LXV6a_fol_175

RECTOR

"

ACADEM

29,

aE C

——

e

*

1

L,

JIPE LUE

$

£oJyen

P

A ——3

N

I 2,

22

e

M.

A&um vobis, cives! ex hac tabula fignifico , quo triftius , quo fatalius acadetnia hzc , ex quo tetnporis

7 N2

';';

;

l(

o

Z

Z

A

articulo fundata eft, non vidit unquam : commilitoni commilito , ftudiofo ftüdiofus , theologiz confecratus,

p

A

/

Z

d

theologiz confecrato , in illuftri feminario, Spiritus S. officina, non caedis humanz palaftra, nec ordinario, quo

2

Z

[2

j

e

422

Z

vim propulfamus,'inftrumento , gladio ; quin potius cultro , per latus finiftrum ada&o (foedi facinoris quintu-

AA

d

T.

4

j

7

ä

plicem perhorrefcite turpitudinem !) vulnus inflixit, fi ex rerum ftatu prafenti judicandum fit , lethale ac mor-

ZA

ä

N

",

tiferum : ut é veftigio fanguinis ingens co

ja manare, fauciatus vero paülatim animo linqui , in terram prolabi,

/Jg

h

Ka

Z

d

& femianimis in lectum attolli coeperit :

oc quidem pertrifti eventu , ut interpofita tridui mora , quo percuf-

p

5

27

ZZAN

Z

L

fus ex vulnere laborabat, fuperiori die faturni , poft aliquos fpasmodicos, queis fuccuffatus fuit, fubfultus , tan-

.4/*'3)

dem, Ó cafum lacrumarum flumine dignum ! efflaverit animam. Sic igitur mufzum, litteris excolendis, non

czdi perpetrandz, adaptatum, innocenti cruore foedatum eft ; fic foedatum eft feminarium noftrum, theologiz ftudiofisformandis con-

ditum, cui, quod fimile habeat, five alumnorum multitudine, five.zquitate legum , five decoro difciplinz, Europa commonitra-

re non poteft ; fic violata academia noftra; fic denique violatus, famz, ex moribus integrz, flosillibatus. Vos igitur, quotquot hoc

incolitis illuftre feminarium, vos, inquam, à quibus exftitit hzc annuntiandi cauffa, eà, qua fungor auctoritate, publice compello:

vos & communia reliquis ftudiofis honefte degendi vincula, & accedens praterea beneficii, plane divini, magnitudo, & muneris,

cui dicati vivitis , fanCtiffima gravitas, in omnis chriftianz pietatisincumbere ftudium jubet : Ó utinam veftro ordini tam turpis , tam

indigna , tam propudiofa labes affricta non fuiffet! intuemini nunc veftram domum, veluti locum, divinz Nemefeos fulmine tactum:

contremifcite ad hoc facrum bidental! intuemini zdes veluti fedem flagitii , primum intra privatos commiffi parietes : cujus tetrica

vero facies orbi , qua patet, univerfo, jam proftituetur. Revivifcant fereniffimi fundatores, revivifcant é cineribus majores veftri,

quos ante vos hanc domum occupaffe cognitum eft : quo animo vos adípicient, quibus vos compellabunt verbis ? Nos litteris has

zdes confecravimus ; vos fcelere nefando profanatas redditis inglorias : nos humanitati, nos concordim colendx , nos vitz fapien-

ter tranfigendz exítruximus, incoluimusque ; vos tumultu, vos jurgiis, vos demum humana czde cruentáítis. . Abfit, quzfo, poft-

hzc à vobis tam tetra agendi ratio! vivite tranquilli, vivite moderati, vivite pacis amantes, vivite vitz confervandz , quàm

perdendz, ftudiofiores! Pudet cogitare , homicidas in illorum fuiffe coortos coetu, qui falutem omnium ut procurarent, à DEO,

à principe , ab ecclefia delecti funt : qui vitam do&trina potius reddere, quam nefando aufü eripere , obftringuntur.

Utinam hujus

memoria diei ex pofterorum annalibus deleri poffet ! Ó diem nefaftum , Ó diem atro notandum la

pillo, ó diem &terno obvolvendum

filentio! Quz de parifienfi laniena ex Statio Thuanus L. Lll. p.998. cum affe&u recitavit :

Excidat illa dies evo ne poffera credant

fecula , nos certe taceamus. & obruta multa

nütfe tegf' p.ropriæ patiftmur crimina geutis:

*

-

'9,9 r:'Pm Ap -I'fhk,;n

m g ts

"

Il

1

ffi

wuuviii ue vVUUIS, qoili pLO

*

ütiem;

nuniégomet imperare non po

um, Fugite effrenes iras, fer'ocientiut£74conätuu*n?fecundas ma-

tres ; abominamini ingluviem 5 ejurate dicacitatem ; fugate ex animo vindicandi tam enormem cupiditatem :

quibus fceleribus, hec

ut fata experiremur, effecumefít, Nec eít, cur vos, qui extra hanc vivitis domum, ar&iore foluti difciplina, hls obtrectetis, non e

cur vobis haud pariter cavendum effe, arbitremini. Ac

cedite continuo ad hoc funus! capite, amabo, exemplum , quam turpe 1it,

impotenti efferveícere ira ,

quam fordidum ebrietati, rixis, digladiationibus , vociferationibus inconditis ,

tumultibusque nocur-

nis indulgere : contremifcite ,

fiquando pügnus fanguine vel nulla , vel exigua de cauffa vulneratorum , rubefieri geítit : volvite ani-

m dare humanitati ?

mo: hoccine c(ï'et bonis litteris, hoccine foret opera

Vulnera non dantur ud menfuram:

Si , quanta facilitate infligitur vulnus , tanta i&tum poffemus moderari : excufatius peccatum , vel certe tolerabilius exfifteret : at

vero , manum aufus confcelerati inftrumentum, quisquis vel femel ex porrigere conatur: nz is, quo minus funeftiilima quzque fe-

quantur, praítare haud quaquam poteft.

Supreme coclorum terrzque arbiter, DEUS ! fanguinis internos fufi,fanguinis minime fitiens,à nobis culpam aufer ! Confitemur

errores noftrorum , pudet deli&torum gravitatis, qua iram adhuc tuam , nunquam imbellem , nunquam , fi peccata exardefcant noftra,

frigentem, in nos armamus : memento eorum, qui hzec & alia noftri temporis ulcera tacito deplorant gemitu, qui deprecantur , qui

refipifcunt, quos fupplices , humique proftratos, tam corrupti veniam feculi rogare pernofli : ecclefix pariter ac reipu

blicz viridarium

academia eft , ne venenato (celerum fpiritu afflati vitienter lores, quefone committas, maximo te rogamus opere. Danoftris men-

tem lutulentis affe&uum motibus purgatam , da caftigatam , da fapientiz cocleftis notitià ad fundum usque limpidam , perfpicuamque:

da TUI, honeftatisque cafto occupatam amore : tranquilla facinorum tumultus, animi ferena coelum pietatis genuinz triumphabun-

do lataturum radio | A tua nihil alienum potentia eít. Mitte quafümus iras, mitte iras feveriores ! Expofcat licet dlras poenarum in

nos plagas fanguinis Abelitici horrendus clamor : in placamenta tamen, in conciliationem , in novas tecum ineundas concordias, di-

vini tui , ejusdemque unici naturá gnati , fanguinem vocare memento : culpam mortis mors abftergat, quam hoc ipío in ecclefiis de-

przdicamus tempore , quam decantamus , quam , Ixva nifi mens exfiftat , toto comple&timur corde : in qua fiduciam, in qua falu-

tem collocamus unice : fic tecum redibimus in gratiam ; fic Chrifti (anguinc , non temere occiforum cruore tin&ti, rubebimus, tibique

adprobabimur perpetuo.

Cum autem, quis inter nos nuper fit occifus, publice cognofci, plures'ob caufas publice interfit : vita illius curriculum

que-

ciffimis delineabimus : fuit nempe is pereximius atque przftanüffimus DN. CHRISTOPH. MATTHIAS RAU, philofophiz in illu-

ftri feminario candidatus: qui primo hac ufura lucis frui cepit, Anno MDCCXIV, IV. Calendar. Octobr. patre natus, viro honeftiffi-

mo , ob cafüm tam tragicum , incredibili ratione afflicto, 0. Tebanae Rauio , hofpitii, quod crucis imaginem infignit , patrono ,

eodemque facri Góppingenfium xrarii adminiftratore dexterrimo : matre vero ufus eft nofter 4zze//ca, quinquennit abhinc fpatio

defun&a , ex llmenfium oriunda urbe.

Utprimum ztas cum judicio maturefcere cepit : fcholam, Góppingenfium cum tanto

profe&u, moderatore rev: Dz. Daz. Speerio, frequentavit, ut anno MDCCXXX. in alumnorum coenobii Blavifontani numerum

clementiffime cooptaretur; inde vero, biennii interjectà morá, transferretur Bebenhufam.

Anno MDCCXXXIV, füb autumni

tempus in feminarium noftrum illuftre receptus eft: in quo vitam egit, nulla, quam quidem fciamus, contaminatam labe , nec in

ftudiorum curíü indiligenter verfatam: dum , quod fupra jam fignificavimus , pridie calendar. Martii, poft increpationes aliquot,

cultro latus ejusdem à commilitone hauftum, & grave vulnus inflictum fuit: fecuta morte, tridui interjecto fpatio.

Cuicum füpre-

mos jam honefta fepultura honores debeamus: omnium ordinum academicos, ea qua par eft rogamus humanitate, velint exfequiis

quz ex zdibus feminarii illuftris ducentur, frequentes intereffe, &, tam funefti cafus fenfu, cüm folari propinquos , tum DEUM

pro falute academiz noftrz enixis adire precibus. P. P. pridie nonar Martii MDCCXXXVI.

TUBING £ , Typis JOSEPHI SIGMUNDI.

WNV;

RECIOR

-

ACADEMI/E TUB.

Z)

dadoo: PacAler,

LA nE

£T

!

L. ,

d o endfa CA o

A—3

m

L

$:

AA

z

222

Z^

N

A&Gum vobis, cives! ex hac fabula fignifico

V(

/

2

» quo trifius , quo fatalius academia hzc , ex quo tetnporis

ä*;

7 À

Z

e

222

o

z

Z

Z

articulo fundata eft, non vidit unquam : co

mmilitoni commilíto , ftudiofo ftüdiofus, theologiz confecratus,

z

Z

d

theologiz confecrato , in illuftri

N

a

7

k»

g

feminario , Spiritus S. officina, non cedis humanz palzfítra, nec ordinario, quo

27

2775

A

vim propulfamus,

'inftrumento , gladio ;

quin potius cultro , per latus finiftrum ada&o (foedi facinoris quintu-

A

2

Y

Z

ä

plicem perhorrefcite turpitudinem.

!) vulnus inflixit, fi ex rerum ftatu prafenti judicandum fit , lethale ac mor-

z

2

ä

222

",

Z

tiferum : ut é veftigio fanguinis in

2

p

/////

gens copia manare, fauciatus vero patlatim animo linqui, in terram prolabi,

«

D

femianimis in lectum attolli c

ec

perit: hoc quidem pertriíti eventu , ut interpofita tridui mora , quo percuf-

I

o T

0)7/

)

fus ex vulnere laborabat, fuperiori

die faturni

z

, poft aliquos fpasmodicos, queis fuccuffatus fuit, fubfultus , tan-

dem , ó cafüm lacrumarum flumine dignum !

efflaverit animam. Sicigitur mufxum , litteris excolendis, non

czdi perpetrand,aa

ptatum, innocenti cruore foedatum ef

itum, cui, quod fimile habeat, five alumnorum multitu

t5 fic foedatum eft feminarium noftrum,theologiz ftudiofis fole;parndis con-

dine, five zquitate legum , five decoro difciplitz

re non pote(t ; fic violata academia noftra; fic denique vi

olatus , famz, ex moribus integrz, flos illibatus.

incolitis illuftre feminarium, vos, inquam, à quibus exftiti

£

t hec annuntiandi cauffa, eà, qua fungor auctor

vos & communia reliquis ftudiofis honefte de

gendi vincula , & accedens przterea beneficii , plane divini , -

cui dicati vivitis , fanCtiffima gravitas

, in omnis chriftianz pietatis incumbere ftudium jubet : Ó utinam vefl

indigna , tam propudiofa labes affric

a non fu

Y

iffet! intuemini nunc veftram domum, veluti locum, divinz 1-

contremifcite ad hoc facrum bidental! intuemi

ni zdes veluti fedem flagitii, primum intra privatos comm

vero facies orbi, qua patet, univerfo

quos ante vos hanc dotmmum occu

,jam proftituetur. Revivifcant fereniffimi fundatores, revivifcant € |-

X

paffe cognitum eft : quo animo vos adfpicient, quibus vos compellabunt

zdes confecravimus ; vos fcelere

nefando profanatas redditis inglorias : nos humanitati, nos concordiz cis

ter tranfigendz ex(ítruximus,

incoluimusque ;

vos tumultu, vosjurgiis, vos demum humana czde cruent

W

hzc à vobis tam tetra agendi ratio! v

ivite tranquilii, vivite moderati, vivite pacis amantes, vivite v-

perdendz, ftudiofiores ! Pudet cogitare ,

homicidas in illorum fuiffe coortos coetu, qui falutém omnium

19

à principe, ab ecclefia dele&i funt : qui vit

am doctrina potius reddere, quam nefando au(u eripere , obftr

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

memoria diei ex pofterorum annalibus del

eri poflet ! Ó diem nefaftum , Ó diem atro notandum lapillo, ó d-

filentio! Quz de parifienfi laniena ex St

atio Thuanus L. Lll. p.998. cum affectu recitavit :

18

Excidat illa dies evo ne poffera credant

Jecula , mos certe taceamus. ci obruta multa

"

zotfe tfgi proprie patiamur crimina gentis:

Tr

saderm. dexeh:c

Bl'!:«

ä

vuauviis ue VUUISS UI

pronuntiem, mini egomet imperare non poffum, vFugï,tc effrenes iras , ferocientiut

tres ; abominamini ingluviem ; ejurate dicacitatem ; fugate ex animo vindicandi tam enormem cupiditate/*

g

16

ut fata experiremur, effectum eft, Nec eft, cur vos, qui extra hanc vivitis domum, ar&iore foluti difcipli

cur vobis haud pariter cavendum effe, arbitremini. Accedite continuo ad hoc funus! capite, amabo, exc-

impotenti effervefcere ira , quam fordidum ebrietati, rixis, digladiationibus , vociferationibus inconditis

15

ä

nis indulgere : contremifcite, fiquando pügnus fanguine vel nulla , vel exigua de cauffa vulneratorum , rub.-

mo: hoccine effet bonis litteris, hoccine foret operam dare humanitati ?

N

14

Vulzera uon dantur ud menfuram:

$i , quanta facilitate infligitur vulnus , tanta i&tum poffemus moderari : excufatius peccatum, velcerte -

vero , manum aufus confcelerati inftrumentum

, quisquis vel femel ex porrigere conatur : nz is, quo mint -

13

quantur, przítare haud quaquam poteft.

J FENN

Supreme coclorum terrzque arbiter, DEUS ! fanguinis internos fufi, fanguinis minime fitiens,à nobis c a

errores noftrorum , pudet deli&torum gravitatis, qua iram adhuc tuam , nunquam imbellem , nunquam , fi p-

L

12

frigentem, in nos armamus : memento eorum, qui hzec & alia noftri temporis ulcera tacito deplorant gen

refipifcunt , quos fupplices , humique proftratos, tam corrupti veniam feculi rogare pernofli : ecclefiz parit(-

academia eft , ne venenato fcelerum fpiritu afflati vitienter flores, quxfone committas, maximo te rogamu

K

11

tem lutulentis affe&tuum motibus purgatam , da caftigatam , da fapientiz coeleítis notitià ad fundum usque l1j-

da TUI, honeftatisque cafto occupatam amore : tranquilla facinorum tumultus, animi ferena coclum pieta|

J

10

do lzetaturum radio! A tua nihil alienum potentia eft. Mitte quafumus iras, mitte iras feveriores ! Expofc-

nos plagas fanguinis Abelitici horrendus clamor : in placamenta tamen , in conciliationem , in novas tecum

vini tui , ejusdemque unici naturá gnati,, fanguinem vocare memento : culpam mortis mors abítergat, qua|-

I

przdicamus tempore , quam decantamus, quam , Ixva nifi mens exfiftat, toto comple&timur corde : in

tem collocamus unice : fic tec

É

-

eo

adprobabimur perpetuo.

um redibimus in gratiam ; fic Chrifti fanguine, non temere occiforum cruore

H

"um autem, quis inter nos nu

per fit occifus, publice cognofci, plures'ob caufas publice interfit: vij

ciffimis delineabimus : fuit nempe is pereximius atque przftantiffimnus DN. CHRISTOPH. MATTHIAS |-

G

ftri feminario candidatus: qui primo hac ufura lucis frui cepit, Anno MDCCXIV, IV. Calendar. OGtobr. p

mO , ob cafum tam tragicum , incredibili ratione afflicto, D». Tobanae Rauo , hofpitii, quod crucis imag-

eodemque facri Gppingenfium xrarii adminiftratore dexterrimo ; matre vero ufus eft nofter Awzelica, «

F

defun&a , ex Ulmenfium oriunda urbe.

Utprimum ztas cum judicio matureícere cepit : fcholam, Gj-

profe&u, moderatore rev: Dz. Daz. Speerio, frequentavit, ut anno MDCCXXX. in alumnorum coenob|

clementiffime cooptaretur ; inde vero, biennii interjectà morá, transferretur Bebenhufam.

Anno MD-

E

tempus in feminarium noftrum illuftre rece

ptus eft: in quo vitam egit, nulla, quam quidem fciamus, co

udiorum curfü indiligenter verfatam: dum,

quod fupra jam fignificavimus , pridie calendar. Martii, pa*

D

cultro latus ejusdem à commilitone hauftum,

& grave vulnus inflictum fuit: fecuta morte, tridui interjectq

mos jam honefta fe

ä

EE

pultura honores debeamus: omnium ordinum academicos,

ea qua par eft rogamus hu-

quz ex zdibus feminarii illuftris ducentur

, frequentes intereffe, &, tam funefti cafus fenfu, cüm folari p|-

pro falute academiz noftrz enixis adire precibus. P. P. pridie nonar Martii MDCCXXXVI.

-

;þ

TUBING v£ , Typis JOSEPHI SIGMUNDI.

2

0 Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1