LXV6a_fol_179

PRO - RECTOR

.

VNIVERSITATIS

TVBINGENSI

,

L.

$.

iccine nobis vixdum fesquimenfem in munere noftro verfantibus

3

tertium jam leflus funebris e(t ingeminandus, & tam triíti qui-

dem patto, ut calamitates graviffimas oppido & acerbiífimas, vixque

doloris. augmentum admittere viías, gravior etiam & lu&tuofior

O!

excipiat calamitas!

miferos nos,

triftique

allipatos — fato ;

quo dura nobis imponitur neceffitas , iterum | iterumque publi-

*

ci ejusdemque impenfiffimi lu&us przconem agendi! Verbis expri-

mere haud poffüumus, quantum commoveamur, quantoque dolore af-

ficiamur nova hac clade, quz ex publica hac tabula publice abs nobis

eít fignificanda, quaque fummi ínter nos cum ordinis dignitare ctum

ieritorum gloria viri domus illuítris in ipfis füis füundamentis fuit con-

cuffa, atque in lu&tum fqualoremque conje£&ta.

'Ianro autem vehe-

mentius non illam tantum, fed univerífam quoque civitatem noftram,

percellere debuit funeítiffimus hic cafüs, quanto contigit minus opinato,

quamque magis ex improvifo mors non tam ingrefífi per portam,

quam per feneftras illapfa eft, florentiffimam & ztate & valetudine Ma-

ldem

tronam fübito impetu proftratura; przdamque fibi habitura.

enim rumor, qui de Ipfius repentina afflictione urbem pervadere cce-

perat, preffo pede comitem habuit triftiffimum de Ipfius morte nun-

cium, qui & haud paucis in locis iftum przvertit, ita ut multi de fato

Ipfius citius quam de difcrimine fierent certiores. Quodfi vero fieri non

poteft, quin tam fübiti cafüs, cuicunque etiam hominum obtigiffet,

nuncius omnium animis vehementiorem terrorem incutiat; quanto ma-

jori horrore ut percellerentur neceffe fuit; cum ex tam claro atque il-

luftri loco fragilitatis noftrz communis, viteque in fingula etiam mo-

menta incertz, exemplum ederetur luculentiffimum.

Atque hic qui-

dem omnium in univerfiim feníüs fuit hujus cladis, cumprimum inno-

teícerct, ut attoniti ftuperent, maximoque horrore corripi fe fentirent;

Non mi-

ac fi fingulis idem fati genus continuo eífet extimefcendum.

nor horrorem mcror eXcepit, isque eo intenfior; quo plura dolendi

argumenta lugubris hic cafus, cum tanta tante domus ftrage, tamque

excellentis perfonz ja&tura, conjun&tus; omnibus in eum contuentibus

offerret, ipforumque animis infinuaret.

Quotus enim quisque eít

omnium urbis hujus incolarum,

ui fümme venerabilem fupremum-

que facrorum apud nos antiftitem, lu&uofo hoc conjugis fui amantiffi-

n obitu graviffime afflidtum; fincero animi cultu baud profequatur;

preclariffimasque Tpfius virtutes munerum amplitudini abundantiffime

refpondentes non veneretur? Atque id ipfum etiam argumento eífe

poreft, qui lu&u Ipfius haud penitius commoveatur , inter nos omnino

inveniri poffe neminem. — Quodfi vero hic communis omnium fenfüs non

poteft non effe, facile inde colligitur; quanto dolore nos maxime afficia-

mur, quibus non tantum fümma cum Ipfo eft neceffitudo, fed & tan-

«

ta intercedit familiaritas, ut quam dignus fit, cujus calamitatem omnes

fuam reputent, omnium omnino optime ítatuere queamus, fic ipíi

quoque intimo doloris lu&tusque fenfu perfundendi.

Auget przterea

hunc dolorem omnium animos pervadentem, quam liberorum optimz

matris mortem , ja&cturamque ex hac füa orbirate in ipfos profectam

prorfus irreparabilem , lacrimis & ejulatu, lomentantium miferrima

conditio non tam depofcit duam potius extorquet, commiferatio , cui

qui locum non daret, ut animo utatur ab omni humanitatis fenfü alienif-

Et habent certe,; cur

fimo prorfusque efferato, omnino neceffe eft.

Íortem ífuam acerbe defleant, matre orbati, cujus tenerrimum in fe

amorem, füummamque de fingulorum falute curam & folicieudinem, in-

numeris iisque quotidianis documentis demonftratam ; adeo erant ex-

perti, ut indiflolubilibus amoris mutui fiducizque pleniffimz vinculis

cum Ipía conjungerentur, Habent tamen & omnes; cur impenfius do-

leant ;

TT vexGpeeuem

leant, eam vitz noftrz. focietati tam mature efTe fübtra&tam, nec me-

diocre dolori omnium communi augmentum inde jam accedit, quod tam

eximiis fplendidisque virtutum ornamentis fuerit predirà ut inter fexus

füi decora jure meritoque poneretur, atque ab omnmibus, quibus ali-

quod cum lpfa fuit commercium, ob füam Ipfius praftantiam fingulà-

resque animi przrogativas maximi feret, fummeque . füfpiceretur.

Quam vero fit.digra; cujus prematurum obitum ,. 4 vel maxime illa

fuperiora mceroris publici argumenta abeffent, fingularem in modum

acerbius lugeant boni omnes; clariffimum fiet ex iis, quz de vita Ipfius,

animique, quo gavifa eft, habitu dicenda habemus.. " Dabimus enim id,

non tam mori inter nos recepto, quam porius officio & obíervantiz

tam illuftris perfonz memorie debitz , quin & publicz utilitati ,. ut

quz qualisque fuerit; quaque vitz ratione fit u(i, quz: fata habuerit;

quem ex hac vita exitum, ftrictim at exa&te commemoremus.

. Fuit autem illa Z/lufris. fummisque virtutibus condecoratiffima. Matrona

D. CLARA CATHARINA »r CREVZ,

Viri Magnifici atque. Reverendi[fimi. Ds. IEREMIJE FRIDE-

RICI REVSSII » $. Theologie Do&toris €&? Profefforis in bac Fni-

verfitate Primarii , ejusdemque Cancellarii dignilfimi ,. ecclefie noftre Collegiatee

Prapofiti, Mona[Teriique Laureacenfis Abbatis, Sereniffimique Ducis noftri Confilia-

rii Gravi[Jimi, Collegz & Fautoris noftri colendiífimi, Vxor longe conjun-

Giffima. Nafcendi fortem habuit nobiliffimam, edita in hanc lucem No-

rimbergz a. d. XI. Febr. ciorccxry. Patre b. m. D. JOHANNE .AN-

DREA pr CREVZ; qui ortum füum ab antiqua & perilluftri gente.Do-

minorum pE CREVZ,; etiamnum maxime inter Suecos florentiífima,

repetebat , & temporum injuriis avito nominis fplendori tuendo impar

fa&tus Artis Librorumque commercia exercebat, Haud admodum fecun-

do uíàeft initio juventutis, matre videlicet. nimis mature orbata, quare

& fa&um eft, ut juvencula etiamnum pio proboque inter Barutbenos

verbidivini Miniftro extra paternas zdes educandatraderetur, qui, quod

rato animo , íuis etiam, dum inter nos degeret, in ipfum benefiiis

teítata, nunquam non recoluit, preclare de Ipfa meruit, & prima ve-

-

rz pietatis femina Ipfius animo infevit.

Miram.praterea quarumcun-

que artium. muliebrium facultarem fibi comparavit, .qua & juxta. cum

alis animi dotibus prorfüs eximiis ita emicuit, ut a nobiliffima illuftriffi-

maque quadam Aulz Danice gente in familiam adíciíceretur, Filim fa-

milias juventutem re&tura, moresque formatura. Et tàám przclare qui-

dem in tam fplendide vitz curíu veríata. fe. geffit , ut. totius Aulz fa-

vorem fummum. fibi conciliaret.

Atque illic. quidem locorum optimo

Is enim;

fuo, quem. na&ta eft poftmodum, marito primum innotuit.

reter Profeflionem

heologiz ordinariam, qua tum: temporis in Vni-

verfitate Hafnienfi fungebatur, Ecclefiafte Aulici partes fimul obibat,

&

uemadmodum multo cum audientium fru&tu in hoc etiam munere

veríabatur, ia fua divinz veritatis do&rina .cumprimis. Ipfi faluti fuit ;

cceprumque divinz gratiz inIpía opus plurimum confirmavit & ampli-

ficavit;; quod dum faceret, Ipfamque (üis confiliis in curanda falute zter-

"

najuvaret, prafítantiffimas, quibus pollebat,- animi pietatis non. fucatze

ftudiofiffimi virtutes tot & tantas in Ipíà reperit, ut tori. fociam adícifce-

ret, facrataque matrimonii lege.A. cIoroccxr. menfe Julio,. fibi conjun-

geret...Et ab eo quidem tempore Ipfam fideliffimam non tantum habuit

conjugem, eamque íui amantiffimam & ítudiofiffimam, fed indivul(am

quoque comitem itinerum, quz ad alia munera fufcipienda evocato Ipfi

erant inítituenda.

Sic A. croD»ccxrix, meníe Majo-optimum. maritum

fecuta eft, Hafnia Rendsburgum commigrantem, ubi ampliffimum mu-

nus a hegia.Majeftate Danica clementiffime fibi demandatum, íupremi

videlicet Confiftorii ecclefiaftici Affefforis, &t Superintendentis Generalis

utriusque Ducatus & Schleswicenfis & Holíati adgreffus eít; cui & per

;ä;:

um

o&to. '3-"395., fümma cpraöc maximo cum íru&tu przfuit. . Sic i;er

€

A.

A. cIor»ccryir. meníe Septembri mülto.longioris etiam itineris comitem

fe praebuit, dulciffimum maritum quaqua verfüs fecutura, cum a Sere-

niflimo Duce nofítro inítantius & pro au&toritate revocatus, Patriam at-

que hanc noftram Mufarum fedem repeteret, graviffimum Cancellarii

in hac Vniverfitate munus cum reliquis, quibus fimul defungitur, vo-

lente ita Deo & adípirante Ipfius gratia aditurus. — Vti vero hoc matri-

monium mutuo conjugum amore firaviffimum conjun&tiffimumque fuit,

jta & lzta progenie erat feecundum.

Septem enim partus eft enixa, ex

quibus filiolz tres, &; earum quidem duz natu priores, altera quartum

nata, in prima fua infantia haud multo poft füum in hanc vitam ingref-

füm ex ea iterum difce(lerunt, reliqui autem quatuor füperftites, filii tres,

filia unica, optimz matris obitum acerbiffimis lacrumis deplorant. Sunt

vero illi nafcendi forte fequentes: INobil.ffimus atque Do&iffimus DN. CHRI-

STIANVS FRIDERICVS REVSS, JMedicine Caendidatus ; OrnatifLma

Letfijnaque FirgoDN. CHARLOT'TA AMALIA REVSSIA ; Nobili]imus

& Dociifimus D. JEREMIAS DAVID REVSS, . Tbeologie Studiofus;

& denique Optime j[pei adolefens DN. AVGVSTVS CHRISTIANVS

REVSS, literarum bumaniorum Cultor , qui omnes, licet jam infantize annos

transgreffi, maternz cure prefidio tamen zgerrime carent; ragnoque

fuo damno privatos eo fe effe intelligunr.. Ft profe&o mirum non eft,

ja&uram Ipfius a fuis immoderatius ferri , talis cum fuerit, quz. apud

omnes maximum füi defiderium reliquerit. . Haud vero patitur nec bea-

te defunttze modeftia, nec Reverendiflimi Vidui enimus, omnia, quz

vanitatem huj

i

mundi redolent, exofus, ut ín Beatz laudes, quarum

ampla mefíis

offerret, prolixiori fermone excrirramus.

Quo minus

tamen animi, quo fuerat, lineamenta vel levi penicillo adumbremus,

abs nobis ipfis impetrare haud poffümus. Viguit plurimum & ingenio

& judicio, tantaque rerum ceconomicarum , eorumque omnium, quz

fexui funt ornamento, periítia eft gavifa, ut hac re vel paucis vel nulli

concederet. Fuit przterea veri nominis virago; cui animus effet virilis;

& ea mentis conítantia & fortitudo, qua nec in rebus dubiis aut peri-

culofis concideret, aut animum defponderet , nunquam coníi

lii inops;

animique prafenti(Tima.

Quo magis proinde ab omni levitate animi

Es

fuerat aliena; eo minus quoque ferre poterat eorum vel fermones vel

facta, qui petulantius fe gererent, majori etiam feveritate erga eos ufa;

qui honeftatis limites vel te&is etiam verbis transgredi haud erubefce-

rent. Singulari porro juítitie amore ardebat, quz virtus uti omnium

eít prima, materque, ita omnium etiam maxime

plerumque neglipgitur,

Impetrare hinc abs fe nunquam potuit; ut,' quo

d re&te fattum cogno-

viffet, reprehenderet , aut citra jus & fas perpetrata füo probaret füffra-

lO

Manavit ex eodem fonte, quod peculiare penes ipfam fuit, veri

tincerique ftudium, quo animus Ipfius ita fuit imbutus, ut nequiffimas

fimulandi diffimulandique artes cane pejus & angue fugeret , omnium au-

tem maxime, vitiorum illud peftilentiffimum planeque diabolicum, hypo-

crifin deteftaretur,.cui ut apud alios anfam non preberet, eos ad inte-

riorem ftatus fui explorationem ablegare,'quam de rebus facris & religio-

EL

fis multa cum ipfis loqui meluit. Quo animi habitu tot dotibus & virtutibus

ornato cum fuerit, de vitaIpfius ex omni parte re&te & prudenter a£ta dubi-

tari proríus non poteft. "l'enerrimo amore complexa erat maritum Opti-

mum, quem difficile di&u eft, utrum. magis dilexerit an (ufpexerit. Quan-

ta concipi poteft maxima, curam Ipfius habuit , eraviffimosque Ipfius labo-

res quoquo potuit modo füblevavit , quém infinem & folicite cavit;' ut ne

rerum ceconomicarum curis interpellarentur türbarenturve. Quo füerit

in liberos fuos animo, diximus, & profe&to quzcinque à materna be-

nevolentia, cura, folicitudine, fide, patientia proficici unquam poffunt

in liberos, ea omnia fuis largiffime & cumulatiffime exhibuit.

Neque

tamen ipfis indulgentiorem juíto fe przbuit, quippe qux haud minus in

educationis graviffimo ac in reliquis virz communis negotiis cum ordi-

nis ftadio & incredibili indu(tria feveritatem etiam adeo neceílariam ad

ä

res bene gerendas conjunxit.

Quod ad alios attinet; omnibus fe faci-

lem,

tcm,humanahi, comem, affabilem, ad commoda ipforum promovenda promtam paratam-

que, quin &; ubi res ferebat ; beneficam monftravit, maxime vero egenorum haud íua

cülpa ad anguftias redactorum miferta eft;ipfosque larga manu liberaliffime adjuvit, gra-

liarum nulla habita ratione. Quodíi jam ea quoque viderentur addenda, quz ad vitx

Chrifiane praxin fpectant, facile & in his receníendis prolixioribus nobis effe liceret.

Sed juvat, primaria paucis comprehendi, Studium humilitatis verzque in Dominum fi-

duciz, de quo ut maxime effet folicita ab optimo marito fubinde admonebatur, Ipía etiam

conftanter tenuit urfitque, atque id quidem tam felici fucceffu exercuit, ut voluntati ca--

leftis fui per Chriftum Patris penitus fe dederet, idque commodum longe maximum inde

confequeretur, ut nulla unquam anxietate divexata deprehenderetur.' Sacri Codicis le--

&ione, prout par erat; przcipue & potiffimum ufa eft ad fidem confirmandam vitamque

fpiritualem nutriendam; neque & alia virorum piorum fcripta faftidivit, inter que Lu-

theri, Arndii, Steinhoferi, aliorumque quorundam przcipuo apud eam erant loco. Sin-

gulariter tamen hymnorum facrorum fuit amantiffima , iisque non quotidie tantum fed

fere per horas animum recreavit, libro cantionum, qui Graciz locupletiffimus prodiit,

punquam fere ex manibus dimiffo. Talis cum effet, quis eft, qui non intelligat, Ipfam

falva falute fua tam cito potuiffe mori? Quis vero eft, qui non fimul intelligat , juftiffi-

mum effe dolorem , quem ex ejus obitu non Ipfius tantum neceffarii capiunt, fed &

omnes percipimus.

Haud igitur nimis cito, fed nimis omnino mature extincta eft.

Quod qua ratione contigerit, paucis adhuc exponemus.

Quanquam jam inde ab aliquot annis haud proríus firma uteretur valetudine, & non-

nullos etiam infultus effet paffa difcrimine haud vacuos, tamen cum aliquot ante mortem

diebus, tum ipfa illa, qua occubuit, menfis hujus decima atis recte valere vifa eft,multaque

animi ferenitate frui, cum vefperi verfus horam fextam laboribus fuis domefticis vacans

fubito ictu apople&ico profterneretur. Paulo ante iis, qui aderant, dixerat, fentire fe do-

lorem.in finiftro brachio, illudque hebetari, ad' quem fenfum proxime fecuta eft capitis

inclinatio, pedumque fubfidentia. Vix dum ex atrio, in quo infultum hunc paffa fuerat,

per ícalas in conclave Íuum le&umque deportata fuerat, cum jam adeffet Experientiffe-

snu$ atque Excelleati[. Du. D. SIGW ARTVS, qui a multis retro annis fanitatem Ipfius

curaverat; cuique illuftris, quz in lu&u veríatur domus; plurimum fe debere profitecur.

Vel ipfa penus medicamentorum domeftica fuppeditabat omnia, qua tum interne tum

externe adhiberi poffe videbantur, remedia; quz & confeftim applicabantur, donec & ali-

qua ex Pharmacopolio publico accerferentur, Neque etiam deerat Chirurgi adjumen-

tum , a quo ftatim venz fe&io fuit celebrata, cujus caeteroquin in apoplexia fanguinea

Atque hoc quidem pacto nihil fuit omiffüm ;

fümmus przfensque íolet eífe uíus.

quod in tam ancipiu cafu ab humana ope & arte. poteft provideri.

At haud minus

vehemens ac fubitus erat hic infultus, ita ut utriusque Medici, accefferat enim

& alter Collega, folicita omnium. procuratio exoptato íucceffu defítitueretur.

"Vultus collique diftenfio quidem poft largiorem venz fectionem fe remittebat, naturzque

vis alterius lateris paralyíi ex altero refiftere videbatur , fed fruftra fperari primo horz

quadrante elapío palam fiebat; quo tempore & alterum latus occupavit paralyfis. Omnia

in fumma hac neceffitate in ufus vocata fünt remedia, clysmata, vomitoria, alia, nul-

lo eorum vel quicquam valente; cum fuccumbens malis xgra natura adjumento ipfis

eífe nequiret; licet deglutitio non effet prohibita. "Vires enim continuo magis magis-

que & tam celeriter quidem deficiebant, ut trium horarum fpatio fine omni vehemen-

tiore motu aut convulfione , quare & mortua eundem vultum eademm lineamenta retulit,

placide exfpiravit, animamque optimo Servatori reddidit. Nolumus noltris folatiis lu-

gentem Viduum refocillare, cui ipfi folatiorum fontes patent , certumque & eft, & elfe

poteft, optimam' Uxorem gratiofo DEI nutu Ipfi ademptam , nec minus gratiofo Ipfius

decreto ad ; zterna fuiífe evocatam.

Adjungimus potius preces ad DEUM , quibus ut

ipíe lugentibus gratia fua divina, quz fola eft vere folatiflua, fuccurrat, tentumque Vi-

rum cum. univerfa Ipfius Domo illuftri vigentem florentemque nobis fervet quam

diutiffime , oramus.

Quum vero jam

hodie Illufri huic Matronz juha flntpcrfolvcnda, ipfiusque exu-

vie chriftiano ritu terre demandandz , haud putamus, neceffe effe; ut Vos ; Cives, plu-

ribus excitemus ad cohoneftandas frequenti comitatu, quz inítituendz funt, exequias,

cum quemvis veftruim reverentia tanto Viro debita fui ofhicii ultro admoneat, Dedu-

cetur pompa funebris ad horamIII, ex edibus Magnifici Domini Cancellarii, quam dum

profecuturi eftis, hoc repentinz mortis exemplo edocti, vobiscummet ipfis feria medi-

tatione perpendite, quam minuto intervallo vita humana nunquam non

ä. morte di&ec..

P. P. S. R. a. d. XIII. Jun. cIoI2CCLXVIII.

TVBING AE

LITTERIS

F VESIANIS,

P

PRO - RECTOR

.

VNIVERSITATIS

TVBlNGENSI

t

L.

S.

5

iccine nobis vixdum fesquimenfem in munere

N

"

tertium jam leflus funebris eít ingeminandus;

dem pa&o, ut calamitates graviffimas oppido & a^

doloris. augmentum admittere viías, gravior e!

excipiat calamitas!

O!

miferos nos,;

triftiqui-

quo dura nobis imponitur neceffitas, iterum

Euroskala Offset

ci ejusdemque impenfiffimi lu&tus preconem agei-

mere haud poffumus, quantum commoveamur, qt

ficiamur nova hac clade, quz ex publica hac tabul*

z

eít fignificanda, quaque fummi inter nos cum or

meritorum gloria viri domus illutris in ipfis fuis fL-

cufía, atque in lu&tum fqualoremque conjeda.

R

mentius non illam tantum, fed univerífam quoque -

VierFarbSelector Standard *

percellere debuit funeftiffimus hic cafüs, quanto con

quamque magis ex improvifo mors non tam ing.

quam per feneftras illapfa eft, florentiffimam & atat

m

tronam fübito impetu proftratura, przdamque fib.

enim rumor, qui de Ipfius repentina afflictione ur

perat, preffo pede comitem habuit triftiffimum déa

cium, qui & haud paucis in locis iftum p'ezvertit,

O Baane Q

ä

a

Jpfius citius quam de difcrimine fierent certiores. C

poteft, quin tam fübiti cafüs, cuicunque etiam h-

15

nuncius omnium animis vehementiorem terrorem ii

Focus

jori horrore ut percellerentur neceífe fuit;, cum ex -

luftri loco fragilitatis noftre communis, vitzque ifi

N

14

menta incertz, exemplum ederetur luculentiffimum|-

dem omnium in univerfiüim fenfus fuit hujus cladis;

M

13

teíceret, ut attoniti ftuperent, maximoque horrore -

ac fi fingulis idem fati genus continuo effet extimefi

nor horrorem mcaeror eXcepit, isque eo intenfior; *

L

12

argumenta lugubris hic cafüs, cum tanta tantz dor

- H

excellentis perfonz jaCtura, conjun&tus, omnibus ii-

offerret, ipforumque animis infinuaret.

Quotus

11

- h

omnium urbis hujus incolarum, qui fumme venei-

que facrorum apud nos antiftitem, lu&tuofo hoc co

10

i obitu graviffime affli&tum; fincero animi cultu-

preclriffimasque Ipfius virtutes munerum amplitu

refpondentes non veneretur? Atque id ipfum eti.

AH

poreít, qui lu&u Ipfius haud penitius commoveatur

inveniri poffe neminem. — Quodfi vero hic communis *

poteft non effe, facile inde colligitur, quanto dolore

mur, quibus non tantum füumma cum Ipfo e(t nec -

ta intercedit familiaritas, ut quam dignus fit, cujus

Ífuam reputent, omnium omnino optime ftatuere

quoque intimo doloris lu&usque fenfü perfundendi -

hunc dolorem omnium animos pervadentem, quan

matris mortem , ja&turamque ex hac fua orbirate|-

prorfus irreparabilem , lacrimis & ejulatu, lame

conditio non tam depofcit quam potius extorquet|-

ut animo utatur ab omni hum

qui locum non daret;

El

fimo prorfusque efferato, omnino neceffe eft.

Íortem fuam acerbe defleant, matre orbati, cujus

amorem, fümmamque de fingulorum falute curam -

numeris iisque quotidianis documentis demonftrat:

perti, ut indiffolubilibus amoris mutui fiducizque -

cum Jpfa conjungerentur. Habent tamen & omne:

p

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

—

——