LXV6a_fol_150

£:

fw(,)

4

PRORECTOR

IN

PERANTIQUA EBER-

HARDINA.

Ls

E

$

N

j

?

Z

Ihil profe&d quidquam Nobis vmquam praeter vota inagis* ác fperi

N

XAC

A

accidit, atque atrae, quain Vobis praefentare proh dolor! cogi-

—

EE

mur, fufpenfio rabulae ; &34agni, qui Nos initer adhuc claruits

«!

N

4—

:,.X

)

quem fuspeximus, quém coluimüs, quem amauimus omness

)

h(

Iurecon[ulti, Viri Nobilishmi , Confultisfmi atque. Éxcellentisfimá

e

ZÉ

S

DN. IACOBI DAUIDIS MOEGLINGI, sereuismi Ducis ac

ufiliarii, Iurium ip alima bac. Mufarum [ede Dottoris atque Canonum .

Nutricii noþ':» D»

fptciatim, quos vocant, Profes[oris Publici Ordimarii, Eiusdemque vti magms in Schoíam

anoflram, lura noffra dv cupidam legum iumentutem sneritis a multis inde aunis incluri,

4ta dudum quoque celebratisfimi, triftisfimam mortem; qua nudius quintus Aojis

Quemadmodum fcilicet ineunte;

Suisque ereptus eheu! eft, denunciaturac.

quem viuimus, meníe, quum Redorales, queis proxumum per femeftre aefti»

uum Amplisfimorum beniuolentia Senatorum Nos ornauerat, faíces laeti luben-

tesque poneremus, vtl propterea inprimis publicas indulgentisfimo Numini

gratias laudesque decernendas ac follemni ín panegyri canendas iure meritoque

iudicauimus, quod toto illo tempore nulla gefti muneris pars in indicendis ex

loco hocce funeribus verfata faerit: itaiam non posfumus non acezbis(ime dolere,

illum Nobis cafum illaetabilis officii necesfitatem imponere, qui & Mag»ifcum,

quo nunc gaudemus , Re/ferem, & fplendidisfimas, quae Nos inter eminent, fami«

lias & vniuerfam Scholam noftram fummis inuoluic lu&tibus.

Aft ita diuini-

tus comparatum eft: vt Numinis potius prouifü & voluntate, quam noítris

confiliis & votis, gaudia noftra, noftrae res omnes defcribantur! « T'am incerta,

tam inftabilia nof£ra funt in vniuerfum orunia!

Quum vero inter haec, praeter

obíequii gloriam , relidum nobis nihil fit, XChriftianaque patienria fiant

leuiora, quae humana corrigi ope nefciunt, mala? quod mos inter nos receptus,

quod pietatis, quod gratitudinis, quod obfer

uantiae , poft fata etiam duraturae,

X

leges

T m

"u

leges poftulant, pro vitili patce explesfe, ac memotiam: jr; Car;ültis/imi & meri-

ta, de quibus quidem inter omnes dudum conftat, heic, quoad eius fieri poteft,

rTs

— À

reuocasfe, in iucundisfiaiis dolorum, qui nos obruerunt, remediis percenfebimus.

A piis autem precibus, votisque, noftra initium capiat oratio.

Deum videlicet

w

T. O. M. qui trifti CMeritisfimi ac fingulari proríus omnigenae eruditionis prae-

ftantia & amplitudine florentisfimi Jurecopfu/ti obitu graue. Achenaeo noftro vul-

nus inflixit, maiorem in modum deprecamur, vt, qua eft indulgentia, adfli&is

rebüs noftris Ipfe confulat optume, medelamque adferat faluberrimam, vt Álmam

*

inatrem noftcam, dulcis(imam. hancce Eberhardinam, fouear, fospitet, feruet, ot-

net,augcat; vt iacturam; cui ingemiícimus, opportune refarciacg vt dolorem,

qui 7Maguifícum Scholae noftrae.Capsr & praecipua eius ornamenta, grauisfime ad-

EEE

fligit, lancinat & tantum non conficit, benigne leniat; vt lugentes Defundti

catitates , Sucerum inprimis venerandum; illu(tre illad Academiae noftrae fidus

decusque» Gras/um nofttum meritis(imum, Eiusque Frommanniam ornatisfimam,

cum orini fobole condecoratisfima, efficaci folatio imbuat, reficiar, fuffulciar, di-

uinoque tutamine fuo, ac fauore amplisfimo, potenter compleétatur & cumulet

liberalisfime.

Ita vero iam ad vitae', ftudiorumque rationes reddendas, & me-

rita Sumomi Viri, B. MOEGLINGII x»fri, leui quidem tangenda brachio, pergas

mus; tum vt quantus Vir fuerit, quibusque 7: ad eruditionis honorumque fatti.

ium adícenderit gradibus, intelligant omnes, tum vt ex hac, rudi tantum peni.

cillo adumbrata, imagine addifcant, qui vel interpretandi olim iuris, vel de iure

refpor.dendi prouincias adfe&ant, quanto humanitatis omnis adparatu debeant

esfe inftru&i, quam largo litteracurae puluere confperfi, quam folida hiftoriarum

& Philofophiae vniueríae fcientia florere, quam multis, quam variis defungi la.

boribus, tirociniis, velitationibus, nifi cum inanibus legum crepitacillis atque in-

juriis in fedulos viros repertorum thefaurorum expilatoribus numerum facere,

fed eruditis, folidis & veris Iureconfultis adcen(eri cupiant.

Indulüt vero Na.

rum orbi, hocce ipfo in,Jitterarum empotio, Anno fuperioris feculi XXC, D.

Maii M. xvI; — Patre, Viro. Nobilisfmo , Excellentisfimo atque . Confultisfpno, N.

IO. DAUIDE MOEGLINGIO , Zurium Docfore in Schela bac ac Próf. Publ: ord.

celeberrimo, Eodemque Liberae ac 4mmediatae Nobilitatis Sueuicae, quae in paeo ad

erum . filuam nigram eff , nec non aliorum Imperii Statuum Confiliario & 5

7€

'gie ?BEF 1E0;

Eu felici [tdere [uscipiente, ex Matre Ornatis(tma, DN. SUSANA

d

B

ENEDICTA, 7zri Jllufiris, DN. IO. IACOBI CURTIL Zreanorum 50"!('7*?(2*7"*7?

2

arbitri, ac Pro- Cancellarii Wurtembergici, vt & Clientelarum, quas Fruda adpe

Praepofiti /plmdi:li.f/imi, & SUSANNAE BENEDICTAE VOLZIAE /f/a i

77

isfe-

iacturam vero eo facili.

zia; cuius quidem morti anniculus iam illacrumauit;

us tulit, quo maiorem amplioremque fidem Qrzarisfemae e. Pientisftmae Matronae,

DN. SOPHIAE MARGARETHAE SCHMIDLINIAE, quae diuino nutu Curzi4e

in toro fuccesfit, ac poft obitum B. MOEGLINGII in Z44gziffci Recforis moffri,

celeberrimi D. D. SCHOEPFFII manus conuenit, mortemque Z(2£i acerbisfi-

me iam dolet, a tenerís inde vnguiculis expertus eft , praedicandainque iudica-

uic, dum vixit, gratisíimus,

Oppido benignam in eximiis quibusuis animi doti-

bus conferendis expertus naturam , opinione citius curam prouidentisfimorum

Parentam & condu&orum ab iis Magiftrorum, pietatis & litterarum praecepta

inftillantium, culturam: admifit, laetisque profe&tibus fru&uofam reddidit, repen-

fauitque.

Quid? . quod congenitis felicioris indolis igniculis patiter, ac pa-

ternis monitis, maiorumque exemplis excitatus, & iuxta »s47e774 laudatisfimorum

Curtiorum decora, Auum inprimis, Jo. Ludouicum, Proauum cognominem, Arauum,

fimos &

;gpmielm, 7Meeglingios omnes, eosdemque olim Machaonas experientis

PEOECS-

i

E

MY

r/À

"UMU a

E

— À5

Profesfores in hacce. Academia Ordinarios famigeratisimos iugiter ante ocu-

rtb

los habens, tam felicia breui tirocinia pofuit, vt quartum decimum actatis

annum non prius adtigerit, quam ad academica tranfierit fubfellia.

Vti

.

vero tempus deinceps omne in optumis litteris. confumát,

atque reliquo-

rum. ftudiorum fundamenra ex Philologia & Philofophia fi

bi esíe iacien-

da prudcntcr 'aeftumauit

.

.

ita Viris, qui in hac fcientiarum officina tum

oruere , fedulus femper ad latus haefit auditor.

Hifloriarum quidem & £.

E

lequentiae elementa imbibit, viam praeeunte Viro de his ftudiis quondam

E

optume metito, Chri/fopharo Caldenbachio, €o. quidem fuccesíu , vt eodem an-

no publicum Specimen , habita de $rsdüs Jfrerarum: oratione , ederet , /za-

reamque primam promereretur.

Docirinam merum ac. Philofobhiam Cinilem ex

ore folidisimi Dodoris, B. D. Scheinemanai , librisque Pufesdorfi haufüit, &

publice quoque fuam difputandi faculratem in eo ftudii genere creberrime ad-

probauit promtisfimus. Neque vero heic fubftitit , (ed,licer interca vix quin«

decim natus annos fidelisfimo etiam orbatus Patre fuerit , faluberrimo Domi-

norum Curatorum , quos per omnem viram veneratus eít, confilio reli

quas

etiam Philofophiae partes non leuiter deguftauit,

Horum enim fane Virorum,

Magnifci nimirum lCti ac Profesforis , D. cMichaelis Grasfi , amantisfimi poftea

Soceri, & loannis Bermardi Sattleri , Dicafferii, quod apud nos ef , tunc v I4duocati,

iam wero Streuisfrmorum | Wurtembergiae, Ducum, Confiliari. & — Curiae , quae

Neofladii efl, Direcforis Grauisfimi, curae plus, quam paternae , prudenciae-

que ,- plurimum , immo omnia fe debere , profesfus numquam non eít. Etíi

vero, raro prorfus, (ed cunctis commendando, exemplo. integrum quadriennium

hifce ftudiis impeudisfer,ac A. c12iocxcilx, ad do&trinam iuris amplisfimam

acces(is(et ; inter iftas tamen etiam occupationes ab iis numquam penitus vacauit

fedzarum praeterea docfrinam cum Hifforia coniunxit fubinde, inter adfiduas Iu.

ris praelc&iones publicas, priuatasque , Exceflenzisfrmi D. Grasfi , B. Maieri , B. Schei-

nemauni ad leflitutiones. Iuffinianeas ;. Reuerendisfimum quoque Academiae

co tempore Cancellarium , B. Dn, D. laegerumyin Libros Grotii de Iure Bell. &f Pac.

commentantem , & B. Dz. Neuium, hiftoriam tradentem , auidisfime audiuit,

Nihil interim repetendo , examinando ac difputando fecit reliqui, du&um fequu-

tus fidelisfimorum Praeceptorum ? vt.ex Inftiturionibus probe inftitutus feliciter

ad Pandectas (e conferret; in quibus, praeter CMagzifíci Seceri inftitutionem , Ex-

cellentisimi lurisconfulti olim ,. B. DN, D. Ferdizandi Chriffophori Harpprechti,

praelectionibus tempus ftudiumque addixic.

Hoc vero confe&o cutriculo,

lus Pubücum adiunxit , & Feudale , Do&ore in eo víus ICto Senio ( meritis

venerabili, . Magnifíco DIN.. D. Scbuuedero, ita tamen , vt comparatam illam ío-

lidam luris Ciuilis fcientiam quotidiana cum commilitonibus exercitatione ad

Celeberrimi Menkemii Exercitat. Controuerf? füb aufpicio Jasdati Domini Soceri ma.

gis confirmare vna elaborarit : donec, non vana perfuafione, fed profe&uum

fuorum fiducia, Anno c12 19 ccili. Magnifici Iurecon(ültorum Otdinis follemni

examini fefe fubmitteret, habitaque, Eodem Praeceptore ac Socero [uo , Praefide ,

Difputatione, 4e Differentiis luris luffinianei £. Recesfuum Imptrii palmariis, Li-

centiati, ceu vocant, Iuris honores confequeretur,

His vero ita rite ocfo ver-

Zentés. per aunos peradis , excultoque praeclare bonis litteris animo ,. potiores

Europac cultioris regiones peragrare conftituit , non tamquam otiofus fpe&a.

tor, fed vt aliarum. gentium mores ac inflituta penitius cognofceret , maio-

remque fibi eruditionem & prudentiam compararet,

Commodum autem

Jpfi tum oblata occafio exfequendi confilii fuit in Comitatu Fratrum Illuftris-

NN, GUSTAUI «; NIGOLAI de BONDE,

xümoru-»m, Comitum Suecicorum, D

x2

quo-

x

ARA

4

qüorum prior, quantum quidem nobis conflat, liodieque Holmiae intet

R AAE

fummos Sueciae Proceres fulget , ac de regni rebus confiliis fuis praeclare me-

retur ; pofterior vero in Serenisfimi Holíatiae Ducis àula primarium admini-

tv

E5

flrum & Seneíchalcum feliciter agit.

Horum gtatiam vti maxumi femper fc-

cit, ita beneficio Eorum non folum tribuit, quod hofticum, id eft, Gallias,

rum adire licuerit ; fed & permultis aliis commoditatibus pasfim víus fit, quibus

fi carendum fui:sfet, in quamplurimis eum, de quo metito tripudiauit , itineris

*

fru&um percipere haut potuisfet,

Ex fuperiore hac Germamia per praecipuas

-«

s

cius vrbes in Boemiam contendit, vifaque illius regni vrbe principe, Prage , Pzen-

T

z4m Auftriorum , íedem Augufti, perrexit ; vnde , exa&is ibi aliquor. menfi-

AE

bus; iter /ezeztias conuertit ; ibique ltalicam & |Hifpanicam linguas didicic ;

tum, vifo Pazauio; aduerfo Pado Ferrarag vectus eft ; inde, cerre(tri itinere £o.

soniam perucnit, flexoque verfus mare Tyrrhenum curíu, ciusdem litora legit,

& in agrum Pécepum, | CMarchiamque «4nconitanam ac Flamitiiam, quae hodie

Romndisla dicitar, tranfiit; inprimis autem ad Fanum D. Virginis Laureta-

zae diuertit , vc immenfías diuitias , quae in eius cultum ibi a Romanae Reli-

ioni addictis adíeruantur , fpectaret,

Tranfcenfo deinceps Apennino, per

Ducatum $poletagum. Vmbriamque iter in aezermam Vrbem habuit, fed ea, vix

falutata, vtpote non multo poít rediturus , acceptis a Cardinale Z4»/onio libe-

rae profedionis litreris', per agrüm Capuanum ZWeapolin difcesfit; indeque

mox demigrans per Campaniam Felicem Pszeo/as profedus eft; vbi fingulac:

etiam Cupido animum eius incesfit, vifendi praecipua , quibus regio illa

omnino abundat, artis naturaeque monumenta , Cwmzaza Ícilicet rudera , Si-

byllae Cumanae antrum, Z4/4:, antiquum Caefarum fecesfum, ac delicium,

Lacum «2duernum » Promontorium. Mifenum , templa item, diuis olim Romano-

rum facra , nec non cMaronis ac Sanpmazaril, poetarum principum , tumulos,

lta Neapoli digresfus , oculos pauit, nec tàmen animum exfaturauit; furan-

tis cnim etiam /efuuii flammas contueri docreuit, tantaque videndi cupidita-

te inflammatus ipfum eius faftigium confcendit.

Neapolim dehinc regtes-

fus, iter de nouo Ro infituit ;; vt adeuratiore iam oculo omnis generis

antiquitates infpicerét.

Familiariter eam in rem víus eft Viro antiquitatis

emnis peritisfimo , TagZabofcbio , eoque du&ore nullum non Veteris Romae

hodiernaeque magnificentiae angulum perreptauit : Bibliothecas vero cum-

primis non modo quorumdam priuatas, fed & ipfam Vaticanam, toto orbe

celeberrimam , & quae ex Heidelbergen(i fuperiori feculo incredibilem acces-

fionem coníequuta eft, ita frequentauit, vt eas penitius cognofceret. Et fic tan-

dem Romae valedicens, iterum litteris liberi tranfitus a Cardinale 147/07/2 u-

nitus, in Galliam iter ingresfus eft , íociis iisdem Illuftrisf, Comitibus.

$6245

tamen prius cum illis abiit , & per Za/ciae agrum Z/zregtiam xerendit; vbi

non tantum maxumum Magni Ducis Cimeliorum adparatum oculis víur-

pauit, fed & cum celeberrimo Polyhiftore « 47:ozio UMagliabechio , qui a

Bibliotheca eiusdem fuit, eam familiaritatem contraxit, vt non modo Ei

aditum ad Bibliothecas Principis fui & Cardinalis Medicaei, verum & Ma-

nufcriptorum repertorium patefaceret , ac in non vulgari honore jpfus ha-

beret.

Vifis poft hac. Pifjs & Republica Luccenfium ,' Portum Liburnum adiit,

eamque opportunitatem habuit, vt, quum illuftrismi Comites cMagnum ibi

Hetruriae Ducem cum domo ptincipali falutarent , Ipfe qaoque tanti hono-

ris ac follemnitatis pars esfet.

Poftquam exinde foluisfent, ac vela ventis de-

disfent , Gezsuam nàuigauit, aliquot ibi dies quoque commoratus ; tum lito-

racque

ra Liguriae ac I»fubriae 'praccernauigauip & non [ine naufragii vi

difcri-

3

v

"u

2

;;

E3

36

difcrímine , tutbidam tempeftatem naQus ; czipsliz perue&tus eft , ad eamque

vrbem 'ex(cenfione fa&ta, itinere terreftri Te/onem cMartium , rAMasfrlam , A-

utnionem , Princtpatum. cAraufionen[em ,. ceterasque ; ad. Rhodanum — partes

i

tranfien, Anno clolocclv. Menífe. April. Luedupsm Ccomaicauit, datisque

huic celeberrimo Galliae emporio aliquot hebdomadibus, in agrw» Beleie-

uitrfem ad Ligerim delatus , ac , Rotbemagi conícenía naui, « 4ureliam de.

.

porcatus eft, tandemque, quod ha&enus in optatis habuerar, ipfam fummam

rerum ,. Luzetiam Partifiorum, inttavit.

Heic loci non tantum condiícendae

F TCUN

inprimis gentis linguae, qua hodie nemo facile carere poteít, cempus impen-

dit, fed & politiorem litteraturam, quae maxume ibi floret, cum illo ftudii ge-

nere fociauir, ^ Hinc focietatibus eruditorum , ecrumque conuentibus , prae-

cipue vero Celeberrimi J/gsom; , Regii fcientiarum. lafcriptionumque Colle-

gii Prae(idis , CMalillonii , ac - Vaillantiorum in rem Diplomaticam , Numa-

riam, idque genus alias fcientias, di(quifitionibus frequentisüme interfuit;

ac praceterea ex praeledtionibus priuatis Viri infinitae le&ionis ftupendaeque

memoriae, Chartrinii , Artem Heraldicam , nec non hiftoriam Galliae, pa-

rato fimul (ibi his conciliatoribus ac patronis libero ad Bibliothecam regiam

accesfu, imbibit,

In his exercitationibus ftüdiisque, queis Gallia pridem

potisfimum efllorefcit , ftudium omne ad meníem vsque Decembrem pulcer-

rme collocauit , eoque medio , per agrum Caemparise; Picardiaeque , Peron-

nam , Cameraium s. Valentinianas ,. montes. Hannoniae , & reliqua Galliae Flan-

dricae oppida, demumque Zr4xellas, Brabantiae caput; concesfit , infumtis-

que aliquot ibidem diebus per . cMecb/iniam ac. «mtnuerpiam , in Federati

Belgii prouincias abüt , & fub ipfum anni c121occv. initium pedem intulit

Bredae ; mox Roterodamum ,. «4mlelodamum , Luedunum , : Hagam . Comitis , ce-

teraque Batauiae loca celebriora iter comparauic , & Viros.in iis, qui fum-

mam eruditionis famam ac exifítumationem posfíident ; Jirriarium nempe;

Gronouium , Perizonium , ab quibus humanis(ime exceptus eft, inuifit, nec

mediocres ex ipforum colloquiis fru&us retulit,

Denique, inclinato iam

menfe Februario in Martium , Sueciam füam repetentibus llluftrisfimis Cami-

tibus, & Jp/é in patriam reuertere animo deftinauit , eaque propter aduerío

Rheno, itinere terre(tri Colomiam Agrippipam , Francofurtum , Wezlariam, alia-

que oppida luftrauit, ac tandem , ineunte mení(e Martio , faluus & incolumis

patrios lares aufpicato reuifit : quandoquidem hisce ipfis ftudiorum itincrum-

que rationibus permotus Seremisfmus Academiae buius Nutricius reduci Anno

huius feculi quinto, -Maio menfe, Profésforis lurés extra Ordinem munus cle-

mentisfime detulit, vt eo ampliorem explicandi deinceps dotes ingenii oc.

caionem haberet. « Cuius quidem muneris felicia ftatim fuere initia, laetus-

ue omnino fuccesfus,

Non enim tantum publice docere adgresfum audien-

rium fauor plaufusque excepere ; fed, creícente ex meritis de die in: diem

fama, fru&us ornauere amplisfimi,

In his. Jpfe numerauit Aoffer , quod

eodem anno Od&obri meníe, Deiferal fub idem tempus swátra Veneraudi So-

ctri manu au&us, zeri fociam nadus eft Pirgimem [exus [ui primariis ernamen-

zis, fíi mon auteferendam, ad latus. certe ponendam , DN. IUSTINAM T A-

BITHAM, i Aagnifci , Confaltislimi atque Excellenttsfimi , DN. D. GRASSI,

lureconulti elogits: nofiris longe fuperioris , Primogenitam , Coniugem, ob fingu.

larem prudentiam , incomparabilem fidem & pietatem, in tanrum laudandam,

Non. Nos demum

quantum adíequi verbis eloquentisfimus quisque poteft.

hifce 1//aj) encomiis ftatuimus dignam 3 — Jpfe, calem fibi Ea»» per omne telicis

cecero-

uv

V

ceteroquin & fecundi matrimonii tempus, inprimis dum non dfcs , non heb.

domadas , fed meníes & annos integros cum aduería conflictato valetudine

incredibili patientia commodauerit, fefe probasíe , publice priuatimque millies

decantauit,

Sed ante , quam reliqua, quae ad FamZliam Noffri pertinent ,

perfequamur , quibus praeterea honoribus au&us fueric ac Publicae rei profue-

rit laboribus, adiiciendum di&tis erit.

Paullo nimirum poft, quam fedes heic,

fixerat, inter $upremi , quod heic loci viget , Prowocationum Tribunalis cA4dfes-

feres cooptatus atque, aliquot inde annis elapfis , Anno ícilicet c1512 ccx1v,

$ummo quondam lureconfulto , Ce/eberrimo Domino Ferdinando Chriffopboro

Harpprechto , fatis tunc. fundto, fuffragante Senatu Academico , Screnisfimo-

ue Duce ac Nutricio noftro clemenrer confirmante , dignisfimus datus eft

fuccesfor, lurium Profesfór Ordinarius atque. Senator , cunctis plaudentibus, crea-

tus.

Ex quo autem tempore in erudito hocce fundo elaborandum pf fuit,

licet id inprimis fibi datum reputarit, vt Academicae Pubi fe totum emanci-

paret, hacque adfedus mente iam docendo , iam difputando, iam examinan-

do, frequenti femper auditorum , magno ad Zpfun numero confluentium, co-

rona cin&tus, publice pariter , ac priuatim, vniuerfum luris campum plus fim-

plici vice emeníus fuerit , multoque cum frudtu ftudiofae iuuentuti inferuie-

rit; egregiis tamen etiam ingenii & induftriae fingularis monumentis, vt

innumera, füummaque fide ac .exquifito iudicio elucubrata diftrahendarum Iu-

xis controuerfiarum causía , elaborata Refpesía , exaíciata item ip Feudales ,Quae-

ffiones commentaria , aliaque in fcriniis B. dilitefcentia, ficco iam pede tranfea-

1nus, litterariae rei profuit, Ex quibus vel folos 4e fummo Militiae Imperialis

Praefeódo , item de elecfzone certae Per[onae. Induflriae , Libros, nec non diu de-

fideratam Myleri. ab. Ebrenbach cum in(rgni. Scholiorum eruditorum farragine edi-

tam Sratologiam , tum va/flam, Speideli. Bibliotbecam luridicam , nuper demum

ublici iuris fa&am, laudasfe heic- fufficiet.

Nec minus praeclare de vniuerfa

Schola noftra, de Senatu Academico, de rebus Inclutae Facultatis luridicae, vt

dexterrimam Zeceríapi Benefcii Adminiftrationem heic praetermittamus, raeritum

fcimus, quotiescumque vel Supremum in Academia Magifttatum gesíit, vel Col-

Defiderat profe&to, dum MOEGL IN GIUM fuum

legii fai Decurio fuit,

luget , Senatus Academicus cordatum , prudentem , iucundum , taciturnum,

pacis ftudiofum ,' Collegam ; Eberhardina noflra folidum, fidelem ac indu-

ftrium Do&orem; Inclutum Collegium luridicum incorruptum , promptum &

fapientem lureconfultum ;; Luget.denique pium priuignum & generum; offi-

ciofum adfnem & fratrem , amantisimum maritum ac fidelis(imum patrem

Familia. Qua de, vt vel pauca ad finem properantes, adiiciamus, rcs poícit.

INouem vtriusque fexus Lzberorum Parentem nobilisfima ,. quam iam tum laudaui-

mus , Coniux Noffrum fecit ; ex quibus tamen Carolus Fridericus , iuxta cum

duabus. fororibus ,' Bezediiéa Tabithba & Chrifliana Elifabetha, ante. B. Patrem ad

eoclites euolarunt, Superftites vero, quos DEUS, ob fingularem in Parentem

pietatem, feruet, tueatur ac, pro votis defuncti Parentis , omnigena felicitate ad-

fluere iubeat ! florent, praeter sobilisfimam Filiorum trigam , Dn. lacobum Fride-

zicum & Dn. Michaelem Andream, publicis iam eruditionis praeftantisfimae fpe-

ciminibus claros ,' eosdemque- lurium Candidatos: meritisfimos, nec non Dn,

Chriflianum Ludouicum , Philologiae Cultorem perinduftrium, felicisfimumque,

2res ornatisfimat filiae , Virgines lectisimae, 1u/fzza Barbara , Sophia Hedvvicis &t

Auffina Tabitha.

Cui magnae fpci foboli , vti-D EO femper propitio, Magno

Auo, Áuia pientisfima,, Matre prudentisfima ; :diu faluis atque fuperftítibus

»

frui , amplisGmis auitornm

paternorumque meritorum fructibus numquam non

gaudere liceat ,

ab fupremo omnis felicitatis difpenfatore fummo contendimus

opcre.

Quod reliquum eft, vt vltima Noffri tangamus , nemo temere nefcit,

a plufculi

s inde annis minus profpera Ewz val

etudine vfum , atque articularis

praefertim morbi doloribus miferandum in mod

um diícruciatum fuisíe. ]ftorum

erebriores , atque vulgo vexare alios adíolent , immitioresque infultus adeo

etiam debilitarunr neruofum Noffri fyftema, vc

prodire ad extremum in pu-

blicum — jpff penitus fuerit. negatum ,

nec, nifi domi , officio laboribusque

defungi licuerit fuis.

Praedicant tamen,

qui frequentius cum Jpfe fue-

runt , admirandam Eius inter intenfisfimos atq

ue humana quandoque patien-

tia fere maiores cruciatus animi magnitudinc

m & confítantiam fingularem;

ad quam obítupuerunt praefertim, quotquot ante ofe Jefie ammos totali vri.

nae retentione per quatuordecim dies aduri viderunt miferrime decumben-

tem.

Sed queis mortalium vires fuccumbunt impares, iis. Dei virtute fupe-

riores func pii!

Dici enim. non poteft, quantum ex iugi diuinioris verbi

le&ione robur mentis induerit Nofer ;; quantum valuerit precibus, quam fe-

rena mente exquifitisfima pertulertit. tormenta,

Scilicet , dum bene valuit,

familiariter cum Dco verfatus eft, perdius & pernox piorum librorum me-

"-

dullam hau(it, facris mentem armis, frcqucntique fan&ioris epuli vf robora-

uit, Deique reuerentia mensus eft omnia,

Atque ita /; patienter tolerare di-

dicit, queis merito fe adfligi adíeruit, mala; Deus vero iis omnium opinione

citius fecit finem.

Quamquam enim aliquamdiu iam lenta febri tabeícere

vifus fuerit medendi artis magiflrris ; co tamen cruciatuum compendio, quo

fuperiori Sabbathi die, fub vefperam, pauculas horas poft repetitum facrae fynaxe-

os vfum, inter pia ad DELUIM füspiria & pro Suis omnibus vota, & luculentas

de laeto ex vita diícesíu declarationes, vix cum vltimo halitu deficiente mene

te, animam, coclum anhelantem, cfflauit, Eyz misfionem obtenturum, ac di-

em fuum claufürum, credidisfet nemo,

Sed ita folec DEUS !

]ta fubito vi-

&oria pios, & in arena beat corona!

uam fuauem, exiítamatis,

uam eXe

4

optatam, quam iucundam, No//ro, qua, tot exantla:is laboribus, r

efocillatur,

quietem ? Quam immenía Ewz triumphare putatis laetitia? —Laetemur igi-

tur & Nos cum vicore animo,

DEO pro benigna liberatione agamus,

quanras concipere posfumus, gratias.

Caritates vero z4z:24 Vjri DEO com-

mendemus, atque vc ouantis gaudia & Ipforum reficiant pe&ora, ac, poft tot

atras nodes, laetior Ipfis illucefcat dies, íero obfeürandus, contendamus,

Atque, quum hac mente in pie Defuniium, in fplendidisimam 1pffus meritis(i-

mamque Familiam esfe, plerosque confidamus omnes: nulli dubitamus, quin,

vel nobis non monentibus, quum defun&i exuuiae Zera poffmeridiana 1. Íol-

lemni riru ad locum communem efferentur , o»zes omnium Ordinum Proctres,

Profesfores , Docfores atque. Ciues frequenti decentique comitatu amorem, ho-

norem, obíeruanriam, lubenses fint teftaturi. P.P.P. S.S.S, $. D. xxiii. M.

Nou, A.M. AE. c12 126 CXX1 x,

Typis Viduace HIQBI FRANKI.

*

*

v

"

/u;

C C

PRORECTO

IN

Euroskala Offset

PERANTIQUA EBl

-

o

HARDINA .

E

VierFarbSelector Standard *

z

EOS

n

120

O Baane Q

RO

— LA

EHHHHHHHHGI-

a

EHHEHH

D

G

]

Focus

[

Ihil profc&d quidquam Nobis vmquam praeteér vota mag—

N

r

S

EX

N

EX

accidit, atque atrae, quai Vobis praefentare proh do|

N

14

2

ANN

OESS

mur, fufpenfio rabulae ; Magsi, qui Nos inter adhi -

—

V

Z

N

ä

——

N

hi

)

quem íuspeximus, quém coluimus, quem amauim

AA

Z

Jureconfultt , Viri Nobilisfpi , Con[ultisfmi atque. Éxc

A

S

DN. IACOBI DAUIDIS MOEGLINGIÍI, sereuisfim -

M

13

Nutricii nafn .Canfl.liarit, lurium ip alma bac. Mufarum [ede Doiforis atqn ,

EE

fpeciatim, quos vocant, Profesforis Publici Ordinarii, Ejusdemque vti magtis

12

noffram, lura noffra d cupidam legum iuuentutem meritis a multis inde ani

4ta dudum quoque celebr

atisfimi, criftisfimam mortem , qua nudius quin-

Quemadmodum fcilicel

11

Suisque ereptus eheu! eft, denunciaturac.

quem viuimus, meníe, quum Rectorales, queis proxumum per feme -

uum Amplisfimorum beniuolentia Senatorum Nos ornauerat, faíces la

10

resque poneremus, vel propterea inprimis publicas indulgentisfimo -

gratias laudesque decérnendas ac follemni ín panegyri canendas iure ri

iudicauimus, quod toto illo cempore nulla gefti muneris pars in indi -

loco hocce funeribus verfata faerit: itaiam non posfumus non acerbisfini

illam Nobis cafum illaetabilis officii necesfitatem imponere, qui & M«

quo nunc gaudemus, Re/orem, & fplendidisfimas,

quae Nos inter emine

lias; & vniuerfam Scholam noftram fummis inuoluit lu&tibus.

Aft it

tus comparatum eft: vt Numinis potius prouifu & voluntate, quat

confiliis & votis, gaudia noftra, noftrae res omnes defcribantur! « T'ani

tam inftabilia noffra funt in vniuerfum omnia! Quum vero inter haec-

obícquii gloriam , relidum nobis nihil fit, XChriftianaque patieni

leuiora, quae humana cotrigi ope nefciunt, mala? quod mos inter nos i-

quod pietatis, quod gratitudinis, quod obferuantiae ;

poft fata etiam dq

X

ä

E--

2

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1