LXV6a_fol_181

RECTOR

JN PERANTIQUA EBERHARDINA

L. &

A

-

Iu non eft ; quum occafione Academici funeris, funera tuuenum in fcholafticis vniuerfitatibus pietatis et fapientíaé

p

N-

lq;

N

4j

(.

imbibendae causfa degentium per esíe rara fcripfimus, idque benigaiori diuinae indulgenriae, eo nomine grata

f r

p

"

'f

í

d

N*

mente inprimis fufpiciendae, tribuendum adíeuerate contendimus. ta enim, fi quod res eft profiteri velimus,

omniro eft,

Larga licet feges in academiis noftris laudatisfimorum iuuenum numquam non cefflorefcat, qui-

:

o

!

SNY

bus antiquius nihil, nihilque curae magis cordique eft, quam vt proborum ftudioforum menfuram examusfim

(

Z

adimpleant, qui in pietatis, fapientiae, temperantiae, modeftiae atque honeftatis ftudio verae laudis ac felicitatis

J

N

N

24

fuae proram et puppim ponunt, qui, vt ne fcopo, cuius causía litterarum ifta emporia et diuino beneficio exci-

w—

/

A

[

/

tatas bonarum mentium officinas ingresfi funt, excidant, fed inaeftumabilibus virtutum fcientiarumque elegantis-

sed.

V

fimarum diuitiis culti, atque au&ii, valedicere fuis aliquando Magiftris queant, nfhil prorfus faciunt reliqui; oberrat

N

V

UN

N st

79-

tamen, quod diffiteri cordatis integrum haut eft, non vnus etiam in academiis adolefcens, qui in alia omnia

V.

s

D i

potius coeco praeceps ruit impetu, DEI, Suorum et fui male oblitus, praefentium et futurorum, honoris et com-

modorum omnium incutiofus, ac ad faniora quaeuis furdus, quod füarum eft partium maxume, fibi agendum repu-

tat minime, quem oriens fol, non in libris, fed vel in poculis adhuc natantem , vel in plateis infana lapidibus bella indicentem , vel hami ex

pudendis iftis expeditionibus quasfo corpore ftertentem , occidens vero, non ad latus praeceptorum vel in circis difcentium proficientem, fed

vel in agris grasfantem , vel in cauponis tumultuantem , aliisue in latibulis peccantem, ac parentum lucellum , valetudinem, confcientiam et£

exiftumationem dilapidantem, iugulantemque offendit. — Eft, in quem illud venufti Venufini cadat:

luuenis, cuftode remoto,

Gaudet equis, canibusque, et aprici gramine campi,

Cereus in vitium fle&i, monitoribus afper,

Vtilium tardus prouifor, prodigus aeris,

Sublimis, cupidusque, et amata relinquere pernix.

Hunc ante; quam ad bonam redierit frugem, ex academiis ad reddendas

de animi corpotisque bonis rationes non pofci, exoptanäum vti-

que, ac adorandae miferantis DEI indulgentiae acceptum referendum eft, — Qui vero aliquot annorum fpatio vix femel, atque iterum , Mu.

farum alumnis parentauimus, yno hoc, quem viuimus, anno illaetabili eo faepius iam, fatis fcilicet iubentibus , defuncti fumus officio. Fa.

cere tamen non posfumus, quin fateamur, graue illud nobis, moleftumue, fuisfe minime.

Quibus enim vltima perfoluimus iufta, neuti-

quam malae notae , fed probae, fed piae mentis adole(centes fuere, de quorum falute aeterna non fperare, fed confidere potuimus optume.,

Horum autem funera; quae DEus voluit, non plan&ibus, non lamentis, fed gratulatione potius profequenda, atque non inuité celebranda

funt. Atque hoc adfedi animo vltimum quoque honorem iam habebimus Nobilisfimo atque Docfisfimo Iuueni, Ds, CHRISTIANO FRIDE-

RICO ROESLERO, LZ. Culrori ab aliquot inde amnis apud nos follertisfimo, eidemque compofitisfimarum morum , pietatis et modeffiae féngularis exemplo

publicis encomiis merito beic matfando, uudius quartus vero nobis, quae arcana Dei confilia funt, inopinata morte, eheu! fubdu&o. — Indulfit Eww,

ab quo melioribus quoque fedibus iam eft vindicatus, füapremum Numen Zmylisfimis Parentibus : Patri, Viro Nobilisftmo, Amplisfimo atque Cen[ut-

zisfimo, B. D. FRIDERICO ANTONIO ROESLERO, Serenis(tmo Wurtembergiae Dnci in Redituum Ecclefraflicorum Concilio ab Expeditionibus, et in

Senatu Ecclefisflieo à litteris, pez quadraginta octoannos multa fide et egregiis meritis bonis omnibus maxumopere probato, genus etiam ad magna iftá

Athenaei noftri patriaeq; lumina quondam, D. Jscobum Andreaes D. 2N icolaum Varenbublerum ( loannem Fifecberum, veferenti ; CMatri ornatisimae, futqs

fexus erirtutibus quibusuis oppido condecor ati.

s

NO

$mae matronae, D. REGINAE CATHARINAE, Viri Nebilisfimi, Amplisfimi atque Ef»cpgriienti:/imzi, D

*

JO. SEBAST, OTTONIS, Atedicinae Dodloris quondam atque Pbyfici Stuttgardiani longe celeberrimi, hiliae leGisfimae, Exo 4

-

H

.

xxllx. Augufti die, A. O. R. cD5 ID ccvI.. nihil ab eo inde rempore praetermittentib

us qui

dquam, quod ad J»/7

7 omnli

felicitaris gchcrc quam cu-

mulatisfime augendum, ornandumque, poterat valere ; eiusque rei primum luculentisfimumque dantibus documentum, quum Chrifti familiae

fan&ioris obligationis ritu eum religiofe addixerunt. Cuiinnumerabilia, quae à prouidentisfimis queunt parentibus exfpetari, pii fpecimina amoris

fuccesferunt. Precibus tenellum Dceo commendarunt adíiduis, eum follicita cura fouerunt, atque ex voto fuccrefcentem, vt primum tantum valuit

mente , ad conditoris fui, ad fui ipfius, & eorum, quibus vera & fempirerna ipfius continebatur felicitas, notitiam omni ftudio praepararunt.

Accedente deinceps aliorum quoque, eo confilio conductorum, Magiftrorum opera, feliciorisque indolis igniculis continuo emicantibus ar-

que ad maiora certisfimam facientibus fpem : breui primorum elementorum carceres emenfíus, in publicis Gymnafii Stutrgardiani fubfelliis &

ingenium praeftantius, idemque ad altiora aptisfimum, & adtentionem fingularem, indefesíamque diligentiam, Praeceptoribus primum, poftea

& Profesforibus florentisfimi iftius Athenaei praeftantisfimis egregie probauit, eosque in humanioribus litteris pariter, atque folidioris Philofo.

phiae rudimentis profectus fecit, vt idoneus iudicaretur, qui, Con(ultisfimo Bos2io praccunte, ad Inftitutionum Iustinianearum Sacra Stuttgar-

diae iam admitteretur. — Hisce autem tirociniis intra paternos parietes feliciter pofitis, A, clcexxIV, Maio menfe, Almae Noftrae Eberhardinae

gremio fefe, inter votaSuorum, commifit;tum in Album Stulioforam, tum inter Martiniani, quod vocamus, Coilegii Alumnos, Deo homini-

busque fauentibus, receptus. Ampliori vero in ftadio hocce non minus ftrenue ac pedc inoffeafo decurrit, atque intra pomoeria patria. Qui enim

Diuinis aufpiciis faciunt omnia, qui ad pietatem referunt omnia, qui numquam non Numinis, fibi praefentis , reuerentia mouentur, qui

Suorum precibus ac confiliis iunantur, non, nifi bonis, dele&antur, Optumos quosque ac fapientisfimos audiunt , fequunturue duces, ac,

quae confcientiam vulnerant, honeftatem in exfilium agunt, famae labem adfricant , cane peius ac angue fugiunt; ii non posfunt non fuas

partes in Academiis laudatis(ime explere atque pulcerrimos plenis horreis colligere fructus.

Ea autem verfatus inter nos ratione Noffer cít

Roeslerus, ex quo esfe nobiscum coepit.

Induftriae atque fclicisfimi ingenii te(tes ac Praeceptores habuit inprimis Excellentisfimos, quos

gratus femper coluit, Viros, Dn, Reeslerum atque Maicbelium , ex quorum ore Philofophiae praecepta auidisfimus haufit, Dn. D. Gras/us, quem

Inftitata primum , dein Pande&as, poftca A&iones tradenrem, fedulus audiit, Dn. He/fericbium , cui, lus Publicum docenti, ad latus hacfit;

pietatis vero admiratores, quos habuit commilitones & fibi conciliauit amicos, omnes. Dum vero de vltima lima ftudiis Academicis adhibenda

iam cogitaret, politisfimus, idemque omnibus amatus, maxumaeque fpei iuuenis, trifti, cheu! fato Suis, Nobis & orbi eripitur, laborum füorum

fru&us non, nifi in coelo, percepturus. Scilicet, ante o&to hosce dies, largiori fudore fomno excitus, de capitis doloribus & lasfitudine con-

queri, fed ftatim etiam, optumis medicaminibus & venae fectione, principiis obftare coepit, vt inualiturum morbum in corpore robufto & optu-

me alias valente, metueret nemo,

Inualuit tamen breui, atque in miliarem tandem degenerauit febrem , fed benignam tamen eam, tri-

itemque iftum, qui fequutus proh ! e(t, euentum,; minime minitantem.

Sed, dum ad votum Experientisfimi Medici fefe omnia haberent,

nudius quartus paulo poft prandium fubito virus recesáit ad praecordia decumbentis, & pauculas horas cius impetus fuftinentem fub vefperam

exflinxit, Exitum autem iftum praefenfit praedixitque Nofter, alia omnia perfuadentibus aliis. Hinc, quum hi de curando corpore folliciti es-

fent; de eluendo Is ab omni, quoad eius fieri posfet, labe animo, conditori fuo iam reddendo, ferio atque vnice cogitauit; amantisfimos duos

fratres praefentes , Illaftris Seminarii Theologici Repetentem meritisfimum alterum, alterum Minifterii Gandidatum Do&isfimum, ína Ne/fri,

fi fieri posfer, redemturos vitam ambos, vt confociatis viribus fecum apud Deum precibus contendant, vt pias luctanti animae cogitationcs ine

fpirent, fiduciam in Seruatore roborent fübinde, confirmentque, exhortatus eft, à Deo, exeus(is mentis recesfibus atque vitae partibus, quas me«

moria repetere potuit, omnibus, admisforum peccatorum veniam anxius efflagitauit, cuius declarationem a verbi diuinioris Miniftro etiam, Dei

nomine fententiam pronunciante, ac facro epulo coeleftibusque oraculis anhelantem animam fuffulciente, laetus impetrauit, Poft ea Pareni.

bus, Patroriís, Amicis, praecipue fidisüimis Dnn. Fratribus, grata mente valedicere , bene precari, quietus extremum exípe&are idtum , tandem

nitentem in fui liberationem fpiritum exhalare.

Intuemini, O Noftri, hocce in exemplum, atque eftote Pii. !

Eius vero fplendidis(imae fa.

miliae , quae in luCtibus merito eft maxumis, tantae iacturae reparationem, faltim efficacisfima DEl folatia, adprecamini, atque lpfi pariter, atque

defun&o fratri ciuique; Amorem, pietatem, honoremque, Hora pomeridiana I., qua exuuiae in coclefti illoanimorum concilio triumphantis ad

locum communem.ritu confueto efferentur, frequenti, quod etiam atque ctiam, ab emuium Ordinum ciuibus quoque, contendimus, tefta-

mini comitatu. D.P,P. S.S,S.. A. cI»IoccxxVIil. Iv. Non. Scptcmbr.

*

EX

*

EUMTQELOCOUUMREUROODUEÉCOTIOUEDGN LOI uD qRA aM RRGR U RL

Typis Viduae HIGBI. FRANKII.

--

u

—

&

ER

À

m

E

D

w

RECTOR

IN PERANTIQUA EBERHARDINA

L. 4

w

u-

um

-X

a

— d

N-

f n

Iu non eft ; quum occafione Academici funeris, funera tuuenumi in fcholafticis vniuerfitatibus pietatis et fapientíaé

N

Q

imbibendae causfa degentium per esíe rara fcripfimus, idque benigaiori diuinae indulgenriae, eo nomine gratá

l&

— À

44

[2

N

j

"

PN

mentc inprimis fufpiciendae, tribuendum adíeuerate contendimus. Ita enim; fi quod res eft profiteri velimus,

:

omniro eft.

Larga licet feges in academiis noftris laudatisfimorum iuuenum numquam non cfflorefcat, qui-

M

:

2

bus antiquius nihil , nihilque curae magis cordique eft, quam vt proborum ftudioforum menfuram examusfim

z

adimpleant, qui in pietatis, fapientiae, cemperantiae, modeftiae atque honeftatis ftudio verae laudis ac felicitatis

ä

7

l7

fuae proram et puppim ponunt, qui, vt ne fcopo, cuius causía litterarum ifta emporia et diuino beneficio exci-

N

Se

'*ü'f

V

7

i

/

A

tatas bonarum mentíum officinas ingresfi funt, excidant, fed inaeftumabilibus virtutum fcientiarumque elegantis-

U

N-

"

fimarum diuitiis culti, atque au&i, valedicere fuis aliquando Magiftris queant, nfhil prorfus faciunt reliqui; oberrat

xæ

i.

z

D

M

QC7

tamen, quod diffiteri cordatis integrum haut eft, non vnus etiam in academiis adolefcens, qui in alia omnia

v

2

2

L

Q WEv

potius coeco praeceps ruit impetu, DEI, Suorum et fui male oblitus, praefentium et futurorum, honoris et com-

modorum omnium incuriofus, ac ad faniora quacuis furdus, quod fuarum eft partium maxume, fibi agendum repu-

tat minime, quem oriens fol, non in libris, fed vel in poculis adhuc natantem , vel in plateis infana lapidibus bella indicentem , vel humi ex

pudendis iftis expeditionibus quasfo corpore ftertentem , occidens vero, non ad latus praeceptorum vel in circis difcentium proficientem, fed

vel in agris grasfantem , vel in cauponis tumultuantem , aliisue in latibulis peccantem, ac parentum lacellum , valetudinem, confcientiam et

exiftumationem dilapidantem, iugulantemque offendit. — Eft, in quem illud venufti Venufini cadat:

"

luuenis, cuftode remoto,

I em

Gaudet equis, canibusque, et aprici gramine campi,

Cereus in vitium fle&i, monitoribus afper,

Vtilium tardus prouifor, prodigus aeris,

Sublimis, cupidusque, et amata relinquere pernix,

Hunc ante, quam.ad bonam redierit frugem, ex academiis ad reddendas de animi corporisque bonis rationes non pofci , —

que, ac adorandae miferantis DEI indulgentiae acceptum referendum eft, — Qui vero aliquot annorum fpatio vix femel, a

Euroskala Offset

farum alumnis parentauimus, yno hoc, quem viuimus, anno illaetabili eo faepius iam, fatis fcilicet iubentibus , defun&ti

Quibus enim vltima perfolu

cere tamen non posfumus, quin fateamur, graue illud nobis, molcftumue, fuisfe minime.

25

quam malae notae , fed probae, fed piae mentis adole(centes fuere, de quorum falute aeterna non fperare, fed confidere

Horum autem funera, quae DEus voluit, non plan&ibus, non lamentis, fed gratulatione potius profequenda , atque non

funt. Atque hoc adfe&i animo vltimum quoque honorem iam habebimus Nobilisfgo atque Docfisfimo Iuueni, Du. CHRE-

alis et modtflia

RICO ROESLERO, LL. Culzori 4b Aliquot inde amnis apud nos follertisfimo, eidemque compofitisfmorum morum , piet

19

publicis encomiis merito beic maclando, uudius quartus vero nobis, quae arcana Dei confilia funt, inopinata morte, cheu! fübduc

VierFarbSelector Standard *

ab quo melioribus quoque fedibus iam eft vindicatus, füapremum Numen Amplisfmis Parentibus: Patri, Viro Nebilisimo, Ampl -

zisfimo, B. Dx. FRIDERICO ANTONIO ROESLERO, serenisfmo Wurtembergiae Duci in Redituum Ecclefiafficorum Concilio ab 1

18

Senaru Ecclefiaflico à litteris, pex quadraginta oCctoannos multa fide et egregiis meritis bonis omnibus maxumopere probato, genus -

Athenaci noftrí patriaeqs lumina quondam, D. Jeeebum Andreae, D. ]N icolaum Varenbublerum Qf leanuem Fifcberum, veferenti ; CMai

fexus virtuzibus quibusuis oppido condecoratisfimae matronae, Dx«. REGINAE CATHARINAE, Viri Nobilisfmi, Amplisfimi atque —

17

O. SEBAST, OTTONIS, tedicinae Dodloris quondam atque Phyfci Stuttgardiani longe celeberrimi, filiae le&isfimae, Exo] 5

xxlix. Augufti die, A, O. R. cb I5 cvI. nihil ab eo inde tempore praetermittentibus quidquam, quod ad //z; omni felicitari *

g

16

mulatisfime augendum, ornandumque, poterat valere; eiusque rei primum luculentisfimumque dantibus documentum, qui

fan&ioris obligationis ritu eum religiofe addixerunt. Cuiinnumerabilia, quaeà prouidcmistïmis queunt parenribus exfpectari, p-

EREEEHHH

fuccesferunt. Precibus tenellam Deo commendarunt adíiduis, eum follicita cura fouerunt, atque ex voto fuccrefcentem, vt pri;

15

ii

ä

mente , ad conditoris fui, ad fui ipfius, & eorum, quibus vera & fempiterna ipfius contincbatur felicitas, notitiam omni az

Accedente deinceps gliorum quoque, eo confilio conductorum, Magiftrorum opera, feliciorisque indolis igniculis contin

14

que ad maiora certisfimam facientibus fpem : breui primorum elementorum carceres emenfus, in publicis Gymnafii Stuttg

ingenium praeftantius, idemque ad altiora aptisfimum , & adtentionem fingularem, indefesfamque diligentiam, Praeceptorib -

ä

& Profesforibus florentisfimi iftius Athenaei praeftantisfimis egregie probauit, eosque in humanioribus litteris paricer, atque

13

phiae rudimentis profe&us fecit, vt idoneus iudicaretur, qui, Confultisfimo Bo22ie praecunte, ad Inftitutionum lIustinianear -

diae iam admitteretur. — Hisce autem tirociniis intra paternos parietes feliciter pofitis, A, cloloccxxlV, Maio menfe, Almae No .

gremio fefe, inter voraSuorum, commifit;tum in Album Stulioforam, tum inter Martiniani, quod vocamus, Coilegii Alum ^

12

busque fauentibus, receptus.. Ampliori vero in ftadio hocce non minus ftrenue ac pedc inoffeafo decurrit, atque intra pomoeri

Diuinis aufpiciis faciunt omnia, qui ad pietatem referunt omnia, qui numquam non Numinis, fibi praefentis , reueren|-

H

Suorum precibus ac confiliis iuuantur, non, nifi bonis, dele&antur, Optumos quosque ac fapientisfimos audiunt , fequi

quae conícientiam vulnerant, honeftatem in exfilium agunt, famae labem adfricant , cane peius ac angue fugiunt; ii noi-

Ea autem verfatus inter no

partes in Academiis laudatisfime explere atque pulcerrimos plenis horreis colligere fru&us.

10

Roeslerus, ex quo esfe nobiscum coepit.

Induftriae atque felicisfimi ingenii te(tes ac Praeceptores habuit inprimis Ex4E

gratus femper coluit, Viros, Dn, Rees/erum atque Maicbelium , ex quorum ore Philofophiae praecepta auidis(imus haufit, Dn.

Inftituta primum , dein Pande&as, poftea A&iones tradentem, fedulus audiit, Dn. He/ffericbium , cui, lus Publicum docen -

pietatis vero admiratores, quos habuit commilitones & fibi conciliauit amicos,omnes. Dum vero de vltima lima ftudiis Aca

iam cogitaret, politisfimus, idemque omnibus amatus, maxumaeque fpei iuuenis, trifti, cheu! fato Suis, Nobis & orbi eripitue

fru&us non, nifiin coclo, percepturus. Scilicet, ante o&to hosce dies, largiori fudore fomno excitus, de capitis doloribus -

queti, fed ftatim etiam, optumis medicaminibus & venae fe&tione, principiis obftare coepir, vt inualiturum morbum in corpo

me alias valente, metueret nemo, Inualuit tamen breui, atque in miliarem tandem degenerauit febrem , fed beni

o

enal-

ftemque iftum, qui fequutus proh ! e(t, cuentum, minime minitantem.

Sed, dum ad votum Experientisfimi Medici fe

nudius quartus paulo poft prandium fubito virus recesit ad praecordia decumbentis, & pauculas horas eius impetus fuftinc-

exílinxit, Exitum autem iftum praefenfit praedixitque Nofter, alia omnia perfuadentibus aliis, Hinc, quum hi de curando '

fent; de eluendo Is ab omni, quoad eius fieri posfet, labe animo,

conditori fuo iam reddendo, ferio atque vnice cogitauit ; —

Gandidatum Do&il .

fratres praefentes , Illuftris Seminarii Theologici Repetentem meritisfimum alterum, alterum Minifterii

fi fieri posfec, redemturos vitam ambos, vt confociatis viribus fecum apud Deum precibus contendant, vt pias lu&anti aninj-

E

5; 8 N-

fpirent, fiduciam in Seruatote roborent fuübinde, confirmentque, exhortatus eft, à Deo, exeusfis mentis recesfibus atque vitae

moria repetere potuit, omnibus, admisforum peccatorum veniam anxius efflagitauit, cuius declarationem a verbi diuinioris 1« —

D

nomine fententiam pronunciante, ac facro epulo coeleftibusque oraculis anhelantem animam fuffulciente, laetus impetrauit|

bus, Patrodís, Amicis, praecipue fidisüimis Dnn. Fratribus, grata mente valedicere , bene precari, quietus extremum exíped -

nitentem in fui liberationem fpiritum exhalare.

Intuemini, O Noftri, hocce in exemplum, atque eftote Pii ! — Eius vero

C

miliae, quae in lu&tibus merito eft maxumis, tantae ia&urae reparationem, faltim efficacisfima DEI folatia, adprecamini, atqu ^

defan&o fratri ciuique; Amorem, pietatem, honoremque, Hora pomeridiana L., qua exuuiae in coelefti illoanimorum conci

2

locum communem.ritu coníucto efferentur, frequenti, quod etiam atque etiam, ab emuiam Ordinum ciuibus quoque, 6

mini comitatu. P.P.P. S.S,S. A. cpoisccxxvuil. Iv. Non. Septembr,

CESUXEESNUD

"-

UUIELCIUUUETURIDUISSLITQUTEIGN ULTREDMMRAIDeu Mu APRED

Uï Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH WWW.yxymaster.com

F

Typis Viduae HIGDI. FRANKII.