LXV6a_fol_153a

R ECTOR

UNWERSITATIS TUBINGENSIS.

L.

i.

R

Ua

i

UE

Aud inter poftrema, neque id quidem injuria, vite hujus beneficia referri folet

a

;

fanitas inconcuffa, & robuftus valetudinis habitus, vel nullis vel rarioribus iis-

TM

l;5

que levioribus morborum infultibus obnoxiz, cum reliqua, quz ad vitam pla-

H

cide beateque tranfigendam facere poffunt, prefíidia tanta non fint, ut iis vel

nctim fumtis dolorum & moleftiz fenfus ex afflicta valetudine oriundus compenfari

onnibu ju

poffevideatur. Hinc veterum nonnemo: Boza, inquit, valeiudo maxime divinum fvaviffimumque

eft coudimentim; hac enim deficiente omnia funt ingrata, molefta, infipida, eà.veró praditis

grata majorem afferunt voluptatem, ingrata minorem pariunt moleftiam, & nihil non tole-

ratu eft facilius.

Quanquam vero hzc ita (e habent, neque etiam negari poteft, in ipfis

quoque fan&tioribus paginis fanitati inter preftanziffima à DEO fuis tribui folita beneficia lo-

cum concedi: tamen & afflicta corporis temperies habet, quod ipfi pretium aliquod conci-

liet, quod licet ab iis, qui omnia ad bujus vitz commoda & felicitatem referunt, admitti haud

foleat, nihilo tamen minus eó majoris eft momenti, quó arcliori vinculo & hujus, quam vi-

vimus, & illius, quae fecutura eít, vitz rationes inter fe cohzrent.

Quantumvis enim ma-

gna fit, quá fani homines, nullisque morbis divexati, fruuntur, felicitas, tanta tamen non

eft, ut hoc nomen tueri queat, fi, quod fieri plerumque folet, animo levitatem atque info-

lentiam inftillat, hominemque fecundis rebus exultantem ferocem & in futurorum cura ne-

gligentiorem reddit. — Tri(ti enim experientia edocemur, homines vitz hujus deliciis circum-

fluentes, nec ullo fragilitatis fuz fenfu commonefactos, maximam partem przfentibus tantum

bonis inhiare, nec, quid olim expediat, cogitare, &multo minus anàelare , quó ipfo ea, quá

fruife putant, felicitas fecunda malorum miferiarumque mater effe affolet ; cum contra ii,

quorum valetudo vacillans animum ad futurorum contemplationem , majoremque de falute

fua folicitudinem revocat, iílo torpore excuífo rebus fuis multó rectius coníulere difcant,

Neque etiam ulla re magis, quantum infit animo robur, demonfítrari poteft, quam iítis pa-

tientiz atque conftantiz documentis, quz in perferendis fortiter corporis infirmitatibus atque

afflictionibus edi poffunt, cum, quod verfutiffimus iíte ac capitalis humani generis hoftis in

Hiobo obfervavit, nulla calamitas hominis animo fit gravior atque intolerabilior , quam quz

corpus ipfius afligat, ipfasque quafi edes, quas incolit, quibusque domicilio utitur, con-

cutiat & labefactet. | Trifte quidem eft, ejusmodi fortem fubire; fed poffunt tamen hujus ge-

neris adverfitates mirifice prodeffe, & commoda parere, omnes moleítias calamitatesque ex-

antlatas largiffime compenfatura,

Felices eos, qui fic ipfas etiam vitz hujus zerumnas lucti-

facere, & ex corporis infirmitate animo perennantem felicitatem , religionis ope; cormparare

didicerunt! Quam dulcis erit requiei poít labores fenfus! Ipía etiam mors, non folatio tan-

tum erit, utpote perfugium 7iferis przftans, & falutis portum apcriens, fed & minorem

dolorum fen(um comitem habebit, cum fic fenfim tantum fenfimque fuperveniat, robuftiores

veró plenisque viribus inftructos ictibus violentiffimis, & quafi ad muros firmiffimos con-

vellendos comparatis, profternat atque opprimat,

Atque has quidem vite hujus moleftias ex valetudinis debilitate atque infirmitate oriun-

das, uti per multos jam annos frequenter fenfit, & forti etiam animo pertulit, ita comparata

quoquead vere felicitatis, qux per Chriftum parta eft, poffeffionem quzrendam mentefua, quàm

maximefalutares fibi effecit, ipfisquejam placida morte exemtus eft, quem noftra hzc ftudio-

rum Univerfitas nimis mature fibi ereptum acerbe luget, VIR Préuobiliffmus , Experientif[fi-

mus atq-:le. Excellentiffimus DN, (:HRISTI ANUS LUDOVI-

CU S IV!OEGLING $ Medicz'nk DoBor £$ in bac Mufarum Sede Profe[for Publicus

Ordmarius longe celeberrimus, Serenifftmi Marggravii Bado - Durlacenfis Arcbiater €9 Confiliavius,

Academie, que Lugdwmi Segufianorum floret, ut 9 Inflituti Bomonieufis Membrum Honorarium,

Quo carior nobis ejus eft, & effe debet, memoria, eo magis eam vitz, quamegit, rationem

exponendo recoluiffe juvabit, Editus eft in hanc vitam in ipfa hac Urbe Tubingenfi a. d. XII. Julii

À. claloccxv, P'arentes atque Majores exutraque Profapia veneratus Viros Celeberrimos omnique

munerum genere maxime confpicuos, Pafer quipp£lli contigit ir quondam Prenobiliffimus, Con-

Fültiffrus atque Excellentiffmgus DN. JACOBUS DAVIDES MOEGLINGIUS, 1. 7, DoGor , ejus-

demque tam Canonici quim Ecclefiaflici Profe[for in bac Univevfitate P. O. Celeberrimus , Sereniffimi

ijuper Wrvtemb.

.

ucis Coufiliarius ; Mater 'autem etiamnum quidem fuperftes, aft maerore

& lacrumis pene di

ffluens, Prenobiliffima omnique virtutum genere ornatiffima Matrona DN,

DN. MI-

JUSTINA TAB/THA, iri quondam Magrifici , Cpnfultg[/ïmi atque Excellentiffimi ,

GCHAELIS

3

'

CHAELIS GRASSI, Veterandi apud nos Senis, perque cumplura annorum luftra jcti

famige-

vatiffmi

nec non DN, MARL/E BARBAR/E nate FROMMANNLE Filia le&titfim

ai

Avo

Paterno gaudebat Viro Preuobilifiimo , Confultifmo atque Excelleniiffimo DN. JOHANNE DA-

VIDE. MOEGLINGIO, 7. U. Do&ore 69 Prof. Ordinario Celeberrimo , multisque in(uper aliis

titulis incluto : Cui à latere jungimus Proawum Pafermum , Firum Experientilfimum atque Zxcel-

leatiffimun DN, JOHANNEM LUDOVICUM MOEGLINGIUM , Z4ed.: DoGorem eiusd«:n'zque

Prof. Publ. son mints Celeberrimum. Longum nimis hic foret ire per fumofa Majorum atria in

linea afcendente Paterna, qui DEO , Patriz atque Keipublicz ultra duo fecula egregiam in

omni officiorum genere przítiterunt operam , quosque inter vel folum Pro- 4vium: & linea Avim,

Illuftrem quondam DN. JOHANNEM JACOBUM CURTZIUM, sSerenif. Wiürtemb. Ducis Con-

iliar. Intimum €$ Vice- Cancellarium jam nominatfe fufficiat. Pro- 4vum denique Materzum co-

Jebat Z'irim pariter Prenobiliffmum , Coufultifflmum atque Excellentif)mgum DN. JOH. ANDREAM

FROMMANNUM , 7. U. Dotorem &5 Prof. béic loci Ordin. Sevenilfomi infüper. Principis I^iiy-

temb. Con[iliarium. — Alias fzmilias illuftriores, que cum Müglingiaua pulcro foedere coaluerant,

PREGIZERIANAM intellige atque. KORNIANAM, hancque innumeris ab I/Iuftri atque Ex-

cellentiffio DN. KORNIO in B. Defunétum collatis beneticiis inprimis confpicuam, mul-

tis allegare, & pagine vetat anguítia , & ipía lugentis domus modeftia prohibet, Inge-

nium ad excolenda literarum ítudia feliciffimum naétus ,

a vigilantiffimo Dn. Parente

fchole, quz heicloci viget, Anatolice, haud cunctanter traditus fuit, in qua quidem (ub

fideliffima inprimis inftitutione B, Dn. Rectoris FERBERI plurimü — profecit.

Accedente dein

privata Preceptorum domefticorum cura, talia pietatis atque eruditionis fundamenta jecit, ut

dignus fuerit judicatus , qui ad altiora afpiraret fubfeliia,

Quem m finem nomen füum i5 hac

ftudiorum palzítra profeffus eft, atque A. MDCCXXIX, albo ftudioforum ipfemet in(cripfir,

Cüm autem nefcio quo occulto addifcenda artis Medica defiderio flagraret, atque interno

quódam animi impetu in amorem ejus rotus raperetur, fine dubio, egregia Majorum fuorum

veftigia calcaturus , nobiliffimo huic ftudio ut fe coníecraret facilé à fuis obtinuit. Cüm veró

idem religioni fibi duceret, Sacra Hygez myfteria illotis, quod ajunt, tractare manibus , at-

que vaftum eruditionis Medicz «dificium exítruere, nifi jactis prius rit& fundamentis ; non.

tantum ipfum non tzduit in campo Philologico ulterius defudare, (ed & integrum curfüm Dhi-

ïöfophicum, alacrirer non minus quàm felicirer, emení(us fuit, talemque hoc quoque in ge-

nere fe praítitit, cui dein, utpote egregió munito ac praparato, ad altiora inoffenfo pede

roaredi omninó licuit.

Pro confequendo hoc Ícopo privata & domeftica opera Dn, M.

SCHOLLII , Paftoris poftea Denckendorffenfis, vv iv esíoig , in humanioribus literis per inte-

rum ufus fuit biennium, In Philofophia veró in univerfüm, nec non inArithmetica & Geo-

ietria, Virorum pariter doctiffimorum, fcil, B. Dn. M. STEINHOFERI , Weinsbergenfium

Decani, & Venerandi D. KOESTLINI, Eslingenfis Ecclefiz Senioris.& Paftoris

jtimarii longe

Meritiffimi,przvia folertiffima gavifus fuit inftitutione; apud eruditiffimum veró ifto tempore [ll,

:

Stipen

:

dii Theol, Repetentem, Jam vero Magnificum atque Reverendiffimum Univerfitatis hu

?

jus

Ca

*

nee

llarium DN; JEREMIAM FRIDER. REUSSIUM, $. S. Theol, D. & Prof. primariu

m,

Sereniffimi Confiliarium, Ecclefiz Przpofitum & Abbatem Laureacenfem, quem honoris caufa

pominamus , Collegium audivit phyfico - difputatorium. —Neque veró primordiis h:ce, utut

egregiis, fibi fatisfecit, fed & Excellentitimorum Dn.Profefforum B. Dn, CREULINGII pita

in Phyfica experimentali, B. Da. ROESLERI in moralibus, B. Dn. BILFINGERL in Matheft at.

que Phyfica labores tum publicos, tum privatos , infuccum & fanguinem convertit. /Hisita

preclare peraétis , Medicinz atria vel tandem ingredi nullus dubitavit , Viris pariter Experien-

tiffimis Excellentiffimisque ,' utroque intellige, 1inter Coelites nunc, CAMERARIO, &, B. D.

D. MAUCHARDO & HOFFMANNO per totum Medicinz nec non Phyficz fpecialiffimz am-

bitum Praceptoribus ufus & Daduchis, Et quidem B. Dn. ELIAM CAMERARIUM magnum

Borbavii opus ; fundamenta Cbymie dictum, (olidé explicantem ad ultimam usque metam in-

defeffus audivit : Ejusdemque lectiones Practicas in monita /7aldft bmnidii pra&tica avidé haufit.

Neque pro exigua felicitatis (uz parte reputavit, quod quotidianus acceffus fibi patuerit ad tantum

Virum, qui intra privatos parietes univerfum ipfius curfum Medicum fpecialiffimé ordinavit,

tamque affabilem fe illi exhibuit, ut parentis loco veneratus eum fuerit.

Apud B, Dn. ALEX-

ANDRUM CAMERARIUM Collegium tum inftitutionum materie Medice, tum Practicum

impigréfrequentavit , ejusdem quoque leCtiones omnes, tum Botanicas, tum in regnum vege-

tabile exoticum,, quousque curíus ejus fe protendebat, attenté aufcultavit, ne unica quidem

hora fponte vel temeréneglecta, B. Dn. D. MAUCHARDI eruditionem, folertiam acfidem , tum

in le&tionibus Chirurgicis, tum in Collegiis privatis Anatomicis, tum denique in demonftra-

tionibus Anatomicis , expertus idem fuit & miratus, fex infuper diffectiones íuis ufurpavit

oculis, fueque meditationi fubjecit.

Apud B. Dn. D;. HOFFMANNUM .Collegium

audivit Parhologicum fpeciale, privato veró.fub ejus moderamine integrum curfum

Medicum feliciter, abfolvit, preclaram Viri doctiffimi collatam .in fe operam debitis quibus-

cunque mactans elogiis, Apud B. denique Dn. D. BACMEISTERUM in Practicis & Medi-

cina legali forenfi multum proficiendi pulcram nactus fuit occafionem, — Exantlatis dein pro

B, Dn.

moge Examinibus,, habitaque, pro Licentia difputatione A. MDCCXXXV, fub Prafidio

ALEX,

ALEX. CAMERARII de Pefle , vit& quidem Academicg. Tubingenfi Colophonem impolfuit,

; plüra tamen fciendi ae videndi atdori noridum ultimum valedi&turüs, [ter namque literariüm

Per Germaniam, Belgium, Gallias & Italiam meditatus, illicó fe ad id accinxit; commenda-

titiis Serenitlimi Neoftadienfis Dn. Ducis , àd quém ium Da. Concioüatotis Auliei HOCH-

STETTERI, tum Dn. Archiatri FABRT adjümento fácilem habuit accéffum, ad Splendidiil-

murm Regis Daniz Legatum, Parifiis commorantem, Per - liluftrem Dn. dé Schulenburg,; gra-

tiofiffimé munitus, nec non fimilibus aliis IHiluftris Dn. Bilfingeri, Confiliarii ftatüs intimi;

4

ftipatus. Secundo itaque

lirine per Nicrüni atque Rhenum defcéndit, & vicinas celebrios

res invifit urbes atque eruditos, Heidelbergam , Francofurtum , Gieffam; Marpuürgum; Vi«

ros autem celebetrimos , inprimis Gieffe VERDRIESIUM ; Marputgi NVOLEFIUM adlit;

Inde per W'ezlariam, Coloniam, Neomagum, Rorérodamum, pédit Lugdünüm Batavoruürni,

Subftitit hic tantifper, ut Celeberrimorum Vitorum, D. BOERHAVII & D. GRAVESAN-

BIl Jectionibus publicis atque privatis , medics, botanicis, chymicis, & ia Philofophiam

Newtontianam fruecetur diutiius.

-

'ibus Duumviris in Botahicis quidem adjinxit ROYEs

RUM, in Chymicis autem GAUBIUN.. * Boerhavii decztéro tum lectiones publicas; dé Corde;

in inftirutiones ejus Medicas, tum Collegium privatum , in Ejusdém Aphorismos; dé morbis

coguofcendis €8 curandis, in. ufum füuum penitus convértit GRONOVIUM aütém, ütpote

eut commendatus fuerat, MUS/EUM , LINN/EUM, propius noffe illi contigit. — Inde, pec

Hagam Comitum, Ultrajectum, Roterodamum & Autwerpiam profectus eft Li5vanium , vie

faque Univerfitate , Bruxellas atque Lutetiam Parifiorum perrexit.

)x intérim integri anni

decurfu in vaftiffima hac urbe omniumque elegantiàrum Microcosmo, tum & in Vicinis Re-

giis Palatiis, Hortis, Machinis hydrauieis rei. literato digaa f& obtulerint objecta, à Noftro

nunquam negle&ta, quin attentius contiderata, id vel fummis digitis atiingere, nitis foret

prolxum, Id tamen reticere nefas effet, ut quod ad Med&cinam propius accedit? nimirum;

lectionibus & demon(trationibus Anatomicis Dn. HUNAULD, Chymicis Dn. LEMERY Fil,

quorum uterque'jam fato fuo fun&tus eft, Botanicis Domiror, de JUSSIEU, curationibus

medicis & chirurgicis in Xenedochio, à Deo & charitate dictis, nec non publicis atque pri-

vatis confeffibus , curante Illuftri Dn. de MAIRAN, Academiz Regiz (ciéntiarum, frequenter

Illum interfuiffe,. & integrüm anatomiz ac aperationum Chirurgicarum cüríum , fuB aufpiciis

verfatiffimi Demonftrator:s Regii, Dn. DUVERNEY, Celeberrimi quo&dam illius JOSEPHÉ

DUVERNEY dexterrimi affecle atque confanguinei, abíolviffe, ad ultimum vero & Emibryul-

ci& per aliquod tempus operam dediffe. .Cultrum

Anatomicum, id quod hic adjungere haud

^

abs re vifum fuit, ipfemet verfavit, atque curfum operationum Chirurgicarum expedivit. — Ín.

lia ipfa temporis intercapedine in notitiam venit Duum - Virorum celeberrimorum, GROSSIf

atque NVINSLOW/ZI, illius quidem infignis Chymici, hujus veró Anatomici j cümqqe it4 1fl

majori fubinde verfaretur celebritate, haud una (ubnata illi fuit occáfio , fortem füani àpud ex«

teros experiundi , oblatis illi conditionibus admodum honorificis atque fortiffimis fine dubio

füturis ihcifamentis, niü alius fcopus ipfi fuiffet przfixus, atque dulce folum patriaomnes aliag

fuperaffet illecebras. Denique, ut hoc folum füperaddamus , non tantüm à Danico, quem

fapra nominavimus, Legato, fed & à Per-Iiluftri Dn.de TORNACO & de FESCH , utroque

tum temporis ad aulam Gallicam Legato W/irtembergico , gratía ac fàvore ptoríus fuit cümus

Jatus.

Pedem

Y

.

dehinc per Lugdunum Segufianorum, ubi locum in: Academia nobilium ártium,

ultró oblatum , obtinuit , promovit in Íta

liam , litetis commendatus gratiofiffimis Eminen-

tiffimi tum Dn, Cardinalis DE POLIGNAC , Przfidis Academiarurn Parifien&um Per- Illuftzi

Legato Gallico Marchioni De SENECTERRE, cujus propenfus erga nofttum animus notitiam

& favorem complurium eruditorum ipfi conciliavit,

Auguítz "Taurinorum àulam ac

Univerfitatem contemplatus , Doctiffimum Dn. FANTONUM précipué coluitj ocs

cafionem praterea nactus

uit fermones mifcendi cum Celebertimo Anatomico. Dn.

BIANCHI, cujus artificiofithmum Technophylacium , preparata Anatomicà àd mo-

dum fere Ruyfchii imitantis, vidit idem atque ítupuit.

Mediolanum , Mutinam , Bo-

noniam trajiciens, Illuftriff. Comitis de MARSIGLI fplendidu

E

m

-

fcientiarum inftitutum mirátus

"fuit, celeberrimosque Viros, Prz(idem PASANI tum & MANF

REDIOS , quorüm alter nunc

fato fuo functus eft, nec non HEBERTUM de QUINCY in rna

ximo h

abuit prerio. Florentiz,

ubi Hluftriffimo Marchioni atque Abbati NICOLINI, Secretario ftatüs

, & «oimmendatus, &

$ratiosé 3b eodem exceptus fuit, rarioribus

etluftratis,

Senas átque Romam contendit, Hic

ftatim eximio Illuftris Archiatri Papalis, Dn.

L

EPROTTI

favore exceptüs, ab eodem in pala-

tium Cel(iff Duciffe de CORSINI, (quà occafione tum Eminentiffimi Cardinalis de COR INI,

tum aliorum Purpuratorum favorem íibi conciliavit) introduéctus , denique Summo Pontifici

CLEMENTI XII, pra(enratus ,

nec minare gratia Celfiff. Dn, DUCIS ST. AIGNAN Regis

Chriflianiflimi Legati mactátus fuit. Eruditos ià hac commoratione quam plufimos invifit,

quodque recenfionem inprimis meretur, in fatmiliaritatem haud vul

garem intravit bigz Viro-

rum Celeberrimorum , le SOEUR & JAQUIER , qui & principiorum

Phyfico-Mathematicorum

Iluftr. Newtoni , additis commentariis perpetuis, editores fuerunt, & noftrum in Academia

nobilium artium confratrem agnoverunt & Socium : multa infuper Xenodochia frequentavit

nofter, aliaque innumera cur'igfa & oculis vidit & mente examinavit, Neapoli-Reverendiff,

Dn.

L

Da. Epifcopi GALEANI, Academix fcientiaruro Prz(idis, cui literis comra

-

ndatus fuer'at, im-

penfum erga (e favorem expertus, hoc ipfz adjutore, comphiribus eruditis, " quibus tres fra-

ries MARTINOS, Phyficam & Medicinam publicé profitentes ,. accenfet, nec non Profeffori

Patri ORLANDI , notior fieri ocCoepit.

Verticem ibidem confcendit Vefuvii, aliaque eurio(a

qduàm plurima propriis fubjecit oculis.

Vifis denique, qu Univerfitas offerebat , memorabi-

|ibus, rediitRomam, ubi aliquantifper detineri fe paffus fait ; dein tranfiit Lauretum , Bono-

miamque denuó falutavit, anatomix publice, quz tum aáminiftrabatur, interfuit, focius przz-

terea Academiz Scientiarum ele&tus, Ferraram infuper Venctiasque adiit, ibique Celeberrimum

Ol

-U

2f

MICHELOTTUM ; Paduz veró Illuttris POLENII & cel

rrimi MORGAGNI favore gavifus

fuit plan& fingulari.

Sed cogitandum vel tandem erar de reditu in Patriam.

Per Tridentum

itaque & Auguftam Vindelicorum iter fuum profecutus, menfeque Martio A, MDCCXXXVIII.

f3lvus ad fuos reverfus , quicquid apud exteros viderat, vel audiverat, bono publico impertien-

dum deftinavit , äquc eo temore exercitiis n

on tantum Theoreticis fedulam navavit operam,

fed & quàm maxime Practicis totus incubuit.

A. MDCCXXXIX. Doétoris mitra unà cum fe-

ptem allis Medicing Candidatis ex merito ornatus fuit , atque inter Oratores gratiarum actionis

rhunus fuftinuit. A. MDCCXLL à Spectatifmo civitatis hujus Magiítratu electus per (utfza-

gia unanimia Phyficus Ordin, àque Serenitfimo Principe clemcaiiffime confitmatus , demandas

tam fibi provinciam folers obiit ; cumque collegia tum in phyficis tum in Medicis habendi,

proxima illi fubnata fuiffet occafio ,

íftudiofe juventuti laboribus fuis lubens inferviit.

Caterüm exterorum haud quaquam oblitus , eruditas varii generis commentationes Phyfico-

Medicas Bononiam, Lugdunum rel, transmifit , actis literatorum interfertas , acceptis fcriptis

refponforiis humanitate atque approbatione pleniffimis ; in difputationibus denique publicis

per hoc temporis intervallum haud fimplici vice oppofutt.

Neque etiam mirum eít, talis cum vir effet, publicam docendi provinciam à Sereniffimo

atque Potentiffimo Duce ac Domino noftro Ipfi fuiffe demandatam, quód An,. MDCCXLVI.

accidit, quo anno poft habitam Difputationem inauguralem de faluberrimo Aéris moderaté

calidi & ficci in Microcosmum Influxu, munus Profefforis Medici Extraordinarii Oratione

aufpicali , in qua Dilucidatioues Principiorum. Cbemicorum expofuit, a. d. XXVIII. Martii ad-

greffus eft. " Tandem vero Amplitfimi Senatus Academici fuffragiis legitime electus, Serenif-

fimi Nutricii noftri clementiffima ratihabitione accedente , ad munus Profefforis Ordinarii ad-

motus eft, quod Difputatione inaugurali denuó habita: de tatiffima metbodo curandi morbos

quam plurimos , eosque gravi[fimos , & Oratione aufpicali typis impreffa: de iis, que in curatio-

uis negotiis contingunt quandoque extra ordinem , €9 quam maxime de curatiouibus ditlis vulgo

€8 creditis miracu?oþs, a. d. XIX. Jun. A. MDCCLII. adiit, & non obftante valetudinis imbe-

cillitate induftrié geffit, & multis modisornavit, editis quoque non nullis eruditis lucubratio-

nibustypis evulgatis. Matrimonii leges nunquam fuübiit, coclibemagens vitam. Fafces Academi-

cos geílit femel, Decanatus vero honores fexies, uti & 'reditibus Univerfitatis curandis per

Sua humanitate omnium fibi devinxit animos, & ftudioforum com-

ttiennium Deputatus fuit,

rhoda quoquo modo promovere ftuduit, Cumprimis veró divini Numinis reverentia curz

ipfi fuit cordique, quam tota vita ad legum fandtiffimarum przícriptum inítituta expreffit,

Uti vero, quod diximus, debilitata admodum valetudine ufíus füit , inde à pluribus retro an-

nis, quam tamen obfervata exacliori dizta, & adhibitis faluberrimorum remediorum fubfi-

diis, fummo ftudio adjuvit: ita graviffima mala, quibuícum conflictabatur , hemopty-

fis & phthifis, fupervenientibus per hujus hiemis decurfum diarrheeis fudoribusque colliqua-

tivis, in phthifin pulmonalem confummatam tranfierunt, donec tandem extremz febris phthi-

fic exacerbationi ex hauftus viribus fuccumberet , diemque fupremum bene przparatus , epu-

loque S. Evchariftie confirmatus, nudius quartus hora I, matutina obiret, magno fui defi-

derio internos relicto, acerbitfimoque cum fuorum luctu, quos & inter eos Venerandam

maxime Ipfius Matrem tot domefíticis cladibus, trium videlicet Filiorum, uniusque Generi,

noftri quondam HARPPRECHTI, funeribus, tantum non fuccumbentem ut DEus folatiorum

füorum przfidiis faluberrimis fuffulcire atque confirmare velit, ardentibus flagitamüs precibus.

" Supereft, ut jufta perfolvantur Viro optime de noftra Academia merito, cujus exuviz

cum hodiz terre fint mandandz , ipía pietas & in fplendidiffimam, quz in luctu & fqualore

eft, Familiam obfervantia vos monet, Cives, ut pompam funebrem hora II, ex xdibus B. de-

fancti prodituram frequenti comitatu profequamini, Agite vero fimul, & licet viribus valen-

tes mortem meditari, atque ad hoc iter tardius ocyus ingrediendum accingere vos difcite!

Perfc»rï. Publ, fub Sig. R-e&f a, d. XXVI. Jan, A. cloloccrxiu.

TUBINF?;E, TïPIS. BAUHOFII 4c ,FRANC.ICff.

^

CR

Z

RECTOI

T

UNIVERSITATIS TUB.

X

L.

^

T

a

3

Aud inter poftrema,

^

neque id quidem injuria, vit?

W

fanitas inconcuffa,

& robuftus valetudinis habitus

;

cui -

;o

que levioribus morborum infultibus obnoxiz ,

D

d

przi

19

cide beateque tranfigendam facere poffunt ,

x afllicta A

R

omnibus junétim fumtis dolorum & moleftiz fenfus €

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

quit,

valeiude

poffevideatur. Hinc veterum nonnemo: Bona, in

eft condimentums; hac enim deficiente omnia funt

ingrata , mole

18

grata majorem afferunt voluptatem,

ingrata minorem pariunt —

ratu eft facilius,

Quanquam vero hzc ita fe

habent,

neque

iffima à DEO

quoque fanCtioribus paginis fanitati inter praftan

17

cum concedi: tamen & afflicta corporis temperies

habet, qui-

oda & fel

liet, quod licet ab iis, qui omnia ad bujus vite comm

(oleat, níhilo tamen minus eó majoris eft momenti, q

uó arclics

16

Íe coh«

O Baane Q

vimus, & ilius, quz fecutura eft, vitz rationes inter

ä

nullisque morbis divexati ,

fruuntU -

gna fit, quà fani homines,

EEE

e(t, uthoc nomen tueri queat, fi, quod fieri p

lerumque folet

15

ltantem fero«

HdtEn

Focus

lentiam inftillat, hominemque fecundis rebus exu

homi-

gligentiorem reddit.

Triíti enim experientia edocemur ,

litatis (uz fenfu commonefactos , maxim

fluentes, nec ullo fragi

N

14

bonis inhiare, nec, quid olim expediat, c

ogitare, 6tmulto mint.-

1

mque mate

ä

frui fe putant, felicitas fecunda malorum miferiaru

quorum valetudo vacillans animum ad futuro

rum

contemplati,

13

(fo rebus fuis m|-

M

fua folicitudinem revocat, ifílo torpore excu

Neque etiam ulla re magis, quantum in

fit animo robur, demc

.

.

tientie atque conftantiz documenti

s, quze i

n perferendis fortit;*

12

d verfutiffimus ifte ac cap.

afflidionibus edi poffunt, cum, quo

"

Hiobo obfervavit, nulla calamitas homi

nis animo fit gravior 3-

quas incolit , qui

corpus ipfius affligat, ipfasque quafi zdes ,

11

cutiat & labefactet. Trifte quidem eft, eju

smodi fortem fubire

neris adverfitates mirifice prodeffe, & commoda parere, omne|-

antlatas largiffime compenfatura,

Felices eos, qui fic ipfas et

10

facere, & ex corporis infirmitate

animo perennantem felicitate -

didicerunt! Quam

dulcis erit requiei poít labore

s fenfus! Ipfz

tum erit, utpote perfugium miferi

s prazftans, & falutis porti

dolorum fen(um comitem habebit ,

cum fic fenfim tantum fenfii-

ructos ictibus violentiffimis ,

veró plenisque viribus inft

öcqt2

opprimat.

vellendos comparatis, profternat atque

letudinis dellB

Atque has quidem vi

txz hujus moleftias ex va

frequenter fenfit, & forti etiam

das, uti per multos jam annos

quoquead verz felicitatis, que per C

hriftum parta eft, poffeffhione -

exemtus

maximefalutares fibi effecit, ipfisquejam placida morte

VIE-

ä

rum Univerfitas nimis mature fibi erept

um acerbe luget,

mus atque Excellemtiffmus DN, (;

HRISTIA?

CUS ïViOEGLING, Medicing Do&or £ in bac

Oidimarius longe celeberrimus, Sereniffmi Marg

gravii Bado-Durli.-

ut €$ Inflituti Bon

Academie, que Lugdumi Segufianorum floret ,

10 carior nobis ejus eft, & effe debet, memoria ,

eo magis &.

Qu

fa haci-

exponendo re

coluiffe juvabit, Editus eft in hanc vitam in ip

.

À, cloloccxv, Parentes atque Maj

ores exutraque Profapia veneratu

munerum genere maxime confpicuos.

Pater quipp£lli contigit /|—

COBUS DAVIDES MOEC

fültiffrons atquc Excellentifftmus DN. JA

demque tam Canouici quin Ecclefiaft

ici PrO

feffor in bac Usiverfitatey

fer 'autem etiamnum 4

üiJuper W'ivtemb. Ducis Couflliarius ; Maà

2

& lacrumis pene diffluens, Prenobiliffma

omnique virtutum ge

Confultiffimi |—-

JUSTINA TABITHA, iri quondam Magrifici ,

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com