LXV6a_fol_168

RECTOR UNIVERSLI'JS.'ATIS TUBINGENSIS

LC zen

o

2

Itam hominis Chriftiani IMITATIONEM IMAGINEM

QUE MORTIS, & ipfam Mortem SCHOLAM CHRISTIANISM I fci-

(ó

:'

E.

N m

N

A

*

AA

À

te admodum dixit Mediolanenfium quondam ob cloquentiam celeberrimus morumque gravitate infignis Epifcopus, Arh-

Q

A

N

AA

z

A

)

brofius, in eximio de Bo»o Morzis libello. Videntur autem fane pii veteres Scholam quafi mortis frequentaffe , & a morte

t

Z

ZA

9

iE

z

tanquam Preceptore vivendi modum didiciffe, mortifque fübfecuti veftigia invita VIVAM quai MORTEM exprefliffe, alio

Z

A

«j

A )

fcilicet fenfu, quam quo alias antiquitás quoque vitam male tranfadam viteque nomine indignam VIVAM MORTEM

z

m

V

Z A

AW

j

D

(

V 49

7

vocare folebat. . Quemadmodum enim mors vinculum, quo anima cum corpore quafi conftringitur, folvit : ita pii vincula

o

z*

AA

"

N

2

£3

E

peccatorum , quibus anima in hac mortali vita ligatur, fortiter dirumpunt, ut ab iis liberi furfum evolarc queant. Imo; fi-

d

ä'k

EE

cut mors piorum janua quafi eft vitz : — ita mors affidue cogitata pios ad vitam fpiritualem refufcitat , & ad pietatem quafi

o

Ü

7^ manu ducit, ut non fibi, fcd illi vivant, qui pro ipfis mortuus eft, Domino noftro Jefu Chrifto. Et talis fane effe omnino

d

cb£ vita n fol

um hominis cujuívis Chriftiani- fed & precipuce Viri Iheologi. Quapropter & Vir Summe Reverendus, Ampliffimus atque

Excellentiffinus, D N. IO. CHRISTOPHORUS PFAFFIU S, SS. Theol. Do&or , ejuídemque Profeffor Publ.in hac Academia ordinarius

longe celeberrimus, Ecclefie Decanus digniffimus & illuftris Stipendii Theologici Superatténdens graviffimus, meritiffimus , per omnem vitam

id unice egit, ut in vita fuüa vivam quafi mortem hoc modo exprimeret & bonam vi

bonz mortis regiam viam ítatueret , nec magis de hac

vita mortali , quam morte , quz ad meliorem vitam ducit, mortis femper memor, n

bea unquamabhorrens, folicitus effet, Huic tanto Vi-

ro dum füpremum nunc officium perfolvendum eft, id in votisunice habemus, ut, quanta funeris indicendi neceffitas nobis imponitur, tanta quo-

In-

que facultas fuppetat mitigandi doloris, quem fuperftites, nihil antehac minus, quam fübitam hanc jaduram fperantes, merito conceperunt.

terim vero nihil jam reftat, nifi ut confervemus memoriam atque merita Viri meritiffimi, cui nafcendi initium fuic Pfullinge in hoc Ducatu A.

cloboLI. D. XXIIX. Maji,ubi Vir Maxime Reverendus atque Digniffimus , DN. IO. GUILIELMUS PFAFFIUS, Ecclefiz illius cunc Paftor, po-

ftea vero etiam Paftor & Superintendens Goeppingenfis, ex matrona egregia, DN. ANNA CATHARINA, cognomento paterno EISLIN-

GERIA,

que Summe Reverendo Viro DN. IOANNI ZELLERO, Abbat Mulifontano ac Superintendenti Generali nec non in

Deledu Ordinum Provincialium majori Aífeffori poftremum nüpferat, ex voto fufcepic.

Hi Parentes erecto ad meliora omnia filii animo religio-

nis ac honeftatisomnis femina fedulo tradiderunt ac effecerumt etiam, ut pro ca, qua pollebat, ingenii (ingulari felicitate, omni ardore ad ingenuas

In Scholis igitur Coenobiifque Hirfaugienfi & Bebenhu-

difciplinas contenderet & fingularem de fe Przceptorum opinionem füis conatibus faceret.

fano rite prasparatus inStipendio dein Theologico, quum academica luce digniffimus habitus effet, varia indolis eximiz ac diligentiz rarioris fpe-

cimina edidit, itauc A. clolbcLX XIlI. quum fummos in Philofophia honores capefleret, fecundum inter füos locum obtineret. & poftea quoque in

Repetentium Collegium cooptaretur. Publicas eo tempore difputationes tres defendit; unam quidem contra Atheos , Prafide B. D. Wagnero, Uni-

verfitatis Cancellario , alteram fuo marte elaboratam fub moderamine B. D. Ofiandri, pariter Cancellarii, cui titulus Theologiz Paulinz prafixus

eft , tertiam denique, quz Inauguralis fecunda fuit B. D. Mülleri, ejufdem poftea Cancellarii, tunc vero Ecclefie noftratis ad D. Georg. Paftoris, de

Invocatione Sanctorum. A.clolocLXXXIII. Ecclefiz Uracenfi Diaconus datuseft, & poft biennium A. clbIcLXXXV. ad Ecclefiam Stuttgardia-

nam, in qua vicarias quoque antehac operas prefítiterat, revocatus, ibidem ad annum ufque cIolocXCVIL fübítitit: atque indcfefli in facro mini-

Dehinc A.cIolocX CVII. medio effectum eít, ut, poftquam multis mericis dignum fe prz-

flerio (tudii dexteritatifque fingularis laudem reporctavit.

buiffet, inde devocatus Sereniflimi Principis noftri clementiffimo nutu & Senatus Academici voluntate non tantum Extraordinarius Thcologiz fed &

Philofophiz Primzac Rationalis Profeffor Ordinarius crearetur, & in hac Academia atque Ecclefiaea iniret munera, qua tot meritis huc ufque ornavit,

difcipulis ac auditoribus varii ordinis in laudes ejusconfpirantibus. "Tum vero porro A. cI2lcXCIX. füb finemillainter nos Profeffio Theologica,

quz olim conjun&um habet. Concionatoris Vefpertini munus cum Superintendentis in Illu(triStipendio Theologico dignitate, illi concredita fuit

eodemque anno DoGoris etiam Theologi honores collati funt.

Non multo poftautem, & anno quidem clIoloccV. Ordinaria Profeffio cum Paftoris

Ecclefie fundione illi demandata eft. Mox etiam A.cloloccVIL fecundumin Ordine Venerandorum Theologorum locum na&us &Ecclefiz Decanus &

IlluftrisStipendii Theologici Superattendens fa&us eft, eoque triplici munere dextre fideliterque, ad ufque beatum ex hac vita exceffum perfunátus

p

fuüit, Ceterum & in Academia Decanatum Ordinis fui gcffi-£cpiffimé fummumque Academic magiítrarum adminiftrravit ter &Supremi Deputati

nomine femel rem Academiz ceconomicam prudenter foliciccque curavit.

Erat autem (ane Vir beatus expertz dexteritatis,fidei ac conítantiz;ita qui-

dem, utquum vix corporis animique vires amplius füfficerent aut oneri ferendo pareseífent, fermones camen facros ad populum habere non negle-

xerit Auditorum in Ecclefia non minus,quam Academia magna femper copia fuit, & inhac quidem, cum inSacris , cum Philofophicis Studiis pleri-

que per Wirtembergiam noftram communem Ipfum Praceptorem honorifice appellant ac venerantur. Quos autem jam voce ac ore non amplius po-

teít,eos eruditionis fuz monumentis ac libris:ob integritatem doctrinz verborumque preterealumen Lutheranorum quorumvis calculo dignis, poft

fata porro inftituet. — /Eratem certe ferent accuratiffima,quaz pofteritari elucubravit, fcripta & Differtationes Academicz, inter quas eminenc illz, qu

in Matthzum Evangeliftam fcripte editeque funt; quanquam poftremam ob fubnatum ac invalefcentem morbum publico confli&ui fubmittere non va-

luic.

Exftant przterea annotationes in Synopfin infignisquondam Theologi Tubingenfis, Theodori Thummii : tum Sylloge Controverfiarum denuo

tritiorum, nec non Dogmata Proteftantium ex Jure Canonico depromta, cum Supplementis ad Dorfchzi, Theologi olim Argentoratenfis atque Rofto-

chienfis poftea celeberrimi Commentariumin Epiftolam ad Ebrzos. Tandem vero, quod dolendum, operi egregio, in quo Pontificios e TomisCon-

ciliorumantiquorum confütaturus erat , immortuus eft & infcriniis quoque adhuc latet Commentarius manufcriptus in Propheticos Veteris Novique

Teftamenti Libros, magnacum eruditione , judicio atque perfpicuitate conícriprus.

Inter hzcautem, ut his pariter ac rei domefticz cnris tanto ma-

is. par effet, matrimonii pieac provide ineundi confiliumcepit, & Virginem tunctemporis virtuteaccultu infignem, mocftiffimam nunc Viduam, DN.

ANNAM MARIAM, c domo Summe Reverendi Viri, B. MATTHAEI AULBERI, Confiliarii Wirtembergici,& Abbatis Murrhardenfis, atque in De-

le&u Ordinum Provincialium majori Affefforis graviffimi, in fuam duxit A. clolocX XCIV. D. IX. Septembris ; ex eaque fufcepit liberos feptem : e

quibus tres Parentem optimum jamanteceffere adíüperos, atque dubio procul in beati pariter Patris amplexum nunc ruunt. Filia vero natu maxima,

DN. ANNA MARIA, omnibus ornamentis faemineis preftantiffima foemina, Viro Nobiliffimo, Confíultiffimo atque Excellentiffimo, DN. IOANNI

GRAVIO, Sereniffimi Wirtembergie Ducis Confiliario ac Summi apud nos Dicafterii Aífeflori meritiffimo nupta, jam A. cloloccX.

deceífit, ex

uá & unica neptis MARIA REGINA füpereft, Filius unicus, Vir SummeReverendus, Ampliffimus, atque Excellentiffimus, DN.

CHRISTOPHORUS MATTH/EUS PFAFFIUS, SS. Theol. Dodtor ac Profeffor Publicus Ordinarius longe celeberrimus, multis maximifque in

rem Sacram atqueLiterariam meritis nonin hac folum Academia, fed & toto literato Orbe inclarefcit. Relique filie tres funt : etiamnum

fuperftites DN. IOANNA , 'aj|Viro Pl. Reverendo atque Excellentiffino, DN. IOANNE CHRISTIANO KLEMMIO, Philofophiz Profeffore

Extraordinario , in thorum aícita : DN. CHRISIINA ELISABETHA,

Viro Nobiliffimo atque Coníültiffimo, DN. IO. THEODOSIO

WOLFFIO, J. U.Lic. & Summi Provocationum Tribunalis heic Tubingz Advocato , matrimonio junQta, ex quá & neptem nuper vidit : & DN.

JULIANA DOROTHEA, Virgo fexusfui dotibus acornamentis condecoratiffima. —Ceterum valetudine peromnemfere vitam integra firmaque u(us

eftB. Vir: Superioreautem anno in febrim incidit, que,quum fzpius & quinguies quidem recurriffet, vires ejus valde fregit atque imminuit, & prz-

cipue, ex quo nuper admodum gtave animi deliquium acceffit, continuaque ficri febris coepit;fortiffima quevis medicamenta elufit./ Neque tamen

ideorationis integrz ufus animique prefentia, &, quod potiffimum, pietas Eum deftituit. Quin converíusad Deum divinifque myfteriis expiatus &

folatii ac fidei plenusymagno animo (uis ultimum dixit vale,ex ampliffimo voto illis fecundiffima quzvis adprecatus & ad beatum ex hac mortalitate exi-

cum fe comparavit, qui tandem nuperioreVI die hujus menfisFebruarii,(ine quidem ullo grayi dolore fecutus eft,quum hora X1. antemeridianaServatori

fuo animam,jam antea ip(i confecratam pie placideque reddidir eamgue in ceelum efflavic.Intelligitis veró jam,Academici ;jaduram,quamEcclefia , Se-

natus &Schola noftra illu(tre maximéStipendium & CathedraTheologica,imó tota EcclefiaEvangelica facit Viri praftantiffimi planequeinfignis.Sicícho-

la noftra pauciffimorum annorum fpatio FROMMANNUM, KLEMMIUM &HOCHSTETTERUM perdit,fic exulcerato hoc tempore, quod agimus,

ex Theologis praftantiffimis iisque vicinis BARTHIUS Argentoratenfis & MAJUS Gieffenfis deceffere, quos jam & in Eberhardiná noftrá PFAFFIUS fe-

quitur. Mifereatur veró Deus Ecclefiz fuz & eos nobisfervet füfcitetque Viros, in quibus fpiritus & orthodoxia & pietas tantorum Virorum ftrenue re-

vivifcat & plenis velis fe exerat. — Veftrum autem nunceft, CIVES, utad funus, poft meridiem horall. folenniter deducendum atque humandum, fre-

quentes conveniatis, &,quali Vosloco celeberrimi Theologimerita preclarasque ipfius neceffitudines habeatis, infigniac publico argumento teftemini,

PP. Sub Sigillo Re&or. D.1X. Februar. A. cIcloccXX.

TUBING.ZE, Literis Josg?H1 S16 MumDi.

-

n

z

E

.

EL

d

x

a*

d

Tiv

N,

&f

.w,

e

Ww

$

W

]

T

-

j

*

swmx

/»

RECTOR UNIVERSLI'EATIS TUBINGENSIS

A

L o

- o

OR m

2

Itam hominisChriftiani IMITATIONEM IMAGINEM

QUE MORTIS, & ipfam Mortem SCHOLAM CHRISTIANISM I fci-

E

H

-

£

te admodum dixit Mediolanenfium quondam ob eloquentiam celeberrimus morumque gravitate infignis Epifcopus, Arh-

G

—

£

1]

t

///4

(

AA

2

Z

z

brofis, in eximio de Bozo Mortis libello. Videntur autem fane pii veteres Scholam quafi mortis frequentaffe , & a morte

o

m

d Q2

L

tanquam Preceptore vivendi modum didiciffe, mortifque fübfecuti veftigia invita VIVAM quai MORTEM expreffiff: , alio

2 20)

(o/

fcilicet fenfu, quam quo alias antiquitás quoque vitam male tranfadam viteque nomine indignam VIVAM MORTEM

p

2

s

"

ZA

--

vocare folebat.

uemadmodum enim mors vinculum, quo anima cum corpore quafi conftringitur, folvit : ita pii vincula

p

N

£3

:

-

d

À

Z

Z

| pecca

torum, quibus anima in hac mortali vita ligatur, fortiter dirumpunt, ut ab iis liberi furfum evolare queant. Imo, fi-

e

[

2

*

j cut mors piorum janua quafi eft vitz :

ita mors affidue cogitata pios ad vitam fpiritualem refufcitat , & ad pictatem quafi

A Lzpei

ab

7^ manu ducit, ut non fibi, íed illi vivant, qui pro ipfis mortuus eft, Domino noftro Jefu Chrifto. Et talis fane effe omnino

cicb

äf vita nön fol

um hominis cujufvis Chri(tiani- fed & praecipue Viri Theologi. Quapropter & Vir Summe Reverendus, Ampliffimus atque

Excellentiffimus, D N. IO. CHRISTOPHORUS PFAFFIUS, SS. Theol. Do&or , ejuídemque Profeffor Publ.in hac Academia ordinarius

longe celeberrimus, Ecclefie Decanus digniffimus & illuftris Stipendii Theologici Superatténdens graviffimus, meritiffimus , per omnem vitam

id unice egit, ut in vita fua vivam quafi mortem hoc modo exprimeret & bonam vit

P.

bonz mortis regiam viam ftatueret , nec magis de hac

vita mortali , quam morte , quz ad meliorem vitam ducit, mortis femper memor, n

[v

b ea unquam abhorrens , folicitus effet, Huic tanto Vi-

ro dum fupremum nunc officium perfolvendum eft, id in votis unice habemus, ut, quanta funeris indicendi neceífitas nobis imponitur, tanta quo-

que £acultas fuppetat mitigandi doloris, quem fuperftites, nihil antehac minus, quam fübitam hanc ja&uram fperantes, merito conceperunt. In-

terim vero nihil jam reftat, nifi ut confervemus memoriam atque merita Viri meritiffimi, cui nafcendi initium fuit Pfulliage in hoc Ducatu A.

clolooLl. D. XXIIX. Maji,ubi Vir Maxime Reverendus atque Digniffimus , DN. IO. GUILIELMUS PFAFEIUS, Ecclefiz illius tunc Paftor, po-

ftea vero etiam Paflor & Superintendens Geppingenfis, ex matrona egregia, DN. ANNA CATHARINA, cognomento paterno EISLIN-

GERIA, que Summe Reverendo Viro DN. IOANNI ZELLERO, Abbatri Mulifontano ac Superintendenti Gcngggh' nec n'qn.in

Dele&u Ordinum Provincialium majori Affeffori poftremum nüpferat, ex voto fufcepic.

Hi Parentes erecto ad meliora (*

nis ac honeftatisomnis femina fedulo tradiderunt ac effecerunt etiam, ut pro ea, qua pollebat, ingenii ingulari felicitate,

"

difciplinas contenderet. & fingularem de fe Przceptorum opinionem füis conatibus faceret.

In Scholis igitur Coenobiifque

fano rite pra»paratus inStipendio dein Theologico, quum academica luce digniffimus habitus effet, varia indolis eximiz —

cimina edidit, itaut A. clolooLXXIII. quum fümmos in Philofophia honores capefferet, fecundum inter füos locum obtii

--

Repetentium Collegium cooptaretur. Publicas eo tempore difputationes tres defendit unam quidem contra Atheos , Pra|-

verfitatis Cancellario , alteram fuo marte elaboratam fub moderamine B. D. Ofiandri, pariter Cancellarii, cui titulus Thi

eft , tertiam denique , quz Inauguralis fecunda fuit B: D. Mülleri, ejufdem poftea Cancellarii, tanc vero Ecclefiz noftratis «.-

l-

X

Invocatione San&orum. A.clolocLXXXIII. Ecclefiz Uracenfi Diaconus datuseft, & poft biennium A. clbbcLXXXV.

nam, in qua vicarias quoque antehac operas prafítiterat, revocatus, ibidem ad annum ufque cIolocXCVIL fubítitit atqux

flerio ftudii dexteritatifque fingularis laudem reportavit.

Dehinc A.cIolocX CVII. medio effectum eft, ut, poftquam muli

buiffet, inde devocatus Sereniffimi Principis noftri clementiffimo nutu & Senatus Academici voluntate non tantum Extraor

Philofophiz Primzac Rationalis Profeffor Ordinarius crearetur, & in hac Academia atque Ecclefiaea iniret munera, que tot |-

9

difcipulis ac auditoribus varii ordinis in laudes ejus confpirantibus. "Tum vero porro A. cIolocXCIX. fub finemillainter :

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

quz olim conjun&um habet Concionatoris Vefpertini munus cum Superintendentis in IlluftriStipendio Theologico digr-

Non multo poftautem, & anno quidem cIoloccV. Ordina

eodemque anno DoGtoris etiam Theologi honores collati funt.

Ecélefi fun&ione illi demandata eft. Mox etiam A.clIoloccVIL. fecundumin Ordine Venerandorum Theologorum locum nz-

d

IlluftrisStipendii Theologici Superattendens fa&us eft, eoque ttiplici munere dextre fideliterque, ad ufque beatum ex hac

fuit, Ceterum & in Academia Decanatum Ordinis fui gcfficfpiffimé fummumque Academice magiftrarum adminiftravit—

nomine femel rem Academiz ceconomicam prudenter folicitequc curavit.

Eratautem fane Vir beatus expertz dexteritatis,

dem, utquum vix corporis animique vires amplius füfficerent aut oneri ferendo pareseílent, fermones tamen facros ad pcs

xerit Auditorum in Ecclefia non minus,quam Academia magna femper copiafuit, & inhac quidem, cum inSacris , tum E

ï?

que per Wirtembergiam noftram communem Ipfum Przceptorem honorifice appellant ac venerantur. Quos autem jam vo| -

*

* -.

EHHHHHH

teft,eos eruditionis fuz monumentis ac libris: ob integritatem doctrinz verborumque preterealumen Lutheranorum quori

ä

fata porro inftituet.

ZEtatem certe fereüt accuratiffima,quz poflteritari elucubravit, fcripta & Differtationes Academicz, in

iun

:—ä

in Mattheum Evangeliftam fcripte editeque funt3 quanquam poftremam ob fubnatum ac invaleícentem morbum publico cor -

luit.

Exftant przterea annotationes in Synopfin infignis quondam Theologi Tubingenfis, Theodori Thummii : tum Sylloge

14

tritiorum, necnon Dogmara Proteftantium ex Jure Canonico depromta, cum Supplementis ad Doríchei, Theologi olim Arg.-

chienfis poftea celeberrimi Commentariumin Epiftolam ad Ebrzos. Tandem vero, quod dolendum, operi egregio, in quc

ciliorumantiquorum confutaturus erat , immortuus eft, & in fcriniis quoque adhuc latec Commentarius manufcriptus in Pro|—

TeftamentiLibros, magnacum eruditione , judicio atque perfpicuitate conífcriprus.

Inter hzcautem, ut his pariter ac rei(

gis par effet, matrimonii pieac provide ineundi confiliumcepit, & Virginem tunctemporis virtuteaccultu infignem, mocftif *

L

12

ANNAM MARIAM, c domo Summe Reverendi Viri, B. MATTHAEI AULBERI, Conífiliarii Wirtembergici,& Abbatis Mu

lectu Ordinum Provincialium majori Affefforis graviffimi, in fuam duxit A. cIolocXXCIV. D. 1X. Septembris; ex eaque fi-

d

quibus tres Parentem optimum jamanteceffere adíuperos, atque dubio procul in beati pariter Patris amplexum nunc ruunt.

K

11

DN. ANNA MARIA, omnibus ornamentis faemineis przftantiffima foemina, Viro Nobiliffimo, Coníultiffimo atqueExcel -

GRAVIO, Sereniffimi Wirtembergiz Ducis Confiliario ac Summi apud nos Dicafterii Affeffori meritiffimo nu

deceffit, ex

uá & unica neptis MARIA REGINA fupereft, Filius unicus, Vir SummeReverendus, Ampliffimus, atqu:

J

10

CHRISTOPHORUS MATTH/EUS PFAFFIUS, SS. Theol. Do&or ac Profeffor Publicus Ordinarius longe celeberrimu -

rem Sacram atqueLiterariam meritis nonin hac folum Academia, fed & toto literato Orbe inclarefcit. Relique filiz

I

fuperftites DN. IOANNA , aj Viro Pl. Reverendo atque Excellentiffimo, DN. IOANNE CHRISTIANO KLEMMIO,|-

Extraordinario , in thorum afcita : DN. CHRISTINA ELISABETHA, Viro Nobiliffimo atque Confüulriffimo, DN|

WOLFFIO, J. U.Lic. & Summi Provocationum Tribunalis heic Tubinge Advocato , matrimonio juncta, ex quà & ncPtglf

H

JULIANA DOROTHEA, Virgo fexus fui dotibus acornamentis condecoratiffima. Ceterum valetudine peromnemfere vit

eftB. Vir: Superioreautem anno in febrim incidit, qua,quum fzpius & quinguies quidem recurriffet, vires ejus valde freg.-

cipue, ex quo nuper admodum grave animi deliquium acceffic, continuaque ficri febris coepit;fortiffima quevis medicamen

G

ideorationis integre ufus animique prefentia, &, quod potiffimum, pietas Eum deflituit. Quin converfusad Deum divini -

folatii ac fidei plenusymagno animo fuis ultimum dixit vale,ex ampliffimo voto illis fecundiffima quzvis adprecatus & ad beanu .

F

cum fe comparavit, qui tandem nuperiorcVI, die hujus menfisFebruarii,fine quidem ullo gravi dolorefecutus eft,quum hora X]

fuo animam,jam antea ipíi coníecratam pie placideque reddidit eamgue in ceelum efflavit.Intelligitis veró jam,Academici ,ja& -

natus &Schola noftra ,illu(tre maximeStipendium & CathedraTheologicajimó tota EcclefiaEvangelica facit Viri praftantiffimi

la noftra pauciffimorum annorum fpatio FROMMANNUM, KLEMMHIM & HOCHSTETTERUM petdit,fic exulcerato hd-

E

": N NN:

ex Theologis prztantiffimis iisque vicinis BARTHIUS Argentoratenfis & MAJUS Gieffenfis deceffere, quos jam & in Eberhar

quitur. Mifereatur veró Deus Ecclefiz fuz & eos nobisfervet fufcitetque Viros,in quibus fpiritus & orthodoxia & pietas tantq^ |

D

vivifcat & plenis velis fe exerat. — Veftrum autem nunc eft, CIVES, utad funus, poft meridiem horall. folenniter deducendu|

quentes conveniatis, &zquali Vosloco celeberrimi Theologimerita preclarasque ipfius neceffitudines habeatis, infigniac pubi-

PP. Sub Sigillo Re&or. D.IX. Februar. A. cIcloccX X.

Wausaukl

C

TUBINGAE, Literis IOSEPHI S1G MUNDI.

E

2

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1