC TEC-

CIAE NEC NON OELSAE ET BERN-

STADII DUX COMES MONTIS PELICAR.-

DI DYNASTA HEIDENHEIMII STERAN-

BERGAE ac MEDSIBORI

rel.

EBERHARDINAE, HUIUS

RECTOR

L.

Níolentiora quidém funt tempora , quibus ad gratae mentis fignificationes, debitam-

que rede collocatae operae penfationem , pondus habuerunt bonorum virorum me-

rita ; habet tamen quod in officii fuüi argumenta ex veterum . in bene meritos ftudio

trahat effoeta & vere ferrea , quam viuimus & poéttarum notarunt fabulae, aetas.

Viuis pofitas ítatuas ; publico fumptu exaedificatas domos ; cognomina piorum, optu-

morum , fapientum, fplendida, fedes in Senatu, concionibus & theatris praecipuas decretas,

inufitatas pompas concesfas, immo faepe & filias , paternae virtutis causía, publico aere ma-

trimonio clocatas esfe , vt alia id genus iam praetermittamus innumerabilia , iirantum igno-

i«nt, qui Graecae perinde , ac Romanae, rei omnis, plusquam pueti, proríus funt expertes,

Sed & mortuorum , quorum víui fuerat induftria & opera, cum vita exolefcere memoriam,

tantum abeft vt voluerit grata antiquitas, vt variis potius inftitutis, immortalitatem virtu-

tibus patere ftudioíe contenderit. Eo confilio magnotum nomina Virorum Mineruae in-

texuerupnt peplo? quod decanratae locum fccit formulae Gtaecorum, dignus eft peplo, a£ig

t5$17]e ETA2 , vt apad ARISTOPHANEM in eqsitibus et..— Atque ARISTOTELES fuum,

de Heroun tumtilis librum , peplumadpellanit. lta & Romanis religiofo carmini, quod ía-

liare vocabatur, bene meritorum inferebantut. nomipna virorum.,

Cuius moris imitamenta

ib purioribus Chriftianis reperisíe, vifus fibi füic. IS. CASAUBONUS , quibus, martyrum

nomina, Imperatorum , pontificumque, inferta dyptichis, inter Hymnodias recitare, in mo-

re fuit pofitum. — Omnium frequentisfime vero res ab egregiis Viris vtiliter ac praeclare ge-

ftas in tabulis, ante cutiam . vel in porticibus füfpen(is, id quod, exemplis probat luculentis

MICHAEL . PICCARTUS, obtutui omnium obiecerunt , coníecraruntque.

Vtemur eodem

modo& nos, quibus alii iam non fuppetunt, in dedicanda memoria F'iri ommbus bonorum

us , landibus, lauris, marmove ac aere digni, eiusque vt de ltteraria ve ommi, de Ecclefía,

de bac fludiorum matve, fcholisque busus ducatus, immortaluer gnerii, ita po[l fata etiam n tantum

celebrandi, is- quantum bumana cogutari laus. potefl, — lthac nimirum tabula /z4» depinge-

inus

F2

n

us , »4gra buint fcholae iatiura. nudins quartus de.fun&i

éntegervimi. atque meritiemi Profef-

Jorit $ Vitam depingemus, fed absque fermonis picturis a

tque elogiorum luminibus: quam

illas recentis doloris graüitas & la&tus acerbitas ,

haec vero ipfius 2, Piri excladat modefta

fui,

qua per omnem vitam eluxit, acftumatio ac ,

faliente tam in extremis labris anima,

totidem verbis Collegae, officium heic, fe

d vix ac ne vix, certe non fine lacrumis,facienti , decla-

rata volüntas : poff sortem mearm nibil de me dicatur

, feribaturse amplius, quam, ROESLERUS

FUIT VIR HONESTUS, QUI STUDUIT ESSE

VERUS CHRISTIANUS,

Sed ita in-

telligitis /;145; Nobis heic dandam ii qui fau

m iam

«tque dotlisimi, DN.1O. EBERHARDI ROESLERI ,

ipfe expresfit nomen, Nobilisfemsi

Philofophiae Pratlicae in Eberbardima

bac Profesforis Publici Ordinarüi , duca

lis fenzimarii tbeologici Ephori,

ac in [uperiori ducatu Pae-

dagogarchae , Collegii Facultatis Philaþpbica: per aliquot iam lufhra Se.

"noris oppido F'euerandi, Utüu-

ram /: lucis, qua

fruimur gaudemusque, communis coepit; Ann

o faperioris feculi ,' fapra fe-

xagefimum, otlauo, V. Iduum Otlebris, patentibus editus honeftis

fimis, Patre, Firo Praeno«

ii ,. integritatis, fidei €9. prudentiae laude cum primis florente,

DN. ALBERTO CHRISTO-

PHORO ROESLERO, »onafferii Laureacenfis ,

antiquisfimi illies plurimorum regum €8 prin-

eipum conditorii, Curatore ac dioece[ano [smul. [crib

& dexterrimos zmatre veto

, matroná re!tgia.

Fisfima pariter, ac ornatizfima, DN. REGINA BARBARA

; € KNAPPIORUM .geste amphiifi-

*54 oriunda, Ab quibus Dci familiae adfcriptus, multaque

cura ac pietate fi&us, formatusque,

vtprimum aetas tulit, religionis & litterarum elementa,

patre inprimis praecunte , ea feli-

Citate ac promptitudine haufit, vt,

1

poff perbreuem in Schorndorfenfe fabola moram, Aj cloi»cxxcll

iam, Mufis Blabyrenfib

45, poft Bebenbufanis, Alumnorumque , quos factis in del

übris iftis in-

dulgentisfimi Principis alit munificentia , ch

oro clementer adícriptus atque,

probatis per 254

zWor anios morum ftudiorumque profedtibus eximiis, A. clolocxxcvl ,

laureae — primae

ho-

noribus, prizsszs inter commilites praeffamtes locum obtinens,

dignus iudicaretur; füb idem tem-

pus Eberbardinae noffrae cinibus ac Z beologici ,

quod beic floret, perpetimque florete iubeat De-

us! feminarii gregi infertus,

Heic vero quum ingenii

ret, in /apieztiae C bumanitatis fludiis ante tempus ita

lactioris igniculos luculentias fparge«

proficeret , vt multis poft fe relinque-

ret parafangis alios, inter aequales etiam nobilis, atque

Japientisfemo nntm. au[p

icioque Serenisfi-

?i tum barum ditionum Adminiffratoris ,

Dn. FRIDERICI CAROLI, ex ducaliam Alumno-

rum praeftantis(imis deligerentur, qui principali fumptu exteras adirent academias atque ve-

lutex opulento commercatu, quidquid reconditae fcientiae adipifcerentur,

colligerentque, in

futuros Ecclefiarum , fcholarum ac rei publicae omnis víus, ducatui imp

Ortatent: in nume-,

rum horum Avoffer quoque adícitus J'ebergam petiit, vbi

politioris

litteraturae

inprimis fludia, confiliis atque fauore Cwsradi Samnelis Schurzfleifcbi

£

rimi, liberaliter adiutus, felici cum füccesíu excoluit,

, Polyhiftoris celeber-

vertensque ibidem ewadriezzium , & eo.

amplius, confumfit: quod Viri

, quem laudauimus, izcomparabilis mira eruditione ac in

haurienda hiftoria ^ & legendis

ac in fuccum fanguinemque vertendis o

ptumis qui.

busque veterum fcriptorum monumentis dextra informatione maiorem in m

odum caperetur

ac mirifice proueheretur, — Qoamquam nec reliquas erudizionis,

[acrae €8 fecularis, partes, dum

in ifto elegantiarum emporio haefit , negléxit.

In fan&iore enim d

ifciplina /44;cbaélenz W^al.

iberuin, acerrimum doctrinarum noftratium vindicem

Roebren[eum y in Hebraicis 7'beodorum Dasfouiura

*

; in Philofophia Practica, Chrifüianum

,

in Mathefi, Z4artioum Kn»orre, fideles

cxpertus eft' magiftros,

Horum autem dodtinis

cumulate inftruCtus ad Batauos foluere de-

crcuitac in itinere illo Zlelz/Aadienfis ,

wenfis , "Academiarum ,

Franequeranae , Groeningevfis ,. Vitraietinae ,

Luda-

librariam fupelle&tilem & quidquid, praeter ea, in rem fa

&urum

Ívam exiftumauit ,

curiofe fp

eCtauit , prudentique oculo & animo luftrauit,

magnos praefer-

tim omnigenae eruditionis promos condos, Profesforesque omni dockrinatu

m genere eminen-

tes, publice:priuatimque docentes, atque in. his Graenios ,

cüpide feduloque audiuit , fuisque vfibus ftudiofe conciliaui

Gronotios ,. Perizonios praecipue,

t, EBelgio redux . Hamburg; fab-

flitit, ibique conui&tu famigeratisfimi Zv Frid. AMareri

; in D. lacobo dicatis aedibus facta

tum ornaotis roftra, huiusque fauore & infttu

aetatis , Senioris fcilicet Edzardi,

Hebraicis le&ionib

&tae bibliothecae vfu libero gauifus, ex Esrae eigg

us incredibiliter profecit,

Commenda-

tus inter haec gloriofrsfoimae memuoriae. principi , q

uem iam t

um cum honoris fignificatione lau-

dauimus , DN. Duci FRIDERICO CAROLO, ab co p

aullo

poft, Anno nempe, clolxxxclv,

Bigae primcipum iuuentutis . ferenisfimorum praefectus fuit,

Quum vero fequenti Anno

ex fevemisfimis iffis principibus. mafcendi. ordine. maxnmus ,

DN. CAROLUS ALEXAN-

DER, D»sx Wurtembergiae et Tecciae ,

Comes Montis Pelicardi ,

Dynafla Heidenbeimii , iam $,

C, 74 Confil, Status Intimm.:t Campi Marefchallus,

rei tormentariae $. R, /eperi, [ummae item

VegHuj

Vegni Serniae , wec non praefidüs Belgradi cum imperio [ummo praefethus, ae fupremus legionis iri.

Dupus, reliqua , (Noftcum auper demum , fibi grati di(cipuli ziso clepenter impofio , Patris

nomine 4gzat4s ) hanc ipfam Mufarum fedem

adiret ,

fuisque colluftraret vir-

tutibus , fummum iam tum principem praefagientibus ,

eius vsiss fhudis operati iuf-

fus eft ; quorfum et facri concionatoris apud ewmdem Serenishmum . Principem. obeunda

Ípatta accesfit , quum Zelgico I$ itimeri íeíe adcingeret.

In ifto igitar comitatu non

partem modo Zelgz Hifpauici , fed et Hollandiam. [ecunda. vice peragrauit, duabusque inter-

fuit expeditionilus ad Rbenum , Flungaricae item , aliisque ad exercitus , aulas , fammosque belli

duces itinetibus , et ftigora faeua pati, grauibus nec cedete nimbis, aeftiuum tolerare iubar

adíuetus; vbique gratiam, tum Serezisfmi Paréntis, DN. FRIDERICI CAROLI, tum 2riz-

eipis [ut clementifsimi, DN. CAROLI ALEXANDRI prolixam, tam & aliorum ptimae caucae

Virorum benignum liberalisfime expertus fauorem. — Fru&um eius rei (enfit A. clolocxcllx am-

plifsimum , quum Seresisimi Principis ac Ducis Regentis , DN, EBERHARDI LUDOUICI,

cui INcfforeos indulgeat auos DEus! aufj piciis, Juffragantibus Mcademiae Patribus, ex cafttis Caefa-

rcis adParadizum Fetri fauentisimis Sezatus moffri litteris,ad Eloquentiae ac Poéfeos docendae munus

Ordinarium , in hanc fcholam reuocaretur.

Quam prouinciam xlv Kal. Ian. A. clxcxclx

aufpicali oratione , de Fiungaria à Turcorum iugo liberata, adiit, infignique dexteritate admi-

niftrauit ad annum feculi , quod agimus, qwistum, quo eam cum Pblefopbiae Pratlicae Pro-

fes(ione commutauit , eodem tempore et Zi/ietbecarii Puiuerfitatis et. Contuberniü Academici ,

Quemadmodum vero

reftauratoris opem enixe pofcentis, Ae&er ab Senatü noftro creatus.

moderate admodum , immo omnibus aliis immitius, vt folent vero honefto incoéta, eaque

erectiora ingenia, deíe, viribusque fuis, cenfuit: ita capitali illa omuis boni pefte , ambi-

tu, vel ampliorum munerum prenfatione, adeo nemini vmquam fuit grauis, vt iure etiam

fuo quandoque indulgeatíus infto víus videri potuerit.

Quanto autem minoris fe fecit Ipfe ;

tanto major à pradentioribus bonisque in vniuerfum omnibus efthabitus, grauioribusque fub-

Ita

inde, tüm ab Serenis/imo Duce , tum ab Sezata 4cademico , munetibus vltro admotus.

enim A. claloccxv] Seminarii T heologici Epboria, qua grauius apud nos non eft munus, fimul-

que prouincia Vifitatoris [cholarum 1m Ducatn [uperiori , au&us 5 ab Senat& autem 2dcademico ,

fapius Üzinerfitatts ReHor , aliquoties Depuratsus , nec non Stipendiorum quorumdam 4drzizi-

Jirater dele&us eft, — 1n Collegio: Facultatis Philofophicae fcpties gesfit Decanatum. Quibus omni-

bus pattibus fuis ita numquam non dcfunus eft, vt omne vbique tulerit pun&um, | nihil fece4

rit reliqui & calculum femper meruerit omnium. — Deo pietatem non facatam , folidam, in-

temeratam ;; Dauci ac Nutricio [uo. indulgentusfimo fidem , dexteritatem ac obfequia , Serenisfime

etiam Prizcipi, DN. CAROLO ALEXANDRO, ad extremum vitae halitum demisfisfimam,

eamque, gratitudinis plenam dedicauit, probanitque mentem ; in docendo perfpicuitatem info-

lentem : .in iudicando incredibilem aciem et. celeritatem ;

in dicendo admirabilem vim

et copiam ; in fcribendo exquifitam amplamque eruditionem ; in laudando modum et pru-

dentiam ; in vituperando aequitatem & víam $ — in conferendis bencficiis liberalitatem , in

accipiendis vero moderationem ; in vita omni grauitatem , honeftatem , conftantiam , pro-

bitatem, aequali tenore , omni loco & tempore, omnique in fortuna, demonftrauit, Cum

Collegis, in Sezat4 aeque , ac in Facultate fua, ita vixit, vt numquam cum quoquam in gra-

tiam redierit. — Inprimis vezerazdi fuperadtendentes Ducalis Seminarii T beologici conceptis hifce

verbis declararunt, íe defiderare, Collegam legum ordinisque feruantisfimum , vfu rerum

fuba&is(imum, in internofcendis , moderandis , prouchendis ingeniis quibuscumque, in pro--

mendis pto re actempore confiliis, adferendisque rebus & veftigio medelis felicisfimum , pa«

cis , aequitatisque ftudiofismum , quem non minus , vt patrez iam , iam vt fPatrem ; colue-

rint , quàm vt Co//egam amauerint. — Quum de ceteto perpauci in omni hoc Ducatu ,. vel Ec-

clefiae , vel ei publicae. vel fcholis vtilem praeftent operam,qui non ex ANoflri fcbola prodie-

rint, profecerintuej vti et.Sezatores, Profesforesque Vuiuerfitatis noffrae tantum non omnes ba-

&uit auditores : quantum beiclauadum cumulum explicandum arbitramini ; fi fingulotum, quae

finguli in acceptis Zrf/ teferunt, atque venerati in £o funt, ineundus esfet numerus. : Neque

fexcentorum aliorum , quae pietas, quae gratarum mentium legeset ftudia huc aliàs teferenda

cenferent, iam habere rationem integrum eft: ne volustati Beats Fzri hac ipía, qua eam figni-

ficauimus, tabula contraueniamus, — Neque fane heic locum reperiret, fi vel maxume indicem

tantum bene meritorum praeclareque à B. Viro actorum adtexere hisce aliquis cuperet, Orza-

tufimarum igitur caritatum potius decora adhuc enumerabimus , quemque vitae laudatae ex;-

gum habuerit zzeritisfgmnus Pir , comptehenfe indicabimus. — Pxerem A, clolacxcix , x V. Kal.

Septembr, domum duxit , Aoliligomam , virtutibwique condecoratisfimam. AMatronam , DN,

MARIAM

MARIAM SIBYLLAM, Vici Resverendijfomi, B. D. D. MICHAELIS MULLERL S5. b, Prof.

Ord. olim in bac feliola celebratisfimi, nec non Peiuerfitatis poffea. Cancellarii , filiam; ex qua Pz-

decim viriusque fexus liberos vidit; faperftites relinquens: 1. No/zlisfimmam C3 pientisimam ma -

trosam , DN. SIBYLLAM REGINAM, felicem vt Digzisfomi Dotlusfimique , ac de Ecclefia et

metiribus Mufis egregie meriti F'iri, DN. ISRAELIS THEO?HILI CANZIL ZVurtingenfium tats

Pafloris et Superadtendentis vigilantisfimi , vxorem, ita fex florentisfimorum. INoffri Nepotumy ex

duodecim quos enixa eft, fuperftitum , Dn. Eberbard: Chrifiopbori , humanitati operantis af-

£oque iam tum academico infcripti ,^ Chriffiani Beniamivis , Tbeopbili Chrifhani , Georgi. Bern-

bardi et. Sibyllae KReginae , geminorum, zec -en Henricae Mariae, tnatrem. — 1,| INobiisfimam,

Ornatisfimamque matronam , Dn. MÁRIAM ROSINAM , ANobilisfmi Firi, DN, IOANNIS

IACOBI NVUCHERERI, in ZicisaL. 1. R. cinitate Reuthngenfi à litteris publicis et. ICti praeflantis-

[fzi coniugem,ex qua zepores NNoffer cornplexus eft fex ; (uperantibus quidem guatnor : 0. Eber-

bardo, Io. lacobo, Michaele Chriflophoro et Jo. Hezreo.

I Firum praectartsfimum dottisfimum-

q«e, DN. M. MICHAELEM CHRDTOPHORUM , Jllgffris Seminarii Repetentem, opptdo

merium.

IV. AMatronam INobilisfmam , ommbnsque [exus. [ui ornamentis cumulate emtentem,

DN. MAR!AM ELEONORA M , fuperiori demum Anno à Piro /obilisfimo , Con[nltisfimogque,

DN. CHRISTOPHORO FRIDERICO HARPPRECHTO, 3Serezisf. Würtemb. Ducis Con-

filario , eodemque Profesfore Iurinm in hac. Academia Publ, Ord. auita paternaque wn in[htia 1u-

enda, docendaque legum cupida innentute, exempla ex as[e exprimente , in torum adícitam. Quas

omnes caritates füas vti. pie formauit, prudenter rexit, paterne vel amauit, vel coluit: ita

dulce Farpprecbtorum nonzen, decusque, (ais adiun&um, inpct praecipaa diuini in fe fauoris docu-

Vti et ex confültdisfimi Socerz , Seniorzs

menta et ingrauefcentis fene&utis folatia reputauit.

D. D. ac Prof. Harpprechti, fiequentibus , iisque amoris et folidi folaminis plenis adloquiis

mirifice in emortuali lectulo recreatus eft, — Aft, definente tabula, de witimo ezorbo & beato ex

bac vita exitu INoflri vcl tribus veibis eft dicendum.

De morbo quidem Experientisfimi Medici,

Elias et AAlexander , Camerarii, haec fcripferant: Ante tres has feptimanas B. defundtum Car*

dialgía Spasmodica , vti olim aliquoties , inuafit; cui malo remedia idonea füerunt tempeftiue

oppofita. Cal, O&obris Colica fpasmodica bilyo[a accesíir, cum sHero, ac profundis [ub fimiffro bypo-

chondrio doloribus; quictiam continuarunt, licet adhibitis commodis remediis, przora mala ce-

dere viderentur, Sed eo magis glifcezs dolofo [nb cinere ignis metuebatur, — Nec fruftra; cuentu

énim docente, fenfim ita izflammatio conualuit & plenarza virium iz robuffo cetera corpore proftratio.

Qua augefcente randem zerzio decimo die,nocte fere concubia, 72745 eheu ! zmors eft fequuta. fenfunm

mientisque z'ntegriime ad extremum halitum zere vigente , ita vt, quae ad commendandum D EO [pi-

vitum , reique domefficae prouidam ordizatmonem prodesfe poterant , nihil cogeretur vel prae«

cipitare, vel practermittere.

Mors veto & exitus tanti Firi fait, vt vita omnis.

Eamdem in

DEum , in Sereniifimos V)'?trtembergme Duces , in Ecclefram , iu AAcadem:am , in Senatores, Col-

legas, caritates, mentem, piis teftificationibus, deprecationibus, laudibus, commendatio-

nibus , exhortationibus declarauit , nihil tarbatus, exiremam horam ictamque faralem magno,

vt Chiiftiannmo Philofophum decet, animo pracftolatus.

Quum iam Zoera poffzmeridiuana £.

suevitisfina Firi exuuiae , adparato funere, communi matri, terrae, mandabuntur: Aoeslerianis,

Havpprechtorumque meriis prae(ertim , atque omni domui lugenti, id o»zes omnium Ordinum

eiues dare ac frequenti comitatu moeftas familias fequi, iterum iterumque volumus. P. P. P. P.

$. S. S. xvli Kal, Nou. A. M. Ae. clolcexxxill.

"

-

-

"E

s

ATUBING ZE,

Lirzgn:s. Jo. Henrici Philippi Schramii.

T

*7 (20À

£

5

CAROLUS

CH

A LSCELA]

Euroskala Offset

ERDMANNU,

WURTEMBERGIAE A.

19

CIAE NEC NON OELSAE E.

VierFarbSelector Standard *

STADII DUX COMES MONTIS

18

DI DYNASTA HEIDENHEIMII -

BERGAE ac MEDSIBOI.

17

rel.

E:

ä

16

EBERHARDINAE 1

19

ä

14

RECTOK.:

ä

L.

13

3

12

Níolentiora quidém funt tempora , quibus ad gratae mentis fig,

que re&e collocatae operae penfationem , pondus habuerunt |-

rita ; habet tamen quod in officii fui argumenta ex veterum i

11

trahat effoeta & vere ferrea , quam. viuimus & po&arum ni.

Viuis pofitas ftatuas ; publico fumptu exaedificatas domos ; cog

10

morum , fapientum, fplendida, fedes in Senatu , concionibus & theat|

inufitatas pompas concesfas, immo faepe & filias , paternae virtutis c4—

trimonio elocatas esfe , vt alia id genus iam praetermittamus inaumei

isDt, qui Graccae perinde , ac Romanae, rei omnis, plusquam pueti ,|-

Sed & mortuorum , quorum víui fuerat induflria & opera, cum vita|

tantum abeft vt voluerit grata antiquitas, vt variis potius inftitutis, |e

übus patere ftudiofe contenderit. Eo confilio magnorum nomina Y

texuerupt peplo: quod décantatae locum fccit formulae Graecorum, d

151 7e TezAs , vt apad ARISTOPHANEM in eguitibus et..— Atque 2—

de Heroum tumulis librum , peplum adpellauit. . lta & Romanis teligiq

liare vocabatur, bene meritorum inferebantur. nomipa virorum.

C

ib purioribus Chriftianis reperisfe, vifus fibi fuic I$. CASAUBONUS

nomina, Imperatorum , pontificumque, inferta dyptichis, inter Hym|

re fuit pofitum.

Omnium fiequentisfime vero res ab egregiis Viris v—

ftas in tabulis, ante curiam vel in potticibus füfpenfis, id quod, exe

MICHAEL PICCARTUS, obtutui omnium obiecerunt ; confecrarun

Es

5

modo& nos, quibus alii iam non fuppetunt, in dedicanda memori

ä

i

tulhs , laudibus, lauris, marmore ac aere dtgni, eiique vt de lhtterari

de bac fludiorum matre, [cholisque buis ducatus, immortaluer sneriti, ita ÍE

eclebrandi, um quantuta bumana cogutari laus. potefl, — Mthac nimirum 1

E

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

FM