LXV6a_fol_144

.

RECTOR

VNI

N

j

»»

VERSITATIS 'TVBINGENSIS.

A N

v

$

E5

M

e N-

2

^5

R

;

22

tane ergo illo ipfo auguftiffimo die occubuit Defideratiffi-

^

ÀR NG

22 1

4 musMAV CHARTVS nofter, quo infinita infinico fan-

&

"

»

guinis pretio acquifita rediit vira? Itane fatalis unquam

/

potuit effe illius diei vefpera, cujus primüm exorientem

auroram omnis , qua patuit, orbis, vidit longe aufpica-

tiffimam ? Itane triumphos cecinimus ante victoriam?

Hzccine illa tam gloriofa adorandi Sofp

itatoris tropgza

fimit, quibus uno velu

ti halitu deftruendis vel debellati hoftis fiffecerit audacia?

Numquid facilius erat, tantam parere fàlutem, quam partam tueri ? Num arena cede-

re, vidricia abjicere arma, victas iterum dare manus illum oportuit, qui victor

modo aternis, ut videbatur, vinculis conftrictum tyrannum exultanti füz often-

tavit civitati. Num mortis przdam illos tandem augere fas eft, queis in ovan-

tium focietatem cooptari, immortalis vitz pal

mam manibus tenere, quoscunque

felicitatis fuz hoftes pedibus conculcare, div

ino nec revocando amplius benefi-

cio contigit? Num eodem die & efferri & re

forberi potuit reconciliati omnibus

Regis fententia: zoz morietuv

quisquam i die boc, quia bodie fecit Sebovab [alutem ia

Jfraéle . Sam. XI. 15.

. Salva vero res eft, Cives! Animum, hisce curis diftractum,

in hac inprimis

dierum feftivitate, opportune fübeunt divini illius carminis aurea

verba, quz vi-

vum aliquando ftupendi dramatis exemplar

» Jobus, poft fata fua fepulcrali veluti

faxo infculpta voluit, & ferz pofteritati fer

io inculcata Cap. XIX. comm. 25. 26.

Eriam ego novi Redemeorem meum, quod vivat &c. — Nihil profecto arctius , nihil

indivulfo magis vinculo potuit unquam effe connexum , ac quidem noftra cum

Divini noftti Redemtoris triumpho de omni mortis genere vi&toria. Fuerunc

olim, fünt quoque recentius,

qui hoc ipfo vatis effato perfüafi, Jobum iis accen-

fere fandtis nulli dubitarunt, qui cumSotere füo , mortis imperia expugnante, in

vitam refüfcitati, ovantes prodierunt. ^ Nata hinc memor

abilis ifta pericope,

P

Grzcis quibusdam codicibus ad finem libri Jobzii affuta:

ytyeazia: 9 TaAw avagu-

c&&ai avlv pe3* av avisuo.o o xvpiog , [eriptum ejt , ápfum vurfus vfurre&urum , cum

qui-

bus vefavgit Dominus.

Exhibent fragmentum antiquiffimus codex manufcri

ptus

Alexandrinus , exemplar Vaticanum , & Editio LXX. Veneta ,

quam Aldinam

vulgo nuncupant. — Noftrum non eít, uberiorem hujus fententiz

disquifitionem

inftituere, atque de illius (ive natalibus,

five au&toritate, five innocentia Criti-

corum confulere judicia. . Neque etiam illud nobis negotii datum effe exiftima-

mus, ut rationes, quibus facti, quod adítruitury veritatem fu

perítruere, noítra

&tate contendic W'AHRENDORFFIVS. pecul. Diff. de

efurre&lion e

obi cum

Sotere facta, cum Paralipomenis MAGNI CRVSII, Gottinge A. MDCCXXXVIII.

edita, prolixius examinemus. — Conjecturis iftas quidem, nec otiofis tamen, vel

omni fpecie deftitutis, anpumerandas effe, nemo non,

qui Divinioris cujusdam

oraculi fidem in graviori hac caufà defideraverit, facile

intelligit. Ecquis vero

de re ipfà, fi quidem, quod in hoc faGo fingulare effe d

ebuit, tantifper fecerna-

mus, anxius dubitaverit? Stat fententia: non occubuit,

non exfpiravit, fed cum

Sotere füo, quem triumphantem vidit, quem celebrav.

it, quem amplexus efít,

in meliorem vitam, fempiterno vigore efflorefcentem, e

Xcitatus evolavit,

ut Jo-

bus olim, fic& is ipfe, cujus inopinato a nobis difceffui illachrymamur,

VirDe-

fideratiffimus. Vicit hoftem , quem profe&o non vidit.

Num ergo gratulabimur ipfi,exoptatiflimum hunccetriumphum? Anfeftum vere

& aufpicatum deprzdicabimus diem, quo coelitum zqueacterrigenatum feftivos

inter plaufüs, divinaSoteris fui virtute animatus, coníu

mmatam ejusdem de omni

morte,

u

am toties profligavit & imbellem reddidic ,

renovavit victoriam ? Ita

[

quidem fas effet, ni(i tenerior & vere humanus affe&us mentem, altioribus in-

tentam, ad humiliorem fuz jacturz , oppido gravis & funefte, fenfum revocaret.

»

uftiffimum

Quid enim diffimulabimus inviti

]

, quem perfentifcimus , dolorem?

Uno quafi oculi i&u Virum amifit academia h

€c;

uem , fi alium unquam, ut

quam diutiffime in füo fovere finu liceret, fibi a D

O immortali; cum primum

ipfum fafcepiffet ,. cgpetierac.

Agere

u

P

[2.

Agete eheu! inter nos defiit, eo quidem temporis'articulo, quo communi nobis-

cum indüftria pro Publico lUniverfiràtis Bono eundem a&urum, lzti asque

fecuri fperavimus , Zr Pranoblifanus , Experiemtiffmus atque. Excellentiffimus ,

BVRCARDVS DAVID

MAVCHART, Afedicine ac Ghirur-

ie Do&for , utriusque bujus [cientie , nec non /4natomie Prof. Publ. Ovd. Confilia-

vius €9. 7drcbiater Primavius i2 dula. [F'irtembergica , "dcademie Curioforum | Col-

lega , 9 Facultatis Medice borc ipfo tempore Decamus , celebevrimus ,. graviffrnus.

Nihil non in tanti Viri laudes perfcribere liceret , fi noflro affe&ui indulgere,

fi fingulas illius dotes exponere, fi innumera in fcientias & rem medicam merita

enumerare, .fi eruditionis, qua floruit, the(àuros explicare, fi dexteritatis, affi-

Ne ta-

duitatis, prudentie ceterarumque virtutum encomia pandere vellemus.

men ulla ratione in B. Defunüi pios manes, neve nosmet ipfo»s'nimis fimus injurii,

exterorum potius, àd quos incomparabilis Viri famapervenerat, quam noftro cala-

mo ea, qux ad exornandam meritorum memoriam facere poffunt, adumbrabimus.

Communem hanc lucem, ut ab ortu nafcendi, & primis vit initiis ordiamur,

adfpexit A. MDCCXCVI. XII. cal. Maj. Marbachii, patriz noftro haud ignobili

oppido; & jure quodam füo (agacior quisque affirmaverit , ex eo medicorum

enere fuiffe Mauchartum , qui providentiz Divinz cura de humani generis

falute follicita nafcuntur, non fiunt.

Mirifico enim concentu inter fe confpira-

vere parentum conditio, educatio, ftudia, munerum rationes & promotiones,

Patrem quippe;

üt inter medicz artis antiflites infignem locum adipifceretur.

iVoliliffimum quondam ac. Experientiffnun DN. 1O. DAV. MAVCHART,

Med. D. & Phyfici munere eo in loco ac prafe&tura fun&um, talem accepit, cu-

us eruditio locum illi in focietate naturz curioforum fecit, virum rerum ad fa-

|

utem corporis humani pertinentium ea fcientiz foliditate peritum , ut nemo

felicius filium ad.eumdem fcopum formare potuiffet; — Matrem vero, Jonefliffr-

mam Pientiffunamque Matronam , DN. ANNAM HERMENGARDAM HENRI-

CAM, ex ANDLERORVM gente fpectatiffima oriundam.

Optimis hisceParen-

tibus acceptum femper retulit; quod pietate curisque fuis effecerint , ut non

tantum viveret, fed ut etiam bene viveret, cariffimo inprimis Parente, incre-

dibili (tudio, fumma fide, ac plusquam paterno affe&u in prima filii ztate ftudiis

philologicis iisque przcipue literis, qui Medico olim & Chirurgo ufui eflent,

imbuenda, jugiter elaborante, Non enim in eam fententix abfurditatem defcen-

derat vir acutus & doctus, qua haud pauci hodie ftudioram fuorum elegantiz re-

fragantur, carere ftil. poffe fine damno humanitatis & philologiz ftudiis futurum

medicum ; quin potius tam fecundas tunc temporis in hoc artium liberalium ge-

nere haufit Nofter doGrinas, ut per omnem vitam earumdem delectaretur ufu, s-

demquetanquam gemmis diftingueret vaftiffimam in altioribus eruditionem. — Ad

Chirurgiz & Medicinz ftudium culturamque ipfam Eum deftinaffe naturam, ar-

dentiffimus genii impulfus mature prodebat. Hinc follertiffimus Parens in ipf

ftatim adolefcentia filium fcopo illi; quem refpicere vifus, attemperandum effe

ftatuit, ideoque rerum naturalium, botanicarum, pharmacevticarum femina ani-

mo illius infpergenda.

Solida hac ratione addu&us non erubuit filium chirurgo

cuidam veterano & rerum uíü probato, Spuonio, in difciplinam tradere , ut

triennii tirocinium faceret.

Ità initiatus ad clariffíinum Medicum MOEGLIN-

GIVM, quem facri foederis fponforem habebat, Stuttgardiam miflus eft, iis porro

artibus in Illuítri ibidem Gymnaío enutriendus , quibus ad percipienda Hygec

myl[teria ingenia folent przparari.

Non fefellit fpem de adolefcente conceptam

exoptatus femper eventus, & manifefta profe&uum incrementa dignum aptum-

que reddiderunt Noítrum , ut Anno MDCCXII. Tubingenfi ftudiorum palattre

poffet committi, JAluit ipfum per quinquennii fpatium ftipendium , quod voca-

mus, Martinianum; fed aluerunt magis mentem, ftudiis unice inhiantem,

naturalium mediceq

ue artis tantopere deamata facra atque przcepta , ex ore

fümmorum Virorum, B. B. RVD. IAC. & ELL) CAMERARIORVM, ZELLERI

atque fumme: F'enerandi DN. CREVLINGII , quorum dulcem gratamque memo-

riam non nifi cum vita depofuit, inflillata. Neutiquam vero his duntaxat limitibus

circumfcribi potuerunt tum Noftri in Medicinz ftudiis progreffus, tum Div. pro-

videntiz iisdem invigilantis confilia.

Ad Altorfinos itaque excutrit, favorem

ibi atque operam Cel. Virorum, D. D. BAIERI, HEISTERI, IANTKII, per

Maxime autem prz-

omnes Medicinz partes cum infigni fuo fructu expertus.

claro ejus ingenio captum fefe exhibuit, illuftris nominis Anatomicus, D. HEI-

STERVS, fub cujus moderamine Difput. de Glandulis, proprio Matte elaboratam;

quum defendiffet Nofter, eum (ibi ipfius, tunctemporis Decani, conciliavit favo-

rem , ut Doctoris jurà titulumque fine fürntibus obtenturum promitteret, quam

camen ille dignitatem iíta cempeftate modeíte recuíà

vit. Norimbergz e crebris

CH-

-di-f(.:u'riïbus- Virorum in re medica celeberrimorum ; Illuüris præcipuf: LO

RI,

[5

NERI, haud parum profecit. Alcorfa redas pér femeftre apud optimum Paren-

tem praxi medicz incubuit , feque ad iter in Gallias accinxit, ut ibi Anato-

mes & Chirurgiz ftudia excoleret penitius.

1n via hafit aliquantifper Argenci-

nz, utnon modo, quz celeberrima ifta Univerfitas atque urbs vari exhibet, lu-

ftraret, fed famigeratiffimi etiam D. SALZMANNI, qui füo ipfüm dignatus eft

convi&u, doctiffima frueretur confüetudine.

Poftea Lutetiam Parifiorum adiit,

ibique per biennium fübftitit.

Se&tatus eft celeberrimos quosvis in vaíta urbe

eruditos, Medicos precipüe & Chirurgos, quos omnes recenfere, amplum foret

conícribere Catalogum. — Prz ceteris vero frequens attentusque adhafit, primz

cavezm in re anatomica & chirurgica Doctoribus, DIVERNOJEO, W/INSLO-

VIO, PETITO, THIBVLTO, BVQVOTIO , nullis quippe fümtibus parcens,

dummodo fini fao; anatomen exactius addifcendi, & operationes quasvis chirut-

gicas exercendi fatisfacere poffet... Apprime huc quadrabat hofpitium & familia-

ris amicitia GERARDI, celeberrimi Chirurgi, cujus primaria nofocomei , quod

a caritate nomen accepit , ephoria erat.

Multa ibi vidit & tentavit, inviía &

intadaaliis. N/INSLOVIO magno apparatu calculum extrahenti attentus ad-

ftitit, & ex viri. humaniffimi, & inprimis erga peregrinos zquiffimi , arte plu-

rimum profecit.

. Oculorum tam morbos numerofos, quam difficiles cu-

rationes perdidicit apud Celeberrimum W/ OOLHVSIVM (cui tamen in theoria

vilus & catarad:w. non omnino affeptiebatur) privato Collegio per novimeftre,

& füb-Ejus aufpiciis aliquot nobiliores adminiítravit operationes ocularias, qua-

rum unam deinceps Difs. füa Inaugurali prolixius expofüit.

GREGORIVM

quoque obfítétricia arte celebrem multoties comitatus , ad ipfam artis tra&atio-

nem ab eo admiffus eft, & auxilia ejus omnia in ipfo uíu perfpexit.

Amplimmo-

rum infüper Xenodochiorum l'Hotel Dieu & à la Charité quotidianus & inqui-

linus quafihofpes fuit. Publicasle&tiones Botanicas D. ps JUSSIEU & V AILLANT,

chemicasque D. GEOFROY & BOULDUC bina . zfílate non fine fru&u audivit,

Tot virorum in(ignium manibus efformata Mauchartiana eruditio non potuit non

mirum in modum enitere.

Trajiciendi Lutetia ad Batavos & Anglos confilium

mutare coactus eít dira pefte; magnam tum Galliz partem devaftante, ob quam

omnes ex Gallia venientes fufpe&ti erant vicinis populis. Hac igitur fpe & oc-

cafione ftudiorum incrementa augendi privatus domum repetere ítatuit, fpe meffis

inttantis incitatus, quam facilimam feges tam lzte efflorefcens fecerar.

Ex voto

füorum amplexibus , & domus Moeglingiaae deíideriis redditus, ne minimum

quidem temporis otio dandum cen(üit, fed ad hanc mox Academiam revocato

radu, confüetis exercitatus examinibus, & mafcule conícripta non minus, quam

defenfa d. VIII. Jan. A. MDCCXXII. Differt. de Hernia incarcerata, locam inter

Medicinz Licentiatos communi adplauíü meruit.

Confenf(iffe jam omnia vide-

bantur in'Noftrum augendum, ornandum, & in praxi. clinica feliciffima acuendum.

Conjugium iniit jucundiffimum cum Zrgige Letliffoma , DN. CHRISTINA BEA-

TA, Cel. olim in primaria Ducatus noftri urbe Medici D. D. IOH. BVRK. MOEG.

LINGII, rchiatri Jtemb. ornazitIimá filia.

Vix tamen fortunz füz ferenitati,

ne fübito eo graviore tempeltate disturbaretur, diffidere caeperat, dum, que

metuerat, nubila ingruerent, & vehementiora fulmina ipfius animum corpusque

concurerent, uxore longe cariffima ex abortu geminorum feptimo matrimonii

menfe vivis füblata, & febri continua cum purpura alba ipfummet profternente,

Poftquam ita vertentem luctibus gravique morbo confumf(iffet annum , abitum

ad exteros denuo paravit, pollicitationibus quorundam przfertim Parifienfium

provo catus.

Sed gre tulerunt hoc abeundi confilium omnes; apud quos virtu-

tis atque doctrinz honos erat , & qui haud imprudenter rationes fübducebant,

fore, ut non fine ingenti patriz jactura vir tantx utilitatis queat dimitti. Quz

itaque omnium vox erat, ut in terris V irtemb. retineretur Nofter, eandem quo-

que fuo comprobavit calculo SERENISSIMVS PRINCEPS, a quo honorificum

ftipendium & Auliatri munus gratiofiflima collatione obtinuit. Inter hzc divino

nutu novam tori fociam elegit, J"ezerandam ac ommi virtutum fui fexus cboro ciu&anm

Matvonam , DN. ANNAM MARIAM, Viri quondam Prznobiliffimi ac Experien-

tiffimi DN. IO. ZELLERI , Sereuiff. Jitemb. Ducis , uec uon Qettingeufis Principis

Confiliarü & ,drcbiatri, ut 9 i Academia bac. Medicine Profelforis, immortali laude

f

digni

1

Jni, fliam, prima tum vice, ex obitu B. PFEILII, Coufilavii J'ivtemb.eg ,Af-

feiforis Supremi apud uos Dicaflevü , quin $g. Prefetti Luffnavienfis, jam autem altero

iterum conjugio foluto Viduam moeftiflimam afflictiffimamque, quam domum du-

xit d. XXVILSept.A.MDCCXXIII.matrem poftea fa&tam,feprem amoris conjugalis

pignorum. Filiarum Ornatiffimarum füper(titum altera,DN.MARIA FRIDERICA,

feliciffimo connubio junéta erat, Jro Prauobilif. Coujultiffmo atque. Excell. D.

GODOFR.DAN. HOFFMANNO,

. U. D. eg. Profeffova intev ts Publico Ordinario

eftem

celeþewïrzimo, qu füperftite unicofiliolo CHRISTOPH. DAVID. anniculo, cel

petii:

'pbtïit patria

.

.

m ; altera autem Dn. HENRICA DOROTHEA, una cum duobus fra-

tribus, opti

mze fpei adolefcentibus, Dn. DAVIDE, Philof. ac Medic. Studiofo,

& FRIDERICO BVRCARD

O, Philol. Stud. exanimata pzne dulciffimi parentis

nullo pretio zftimandam ja&uram deplorat. Exploratum enim omnibus elt, fplen-

didiffimam. Noftri familiam talem hactenus coluiffe patrem, a quo tenerrimum

amorem, exquifitam curam, cumulata ornamenta expectare nullo non tempore

poterat.

Nihil non honoris ac przmiorum meruerat Noftri in praxi medica &

chirurgica dexteritas cum induítria conjun&a, qua PATRIAE non tantum PA-

TRI, fed & Patribus Academiz confcriptis ita fe probavit, ut A. MDCCXXV.

cathedra medicinz , itemque anatomiz atque chirurgix, publica eaQue ordinaria

heic loci ornanda ipfi traderetur, quam aufpicali tum Difp. de ophzbalmoxyfi, vara

£2 novantiqua operatione ocularia, tum oratione: de minutiis anatomicis magui in pra-

xi momerti, ingreffus omni, quam quisque ominabatur, fidelitate ac erudiuone

illuftravic.Teftantur hocnon copiofa tantum illorum meffis,quos ad falutarem artem

feliciffimo cum fücceffu inftituit, & quibus per omnem vitam volupe erit, MAV-

CHARTVM audiviffe, fed & academica haud exiguo numero, de feletiffimis ar-

gumentis confcripta fchediasmata, quz quilibet harum rerum peritus ferus effe

dixevit dotvine sedice exa[ciate , magnisque huninibus , snulto ufu €g experientie au-

xiliis inflvu&ce , utpote que uon levi bvacbio effufa, fed magno fludio elabovata dave con-

fueverit ; quim i bavum Diffevt. fyloa plura egregia ex anedicina vationali, anatomia &

cl)z'wwgia deprebendi, quam in magne fape molis operibus. Semel atque jterum, ne-

fcio quz noftris mufis iniquior fortuna tantum nobis Virum invidere vifa, eum-

dem fplendidis titulis atque commodis aliorfum invitabat, quemadmodum A.

MDCCXXIX. ipfi oblata vocatio medici, quem vocant, cameralis in judicio came-

rali imperii, quod W/ezlariz viget, nec non lautiffima Profefforis fparta in nova,

quz Goetting& tunc excitabatur, Mufarum íede. Sed aliter vifüm 'SerenifTimis

loriofe memoriz Ducibus noftris, EBERHARDO LVDOVICO, & CAROLO

ALEXANDRO, quorum nova fübinde fingularis gratiz documenta eousque ob-

ftrinxerant noftrum, ut Tantorum Principum fiduciam atque clementiam auro

contra caram omnique pretio fuperiorem eflejudicarer. Quafideacfollertia R ecto-

risin Alma hacEberhardina provinciam ter, Deputati in rebus Academiz Oecono-

micis, & Decani fui ordinis firpius adminiftraverit; omnia loquuntur ac fingula

Senatus Academici mémbra, quibus fagacitas cjus in confiliis, in rebus expedi-

undis dexteritas, vigilantia pro Academiz juribus ac incrementis, non potuit

non effe admirationi & exeinplo.

Ceterum & quod prxcipuum eft, DEum ejus-

que oracula maximi fecit; e quibus non vulgarem in rebus Theolopicis hauferat

fapientiam, qua fola munitus ultimos füpremi fati impetus (ine dubio impeterri-

tus excepit; & beatiffime füperavir. Ec fic quidem ad ultima Viri; cana fenectute

digniffimi, devolvimur.

Inde a plufculis annis , Vir in tot zgrotorum falutem natus fa&tus, haud in-

ífrequenter catarrhis & afthmatis quadam fpecie vexabatur, quemadmodum anoo

abhinc & quod excurtit e periculofiffimo ipi elu&andum fuit catrarrho fuffocati-

vo. His vero ereptus anguftiis, proxime elapíà hieme tam profpera ufüs fuic va-

AU

letudine, utde egregii Viri intemerato vigore omnes fibi congratularentur.

quam nihil in rebus humanis flabile atque firmum reputari poteft! liluxerat nu-

perrime auguftum Pafchatis fetum; illuxerat Noftro fimul ampliffima de fum-

mi Redemtoris gloriofiffima vita lztandi occafio. Noluit facra excludi concione,

qua hujus beneficii magnitudinem decantandam depredicandamque noverat.

uam hilaris hisce cantibus nobiliffimum recreabat pectus? quam graviter diffe-

rebat de illa veritàte, cum qua omnis Chrifticolarum ftatque caditque & fides

& fiducia.

Domum redux ad vefperam usque, ejusdemque horam íextam fefti

diei lxtiffimum finem fofpes, ut & fibi & aliis videbatur, lztusque przftolabatur.

'Tum vero fübito ftupenda rerum cataftrophe infecuta.. Nemine calia cogitante

vehementior irrupit catarrhus füffocativus, qui vix de eodem fibi imminente

leviori.quadam capitis & oculorum obnubilatione monitam, & uno quafi idu

labefa&atam adegit naturam, ut victas daret manus, & fpiritum vidtorem, in-

terclufo & obferato corporis domicilio, ad'ceelitum conventus transmitterer.

O!: vero felicem animam, quz cum Sotere fao meliori vita recuperata cujuscun-

que morctis ex(ibilat infidias.

Velíltri vero officii eft Cives! decenter lugere cum füperftitibus, eisque lar-

giffimum e gratiz Div. fontibus folamen adprecari, communem hujus Academiz

luCtum ferio ad animum revocare, & B. Viri, quem nobiscum tanto habuiftis in

pretio, exuvias hora confueta efferendas frequentiore profequi comitatu.

P. P. Tubingze d. XIV. April. A. MDCCLI.

TVBiNGAE, LITTERIS. ERHARDTIANIS.

5

RECTOR

VNIVERSITATIS TVBING:

p

x

23

$

b/ *

Qu

LO5

M

æ(/

W

J

N

e—

,

Ux

$

tane ergo illo ipfo auguftiffimo die occi*

^

j

o musMAVCHARTVS nofter, quo ii

li

3)

n

N

N gfm

A

guinis pretio acquifita rediit vita? lta-

[5 95 ïä

potuit effe illius diei vefpera, cujus pr

R

19

auroram omnis , qua patuit, orbis, vi

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

tiffimam? ltane triumphos cecinimus^

Hzccine illa tam gloriofa adorandi S;

18

fimt, quibus uno veluti halitu deftruendis vel debellati hoftis —

Numquíd facilius erat, tantam parere falutem, quam partam tuer

re, vidricia abjicere arma, vi&as iterum dare manus illum op -

17

modo zternis, ut videbatur, vinculis conftridtum tyrannum e:

tavit civitati. Num mortis przdam illos tandem augere fas e -

tium focietatem cooptari, immortalis vitz palmam manibus te^

O Baane Q

16

felicitatis fux hoftes pedibus conculcare, divino nec revocan

cio contigit? Num eodem die & efferri & reforberi potuit rec -

Regis fententia: zor morietur quisquam àu die boc, quia bodie fecit

15

Jfvaele 1. Sam. Xl. 13.

Focus

.. Salva vero res eft, Cives! Animum, hisce curis diftractu.-

dierum feftivitate, opportune fübeunt divini illius carminis au|

N

14

vum aliquando ftupendi dramatis exemplar , Jobus, poft fata fi-

ä

(axo infculpta voluit, & ferz pofteritati ferio inculcata Cap. X

Eriam ego novi Redemeorem meum, quod vivat &c. Nihil profc

M

13

indivulfo magis vinculo potuit unquam effe connexum , ac q-

Divini noftti Redemtoris triumpho de omni mortis genere *

olim, fünt quoque recentius, qui hoc ipío vatis effato perfuafi *

fere fan&is nulli dubitarunt, qui cumSotere füo, mortis impc

vitam refuüfcitati, ovantes prodierunt.

Nata hinc memoral

Gracis quibusdam codicibus ad finem libri Jobzi affuta: yeysa -

Ti

c&cai avlov psD? av avigue.o o xvpios , feviptum ejt , ip[um vurfus vefur

bus vefuvgit Dominus.

Exhibent fragmentum antiquiflimus ci-

Alexandrinus , exemplar Vaticanum , & Editio LXX. Venet2

10

vulgo nuncupant. |Noftrum non eft, uberiorem hujus fenten|-

inftituere, atque de illius (ive natalibus, five auGtoritate, five

corum confülere judicia.

Neque etiam illud nobis negotii da

mus, ut rationes, quibus fadti,

uod adítruitury veritacem fi—

vtate contendit W/ AHRENDORFFIVS

ecul. Diff. de Aefu

E

E

Sotere fatta, cum Paralipomenis MAGNI CRVSII, Gottingz A.

edita, prolixius examinemus.

Conje&uris iftas quidem, nec t

omni fpecie deftitutis, annumerandas effe, nemo non, qui Dil

oraculi fidem in graviori hac caufa defideraverit, facile intelli

de re ipfà, fi quidem, quod in hoc fa&o fingulare elfe debuit;

mus, anxius dubitaverit? Stat fententia: non occubuit, non e|-

Sotere füo, quem triumphantem vidit, quem celebravit , qu:

in meliorem vitam , fempiterno vigore efflorefcentem, excitati

bus olim, fic & is ipfe, cujus inopinato a nobis difceffui illachi -

fideratiffimus. Vicit hoftem , quem. profeco non vidit.

Num ergo gratulabimur ipfi,exoptatiflimum huncce triumphui-

EGNSOGENSSBEN

& aufpicatum deprzedicabimus diem, quo cclitum equeac ter|

inter plaufus, divinaSoteris fui virtute animatcus, confummatani «

morte,

u

am toties profligavit & imbellem reddidit , renova!

quidem

[

as effet, nifi tenerior & vere humanus affe&tus mente

tentam, ad humiliorem fuz jacturz

; oppido gravis & fune(te,

uid enim diffimulabimus inviti juftiffimum , quem perfentil

uem , fi a-

Uno quafi oculi iu Virum amifit academia hzc

uam diutiffime in fuüo fovere finu liceret, (ibi a

D

O immort

2

ipfum fufccpiffct , expetierat.

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com