LXV6a_fol_163

: PRORECIOR

z

IN

ALMA EBERHAR-

DINA

L.

/

TM

MáGcSS

d -

C

Tane ergo motus ille terrz , infolentius alias apud nos pot-

N

SINY

SX

N

z

2

tentum , qui haudita multos ante dies hofce , fole jam-

x&m J

».

I*'d

M

jam illuceícere cocptante , vehementi admodum fuccuffu ,

,

-

NS

cüm plerasque omnes urbis noflratis edes , ediumque

]

D

h

parietes , tüm trepida ancipiti metu civitatis univerfz cor-

,

,

A

"Á

i

pora , contremifcentemque corporum & compagem &

medullam, femelatque iterum arietavit , majorem multo

æ,ï

::

)

d

z

Pw

ä/

animorum nofítrorum tremorem atque perquam oppido

N

$^

Dd

s

N

W

triftiffimam dejeCtionem portendare proh ! debuit ? Rem

( m

certe ipfiffimam dixit, atque nobis, quz calamitatem no-

j

A

ANN

XN

.flrain prafentem adprimé exprimant , concepta przivit

"verba follertiffimus idemque naturze confultiffimus vir,

|

|

PLINIUS , »ec fimplex , inquiens , smalum, aut in ipfo tamtum motu periculum e$í ; Sed

par aut. majus oftentum. Hiftor. Natur. L.II. C-.LXXXIV. f. m. 94. — Ubi exemplo , quod

pofuerat , firmaturus adjicit

N umquam.nrbs'Rama tremtit y ut non fututi eventus alicu-

us id prenuntium e[fet. Addatur, ut recentiores naturalis fcientie magiítros jam taceamus,

PHILIPPUS BEROALDUS in opufculis f. m. 15 1.

Funeftiffimus certe eventus eft , cu-

jus infelicifimum prenuntium nobis nuperrimus ifte urbis noftrz cremor exítitit! Par , aut

major motu, metus continuó quidem inceffit omnes ; fed longe maxumus jam atque incre-

Nihil videlicet dubi-

dibilis plane ex eventu motus eft animorum in univerfum omnium.

tamus , quin terrificum péliego iftud non , nifi perraró , noftras quatiens terras , tum jam

o

fignificaverit , fore , ut propedieminfi

[e]

ne Univerfitatis noftr columen , ingensque fulcrum,

quod ab aliquo inde tempore ex violentiffimis adverfz valetudinis infultibus , infelici omine,

fatifcere atque nutare occocpit , non jam concutiatur vehementiffime, fed extremo funefti(fi-

mz mortis impetu fubvertatur penitus , disjiciaturque.

Id quod fati, omnibus profedo

acerbiffime lugendi, vis inexorabilis abunde proh ! complevit zs4iz« rertiss ; dum magni

nominis virum , eumdemque fummis parem , infimis tamen communem , rebus exe-

.

mit noflris : in quo preclarum W'urtembergia ornamentum

?

infigne aulà noftra deli-

cium , felicemque in difficillimarum rerum procuratione aCtorem auctoremque ; fingulare

facra & litteraria res omnis prefidium 5 fplendidiffimum Eberhardina dulciffima lumen ; ve-

nerabile gens, aliquot ab feculis quaquaverfum celebratiffima, decusatque caput ; fidiffimu

denique omnes , iniqua cumprimis fortuna preffi , afylum oraculumque defiderant. — Intel-

ligitis, O ANoffri , 1 vel maxume nomen adjiceremus hifce nullum , di&ctum nos cupere

Faürum , dignimtibm erinde.ac meritis. Iluffrrem , Magmfcum atque. Excellentiffimum

DN. JOHANNEM OSIANDRUM, $. R. /4. Suecice ac Polonica 4 confilits ecclefiaflicis ,

e

Sereniffimi Wurtembereie Ducis confiliarium Statusintimum ,. Senatus. ecclefiaflici patvii Di-

vellorem , ordinum Provincialium in concilio fele&liori Adfefforem principem ,| Canobii Hir-

faugienfis "Ablatem & Academia Tubingenfis Vifitatorem , dum viveret , Splendidilfimum.

Cujus obitus uti tertio abhinc die omnium merito animos fingulari prorfus ratione pertur-

bavit: ita nos quoquetanto opere adfecit , ut, dum ultimum , idemque illetabile omnino,

haece tabula officium f2 Piro preftandum , ac exfequie non tantum indicendz, fed

meritorum quoque magnitudo predicanda , laudesque //iz; fingulari promptifTimi ingenii

rplexa,

vi, luculentilimaque orationis elaþoratioris copia canendz effent , mens zgritudine pe

acutis-

Agpoesetsis d

acutiffimoque. dolore undique oppreffa , vix ae ne vix minuti ac proletarii narratoris menfu-

ram implere nos finat.

Ea igitur heic tantum bréviter perfequemur , qua Z4agzificis Vir

.

Ipfe , qua fuit modeftia, fimplíci flilo per füumma tantum capita fignari jufft

?

feliciori-

bus tamen latioribusque ingeniis ampliffimam fufficere aliquando materiam queunt , ut

memoria Ziri illuffris zeterna preftetur atque immortalis.

Incunabula vero , primamque

mentis incudem , morum officinam , virtutum ,. eruditionis & egregiorum facinorum , me-

ritorumque palzítran? precipuam ZVofler habuit Szaviffimam Fberbardinam noffram , que

uti Eu edidit , aluit, formavit , decoravit: ita p// , unacum omni civitate noflrra Tubin-

genfi, ob íervatas auctasque res fuas debet gratias , habebitque venerabunda immortales.

Suftulit Ipf4» , divino munere , ex orzatffima femina ,. Dn. ANN.A M AGDALENA

SCHUPPERIA , A.MDCLVIT. die XXII. Aprilis , Vir fupra laudes noffras po[ftus , idemque

Oþdndrina gentis ( qua inde ab repugatis facris continua ferie , uti alibi probatum dedimus,

Ducatui noflro pracones verbi divini & defenfores (trenuos , hosque inter fummos Viros,

immo & celeberrimo Archi-Epifcopo Cantuarienfi , Craszzero , uxorem dedit , atque inter

varias variorum fatorum viciífitudines per aliquot fecula benigniorem femper favorem & provi-

dentiam Numinis experta eft ? decus plane eximium , Du. O. ADAMUS OSIANDER ,

Santlioris difciplina olim in Scbola noflra interpres excellentiffimus ,^ Cancellarius item veve-

rendiffimus & Prepo[itus ecclefie noflfratis digniffimus.

Qui pientiffimus Parens ,. uti fuaviffi-

mum fliolum fuum , facris chriftianis follemni ritu continuo initiatum , conceptis hifce

verbis, JOHANNIS nomini , in liberorum fuorum indice þræter morem zzajufculas lit-

.

teris exarato , adícriptis Deo enixiffimé commendavit

.

Da Deui ,. ut fub Tuo favere &

ratia adolefcat , gratus Tibi & bominibus ! ita nihil fecit reliqui , quo in futuros ufus te-

nellus imbui animus atque vis fanguinis , à majoribus haufla, & in venis ac medullis in-

clufa glifcensque , accendi augerique potuit.

Brevi igitur , Numine clementer adfpirante,

ita & pueritiam litterarum meliorum elementis , & adolefcentiam artibus elegantioribus ex-

ercuit Nofler , ut, B. Parente Retlore , Academie Albo , vix quatmor atque decem natus

4nues infereretur , atque deinceps quoque non folum , quantum vigor animi ab ortu du-

&us excelío poffit, maturo , eoque cumulatiffimo feliciffimz dili

o

D

entiz fructu comproba-

tet ; fed etiam ingentem apud fummos Viros exiftumationem , aliumque ex alio honorem

inter publicos plaufus confequeretur. Ita, poftquam follemnibus , iisque jam Latinis , jam

Grzcis , jam Hebraicis , jam Chaldaicis , jam Syriacis , jàm Arabicis eratzozibzs quum (in-

gularem linguarum peritiam , tüm magnam oris facundiam : nec non frequentibus Dzfpz-

tationibus , de graviffimis éx omni Philofophia & Theologia ( cui celeberrimorum Majorum

exemplo ex inítituto operari decrevit, ac mentem induftriamque confecravit fuam ) argu-

mentis, in publicis conflictibus fagacis promptique ingenii vim luculentiffime omnibus pro-

baffet ; A. MDCLXXVI. jam ab Sapientum Ordine Zagif/ri , quam vocant , dignitas pf

collata ; à. Magiftratu vero oppidano A. MDCLXXXT. ecclefiafte Xenodochiani fparta ul-

tro oblata fuit.

Quem ultimum quidém honorem ideo maxume declinavit , quod partas

jam animi dotes litcerariis quoque itineribus augere atque prudenti Virorum füb alio fole flo-

rentium ufu perficere ante conílituiffet , quàm perpetuo adligaretur officio.

Quo confilio

etiam eodem Anno in celeberrimam Z4lrorfraam ad Saubertum ,. Reinbardum , Hammerum,

Wagenfeilium : poflea Hamburgum , falutatis in itinere , Heidelbergz FaPritio, Francofurti

magHo Spenero , Gieffze 7Mislero , Hannehenio , Menzero , Clodio , Marburgi Panlío aliis -

que , excurrit ad decantatum illud orientalis litteraturz oraculum , Edzardz.

Vix ali-

quamdiu in celeberrimi hujusce Viri Collegio Rabbinico & convi&tu hafit ,, quum à do-

&iffimis Viris , Lasghanfo , Haccio , Millero , Petkumio, Reifero ,. Lazio , atque aliis

impenfe amatus , ac tandem ab Hambur

o

o

enfibus , raram Ejus in dicendo felicitatem maxume

mirantibus , ad ampliffimum munus paftoris in D. N;colai fano obeundum fru(lra invita-

tus , forte fortuna per Domizum de Criflel primario Suecig Senatori , — Herrico L. B. de

Horn , univerfo Bremenfi Ducatui tum prafe&o , innotefceret ; aptusque judicaretur,

quem maxumz fpeiFilii , Bezgt Horgii , moribus & (tudiis per vertens quadriennium,

Ante

fub lautiffimis conditionibus ampliffimorumque munerum oblatione , praficeret.

vero , quàm graviffimo ifto defungeretur officio Noffer , Ele&lorem Brandenburgicum, Da-

nieque Regem in Holfatia vidit, invifitque poftea Kilonii ad lVafmnthzfm, Opitium , Stehe-

nium , Kortboldum , Roftochii ad Parenium ,. Scbomerum ,. Copabum , Bacmeifterum,

Amflium , Gultrovii ad Siricium , Lubecz ad Ezgelbagenium , atque ita , fumma ubique

exceptus humanitate, rediit , unde exierat, Sradam.

Indé cum z/uflri Hornio fuo in

noflram folvit Academiam , annoque heic exa&o integro , A. MDCLXXXIII. przcipua

Helvetia & inferioris Alfatie loca luftravit, donec Gezeva; ubi plufculos confederat men-

fes, Kornio, Turretino, AMeflerfakw0, Trouchinoque familiariffime ufus , Parifios, ad ma-

trem compendiumque omnium elegantiarum , contendit.

Ubi quidem tam /p/ licuit effe

, felici,

resstaeanqe s

felici, ut Suecici Legati, Lilienrothii, favore , duobus, quoseo inloco egit , annis non tantum ad

perfonas Regias, zdificia, arces , delicias ac follemnia aule omnia ; fed excellenti(fimos etiam,

queis urbs iffa numquam non referta eft , Viros, Epi(copos , Duces, adminiftros & Theologos,

Ípeciatim Lomvorfios , Colbertos , Croiffyos, Tellierios, Mabillonios, C baifios, Capellos, Menagios;

Fabros , aditus /pfi patuerite

Vifis porro & aliis przfecturis Gallie przcipuis, Peronnam,

Cameracum , Valencenas , Bruxellas , Antwerpiam tranfiens , Amítelodamum , Hagam

Comitum , Ultraje&um , Lugdunum, (quibus in locis przter alios quamplurimos 7;ti-

€biay Gronovio, Graviogue innotuit) tum Bremam Stadamque trajecit , ac , reddito Comre

f&to Parenti illuflriffimo , acceptisque fingularis gratiz: pignoribus oppido multis , tandem

A. MDCLXXXVI. ad patrios felix revertit lares. . Non multo autem poft, quam ad fuos

adpuliffet , in lucem (tatim protra&us, atque incredibile, quam multis , quam diverfis, gra-

viffimisque muneribus, in aula, in ecclefia ac Schola, & rebus intra & extra Germaniam

expediundis, ut plurimum fere invitus , admotus fuit. Centies aliam induere perfonam

coactus , jam pallium Profefforium cum toga ; jam togam vel ipfo cum fago , quod mireris;

jam fagum de novo cum prafulari ftola commutavit.

Prolixiori hec commentatione jam

exponeremus , nifi I/uffris Pir peculiari fcripto , ante fata fua propria manu confignato,

in programmate publico zssdum tantum offciorum [uorum recenfum fieri debere , totidem

verbis precepiffet. — Quam humillimam voluntatem quum fequi ex affe officium jubeat ,

A.

carptim tantum ex innumeris paucula contra&tiffimo dicendi genere referre licet.

MDCLXXXVI. igitur ab Sereniffimo Principe , eodemque tüm Ducatus noflri Admiifira-

tore celfiffimo , DN. Friderico Carolo , in Academia noflra Ebream linguam cum Geogmp/?ia

extra ordinem docere juffus: A. LXXXVII. creatus eft Grece litterature Profeffor ordina-

rius : A. ejus feculi LXXXIIX. Confiliarius Principis : A. LXXXIX. Re&for Contubernii

Academici : A. XC. per füummam exulceratorum temporum injuriam , Conquifitorum, feu

Confiliariortema Bellicorum Collegio adfcriptus , quin & inter eosdem Commiffarius , quem

vocant , fapremus ( quo fub titulo aliquoties integras militum cohortes Ipfe diu duxit ) fa-

&useft. . A. XCI. ordinis Philofophici Decazus : Sequenti A. Stipendii Theologici Ephorzs :

A, XCIII. Re&or Uziverfitatis & in fummis patrie neceffitatibus fimul wrbis arcisque no-

Jflra prafetius: Annis fequentibus Fifci etiam Academici Deputatus & (tipendiorum quorum-

dam adriniflrator ele&us eft. — A. XCVII. Prafulis Regiofontami & A. XCIX. Prafulis Hir-

faugienfis , A.autem/prafentis feculi III. , Menfe Martio , Co»filiarii Ecclefiaflici electoralis :

fub idem tempus , Cosfliarii Ecclefiaflici Regii dignitas , potentiffimis Polonie G Suecie

Regibus clementiffimis verbis ultro conferentibus, acceífit. — A. feculi noftri V. inter ordi-

aes provinciales & A. VIIL. in Concilíum borum ar&ius cooptatus fuit.

Eodem etiam

anno , meníe O&tobri , /pf;m fenatusEEcclefiaftici Dire&loresm , eademque opera & univerfita-

tis noftrze & omnium Ducatus noftri Ceenobiorum Pjfitatorem fecit Sereniffimus Patriz Pater.

Qui, ut nihilhonorum, qui caderein /p/w poterant, Nof/ro non conferretur, Confiliarii quoque

Status Intimi axiomate Esm A. XIJI. clementiffime auxit.. Qua quamquam fplendidiffima

omnino atque graviífima longe fint fingula munera ; nullum tamen , quod non meruerit,

quod non egregie ornaverit, quod /pf non plus, quam 7pf illi debuerit, fufcepiffe , verif-

fime dicitur, — Teftatur id 74sla, loquitur ecclefra , clamat ,cum urbe ac Scbola noflra, uni-

verfa Patria , adfatentur exteri ,. & ipfi in taxto F'iro ornando certantes , palmam nobis,

fi poffent, dubiam fauri, "]Nemo temere noftrüm nefcit quisquam , quoties , non noftro-

rum tantum Principum , fed vicinorum quoque nonnullorum nomine , belli & pacis tem-

poribus , apud Reges, Principesque Europe quam plurimos maxumi momenti res felicif-

fimo eventu brevi tempore confecerit. — Anglos, Suecos, D'«nos, Holfatos , Haffos, Po-

lonos, Saxones , Gallos, Italos, Sabaudos, Helvetios , ali- ;que viciniores populos, ad quos vel

Sereniffimos Principes fuos, Hezricum Fridericum , £Maximilianum Emanueclem atque Ludo-

vicum tutorio nomine comitatus eft, velmilites deduxit, velde fuorum velaliorum quoque

Principum rebus retulit, teftes heic poffemus advocare, íi opus effet , amplifbmos, — Alibi

narrabitur laxius, quàm fidé, quàm pié plus fimplici vice in fummis aulis Dei ecclefieque

cauffam egerit. —Quoties in difficillimis internecini illius tricennalis belli temporibus patrize

univerí falutem , quum vel finibus noflris imminerent, vel in vifceribus Patriz jam graí-

farentur , atque ultima rebus noflris minitarentur truculentiffimi hoftes , prafentiffimo

vitz fue periculo, divino tantum confifus & adjutus auxilio, redemerit : Quoties, Deo

opitulante, banc ipfam urbem, h&c mania, xdes, bona, caritates, resque noflras in uni-

verfum omnes, à nemine non pro defperatiffimis habitas, fua folius follertia , dexteritate,

conítantia & audacia , fervaverit: quoties Schole hujuscenoftrz detrimentum fuis confiliis at-

que deprecationibus averterit, vivi inter nos teftes, tum Gallorum tum & magiítratuum

noftrorum five ad Principes fereniffimos , five ad ordines Provinciales exarate, landumque

& encomiorum ZVo//zi pleniffima littera , fatis fuperque confirmant, — Haud fane mori nos

inter

Á— Ü

inter potes, diviniffime atque de au14 » de.ecclefja , de urbe , de Scbola , de omni patria &

re noflra meritiffime Vir ! quiamemoria horum non, nifi cum rerum omnium fine,, inter-

morietur.

Memoria Tzi florebit, dum memoria virtutum Tzarzz , tot illuflrium actuum,

quibus vita T'44 confpicua fuit, in gratz pofteritatis memoria non exolefcet ; exolefcet au-

tem numquam: ne intercidant , que effe exemplo omnibus poffunt. Tz47 venerabimur ,

dum homines erunt, & cordis finceritatem & vit integritatem ; Ccolemus incredibile Tuum

juttitie ftudium , animum Tuum boni ordinis uti amanti(fimum ita fervantiffimum , adveríus

quemvis metum in vi&um,conftantemque, uti nullis muneribus umquam follicitandum , aut

ullius detrimenti timore vel tantillum ab re&to dimovendum : Itaab omni fuco , faftu & adro-

gantiaalienum , publiciautem egregii patrizeque tam ftudiofum , quam qui maxumé, DEO,

liberatori Tzo, zternas dedicabimus gratias , pro fingulari favore , quo fultus tot tantaque ,

quibus flagrantiffimum publici boni ftudium. TE fzpenumero immerfit , aliis pereuntibus,

ftupentibus omnibus, toties incolumis falvusque evafifti. . Ts , T etiam causía, licet ipf;

id miereantur, bené, dum licebit , gratiffimi dicemus, precabimurque ! Sed , quum non

capiat, qua referre huc & merita zasti Firi, & amor, & officium jubent , przfens tabel-

la: Quod vacat fpatiolum , iis , que ad familiam & nltima Ejus fpe&ant, confecrabimus,

Conjugé , dum vixit ,'gavifus eft, INobiliffima , eademque pracipuis [zxus [u ornamentis fi

non anteferenday cerre adnumeranda , Domina AGNETE SUSAN NA , Fri Nobiliff. Ex-

perientiff. atque Excellentif. DN, ELLE RUDOLPHI CAMER ARJI D« & Prof. olim apud

0s Medici , hilia. Maxumi Ea , pro eo ac meruit , numquam non fecit, quum propter furbam,

quz in Ip/a femper eluxit, pietatem, tum propter fobolem utriusque fexus, qua pfz» quatet

fecerat Parentem, elegantiffimam : Ex qua quidem non nifi unicus fuperat Filius,P'ir f4525e Re-

verendus, Amplifimus atque Excellentiffimus,DN. YO. RUDOLPHUS OSIANDER, SS.Tbeo-

logie D. & Prof. Publ.ordinarius inter mos longe famigevati[fimus , idemque flipendii Tbeologici

Superadtendens G Ecclefrofles Dignif[imus,h.v. Rector Schole noflre M agnificus , uti academize

& civitatis noftrz;ita Parentis quoque fui delicium unicum : cui Deus liberaliffime rependat , ex

Niflri omniumque voto , pietatem , quam zgro inprimis Parenti fuo dies noCtesque indefeffus

exhibuitiincomparabilem.Ex hoc feliciffimo federe cum Nobiliffima, Ornzatiffimaque femina ,

DN. AMaria Barbara,Viri [ummi, DN.J4ICH AELIS GRASSI, Ili & gemma Schole noffra

excellentis, lecliffima filia, jun&o,duos complexus zepotes efl: Xobannem Adamum & M ichae-

lem Andream, quiuti Avi parentisque indolem ex omni parte referunt, avitam paternamque ut

experiantur felicitatem,digniffimi funt. Ceterüm,robufta Noffer à teneris inde unguiculis gavifus

valetudine e&.(äæ difficillimis itineribus,frigore, zítu, nimbis; concatenatisque laboribus non

».

tam infirmari;quam roborari vifa eft, donecante triennium hocce, ex 4zzlia, cujusad potentiffi-

mum Regem abSereniffimo Principe noftro ex improvifo miffus fuit, maris periculis & itineris

moleítiis tantum non accifus rediit.Ex eo enim tempore femper male habuit uno qua(i ex impetu

ruinofüm corpus. Jam vifcera eftuarunt;jam latus doluit;jam caput neício queisfuliginibus ten-

tatum fuit. Tandem hydrops ita fuccrevit ,utinexpugnabile evaderet malum. Ab aliquot igitut

menfibus veré mori.cepit , miro imperterrite mentis robore extremum . przftolatus

ictum.

Inde omne tempus , quod vitam inter , tot terreflrrium rerum curis defati-

atam , mortemque , 'divinior intercedere ju(fit favor., in eluendo ab omni labe ani-

1no , parandoque ad zternitatem, confumere , fiduciam in Deum confirmare , gaudia im-

minentia prcerpere , ex fluibus hifce, ex hacce impetuofiffimz tempeflatis hieme ,. /z-

Ne-

er vulnera ,. inter brachia Servatoris optumi fempicernam anhelare tranquillitatem.

mo fine penitiori mentis commotione leCtitaverit , audieritve , ultima oracula ,. ultimos

a&us, ultima vota melioris vitz fores pul(antis.

Satis tandem hiíce fecit »adims tertius

caleftis nutus, animum, Deo-plenum ,. optuméque compofitum , ac in vota , pro Sereniffi-

mo Principe , pro omni Domo Wurtembergica , pro patria, pro re facra & civili, pro Uxo-

ve , pro Filio unico , pro nepotibus atque omnibus hominibus effufurn , fine flhrepitu,

clanculum quafi , ex hiulca corporis adfli&tiffimi compage fubducere fefe jubens.

Juan-

Imm:

J acer-

tum vero lucratus eo z///ffris Vir eft , tantum nos perdidimus omnes.

bior majorque noftra eft jactura , quo temporum horum ratio magis , fi loqui ita fas eft,

crepera, magis formidolofa eft, atque turbata. Rogandus igitur, ut noftris tanto benigni-

us confulat rebus , ut, quotquot cafus hicce adfligit , lacerat , exquifitiffimo folatio perfun-

dat, fanet, erigat, recreet ; Deus.

Ceterum , quum hora pomeridiana I. funus ZVoffvi

extra utbem , fine omni quidem , uti ferio /pfe voluit , pompa , ducendum fit , omnes,

qui I/luftris Viri merita , füuum erga Eos, qui in maxumis jam lu&ibus funt , Z4agnificum

inprimis Dz. Rectorem noftrum ( cui bene Deus velit! ) officium adgnofcunt , íua fpon-

te frequentes adfuturos, decentique comitatu exfequias ituros , confidimus.

S. S. R. P.'k

D. XX. OGobr. A. cl»Iocc XXIV.

*

TUBINGAZ , litteris GEORGII FRIDERICI PFLICKII,

IGTI

]

- PRORECIC

IN

125

ALMA EBERFE

]

[

DINA

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

18

. —

NT

"

i -

35

,,1:' GN

Tane ergo motus ille terrz , infolentiu -

XM

"

N

INX

2

xxüm

tentum , qui haudita multos ante d! .

N

M

jam illucefcere coptante , vehement|"

*&'*9'(,,

(/

»

ä

16

N

t

cum plerasque omnes urbis noftrati

j

N

DA

l/

parietes , tüm trepida ancipiti metu 4—

,

pora , contremifcentemque corport

15

a

medullam, femel atque iterum arietav

l:-ä

'

"

((

i

z

y

animorum noílrorum tremorem atí -

4

r

r

trifliffimam dejectionem portendare |

14

N

certé ipfiffimam dixit, atque nobis , —

z

1

*

k»

EL

ï

ä

z

P^W

.flrain prefentem adprimé exprimar

"verba follertiffimus idemque naturi.-

E

13

PLINIUS , zec fimplex , inquiens , smalum, ant in ipfo tamtum motu

par aut. majus offentum. Hiftor. Natur. L. II. C-LXXXIV. f. m. 94.

[:]

pofuerat , firmaturus adjicit

Numquam urbs Roma tremuit , ut nom —

12

jee id prenuntinm effet. Addatur, ut recentiores naturalis fcientize ma

PHILIPPUS BEROALDUS in opufculis f. m. 15 1.

Funeftiffmus ci-

jus infelicifimum prenuntium nobis nuperrimus ifte urbis noflrz crem

11

major motu, metus continuó quidem inceífit omnes ; fed longe maxu -

dibilis plane ex eventu motus eft animorum in univerfum omnium.

tamus , quin terrificum pdtego iftud non , nifi perraro , noftras quat

10

fignificaverit , fore, ut propediem infigne Univerfitatis noftrz columet -

quod ab aliquo inde tempore ex violentiffimis adverfz valetudinis inful

fatifcere atque nutare occcpit , non jam concutiatur vehementi(lime, f

mz mortis impetu fubvertatur penitus, disjiciaturque.

Id quod fat

o

L

-

acerbiffime lugendi, vis inexorabilis abunde proh ! complevit z24£;

.nominis virum , eumdemque fummis parem , infimis tamen com|

mit noflris : in quo preclaum W'urtembergia ornamentum ; infi

cium , felicemque in difficillimarum rerum procuratione actorem aui

facra & litteraria res omnis prafidium ; fplendidiffimum Eberhardina d

nerabile gens, aliquot ab feculis quaquaverfum celebratiffima, decusatc-

denique omnes , iniqua cumprimis fortuna preffi , afylum oraculumq:

ligitis, O ANofiri , (1 vel maxume nomen adjiceremus hifce nullum

Virum , dignitatibus perinde.ac meritis Iluffrem ,. Magnificum -

DN. JOHANNEM OSIANDRUM,, $. R. 74. Suecica ac Polenica ,

Sereniffimi Wurtembcrgiæ Dncis confiliarium Status intimum ,. Senatus —

vetlorem , ordinum Provincialium in concilio (ele&liori Ad[e[forem priv.

ESNSENESAEB :

faugienfis Abbatemm & AAcademia Tubingenfis Fifitatorem , dum viven*

Cujus obitus uti tertio abhinc de omnium merito animos fingulari |

bavit: ita nos quoquetanto opete adfecit, ut, dum ultimum , idem( -

hacce tabula officium fjemo Piro preítandum , ac exfequiz non ta

meritorum quoque magnitudo predicanda , laudesque ///z; (ingulai

vi, luculentiffimaque orationis elaboratioris copia canenda effent , mei ^

2

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com