LXV6a_fol_151

URECTOR

UNIVERSITATIS 'TUBINGENSIS -

L.

d.

Ondum deterfis, quae Juvene & nobiliffimo & vegetiffinio à finu noftro

praematura morte avulfo lacrimis immaduerunt, genis, nova lu&tus pu-

blici materia nova reipublicae noftraliteraria clade illata praebetur, qua&

animos recenti dolore affligit, atque eó quidem jam concutit vehemeri-

tius, quod ad ipfos Academiz Patres haec calamitas pertinet, é quorum numero

Vir & meritis & aetate venerabilis defideratur. Idem tamen alio quoque normine

defiderabilis eft, gentis nimirum, ex qua ortum trahebat, nobilitate & fplendore,

qua non interrupta ferie per integros fere ducentos annos ampliffimis Academize

muncribus defun&ta, innumerisque ornamentis confpicua, in praefens iam cum

Ipfo intercidit. Nemoignorát, quiin veterum Romanorum antiquitatibus vel medio-

criter verfatus eft, quibusque inftitutis fuerint ufi, aliquantum cognitum habet ,

nobilitatis praerogativam non ad generis vetuftatem , primorumque Patrum pro-

geniem relatam , quorum quippe pofteri proprio nomine patricii dicti fuerunt,

íed à geftis per majores muneribus, & maxime quidem dignitatibus curulibus ,

fuiffe repetitam, ita ut quó quis plures numeraret inter majores fiios hónoribus

iftis infignes, eó quoque nobilior haberetur ; quo fa&tum etiam eft, utex ple-

bejis quoque gentibus nonnulla patriciarum familiaram complures multüm no-

bilitatefüperarent. — Cumifta nobilitatis praerogativa populus ifte glorie cupidiffi-

mus ftudiofiffimusque ritum etiam conjunxit , ex quo jus poftea enatum eft, eo-

rum , qui magiftratus curules gefferant , imagines corporis humerorum tenus &

cera effingendi, quas in & dium atriis collocatas floribus ac fertis exornabant , &,

fi pompa funebris ducenda erat, praferri curabant. Quod (i hac populi poten.

tillimi & reipublice füi parem non habentis inftituta, magnis parva comparando,

ad respublicas Academicas trahantur, quibus munificentiflimi ipfarum Conditores,

auguftiffimique Protectores, fplendidiffimas dignitates honoresque prorfüs illuftres

indulferunt: füa & his fünt decora nobilitatem conciliantia , nec Academicis quo-

que imaginibus dignitas negari poteft prorfüs fingularis, maximamque aftima-

tioném commerita, Quum enim haud quisquam inficias eat, bonarum literarum

ftudiis. nominis celebritatem parari, gentemque multorum literis clarorum fera-

cem domefticis his ornamentis plurimum nobilitari ac illuftrari ; quidni & fateatur,

multo magis ex geftis. Academicis magiftratibus & honoribus , ad quos nonnifi

cultiffimis literatiffimisque aditus patere poteft , maxima decora fplendoremque

proríus eximium in gentes ipfas diffundi & redundare. — Quae cum ita fehabeant,

omnes , qui literis pretium ponere didicerunt, non poterunt non honorem habere

genti multishujus generis ornamentis tanquam radiis corufcanti, debebunt autem.

vel maximé , nec fine foeda ingrati animi macula' negare poterunt, ii, quorum

res praeclara tantorum virorum opera adjuta fuit, & in melius provecta. Et hoc

omnino nomine noftra hec ftudiorum Vniverfitas prorfus fingulariter obftringitur

genti, qua in lu&u eft, cujus merita in rempublicam literariam fünt longe lucu-

lentiffima, quaque nobilitate & imaginibus ex reliquis gentibus fplendidiffimis

inter nos florentibus paucas fibi pares habet, & vel nulli concedie. — Peculiare id

minimium

ipfi eft, quod. inde ab Ao.Cioloixxxvu, à Patre ad filium fine hiatu ad

Unuss,.

—

unus, nonnunquanr plures fimul, féttorio erdini interfüerint; -qui omnes ma-

giftratus, in Acadéniiis curules habitos

, gefferunt, füisqité meritis rempublicam li-

terariam illuftrarunt.

Neque etiam

, cur ha& omriia vana & inania perhibean-

m acerrima ifta JUVENALIS di&teria ja&tari folent , quorundam

tur, quam in re

à parentur virtuti

bus prorfus degeneérutm ofteritátionem & faftum amare ridentis:

. Stemiata quid faciunt ? güid prodeft , Pontice; longo

Sanguine ce

nferi , pidosque oflendere *vultus

JMajorum , €9 flantes in curribus Z/Emilianos ,

Et Curios jam dimidios ? rel.

eos dicuntur, qui, cum ipfi nihil, quod laude

Quz uti fümmo quidem jure in.-

digaum fit, edant, majorum meritis tumide inflantur, & arrogantius füperbiunt : ita

gentis alicujus gloria virtute partae nequaquam quicquam derogant. Ejusmodi autem

gentis gloriam hic praedicamus , cui per integros ducentos annos nunquam de-

fuit, qui praeclariffima majorum veftigia ftrenue legeret , decoribusque paterria

hereditate acceptis nova identidem adderet décora. Satis auteim exeo intelligitur,

quam gravis eífe huic Vniverfitati debeat ja&ura Viri non íuis cantum fed majo-

rum quoque virtütibus illuítris, nobisque hinc omni ex parte defideratiflimi,

Is autem fuit Zir Pranobilifmus , Confultiffmus atque. Excellentifmus DN:

OANNES FRIDERICUS MOEGLINGIUS .

F. D. 65 Prof. P. Ord.Sereniffmi Ducis noftri Confiliarius , 65 Supremi Prosvocationum

qyibunalis Afjejjor , Collega notter , dum viveret, longe conjunctiffimus. . Editus eft

in hanc lucem ipfis Fertis Joannis Baptiftae a. d. XXIV, ]un-.A. ci»Iocxc. Patré

ufus /io quondam Prenob. ConJult. atque . Excell.. Dn.. JOHANNE . DAVID

MOEFGLINGIO V. J. D. & Prof. Publ. Ord. Couf/iario IWürtembergico &5 Supremi

Dicaflerii Affejjore, qui (imul quoque Libero S. R, Imp. Ordini Equeftri in Circulo

Suevico tractus Nicarici & Silva Hercinie, ut & Civitatibus quibusdam $. R;

mp. liberis à confiliis fuit, filiumque hunc füum vix quinquennem, a, d. XXIII

Jun. A. cIo15 cxcv,, fato fun&tus praematuro, orbum reliquit; matre veró Prnobi-

liflima omnibusque. F'irtutibus. Ornatifima /Matrona . Dn. SOPHIA. MARGARETA ,

liri quondam Prenobiliff. ac Consultif. Dn. ADAMI VLRICI .SCHMIDLINI Sere-

aill.. Duci Iurtembergico à Regiminis &5 . uflitie, Servenif. Duci Adminiflratori FRI-

DERICO. CAROLÓO 4b Aulicis , Ordinibusque lWürtembergie à Suis quoque :confiliis;

filia digniffima, . Avus paternus fuit r quondam Pranobilifj. Experientiff. atque

Excellentiffl. Dn. JOANNES LUDOV. MOEGLING , Zlfedicing D. &5 Prof. Publ,

Ord. Avia vero Ornatiffina Femina.Dn, ANNA ELISABETA nata WEIGENMA:-

JERIA. . Pari ratione cum Proavus Dn. JOANNES. LUDOVICUS, tum

Abavus Dn. DANIEL MOEGLING;, Medicinz Do&tores, & Facultatis Pro-

fetfores quoque ordinarii füerunt , huicque Vniverfitati egregiam praftite-

runt operam, . Graviffimam iftam jacturam, quam optimi Parentis morte per-

peffüs eft', provida divini Numinis cura feptem poft annos benigne refarfit ;

cujus quippe du&u fatctum eft. ut mater Vidua alteris nuptiis jungeretur o 771a-

Confultifimo | atque . Excellentiffimo ,

Dn.

WOLFFGANGO

ADAMO

gnifico ,

SCHOEPFFIO , V. J. D. & Profeff. Publ, Ord. iucl. Facult, furidicae Anteceffori ,

Senatusque Academici Seniori Venerando, Sereniff. Ducis Confiliario & Supremi

Dicafterii Affeffori,, Seni jam grandevo, & de Univerfitate & de re literaria meri-

üiffimo ; quem non vitricum, fed alterum parentem expertus, quoad vixit, tanta

cum pietate coluit, ut fua omnia cum ftudia tum fortunas cum univería füia domo

gratiffima mente Ipfiin acceptis referret, Hoc adolefcentice fiize moderatore ufüs,

ja&tis in Schola Anatolica literarum fundamentis, Anno feculi hujus quinto. Acade-

mica ftudia aggreffus eft, & Philofophie quidem atque Hiftoriae operam dedit

praeuntibus B. ROESLERO & B. NEUIO, Juris veró ftudia excoluit Praece-

tores veneratus celeberrimos viros B. B. FERD. CHIRSTOPH. HARPPRECH-

TUM,, GRASSUM, SCHWEDERUM , MAJERUM , fratem germanum MOEG-

LINGIUM, ipfümque. etiam venerandum Vitricum , qui folüs füperftes eft,

Dn.D.SCHOEPFFIUM. Abfoluto Ao. clolIoccxiv. academicorum ftudiorum curfü

in

in tiumerum Advocatorum f

premi Dicafterii receptus eft, neque tamen academi-

cos gradus capeffendi .confili

um abjecit ;

íed féquenti anno Prafide B. Dn. D

GRASSO publice- & cum laude defenfa

Crvilis €9 lWurtembergici ,

differtatione inaugurali; de differentiis Juris

dighus eft judicatus, cui Licentia ad honores Do&orales

in utroque Jure adfpirandi publice concederetur,

uo honoris Gradu auttus iter

literarium füfcepit,in quo cum W'ezlariae tum Ratisbonae ad formam Proccffus Im-

perialis penitius pernofcendam aliquandiu fübftitit. Reverfüus in Patriam ex hoc iti-

nere de matrimonio. ineundo confilia iniit, & a. d. II. Dec. A. claloccxlx, in torum

fibi adfcivit Prenobilifj. atque- Ornatiffimam Feminam Dn. MARIAM. VERONICAM

JNobiliffimi quondam /ri Dn. JOANNIS LUDOVICI . BILFINGER! Xenedochii

Nurtingenfis Magiftri filiam le&tiflimam, ex qua decem quidem füícepit liberos ,

at quatuor tantum füperftites poft fe reliquit, filium nimirum unum, filias tres,

& nafcendi quidem ordine fequentes : Przenobil/iff. atque Ornatiffl. Feminam , Dn. SO-

PHIAM . ELISABETAM felici ratrimonio

junétam Zjiro Preuobil[f, atq- e Confultiffiao

Dn. JACOBO HENRICO DANNIO, V. j,

L Sereniffzi Ducis Confiliario , Supremi

Dicaflevii , ut 65 Ordiuum lFürtembergicorum fe

cretioris coufeffs Affeflori , Cirvitatisque

dubinsen[is Conjuli meritiffimo ;

"Haxime Reerendum at

que Dieniffimum Dn. M. CHRI-

STIANUM FRIDER, MOEGLINGIUM, Paflorem Eccleie Brackeuheimenfis, &9

Diocejeos Superint. Specialem «vioilantiffimum , cum Pren.

€5 Ornatiff. Feaina Dn. MA-

RIA DOROTHEA, ex illuftri MOSERIANA gente oriu

nda, dulciflimo tori vinculo

conjunctum ; Pranob. atque Oraatiff. Dn, CAROLINAM FRIDERICAM SUSAN-

NAM, F;i Prenob, aí

7

*

que Confulff. Dn. JOH. FRIDERICI HEINLINI, Libere

S. R. L. Reipublice. Efjl

ngenfis Senatoris &5 vei faluarie Prefetli primarii Conjugem

& Pranob. ac Ornatijj. Feminan Dn, MARGAR. VERONICAM, o Nobiliffinia

Dn. JOH.. GEORGIO HEHLIO , Vofario Cefareo Publico , &5

"rchigraiumateo Ci-

«uitatis Tubingenfis meritiffimo, faufto connubio copulatam, E:

quaternus hic libe-

rorum torus lata quoque prole fecundus fuüit , Ipfümque utriusque fexus nepoti-

bus numero XXIIL. exhilaravit, & quibus XV. adhuc rebus humanis füpertfünt;

reliqui VIIL. Avum inter celites praeftolantur, Inito autem ifto, quod diximus

matrimonio, omnes füas curas & cog

itationes pro muneris, quod füfceperat, ra-

tione, ad tra&tandas res fórenfes convertit, ampliffimamque haud minus quam

felicem negotiorum eerendorum Praxin confecutus, non inter nos tantum, fed

& apud exteros, doctiffimi & rerum üfü peritiffimi famam fibi comparavit, atque

adeo quidem inclaruit, ut menfe Dec. A cioloccxxx à Sereniffimo Haffie Land-

ravio ERNESTO LUDOVICO in celeberrima Univerfitate

Gieffenfi

Profeffio Juris ordinaria ipfi & offerretur, & captis hic antea honoribus Do-

Coralibus ab ipfo adiretur, cui usque ad Annum cioiocexxxiv. multo cum

fru&u & laude práfüit; quo tempore fa&tum eft, ut Ampliff. Senatus Acad,

fuffragiis ele&tus , à Sereniflimo Duce noftró, ia Patriam revocatus , eandem

quam Gieffze habuerat , docendi provinciam clementifTime fibi indultam obtineret;

áb ipfo üsqüe.ad mortem dextre-& fideliter adminiftratám,

Quod uti ad pátrios

lares reduci, & füis iterum neceffitudinibus jun&to, -oppido eratiffimum fuit , ità

Kotim hunc eventum-paulo poftéxcepit triftiffimus cafüs ,-quum a. d. XV. Febr.

À. cioloccxxxv, fübita & praematura morte dulciffimam conjugem ex füis ample:

xibus amitteret, quz calamitas .& füi &'liberorüm caüfa acerbiffima ipfi- fuit.

»

Poft fex annorum folitudinem fecundis nuptiis duxit Pranobiff. atque Qrnuatiff. Fe-

ininam Dn. MARIAM AGNETEM, Z7Ziri quondam Ewperientif. Dn. PHILIPPI

à

^

-

-

*

bie-

EC . m ii

CHRISTIANI LAITENBRRGERI , //fed. Dod. 69 Pbyfici Crvitatis Kirchbeymenfis ad

deccam Ordinarii Viduam, natath KNAS'ELTAMI, qua optimi mariti obitum gra-

viffime fert, & acérbe dugét. —.Nilil ovo: hüic mdttithonio ad felicitatem defuit,

nifi quod prole careret, cujus tamen loco & habuit & amavit b. defun&us privi-

gnam in füam familiam adductam Dn. CHRISTINA

M REGINAM, Pranobilif. 65

Confult. Firi D. GEORGII THOM Z SCHOENLEBERI, Supremi. Dicaflerii

Ordinum Iurtenibergicorum fecretioris confefstls Mfefforis , Civvitatrsque Ludo-vicopóli-

tane Confülis Primarii Fxorem , quee à teneris Vitricum fibi faventiffimum, fuaque

educationis ftudiofi(fimum experta ; quafiliam decet, pietate ipfüm quoque coluit.

Quod ad horïores Academicos à f& geftos adtinet , Faftes Rectorales

obtinuit

quin-

*

quinquies, Decanatum veró inclutze Facultatis furidicze obiit duodecies, omnibus

inc Magiftratibus, qu&s in Academiis curules dicere licet, ^ multoties defun&us.

Oblata quidem ipfi fuerunt & alia munera omnino lauta & fplendida, cum à Se-

reniffima Domo Haffo - Darmftadenfi, ut à Confiliis Regiminis Ipfi effet , tum ab

Ordinibus Würtembergicis , qui fecretioris confeffus Affefforem & Confülem effe

ipfüm fibi voluerunt ; fed adeo in deliciis habuit Academica ftudia, ut ab illis di-

velli f& nunquam fit paffus, In virtutibus , quae vitam ejus & fanctiffimam & mo-

deftiffiümam ornarunt, enumerandis non erimus prolixi , eóque id minus duci-

tnus neceffarium, quo certius de eo omnibus conftat.

Studiüs íuüis, & muneri

recte obeundo, femper intentus, parum in publicum prodiit , omnibus tamen,

qui ipfim adirent, facilem comemque fe prebens. — Collega fuit humanus, Sena-

tor gravis, Praeceptor fidelis , Amicus certus , Chriftianus pietatis non fucatae

ftudiofifimus ,. cui facri Codicis le&ione nihil fuit prius, nihil antiquius. — Praeter

neceffarios, quos impenfe dilexit, quorumque colloquio fingulariter gavifüus eft,

arctiffumum cum Venerando íüo Vitrico, eodemque & Collega , & costubernali

& commenfali , habuitcommercium, eumque cum filii pietate coluit , tum amici

tenerrimo affectu complexus eft, ipfi viciffim tam carus, ut Venerabilis hic fenex,

Annos fex & octoginta natus , tam diuturna & dulciffimae confüetudinis direm-

s

tionem omni, qua gaudet, animi conftantia ferre vix poffe videatur.

;

Quód ad ultima b. defun&ti adtinet, decem ante obitum diebus , gravi catarrh

correptus, decumbere coepit,

Senfit fatalem horam inftare , & uti res füas, ita

maxime animum compofüit, illamque cum piis precibus verbique divini folatiis,

tüm facra Evchariftie epulo' devouffime fümto confirmavit, (icque paratus poft

luctam viginti quatuor horarum nudius quartus, qui Mercurii dies fuit, hora ma-

tutina fecunda placide obdormivit, annos natus quinque & feptuaginta, meníes

ViI. dies V.

lue .tas, quamvis pro praefenti vitae humanee ratione fatis videri poffit pro-

ve&a, dicere tamen b. defüun&tus cum JACOBO potuiffet, eam non attingere

ad patrum fuorum eetatem , cum Tritavus ipfius LXXX, hujus vero Pater C. & ejus-

dem Avus CXX. annos vixiffe perhibeatur. .Atque fic quidem obiit vir & gentis

nobilitate & füorum quoque meritorum amplitudine illuftris.

Quum vero votis

noftris repetere ipfüm nobis haud liceat, id iis expetimus, ut folatii omnis dator

& largitor Deus moeftiffimae Viduaze totique illuítri genti affli&tae, maximé autem

& filium & amicum ploranti Vitrico, Magnifico SCHOEPFFIO, largiffimam folatio-

rum füorum menfüram tribuat, atque hunc Virum, rerum gerendarum ufü adeo

exercitatum, incolumem porro vegetumque noftrae Univerfitati ornamento atque

adjumento effe jubeat quam diutiffime !

Superfluum judicamus , Cives, veftri Vos o

fficii admonere, ad »quod pietas

in Preceptorem ac reverentia erga nobiliffimam fplendiffimamque inter nos gen-

tem fingulos obítringunt. Confidimus proinde, fore, ut, cum pompa funebris

hodie hora poft meridiem IL, ex edibus Moeglingianis fit deducenda, adjuftatanto

Viro perfoluendafunus frequenti comitatu fitis profecuturi, Agite veró, &, dum

idfacitis , recentibus exemplis edoti , juvenes haud minus ac fenes morti obnoxios

effe, mementote!

P, P. $. Syig- Re&. Ipüs Cal. Februarii A. cI515ccrixvl.

RUL "odsmmr.

v

aT

.

RE

TUBINGE N,

LiTrTERIS, BAUHOF-ET VID. FRANCKIANIS,

RECTU

UNIVERSITATIS TUE "- 3

Euroskala Offset

L.

d.

125

o

VierFarbSelector Standard *

Ondum deterfis, quae Juvene & nobiliffimo &-

praematura morte avulfo lacrimis immadueru

co

lici materia nova reipublicae noftra literariae -

animos recenti dolore affligit, atque eó quid«

"

tius, quod ad ipfos Academize Patres haec calamitas p-

ir & meritis & aetate venerabilis defideratur.

Idem

defiderabilis eft, gentis nimirum, ex qua ortum trahels

ä

to

qua non interrupta ferie per integros fere ducentos an

ä

muneribus defünéta, innumerisque ornamentis confpi-

:

I

Ipío intercidit. Nemo ignorat, quiin veterum Romanorl

IBBMM

-

:

1

:

ïï

EE

:

ää

criter verfatus eft, quibusque inftitutis fuerint ufi, alii -

nobilitatis preerogativam non ad generis vetuftatem ,

14

geniem relatam , quorum quippe pofteri proprio no

fed à geftis per majores muneribus, & maxime quidc-

ä

fuiffe repetitam, ita ut quó quis plures numeraret in

iftis infignes, eó quoque nobilior haberetur ; quo fai-

13

ejis quoque gentibus nonnulla patriciarum familiara "

bilitate füperarent. — Cumifta nobilitatis praetogativa po^

12

mus ftudiofiffimusque ritum etiam conjunxit , ex quo|

rum , qui magiftratus curules gefferant , imagines coi-

cera effingendi, quas in aedium atriis collocatas floribt

11

fi pompa funebris ducenda erat, praeferri curabant. — €

tillimi & reipublicae füi parem non habentis inftituta, ri

10

ad respublicas Academicas trahantur, quibus munificer -

auguftiffimique Prote&tores, fplendidiffimas dignitates

indulferunt: füa & his funt decora nobilitatem conciliar

que imaginibus digniras negari poteít prorfus fingulai-

tionem commerita, Quum enim haud quisquam infid

ftudiis nominis celebriratem parari, gentemque multc*

cem domefticis his ornamentis plurimum nobilitari ac i

multo magis ex geftis. Academicis magiftratibus & h-

cultiffimis literatiffimisque aditus patere poteft , max

prorfus eximium in gentes ipfas diffundi & redundare. |.

omnes , qui literis pretium ponere didicerunt, non pot;-

genti multis hujus generis ornamentis tanquam radiis c|.-

vel maximé , nec íine foeda ingrati animi macula nej:

re$ praeclara tantorum virorum opera adjuta fuit, & in|

omnino nomine noftra hzc ftudiorum Vniverfitas pron-

ä

genti, qua in lu&u eft, cujus merita in rempublicam |

lentiffima, quaque nobilitate & imaginibus ex reliqi^

inter nos florentibus paucas fibi pares habet, & vel n

ipfi eft, quodd inde ab Ao.Cioloixxxvu, a Patre ad filit-

E

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

"