LXV6a_fol_157

E

$ d7

c-E 2

77

/

/ g/'/

g

"^PRO-RECTOR

NUESQEEETSR

VNIVERSITATIS TVBINGENSIS

5

j.

Uiïarïa*s v4ïtæ hujis miferias & calafnïtates , quibus prerhis

mur, innumeras peritiori examine inftituto fecum expenderit;

non poterit non pedibus ire in fententiam fapientis viri Sira-

cidis , qui de triftiffima hac/ rerum humanarum conditione

haud minus graviter ac veré pronunciat : AVegotium magnum creatum eft

omni bomini ,

jugum orarve fuper filios Adam , die

exitus à vventre malris

eorum usque ad diem in Jepultura in matrem omnium.' Quanquam veró h« e

communis eft omniüm fors , neque cuiquam adeó licet effe felici; ut vie

tam agat nüllis.omnino malis divexatam , nequaquam tamen omnibus

eadem miferiarum menfüra obtingit, quae potius adeo apud diver/os di-

vería effe folet, ut inzequalis iftaeventuum vitae noftra diftributio oninem

ingenii humani perfpicaciam plane füperet , mentibusque de provida &

fapienti Numinis Optimi in res omnces cura , ut decet, perfüafis pluri-

du n

muüm fzepenumero faceffat negotii. Etidjipfüm etiam iis, quibus cum

vitae hujus adverfitatibus eft conflidandum , duriffimum videtur, atque

haud vulgare malorum & doloris augmentum adferre, quod haud intel-

liguht , cur fibi, nec aliis potius hujus generis calamitates vel juftius

merteri , vel fua culpa ultró, at fruftra , in fe arceffere vifis, tam finiftra

fatorum feries eveniat.

Accedit fic ad fenfum doloris ab ipío malo, quod

füftinendum nobis eft, creati , fenfüs taedii ex comparatione fortis no-

ftrae triftioris cum latiori aliorum conditiozs oriundi , isque haud mi-

nus ingratus, quin & eó gravior, quó durioro/videntur, quóque mintus

merita judicantur mala nos affligentia , (üaque acerbitate ipfam quoque

vitam moleítam reddentia.

.Neque tamen ulla adverfitas moleftior eft

€a, qua ex fanitatis , quae bonorum omnium praftantiffimum pretio-

fiffimumque recte habetur , ja&tura oritur, cum & dolores ipfüm cor:

pus infeftantes multo exquifitiorem intenfioremque, ac à malis externis

nafci poteft, miferize fentum inducant, & languor, quem corpus male

affe&tum creat , ipfüm etiam mentis vigorem profternat, animique con-

ftantiam ad ferenda patienter mala adeó neceffariam multis modis debi-

litet atque convellat, Quum igitur adverfüs alia mala rationis ope mu-

niri animus humanus queat, atque non uno folatiorum genere confir-

mari, quemadmodum & funt, qui magno animo graves oppido calami-

tares perferre didicerunt, qui aut à fplendido honoris & gloria faftigio

deje&i humilem & abjectam vivendi fortem non faftidiunt, aut opum

hoc nomine minus beatos fe non putant ,

afHuentia privati

Duramque | callent. pauperiem. pati :

illis tamen malis, quaehominem tam prope contingunt , non &que fa-

cile occurritur; neque rationi-in promtü funt, qua praftet, praefidia , ad

animum in tam intimo rmalorum fenfü novo robore. firmandum compá-

ratae

uN

rata. — Vidit id infenfiffanus-humani gemeris hefüs Caeodemon , qui

quum fruítra omne.calamitatum externarum genus eo confilio adhibue-

rat, ut Hiobum à fua in Deum fide mentisque re&titudine dimoveret, in

corporis affli&ctione certiffimum & falli nefcium — id efficiendi: medium

deprehendiffe fe ratus,' ad Deum dixit. " Cufis pro cute, &5 omne, quod eft

g.

eviro , dabit per anima [ua ; -verum milte , ape manum tuam , €9 tanpe 05

v

ejus , &5 carnem ejus : ff non in. faciem tuam benedicet. tibi,

Et profe&o nihil eft, quod homini diuturna valetudinis infirmitate

enervato atque emaciato, -vires addere poífi, quó minus füb perpetua

ifta afflidionum, quibus obnoxium fe fentit, molecollabatur , animum-

que defpondeat, nifi eas ab ipío Deo, bonorum o-mnium fonte & lar-

gitore, repetat, qui folus miferiis noftris quibuscunque mederi poteft,

ampliffimaque folatiorum certiffimorum prafidia in verbo füo divinitus

revelato nobis obtulit. . Ex hoc fonte folo hauriri potfunt non.tantum

folatiorum latices mentem füb arumnofis vitae hujus moleftiis fatifcen-

tem dulciffime recreaturi, fed ipfae etiam vires, malis omnibus non to-

lerandis tantum fed & füperandis omnino fufficientes. . Soli id datum eft

falutari optimi noftri Servatoris cognitioni, ut in mediis malorum flu-

&ibus mens noftra confiftere, & ferenae tranquillitatis fenfü perfundi

queat. Ip(ius enim beneficio reftitutum nobis eft beatiffimum cum Deo

commercium , quo cui frui licet, mifer effe non poteft, quibuscunque

etiam malis obnoxium fe adhuc (entiat , cum certus effe poffit, . vel ipíà

mala, aífeverante Apoftolo, in bonum fibi effe operatura.. O! prae-

ftantiffimum beneficii prorus divini per Chriftum nobis parti fructum!

Sic Chriftiano homini ipía hec miferarum vallis divinae gratiae adjumento

fedes fat commoda evadere poteft, donec ad beatas iftas & ab omni

1noleftiae fenfu prorfüs vacuas confüummatorum manfiones deferatur.

Atque hac qüiddm praefati ha&enus fümus, cum pr'ærhaturadh;ors

nobis annuncianda fit Juvenis ex valetudinis diuturna infirmitate vitae

hujus miferias haud paucas perpeffi, qui ipfe tamen fia in Chriftum fide

easdem ftrenue fortique animo & pertulit, & füperavit.

Neque véeró parum commovemur morte ipfius quamvis düdum

ravifa, cum iis ornatus fuerit virtutibus, quae ipfum quovis nomine

commendabilem, & non füis rantum, fed & omnibus mirifice carum red-

diderunt. Etenim prater pietatem non fucatam, cujus ope vitae mole.

ftias conftanti animo toleravit, preftantiffimas , quibus à natura inftru-

&us erat , animi dotes tanta affiduitate & diligentia excoluit, ut ad ftu-

diorum füorum . terminum delatus füa eruditione prae multis emineret,

& ea fuit morum innocentia & modeftia, ut his decoribus, qua tam

eximio juventuti fünt ornamento, excommilitonibus plane concederet ne-

-

mini. Fieri hinc non poteft, quin obitus ipfius bonis omnibus fit gra-

vis, uti optimis Parentibus & neceffariis, quorum & fpes & diliciae fue-

rat, non poteft non effe longe acerbiffimus.

Quemadmodum veró

dignus eft cujus memoria inter nos confervetur, vitae, quam inter nos

egit rationes, & ftudiorum, quze tra&avit, ordinem , aliis fimul hac

via diligentia: exemplar propofituri , enarrabimus.

Fuit 'autem is Mbi/iäïmus aque . Doüifinus I) CHRI-

STIANVS FRIDERICVS NEVHEVSER,

uris Fr.

L)

!

jusque Candidatus, qui in lucem hanc editus eft hic Tubingze a. d

arae

XXVLH- Mart« A« MDCCXLVIL.. Parentibus ufus mortem tam praecl

fpei

fpei Elii'imþenüäïm,e isiedibui P bo Pr.enobilifimo atque Confülti]fiio "D.

GODOFREDO .DIONYSIO NEVHEVSERO,, Jur. /ir. Licent, &5 Imite-

diate INobilitai Suecvice ad . INicrum, SyFvam Herciniam &5 'Ortenadiam à

|

Confiliis , matre Prenobiliffuna omnibusque vvirtutibus Ornatiffima Feiniua D.

JVSTINA BARBARA ex illuftri gente MOEGLINGIANA ortum dücente.

ä

Avum paternum habuit Zrum Plurimum Rexverendum -atque Dodiffintta

Dn. M. Jo- GODOFR. NEVHEVSERVM,. Ecclefie Ober- Turckbeiinen]is ,

Canfladienjis Dicecefeos , Paftorem quondam -vigilantilfuum , aviam, veró . pà-

ternam. Oraatifimam Feninam D. ROSINAM MARGARETAM CLES-

SIAM, Proavus paternus fuit r Il/uftris atque Cónfultifmus Dn. JOAN-

NES GODOFREDVS NEVHEVSER , Serenijlimo |.Duci IWurtemberoico

olim à Confiliis regiminis &5 ]uflitie , proavia vero paterna Ornatiffima F?-

minaà Dn. MARIA MARGÀRETA FABERIA, Avo materno ufus eft 77/0

p

llluftei Confultiffao atque. Excellentilimo Dn. JACOBO DAVIDE MOEG-

LINGIO , Jw. Ftr. D. €5 Profe[jore in bac Fhüiver[itate quondam Publ. Ord.

eoque celeberrimo , Avia vero materna Ornatif/ima /Matrona Dn. JVSTINA

TABITHA GRASSIA , Zri llluftris Confulizuni atgue . .Excellentiffmi Dn.

MICHAELIS GRASSI, Juris Ftr. D. &5 Prof- in &ac. F'urverfitate. Publ.

BAR/E FROMMANNLE Filia.

Or4, longe. olim famiperatilfimi & Ornatifme AMatrone Dn. MARLE BAR-

Ab his majoribus & munerum dignitate

& meritorum in Ecclefiam, patriam & rem literariam gloria infignitér

confpicuis orto , jam ip'a nafcendi forte haud vulgaria ipfiobtigerunt ot-

namenta.

Potiffimuni veró, & quod veré hoc nomine dignum efít, ex

divinae gratiae per facras Baptifmi undas in ipfüm collatee acquifitione &

cum Chrifto conjunctione in ipfum fuit derivatum optimorum Parentuin

pio confilio, quorum deinde folicita cura, . cum primum id per atà-

tem fieri potuit, in id incubuit, ut cuimn religionis praceptis tum lite-

!

rarum .primis elementis. pueri animus imbueretur.

Maturé

inc

Scholae hujus Vrbis Anatolica erudiendus traditus eft, in qua fideliffimo-

rum Praceptorum primum quidem Dn. KIESIE; deinde. Dn. BVSCHII,

poftea b. M. GRJETHERI, & denique b. Rectoris M. HEFELINI diligenti

inftitutione frui ipfi licuit.

Quibus omnibus uti. plurimum | fe debere

femper profeffus eft, ita fingulariter hoc nomine obftri&tum fe cen(üit

b. GR/ETHERO, cujus non publica tantum fed & privata informatione,

quimdiu per praematurum virido&tiffimi &in docendis literis cumprimis

ftrenui obitum licüit, magno cum füo fru&u ufüs eft, Ad academica

deinde ftudia ut preeparáretur, privatim inftitutus eft à b. M. SCHIKÁAR-

DO, maxime autem à Clariffimo Do&i(Timoque Viro Dn. M. Repetente

CLESSIO , donec hic Treptoviam evocaretur à Sereniffimo Wurtember-

giae Duce FRIDERICO, Sereniffimos Principes Filios Ipfius eruditurus ,

quo ampliffimo & maxime arduo munere etiamnum defungitur. Para-

tus fic ab omnibus, quae ad Studia feliciter tra&tanda requiruntur, Álbo

ReGorali nomen dedit, atque in Philofophia penitius & folide addifcenda

omnem fiam operam collocavit. Frequentavit hunc in finem pralectio-

nes Logicas & /Metaphyíicas Exc, Dn. Prof. PLOVCOVETI, cujus & Col-

legio Oeconoimico interfuit. Sedulus audivit quoque S. R. D. D, SCHOTT,

urisprudentiam naturalem explicantem , ut & Exc. Dr. Prof. KIESIVM

"Arithmelicam & . Geometridm tradentem.; B. Prof. Áf LOHENSCHIOLD

auditorem fe preebüít i Collegio Ao-va publica exponente , & in Hiflo

via l'niver[ali ,/ quam & preeunte Exc.. Dn. Prof. VHLANDO iterum

audivit. Denique & iverfe Pbilofopbie Curfum , ex ore Fxc.. Dn. Prof.

BAVRII pendens, ut haud fine voluptate ita nec fine multo fru&u feli-

citer emenfüs e(t. Quibus fic ex animi fententia abfolutis totum fe Ju-

risprudentize ftudio confecravit, omnesque ejus partes juftoordine inde-

ta eft

defeffa induftria do&tiffimorum Virorum fcholaä frequentans i

profe-

proi'dcutliä; ut ampliüïmas-dilïgentïæ fuse in hac ftudia collocate fru-

&us retulerit-.— Audivit autem Illuftres atque Excellentiffimos Jutris Pro-

f

effores D. D. HARPPRECHTVM, cum Jnflifutiones tum &. Pandedas

( 5

ur. Crv. Roóm. ad du&um. Heineccii explicantem ; D. D. SMALCALDE-

UM, Examen Juris Feudalis Stryckianum interpretantem ;; D. D. HOFF-

MANNVM Sen., Hiftoriam Imperii Rom. Germ. & ]us Publicum German.

ad filum Piüfferi exponentem; D. D. CANZIVM Infiitutiones Jur. CFv,

VN

v dY

4 ttmel Hiflo-

ad Compendium Gebauer. tradentem; D. D. TAFINGER

yiam Juris Koppianam, bis veró fus Canonicum | Pontificio - Ecclefiaflicum ad

du&tum Engavvii explanantem ; denique & D. D. KAPFFIVM & fnffifutio-

nes & Pandeilas Heinecc. deinde & us Cauonicum Kablii , & denique Jus

Provinciale Wurtembergicum tuis: commentationibus illuftrantem , quod

ultimum Collegium à valetudine impeditus ad finem perducere non po-

tuit, maximae tamen ipfius parti interfuit. " Atque ex his quidem clariffi-

me intelligitur , ipfüm à meta ftudiorum füorum Academicorum proxime

abfuiffe , cum quibus & alia conjunxerat ftudia, linguarum maxime, cum

Gallicze tum Italicae, cujus utriusque fermonis haud mediocrem faculta-

tem fibi compararat. Dum veró jam in eo effet, ut ad honores ftudiis

tam laudabiliter excultis füo merito debitos eveheretur, mors praema-

tura interceffit, ipíumque ex hac terreftri in coeleftem iftam Academiam

beatorum traduxit, honoribus longe amplioribus ornandum , & laurea

zeternum virefcente condecorandum.

Neque tamen pr&éter omnem ex-

ectationem nobis fuit ereptus.

Jam enim inde à pluribus retro annis

pe&oris affectu laboravit, labem in pulmonibus haud obícure prodente,

quod ipfum nil boni portendebat. ' Occurrebatur his malis non tantum

diattetico regimine, ctijüs obfervantiífimus fuit, fed & varii generis ra-

media in auxilium vocabantur, q

.

uae ipfa tamen exfpectationi parum rcf

fponderunt.

Crevit enim affectus

ertinaciter, & res eó tandem devenit, ut

ineunte hoc. ánno ex tuíli graviore & Afthmate decumbere debuerit,

ad qua acceffit deinde febris hectica. ^ His etíiam maàlis medela quareba-

tur, qua non incaffum plane adhibita fuiffe vifa eft, cum vel aliquo

lenimento refocillari videretur.

At vana fuit haec fpes, 'cum vires. ma-

gis magisque diminuerentur, quibus denique prorfus exhauftis malis

füis füccubuit, animam d. XII. h. m, poft horam X. pomeridianam opti-

mo füo Servatori reddens, quam fefto Purificationis Marie epulo facro

Sic obiit

devotiffima mente fümto recrearat, atque in fide confirmarat,

optima fpei juvenis , quem juxta cum füis, obitum ipfius graviffime

dolentibus & deflentibus, ipf&e etiam Mufze noftra lugent.

Agite jam, Cives, &novo hoc exemplo, quam parum vel floren-

tiffimae setati adverfüs fati inclementiam cautum fit, edocti, mortem

meditari, &, dum vigetis , mori difcite,

Agite vero porro & beate defun-

&o jufta perfolvite, funus ipfius, quod hora III. p. m. ex aedibus pater-

nis efferetur, frequenti comitatu profequentes , atque fic fplendidiffimae

genti, qua in lu&tu verfatur, veftram teftamini obfervantiam.

P. P. S. S. R. a. d. XVI. Febr. A. MDCCLXVIII.

TUBING.J,

Litteris BAUHOF - & Vid.. FRANKII.

Y

Z^f 2

AE

-PRO-RECT(

Ed

a

VNIVERSITATIS TVBIN.

Euroskala Offset

X

5

J.

W

L

19

VierFarbSelector Standard *

Ui»vtar)ï'aks *vlitæ hujus miferias & calamitai

18

mur, innumeras penitiori examine inftitutc-

non poterit non pedibus ire in fententian

ma hac rerum humi.

17

cidis , qui de triftiffi

haud minus graviter ac veré pro

nunciat: JVegofium

filios Adam, à die eia

onni bomini ,

jugum orarve fuper

g

16

eorum usque ad diem in fepultura in matrem omnium.

ä

communis eft omnium fors , neque cuiquam adeó lic -

m

-

D

tam agat nullis.omnino malis divexatam , nequaqua,

15

LEE-EHH

ïL

lä

:Lä

eadem miferiarum menfüra obtingit, qua potius ade

ä

vería effe folet, ut inzequalis iftaeventuum vita noftra

mentibi

ingenii humani perfpicaciam plane füperet ,

14

fapienti Numinis Optimi

in res omncs cura ,

ut dei-

p d

muüm fzepenumero faceffat negotii-

Et idjipfum etia:

13

vitae hujus adverfitatibus eft conflidandum , durif'im-

Vosbiuso

ss

haud vulgare malorum & doloris au

gmentum adferre

ligunt ,

Gub f5f "Hec 4

liis potius hujus generis ca*

T2

mereri ,

vel füa culpa ultró, at fruftra , in f& arceffei

fatorum feries eveniat.

Accedit fic ad fenfüm doloris| .

füftinendum nobis eft, creati , fenfus taedit. ex comp

11

ditioze oriunt -

ftrae triftioris cum lztiori aliorum con

nus ingratus, quin & eó gravior, quó

duriora/ viden|

fuaque acerb

10

merita judicantur mala nos affligentia ,

vitami moleftam reddentia. .Neque tamen ul

la advi^

f

ea, qua ex fanitatis , q

uae bonorum omnium pra

fiffimumque recte habetur , jactura oritur, cum & |*

pus irnfeftantes multo exquifi

tiorem intenfioremque; .

inducant , & languor, *

nafci poteft, miferiae fcnfum

affe&tum creat , ipfiim etiam

mentis vigorem profteri

la adeó neceffariam |-

ftantiam ad ferenda patienter ma

litet atque convellat.

Qu

um igitur adverfus alia m:

at, atque non uno folatii.

niri animus humanus que

mari, quemadmodum &

funt, qui magno animo gri-

tares perferre didicerunt

,

qui aut à fplendido honorn.

deje&i humilem & abje

&am vivendi fortem non 1

.

hoc nomine mt

nus beatos fe non p -

afHuen;ia privati

E WO NESS

Duramque wcallent pauperiem pati :

illis tamen malis , quaehominem tam prope conting^

cile occurritur; neque rationicin promtu fuht, qua ;

animum in tam intimo raalorum fenfü novo robore -

L

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1