LXV6a_fol_173

GURECPÓR:

A

AC

i

"

DEMIAE TVBINGENSIS.

67

Pt

L /$.

(s

Ü

[

cce, verà Ifraelita , im quo dolus o efl. . Yta optimus Servator pronuntiat

77

de Nathanaele; quem ad íe adventantem viderat. Joh. cap. I. Y. 47.

4l

D

C/,ï»

BLLU

m

Egregium fane teftimonium atque attentione digniffimum , utpote ab

W Bu

D

Illo datum, qui intimos cordis receffus introfpicit, Jer. c. XVII. y. 10.

'/ï

21

cujus oculi funt tanquam flamma ignis, Apoc. c. I. y. 14. qui eft ceftis

fidusac verax, ibidem y. 5j. & qui denique ip(i Nathanaeli , caufam in-

timz hujus notitiz fcifcitanti, refpondit: Priusquam te Philippus vocaret, cum effes

füb ficu, vidi te. Egregium atque in(igne prorfüs teftimonium, no(tro prafertim fecu-

lo tortuofo & crocodilino, fimulationum fümmo artifice, atque ubi integritatis ftu.

dium eft rara avis in terris nigroque fimillna cygnuo.' Quapropter Spiritus fan&us in ta-

bulis facris Veteris Teftamenti ejusmodi homines ingenuos; candidos, fpe&tatz inte-

gritatis atque antiqua virtute ac fide preditos vocat a^ h. e. cales, qui redta via in-

cedunt, ambages autem, circuitus & devia quaque ex animo deteftantur.

Nulli

proríüs dubitamus, neque Zoilos; neque Momos; neque rigiditfimos quoscunque alios

carptores| abituros effe, quod ogganniant, fi in hunc cenfum referamus , quin inter

primicerios virorum antiquz monetz collocemus , cui exequias hodie imus, & quem

boni quicunque non hodie tantum, fed & perpetim, ex animo lugebunt, talem quip-

pe, cui divina bonitas prater alias przclaras animi dotes hanc quoque indulferat, ut

finceritate animique candore ftella ha&enus apud nos fuerit primz magnitudinis. Eft

autem llle vel fuit potius VIR Summe Reverendus, A4mnpliffimus atque Excellentiffimus

DN. GEORGÍIVS CONRADVS PREGIZER,Ser.Domus W'urt. Confiliavius, .. Theo-

logie nec non bifforie facre Prof. apud nos Houorarius seritiffimus, Abbas infüper Murrbar-

"

.

denfis

D

1

gii

j

ffimus , Fautor nofter ac Parronus poft fata etiam colezdus. Lucem Ille hujus

mund

i DEI beneficio primum afpexit Tubingz D. XXI. Maji A. MDCLXXV. Splendo-

rem a Parentibus atque Majoribus hzreditario quodam jure jamjam adeptus. Proavus

quippe paternus Illi extitic DN. IO. VLRICVS PREGIZERVS , $. 77?eol. Do&. &

Prof. P. O. Ecclefiz; Collegiate ad D. Georgii edem Prepofztus Digniffimus , nec non

Academiz Cancellarius Graviffmus: Avus item paternus IO. VLRICVS PREGIZERVS,

SS. Theol. Licentiatus, ex TABEA, nata HESCHIA , nepte LVCAE OSIANDRI Sen.

prognatus, Philofophiam Practicam hic loci docuit per annos XXIIX. Superiorisque

Principatus Pedagogarcha de re Scholaíftica przclare meruit: Maternus, IOANNES

CONRADVS BROTBEQVIVS, medendi artem profeffus, eandem hanc Academiam

noftram quondam illuftravit.

Parentes autem nactus fuit optimos pariterque clariffi-

mos, VIRVM nempe Jolilifmum, Con[ultiffmum axque Excellentiffimum, DN. 1O. VL-

RICVM PREGIZERVM, Sereniffimi W'irtembergiz Ducis in fupremo Tuftitiz Senatu

Confiliarium , Summique Provocationum Tribunalis Affefforem per multos annos lon-

$

e meritiffimums nec non Matronam przítantiffimam, DN. REGINAM MAGDALE-

NA

M BROTBEQVIAM, e CHRISTINA BARDILIA procreatam. Primaminfantiam

pueritiamque gravem fàatis quin lethalem fübinde in quartum usque ztatis annum ex-

pertus fuit non tamen fine infignibus divini adjutorii fpeciminibus; Cumenim trien-

nio poft tanta vis variolorum , quos vocant, eum adorta effet, ut oculorum ufum per

quatuor integras hebdomadas amitteret, ex his tamen tenebris feliciter emerfit, ita,

ut DEI munere medicique ac chirurgi opera integrum ei lumen reítitueretur; hinc fe-

tennis demum puer Scholam noftram Anatolicam ingreffus et; ubi Preceptoribus

fuam diícendi alacritatem magis magisque indies adprobavit, cum interim & domi ha-

beret Magiftros eruditos, qui ingenium capax modis omnibus foverent atque excole-

rent. Exa&o ita feptennio A. MDCLXXXIX. d. XXVI. OGobr. (ingulari & extraor-

dinaria clementiffimi Principis gratia in Coenobii Hirfaugienfis alumnorum numerum

receptus, in meliores literas ftrenue incumbere perrexit, & ftudia humaniora, in-

rimis vero Linguam Sanctam, prxeunte peritiffimo Doctore; MATTHAEO ESEN-

NWEINIO, haud fegniter tra&avit, eoque monitore graviffimo ad veram etiam pieta-

tem gnaviter adípiravit, & ex oreSumme Reverendi Abbatis DREHERI, qui deincgps,

obfes pro patria Gallis datus, fupremum diem in Urbe Mediomatricum obiit, prima

"'heologiz Hafenrefferianz elementa haufit. Inde A. MDCXCI. denuo extraordinaria

prorfus gr

-

atia Bebenhufam venit, ut Parentibus, Tubingz adhuc commorantibus,

PI'OPT.

er in

firmam valetudinem propior effet, & in hoc virtutum meliorumque litera-

rum

facrario füb cura ac inftitutione Reverendiíffimi Abbatis IO. ANDREAE HOCH-

STETTERI, ac fideliffimorum Preceptorum, REINHARDTI, HILLERI; STIERLINI

atque HOCHSTETTERI,

lane paterna, ftudia fua per biennium fedulo continuavit.

d

Inde A. MDCXCIAI. in illu

re, quod hic loci floret, Seminarium Theologicum trans-

latus, id egit fümmopere, ut in literis non minus quam moribus, Theologiz Studio-

fum ornantibus, luculentos faceret progreffus. Preceptores autem hic loci habuit

4

rentem

in hiüoyia civili pariter ac Ecclefiaftica; nec nen Philefophia &Philo!qgia-, P

x

" ipfum;

L

3

lp

(um, CALDENBACHIVM , SCHEINEMANNVM , RVMETSCHIVM , OSIAN-

DRV

M, CAMERARIVM atque HILLERVM, Víros Summos,fed fatis dudum defunctos,

quibus tamen omnibus ac fingulis plurimum fe debere grata mente profitebatur INofler.

À. MDCXCIII. primam obtinuitlauream , quam poftea excepit fecunda A. MDCXCV.

ita, ut primum inter commilitones locum promereretur.

Ex eo tempore totum fe

ftudiis fan&ioribus, Theologiz nimirum & Antiquitatibus Eccle(iafticis dedit, preftan-

tiffimosque accepit Do&tores, OSTANDRVM; KELLERVM, MüLLERVM, IAEGE-

RVM, REVCHLINVM, PFAFFIVM,HOCHSTETTERVM, nec non. FOERTSCHIVM,

fato jam omnes ereptos. Ab horum infignium Virorum ore per integrum feptennium

pependit, & per omnes fere Theologie Thetice, Exegeticz, Polemice, Hiítoricz

atque Pra&ice partes publice privatimque diligenter eos audivit. A. MDCXCIIX.

confüetum examen Stuttgardiz fübiit, & Przfide D. FOERTSCHIO, prafentibus tunc

Vifitatoribus Ducalibus, locum illuftrem Rom.I. y. 4. de Diviuitate Chrifli, publice di-

fputando , adveríus commilitones contradicentes mafcule defendit; infimulque interea

temporis in Ecclefiis, Owenfi, Nürtingenfi atque Lu(tnavienfi, tanquam Minifter Vi-

carius, experiri coepit; quantum aliquando Ecclefis Miniítris onus incumbat: Repe-

tentibus vero Illuftris Stipendii adfícriptus fuit A. MDCC. ac demandatum f(ibi munus

illud ea, qua par erat; fide curavit, Interje&o aliquo temporis fpatio varia quoque iti-

nera in füperiorem Sueviam, Helvetiam, Alíatiam, Burgundiam, Haífiam & Palati-

natum cum optimo Parente (üfcepit, ac folicitis oculis attentisque auribus multas res

arduas notavit, haud raro przfentiffimis vitxe periculis a DEO benigne ac potenrer

ereptus.

Nimirum A. MDCXCII. comitatus eft ipfum Conítantiam & Lindaviam, ac

in annotandis excerpendisque iis, quz ad defcriptionem Concilii Conftantien(is a Cel.

HARDTIO traditam, pertinebant, adjutor extitit: Lindaviz vero etiam, quz ad Urbis

defenfionem conptra nobilem illum Parthenonem adeoque ad Vindicias Heideri at-

que Conringii contra W/agnereccium atque Rafslerum fpectabant, obfervavit ftu-

diofi(Time.

Mox etiam focius €i fuit, quum ad concinnandum opus Hiftoriz Zolle-

renfis, quod Berolini prodiit, neceffaria documenta in Tabulariis ac Bibliothecis Sue-

vie & Bavariz conquireret. A. MDCCI. cum eodem Francofurtum profe&us, ibidem

inter alios Illuftri LVDOLPHO innotuit: fequente autem anno eum fecutus quoque

eít; cum in Succeffionis Hifpanicz cauffa, juífu Imperatoris Romani ac clementiffimi

tum Principis permiffu Vefontionem iter faceret, eaque occafione Argentorati ZENT-

GRAFIVM, FAVSTIVM, N/AGNERVM, REICHELTVM ; Bafilez W'ERENFEL-

SIVM, WETSTENIVM, BVXTORFIVM, HOFFMANNVM cum BERNOVLLIO;

Berng RVDOLPHVM; Tiguri HOTTINGERVM, SVICERVM atque OTTIVM;

San- Galli SCHERERVM, illuftremque illum Anglum ROB. HALESIVM, a Societate

Anglicana ad Ecclefiam Helvetiorum Reformatam, circa propagationem Religionis

Chriftianz & Difciplinz Eccle(iaftice emendationem tum temporis occupatam, able-

gatum, aliosque per Helvetiam, Alfatiam, Burgundiamque & Sueviam Viros eximios

compellare Ipfi contigit. A. MDCCIL jutfu & nomine Venerandi Ordinis Theologo-

rum Academiz huic Patriz, ipfodie fefto Augu(tini, folenni Oratione anniverfaria de

llluftri, quod hic floret, Stipendio, Monafterio quondam Auguftiniano, ejusque ori-

ine, progreffu & fatis habita, dixit vale.

'Tribus autem tunc Filiis SevenifTimis ,

ENRICO FRIDERICO, MAXIMILIANO IMMANVELI, necnon FRIDERICO LV-

DOVICO, aSereniffima Matre Vidua, DN. ELEONORA IVLIANA , nata Marchione

Brandenburgica, Ecclefiaftes non minus quam Preceptor fuit datus, Hocce munere

in Aula Stuttgardiana qua.potuit fieri circumfpectione ac fide defunétus per menfes cres,

A. MDCCIII. menfe Januario , hiemis tempore afperrimo extra patriam abiic Dresdam,

fplendidiffimam Saxoniz Ele&torum fedem.

Hic autem Serenitfimi Fratres, per annos

complures conjun&iffimi , utpote qui antehac non folum in Aula patria, fed & Tubinge

atque Genevz Studia & Exercitia una tra&taverant, fejun&ti fuere, HENRICO FRI-

DERICO in Belgium ad Feederatorum exercitum abeunte, MAXIMILIANO IMMA-

NVELE in Poloniam ad Potentiffimum Suecorum Regem CAROLVM XII. fe confe-

rente; & FRIDERICO LVDOVICO denique Dresdz in aula Regia fübfiftente. Apud

hunc vero natu minimum reftare juffus in tertium usque annum omni fide ac diligentia

ftudiis, Principem Chriftianum decentibus , erudivit, & religionis no(irz fanctillime

capita przcipua folicite inculcavit, Theologos tamen pietate, eruditione, atque meri-

tis in Ecclefiam inclytos complures, aliosque Viros clariffimos, SPENERVM puta,

CARPZOVIVM, RECHENBERGIVM, ITTIGIVM , MENCKENIOS, TSCHIRN-

HVSIVM, BREITHAVPTIVM, ANTONIVM, FRANCKIVM, BVDDEVM, STRY-

CKIOS;, THOMASIOS, CELLARIVM, STRVVIVM, DANZIVM, TREVNERVM,

CYPRIANVM, FEVRLINOS, W/VLFERVM, DEVITSCHMANNVM, LOESCHE-

RVM, NEVMANNVM, SCHVRZFLEISCHIVM, NX/ICHMANSHVSIVM, IAB-

LONSKIVM, TENZELIVM, SONNTAGIVM, LANGIVM, W/EGLEITERVM,

NV AGENSEILIVM, ROETENBECCIVM, OMEISIVM &c. hac occa(ione falutavit

hinc inde, & multum etiam ex illorum confüetudine profecit. Er quanquam aliás

ab aulica vita f(emper abhorruit, nec fine tergiverfatione ad munus hocce acceffit, ut-

pote qui latere maluiffet ;

admirande tamen providentiz divinz ftru&uras in hac quo-

que forte füa palpavit.

Sic enim DEO T. O. M. vifüm eft, ut in Saxonia etiam, ex

qua fuperioribus feculis (emen Evangelii per Europam fere univer(am fparfum efta Viris

verz pietati addidiflimis, Evangelicam veritatem amplius perdifceret. Imo Supremo

in Cellis Numini ita placuit, patria W'irtembergia A. MDCCIII. ab hoflibus undi-

que

que cindta, mifereque vexata, Ipfüm extra þericulum & teli ja&um conftituere, Pa-

rentumque, fatis aliás, illo cumprimis tempore, affli&orum curas minuere ac levare.

Anno deinceps MDCCV. menfe Martio in dulciffimam patriam revocato Fcclefiz Cal-

venfis , cui Proavus olim etiam przfuit, Diaconia concredita eft, quam annos quatuor

€a, qua decebat, cura atque dexteritate füb Decanatu Virorum, de re fàcra non mi-

nus, quam literaria przclare meritorum, ZELLERI atque ESENW/EINII, obiit. Jam

vero A. MDCCIX. huc Tubingam accitus pariter Diaconi munus iniit, & de re facra

pro virili indefeffus optime meruit. Paftor Vicarius bis fuit, ac per quadriennium Ec-

"cleüiaftz vefpertini munere fun&tus eft: in gratiam pauperum cum aliquot bibliophilis

facrum Codicem minori forma magnoque numero & exiguo pretio, edidit: priterea

& Sueviam ac W'irtembergiam facram, a B. Parente conícriptam, variis auxit füpple-

mentis, Sereniffimique Principis juffu publici juris fecit: Pra&tica etiam & Afcetica

opufcula, memorabilia annorum MDCCXVII. usque ad XXXVII. exhibentia, fcripfit.

Menfe deinceps Februario ejusdem anni a Sereniffimo Principe atque Nutritio Hiftoriz

primum Sacrz, mox vero etiam menfe Julio, Theologiz unaProfeffionem Honorariam

obtinuit, ita tamen , ut proporro quoque Ecclefiaft partes fübiret. — Anno denique

MDCCXL. in premium meritorum Abbatia Murrhardenfis a. Sereniffimo Prin-

cipe clementiffime Illi fuit collata, cui quidem gravitlimo officio, quanquam abfens,

nec non reliquis, quas geffit, fun&tionibus omni fide, cura ac dexteritate, przfuit.

Matrimonium aufpicatiffimum iniit, idque non fine nutu divino, cum Virgine, omni-

bus Sexus fui virtutibus condecoratiffima, MARIA CATHARINA, Domini IO.ISAA-

CI ANDLERI, redituum Ecclefiafticorum in coenobio Bebenhufàno tum temporis pra-

fec&ti meritiffimi, nec non Deminz SABINAE REGINAE , natz BARDILIAE, Filia le-

Gi(fima, cujus egregiz animi dotes ad procandos boneftos ejus amores eum quam ma-

xime pellexerunt. Quam copulam conjugalem d. XXX. Junii A MDCCV. infecuta

fuit Sacerdotalis, a proximo Noftri Affine Diacono tum Tubingenfi, poftea Do&ore

Theologiz, DN.FROMMANNO,, in templo Cathedrali publice firmata.

Quo e ma-

trimonio quatuor prodierunt tori pignora, fexum zqualiter inter fe partita, quorum

vero duo, Zilolu; intellige, ISAACVS THEOPHILVS, nec non Zzliela; IVSTINA

REGINA, mature ad Superos avolarunt.

Unicus ergo adhuc füpereít Zljus, omnino

Nobis commemorandus, VIR P/urimum Aeverendus atque Do&iffanus DN. M. CHRI-

STIANVS VLRICVS PREGIZERVS, Ecclefie Nebreufis , qug diftrictui Tubingenfi füb-

jacet, Pajffor Meritiffanus , felici connubio jun&us cum Orzatiffima Matrona, DN. MA-

RIA VERONICA, Domini M. ESAIAEMATTHAEI VRLSPERGERI, Pafloris quon-

dam JZ'aldorffenfis & Dicecefeos Tubing. Decasi meritiffimi, nec non DN.JIOHANNAE

JVDITHAE natz HOCHSTETTERIAE, Zzlie le&iffima, quo e matrimonio Nofter fex

exhilaratus fuit Nepotibus, equibus tres filioli; CHRISTIANVS VLRICVS, CON-

RADVS FRIDERICVS, & IOANNES FRIDERICVS femeftres adhuc principium coe-

lefte mox repetierunt, unicus autem filius, GEORGIVS VLRICVS, Difcipulus quar-

tz Claffis Scholz, quz heic eft, Anatolicz (cui inprimis divina favivgratia, ut Vene-

randiDomini Avi íui inftru&ione, admonitionibus, vi&tu, & quicquid amorem avi-

tum non gquare tantum, fed & exfüperare potelt, per integrum fexennium largiter frui

potuerit) nec non dux Filiole; IOHANNA CATHARINA , & CHRISTIANA VERO-

NICA , per DEI gratiam adhuc fuperftites fünt, feptimus nepos füb pe&tore materno

adhuc latet; lucem tamen hujus mundi ex voto optimorum Parentum & previa bene-

di&tione avita felicem expe&at.

Unico Filio unicam adjungimus Filiam, AZartronam

Noliliffimam, DN. MARIAM CATHARINAM, qua pariter ex voto animique fententia

7

nupfitZzro/Zmpliffimo axqueExcelle

inoDN.IOANNI THEOPHILO FABERO,Hiftor.

Eloqu.&Poés. Profz[Jori apud nos P.

Zgz]z'

.Ord.atqueoptimos Parentes ante bietium,& quod

excedit,venuftofiliolo]IMMANVEL GOTTLIEB cognominato, atqueinipfis eorundem

zdibus non fineluculenta divina affiftente gratia in lucem edito,mirifice exhilaravic. Jam

quanam fuerint rationes Noftri tum in variis, quibus fun&us eft officiorum partibus,

tum in reliquo pera&o vite curriculo, prolixe edifferere eo magis füperfedere poffu-

mus, quoniam res ipfa loquitur; noftrisque prolixis encomiis baudquaquam indiget.

Teftimonium fecundum fidem & religionem hic dicant, quotquot Eum vel audivernnt,

vel viderunt, vel penitus cognoverunt, & quoad partem adhuc in vivis fünt.

Calvz

Íàne, cum ad Diaconatum iftius loci admoveretur, criticam admodum temporis perio-

dum expertus fuit ob feparationem nonnullorum ab Eccleíia publica, prima tum tem-

poris capeffentem primordia, e qua tamen DEI gratia, utut multa & gravia ab initio

paítus ,

felicicter elu&atus fuit ,

verbum divinum alacriter predicando , inno-

centiz morum, inprimis qui Ecclefiafticos decent, ftudendo, atque ita nafütulis quibus-

cunque obtrectatoribus os obturando ; ubi quidem eos, qui forte haud malo animo,

fed ex tot graffantibus fceleribus fcandalum accipientes, confcientiz fuz confülere ne-

fciverunt, haud illico damnavit, quin potius amice, modefte, manfuete & patienter

cum illis egit; profanos autem & quorum e fceleratis adtionibus fcandala oriri necef-

fum erat, maícule redarguit, medium itaque inter opus operatum atque totalem fepa-

rationem fapientiffime tenuit. Jam quod Calvz fuum, Dic Cur Hic?effe voluit, idem

quoque Tubingz tenaciffime obfervavit, omnem quippe occafionem folerter captans,

animas, pretiofo Chrifti f(anguineredemtas, huic Ipfi Summo animarum Paítori nullo ha-

bito neque xtatis, neque fexus, neque patriz, neque alio quocunque difcrimine, adducen-

di; inde erat, utetiam cum tencllis e facro DEI verbo quavis data occafione fermones mi-

tu pu-

fcere, iisque lac Evangelii matureinftillare volupefibiduceret. DEum cum in coc

blico,

blieo, tum in æïdibus privatis, precibus, cantionibus & quovis devotionis genere colere-

Noftti erat nutrimentum ; quapropter & cultuipublico indefeffus non tam adfuit, quam

adhzíit. -Sacro Epulo inpublica Ecclefia frequenter ufus fuit, atque chriftianum huncce

a&tumante quatuor demum feptimanas devote repetiit. Ceterum, ut adalia pedem pro-

moveamus , &, quantum fieri poteft, in compendium redigamus, Sereniffimam Domum

W irtembergicam devotiffima fübmiffione nunquam non profecutus eft, Excell. Dominis

Status Miniítris debitam venerationem ac reverentiam exhibuit; Senatui autem noftro

Academico, Magiftratui civico aliisque alicujus notz corporibus amorem ac honorem

finceriffimum teítatus fuit: Anti(titibus reliquisque Minifterii Ecclefiaftici membris;

etiam cum Senioris inter eoslocum obtineret, comem; placidum atque affabilem fe prz-

buit,hocunicum dolens, quod o&o inter hos vel decem przmatura morte abreptos videre

neceffum habuit, quorum nonnulli (anguine ipfi jun&i erant, plerisque autem ipfemet lu-

gens parenravit, lnter tot mutationes igitgr & crefcentia officiorum onera non poterat

non fieri, quin vires corporis ejus fen(im fenfimque decre(cerent, atque Ipfe vacillante füb-

indecorpore cathedram facram confcenderet,divinatamen eaqueluculentiffima nunquarn

non fuffultusgratia; Quapropter in qualemcunquegratitudinis memoriamjuíto tempore

uinis co-

bencficia inter pauperes diítribuijuffit. Erga fplendidas familias, quibuscum fang

gnationon fineintima animi dele&atione ipfi interceffit, & quarum plerzque adhucdum

florent, talem fe ex affegerebat, qualem candor & veracitas poítulabant, h. e. absque fuco,

& qui quam maxime de eterna earum falute effet folicitus. Inter innumera DEI beneficia

primo facile loco ponebat in(ignem fidem, amorem, taciturnitatem & patientiam Conju-

gis füxin viis Domini expertifiimz, blandam Ejus convertionem , fidiflima confilia, ar-

dentiíIimas preces,adjutorium deniquere ipa preítitum,cumque ambo infirma effent cor-

poris valetudine, atque ptater parentes & liberos tot alias charitates prematura morte

amififfent, quapropter feriz mortis meditationi toti incubuerunt, quem in finem JVoffer

inde ab Anno füo Clima&erico Magno cantiones funebres frequencius folito cum Suis

modulatus eft, necnon füfpirium illud : Es/c//gt die Stuud , GOtt [Ieb uus ley, ad clepty-

dram,nunquam neglexit.

Inter eos, quos nafcendi fors Ipfi junxerat, unicum adhuc fuperftitem DN. Fratrem, Regiminis apud nos

Coniliarium tenerrimo amoris affectu complexus eft, parem ab eo expertus. — Erga FPratrem, Sororem , reli-

quosque fuaviffime Conjugis fuz Agnatos eodem íimcero amoris affectu erat preditus, quo erga fuos,

Omniüm autem pretiofiffima Illi erat conjunctio animorum in Chrifto, quapropter ad Exemplum Servatoris

€os quam maxime pro fuis agnofcebat, qui voluntatem Gocleftis Patris facerent, quem in finem libellos pra-

&icos, quos inter Pocfis ejusdem facra, viginti annorum opus, eminet, in lucem edidit, Suis dicavit, atque

dono obtulit, quoniam officii atque negotiorum caufa coram femper cum illis colloqui integrum Illi baud

effet.

Cenobium Murrhardenfe, clementiffime Illi concreditum, bis vifitavit, ibidemque tum concionatus

eít, tum fermones facros cum juventute mifcuit; cumque ingravefcente fenio viz íe committere haud am-

plius auderet, compeníavit hoc exaratis nonnullis monitis paftoralibus , ne qua Sui deeffet memoria. nterín-

gulariffima porro DEI beneficia numerabat, quod annuente Sereniffimo Principe tum Filium, tum Filiam

in vicinitate habuit, pofteriorem vero ante aliquod temporis Ípatium in ipfa Urbe.zdibus fuis proximam.

Nepotibus füis, tum prafentibus , tum abfentibus , avitam benedictionem ex animo impertiit, in DEO de ce-

téro fuoque Servatore JESU ad ultimum usque vitz halitum tranquillus & fiduciac plenus, Et fic vel tandem ad

ultima B, Dx, Przfulis noftri defcendimus, ut qui fupra jam diximus, eum inde ab aliquo tempore viribus tum

corporis tum animi haud obícure defeciffe ; accedebat huc fortis inclinatio ad foinnum, prater alias dome-

Ílicas corporis moleílias , quas tamen Deus oculis ejus occultas effe voluit ; Quandoquidem Noíter ad ulti-

mum usque, qui modo przteriit, Diem Dominicum fedem fuam in xdibus facris occupavit, a quibus etiam,

dum viveret , divelli fe nullo modo paffus fuit.

Proxime elapfo Mercurii die vix fumto jentaculo aliquem

morbi impetum fentiebat , cum ftrangulatione & vomitu conjundum, neque remediis ordinariis repeili fe

paffum; Primus quidem impetus , qui hora nona matutina fe exferebat, probabiliter erat apopledticus , ita

tamen comparatus , ut Nofter fuos adhucdum agnofceret , quin nominaret , piosque fermones cum illis mi-

Íceret; infequebatur mox poftes validus tremor finifiri tum brachii tum pedis, horis autem pomeridianis

omnia apoplexia ferofz indicia oppido erant praffentia, a quo inde tempore Beatus Nofter uíum fenfuum

externorum paulatim amifit, nullis neque internis, iisque efficaciffimis, neque externis, iisque ad'excitan-

dos fpiritus vitales alias adhiberi folitis remediis reftituendum.

Recrudefcebat tremor horis pomeridianis,

idque iteratis vicibus: Accelerabant charitates Nehrenfes:. Hora no&turna nona novus idemque graviffimus

infequebatur paroxyímus, ita tamen, ut moribundus vires quodammodo refumere potuerit, qua in requie

pér integram iftam no&tem immotus manfit, donec infequente die Jovis accedente & quidem ruríus hora

nona matutina ultimo infultu apople&ico omnia lethalia fierent , quibus in anguftiis tum Confeffionarius Do-

mus PREGIZERIANAE Digniffimus DN. ZELLERVS, illico accurrit, tum moeftiffima DN. CONIVX una cum

DN. FILIO, ejusdem DN. CONIVGE & DN. FILIA Sua orando, cantando, piis acclamationibus aliisque

ejusmodi Chriftianis exercitiis officio fuo alternatim fun&i fuerunt.

Egregie vero Beatus Nofter rationes fuas tum quoad corpus tum quoad animam fübduxerat, fuasque res

tum cum Deo tum cum proximo ita compofuerat, ut cum Heroe illo fidei Simeone tranquille ac in pace de-

cedere potuerit, quandoquidem oculi ejus viderunt Servatorem , qui & eum placida ac beuta morte ad fe

recepit, poftquam fénium fuum gloria & meritis plenum , ad LXXIV. & quod excedit , annos perduxiffet,

Atque ita in alta pace requiefcit Defideratiffimus Nofter PREGIZERVS, ita ergo cum FROMMANNO $uo,

cum WEISMANNO, cum omnibus denique Majoribus fuis pie jam dudum fato functis, xterna agit tripudia,

in eorum amplexus ruit, huj«sque mundi falfitates, mendacia, impofturas, dolos, fraudes , aliaque artifi-

cia ex animo ridet, Nos,- uti Noftro hanc fortem gratulamur, ita fuperftitum vicem ex animo dolemus , ac

proindeante omnia moeftiffimz Dn. Viduz omne divini folatii genus adprecamur, idem precantes PlurimumReve-

rendo Dn Filio cum tori Socia,Ornatiffimae Dn. Filize cum tori Socio,una cum reliquis tori eorum pigneribus, quae

divinz gratie commendamus, hoc unicum voti loco addentes, ut univet(a Familia Pregizeriana una cum aliis

ipfiannexis, in antiquo vigore ac flore maneat quam diutiffl(ne, — Vos jam compellamus, Cives! ferioque ad-

hortamur, velitis probe memores eífe verborum Efaiz c. LVIT. v. 1. & 2. nec non Rbr. c. XIlI. v. 7,. Ve-

litis proin beatas exuvias P'iri meritiffimi , cujus voces zdes facra Tubingenfes toties refonuerunt, horis

hisce pomeridianis terrae reddendas , frequenti comitatu profequi , id quod fane graviffima rationes a vobis

poftulant, vos autem fponte ultroque id fa&uros nos noftra ex parte proríus confidimus.

Tubinge Dominica XVII. poft Trinit. A. MDCCXLIX.

TVBING/AM, LITTERIS ERHARDTIANIS.

RECTOR

ACADE

MIAE IVBINGENSIS.

ag

C

—

z

L . Sl

-

(

-'C.'.

[

]

cce , verà I[raelita , im. quo dolus noz efl. .. Yta optimi -

(

(2

(7

)N

u

3

de Nathanaele, quem ad f& adventantem vidi

z

"Uïmm

j

|

C

R

Egregium fàne teftimonium atque attentione d-

XANTUA

il

: l

Illo datum, qui intimos cordis receffus introfpit

,

»;ï

cuj

us oculi funt tanquam flamma ignis, Apoc. «-

fidusac verax, ibidem y. j. &qui denique ip(i 1

timz hujus notitiz fcifcitanti, refpondit: Priusquam te Philip|«

füb ficu, vidite. Egregium atque infigne prorfus teftimonium, -

lo tortuofo & crocodilino, fimulationum fümmo artifice, atqu

dium eft vara avis in terris nigroque fimillima cyguo.' Quapropter —

bulis facris Veteris Teftamenti ejusmodi homines ingenuos;, ca

R

z

gritatis atque antiqua virtute ac fide preditos vocat t!^ h. e -

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

cedunt, ambages autem, circuitus & devia quaeque ex anim

prorfus dubitamus; neque Zoilos; neque Momos; neque rigidiff.

EO

carptores| babituros effe, quod ogganniant, fi in hunc cenfüm -

primicerios virorum antiquz monetz collocemus, cui exequia:

boni quicunque non bodie tantum, fed & perpetim, ex animo

-

M

pe, cui divina bonitas preter alias preclaras animi dotes hanc

finceritate animique candore ftella hactenus apud nos fuerit prin.

1

autem Ille vel futt potius VIR Summe Reverendus, mnpliffomu -

O Baanee Q

e

DN. GEORGIVS CONRADVS PREGIZER, Ser.Domus 7

logie nec non bzfforie [acre Prof. apud nos Hogorarius sueritiffmus, —

denfis Digniffimus , Fautor nofter ac Patrozus poft fata etiam colez

L

mundi DEI beneficio primum afpexit Tubingz D. XXI. Maji A. | -

Focus

rem a Parentibus atque Majoribus hzxreditario quodam jure jam

qui

e paternus Illi extitic DN. IO. VLRICVS PREGIZERVS

N

14

Pr

0

j

P. O. Ecclefiz Collegiatz ad D. Georgii edem Prepofzu|-

ä

Academiz Cazcellarits Graviffmus: Avus item paternus IO. VLI

t

S.S. Z heol. Licentiatus, ex TABEA , nata HESCHIA , nepte LV.-

13

prognatus, Philofophiam Practicam hic loci docuit per annos

Principatus Pedagogarcha de re Scholaítica preclare meruit: ;

CONRADVS BROTBEQVIVS, medendi artem profeffüs, eat -

12

noftram quondam illuftravit.

Parentes autem nactus fuit opti.

mos, VIRVM nempe 7Vo/il/fmum , Confultiffmum axque Excellen-

RICVM. PREGIZERVM, Sereniffimi W/irtembergie Ducis in f

11

Confiliarium ; Summique Provocationum Tribunalis Affefforem

e meritiffimum; nec non Matronam przítantiffimam, DN. Rl-

NAM BROTBEQVIAM, e CHRISTINA BARDILIA procreata

10

pueritiamque gravem fàtis quin lethalem fübinde in quartum u-

pertus fuit, non tamen (ine infignibus divini adjutorii fpecimini

nio poft tanta vis variolorum , quos vocant, eum adorta effet,

L^

;

quatuor integras hebdomadas amitteret, ex his tamen tenebri:

;

ut DEI munere medicique ac chirurgi opera integrum ei lumen|,;

tennis demum puer Scholam noftram Anatolicam ingreffus (^

fuam difcendi alacritatem magis magisque indies adprobavit, ci

beret Magiftros eruditos, qui ingenium capax modis omnibus |-

rent.

Exacto ita feptennio A. MDCLXXXIX. d. XXVI. O&ol

dinaria clementiffimi Principis gratia in Coenobii Hirlïaugienüs—

receptus, in meliores literas ftrenue incumbere perrexit, &

primis vero Linguam Sanctam, przeunte peritiffimo Doctore;

W'EINIO, haud fegniter tra&tavit, eoque monitore gravitfimq-

tem gnaviter adípiravit; & ex oreSumme Reverendi Abbatis D]

obíes pro patria Gallis datus, fupremum diem in lIrbe Medior

Theologiz Hafenrefferianz elementa haufit.. Inde A. MDCXCI -

prorfus gratia Bebenhufam venit, ut Parentibus, Tubingz a

propter infirmam valetudinem propior effet, & in hoc virtutui*

rum fàacrario füb cura ac inítitutione Reverendiffimi Abbatis IQ

STETTERLI, ac fideliffimorum Preceptorum, REINHARDTI,

atque HOCHSTETTERI,

lane paterna, ftudia fua per bienniu

Inde A. MDCXCII. in illu

i

re, quod hic loci floret, Seminariu

latus, id egit fammopere, ut in literis non minus quam morib -

fum ormantibus, luculentos faceret progreffus.

Praceptores

in hiftoria civili pariter ac Ecclefiaftica, nec nen Philofophia 8 -

J Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com