LXV6a_fol_149

C

RECTOR

ACADEMI/E TUBING.

L05

lJ

EWS

Ondum fatis coaluerat mortiferum «vulnus,

o femeftris abhine fpatio afflida fuit, prtenobiliffima Mereplingiorum eens ,

u

* pe

A9

Z

/:

a

1

auciata,

z

z

7

Z

reximie matronx obitu, matrem defiderat

mam, fibi ereptam indoluit: quum ipí

novo eheu! & inopinato prorfus cafu

*A

MO

*

ZA

recrudefcentem dolorem , non fine acerbiffimo animorum motu hodie perfentifcit.

Plane fingularem , vehementiffimumque illum

p 74

A

C

j/

T

E

effe luc&tum oportet , qui ex eodem funefto i&u natus , plures una propinquos, moerore maximo concutit atque perturbat : ut

"-

z

L

Q

HIC nurum prudentiffimam , ILLE dilectam eximio amore conjugem , H/EC unicam filiam, & , ne cruentis quidem lacrumis , quo-

ol

-

z2

v

2

77

z

MA

o

d

Z

,:

usque fatis eft, deplorandam , ILLI vero admodum teneri, matrem dulciffimam , future educationis , fuaviffima fpe pralibatz , de-

B

ZA

E

;

z

):

C

cus & prafidium , omnium opinione ci

tius, à fe divulfam , eodemque fato cun&orum latitiam, jucunditatem, folatium, & exfpectatio-

m

A

*

N

z

A

nem, füccifam effe conquerantur. Quid, quzfo , rebus mortalium in his terris, inconftantius , quid fragilius, quid fugacius cogita-

d

/ä

A

-

27

z

ri unquam, aut animo fingi poteft ? Vidimusin pie defun&a, proh ! nimis maturo difceffu, fíi rem humanz rationts modulo metiamur,

s

LL

i;

»

i

2277 8

Deique confilia ad anguftze mentis exigamus decempedam , vidimus formz decorem , inacceffum , ut credebatur,, morti ; vidimus pul-

cerri

me

vernantem zetatis vivaciflimg , ad complures annos perventur , fpem ; vidimus valetudinis efflorefcentis amaenum robur ; nihil non vidimus , quin ad

vitz, parte non una longioris, fpem animo przcipiendam , permultum conferret : at vidimus , quemadmodum homines videre folent, ut fübito mutata omnia,

utrepente, florum ad inftar, dejecta cuncta adparerent.

Emigravit ex hoc mundo honeftiffima matrona , cujus vita nihil lztius , cujus morte nihil triftius inex-

fpe&atiusque, cuiquam familie contigit unquam. — Sic igitur in breve miferi mortales gignuntur zvum , fic dati cemporis fpátia , interdum ante tempus , rapide &

velociter ipfis decurrunt, fic de ftatione fua decedere jubentur , nunc homines prove&ta grandes ztate , nunc media degentes , nunc optimo artatis virore ma&tati.

O vitam hominum inanem , quz nulla füi parte à morte fcjun&ta eft ! O improvidos ejusdem amatores, quife MomrArss effe fciunt, Monrrunos non cogitant

.

L

unquam

quos tanquam ImwonTALEs concupiícere , tanquam MonrALss autem , proximo cuique cafüi, fuccumbere cognofcas ! Hoc experta, ab illo abhorruit,

prenobiliffima matrona, D. MARIA VERONICA , excelebri Bulffingeriorum gente , anno Mpccv, rv. Calendar. Augufti fata & prognata, qus pa-

trem feptennio abhinc defün&um , honeftiffimum virum, DN. JOHANNEM LUDOVICUM BULFFINGERIIM , xenodochii Nurtingeníis per multos annos

prafedum , longe meritiflimum, coluit : matrem vero , adhuc füperftitem , nobiliffimam matronam , DN. VERONICAM ELISABETHAM , ex plurium erudi-

torum feraci Hizleriama familia, coortam, venerata eít. Paternum genus ad virum fümma dexteritate confpicuum , Dn. V'ENDELINUM BULFFINGERUM,

prafülem Laureacenfem, & patriz ordinum , arclioris collegii, meritiffimum affefforeml, tanquam ad abavum, retulit : inter avos maternos nume: atis, przfítan-

tiffimis viris, HIZLERIIS, quorum in rempublicam merita etiamnum ita clarent, ut nobis non egeant preconibus. Hoc itaque ortu ufà, facro baptiinatis fonte

—

fimul initiata fuit, atque mundi prafentis lucem adfpexerat. — Inde nulla ipfi parentum, fides , nulla cura , qux ad formandam chriftianis moribus prolem , neceffa-

ria eft, defuit unquam : cui &, ob eximias , quibus noftra excelluit, animi dotes, tam profper refpondit eventus, ut jam tenerrima ejus stas omnibus, quz à fexu

exípectes fequiori , negotiis obeundis , peridonea exifteret.

Qu quidem animi muliebris decora, cum aliis multis conjun&a , eo valuerunt, ut vir préxobiliff?-

mus , confoliiffanus , aique exeettenitffimus , KJHLAININES FRIDERICUS MOEGLINGIUS , U. J. D. 'ejusdemque P. P. ordinarius , celeberrimus , fuo illam toro digniffi-

mam judicaret, eamque matrimonio fibijungeret MD CC XIX, XI. Calendar. Decembris, conjugii votis in ecclefia Nurtingenfium folenniter confecratis.

Ex quo tempore, quanta defun&tz matronz in optimum maritum, fummo nunc moerore affectum,, tum adverfis, tum fecundis rebus, exítiterit fides, quanta

prudentia, quanta denique comitas : vel incredibilis ille, juftiffimusque dolor declarat, quem univerfà familia, ex tam egregiz matronz obitu concepit.

Cz-

terum ílerile nequaquam fuit illud conjugium, quó nupfit marito: fepius quippe gravida quum exifteret,

quinquies fobolem perfe&am peperit : primo

quidem filiolum, quem ZZolfzangi Fridsrici nomine adpellatura , eundemque ordine inter reliquas charitates tertíium, mors pramatura continuo occupavit:

tum vero liberos quatuor adhuc füperftites : Dn. Sepbiam Elifabetbam , Dn. Chriflianum. Fridericum, Carolinam. Fridericam Sufanzam, ac denique AMargaretam Vero-

sicam : quibus omnibus coclefte Numen quam optime cupiat, ac irreparabile, quod matris obitu fecerunt, damnum, (Sic emim bomines burc metiuntur cafum:

Deum vero omnia REPENDERE, POSSE, ET VELLE, explorato confidimus ) quibuscunque fieri poteft modis refarciat.

Vitam defunctz laudatiffima ratione geftam, cum

inter fexus muliebris ornamenta plane fingularia, & fummo loco poneada fuerit, quid pluribus commemorem ? Si animum ejus quarumlibet virtutum, quz

huic fexui convenire poflunt, domicilium inluftre dixero, quod neminem offendere, quod gratiam cum DEi, tum hominum, inire potuerit: nihil equidem

dixero, quod non omnium, quibuscunque nota fuit, teftimonio fatis fuperque confirmari poteft. — EnGA Dzun fe fupplicem perpetuo, precumque ardentiffi-

marum, fociata mariti religione , fufarum, ftudiofiflfimam exhibuit ; ut eo ipfo die , quo facram coenam aditura erat, ad epulum evocaretur coclefte : EncA Ma-

TREM , etiamnum füperftitem, fe geffit obfequiofam, Jucwnda modeffia , C& modeffa jucunditate laudabilem : ERGA Socruw excellentiffimum , Dn. D. SCHOEPF-

FIUM, exítitit venerabunda , tant

Dd

ue obfequentiz , ut ejus fc curz ceconomicz vir fümmus committere non dubitaret ; à quo viciffim profeda in fuos jam

orphanos beneficia , non fine grati

f;

mi animi fignificatione depredicavit : ERcA Manrruw fe preftitit morigeram , amabilem, jucundam : qua morum facilitate,

dici vix poteft, quantopere ejus in officio curas fiepenumero levaverit ; quorfüm acceffit eximia in illis referendis prudentia, quz tempore alieno dida, ali-

quid incommodi ferre vifa (ünt: EncA Lisraos fe teneram amore, caftigandis autem moribus , folicitam , exhibuit : ERcA PnorrxQuos vero, fin eam colendz

per

etuo concordiz ftudiofiffimam, amicitie profequendz deditiffimam, r&cA oxwrs DrNIQUE, in quoscunque converfando inciderat, minus, quam par eft,

*

tractabilem, comem, facilem, fuavifimam fuiffe dixero : loquetur vel me tacente illius laudem , quisquis ei cognitus fuit ; loquetur nobiliffima Bulffingeriorum

ens ; loquetur Nurtin

l

uit monumenta.

ga univerfa ; loquetur denique illuftris Hafforum academia, Gieffa, in qua cum marito triennium verfata, füarum virtutum perpetua re-

Quantopere ergo tam egregiz feminz inopinata mors affligat eos , qui vel fanguinis , vel amicitiz cujusdam , vel alio quovis vinculo jun-

&i erant : non difficulter ex fe ipfo quisque cognofcet.

Sed tamen , uti omnium noftrorum fatorum moderatori , DEO, ob rationes nobis impervias , vifum

eft , tanta virtutum ornamenta nobis eripere : 1c, quo mortis genere , fatum evenerit tam trifte, paucis, ex medicorum celeberrimorum judicio, enarrare ,

alienum non erit.

Poft cephalalgiam , quá paucis ante mortem diebus vexata fuit , acceffit tandem XIIX. Februar. cardialgia fpafiodica , nuchzque tenfio,

apoplexie , quantum conjici poterat, paratura viam.

Nec inanem metum fuiffe, eventus condocefecit triftis, Eruperunt enim convulíiones , initio qui-

dem breviores, mitioresque ; poftea autem graviffime , quibus totum corpus conquaffatum eít: fecutis difficillimis ,

rhonchis, Ex

qui moribundos plerumque difcruciant,

uo quidem fedà venáà , fanguis mitti coeptus eft, meliuscule habere vifa, moxtamen non hujus folum , fed aliorum quoque omnium re-

mediorum effe

à

u, fe perfenfit deflitutam. — Frequentibus ergo, & vehementiffimis exagitationibus corporis füccuffata, poftquam & mente non amplius integra,

L

& omni etiam reliquo fenfu orbata fuit

.

id tandem mali unà patiebatur, ut embryo femeftris utero inciperet extrudi. Itaque, cum afflictum corpus fu-

neftis undique periculis impugnatum effet, ad extremum , in medio apople&ticarum convulfionum motu, ad füperos evolavit, XVIL calendar. Februarii.

.

Supereft, ut, quze animum híc opportune fübeunt, Senecx in confolat : ad Polyb. cap. 28, verba, folandis propinquis fübjungamus

.

fruitur nunc, hone-

fliffima matrona, Fitià, Cowjux, Nunus, MarrR, aperto- C libero celo : ex bumili atque. depreffo in eum emicuit locum , quisquis ille eff , qui folutas vinculis ani-

was beato vecipir [mm : C munc libert vagatur , omniaque rerum. natura bona cum . fumma voluptate perfpicit. — Erratis , mon. perdidit lucem , filia, conjux , nurus , ma-

ter, fed fécuriorem fortita eff.

Omnibus cum ila nobis commune eft. iter.

UID FATA DEFLEMUS , NON RELIQUIT ILLA NOS , SED ANTECESSIT.

Veftrum eft, cives! ut füprema defün&z officia perfolvatis , & ad exfequias, quz craftino Mercurii díe celebrabuntur , eatis frequentiffimi. Pofítulat id

tantarum virtutum ífplendor

.

.

poftulant familie lugentis in academiam merita: poftulat veftra

aquitas : poQulat quoque id ipfuüm communis mortalitatis ,

adolefcentibus potiflimum utilis , memoria, P. XV. Calendar. Februar. MDCCXXXV.

TUuB1NGe£, lypis JosgPHi1 SiGaiuNDi.

/ xï A

RECTOR

ACADEMI/& TUBING.

L0

;

d

m

Ondutm fatis coaluerat mortiferum vulnus,

.

o femeftris abhine fpatío affida fuit, pr&nobilifiima Merelingiorum gens ,

t pez

AO.

z.

reximix matronz obitu, matrem defiderat

ii

i

mam, fibi ereptam indoluit: quum ipía novo eheu! & inopinato prorfus cafüíauciatz,

*R

MO

z

NO

22

j/

d

recrudefcentem dolorem , non fine acerbiffimo animorum motu hodie perfentifcit,

Plane fingularem , vehementiflimumque illum

E

C

effe luctum oportet , qui ex eodem funefto idu natus , plures una propinquos, moerore maximo C&

,-;

N

,;

Z

HIC nurum

&

z

2

Q

À

222

&

*

dentiffimam , ILLE dile&tam eximio amore conjugem , HJEC unicam filiam, &, ne cru.-

Z

:

usque fatis e

N

deplorandam , ILLI vero admodum teneri , matrem dulciffimam , futurz educationis ,

2

£

Q

z

N

ZA

»:

25

cus & prefidium , omnium opinione citius, à f& divulfam , eodemque fato cun&torum latitiam, jucunditat -

ZA

24

d

nem, füccifam effe conquerantur. Quid, quzffo, rebus mortalium in his terris, inconftantius , quid fra|

T

2

ri unquam, aut animo fingi poteft ? Vidimusin pie defun&ta, proh ! nimis maturo difceffu, fi rem human

Es

L ADS

ï

z

me

Zhó6 Deique confilia ad anguftz mentis exigamus decempedam , vidimus formz decorem, inacceffum , ut crec-

cerri

vrntc

ztatis vivaciffimze , ad complures annos perventure, fpem ; vidimus valetudinis efflorefcentis amoenum robur 5

X

vitz , parte non una longioris , fpem animo przcipiendam , permultum conferret : at vidimus , quemadmodum homines videre fole-

utrepente, florum ad inítar, deje&a cun&ta adparerent.

Emigravit ex hoc mundo honeftiffima matrona , cujus vita nihil lztius , €

fpe&atiusque, cuiquam familie contigit unquam. — Sic igitur in breve miferi mortales gignuntur zvum , fic dati cemporis fpatia , inteig

velociter ipfis decurrunt, fic de ftatione füa decedere jubentur , nunc homines prove&a grandes etate , nunc media degentes , nunc

W

O vitam hominum inanem, quz nulla fui parte à morte fcjuncta eft ! O improvidos ejusdem amatores , qui fe MonTALES effe fciu

*

unquam

.

quos tanquam IumwonrALss concupifcere , tanquam MonTALrs autem , proximo cuique cafüi , füccumbere cognofcas ! H«

19

pranobiliffima matrona, DK MARIA VERONICA , ex celebri Bulffingeriorum gente , anno Mpccv , rv. Calendar. Aug

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

trem feptennio abhinc defunctum , honeftiffimum virum , DN. JOHANNEM LUDOVICUM BULFFINGERIIM, xenodochii N-

prafedtum , longe meritiflimum , coluit : matrem vero, adhuc füperflitem , nobiliffimam matronam , DN. VERONICAM ELISAB|

18

torum feraci Hixleriana familia, Coortam, venerata eft.

Paternum genus ad virum fumma dexteritate confpicuum , Dn. V'ENDI -

przfülem Laureacenfem, &

patrie ordinum , arctioris collegii , meritiffimum affefforemi, tanquam ad abavum, retulit : inter avos r

tiffimis viris, HIZLERIIS, quorum in rempublicam merita etiamnum ita clarent, ut nobis non egeant preconibus. Hoc itaque ortt

17

—

fimul initiata fuit, atque mundi prafentis lucem adfpexerat. — Inde nulla ipfi parentum,

.

fides , nulla cura , qux ad formandam chriftia--

ria eft, defuit unquam

.

cui &, ob eximias ,

quibus noftra excelluit, animi dotes, tam profper refpondit eventus, ut jam tenerrima e

exípectes fequiori , negotiis obeundis , peridonea exifterct.

uz quidem animi muliebris decora, cum aliis multis conjundia , e(8

ä

16

mus , confcliiffomus , avque exvelteniifimus , JUHAININES FRIUERICUS MOEGLINGIUS , U. J. D. 'ejusdemque P. P. ordinarius , celeberi

mam judiearet, eamque matrimonio fibijungeret MD CCXIX, XL Calendar, Decembris, conjugii votis in ecclefia Nurtinge

Ex quo tempore, quanta defuncte matronz in optimum maritum, fummo nunc moerore affectum!, tum adverfis, tum fecundis r«

15

prudentia, quanta denique comitas : vel incredibilis ille, juftiffimusque dolor declarat, quem univerà familia, ex tam egregiz ma

ä

rerum fterile nequaquam fuit illud conjugium, quó nupfit marito: fipius quippe gravida quum exifteret, quinquies fobolet-

quidem filiolum, quem olffrasgi Friderici nomine adpellatura ,' eundemque ordine intez reliquas charitates tertium, mors przi

tum vero liberos quatuor adhuc fuperftites : Dn. Sopbiam I:'gipzhethkm, Dn. Chriflianum. Fridericum, Carolinam. Fridericam Sufanzamy 2

14

sicam : quibus omnibus cociefte Numen quam optime cupiat, ac irreparabile, quod matris obitu fecerunt, damnum, (Sic emim

Deum vero ommia REPENDERE, POSSE, ET VELLE, explorato confidimus ) quibuscunque fieri poteft modis refarciat.

Vitam defun&z laud

13

inter fexus muliebris ornamenta plane fingularia, & fümmo loco poneada fuerit, quid pluribus commemorem ? Si animum ejus|-

huic fexui convenire poffunt, domicilium inluftre dixero, quod neminem offendere, quod gratiam cum DEi, tum hominum, ii

ä

dixero , quod non omnium, quibuscunque nota fuit, teflimonio fàtis füperque confirmari poteft. — Enca Drux fe füpplicem pergs

1TE

marum, fociata mariti religione , fufàrum, ftudiofiffimam exhibuit ; ut eo ipfo die , quo facram caenam aditura erat, ad epulum evt

TREM , etiamnum füperftitem, fe geffit obfequiofam, Jwcwnda modeffia , & modefla jucunditate laudabilem : ERGA Socrguw excellenti

N oecss

FIUM, exítitit venerabunda , tant

2

ue obíequentiz , ut ejus fe curz ceconomice vir fümmus committere non dubitaret ; à quo —

orphanos beneficia, non fine grati

f;

mi animi fignificatione depredicavit : ERcA Maniruw fe praftitit morigeram , amabilem, jucu

11

dici vix poteft, quantopere ejus in officio curas fxpenumero levaverit ; quorfum acceffit eximia in illis referendis prudentia , qui-

quid incommodi ferre vifa funt: EncA Lisros fe teneram amore, caítigandis autem moribus , folicitam , exhibuit : ERcA PRoPm«

10

perpetuo concordiz ftudiofiffliam, amicitiz profequendz deditiffüimam, r&GA oMwrs Drw

IQuE, in quoscunque converíando incid

tractabilem, comem, facilem, fuaviíIimam fuiffe dixero :

loquetur vel me tacente illius laudem , quisquis ei cognitus fuit ; loquetui-

ens ; loquetur Nurtinga univerfà ; loquetur denique illuftris Hafforum academia, Gieffa, in qua cum marito triennium verfata, f|

iquit monumenta.

Quantopere ergo tam egregiz feminz inopinata mors affligat eos , qui vel fanguinis , vel amicitiz cujusdam —

&i erant : non difficulter ex fe ipfo quisque cognofcet.

Sed tamen , uti omnium noftrorum fatorum moderatori, DEO, ob ratit

eft , tanta virtutum ornamenta nobis eripere : fic, quo mortis genere , fatum evenerit tam trifte

, paucis, ex medicorum celeber|e

alienum non erit.

Poft cephalalgiam , quà paucis ante mortem diebus vexata fuit , acceffit tandem XIIX. Februar. cardialgia fp -

apoplexie , quantum conjici poterat, paratura viam.

Nec inanem metum fuiffe, eventus condocefecit triftis. Eruperunt eni

dem breviores, mitioresque ; poftea autem graviífimz ,

quibus totum corpus conquaffatum eít: fecutis difficillimis , qui moribu-

rhonchis,

Ex quo

u

1

e

üdem fedà venáà, fanguis mitti coeptus eft, meliuscule habere vifa, mox tamen non hujus folum , fed aj

mediorum effectu,

perfenfit deftitutam. — Frequentibus ergo, & vehementiffimis exag

itationibus corporis füccuffata, poftquam equ

& omni etiam reliquo fenfu orbata fuit

.

.

id tandem mali unà p

atiebatur, ut embryo femeftris utero inciperet extrudi. ltaqu(.

neftis undique periculis impugnatum eífet, ad extremum

; in medio apople&icarum convul(onum motu, ad füperos evolavit ;

Super

eft, ut, quz. animum híc opportune fübeunt, Senecz in confolat : ad Polyb. cap. 28,

verba, folandis propinquis fubjunga-

ftiffima matrona , Fuia , Cowjux , Nunus, MATER , 4per

to- C libero celo : ex bumili atque. dep

reffó in eum emicuit locum ,.quisquis ille

aw45 beato recipit [imm: Cb nunc libert v

5

agatur , omniaque rerum natura bona cum fumma voluptate perpicit. — Erratis , mom. perdidit lucen—

ter, fed fecuriorem forvtita eff.

Qmnibus cum illa nobis commnune eff. iter.

UID FATA DEFLEMUS , NON RELIQUIT ILLA 1

Veftrum eft, cives! ut füprema defund officia perfolvatis ,

& ad exfequias, quz craftino Mercurii díe celebrabuntur , eatis f/;

tantarum virtutum fblendor :

poftulant familie lugentis in academiam merita: p

4

oftulat veftra &quitas : poüulat quoque id ipf/-

adolefcentibus potiflimum utilis , memoria. P. XV. Calendar. Februar. MDCC

.

ä

TUBINGv£, lypis JossrHi SiGuuNpDr.

3

E

2

æ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1