LXV6a_fol_125a

-

,

.COMMISSARIUS PRINCIPIS,

PRORECTOR,

ET

CANCELLARIUS-

ACADEMI/E CAROLIN E

T$

tupet, Amici & Cives! animus ad Viri juvenis, prococi

3

eheu! morte CaRorriN;E noftre nobisque erepti funus;

percelluntur etiam philofophico robore armata pectora, atque

anceps de confiliis divinis heeret cogitatio , cum cariffimum

noftrum KOESTLINUM, cui plurimos adhuc annos & zeta-

tis flos promiferat, & egregia animi indoles fingularisque do-

&rina mereri videbantur, nec dum medium vite curriculum

tenentem, morti fuccubuiffe videmus! — Tantusne eft, (ignos-

ce, bone DEus! amicorum é faucio corde manantibus que-

relis! ) tantusne eft bonorum apud nos numerus, ut Juve-

nem abs te tot egregiis ad beandos homines dotibus inftru-

terro , tantum. monftraffe

fufficiat ?

Gum,

Cur, (ignofce,

Infinite Rerum Au&or ac Moderator, audaci quseftioni! )

cur in hac Univerfi tui parte, quam fpariter atque aliam,

X

Virtu.

P d

Virtutis»Spirituüm finitorum ,: glorieque tux» manifeftandze

fedem effe voluifti, Amico noftro locus amplius effe non

Num, que jam, aliud Syftema ornant virtutes,

potuit ?

noftro offeciffentwel alienee fuiffent? — ^ Ereptum eft Matri

dulce fene&utis fuze decus & prefidium; ereptus eft Fratri

Sororibüwsque, quem in oculis ferebant; ereptus eft amicis &

colegis, qui animos eorum mira manfuetudine morumque

comitate, & fingularibus ftudiis fibi devinxerat; ereptum eft

Academiz noftre totique Orbi Litterario ornamentum, unde

quantüm fru&us in utrumque aliquando redundaturum fuiffet,

juculenta jam comprobaverant fpecimina ; ereptus denique,

eheu! bonis omnibus Vir, infipni & non fucata. probitate

confpicuus, placidi atque mitis animi, cujus in ore legeris,

quo omnes homines ample&ebatur, amorem, & qui.quo mi-

nus in contrahendis amicitiis officiisque offerendis erat prom-

tus atque importunus, eo impenfior ac religiofior erat in proe-

ftandis! —

Talis fuit, Amici ac Cives:. quem DEus é medio

noftro abftulit! — .Quid aliud. nobis fupereft, nifi pi;e, quas

amicitia fundit, lacrymze, & cum tanta fub noGe jacet no-

fira dies, fubmiffa profundorum DEI:confiliorum veneratio,,

quem non é noftris unicé commodis, f»pe non ni(i fpeciem

veri boni pra fe ferentibus, fed ex Univeríi ratione, cui

etiam: Amici noftri falutem intextam effe ne dubitemus, an-

norum. noftrorum metiri decet feriem , cujusque fapientize

c€eci homunciones reiinquere debemus, qua in parte Rerum,

qua temporis periodo, nos noftrosque collocare ipfi vifum

fuerit! . Vixiffe optimum . noftrum KOESTLINUM, fi non

fatis, tamen multüm, & Familie & Patrie & Amicis, hic

ipfe lu&us, hoc ipfum. defiderium, hz ipfe, quibus funus

Illius

)

N

Illius confpergitur,

teftantur lzxcry?tnä! — Atque hanc lllius

vit:m, cujus brevitatem tacita quafi preefenfione ab Ipfo oc-

cupatam, indefeffo Sui perficiendi Orbisque Litterarii commo-

dis iuferviendi ftudio compeníare fategit, Vobis, Amici &

Cives, omnibusque, quibus notus fuit. Nofter, paucis jam

verbis exponere officii noftri requirit ratio,

Natus eft VIR quondam Experientiffmus. atque Excellentis-

fmus CAROLUS HENRICUS KOESTLINUS, Prilofo-

phie 659 Medicine Doflor , ejusdemque €9. Hiflorie Naturalis Pro-

feffor .Publicus Ordinarius in. dtademia Carolina , Sereniffmi Domini

Duds Medicas zdulicus, In[pellor primarius Ducalis 9. Zadesmici

Horti Botanid, Aademie: Florenting, nec. non Sodetatis Teutonicee

genenfis Sodalis, d. XXIIL. April. MDCCLV, in urbe Wir-

tembergica Brackenhemii, patre b. Domino ToBra KorsT-

LiNo, Confiliario Principis, & redituum Cameralium Quzefto-

re ejusdem urbis, matre, quam Providentia filio defun&o fu-

perfitem effe voluit, Domina SoeniaA FRipERi1icA, nata

SPITTLERIA.

Mature à Matre, (Patre enim jam infans

orbatus eft;) Dno M. Zuappoldio, Preceptori de Ludo Bra-

ckenhemenfi optime merito, traditus eft, qui excellens inge-

üium humanioribus. litteris imbmit.

Ufus eft etiam privata

infticutione - Dni M. Zerderi, Diaconi Brackenhemenfis, qui

inprimis mathematicarum diféiplinarum elementa delibanda

Adul-

ipfi propinavit, nec non delineandi principia tradidit.

tior fa&us, in Monafterio Maulbronnenfi cure Viri Do&iffimi

atque Celeberrimi, Dnui M. .Sprewgeri, ilius Coenobii tum

Profefforis, nunc Confiliari Ducis atque Profuülis Adelber«

genüs commiffus eft, cujus. n

on tahtum publica, cum Docis-

KX3

fimi

fimi Dni Profefforis Bardifi prole&ionibus conjun&a inftitu-

tione humanitatis ftudia ulterius provexit, fed & in philofo-

phicis atque mathematicis difciplinis privata ejus dire&ione

letiffimos fecit progreffus; inprimis ex Viri Do&iffimi commer-

€io, pro fingulari qua llle in inftituendis adolefcentibus erat

& humanitate & folertia, eum Hiftorig Naturalis haufit amo-

xem, ad quem poítea per totam fuam heu! nimis brevem

vitam fere omnes fuos labores contulit, (quique procul du-

bio stern felicitatis rivulus eft,

qua. nunc propiore Na-

turzv contemplatione fruitur.) Quatuor hic annis exa&is a.

MDCCLXXIV Eberhardinam - Carolinum, quze Tubingz flo-

ret, petiit, ibique Doü&iffimorum Virorum philofophicis prze-

jecionibus per anni fpatium auditis, feriptà defensàque Differ-

tatione de /ufluxu Eleffriitatis im quadam Corpora organica,

Magiftri Philofophiz dignitate a. MDCCLXXV decoratus

eft. Digna vifa eft hzc Differtatio ob novas, quas Aucor

juvenis conceperat ideas, ingeniofaque, qux excogitaverat, ex-

perimenta, quo Zransaflionibus |.Edinburgenfibus infereretur,

Anceps deinde Nofter initio inter Jurisprudentiam. ac. Medici-

nam, prioremque per aliquod tempus amplexus, mox natu-

rali propenfione vittum ingenium ad pofteriorem contulit,

Tubingzeque annum adhuc Experientifimorum Virorum du&u

ilius ftudio impendit.

Argentoratum profe&us, fundamentis

optime in Patria pofitis, quod reliquum ipíi erat fcientize me-

dicx fuperítruxit, atque in hoc ftudio per duorum annorum

fpatium ibi verfatus eft. Jam vero in remotiores terras ex-

currere, Naturamque, quam totus deperibat, in theatro fuo

contemplari ardebat animus,

Anno igitar MDCCLXXVII

peragrata Llelvetia, ltaliam petiit, & poftquam plures Suüpe-

rioris

rioris Italize urbes, inprimis :Fforentiam, (cujus Academia ul-

tro eum fibi affociaverat, ) . vidiffet

atque in do&iffimorum

Virorum commercium ac familiaritatem veniffet

Ligurnum

contendit,

-Hic navi maris lufirandi gratia cum veheretur,

fortuna illi obtulit Iiluftrifimum Comitem de Borih, qui doi

Juvems comi atque manfueto ingenio ita captus eft, ut eum

itineris per magnam Europx partem faciendi comitem liben-

tiffme habiturum fe affeveraret.

Non tulit fingularis hujus

benevolentig acceptionem confilium, quod jam diu ceperat

Nofter, in Z/vam, Infulam, Maris Tufci littoribus adjacentem,

& mineris fuis inprimis Naturaliftze examine dignam, excur-

rendi; quod adeo probavit Illuftriffimus Comes, ut commenda-

tione fua Prefe&di hujus Infule gratiam ei conciliaret, & quz-

cunque obfervationibus.feliciter inftituendis infervire poffent,

Quanto cum labo-

Juveni Phyfico a Viro gratiofiffimo obtineret.

re quantoque cum fucceffu in hac Infula marique circumfufo per-

luftrandis verfatus fuerit, teftis eft libellus, gallico fermone, cu-

jus haud mediocriter gnarus erat, confcriptus, & Dno Comiti de

Borch, naturalium rerum & amantifhmo & peritiffimo, dedicatus.

Menfem hic commoratus, Romam aliasque celebres Medize Italize

urbes vilit, curfusque hujus metam fibi conftituit Neapolin Vefu-

viumque, in cujus a recenti eruptione adhuc fumantem Cratera

pronus defpexit.

Regreffus deinde ex Italia, poftquam Pa-

piam, Venetias aliasque in hac regione fitas urbes inviferat,

& aliquandiu ibi virorum do&orum commercio gavifus fuerat,

Viennam contendit, & quecunque illuftris hzec urbs & Medi-

co & Naturalis Hiftorive cultori offert, in ufus fuos convertere

ftuduit,

Hic illh llluftriffgi Comitis de Barch conveniendi

fa&a iterum eft copia, a quo ad iter in Hungariam facien-

X 3

dum

dum liberaliffime invitatus

cum [pfo duobusque Celüffinii

Poloniz Principibus, Ceartoryski,

opplda montana & metalli-

fodinas ilius terr perluítravit,

Traastulit circa hoc tempus

Celeberrimi: Mofrati movas. Obfervationes de fanguine 89 caloris. ami-

malis owgme ex Italico fermoue ia Germanicum, uti jam antea

Celeberrimi: F'olta. Litterus de. inflummiabili locorum. pafaftrium atre

patria liagua donaverat; —

Quindecim menfes Vionnz atque in

Hungarico itinere moratus, inftru&ug Naturalis Hiftorize thefau-

tis, ( fplendidz poftea ccolle&ionis fundamento,) in patriam re-

diit, Tubingrzeque fcripta Differtatione; Fafriculus animadverf rfionum

p tjfiologidi atque mineralogico -chemici argumenti, a, MDCCLXXX

honoribus do&toralibus decoratus eft. Exfpe&abat Noftrum Sz-

RENISSIMI Dvcis, qui ili ob praeclara, ante excelfum e

patria, smiffa fpecimina, litteris manu propria fignatis, benevo-

lentiv. Suz tefferam dederat , Jam dudum parata gratia; ne-

-qQue multum temporis, ex quo redux factus erat, preeterlapfum

eít,

cum PRiNcEPS CLEMENTISSiMUS eum in Acade-

miam Suam tum Militarem ,

nunc Imperatoiis gratia atque

auctoritate reliquarum Germaniz Academiarum juribus auctam,

vocaret ,

atque Medicinze Hlüorlæque Naturalis Profefforem

pubhcum ordinarium. crearet,

Sufcepit hoc munus Nofter

confcripta & publice defenfa Differtatione dé methodo , artis

ope CO exiguis impenfis, aquas acidulas fixo a?re adlibito, imitan-

di; perque trium annorum & fex menfium fpatium in officio

ita verfatus eft, ut & clementiffimo Su w w1 PRniNcriP:iS fufz

-

fragio; & auditorum, quos fidelifime, infigni cum lenitudine

nullisque in eorum ufum impenfis parcens, inftituerat, pistate

amore;.& Collegarum ,. qui ejus confuetudine utebantur

tenera amicitia; denique bonorum omnium, qunibus. notus erat

bene-

Non diutius autem, eheu!

benevolentia effet digniffimus

Di-

vina Prov1dent1a terrae eum ornamentum effe voluit,

Correptus

eft fedecim abhinc diebus, epldemlo qui adhuc per urbem no-

ftram graffatur, morbo; & quamvis nec medica deeffet ars, &

Ipfe ominibus rebus, quiæ ad depellendum morbum pertmebant

àccurate fe ad&rmgeret vi febris confümtus, exantlatis fumma

cum patientia doloribus, inter cariffimi Fratrls &, quam horà

aànte obitum & falutautem & valedxcentem adhuc exofculatus e&

lacrymabundz Matris brachia, certus melioris vite, d. 8. Sept

MDCCLXXXIII, quinto poft vigefimum o&avum ?etatis an-

num menfe,

fpmtum immortalem Patris & Redemtoris fui ma-

nibus tradldlt

Morbi rationem omnemque decurfum 1pfius Me.-

d1c1 Do&lfüml Dru Reuffi, verbis hic transfcnblmus

r

Brate ])efunf"m die 23. Jugufli febre bzlzofa correptus. fuit ,

que mon infuetis mec atrocibus morbi fymptomatibus flipata . COMtl-

quavit, usque ad tertium hzzjm ]Wewf 1s diem, ex quo febris antea

moderata magis magisque incendebatur , levibus intercedentibus deli-

riis , wwbmque indies magis prq/imtzs

JVotte feptimum hujus Men-

fis fubfeqnentz morbi fácdes im triflius mutabatur , ut. fuperveniente

afihmate , horripilationibus, fmgultu, celeri 9 debili gul[u, €8 fiinc

inde apparentibus Exanthematibus miliaribus , non levatus , die mor-

bi derimo feptimo ante horam quartüm pomeridianam vite tam gra-

dare gefte, C5 prohdolor expeHlatioue jum citius abruptm, finem

fecerit

x

Deum jam Optimum precamur, ut lugentem familiam, iu-

primis dignifimam Matrem, quee.tam obfequiofo, tantzque in

eam

tam pietatis Filio fenex orbata eft

ambasque Sorores. fpe&a

tiffimas Feminas

Fratremque Defun&i zemulum

omnes nulnt

luctu demerfos, erigat

divinoque fuo perfundat folatio.

Vos autem ,. Cives, qui quantam ja&uram Carolina. noítra

ut Vi-

fecerit, fentire debetis, fine dubio non eít quod hortemur

ri de vobis et Academia noftra totoque Orbe Litteratrio tam prze-

clare meriti memoriam pio gratoque animo colatis

Contempla-

mini brevem ejus, fed Deo bominibusque acceptam, & egregiis

in rem litterariam meritis confpicuam vitam, atque ad eam, tan-

quam ad exemplar, veftram ita componite, ut dotes à Deo vo-

bis conce[ï'ds mature excolatis et in foenore ponatis, ut locum à

Deo vobis affigaatum ornetis, ut quavis occafione,

vobis ad

perficiendum immortalem fpiritum- oblata rite ac religiofe utami-

ni, denlque ut etiam prematuram mortem,

fi ita divina fert

voluntas, imperturbato vultu, eeternitati non immaturi juvenes,

intueri difcatis, & nunquam obliviscamini

non quam diu, fed

quam bene vixerimus, Deo à nobis reddendam effe rationem.,

Stuttgardize, d, 10. Sept. MDCCLXXXIII

——

2v

-

—:

-COMMISSARIUS PRINC

PRORECTOR

o

-

ET

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

i

ä

CANCELLARIUS

-a

E

ACADEMI/L CAROL

I.(l.ä

ä

D.

12

N

tupet, Amici & Cives! animus ad Viri juvenis|;

eheu! morte CaRorriN:;E noftre nobisque eref

11

percelluntur etiam philofophico robore armata peétoi.

anceps de confiliis divinis heeret cogitatio , cum cC

10

noftrum KOESTLINUM, cui plurimos adhuc ann(-

tis flos promlferat & egreg1a animi indoles fingular

&rma mereri videbantur, nec dum medium vite ci-

tenentem, morti fuccubuiffe videmus! — Tantusne efä

bone DEus! amicorum é faucio corde mananti-

rehs') tantusne eft bonorum apud nos numerus,

nem abs te tot egregiis ad beandos homines dotib|"

&um

terre tantum. monftraffe

fufficiat ?

Cur,

ä

Infinite Rerum Au&or ac Moderator ,

audaci

qu

cur in hac Univerfi tui parte,

.quam pariter atqt

X

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com