LXV6a_fol_169a

"uruea

i

75;0 »moaf n mo- Profelpericm- dDni- gïod,grnü

RECTOR

VNIVERSITATIS

TVBINGENSIS.

L.

S.

u

g

ij

eXta

TU

»

0'*

G

Q)

ä um novi Profefforis, Academiz huic, Sereniífimi Prin-

(ce

PA ESUZASN

S

ÉT xxn

V EUY

cipis nutu, nec refragante Senatu Academico, dati,

Y».

"

)

ES*S

d

primitias Profefforias denunciare aggredimur: vix

t!

opus effe exiftimamus, prolixo orationis ambitu viam

[j

(

UA

nobis ad princeps inítitutum parare, cum multa (int

alia in hoc Viro, quem paginis hisce ü&gmus, obvia, quz iftiusmodi

prolufionem nec neceífariam reddant nec commodam.

Agedum! intuea-

mut, pro more confüeto, vitz laudabiliter ha&tenus peradz potiffimas ra-

tiones, modef(tiffime quidem a Viro; ab omni alias fuco & conquifitis or-

namentis remotiffimo, in chartam conjectas, atque. nobiscum communi-

catas.

Natus eft Vir Plurimum Reverendus atque |Excellentiffimus Dominus

GODOFREDVS PLOVCQVET, Diaconus huc

usque Freudenftadienfis & Membrum Regix Scientiarum & Literarum Aca-

demiz Berolinenfis, jam vero Logices ac Metaphyfices in Alma Eberhardi-

na Prof. Publ. Ordinarius, natus, inquam, eft Stuttgardiz A. MDCCXVL

d. 25. Aug. Patre, Viro prudenti ac honefto, GODOFREDO PLOV C-

C;VET, Cive Stuttgardiano, & Caupone uvz figno hofpitium füum di-

ftin-

/f

F s

flinguente; adhuc fuperftite; Matre autem, ELISABETHA ELEON O-

RA, nata FISCHERIA, rebus humanis luftro abhinc; & quod excedit,

exemta.

Vulgus haud fapuerunt dotes, Filio a Divina benignitate difpeníatz;

adeoque nec fuo officio in illis expoliendis defuerunt Parentes.

Proin

Gymnafio Stuttgardiano Illuftri traditus adolefcens claffes inferiorum diíci-

plinarum fingulas alacriter percurrit füb moderamine Preceptorum, quo-

rum induftriam & fidelitatem hodienum grata colit memoria.

A. MDCCXXVIII. ad altiora hujus Lycei fübfellia promotus, novas

quoque in literarum ftudiis fenfit, & in ufus fuos convertit opportunita-

tes, viam preeuntibus BB. HOCHSTETTERO, W'EIHENMAIERO»

KNEBELIO, BARDILI, RIEGERO, FAVLHABERO, & VirisSum-

me Reverendis, Dn. FISCHERO, Ducalis Confiftorii jam Affeffore &

Concionatore Aulico Graviffimo; Dn. LENTILIO, Abbate Anbufino,

nec non maxime Reverendo Dn. GOERIZIO, Gymnafi hodie Rectore

Metitiífimo.

A. MDCCXXXII. ea Noftro, quz & aliis, obtigit Sere-

niffimi Principis munificentia;/qua in Illuftre, quod heic floret, Semina-

rium Theologicum fuit infitus, & Summorum Virorum inflitutioni com-

miffüs.

Philofophicas difciplinas haufit a BB. ROESLERO & HALL-

NV ACHSIO, .a Viris Summe Reverendis; D. KLEMMIO, CREV-

LINGIO; MAICHELIO, & inprimis CANZIO, ex cujus eruditis

colloquiis piurimum profecit. Profe&uum fuorum ubi fàt egregia dederat

fpeciminag A. MDCCXXXIV. laurea prima & fecunda fuit redimitus,

& ufitato hoc apud nos tramite Theologorum venerandorum fübfelliis im-

miffus. Deguftavit certe hzc fapientiz intimioris facra, propinantibus afli-

due faluberrimas docGrinas , Illuftri ac Reverendiffimo Dn. Cancellario

D. PFAEFIO, BB. D. WEISMANNO & HAGM AIERO, ac Summe

Reverendo Dn. D. KLEMMIO ; Theologis fupra noftram laudem päücis.

Neque tamen ita fe totum dederat Theologiz. dominz, quin & intemeràáta

fide ancillantis Philofophie, Mathefeos prafertim, amores fe&taretur,

.qui-

bus ex voto potitus alios quoque in earundem fcientiarum amplexus füb-

inde pertraxit, Exantlato A. MDCCXXXVII. confüeto examine Thco-

logico, vicarias easdemque egregias operas praítitir Paítoribus Sach-

fen-

fenheimen(i, L'aichingen(ï; Derdingenfi, Pfeffingenfi, & Frauenzimmerano ;

quibus laboribus tantum abeft, ut obliteraverit ftudia Academica, ut potius

ipüi integrum effet; finita hac temporis intercapedine A. MDCCXL. Dis-

fertationem Theologicam contra Varignonium Geometram Parifienfem, qvi

poffibilitatem transfübftantiationis demonfítrare conatus erat, cgnfcriberc, ac

publice fb umbone Magnifici Domini Cancellarii D. PFAFFII defendere.

. Eádem fere tempeítate fuadebant rationes domeftice Noftro, ut ad Il-

luftrem ac Generofiffimum Dominum Baronem de HILLER, Confiliarium

Regiminis W/irtembergici , & Praefe&um füperiorem tra&us Merklingen-

fis, Ger,.tringam' fefe conferret, ibidemque Informatoris domeílici munus

in fe füfciperet, quo fumma cum laude defun&us fuit.

Ingruit tandem illa vitz periodus , qua Minifterio Ecclefíg ordinario

videbatur admovendus.

Ecclefía Rostenbergenfis primus fuit grex, quem

pafcere debuit; prima paleílra, qua vires fuas docendo & mores religioni

inimicos debellando exíeruit, inde ab A. MD CCXLIII. eo quidem

eventu, ut À. MDCCXLVI, Antiflites. Ecclefi& patrix eum transferen-

dum judicarent, & Freudenftadien(i Diaconig praficiendum.

Junxerar fibi

A. MDCCXLIV, matrimonio fàtis fortunato Virginem LeGiffimam Or-

natiffimamque, CHRISTINAM MAGDALENAM, Viri quondam Pla-

rinum Reverendi Dn. M. DANIELIS EBELII, Paftoris Frauenzimms-

rani flliam., e qua fufcepit duos filios , quorum nonnifi alter fuper(tes,

duasque filiolas, quarum altera tribus abhinc feptimanis e vita deceflit,

Quanta ceteroquin animi intentione fuas ubique partes egerie "Vir vigilan-

tiffimus , quam fecunda paífim folidioris do&trinz femina fparferit, loquun-

tur plures , quibus ab ore ipíius pendere licuit.

Sed nec ftudii Philofo-

phici delicias cupediasque dimifit, quin otium exoptatiffimum in fuo veluti

feceffu na&us, ea in hisce difciplinis excoxit; quz cum orbe quoque

literato videbantur communicanda.

Etenim A. MDCCXLVII. elabo-

ravit Problema de Monadibus, ab Acad. Regia Berol. propofitum , eo-

demque transmifit, füb titulo: Primaria Monadologie Capita, acceffionibus

quibusdam confirmata, & ab objeGionibus fortioribus vindicata.

Eodem

adhuc anno: Methodum tra&tandi infinita in Metaphyficis, ejusdem Acade.

demiz fübjecit judicio.

À

TA

A. MDCCXLVIII. Disquifitionem inítituit, & ppblicavit fhiïof'o-

A. MDCCXLIX.

phicam : De Corporum Organifatorum Generatione.

Diff. concinnavit: de libero hominis arbitrio ex idea fpiritus dedu&q, quz

proxime inferetur Memorabilibus Academiz.

His conatibus excitata mox evigilavit fortuna.

Receptus quippe àn-

no füperiore d. 4. Sept. follemni Diplomate ab Acad. Regia Berol. in nu-

merum Membrorum extraneorum, eousque innotuit Summis etiam in patria

Macenatibus, ut quum trimeftri abhinc B. Prof. BIBERSTEINII , College

Noftri Defideratiffimi, obitu munus aliquod in Facultate Philofophica vacare

coeperit, Sereniffimus atque Potentiffimus Dux nofter , eum, cujus meritis in

Philofophiam recentiorem perftrepuit literatus orbis, Virum Academia deftina-

ret, hancque volüntatem , qux merito fuprema omnibus lex eft, Senatui

Univerfitatis gratiofiffime ngiücatam, ipfius fuüffragiis adimpletam vellet.

Quo fa&o, cum protinus advolárit noviter conftitutus Profeffor, & prae-

miffa d. 14. Aug. publica Difs. de Materialifmo , a Clementiffimo Nutritio

in munere collato confirmatus fuerit, nihil jam fuüpereft, quam ut habito

fermone Inaugurali, quem quidem inítituet: de Philofophia JE(aü Chriíti,

mupus ipfum capeffat.

Fiet hoc d. VIL. Sept. connata oratori eloquentia, quz omnes lite-

rarum fautores absque ulla a nobis füfpenfa hedera hor. IX. antemerid.

in Aulam Theologorum Novam congregabit.

P. P. Tubinge d. VI. Sept.

MDCCL.

TVBINGAE

LITTERIS ERHARDTIANIS.

x*

]150: T7

LP

'roajg,mm& 4/)'f/ffa)£rwrw.nï— Dm, god,'**?'?"w :7

pE

g

d

RECIOR .

Euroskala Offset

VNIVERSITAI

W

TVBINGENSIS

VierFarbSelector Standard *

Ro

"

L.

S.

ä

d

ä

E

u3

fs

D

3

TURIEH,

A

,

ä

2

ä

C

3 T

5

14

'Wk

um novi Profefforis, Academiz huic, Sere

ä

rk () KN"»; ï"

SS

i

,Wg', SU

cipis nutu, nec refragante Senatu Acadei

q

Y w

E

d

13

E

PA

SSS

2

ä

;,-

,J -

primitias Profefforias denunciare aggrei

o

l!

»

opus effe exiftimamus, prolixo orationis a*

12

[)

(

J

nobis ad princeps inítitutum parare, cum

alia in hoc Viro, quem paginis hisce fiffemus, obvia, qua

3n|

prolufionem nec neceffariam reddant nec commodam.

Agedi-

10

mur, pro more coníüeto, vitz laudabiliter hadtenus pera&z p|

tiones, modeítiffime quidem a Viro; ab omni alias fuco & ca

namentis remotiffino, in chartam conjedas, atque nobiscun

-'c:

catas.

Natus eft Vir Plurimum Reverendus atque .Excellentiffim|

GODOFREDVS PLOVCQVET, D

usque Freudenftadienfis & Membrum Regizx Scientiarum & Liti

demiz Berolinenfís, jam vero Logices ac Metaphyfices in Alm|

na Prof. Publ. Ordinarius, natus, inquam, efít Stuttgardie A

ä

d. 2j. Aug. Patre, Viro prudenti ac honefto, GOD OFREDQ

QVET, Cive Stuttgardiano, & Caupone uvz figno hofpitiu

3

1

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

x