LXV6a_fol_133a

—

m

[5

CHIAE.

s

RECTOR

SENATUS UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

AL

$.

*

.

atis diu luftrum fere integrum malo, quo jam affligmmur , nos praeparavit,

longumque intervallum, quo b. Cancellarii noftri LE BRET confpectu et fermone

publico caruimus, -defiderium Ilius mollivit; neque tamen omnem aegritudinem

coercere & comprimere poflémus, nifi acerbiffimorum , quibus Vir optimus con-

fectus fuit, dolorum angorumque longa recordatio triltem nobis vultum relaxaret.

Sane: Beatum defere invidia effet! qui , fi fenfus defuncto fupereffet, lacrymis

noftris fórfan coeleftium more fubrifurus effet.

lle enim diutino tandem cor-

poris carcere emiffus jam fui juris et arbitrii geftit, humana omnia ex füperiore

loco delpicit; divina vero , quorum rationes tam diu quaefiverat, hilari ac ferena

Tri(le erat , triftiusque ipfa morte fpectaculum,

fronte jam propius intuetur.

Venerabilem Senem confpicere lente marceícentem, veluti quercum proceram

et vetuítam , quae, quum fulminis ictus coronam percuffit; frondibus frugibusque

disjectis , fenfim fen(imque ex(iccata interit.

Jam illud aegre ferre folemus,

animique ardorem in litterarum artiumque (tudiis paene refrigescere fentimus,

quoties mentem fubit cogitatio , tot tantasque doctrinae ac ingenii opes copias-

que tet annorum et v1gmarum lmpenhs paratas uno momento cum 1pfa vita eva3s

nescere, necin ullum alium , qui idem (tudiorum curriculum ingreditur, trans-

ferti poffe, atque adeo iu alio rerum ordine exiguum vel nullum ufum habituras

s

eíle.

At vix temperare nobis poflumus, quin de miferrima vitae humanae con-

ditione conqueramur, naturaeque legem iniquitatis accufemus, fi Viros meliori

forte dignos, qualis defideratiffimus nofter Collega fuit

vergente aetate fractis

laborum mole viribus fructus fapientiae.tot annorum lucubrationibus curis ac

ftudiis ad recreandam fenectutem congeílos amittere , omnibusque fenectutis

praemiis et folaminibus privatos jacere confpicimus. Neque tamen in hac afllicta

et proftrata defuncti virtute omni egebamus confolatiome: tacite enim apud nos

reputabamus , hos virium et facultatum ingenii animique expolitarum ac per-

fectarum babitus virtutes et praeflantias, haec ítudia.in perficienda indole et

colenda virtute non incaffum collocata, hos fiduciae in Deo pofitae fenfus tam

ale infixos, hanc vitae bene actae recordationem licet obícuratam, hos fuaves

af»ectus, hasque jucundas auditiones carorum et familiarium, quos Illi in auxi-

lium et oblectamentum fortuna difpofuit, ad leniendos et permulcendos Illius

dolores, vel Illo et nobis ipfis infciis, haud parum conferre debere. Nec minus

hoc nos reficiebat, quod , cum.motbus Illius in tempora incidiffet turbulentiffima,

multae follicitudines, multae afHictionis irritae fupervacuae vexationes animum

Inter maxima autem numerabamus folatia,

Illius non amplius intrare potuerunt,

quod nihil confpectam conjugis fideliffimae virtutem a pietate erga maritum per

tot annorum numerum continuata deterrere poterat, quod cum curis fuis inde-

feflis miram prudentiam et dignitatem jungebat, quod liberi dilectiffimi ofaciis

erga parentem certabagt, animumque matris pie dolentem pietate fua recreabant.

Quod. jam ex obitu Viri optimi et' meritifimi excepimus vulnus, nonniíi

grata lllius recordatione leniri ac [relevari poteft, Quamnam nafcendi fortem;

*

quae vitae fata habuerit, quot fcripta ediderit; Ipfe primum fufe in Pro-

.grammate aditiali Tubing. anno 1786. poít prolixius in Beyers Magaz. fzr

Prediger B. XII.. St. 1. 1796. defcripfit ; collectionem . vero fcriptorum lllius

numérofam dedit Gradmanmus in dem gelbrten Schwaben 1802: ex 'quibus

defcriptionibus, cum tam multis et diverfis vitz difcriminibus et fcriptis me-

morandis nec tempus nec fpatium hujus plagule fuppetant, tantum delibabi-

mus,.quantum ad melius internoxfcendum ingenium et varia defuncti merita

in rem litterariam , patriam et academiam noftram fuffhicere et memoratu

dignum effe videri poterit.

Natüs eít Magnifeus ac Reverendiffnumus Du. Cancellavims — moffer . b. . D.

JOHANNES FRIDERICUS LE BRET, 4. 19- Nov. 1732

in pago Unterturckbeim , ditionis Canfladiesfs , Parentibus, b. Dn. Nicol Dav.

Le Bret, Praefecto et redituum cameralium quaeftore , matre vero b. Chrifl.

Friderica , nat. Nicolai, avumque habuit Hugenottum, qui Parifiis propter fidem

fugatus aulae W'ürtembergicae nomen dedit. Litterarum latinarum elementis

domi et in fchola Canftadienfi imbutus, et frequentato quater examine pro-

vinciali quatuor annos in coenobio Demfeudorfenfi et Mulifontano exegit; polt

A. 1752 huc translatus curfum philofophicum b. Dn. Prof. Ploucquet , Scbottio ,

Ofiandro, Krafftio, de Loben[cbiold , theologicum vero b. Dn. Doctoribus Pfaffo ,

Cotta, Fabero, Kleunmnio, Canzio, et Sartorio rite abíolvit.

Cum jam ad Gaem

vergeret triennium theologicum, b. D. Schortius, cujus memoriam femper gratus

recolebat, lllum in eo loco conftituit, ubi ftudiorum fuorum curfum feliciter

continuate poterat, ficque prima quafi fortunae futurae fundamenta jecit. Ilum

enim amicis propofüit, a quibus Venetias ad inflituendos et educandos Fri4.

Pfauzii libéros vocabatur.,

Bene vero praeparatus hanc vocationem fufcepit z

quem enim b. Sreinboferus, Prof. Mulifontanus, ftudii hiltorici guftum Illi inftil-

laverat, duce b. de Lobenfcbiold, cui fe quam plurimum debere publice profitebatur,

excoluerat, opum et fübfidiorum defectum multo magnoque labore fuppleveratj

progreffus in difciplinis litterisque haud contemnendos fecerat, infuperque a

Patre fermone nativo, ftilicet gallico, eruditus etiam linguae italicae non prorfus

eratignarus. Anno itaque 1757. relicta patria Augp&am Vindelicorum profectus

ibi b. Sami. Urlspergeri inftitutione et familiaritate per tres hebdomadas gaudebat,

et a Vener. Sene manuum impofitione ad munus ecclefiaftae in domo 'Teutonica,

ubi Venetiis cultus Proteftantium celebratur, confecrabatur, Cum per quadri-

ennium jam fatis auxiffet apparatum litterarium, juífu amicorum Sereniffimi

Ducis Caroli et fanctioris Confilii, quod, ut ítudiis ad hiftoriam ecclefiafticam

pertinentibus magis magisque pernofcendis vacaret, graviffime injunxit, pedem

D

Venetiis movebat, et per mare in inferiorem Italiam defcendebat.

Hinc poít-

quam Bononiae aliquantisper commoratus effet, Florentiam, Pifas, Liburnum,

Senas, Romam, Neapolinque vifitabat, et per Fufcos et Umbros Venetias re-

dibat. Quoquo fe in Italia vertebat, ubicumque commorabatur, omunuem ope-

/ram, ftudium, affiduitatem ad copias doctrinae parandas, novasque res in re-

publica litteraría ecclefiaque romana explorandas adhibebat: praeftantiffimas bib-

liothecas tum publicas tum privatas faepius adibat, codices obvios diligenter

examinabat, cum Viris litteratiffimis et famigeratiffimis cujuscunque conditionis

familiaritatem .contrahebat, Romae potiffimum, litteris commendatitiis ad ex-

teros legatos Virosque illuftres munitus , ftatum rerum ecclefiafticarum penitius

inquirebat, et fecreta- curiae romanae curiofius rimabatur, reique litterariae

ltalicae conditionem ac faciem, quam A. 1261. in £pbegerid. li, Tubingenfibus

per biennium defcribebat, accuratius cognofcere ftudebat. Nec his ftudiorum fuo-

rum documentis contentus fubinde ad lll. Confiftorium Ípecimina nïigt'ebat,

(

ex quibus, quid in Theologicis et pro caufa Proteftantium praeftiterit, perfpi-

cere poílet, fimulque cum Theologis Germaniae celeberrimis, WWalcbio, Erneftio,

Hutbio alisque commercium habebat epiítolicum.

Praeterea publici juris tum

temporis faciebat libellum 4e 4i/fidüs inter Pontif. Clementem XIII. et Genuenfes

Ulmàé impreffum, porro Grifelimi vitam Savpii, cui fuffragia Purpuratorum Az-

aolini et. PajJionei in. vexata. caufa beatificationis Bellarmini adjungebat, et alia hujus

generis fcripta

Redux in patriam parum aberat, quin Auguítae Vindeli-

corum Diaconi officium 4ufciperet ,

quod proceres Auguítani, qui dimif.

fionem lllius e patria litteris ad Ser. Principem fcriptis petebant , con-

ferre volebant; quam vero cum mnon impetraffent , ad penates A.

1762.

redibat, et qua Repetens Stipendii theologici Vicarias operas Stuttgardiae

per integrum annum praeftabat.

Sub finem anni 1763. Profeffor ord. Illu-

flris Gymnafii Stuttgardiani conítituebatur, atque ita fedem fixam nactus

matrimonium inibat aufpicatifhimam cum Carolima Auguja ,

flia perilluftris

atque Excell, Du. Jacobi Alberti L. Baronis de BZbler, tum a Regiminis Confiliis,

poft vero a Confiliis fanctioribus, et ad Circulum Suevicum Directorialis able-

gati, ex quo conjugio exítant filii

1) FRIDERICUS. CAROLUS LEBRET,

Profeflor, Bibliothecatius Regius, et Infpector Mufei nummorum rerumque arti-

ficialium

2) JOH. HENRICUS, Oettingo- Wallerfteinenfis Confiliarius auli-

cus Nórdlingz

) CHRISTIAN, IMMANUEL, Regiítrator Collegii fupremi

publicae oeconomiae curandae

4) ERNESTUS CAROLUS GUILIELMUS ,

Mercator Bremenfis.

) D. ALBERTUS BENJAMIN, Hiftoriae naturalis in

Reg. Gymnafio Stuttgardiano Dodor

6) M. CAROLUS LUDOVICUS.

Filiae

1) ELISABETHA MARIA

marita. plur. rev. Dn. M. GUIL. FRID

OSTERTAG, Paftori Wolfenhufano. 2) CHARLOTTA MARIA, mar. plur.

rev.

Dno. M. CAROL. LUDOV. REYSCHER ,

Paftori. UnterRiexingenfi,

3) FRIDERICA CHRISTIANA , mar. plur. rev. Dn. M. CHRISTIANO FRID.

EISENLOHR , Dncono Herimontano.

4) LOUISA MARIA.

5) WILHEL-

MINA CAROLINA AMALIA. — Nepotes neptesque quíndecim.

Cum Sereniff. Dux Carolus perfpicax effet ingeniorum et virorum ad cer-

tos ufus idoneorum explorator, multis pie defunctum fuübinde mactavit hono-

ribus muneribusque, et multa Illi impofuit negotia tum publica tum privata,

Anno 1767. llum Bibliothecae tum Confiftorii tum Regiminis praepofuit, et

praeter munus qnovis die Mercurii publice fermones facros babendi Illi a. 1770

demandatum , Iium a. 1775. Examinatorem juvenum in Academia militari ,

quam in Solitudine fundaverat, vocavit, eodemque et fequenti anno iter pri-

mum in ltaliam, deinceps in Galliam et Angliam fufcipiens, fodalitio fuo Illum

indulgentiffime adfcripfit

Ttinere vix redux Illum novae ex omnibus Bibliothe-

cis publicis feparatis colle&ae Bibliothecae Ducalis praefectum nominavit. A. 1779

ad munus Confiliarii Confiftorialis evexit, a. 1782. Cancellarium Academiae

Carolinae conltituit, et a. 1783. Abbatem ad Albam Domini renunciavit, Quam-

quam multis et diverfis muneribus et negotiis diftrictus fuiffet b. Cancellarius

pofler, nullum tamen otium Stuttgardiae a fe impetrare potuit, et hic non

modo pro ratione officii fui multa fcripfit programmata , fed etiam , quod tem-

poris ab officio publico vacabat, confcribendis libris multis amplioribus, ex

pluribus tomis conítantibus, impendit; inter quos eminent Hiforia Vemeta,

Hifloria Bullae i Coena Domini faepius defiderata , Hifloria Italiae, et Reperto»

vium pro bifloria ecclefaftica et jure ecclefiaflico , Principum maxime | Catbolicorum,

Erant enim in lllo memoria felix , imaginatio viva, quae Ípeciebus fuis faepius

animum lllius exhilarabat , naturalis mentis perfpicacia occulta divinandi, dis-

juncta jungendi, et diffimilia comparandi , mgemumque facile ac expeditum,

atque ad res amplas et operofas fufcipiendas et brevi finiendas aptum ; quae

omnia cum incredibili Illius alacritate, affiduitate, laborisque patientia et tem-

potis parfimonia, cum negotiorum et officiorum in plura Illum diftrahentium

conditione et viciffitudinibus, et cum ftudiorum, quae tractabat, genere mirg

&

E

confpirabant.

Tandem Sereniffimi Principis gratià À, 1786. decedente b. D. Sartorio in

hac noftra litterarum| Univerfitate Profeffor Theologiae primarius , Caucellarius ;

Ecclefiae bujus collegiatae Praepofitus, Ser.. Ducis Confiliarius: atque Abbas: Laureacenfis

conftitutus fuit, noftraeque Academiae magnam nominis famam et auctoritatem tàn«-

quam pro nuptiali munere attulit. Qui tota vita litteris affederat, rputationemqug

laboris ipfam refectionem duxerat Vir occupatiffimus, in novi muneris curatione

contentionem, ac ftudium nunquam remifit, omnesque officii partes, dum va-

leret, (renue et religiofe explere ftuduit. Multas pro muneris ratione con-

fcripfit differtationes, ad Hiftoriam ecclefiae N/ürtembergicae potiffimum per-

tinentes, et programmata varii argumenti, orationesque nonnullas habitas preï

fübjecit; et pluribus adhucdum diligentiae fuae et doctrinae multiplicis fpeci-

minibus: Academiam noítram exornaífet, cum .firma valetudine frueretur, ni(íi

abhinc fere quinquennio fubito correptus morbo, cujus hiítoriam ex ore Medici

peritiffimi jam damus, corporis ingeniique Vires uno qua(i ictu amififfet;

Beatus nofter, a teneris, quantum quidem nobis conftat, integra frue-

batur fanitate, quin valetudine robuftiori, per labores et tot difcrimina incon-

cuffa manente: Etíiam apud nos ex anno 1786, quo officio Cancellarii funge-

batur, nullo morbo majori afllictus fuit, usque dum verfus annum 1802 non-

nulla fymptomata ingruerent, quae per fe quidem haud gravia, tamen fre-

quentia et cumulo haud injuítam fuüfpicionem movebant, anguem in herba

latere, Eodem quoque anno die 19 Sept. fubito gravi correptus eít apoplexia,

quam plenaria heiiplegia fequebatur.

Omnis generis auxilia adhibita, prae-

fertim tamen Suorum cura hinc inde quidem fpem fi non reftitutionis, tamen

meliorationis alere permittebant,' brevi autem iterum fru(tratam.

Polterioribus

annis functiones animales magis magisque deprimebantur, ut tandem bonus

Senex vix difítinctam fui manifeftationem haberet , qui ftatus, fpectantibus

triftior, ipfum contra ab ingratis perceptionibus tuebatur, et fic factum , ut

tandem die VI Aprilis hora matutina tertia placide exfpiraret.

Noftri jam officit eft, Collegae defideratiffimi, quem inter prima Academiae

noftrae, decora merito referebamus, memoriam pie recolere, et exemplo lllius

ad omnes, quibus excelluit, Virtutes incitari.

Amifimus Virum probum, cau-

didum , moderatum , placitum,. qui nemini moleftus nihil fibi arrogabat, volun-

tatemque habebat ab omni obflinatione et pervicacia alienam, qui litterarum

et .Academiae noftrae honori et utilitatibus unice ftudebat, qui nos omnes

355

amore et caritate fua amplectebatur.

Juftum itaque eft, memoriam Illius inter

nos habeti caram et fempiternam,

Deum vero precamur ex animo, ut afflictam

familiam divina fua gratia confoletur tutamque praeftet,

Vos autem , Cives! quibus jam folennia funeris hodie poft horam II. po-

meridianam peragenda indicimus, fponte Viro optimo et meritiffimo fupremos

honores. exhibebitis, JEjusqqe memoriam animis veftris religiofe coletis!.

P.P.$. $.a ïd. IX. April. M D CCC VII.

s

TU MMÁÁUsUHUNENSUSUENCRNEE UER N um

TUBINGE, LiTTERIS ISCHRAMMXAN'IS,

a

ia z

od t

odl ridos

/IFAE.

——

RECTOR

Z

SENATUS UNIVERSITP

p

Y

TUBINGENSIS

X

$.

N

*

b

W

.

atis diu luftrum fere integrum malo, quo jam affligimur , no

longumque intervallum, quo b. Cancellarii noftri LE BRET confpec

19

publico caruimus, defiderium Iliius mollivit; neque tamen omnem

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

coercere & comprimere poffémus , nifi acerbiffimorum , quibus Vir

fectus fuit, dolorum angorumque longa recordatio triftem nobis vul

18

Sane: Beatum deflere invidia effet! qui, fi fenfus defuncto fuperc -

noftris fórfan coeleftium more fubrifurus effet.

llle enim diutind

17

poris carcere emiffus jam fui juris et arbitrii geftit, humana omni,

loco delpicit; divina vero, quorum rationes tam diu quaefiverat, ls

16

Trite erat , triftiusque ipfa morte

O Baavce Q

fronte jam propius intuetur.

Venerabilem Seüem confpicere lente marcefcentem, veluti queri

ä

15

et vetuftam , quae, quum fulminis ictus coronam percuffit , frondibi

]EI

Focus

disjecis , feníim fen(imque ex(iccata interit.

Jam illud aegre 1—

animique ardorem in litterarum artiumque (tudiis paene refriges

N

14

quoties mentem fubit cogitatio , tot tantasque doctrinae ac ingen|—

ä

que terannorum et vigiliarum impenlis paratas uno momento cum

13

nescere, nec in ullum alium , qui idem ftudiorum curriculum ingi-

M

ferri poH'e atque 4deo in alio rerum ordine exiguum vel nullum u

elle. At vix temperare nobis pofiumus, quin de. miferrima vitae —

12

ditione conqueramut, . naturaeque legem iniquitatis accufemus, fi

forte dignos, qualis defideratiffimus nofter Collega fuit ,

vergent,

11

làborum mole viribus fructus fapientiae tot annorum lucubratio|

ftudiis ad recreandam fenectutem congeílos amittere , omnibus

10

praemiis et folaminibus privatos jacere conípicimus, Neque tamet

et proftrata defuncti virtute omni egebamus confolatione: tacite |

reputabamus , hos virium et facultatum ingenii animique expolþ

fectarum habitus virtutes et praeftantias, haec ftudia.in perhuv

colenda virtute non incaffum collocata, hos fiduciae in Deo pofuxo

ale infixos, hanc vitae bene actae recordationem licet obícurata|

af»ectus, hasque jucundas auditiones carorum et familiarium, qui

lium et oblectamentum fortuna difpofuit , ad leniendos et perm|

dolores, vel Illo et nobis ipfis infciis, haud parum conferre debei

hoc nos reficiebat, quod , cum . morbus Illius in tempora incidiffet &

multae follicitudines, multae afflictionis irritae fupervacuae vexa|-

Inter maxima autem numer»

Illius non amplius intrare potuerunt.

quod nihil confpectam conjugis fideliffimae virtutem a pietate erg-

ä

tot annorum numerum continuata deterrere poterat, quoa cum q

fcflis miram prudentiam et dignitatem jungebat, quod liberi d1h4-

zi

erga parentem certabagt, animumque matris pie dolentem pietate |

Quod jam ex obitu. Viri optimi et meritiflimi excepimus .v

grata llius recordatione leniri ac [relevari poteft. Quamnam fj

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com