LXV6a_fol_153b

/ fl

It

RECTOR

UNIVERSITATIS 'TUBING. -

1

Is

.

Em

p

25

t

[

Ohdiica mala majora e[fe lacrumis, modefté non minus quàm fa-

,I

j

D

ïx

pienter, proprià quippe edoGus experientia, pronuntiivit olim

b

x

Y

antiquus ille /Egjptiorum Rex Pfammenitus , poftquam infignem

A

eamque truculentam familiae fuae cladem perpeflus effet, quam

as

oj

'33

irretortis quidem stque ficcis intuebatur oculis, aftnon fine ve-

hementiffima precordiorum palpitatione , trifti ifthoc effato,

EUAT

ETE

Sd

qua füum tum fauciabant animum , breviter comple&ens

omnia, tacito.que

premens fub pectore immedicabile vulnus. Íta veró effe, pro-

fe&tó arbitramur atque intimo uniuscujusque fenfu omnibus argumentis majore

comprob:ri, prorfus exiftimamus. Commune quidem maximéque vulg:re moero-

ris noftri lenimentum funt lacruma , tam certi & indubii inteftini doloris te&es,

quàm pluvie effe folent glomeratarum in àére nubium. — His triftitiam noftram fi

non omninó enecamus, fallimus tamen tantisper atque decipimus idque protuiffe

haud obícuré perfentifcimus, expletur enim , uti Poéta canit, Jacrumis egeriturque

dolor.

Suftinemus quidem interdum & reprimimus, vel per ambitionem ditfimu-

Jamus &grimoniam animi, quousque id vel decentia, vel aliz quaedam rationes

fuadere quin imperare nobis videntur; aft feciufi aliquanto tempore à turba &

confortio hominum flemus ubertim, noftroque fecreto redditi tum demum pro-

rumpimus in lamenta & querelas lu&ui nottro congruss. Ne fic quidem malé, ex

plenitudine enim cordis os loquitur : ubi itaque corda aftuant , ibi oculi ftillant,

ora denique ftagnant , atque uti fua mala non ferre, non eít Viri, monente Seneca,

ita ca non fentire non eft hominis. Movemur etiam praematuris noffrorum morti-

x

bus, fed eorum cumprimis, qui aliquid egregium minabantur. Idem ille amoris

affectus, qui fuadebat gaudia, fuadet poftea lacrum:s, & largiter prorumpit in la-

crumas , tam arcto quippe cum iis conjun&tus vinculo , ut, cum Optimus nofter

Sofpitator Joeb. c. T. ad tumulum Lazari amici fui lacrumatus effet, adftantes tene-

rum ejus amorem erga defunctum per leges juftee confequentiae inde arguerint ,

ecce, dicentes, quomodo amabaí illum ? Et haec quidem fecundum natura ordinem,

nec rninus tenerum, qui mortalibus implantatus eft, finiítri fati fenfum, — Ait veró

alii dantur cafus, neque vulgares illi , fed eminentes, omni humana fapientia,

omni Stoicorum zz49&« , omnibus blandimentis ac levamentis majores, atque ita

comparati, ut doloris magnitudo omnem vincat confol;tionem. — Inverío ordine

hicagividentur omnia. Lacruma, qua pra nimia doloris acerbitate 6 latebris

E

BR

fuis prorumpere ruptoque quafi aggere per oculorum meatüs viam fibi parare po-

terant, retró verti atque in intimis pectoris receffibus delitefcere coguntur. Nul-

lus ibi locus officio tam jufto, tam pio, tam innoxio : przvalet lingua mutorum

atque facunditfimi Rhetoris vices fuftinet: vox faucibus hzret , tremor occupat

artus : ftupor quidam atque rigor omnem fermoni viam przcludit, omniaque in

altum confpiraffe videntur filentium, modica enim mala loquuntur, ingentia ftu-

pent.. Qua ipía caufía fuit , quod indulgentiffimus ille nec minus tenerrimi affe-

Güs Pater, mortem filii fuaviflimi haud quidem ferociter,fed nec frigidé ac remifsé

doliturus, obdu&o circa faciem velo pingi fe voluit, nullum fignificantius hac tabu-

la moeroris fui profundisfimi documentum foreratus. Breviter ut dicamus , at-

que ex ore infeliciffimi, quem fupra nominavimus, Regis adhuc repetamus: Do-

aneflica mala majora funt lacrumis. Quorfum veró haec, quae prolixiore paulo cala-

mo memoravimus, collineent, ignorareequidem haud poteftis, Cives Academici,

quotquot MOEGLINGIANAM nóftis Familiam;, quotquot eam amatis atque ob-

Íervatis, quotquot denique fata ejus (ive profpera five adverfa curae cordique h-

betis.. Annuseit, & quod excurrit, cüm Ea praematuro eoque acerbiffimo FZii,

Fratris , Copnati ac Conjanguinei plané exoptatiffimi fato infignem pateretur calami-

tem domeíticam ne nunc quidem concoGam.

En! veró, jam iterum in Theatro

comparet Tragico, jam iterum pullato, quem nondum depofuerat, incedit ami-

€&u, jam iterum mortem deflet dulcis cujusdam fui decoris, oranibus, quos vel

fed in

pottulare vcl excogitare poteft charitas, titulis digni(fimi ; hominis quidem

robore

a i

robore cetatis conftituti, tamque longé à triltiffima hac Cataftmpfxe abeffe vifi, ut

ne atiolando quidem atfequi illam humana quiverit fagacitas. Equidem praef;git

nobis animus, omnibus, quibus primum iftud recrudefcit vulnus , eundem «ife

vul.um lacrumis & fqualore notatum , eandem concordiam plorandi & manife-

ftum dolorem prodendi : neque tamen erraverimus, fi dixerimus , mala hac do-

meftica majora eíffe quibusvis lacrumis. Nos de catero , ad quos non exigua fu-

neris hujus portio redundat, praeter privatum, quo circumdamur, luctum, puþli-

cum quoque perexiguo hoc, quo fafces Academicos gerimus, temporis fpatio;

Vobis annunciare, Vosque, ut Virum Optimum nobisque conjunGitfimum condi-

né deploretis , pofcente ita officio Re&torali ex atra hac tabula invitare hodie

ubemur. Ut veró luculentius conítet, quis qualisve lile fuerit, cui exequias

imus, de fplendidis ejus natalibus, peracto egregie vitae curriculo, ac beata denis

que Analyfi paucula quaedam ex antiquo more Academico in medium jam prote-

renda funt. . Deceffit fcilicet preter omnem fpem atque exfpectationem Vir Nobil//fi-

mus, Ampliffimus atque Confultiffimus DN.

MICHAEL ANORtrAS

MOEGLINGIUS,

J. U. Licentiatus , Supremi ,' quod apud . nos

«viget , " Dicaflerii Advocatus longé meritijmus , nec non Per- Illuflii ac Generof]no Dn.

L. B. deULM aconfiliis 69 expeditionibus privatis. -Lucem il'e hujus mundi primüm

afpexit dnmno fupra millefimum Jeptingentejuno decimo d. XX X. Junii in. Alma noitra

Eberhardina, Parentes atque Majores ex utiaque Profapia veneratus Viros Ceie-

berrimos omnique munerum genere maxime conípicuos.

Pater. quippe llii

contigit /r quondam Pranobilijfimus , Confultifimus atque Excellentiflimus DN. JACO -

BUS DAVIDES MOEGLINGIUS, L. J. Dodor, ejusdemque tam. Canonici quam Ec-

cleflaflici Profeffor in bac LIni-verfitate P. O- Celeberrimus , Sereniffimi infuper. W'ürteib,

Ducis Confiliarius ; /Hater autem etiamnum quidem fuperftes, aft moerore & ia4-

crumis pene ditlluens, Volilijma omnique virtitum genere ornati(Tima /atrona

Dn. JUSTINA TABITHA , F^ri quondam /Haguifi i , Confultifimi atque Excellentiffni,

DN. MICHAELIS GRASSI, /enerandi »pud nosSenis perque compluraannorum Iu«

ftra JCti famiserati]]imi, nec non Da. MARUE BARBARJE nate FROMMANNI/E

Filia le&tiffima. — 4-vo Paterno gaudebat Z^ro Prenobilifimo, Confultifflimo atque Ex-

cellentiimo DN. JOHANNE DAVIDE MOEGLINGIO ,

.U. DoBore €5 Prof.Qr»

dinario. Celeberrimo ,' snultisque infuper aliis uitulis in.luto : . Cui à latere jungi-

mus Proavum Paternum, F'irum. Experientillimum aíque Excellentiffimum, Dn. JOH AN-

NEM LUDOVICUM MOEGLINGIUM , Zfed. Dotlorem ejusdemque Prof. Publ.

non minus celeberriinum. . Longum nimis liic foret ire per fumofa Majorum atría in

linea afcendente Paterna, qui DEO, Patriz atque Reipubiice ultra duo fecula

egregi:m in omni offBiciorum genere praítite'unt operam , quosve inter velfolum

Pro- Avum & linea Aviz , Illuffrem quondam Dn. JOHANNEM JACOBUM CUR-

TZIUM, Sereui[J. Lürtemb. Ducis Confiliar. Intimum 65 F'ice- Cancellarium jam nomi-

naífe fufficiat. — Pro-4vum denique ZMaternum colebat /rum pariter

venobili[i-

anum , Confultiffnum atque Excellentiimum Du. JOHANNEM ANDREAM FROM-

MANNUM, J. U. Doüorem &5 Prof. béic loci Ordin. Sereniffimi infuper Principis IWir-

temb. Confiliarium. — Alias farailias slluflriores , quac cum ZMaóglingtana : pulcro foedere

€oaluerant, PREGIZERIANAM in:eilge atque KORNIANAM, hancque innu-

meris à Zfagnifico Du. Diredore KORNIO Ejusdemque thori Socia le&iffima in

B. Defun&um collatis beneficiis iaprimis confpicuam multis allegare & paginae

vetat anguítía & ipfa Nottrimodeftia prohibet. Hoc autem tacuiffe nefas foret, B. de-

fun&um noitrum erga modo di&tam benefactorum fuorum 4 i£oxi" bigam non

omnemtantum eamque con(tanti(fimam animo concepiffe venerationem,fed & ean-

dem publicis gratae atque obfequioí mentis fignificationibus apud quoscunque fuiffe

teítatum. Praparatisjam omnibus, quibusincommunionem cum Chrifto defcendi-

mus, proxima Parentum cura fuit, utop:ima fpei tiliolus folida ftudiorum fuorum ea-

ue maturé jaceret fundamenta, idquod fcliciter effe&um publica ZMeritiffimi Dn. Re-

orisFerberinoftratis adhuc fuperttiusinttitutione fidelitlimaj;auxiliatrices manus huic

prabente privata informatione tum Dn. M. Legeri , voviv 4j tum VirorumDignis-

fimorum, D. Ramsleri intellige, Prof.jam Stuttg. necnon Dn.Sartorii Pecept. Supe-

rior. in. Cenobio Bebenhufano, à quibus potterioribus fe in humanioribus plurimum

profeciffe , ingenuo gratoque animo haud (emel duntaxat profeffuseft. Vimitaquae

fuam in dies magis exferente mirg ingenii promtitudine , anno jam duodecimo

actatis, exemplo raró obvio, albo Academicorum , quos finufuo haec complectitur

Univerfitas, infcriptusfuit Nofter , qualem & reipía feexhibuit, varii generis Cot-

Hs!.

legia ?pud Viros Excellentiflimos , & quidem apud B. Dy.. Prof. HALLW AC

UM

Bu

UM Collegium Stili unà cum Oratorio &

Hz]iorz'co ; a

pud Dz. Pzof. tum temporis

HAGMAJERUM ZLogicum,

4Hetaphyficum & duo difputatoria.;: apud B. Dn. Prof.

ROESLERUM Onmeifianum ,

Pufendorffianum, Thematicum,

, Buddeanum & Grotianum ;

denique & apud Excell. Dn. Prof. CREULINGiU

M . noítratem fub finem curífus

fui Philofophici Colle

gium Pbyfico - Experimentale frequentando inque fuccum &

fanguinem vertendo. Ja&is hunc in modum fundamentis folidis tam Philologicis ,

quàm Philofophicis, non jam temer? ad altiora provolaffe videri poterat nofter.

9ub fidelitfima itaque manuductione Virorüum Summorum, in vivis tum adhuc ex-

itentium, nunc defideratiffimorum, B. fcil. Dn. Parentisatque 4j 'An. MDCCXXVI.

Themidos facris initiari fe paffus fuit,

Patrem quidem ab initio in Jnflitutiones,

Pandetlarum partem atque

us Canonicum tam public& quàm privatiffimé legentem

audiens ; apud Magnif. poítea Dn. Avum duo Collegia Znflitutionum , duo Pande-

arum, cum criminali uno atque dnalytico, nec nonapud Excell. Dn. D.SCHOEP-

FIUM partem aliquam interru

ti obitu B. D. GRASSI Colleoii Pandetlarum, przpa-

ratorium porró ad Examina & Praüicum denique frequentavi:; atque utiin Venera-

bili hoc Viro, nefcio quo occulto (timulo, fingularem femper pofuit animi fidu-

ciam, ita in privato, qui illi ad cum patebat, acceíIu luculentis haud vulgaris be-

nevolentia reciprocationibus ab eodem fuit mactatus, gratiffima fcmpsr mente

agnitis atque celebratis. Cui jam fubjungimus Excellentz]unum Dn. D. HELFERI-

CHIUM, cujus elaboratifima in Hjfloriam Imperii, fus infuper Publicum & Feudale

Collegia auribus ufurpaffe, Ejusdemque gavifum fuiffe Patrocinio, pro finguiari

felicitatis fuae parte reputavit. Abfoluto jam intra lexennii fpatium integro curfu

Turidico, utpote quem familiarem fibi jam reddiderat, Studiis Academicis in uni-

verfum omnibus colophonem impofuit notter, cumque confueta Examina feliciter

ac gloriose futtinuitlet, A. MDCCXXXII. fub Praefidio Excellenciiiimi,quem füpra

nominavimus , D. D. Schoepfii de praclufione à concurfu creditorum pro lictniia difpu-

tavit, cujus laboris fui egregii hunc tulit fru&tum , ut brevi poft An.ifcil. 1733. in

E

Advocatorum Supremi Dicafterii numerum clementiffimé cooptaretur. Ut vero

aptior fubinde redderetur ad cractanda negotia Politica, verno tempore di&ti anni

1733 indivulfocomite Fratre ni:u majore adhucdum defideratiilimo , noftriquippe

ante annum in Beatdm zternitazem anteceffore,in exteras terras iter fufcepit, ac

primo quidem Argentorati per aliquct m.enfes detineri fe paífüs fuit, |Vi-

rorum, quitum vivebant, Celeberrimorum confuetudineufus. JndeLunzvillam,

Nancejum , Tullum atque Catalaunum peragrans, omniaque avidis perluítrans

oculis, quz attentionem fuam mereri videbantur, Lutetias Parifiorum contendit,

ubi cüm aliquanto diutius commorari integium illi fuiffet, rariora quavis atque

curiofatumintratum extra urbem contemplationi fuze fubjecit, Virorum infü pereru-

ditiffimorum in Gallia , Montefalconii puta, de Mairan, Tourneminii, Fontenellii

aliorumque difcurfusavidé arripuit, Bibliothecas denique tum Regias,tumalias Su pe-

rioriscaveee diligenter excuffitinqueufum füum convertit;colletto tum ex illis,tum &

farragine reliquorum, quosinitinere fibi comparaverat, librorum in

fi

k

igni eruditionis

thefauro. Autumnali deinde tempore falutatis quafi in tranfitu Cameraco , Valentia-

nis, Montibus, Bruxellis, Antwerpia, inHollandiam fuum profequebatur iter , in

CeleberrimaUniverfitate Lugdunenfidiutius pauló quàm alibi locorum commora-

tus, atque reportato tum illic tum Ultraje&i ex quotidiana cum Viris eruditi(fimis

converíatione,nec minus ex diligenti eorum, quae rariora fibi videbantur, annota-

"

tione infigni foenore literario.

Appropinquante brumali tempeftate reditum in

;Gcrmaniam meditatus, Coloniam Agrippinam, Bonnam, Confluentiam ac Wezla-

riam denique pedem promovit, animo proceffum Cameralem penitius illic introfpi-

ciendi, cujusfui defiderii promta opera Dn. D. ZWIRLINI Camerae iftius Procura-

toris peraliquot menfium fpatium compos fa&tus fuit. Gieffam exinde fe contulit,

v

olendiffimum fuum Patruum , tum temporis ibi degentem, ExcellentifJ. Dn.

D.

MOEGLINGIUM, Univerfitatis noftrz p. t. Redorem ZHMapnificum cupide vifurus,

qui & Jus Civile privatitfimé cum ipfo repetiit , jamque eo gravius inopinata ejus

morteaflligitur, quo du/cior illi fuerat frequens cüm illo confuetudo, quo gratior

animus ad ferendum tam prafente quàm abfente periculo auxilium . femper para-

tus, quo extantior denique ejus erga Magnificum noftrum Dn.Re&orem tanquam

Filii cnjusdam erga Patrem fincerusamor, honor ac reverentia, cultus & Veneratio.

Ingravefcente poítea ad ripam R heni bello, à (apientiffima nec minus follicita matre

haud fineconfilio domum revocatus fuit nofter, " qui nihil cun&andum fibi ratus

farcinasillicó collegit, atque Francofurtum nec non Darmttadium pertranfiens meníe

Aprili cum fratre fuo iüneris comite falvus apud fuos advenit, falvos pariter illos

exofcu-

B

*

exofculatus. | Peracto jam hociitinere nefasducebat nofter inertem vitam agere o.tioqüe litare : prz-

elaras itaque animi fui dotes , quz fan& ipfum latere haud quaquam poterant, probe agnoícens

atque z(timare difcens, Praxi totum fededit, przcellentem pro obtinendo fcopo fuo occafionem

nactus prudentiffima opera Viriin hocrerum genere exercitatilfimi , Confultiffimi Domini Licentiati at«

que AffcfJoris HARPPRECHTI noftratis, cui multum in quam plurimis rebus fe debere , grata fem-

per mente profe(fus eí1: fednec mirius frequenti confuetudine cum Viris, quos fupra nom:navimus,

Excell. Dn. D.Schoepffio atque Morglingio, ut quibus familiarius cum illo converfari volupe erat.

Exigaum quippe effluxerat temporis fpatium, cüm continua, in qua defudare pulcrum fibi du-

xerat, Praxi tantam fibi pareret exiftimationem, ut à Superioris & inferioris cavez hominibus

in gravitfimis cafibus in confilium adhiberetur, cauíe haud vulgares tam intra quàm extra pae

triam, Viennzintellige, W/ezlarie, quin, quod mirari fubit, in ipfa Rota Romana dicendz illi

committerentur, ut idem ad obeundas legationes amplitfimas intra & extra muros Patrie, nec

non ad expedienda complura alia haud parvi momenti negotia dignus judicatus fuerit, oblatis

infuper, id quod non uno teftimonio publico fatis edocere liceret,. fi quidem liberet, muneribus

fatis fplegdidis neque contemnendis, quzs veró proea, qua erat, animi fobrietate ac verecundia

modefle femper deprecatus eít. Infignem profecto gratiam, qua illum, dum viveret, prorfüs cumula-

vit Fir Per- Ilnflris atque Generofifimus Dn. L. B. de ULM,unàcum univerfa fplendidit[ima Familia Ul-

miana devoto (emper exofculatus eft animo & gratitlimo ore celebravit, Erga eos de cxtero,quos fu-

periores fuos effe voluit divinumregimen, talem fe geífit, qualem effe dece: hominem ad amorem &

exiftimationem aliorum natum, ut qui non tantum 7'iri pariter Per-Il/ufiris atque Genero[iflimi Dn. L. B.

de SCHüTZ, Sereni(J. DomusZirtemb. Conj iarü Intimi nec non Ilnfiris Colleaii, quod heic toci eít, Zpbori

Gravifimi, fingulare & plané extraordinarium, quo illum dignatus fuerat, Patrocinium venerae

bunda femper mente coluit , fed & reliquorum, quos Inclytum fapremum Dicaiterima in (ina

fuo fovet, Dn. Afjefforum favorem , calculum , approbationem tam confervare, quàm augere quo-

vis modo allaboravit.. Quid jam memoremus pietatem ejus erga Matrem? fidemerga germanos:

amorem ac candorem erga Cognatos ac propinquos, Familis inprimis Graffiamam , ex qua

Ípecialiter Avunculum Dn.Grafjum in Copiis Circularibus Locum tenentem coluit, Mügl'ngianam,

Bacmeiflerianam, Frommannianam, Harpprecbtianam , Scbwederianam, Renzianam: beneficentiam erga

egenos: affabilitatem morumque comitatem erga quoscunque, ut quibus xqué communis &

obvius fuit :

cum quo nemo ullas unquam fimultates exercuit ,

cum

quo

nemo

in

gratiam rediit.

Silentio prxtermittimus communia . illa Chrifbanorum officia

5

in cultu

divino tam publico quàm privato à nemine temere negligenda , à Noflro autem | follicité

multaque cum religione exercita.

Ad altui jam B. detuacti noftri juflro ordine proce-

ER

dentes , id haud absque ratione adnotamus, fuiffe quidem illum in juvenili adhuc ztate conítitue

tum haud proríus immunem ac liberum à nonnullis in(ultibus, quos verb, quanto magis cre-

fcebant anni, tanto longius abeffe voluit divina bonitas, viresque in horum locum eo robuftio-

res neque àquovis flabello profternendas fufficere vifa fuit. O verb, bone Deus, quantum eftin

rebus inane? Frat dies decimus quartus hujus, quem agimus, menfis, cum fpasmo pectoris fu-

bito & quafi per peftilentem quendam afflatum corriperetur nofter, ita quidem, ut lecto affixum

tenerent illum dolores intenfiffimi,omnique vel levifbmz motiunculzprivarent folatio, Invalefcebat

die proximé infequente calor, & febris acutacontinua haud obfcuris fe prodebat indiciis, Nihi] hic

neglectum remediorum exquifitiffimorum , nihil excubiarum continuarum, nihil curz ac vigi«

lantix à Colendiffima Dn. Matre, ab unico fuperttite Fratre, ipfomet Medico, à biga Sororum, à

Cognatis , propinquis atque amicis in unum quafi congefte. Aft aliter vifum fuerat Domino die-

rum noftrorum fapientiffimo calculatori: quod cum occulto quodam przfagio probe apud fe per-

fentifceret nofter, curam animz fuz quibuscunque aliis follicitudinibus przferre atque facrum

epulum, nullo monente anxiis votis anhelare coepit , cumque id & manibus Summé Reverendi D.

NVEISMANNI, quem in oculis gerebat, avide accepiffet, in Divina voluntate totus recubuit ,

nutum ejus omni temporis momento fequi promtus atque paratus,fuique animi profundi(fima hal-

cedonia erga adítantes quoscunque, inprimis autem erga venerandam Dn. Matrem, erga Dn. Fra-

trem ac bigam Sororum Virginium verbis fignficantifimis amplaque cum gratiarum actione

t£eflatus. — Pias acclamationes Virorum in hac palaftra exercitatif/morum , Dn. D. V EISMANNI,

D. HAGMAIERI, nec non devotiffimi Dn. Z4bbatis PREGIZERI avidé haufit, fuaviffima carmina

lugubria à pueris, quos pauperes vocant, pracini fibijutlit, in precibus, fpe ac patientia pergens,

'donec Catarrhus fuffocativus eum proximé elapfo die Dominico, hora vefpertina, qu2 inter no-

nam erat:& decimam, vinculis hujus corporis exíolveret, atque immortalitati redderet,poftquam

in hac lacrumarum valle triginta tres annos, & quod exfuperat, exegiffet. Intelligitis jam, Cives

Academici, quem qualemve Virum amiferimus, talem fcilicet, quem amarunt pii» zftimarunt

fapientes , foverunt Viri Illuftres, in pretio habuerunt, quotquot penitius eum noverant. Ad cujus

urnam ftupet mater, rigent germani, plangit familia, fufpenfi hzrent amici, moerent boni Onahcs

ac finguli. Age dum, an ms veftris hec reponite, atque ante omnia pijime Matrone clade hac

grvweenes

ene exanimatz, tum veró etiam rel.quis fratrem & confanguineum certatim de

plorantibuslargif-

f

mum & Divino armamentario folatium apprecamini.

Date vero etiam hoc pietati, date novo

Rectori veftro, date univerfz Familie Móglingianz haud male de vobis merite , ut corporis exu-

vias,quz proximo Jovis die hora confueta pomeridiana in tumbam recondentur, frequenti co-

mitatu nec minore petatis affectu profequamini.

Scripfimus & Sigillo Re&torali firmavimus

Die vigefimo oCctavo Novembris Anno MDCCXLIII.

TUBING , Literis BAUHOFH atque FRANCKII,

7

Á

PA

RECTOR'

UNIVERSITATIS T?v

"

1.

.

f

R ts

Omeflica mala majora e[fe lacrumis, modei-

!

24

SON

pienter, proprià quippe edo&us expel

hi

E

Euroskala Offset

x

)j

antiquus ille /Eoyptiorum Rex PJammeni -

eamque truculentam familiae füae clade

)

s—

?

irretortis quidem atque ficcis intuebatu|s

E P

P T.

2:

hementiffima praecordiorum palpitatic

;

RA "—'Ci 9 LE

e a

£ 753

qua fuum tum fauciabant animum .

omnia, tacitoque premens fub pectore immedicabile vul -

z

fe&ó arbitramur atque intimo uniuscujusque fenfu om

VierFarbSelector Standard *

comprob:ri, prorfus exiftimamus. Commune quidem m:-

ris noftri lenimentum funt lacrumz, tam certi & indubi

E

d

quàm pluvice effe folent glomeratarum in aére nubium.

non omninó enecamus, fallimus tamen tantisper atque d

haud obfcuré perfentifcimus, expletur enim , uti Poéta c-

"

dolor. Suftinemus quidem interdum & reprimimus, vel |

Jamus aegrimoniam animi, quousque id vel decentia, v$

O Baane Q

o

ífuadere quin imperare nobis videntur; aft feciufi aliqv

EW E

confortio hominum flemus ubertim, noftroque fecreto 1 -

rumpimus in lamenta & querelas lu&ui nottro congruss.

E-H

I

—;Llï

ä

E

plenitudine enim cordis os loquitur : ubi itaque corda 3-

tH

i

Focus

ora denique ftagnant , atque uti fua mala non ferre, non

ita ea non fentire non eft hominis.

Movemur etiam pr

N

x

ä

bus, fed ceorum cumprimis, qui aliquid egregium minabi -

affe&tus, qui fuadebat gaudia, fuadet poftea lacrum:s, &

M

13

crumas , tam ar&o quippe cum iis conjunGus vinculo ,^

Sofpitator Job. c. T. ad tumulugm Lazari amici fui lacrum ,

rum ejus amorem erga defun&um per leges juítee conf^

L

12

ecce, dicentes, quomodo amabaf illum ? Et heec quidem fe

" —

nec :ninus tenerum, qui mortalibus implantatus efít, finii-

alii dantur cafus ,^ neque vulgares illi , fed eminentes;

K

11

omni Stoicorum z49&« , omnibus blandimencis ac levan-

comparati, ut doloris magnitudo omnem vincat confol

10

hicagividentur omnia. Lacrumz, qua pra nimia d-

fuis prorumpere ruptoque quafi aggere per oculorum me

terant, retró verti atque in intimis pectoris receffibus d-

lus ibi locus officio tam jufto, tam pio, tam innoxio : [

atque facundiffimi Rhetoris vices fuftinet: vox faucibus *

artus : ftupor quidam atque rigor omnem fermoni viam -

altum confpiraffe videntur filentium, modica enim mal:

pent. Quae ipía caufa fuit , quod indulgentiffimus illei-

&üs Pater, mortem filii fuaviflimi haud quidem ferociter

doliturus, obdu&o circa faciem velo pingi fe voluit, nulli-

la moeroris fui profundisfimi documentum fore ratus.

que ex ore infeliciffimi, quem fupra nominavimus, Reg-

aneflica mala majora funt lacrumis. Quorfum veró haec , «

mo memoravimus, collineent, ignorareequidem haud|-

5

quotquot MOEGLINGIANAM nóftis Familiam, quotq

E WU E

fervatis, quotquot denique fata ejus (ive profpera five 4*

4

betis. Annuseit, & quod excurrit, cüm Ea praematut

mi fato

Fratris , Cognati ac Conjanguinei plané exoptatiffi

En! vei

tem dometíticam ne nunc quidem conco&am.

3

comparet Tragico, jam iterum pullato, quem nondurm

G&u, jam iterum.mortem deflet dulcis cujusdam fui de -

2

poftulare vel excogitare poteít charitas, titulis digniffim ;

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

d