LXV6a_fol_142

EÉUCTO:R

ACADEMIE TUBINGENSIS

L

$,

Lt

.

£ lli rerum ab fe coaditarum Univerfitatem

2

T

23

A

perpetuis nafcendi pereundique vicibus inclufit Vita tem-

£)

O

Z

-

porumque Moderator & Arbicer DEUS Immorrtalis: i

pfam queque hominum, peccato inquinatorum, Naturam tàm ar&tis circumfcri-

2*

z

2

If

L

cy

pfit terminis, ut quz magnaeximiaque poffi

det, zterna tamen prafizre pon poffit: neque optimus quidem quisque in his terris diur-

ä

7

:

net, fed co!o deftinatus,

L

A

& totius zvi inter morta!

emigrare denique & diem expe&lare decretcrium jubeatur. Quod ipfüm fané non omnis modó antiquitas,

2

uf

r À

ó

2 d

es commen'arius teftatur: fed & ferale hoc juftitium docet, quod é beatiffimo quidem, at lu&uofiffimo tamen

7A

a

Nobis omnibus difceffn SERENISSIME PRINCIPIS AC DoMiN £, DN. MARI/E DOROTHEE SOPHLE;

N

] o

c

A

E

o

7

2

DUCIS WIRTEMBERGLE ET TECCLE, NAT.E EX ILLUSTRISSIMA COMITUM OETTINGENSIUM FAMILIA, Prin-

cipali hodie faftigio ornata: SERENISSIMI AC POTENTISSIMI DUCIS EBERHARDI II Parais PATR14 Dzsi-

DERATISSIMI, Conjugis olim optatiffimz, inde Vidvz Pientiffimz, Princ

ipis ac Doraine noftre clementiffime: per Familiam ha&enus Ducalem Auguftam. Aulam-

que inclutam, atque ipfam demum Patriam omnem inceffit. In cujusq

uidem communis at

que acerbiffimi luétus partem venire Civitatem hanc Noftram lite-

rariam, conceptum animis dolorem premere ultra nefciam, nemo mirabitur: qui haud

poftremam felicitatis noftrz partem huic Indulgentiffimz Matri à nobis

deberiintellexerit.. Equidem CASTRORUM olim MATREM: MATREM EXER

CITU

antiquorum marmorum fide compertum eft: Parentem quoq; & MATREM PATRLE Liviam,

UM Juliam Domnam Sept. Severi Imp, Uxorem adpellatam fuiffe

Augufti Conjugem Senatorum nonnullos nuncupaffe Tacitus me-

motat: Sed nos potiori longe jure MARIAM DOROTHEAM 5OPHIAM VIRTEMBER

GICAM Matrem vocavimus Patriz: Matrem populorum: Matrem

pauperum: Decus Matronarum: Virtembergiz gloriam: Seculi ornam

entum: & jam perretuo confenfu ac judicio talem defiderab:t pofteritas. Q»are ut infrunitam

prorfus indolem & male confultam fecuritatem arguunt negligenter

habiti ingentium hominum obitus: ita pietatis modo noftrz erit, quotquot füb Incompa-

rabili Principe viximus, teftari modis omnibus, quàm acerbé feramu

risque dotes, tot fublimes & fuprà fexum virtutes, tot eximiain

s hunc cafüm: quamque graviter doleamus ejus exceffum, cujus tot excelfz animi corpc-

EBERHARDUM M. P. P. Maritum, in Liberos,

in Remp. merita omnium animis inhzrent. Oc-

cidit profe&tó, ut verbo ja&turam exprimarnus: occidit, heu triftifimam vocem! OPTIMA PRINCEPS,

non qualem é Regibus fuis poftremum femper dixere

Optimum Lacedzmonii, fed quz pari omnium fententià Optima nominari meruit.

Namque de hac, quam lugemus, eminentiffimz Virtutis Principe absque ;

ulla adfentationis fpecie affirmare poffumus, quod fi quis deliberaret fecum, q

ualemnam efle Princi

pem abfolutt re&iffimique exempli deceat: non aliam utique

perfectiorem comprehenfürus animo fit, atque auam ha&tenus in MARIA DOROTHEA SOPH

excelfis prodiret Natalibus, atc; ex antiquiffimà & potentiffimis Czfaribus Princi

IA veneratifumus. Talem fcilicet effe oportebat , qux tam

pibusque cognatione juné&ta Oetingenfium profapia genus duceret. E. queisunum

commemorare JOACHIMUM ERNESTUM, COMITEM O£TINGENS

EM faus faerit: quo Parente Illuftriffmo ex ANNA DOROTHEA HonzN:oticA

lucem primum adfpexit Anno feculi labentis XXXIX. die XXIX. Decembris.

1am ipfam incupabulorum eminentiam fubfequuta Anno LVI. ingens matri-

monii dignitas felicitasque, mirificé auxit. Quid enim majus aut excell

entius EBERHARDO 11I. Pic, Felici, Magnanimo, przftare Eidem potuiffet DEUS

O.M? Qoemunum Principem zftimavit Czfar Auguftus: fufpexere Reg

.

€:: coluere Principe:: venerati fünt & amavere finguli, Pacis bellique temporibus inclu-

tum; pietate religiofum; juftitia fan&um; pradentáilluftrem. Cu

jus cum feiectiffum

a Conjuge Matrimonionihil fuit felicius: nihil ifta animorum copula ar&tius:

quippe quz quo vetuftior, co usque firmior extitit, nihil umquam fribufculi

paffa intercedere; ut hoc ipfo flagrantiffimo amore defun&ta Princeps Optima Mau-

foli Artemifiam, Cyri Panthzam, Mithridatis Hypficrarzam multis partibus

fuperaverit. Quz & ingentium fl curarum, quibus exerceri Imperantes jugiter

folent, Marito Principi levamen fuit , & fuavitate fua fingulsrique,

qua polleba, gratià regnandi difficulrates demulfit. Quid de infigni feecunditate memore-

mus? cujus glorià fic eminuit Princeps inclyta, ut cum feliciffimis

compartari po'uerit, quippe quz pulcherrima prole decies fa&ta eft Mater, & tot le&iffima pi-

gnora edidit, quorum numerum firmius Imperii munimentum reputavit cum Tito

EBERHARDUS, quam Legiones & Claffes. — Vivit adhucjex vniverfa 1X.

quos peperit, FILIORUM Sereniffimorum ferie: & Ó vivat longiffimé! Serenifmus Princeps ac Dominus, DN. L'UDOVFVI C(US, D UX W1R-

gJ€MB ERGI ä e TECCA, COMES MONTIS?ELIGARDI, DYPNASTA H EIDENHEZALI, S. C. M.Circulid, Suevici Generalis Equitum Prafedus eg

Canpi- Mavefballus Locumteneus, Legionis item Eque[tris Chiliarchz: DOMINUS NOSTER CLEME

NTISSIMUS: & nullis alioqui periculis territus Heros hocinfa-

nabiii é fanétiffimz Matris obitu vulnere faucius, nonà lacrymis, non à fingultu fibi temperat,

Et quis dolorem exprimat, qui amantiffimü pectus fuperftitis Fil z,

Sereniffimz Principis ac Dominz Dowix $OPHIZE CAROLAE,

in Sereniffimi Principis ac Domini,

DN.30A4N NI$ GEORGII, Ducis Saxonie. Tulie. Clivie, Montium,

AMngrie €9 Urefiphalig & q. . aufpicatiffimo thoro viventis occupavit? Succurrat adf &is ifta c'!

ade Screniffimis Principibus Opitulatc : ex alto DEUS, & Spiritu

fuo, przter quem nulla fperari falus. poteft, tantum vulnus obliget fanetque.

Czterüàm ab exceífa Sereniffimi Conjugis, qu: in diem Jili II Anni

M DC LXXIV. nunquam fine lacrymis recolendum, incidir, totis XXiV

. Annis Vidua, ereptum fibi terrisque incomp:rabilem Maritum d-luit: plus tamen fer-

vandz E;us memor z & admirationi Virturum, quam parüm profuturis queftibus inrenta; precibus ad DEUM fundendis, ex officio Viduarum, Chriftianam

fidem profitentium, dies no&tesque dedita: ut dubium haud fit, multum à noft:is cervicibus malorum tam ardentibus fufpiriis averruncatum, & plürimum e-

contra bonorum procuratum effe, . Namque pietatis intemera'z ftadio i:a erat ded: a, ut eam non labris ufarpatet, fed imis animi penetral.bus infixam vità

fa&isque demonftraret : frequens in concionibus templisque : in Verbi meditatione affidua ac indefeffa : nec alia deftinatione divina evolvens oracula, quam

ut propofita inibi przcepta & exempla colefti ad jutá auxilio exprime:et.

Exa&icr s in Aula fua difciplinz obfervantiffima : in pauperes miferosque benefica,

quibus & vivens liberaliter porrexit manum, & moritura ben'oné profpexit.

In adverfis conftans, quam ad tot F;liorum Sereniffimorum acerbiffima funera con-

cidere mirum non fuiffet: fed ftabat illa obverfo in fortunam vultu, ut quz probé didicerat, mo

derari omnia San&iffimi Numinis Providentiam, neque decere

Chriftianum jufto amplius angi füuorum obitu, fed ferenda eífe quz mutari non poffunt,

animoque placido &zquo in DEI vo'untate adquiefcendum, ltaque

malé mori non potuit, cajus obitum bona vita przceffit. Audivere adftantes,

nihil in animo, nihil in ore Principis Optimz mortalibus valedi&turz verfatum

aliud effe, quam Servatoris JESU Nomen dalcifimum: quo nil canitur fuavius

, nil auditur jucundius: quodque D. Bernardi verbo, in aure eft dulce canticum,

in ore mel mirificum, in corde ne&ar ceelicum. — Cui etiam unico Redemptori, quüm fe credidiffet totam, fpemque in ipfo pofuiffet omnem, exfolvi, ac ulti-

mum emittere Spiritum gaudebat. In hoc adverfüm Sathanam mortisque terri

culamenta triumphavit Invi£ta, omnibusque exem:a malis ad exoptatam ve-

nit quietem, haud fecus atque flüCtibus agitata navis lzta intrat portum , aut re

düx ex itinere Patriam ingreditur Viator.

Czterüm ut longiüs proveha-

mur, & reliquas in Heroina Incomparabili Virtutes plané eximias pro merito cele

bremus, inftituta heic loci brevitas haud permittit. Uberius ift» & exa&tius in

Diem craftinum, Xil, Septembr. horà ante meridiem IX. pro e3, quà polle', dicendi

facultate exequetur, quem & ipfa Princeps Sereniffima in pretio habuit,

Vir Maximé Reverendus , Ampliffmus atque Excellentiffims DN. G

EORGIUS HENRICUS KELLERUS, S. Tbeolo

gie D. &8 Profe[Jor Celeberrim, Ecclee Decauu,

Illnftvisque Stipendii Tbeologici Snperintendens vigilantiffimw : "Univer[itatis noffre PRO- CANCELLARIUS digniffimuu,

Fautor & Collega Nofter honoratiffimus; Qui

pro fuà in Sereniffimam Principem pietate commiffam dicendi provinciam in fe füfcepit libenter,

& Matronam Incomparabilem tot inclytam laudibus, tot ad-

ornatam virtutibus, ORATIONE PANEGYRICA celebrebit, lu&umque upa & merorem Noftium, ? benigniffimz Matiis obitu conceptum, teftabitur.

Veftrum erit, CIVES, meritifime de Lniver(a Patria Principi jufta nobiscum facere, & dolere non modó ex animo, quod Matre tam pia tamque clementi orbati

jam furnus: fed & enixas DEO Sofpitatori preces adhibere, qui Serenifs. Principem ac Dominum Noftrum, DA. EBERHARDUM LUDOVICUM,

DUCEM WIRTEMBERGLE ET TECCLE, COMITEM MONTISBELGARUM , DYNASTAM HEIDENHEMII, P4ratx PATRE M CLEMENTIS $I

2IUM, juxta cim Sereni[imis PRINCIPIBUS CONjUGE C MATRE VIDU A, PRINCIPIBUS AC DO MINABUS Noftris Clement[finis,

totaque Domo W'irtembexgica

tueri, cuftodire, divinoque fuo folatio foftentare; nobis vero eam perpetuó mentem confervare velit, in quà

fummorum defun&z Principis Optimz merito-

rum memoria nunquam intercidat aut interinoriatur. P. P, Tubingz Dominice XII. poft TRINIT. A

ano M DC XCVIIIL.

[7

m

^

MU uexagEaRA pe,

S'EMETAS

Typis ]O: CONR ADI. REISII.

"

P 4

f?'ä TA

:æff "/äf » æ,zfäfwff ;A

i u

7?77

Lóror L;?ï,ägi ///fm, Uab

EUCT O R

ACADEMIE£ TUBINGENSIS

L

$,

v

at

ii

—

N

d

£ lli rerum ab fe coaditarum Univerfitatem

2

»

perpetuis nafcendi pereundique vicibus inclufit Vite tem-

z

07

QZ 77

R

2 porumque Moderator & Arbiter DEUS Immottali:s: i

pfam quoque hominum, peccato inquinatorum, Naturam tàm ar&tis circumfcri-

((

pfit terminis, ut

quz magoaeximiaque poffidet,

ä

MLA

À

o Jl

p

net, fed co!

0 deftinatus,

zierna tamen przftare non poffit : neque optimus quidem quisque in his terris diur-

?

"Z

Z

3

We

[j

& totius xvi inter mortal

emigrare denique & diem expeélare decreterium jubeatur. Quod ipfüm fané non omnis modó antiquitas,

z

a

X/

l/

,

u/

es commenrtarius teftatur: fed & ferale hoc juftitium docet, quod & beatiffimo quidem, at lu&uofiffimo tar;en

.

QY

Nobis omnibus difceffn SERENISSIME PRINCIPIS AC DoMiN £, DN. MARUE DOROTHE/E SOPHLE,

ij

,fa

d

2

DUCIS WIRTEMBERGLE ET TECCLE, NATE EX ILLUSTRISSIMA COMITUM OETTINGENSIUM FAMILIA, Prin-

cipali hodie faftigio ornata: SERENISSIMI AC POTENTISsIMI DUCis EBERHARDI III. Pari

DERATISIMI, Conju

gis olim optatiffimz, inde Vidvz Pientiffimz, Principis ac Doraine noft

re clementiffime: per Familiam ha&enus Duca!

"d

Z

que inclutam, atque ipfam demum Patriam omnem inceffit, In cujus quidem communis

rariam, conceptum animis dolorem premere ultra nefciam, nemo mirabitur:

atque acerbiffimi luétus partem venire Civitat -

deberiintellexerit.. Equidem CASTRORUM olim MATREM : MATRE

qui haud poftremam felici

tatis noftrz partem huic Indulgt

M EXERCITUUM

Juliam Domnam Sept. Severi Imp. Ux

—

T

antiquorum marmorum fide compertum eft: Parentem quog; & MATREM PATRI/E Liviam, A

ugufti Conjugem Senatorum nonnullos r

motat: Sed nos potiori longe jure MARIAM DOROTHEAM SOPHIAM VIRTEMBERG

ICAM Matrem vocavimus Patriz: Matrer

pauperum: Decus Matronarum: Virtembergiz gloriam: Seculi ornamentum: &

X

prorfus indolem & male confultam fecuritatem arguunt negligenter habiti in

jam perretuo confenfu ac judicio talem defiderabit pofterit —

gentium hominum obitus: ita pietatis modo noftiz erit, c

rabili Principe viximus, teftari modis omnibus, quàm acerbé feramus

hunc cafum:

quamque graviter doleamus ejus exceffum, cujus t««

risque dotes,tot fublimes & fuprá fexum virtutes, tot eximiain EBERH

ARDUM M. P. P. Maritum, in Liberos, in Remp. merita omniu

z

cidit profe&tó, ut verbo jafturam exprimarmus: occidit, heu triftitfi

Optimum Lacedzmonii, fed quz pari omnium fententià Optima

nominari meruit.

mam vocem! OPTIMA PRINCEPS, non qualem é Regibus fuis pof

Namque de hac, quam lugemus, eminentiffimz Vii^

[

ulla adfentationis fpecie affirmare poffumus, quod fi quis deliberaret fecumn,

qualemnam efle Principem abfoluti re&ifiimique exempli d

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

perfectiorem comprehenfurus animo fit, atque auam haétenus in

MARIA DOROTHEA SOPHIA veneratifumus. Talem fcilicet e.—

excelfis prodiret Natalibus, atc; ex antiquiffimà & potentiifimis Czefaribus Principib

commemorare JOACHIMUM ERNESTUM, COMITEM O£TINGENSE

usque cognatione jun&ta Oetingenfium profapia genus

M fatts faerit: quo Parente Illuftriffimo ex ANNA DOR -

lucem primum adfpexit Anno feculi labentis XXXIX. die XXIX. Decembris.

Q 1am ipfam incunabulorum eminentiam fubfequuta Ar

monii dignitas felicitasque, mirificé auxit. Quid enim majus aut excellentiu

s EBERHARDO 111. Pio, Felici, Magnanimo, przftare

O.M? Qoem unum Principem zítimavit Czfar Auguftus: fifpexere Rege:

e

M

coluere Principe:: venerati funt & amavere finguli, Pacis bel -

tum; pietate religiofum; juftitia fan&um; prudentiiloftrem.

uam fribufculi

Cujus cum felectiffima Conjuge Matrimonio nihil fuit felicius: nihil ifta ar

quippe quz quo vetuftior, co usque firmior extitit, nihil umq

paffa intercedere; ut hoc ipfo flagrantiffimo amore defunétas

foli Artemifiam, Cyri Panthzam, Mithridatis Hypficrarzam multis partibus

fuperaveri. Quz& ingentium fi*l curarum, quibus exe

ä

folent, Marito Principi levamen fuit , & fuavitate fua fingulsrique,

qua polleba:

» gratià regnandi difficultates demulfit. — Quid de infigr

ä

mus? cujus glorià fic eminuit Princeps inclyta, ut cum feliciffimis comparari po

uerit, quippe quz pulcherrima prole decies factaeft M -

ïL'L:

gnora edidit, quorum numerum firmius Imperii munimencum reputavit cum T

ito EBERHARDUS, quam Legiones & Claffes. — Vivi

[ui

?

; ;

ä

quos peperit, FILIORUM Sereniffimorum ferie: & Ó vivat longiffim! Serenifmus Princeps ac Dominus, DIN. L/UDOVICX-

TEMBERGIZE E 1 £ECCIAE, COMES MONTISPELIG ARDI, DN ASTA HEIDENHEALIL, S. C. M. Circulid Suevici Gene| -

Campi- Marefcballus Locumtenens, Legionis item Equeftris Cbiliarcba:

DOMINUS NOSTER CLEMENTISSIMUS: & nullis alioqui periculis

s

nabiii é fanétiffimz Matris obitu vulnere faucius, nonà lacrymis

,non à fingultu fibi temperat,

Et quis dolorem exprimat, qui amantiffimt

ä

Sereniffimz Principis acDominz Dowuix $0PHILE CAROL A,

in Sereniffimi Principis ac Domini, DN.

jOAN NI$ GEORGII, Ducis Saxon *

Angrie 9 Wreflphalie & q.f. 2ufpicatiffimo thoro viventis occupavit? Succnrrat adfl-&s ifta clade

Sereniffimis Principibus Opitulatc : 6

fuo , przter quem nulla fperzri falus. poteft, tantum vulnus obliget fanetque.

M DC LXXIV. nunquam fine lacrymis recolendum, incidir, totis XXIV.Anais Vidua,

Czterüàm ab exceffa Sereniffimi Conjugis, qu:

12

ereptum fibi terrisque incomp:rabilem Marituc

vandz E:us memor x & admirationi Virturum, quam parüm profutaris queftibas in

tenta; precibus ad DEUM fundendis, ex officio V-

fidem profitentium, dies noftesque dedita: ut dubium haud fit,

multum à noft:is cervicibus malorum tam ardentibus fufpiriis averrur

contra bonorum procuratum effe, . Namq

ue ptetatis intemera'z ftadio ita erat ded:

11

faCtisque demonftraret : frequens in concionibus templisque

a, ut eam non labris ufurparet, fed imis animi p«

: in Verbi meditatione zffidua ac indefefTa : nec alia deftinatione divina

ut propofita inibi przcepta & exempla cclefti adjutá auxilio exprime:et.

Exa&icr' s in Aula fua difciplinz obfervantiffima : in paupert

10

quibus & vivens liberaliter porrexit manum, & moritara benigaé profpexit.

In adverfis coftans, quam ad tot F;liorum Sereniffimorum|-

cidere mirum non fuiffet: fed ftabat il!

a obverfo in fortunam vultu, ut quz probé didicerat, moderari omnia San&iffimi Numinis Provi

Chriftianum jufto amplius angi füorum obitu, fed ferenda eífe quz mutari non poffunt,

animoque placido &zquo in DEI vo'untate a| —

malé mori non potuit, cajus obitum bona vita przceffit. Audivere adftantes, nihil in a

nimo, nihil in ore Principis Optimz mortalib

aliud effe, quam Servatoris JESU Nomen dalciffimum: quo nil cani

tur fuavius, nil auditur

jucundius: quodque D. Bernardi verbo, in a .

in ore mel mirificum, in corde ne&tar ceelicum. — Cui etiam unico Redemptori, quüm fe c

redidiffet totam, fpemque in ipfo pofui(Tet «

mum emittere Spiritum gaudebat. — 1n hoc adverfüm Sathanam mortisque terricula

menta triumphavit Invi£ta, omnibusque exemta

nit quietem, haud fecus atque flà&tibus agitata navis Ilzta intrat portum , aut redüx

ex itinere Patriam ingreditur Viator.

Czteni-

mur, & reliquas in Heroina Incomperabili Virtutes plané eximias pro merito celebre

mus, inftituta heic loci brevitas haud permittit. Ut

Diem craftinum, Xil, Septembr. horà ante meridiem IX. pro eà, quà polle:

, dicend:

facultate exequetur, quem & ipfa Princeps Serei -

Vir Maxime Reverendus , Ampliffmus atque Excellentiffms DN. GEORGIUS H

ENRICU

5 KELLERUS, 3. 7beologie D. €9 Profeffor Cele|

Ilinfivisque Stipendii Tbeologici Superintendens vigilantiffimw : "Univer[itatis noftre PRO-

CANCELLARIUS digniffimw, Fautor & Collega Noft

pro füà in Sereniffimam Principem pietate commiffam dicendi provinciam in fe

fufcepit libenter, & Matronam Incomparabilem tot in(-

ornatam virtutibus, ORATIONE PANEGYRICA celebrabit, lu&umq

ué upa & mcrorem Noftium, ? benigniffimz Matris obitu

Veftrum erit, CIVES , meritiffime de Univer(a Patria Principl jufta nobiscum

facere, & dolere non modó ex animo, qucd Matre tam pia —

jam fumus: fed & enixas DEO Sofpitatori preces adhibere, qui Serenifs. Principem acDominum Noftrum, DR.EBERHARDUM

ä

DUCEM WIRTEMBERGLE ET TECCLE, COMITEM MONTISBELGARUM , DYNAST

AM HEIDENHEMIL Par&L.z PA|7

4IUM, juxta cim Sereniffmis PRINCIPIBUS CONSUGE E MATRE VIDU A, PRINCIPIBUS AC

DO MINABUS

Noftris Clement[fimis, tot^

tueri, cuftodire, divinoque fuo folatio foftentare; nobis vero eamn perpetuó mentem confervare velit,

in quà fummorum defun&z Pi.-

rum memoria nunquam intercidat aut interiporiatur. P. P, Tubiqgæ Dominics

XIL poft TRINIT. Aano M DC XCVIII

hm E E RRM

SuuIun USEGUGD quEIIE

Typis Jo:

CONR 4DI REiSII.

2

D Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1