LXV6a_fol_136

C

o

AROLVS LVDOVICVS,

COMES PALATINVS RHENI,

RIAE, COMES VELDENTIAE

DVX BAVA

ET SPONHEMII,

EQVES AVRATVS ORDINIS St, HVBERTI rel. rel.

VNIVERSITATIS 'TVBINGENSIS

v

L.

VEM ex ar&ois Germaniz noftrz finibus , fingulari fato, ante hzc duo

& quod excedit luftra , ad nos delatum , lubens ia finum íüum.

recepit, in eoque hactenus fovit An MA EBERHARDINA ; quem

ecori ac ornamento fibi fore, haud vanis indu&a rationibus augu-

tata eft, quin & effé pofteà cum voluptate intellexit ; quem elegantioris Lite-

rature amatores , nunc Hifforiam Vmiver[alem in. Scholis publicis, nunc Hi-

ftoriam Imperii R. G. & fi quz alia Auditores varii ordinis defiderare pote-

rant, pro infigni , quo pollebat Eruditionis adparatu, in Scholis privatis foli-

dé, ac eà, quz nullum audientibus faftidium füboriri patiebatur , jucunditate

tradentem , multo cum adplaufu audiverunt; Quem , fepe jam à mortis li-

inine revocatum, Divinam Benignitatem Academienoftrz redona(Te ketati fü-

mus , falvumque in multos adhuc optavimus annos, Eum, mutatis repente

rerum vicibus , fubdu&tum jam nobis funere immaturo dolemus, luctuque

acerbiffimo hodié profequimur.

Luget cum maximé Vipva moftiíffima,

quod fuam in curandà Optimi Mariti valetudine operam durá iftá neceffira-

tis Lege, contrà quam nihil valet, elufam fentiat ; Luget Coztubernium quod

apud nos eít, Zdcademucum;, & Palinuro fuo :excufía . jam manibus eífe

u-

bernacula dolet; Luget Zdcademüa ipfa VIRVM ; Penfo , quod.ipfi demanda-

tum erat, inter paucos parem, immo ad id natum quafi fa&tumque: Qiias

enim Natura benignior in Eum contulerat dotes plané egregias , eas. inde:à

multis annis omnes ac feré totas nobiliffimo Hifforiarurm; ftudio-impendit ; «it ,

enta

poítquam füam in eo peritiam vaftà leGione ,. ommum «tatum. monum

pa-

eragrante, locupletaffet, Promum condum fe preberet, qui, tam publicé res

feu olim feu nuper in orbe geítas exponens , quàm in familiari colloquio. de

hoc illove rogatus & prodeffe poterat & dele&tare ; Jacturam ergà- fecimus,

lü&u publico digniffimam ! ls ipfs , qui ex omnium temporum monumen-

tis veterumque annalibus fuis hucusque Auditoribus demonftrávit, ine(Te re-

bus humianis fàtalem quandam cataftrophen, & florentiflimas Urbes, Provin-

cias, Regna, Imperia, quz in hoc Mundo :eternitatem : minari videbantur ,

paulatim ad interitum fuum properaffe , locumque.aliis feciffe , is, inquam,

fuo nos jam docuit exemplo, quàm & hominum vitam , & quidem illorum

quoque , quorum longzvitatem in lucro poneret Orbis , fna maneat fatalis ca-

táftrophe ? O ! inftabiles rerum humanarum vices! O vitam vix hoc nomine

dignam , & umbram vitz verius quàm vitam! Difcamus nos & hoc exemplo,

quam vere Zirifloteles hominem vocaverit Ludibrium Fortume & temporis [po-

lium 9 Yta omnino eft ! Annos numeramus, vix diem diesve adhuc vi&uri. SzG

Ludit in humanis divina Potentia rebus,

i

Et certam prafens non habet hora fidem.

Vivimus hodie , & valemus ; Docemus , difcimus , & alia hujus vitze neecotia

eragimus , fed uno vix alterove die

prætf:rlapf'o Pituita, Catarrhus , Febricu-

a , finem vivendi faciunt ;

Sua funera fecum

Circumfert moriturus homo ; fufpiria, tuffes ,

Eclu&tus fomenta malis & przvia prabent

Inftantis documenta rogi :

Quid igitur , Cives? Dum yivimus , vivamus ! Vivamus Deo, Patriz , nobis-

metipfis,

23

- Donec vocamur , parque nos jübet dies

Fatale magno reddere expeníum Deo.

fic in fine non erit , cur vixiffenos peeniteat. — Atque ita vixiffe VIRVM,

uem

vixiffe nunc dolemus, brevis Vitz Ejus laudatiffunz. in hác 'Tabulà lucubri

delineatio abunde teftatum faciet

Fuir, & prohdolor! fuit Vir Przemo-

piliffimus , Generofiffimus atque Excellentiffiuus, D. O'TTO CHRISTLAA-

NVS » g LOHENSCHIOLD, Juriun. Profeffor Publ. Extraerdinarius ,

Hifloriarum *veró Ordinarius, (9? Coutuberuii, quod inter nos floret, Zcademiici

Reclor, vir qui ex ftemmatis nobilitate nobis celebrandus foret, nifi Ipfe glo-

riari in i

firum illud :

llà poffe parum aut nihil duxiffet, animo fuo pridem inixum habens veriQ

^

Virtute decet non fanguine niti ;

&

Nobilitas fola. eft atque unica virtus.

,

Nafcendi fors Ann. MDCOCXX. d. XX. Aug. Patriam

illi dedig dbl fatiarm n

eàque Kilonium, Parentes veró Virum Illufirer atque Excelleutiffimgumn D. G E. R-

HARDVM »& LOHENSCHIOLLD, Poteztiffimio Danie Regi à Confi-

lüs: Status ,. 49 Preemobiliffimam atque ornatiffiniam D'N. ] OHANNN AM SO-

PHIAM , Viri Prenobiliffirui ac Amplifimi DN.. JOANNES ENGEL;i

Curiá Danica Confiliarii Meritiffimi Film ;: paulló. poft partum pramaturá mor-

te extinctam, . Primam ztatulam, pro eo ac par erat, follicité admodum rege-

re, atque àd bonos mores virtutisque ftudium effingere, ómni niíu conatus eft

optimus Parens, à cujus jam curà unicé pendebat Filii falus ;.Poftmodüm ve-

m d

ró , cum mature ingenii przftantioris igniculos fpargeret erc&tz indolis optimz-

que :fpei Adolefcens, eundem fidiffimis . dexterrimisque morum ac ftudiorum

Moderatoribuis intra patrios lares iis ,. quas crefcens Jam ferre poterat ztas , li-

teris imbuendum atque ad meliora quxvis eflormandum tradidic, usque ad

Annum ztatis.XVlL. — Hác autem difciplinà domefticà ingenii felicitate cum fru-

&u füperatà, nondum tamen ad. Academica ftudia provolare JNofler con(ültum

10Ss &

dqut . aligqifïimlls-quippe- ab Icaris illis academicis; quorum rudes anin

impa-

imparatos fepe mirum in modum vexat tandemque perdit fpei impatientia ac

czrca feftinatio, quafi laudi ipfis nec potius vituperio fit, axtatis & annorum le-

gitima fpacia virium fiducid antevertere, quique vix jam adolefcentes in Juve-

num, &vix Juvenes in virorum ftudia, cogitationes (uas propellunt, atque ita

curas füas pracipitant; Di&fo potius auuo Gyrinafio Schblesvviceufi , inclytz bo-

narum mentium incudi, ftudia (ua ,. ad majorem maturitatem provehenda,

commifit, nec nifi triennio ibi exa&to, emenfoque legitime literarum humanio-

rum curtu ad Academica fübfellia fibi adífpirandum eíTe cenfuit; Itaque 44z:o

demüm MDCCXXXIX. qui erat ztatis XIX. celeberrimz. Jenenfium Acade-

mie nomen dedit, ibidemque tres cum dimidio annos commoratus eft , P -

LOSOPHORVM , qui iftam Mularum fedem tunc temporis ornabant , ícholas

tràm publicas quàm privatas , antequam ad altiora progrederetur, in fuos con-

vertens ufüs, fcil. B. Prof£. STEL Lwacir, Cel. Prot. DanrEs, & S. Rev.

Dx. D. Hv rnir, Theologi pofteà. Erlangen[is.

Quo fa&o ad Suridica tan-

dem animum adplicuit , & ex ore Celeberrimoraum Suriscon[ultorum, SctavMBVR-

Gur, HriMsvncog , Excavi ET' Esronis, totus pependit; Neque tamen in-

tereà Hifloriarum [ludio , cujus dulcedinem pridem deguftaverat, quodque id-

eo prze aliis in deliciis habebat , vacare defiit, fed ampliffimum illius campum,

praeunte Fayigeratifsimo D. D. BVDERO, cui hoc nomine plurimum fe

debere gratus agnovit, feliciter emetitus eft; Ornatus veró jam hoc modo va-

rià, inprimis elegantiori , Literaturáà , Ann. MDCCXLIIL Francofurtum ad

Menurm conce(fit , civiratem tüim. temporis non Auguftiffimi tantüm Cafaris

prefentià, fed & Comitiorum frequentià, nec non fummiin Imperio "Tribuna-

lis fplendore colluftratam ; Atque heic loci, cum ampliffima Noftro fe offer-

ret occafio, & induftriam fuam exercendi , & eruditionem füam multarum re-

rum peritià locupletandi, usque ad Ann. MDCCXLIV. detineri fe paíTus eft;

Nec, cum ita in Luce hominum verfaretur, diu latere potrerant Dotes Jllius ;

fa&um .eft potius éodem, quem diximus, anno, ut Sereniffimus P RIN-

CEPS Hmredicarius iNaffavio- Weilburgenfis Eum | defideraret itineris co-

initem ftudiorumque moderatorem , quam & opportunitatem, ad Exteros

abeundi, ambabus , quod ajunt, JNofler arripuit , Lau/aunar fe conferens cum

PnRiNciPE íuo, ibique per integrum annum & officio (uo in regundà Illius

vità ac ftudiis cum curá defungens, & quidquid in ilo bonarum artium Em-

porio propriz Eruditionis angmento in(ervire poterat, avidé in füa commoda

transferens. - FaCtum eft autem füb id ipfum tempus, ut Illuftriffimus Corues A

DEGENFELD - SCHOMBERG , perceptá Viri Generofiffimi in formandá Juventute

nobiliori dexteritate prorfus fingulari , Eundem llluftris fui Filii ftudiis praeficien-

dum decerneret ; Neque Is, hac etiam in re, divino Nutui, quem fibi ha&te-

nus tam faventem ac propitium expertus erat , deeffe voluit; Reli&tá itaque

rau[anni, opportunitatem in vicinam Galliam excurrendi fibi haud negligen-

dam efle ratus, celebriores hujus Regni Provincias ac Urbes invifit, & Franco-

furtum redux cum illuftri fuo Comite Ele&tionis atque Inaugurationis Auguftif-

fimi Imperatoris folenniratibus interfuit.

Haud multó poít, Anno quippe

MDCCXLVI. Eundem comitatus eft Argentoratum , ibique res füas, excepto

morbo, quem fuftenuit graviífimo , ita feliciter egit, ut, exa&to triennio , De-

ofirum fidei füze commi(lum Illu(triffimo Parenti lzetus redderet , Hoc ipfo

merita Viri Generofiffimi grato animo agnofcerte. INecdum veró oftenderant

E

i

ANoflro fedes fatà quieras, donec Eum divina , quz rebus Ejus miré ha&tenus

invigilaverat, Providentia heic Tubizgz ftudiis Illu(trium Baronum-R OED ER

p»; SCHWENDE przeífe juberet; Huic enim officio ( verbà damus ex

Trogrammate Inaugurali) quum ex affe & omni animi intentione fatisfaceret ;

eruditionis atque. dexteriratis paffim emicantia lumina', nec Patres hujus Aca-

demiz conícriptos, nec Sereniffimum Patriz Patrem diutius latere poterant;

Cum proinde Ann. MDCCL. Peníum Hiftoricum in'hác Academiá novum de-

fide.

P o

fideraret Profe(lorem, non diffimulavit Sereniffimus nofter Nutritius clemen-

tiffimam füam voluntatem, quá virum hunc Generofiffimum huic muneri ad-

movendum putavit ; Quo femel intelleto , communia Senatus füffragiatillico

Eum in finum hujus Univerfitatis cooptarunt, quem Mufis elegantioribus na-

tum omnes atque finguli cognoverunt; Premifsá igitur Differtatione Inaugu-

rali de JIzveflituris Epijcoporum per Baculum 4? Aunulum , cum adplaufü defen-

s$à,' & fubíecutá Sereniffimi Principis clementiffimà Confirmatione, addito etiam

Profefforis Jurium Extraordinarii axiomate , officium demandatum ad Leges

Academiz aufpicatus eft oratione follemni de excidio bperii Romano : Con[lanti-

zopolitaui , ejusque caufis. — Quà autem fide in docendo, quà induftrià, quo cun-

Ctis inferviendi ftudio, inde à primis muneris fui Academici aufpiciis omnes il-

lius partes explere annifüs fit , nemo eft qui ignoret ; Ejusdemque in rebus

agendis dexteritatem ac prudentiam loquuntur munera ifta, quz diverfis tem-

poribus füummá cum laude obiit, videlicer Munus Pro- Rectoris femel , Deca-

ni in Facultate Philofophicá alterá vice, & Deputati ad curandas res Academix

ceconomicas per triennium ab ipfo geftum , nec non Regimen Contubernii aca-

demici per VII. annos dexterrimé adminiftratum ;

Conjugium Noftri nulla li-

cet fobole feecundum, ex omni parte beatum fuiffet forcunatumque, fi plura duo-

bus luítra duraífet ; Iniit illad Anno MDCCLL die XIX. O&. cuin Virgine Prz-

nobiliffimà & omnibus füi fexüs ornamentis condecoratiffimà, D. MARIA

ELISABETHA, Filiá viri Nobiliffimi atque Ampliffimi, Dx. F RIDE-

RICI. JACOBI HOELDERLINI, 7. U. Lic. Cenobii Lauffenfis Pr«e-

ei Q^ Redituum Ecclefiafficorum Curatoris longà. Meriti[imi,necnon. Dw. J U-

LIANZE ELISABETH/E, quz Parentem venerata eft Dz. Wilb. Curr. Ha-

elmajerumi , Serenisfimi: quondam . Confiliarium , Abbaten. Murrbardenjem , &

Statuum. Provincialium. archioris Collegii Affcfforem ; Dici vix poteft, quanta

fuerit inter hos Conjuges animorum conjun&tio, quanta inprimis optimz Uxo-

ris pro Marito tam Bono Publico quam fibiconfervando cura ? fed aliter vifüm

eft fupremo vitz necisque Arbitro; Inde à plufculis annis valdé adfliCtá ufus eft

NNofter valetudine , haud uno quippe morborum ariete labefa&tatá, ut Gpius

a€tum videretur de vità ipfius , & quamquam Superiori: anno novum Sanitati

robur acceffi(e, ;prz(ertim veró aquarum Schwalbacenfium u(üs menfe Jul. hu-

jus anni, illam egregié firmafle vifüs fit, "umor tamen.arthriticus in manu fini-

ftrà, fomnus identidem interruptus, & crebri fudores no&türni fübinde haud

obícura latentis mali indicia prebebant, donec ipfüm paucis abhinc diebus , die

íc. XXVIIL. ment. Aug. — Febris acuta. biliofa le&to adfigeret , nullis Experien-

tifmorum Medicorum confiliis , nullis medicamentis , etiam. exquifitiffimis ,

expugnanda; Spei nonnihil quandoque adfulgebat, fed

uam fallax ifta fuerit,

eventus docuit, cum die IV. hujus menfis ,

aulló ante

]

ioram matuünam V.

przviá Dyspnoeà & motibus quibusdam fpafmodicis , Spiritum fuum optimo

fervatori rgdderþt, etate ultra annos XLI. & XIV. dies. non proyectá.

Super eft, Cives , ut jufta hodié perfolvamus Viro defideratiffimo, &

funus horà poft meridiem fecundá & Contubernio Academico deducendum fre-

quenti comitatu profequamur ; Ipía vos Pietas erga Defunclumi , & obíervantia

am Fiduami, nobis etiam tacentibus, convocat.

ergä Meettiffim

P. P. S. S. R. d. VI. Sepr. Dom. XVI. p. Trin.

A. R. S. MDCCLXI.

TLBING AE,

Zs CO TWT ALANIS

X

L

CAROLVS LVL.

COMES PALATINVS Ri

. DVX BAVARIAE, COMES VE

Euroskala Offset

T

ET SPONHEMIIL, .

S

-EQVES AVRATVS ORDINIS St, HVB/

: "

VNIVERSITATIS TVB-

19

VierFarbSelector Standard *

RECTOR

18

l

17

"

120

O Baane Q

16

EE

l

]

"

Focus

d5

ä

ä

N

14

L.

S.

J FENN

M

13

l15

L

VEM ex arcCtois Germaniä noftrz finibus, fir -

K

11

& quod excedit luftra , ad nos delatum ,

recepit, in eoque hactenus fovit AL MA E|-

decori ac ornamento fibi fore, haud vanis

J

10

fäta eft, q

uin & effé pofteà cum voluptate intellexit ; -

rature amatores , nunc Hifforiani Vnuycer[alem in Sc

l

ftoriam Imperii R. G. & fi que àlia Auditores varii |-

rant, pro infigni , quo pollebat Eruditionis adparatu -

dé, ac eà , quz nullum audientibus faftidium füborir

H

tradentem , multo cum adplaufü audiverunt ; Quem|

mine revocatum, Divinam Benignitatem Academiz r-

mus , falvumque in multos adhuc optavimus annos|

G

rerum vicibus , fübdu&um jam nobis funere imma|-

acerbiffimo hodié profequimur.

Luget cum maxin |

F

quod fuam in curandá Optimi Mariti valetudine

opi-

tis Lege, contrà quam nihil valet, elufam fentiat ; Lj

apud nos efít, Zcademucum;, & Palinuro fuo excutij-

E

bernacula dolet; Luget Zdcademia ipfa VIRVM ; Pen

ä

tum erat, inter paucos parem , immo . ad id natum |

enim Natura .benignior in Eum contulerat dotes p/|

multis annis omnes ac

fer& totas. nobiliffimo Hifforiar,

i

poftquam füam in eo peritiam vaftà lectione ,. omm

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com