LXV6a_fol_141

u

IVERSITATIS TUBINGENSIS

L.., &

, æä ä w

£9.

"E r Z

D

Á

27

Uo lxtior quondam univer(z Haffix obti

o^

JT

d

z

z

A

git Anno fupra millefimum Texcentefimum atque -quinquagelimum fecando un-

;

detrigefimus Aprilis dies, quo

in lucem hanc edita fuit

2

Iw

,:fmgulari Sereniffimorum Parentum, LLUIDO VICINI.,, Landgm*uä

D

z

e

A

o

EO

ä:

Haffo - Darmflattini , & MARIAJE ELISABETH

4E,

-Hol[ata - Gattorpienfis Principis, eaudio, incomparabilis Princepsy

D

d

z

Z

ac Domina, Domina MAGDALENA SIBYLL A.

ä

4/;

» Dux lHirtembergta &f Teccia., Comes Montispeligardi , Dominadn

.

/////

£

Q

A

7

2

Z

Z

Heydenbeim, nata Landgravia Ha[fra,

Princeps Hirfchfatdia., Comes Catimelibaci , Diezia , Ziegenhainie,, Nidde , Schaumburg: ,

2

noftra.clementiflima:

Z

^.

LE

z

Jfeuburgi && Budinga , Domina

Quo aufpicatior porro W'irtembergiz noftrz divino provifü acci-

Z

I-;x

dit przcipue Annus füperioris Seculi (eptuagefimus.ter

tiu

5&

2

LA

K;

,.

a

7 2)

$,quo a Sereniffimo Principe quondam ac Domino noftro Cle-

mentiffimo, Domino GUILIELMO LLIDOVICO in p

rincipalem auguftumque thorum afcita fuit:

uo '-cx(pe&atiot

«dcn»iqe ac

jucu.

ior non multo poft extitit dies duodevigcefimus Septembris Anni fu

pra fcptuagefimum fexti, cum poft filias binas, ELEONO-

RAM DOROTHEAM, & EBERHARDINAM LUDOVICAM, ante i

fam

jam defunctas, & prater füperftitem adhuc, Sereniffimo

Marchioni Duilacent. CAROLO. GUILIELMO nuptam, MAGDALENAM GUILIELMINAM, fingulari Patrix folatio enixa cft Indulgen-

tifimim PATRIZE PATREM, Sereniffimum Principematque Dominum, Dominum EBERH ARDUM LUDOYVICIU M, Decez -

zembergie ac TeccieyComitem Montispeligardi, Dysaftam Heydenbemit, Dominum noffrum Longe Clementilfrmum: | Hoc acerbior, hoc lu&tuofior Patriz

alias fatis afflidtz pronuper fa&tus eft undecimus dies menfis Au gufti, quo tantum munus histerris eripuit iratum Numen. — Dici fane haud pot-

cft, quantum in hoc celfiffimo Capite divina nobis tribuerit Benignitas, quantumque nuncin eodem amiferimus. Sin vero id, quod cft, fentirez

fin, quod fentimus, loquiz fin,quz: acceperamus coeli munera, pra:dicare, ficut debemus, ita volumus, non poffumus in upiverfum omnes, quin

Sereniffimam Principem in primis Virtutum exemplis numeremus, utpote quz & pietate, & modcítia prudentiaque, & adverforum patientia, &

fiducia tali fuit, ut cum quibusvis fexus fui & augufti faftigii decoribus conferti merítis fuis,fi non praferri poffit. Nonjam numerofe recen(endum

utamus, quot R eges vel fanguine vel adfinitate conjun&tos hábuerit, quot celfiffimarum Germaniz famili

arum .creverit lprqp*ix?q!vlitam, quomodaq;

amitam ELISABETHAM AMALIAM,Socrum LEOPOLDI Magui,ipfam Domum Auguftam,tum &

Hifpaniarum, ac Lufitaniz, Suconumq; &

anorum przcipr : Rggcs,attigcr-it cognatione. Id potius edifferendum arbitramur, quomodo a primis pueritiz temporibusia aulapaterna, folicitiore

JParcntum cnr^. ni- -ati cium

Dh;n« $0. 3

weita f

aeitiu mnn--'c-;n ;?l:!a

*an ri 'n',gud;,m apecterap :LIE,DXWI:(:JAJ Ti uïn h()RAMmfsfäw 'JR-IM

Jm

B

o

nf*'"j&ïmi que

"TE

X þAk

Y «Uu»zAVI Viauam, ia ror ata inflitutaque fuerit, ut, veluti Luna. — - arum chorus, .a pictstemm

LHigrimm

"

ceterz comitarentur Virtutes, quz ab illa diriguntue

-

m,?quam'

Wiser hob Etus, Ü

galv p-cuide àc Cxluto fermone fcriptus demonflrat , omnes

omniumque benevolentiam in fe facillime convertit; quippe naturam quoque fautricem experta,

maxime.

Hinc apud omnes fuit gratiofa ,

formato, ut omnium facile favorem fibi conciliaret. Pofledit enim omnia, qux celíflimam Virgi-

'adeo fuit corpore ad decorem & clegantiam

fed abundantiffime, & inter vitia feculi utrinque adblandientia medium iter , prz-

neém füummoque nata

m loco condecorare poflunt, non parce,

ríum vicz fandtimonia a

d metam a DEO propofitam finc offenfione perduxit,

Quo fa&tum eít, at

'eunte Pietate, fervavit, intemeratumque cu

divass GUILIELMUS LUDOVICIU

S, Patriz quondam Pater indulgentiffimus , Virginem hanc vere Principem, & omncs atatis atquz

eaque ita viverct, ut, quod habeat conjugii felicitas, quo Serenitli-

ordinis fui Virtutibus fupcrgreil'am, in vitz thorique focietatem eligeret, cum

mum Par non abundantiffime frueretur, nifi

vitz diuturnitas nihil deeffet.

Vidua facta impuberis filii curam , dum ipfe in fuam tutelam venr-

ret, cum Sereniffimo Tut

ore FRIDERICO CAROLO,

inter publicas patriz calamitates providentifime non minus, quam fortiflime, tan-

allis eo nomir:e admirabilem fe P:æb.uit.

. Non dubitavit fane, aufugientibus tantum non omnibus e me-

qu

am Virago, geflit, & ipfis hoftibus G

Secundum enim DEUM ipfius debetur curz ac pru-

ipfa femel iteramque manfitare ,

& pto patria fe objicere przfentiffimo periculo.

tropoli,

dentiz, quod hoft

is minas extremaque om

nia fpirans placatus eft, & íedes Principum cum reliqua provincia ab excidio afferta fuit: Ipfius preci-

m p

ublicz falus magnam füi partem metito tribuitur.

At quis omnes ejuscommemoraret Virtutes, quis merita omnia

bus quoque rei cum facrz tu

in Wirtembergiam noftram

& hanc przcipue Mufarum Sedem ,

quam gratia proríus fingulari dignata large effufeque fovit, idque egit , ut jura

benigniffime ? Agnofcimus hic utique,

quam ardua & augufta (it provincia, laudare Principem

&

privilegia ejusdem tueretur ac confervaret

fceminam omnibus laudibus majorem. Quare, cum ab ip

fo Sereniffimo Filio, Patre Patrix clementiffimo, jam ea quoque, poft habitum in coetu

data fit Reverendiflimo Univerfitatis noftrz Canccellario, D N.

facro fermonem parentalem Ipfis Kalend. Septembris ,

qui exequiarum dies erat,

WOLFGANGO J/EGERO, Theolo

D

go inter nos Primario, n

ec anguíta hzc pagina tantam rerum memorandarum capiat copiam,

JOANNI

pra:fente Splendidiffima Legatione, fufius difertiusque,

ipfi merito relinquimus pleniorem enarrationem,

qua craftino die ad Horae 1X. matutinam,

dicendi facultate defungetur.

Cererum in hoc pietatis officio fuum ctiam officium pofitum

effe exiftimabunt , quot-

pro fingulari , qua pollet,

declarabunt

uot beatz Principis memoriam

facrofan&am habere volunt, uti profe&o velle debent omnes,

camque voluntatem füam eo magis

n

numero confluent, devotaque attentione Oratori difertiffimo aufcu

ltabunt, &

ublice CIVES i

rimis noflri ,

quo frequentiore ad audiendum

iuxta cum eo DE

ü

M rogabunt , ut Sereniílimum Patriz Patrem, cum Celfiffima Conjuge,

& Principe Juventutis, falvum fofpitemque quam diu-

tiffime prxftet. — P. P. fu£ figillo Reddor. Dom. XXFT. pf Trfn:"t. A. CI2 19 CCXII.

um

"1

»

.Literis Jog. CuxgaApa Rersl

N

N

;;

3.

eis

E

E

OP AUSINCBSATR

7

"Es

"Mp

[l

EN

——2172

C

"

i g

u

IVE

SITATIS TUBINGENSIS

EL.H,S.

£

-

Y

z z

z

o

,

:

Uo Iztior quondam univer(z Halfiz obti

git Ánnofüpra millcfimum

N

)

2

o

U

Texcentefimum atque-quinquagetimum fecando'un-

z

L

CY

detrigefimus Aprilis dies,.

quo in lucem hanc edita fuit,fin

gulari Screniffimorum Parentum, LUIDOVICINI., £2247r2v4

—

E2

2

2

ZA

o

E

Haffo - Darmflattini ,

& MARIJE ELISABETH ,

ä

7

A

d

À

É

Hol[atb -- Gattorpten[is Principis, gaudio, inzocoeacabilic Drinzers.

,

Z

l

^

ac Domina, Domina MAGDALENA SIBYLI. A.

, Dux F irtemberatae & Teccia., Comes Moj*

2

t

£.

7*

Q22

V

E

2

Z

Heydenbeim, nata Lauderavia Ha[fia

Z

Princeps Hirfchfatdia., Comes Catimelibaci , Diezás , Zi

ggm/mi;zia

»

9

z

Jfenburgi & Budinga , Domina noft

ra.clementiflima:

Quo aufpécatior porro W'rtembergiz noft-

N

dit pr&cipue Annus fi

u

&

tiu

Cs

in

2

/'/,

d

e27.

a,

,

perioris Seculi feptuagefimus ter

$,quo a Sereniffimo Principe quondam a

mentiffimo, Domino «'GLIILIELMO

T

dem'qc a jucundior n

on multo poft extitit dies duodevi

LUDOVICO in principalem auguftumque thorum afcita ft -

getimus Septembris An

ni fupra feptuagefimum fexti, cum poft fi

RAM DOROTHEAM, & EBERHARDINAM

LUDOVICAM, a

Euroskala Offset

nte ipfam jam defun&as, & prater fuperttii

X

Marchioni Durlacenfi CAROLO GUILIELMO nu

ptam, MAGDALENAM GIUILIELMINAM, fingulari Patrix fola -

tifümum PATRIZE PATREM, Sereniffi

mum Principematque Dominum, D

ominum EBERHARDUM LUDO,

zembereie ac TecciayComitem Montispeligardi,

Dyuaflam Heydenbemii,

Dominum noftrum Longe Clementiffimum: | Hoc acezbior -

alias fatis afflictz pronuper fac&tus eft undecimus dies menfis Augu

fti, quo tantum munus his terris eripuit iratum Numen.

€ft, quantum in hoc celfiffimo Capite divina nobis tribuerit Beni

gnitas, quantumque nunc in codem amiferimus. Sin ve-

Íin, quod fentimus, loqui: fin, qua acceperamus coeli munera,

19

przdicare, ficut debemus, ita volumus, non poflumus in ui

VierFarbSelector Standard *

Sereniffimam Principem in primis Virtutum exemplis numere

mus, utpotc qua & pictate, & modcítia prudentiaque, & ad-

fiducia tali fuit, ut cum quibusvis fexus fui & augufti faftigii de

coribus conferti meritis fuis,fi non praferri poffit. Nonjam 1

putamus, quot R eges vel fanguine vel adfinitate conjundtos ha

buerit,

18

quot celfiffimarum Germaniz familiarum cteverit pro-

amitam ELISABETHAM AMALIAM,Socrum LEOPOLDIM

gui;ipfam Domum Auguftam,tum.& Hifpauiarum, ac L.

anorum przcipr : Re

K

JParentum (ncea. pi- -at

J

gesatti ger.-it gognaFione.

D?*l

Id potius edifferendum arbitramur, quomodo a primis pueritiz temporibusia .—

Tf

goctris du n

Exelaucnf.onndmarotergg HEDWCAC UM E 1530

P

nw'ffüm«jg* CR

u

o

AUl s

as

^^

m

X

ARO

L Gl5: AVI Viauam, n

rormata 1nfhitutaque fuerit, ut, veluti Lüna:

m

"r

& fissr nóh

unus, ligate p--suov ac (^luto fermone fcriptus demonftrat , omnes ceterz comitarentur Virtutes, g

ä

16

jus

--qua

ä

'I'naxvimc..

Hinc apud omnes fuit gratiofa, omniumque benevolentiam in fe facillime convertit; quippe naturam quo -

4

iaret. Pofledit enim omnia,

:

n

'adeo fuit corpore ad decorem & clegantiam formato, ut omnium facile favorem fibi conci

IBEERI

Ji

zu|

15

ném fümmoque natam loco condecorare poflunt, non parce, fed abundantiffime, & inter vitia feculi utrinque adblandie

H

ï

I.lä.

'eunte Pietate, fervavit, intemcratumque curfum vit fandtimonia ad metam a DEO propofitam finc offenfione perduxit. -

divus GUILIELMUS LUDOVICUS, Patriz quondam Pater indulgentiffimus , Virginem hanc vere Principem,

14

ordinis fui Virtutibus fupergreffam, in vitz thorique focietatem eligeret, cum eaque ita viverct, ut, quod habeat conjugii-

mum Par non abundantiffime frueretur, nifi vitz: diuturnitas nihil deeflet.

Vidua facta impuberis filii curam , dum ipf

13

ret, cum Sereniffimo Tutore FRIDERICO CAROLO, inter publicas patriz calamitates providentiffime non minu:-

. Non dubitavit fane, aufugientibus tantt

quam Virago, geffit, & ipfis hoftibus Gallis eo nomir.e admirabilem fe przbuit.

tropoli, ipía femel iteramque manfitare, & pto patria fc objicere przfentiffimo periculo.

Secundum enim DEUM ipfii*

12

dentiz, quod hoftis minas extremaque ornnia fpirans placatus eft, & íedes Pr-in—cipum cum reliqua provincia ab excidio a

bus quoque rei cum facrz tum publicz falus magnam füi partem merito tribuitur. At quis omnes cjuscommemoraret Virt-

in Wiirtembergiam noftram & hanc przcipue Mufarum Sedem , quam gratia prorfus fingulari dignata large effufeque f

11

&

benigniffime ? Agnofcimus hic utique, quam ardua & augufta fit provii -

privilegia ejusdem tueretur ac confervaret

faeminam omnibus laudibus majorem. — Quare, cum ab ipfo Sereniffimo Filio, Patre Patrix clementiffimo, jam ea quoque

facro fermonem parentalem Ipfis Kalend. Seprembris, qui exequiarum dies erat, data fit Reverendifhmo Univerfitatis n( -

10

OANNI WOLFGANGO JZEGERO, Theologo inter nos Primario, nec angufta hzc pagina tantam rerum memora

qua craílino die ad Horaz 1X. matutinam, prafente Splendidiffima Legat|

ipfi merito relinquimus pleniorem enarrationem,

pro fingulari, qua pollet, dicendi facultate defungetur.

Ceterum in hoc pietatis officio fuum etiam officium poiit,um qe

uot beatz: Principis memoriam facrofan&am habere volunt,

uti profecto velle debent omnes, camque voluntatem füai ,

rimis noftri , quo frequentiore ad audiendum numero confuent, devotaque attentione Ora

tori difert ^

publice CIVES in

juxta cum

co DELM rogabunt , ut Sereniflimum Patriz Patrem, cum Celfiffima Conjug

c, & Principe ]uvcntutis, falvpm—

*

M

ilïi'mc praftet. — P. P. fob figillo Reäof. Dom. XXVI. poft Tinit. À. c1 10 ccxir.

»

.Literis Jou. Cux&Apz Rersi

A EM

l5

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1