LXV6a_fol_123

4

RECTOR

UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS.

d

Ry

-

CM

Z

7)

SSNN

xxil

A

XAWN

Uo usque tandem , Mors truculenta! Heliconis

s

d

N

A

Ws

N

d

A

noftri facra cacumina convelles, atque concuties?

/4

Y

f

Yj

uem in finem nos tua depafcet voracitas? Non-

^

,

dum denfatis funeribus aedem hanc Sapientiae

NSEIPA

i

Gratiisve dicatam fatis profanaíti? Hiant, fatis-

EX

»

N

Eadem nunc

fs

A

o

TW

cunt adhuc vulnera, quae inflixifti.

i

e

f

nondum confolidata refricas? tane ergo lugu-

i

(

brem calamum, quem latiffima: hac anni parte

3

gjþ

r

j

W

^

Fïm

o

frequentioribus lacrumis tingere neceffe habui-

mus, nondum exficcari patieris ?. Itane tuas infis

dias, nulli non fexui, nullinon aetati, nullis rion deliciis ftru&as, exquifitiffimis

comprobabis exemplis? [tane fübinde acuestuum in noftrum genus furo-

rem, & trifti quadam viciffitudine jam lenta tabe conficies alios , alios floren-

tiffimos uno veluti i&u füccides ? Patere, ut ingemifcamus : fcendit mors

per feneftras noflras , venit in palatia noffra. Jer. IX. 20.

Sic quidem, ó Cives ! longa ferie producére liceret juftifimas querelas,

fi folo affettu noftros, queis obruimur, cafüs metiri, iisdemque inhaerere vel-

lemus. Sed vulgaria fane fünt , minusque digefta, quacunque affe&tuum

intemperies & imperat, & profequitur. In eo fapiens diftat à vulgo , ut hoc

quidem fatalis fcenae exitu percellatur, atque in füa commotionum varietate

tifte quaratfolatium: hic autem adveríos quosque cafüs, obviam fa&os,

affe&u quidem vehementiore excipiat , & fuos veluti faciat, at, irradiante

protinus nobilioris mentis lumine, compofita quadam meditatione ad folidiora

revocet principia, quae & rerum caducarum fragilitate , & noftra incondita

mollitie multó füperiora fünt.

Si quid eft, quod animum in hifce cogitationibus defixum vel eorum con-

fenfuü, quos aliás, in rebus,;aeternitatem fpe&an;ibus, non nimis moramur,

corro-

* 725

corroborare potuit : is certe Dialogus eft, cui LUCIANUS ille, ceteroqüin

non admodum ferius rerum graviflimarum contemplator, Contemplantum ti-

tulum fecit.

Ad vivum heic expreífam videas mentis humanae prepoftcram

indolem , ac genuinam vitae hujus mortalis fpeciem. — Dixerat, quem diffe-

rentem introducit, MERCURIUS : /qui ne «verbis quidem pro dignitate poffis

éexprimere, quam fin£ vidicula Cbarons inprimis nimia ipforum fludia, qui intev [pes.

iniereunt ab optima wiorte arrepti: cujus munti & miniffri , ut ceruis, multi funt:

epiali , febres, Labes , pulmonie , gladii, latrocinia, cicute €9c. .. Et borum omni-

no tiibil ipfos fubit, dum vebus fecundis utuntur. — At ubi fpe exciderint, illud in ore

frequens e(l : obe! bei wibil! bei mibi! fed fi inde ab ipfo initio perpenderent , mor-

Yy4

tales fe efje, &5 po[fiquam in -vita brecve tempus fuerint. peregrinati ,. velidis in te

vebus omnuibus, íanquam ex [omnio mioraturos , prudentius profetio «urverent , &5

moriendo mimus angerentur. IVunc autem quia prefenti vérum flatu. [perant fe in

perpetuum ufuros, quum irruens sainifler , au£ abduxerit irretitos febre , «uel tabe,

Aabduci fe egre ferunt, quod fe nusquam ab bis abflrabendos expedlarint. Ad haec

vero, pauciffimis interjectis, refpondet Charon : lo ipitur, /"Mercuri., dicere

tibi, cuinam affimiles bomines smibi videantur , eorumque *vita omnis. — F'idiflin ali-

quando bullas illas, torrente cum flrepitu fcaturiente , exurgentes: flatuofos dico tu-

mores, ex quibus fpuma cogitur?. Illarum igitur alie quidem parcve funt,. que proti-

mus vuptee ecvanejcunt: alie vero diutius durant, fibique adjuntlis aliis vebementer

ántume[cunt, ac in maximum tumorem attolluntur , ac tandem aliquando ille etiam

prorfus vupte diffolvuntur. — Fiec tibi bominum «vita. — Singuli flatu fumefcunt, ti

majores, illi minores , atque alii momentaneam ac mosx deficientem inflationem ba-

bent, alii, fimul atque conffituti funt, defiflunt. — etaque omnes rumpi nece[je.e[t.

Merentur hzec veftram inprimis attentionem, veftrum oppidó calculum,

omnium ordinum Literarum Studiofi! Alta fine dubio mente erit manebit-

Proh DEUM im-

que repoftum, quid hifce diebus veftro obtigerit ordini.

mortalem ! quam difficilé , quam arduum atque impeditum eft, vernante

zetate, florentibus annis , adípirantibus undique rebus fecundis, praefentia

fibi fiftere ultima fata, quze veftro tantopere infidiantur robori. Quam fa-

pienter vero & circumfpe&e id fuit fa&tum ab Illuftri noftro, quem inopi-

nata morte nobis ereptum lugemus, Concive, quod feriam, quod virtuti-

bus ornatam, quod nobiliore mentis vi dignam transegerit vitam.

Fieri

enim non poteft, quin

inconfideratà femel in exilium actà affe&tuum ju-

venilium colluvie, illico fuccedat deliberatus ifte animi ftatus, qui omnem

hanc vitam , quibuscunque demum confpicua fit commodis ac praerogativis,

ultimis fatis reddit quam accommodatiffimam. . Illuftre hujus prudentie ex-

emplar intuemini, quaefo! in eo, cujus egregiam imaginem depingemus ,

finon ad vivum, certe tamen ad veritatis amuífim. — Ad füperiorem quippe

Academiam nudius tertius tranfiit, Z^ Juvenis Illuflvis. atque- Genevofiffimus

DN. CAROLUS MAXIMILIANUS de KNIE-

STEDT , Jurium aliarumque feientiarum uobiziffmarum in bac Univerfitate

per aliquot. annos Cultor a4 exemplum indefeffus , augendo generis ac natalium [plen-

dori pre fexcentis aliis eximie baGenus intentus. — Nafcendifors ei optima contipgit,

& infinitorum ornamentorum uberrimus fundus.

Vitalem namque auram

fpirare coeperat Ludovicoburgi A. MDCCXXIX. Menfe Novembri, indulgente

Divina Providentia Parentem , Zrum olim Per-Illuflrem ac . Splendidillmum

DN.FRIDERICUM LUD OVICUM de & inKNIESTEDT JDominum

bereditavium , Dominum in. Heutingsbeim , — Harteneck. &5 Rie

b

arten ,

Sere-

2

aiffimo V'irtemberoie Duci à Confiliis Intimioribus, €9 Summum Sta

uli Prefetlum,

Q:dinis IWirtemb. Fenatorii Equitem ,

Satrapam civitatum & traduum Leon-

bergenis ,. Bietigheimenfis &9. Sacbfenbeimenfis , cujus poft fata adhuc füperftes

nominis

nominis virtutumque gloria univerfe familize infignem hodientim conciliat

dignitatem ; Matrem autem pariter Per-Illuflrem: quondam ac nobilitate inge-

nta Confpicuam DN. CHARLOTTAM SOPHIAM de KNIESTEDT, ex GEM-

MINGIORUM de HOCHBERG fànguine prognatam , qui avitam ac bene geftis

antiquitüs partam gloriam fcliciflime transmifit ad pofteros.

uemadmodum

autem plura omnino fünt, quod nemo facile diffiteri aufit, quae illuftres diftin-

guant natales : attamen communioribus vitee mortalis legibus atque fanci-

tis haudquaquam ftatuto eximuntur privilegio ; quin potius eas fübinde &

ip(ae fentiunt nobiliores familie , qua infimas non magis difcruciant, calami-

tates.

Huc referimus, quod Nofter tenellus adhuc , & vix dum unico aetatis

anno expleto A. MDCCXXX. Optimi Parentis triftiflimo funeri, quanquam

nefcius tum füae jacturee, illacrimari debuerit ; Matre tamen pro ea, qua pol-

luit generof&e mentis vi atque prudentia plane virili , illas eo conftantius cu-

rasin fe füfcipiente , quibus potiffimo íüo fulcro orbata familiae fübveniri

debuit. . Succrevit laetiffimae fpei filius eo fücceffu, qui Tantee Matris exactius

moderamen fruftrari non potuit-. lis enim laboribus, quibus Ipfamet haud

fuffecit fola , admovit fideliffimos pariter ac exercitatiffimos adminiftros,

cumprimum robuftior filioli aetas feriam continuamque admifit difciplinam.

Secundis ita undique fübvecta ventis navicula ad portum feliciter properavit,

dum novo turbine interpellata tantum non in medio fübfiftere debuit curfü.

Etenim A. MDCCXLIII. d. 3. Sept. ad füperos evolante Tenerrima Matre,

reliéta numerofior familia, utriusque jam Parentum Manibus fua parentavit

orbitate ac defideriis.

At enim vero non fimul expiraverat Divinior Provi-

'dentia , quae hac parte, nifi füperftites fibimet ipfi deeffe velint, nihil agit vel

inconfuültó vel intempeftive. Tutelam Noftri aufpicatiffimo omine in fe füfce-

pit Zir Per - Illuffris atque Gratiofiimus DN. de HARDENBERG , Sereniffimo

ÉVirtembergke Duci à Con(iliis Status. Intimis , aliisque. ZMunerum meritorumque in

Serenifimam Domum &5 Patriam dignitate Prafulpidus ; cujus fagaciffimo con-

filio Sch/eufingam mitfus eft

ofter , ut ibidem Per- Illuftris Amitz , fcilicet;

DN. SIBYLLZE MARGAR

HJE. J'idue tum F'iri quondam Summi atque Per-

Jlluftris DN. MARSCHALK de BIBERSTEIN , Poftentiffimo Polonie Reoi ac Ele-

&ori Saxonie à Con(iliis Camere , &5 Arcbi - Epbori Comitatus. Henneberoenfis ,

naíe de KNIESTEDT , plane maternum affectum, ac in educando follicitu -

dinem experiretur. Ex voto & heic füccefferunt omnia.

Feliciffimae enim

indolis filius infigniter profecit ex inftitutione folidiffima Clariffmi Domini NI-

COL. SCHWENDLERI, Informatoris Domeftici, ( quantum per Zrchivarii

munus ipfi licuit) aliorumque illius Gymnafii Profefforum , quorum do&ri-

nis & Philologicis , & Mathematicis , & Philofophicis probe imbutus Anno

MDCCXLVII. in Perantiquám hanc Academiam Tubingenfem fefe contulit ,

iis jamjam locupletandus fcientiis, ad quarum culturam incredibili. adfpiravit

ftudio. Heic neminem noftrüm fugere poteft, quantis paffibus procefferit

ad füummam in literarum elegantiorum ftudio laudem, quamque variis difci-

plinis inftitutisque formatus, in Jurisprudentiam exquifita diligentia incubue-

rit, ut quam viam effe capeffendae Reipublicae expeditiffimam fciret. Diíci-

linas morales haufit ex Summe Rewverendo D. D. MAICHELIO , nunc quidem

"bbate Regiofontano; . "Mathematicas &5 Pbyficas praelegentem. audivit me,

GEORG. WOLFG. KRAFFTIUM, h.t. Univerfitatis Re&torem; Inftitutioneg

Turis Civilis , Pandectas, & Juris militaris principia avidiffime didicitin fcholis

Celeberrimi ac Excellentilfmi D. D. HARPPRECHTI; Pande&isitidem inftrueba-

tur folidiffima Confultiffmi atque Excellentifmi D. D. MOEGLINGII do&rina ; in

jure Feudali ac Publico praeeuntes habuit, Virum quondam Incomparabilem,

& cujus recentiffimam jacturam etiamnum deploramus, B. HELFRICHIUM,

& Excellentiffinum ac Confultif. D. D. HOFFMANNUM. Suavitate enim do-

&rine ita capiebatur, ut fatiari non poffct; morum autem concinnitate ac

vitae

vitaé inculpatze élegantia alios fivé pr&ceptores , five sequales; fivé inferiores

ita fibi devinxit, utneminem unquam, cum ipio commercium habuiffe, taederet.

Equeftria, quae vocantur, exercitia diligentiffime tractavit, ufüs inprimis in

nobiliori illa equos moderandi fübigendique arte exercitatiffimi Magiftri Dn.

WIPPERMANNI fideliflima inftitutione.

Quantus fuerit in arte Mufica, illi

fxpius celebrarunt, penes quos merito in hac caufa debet effe Judicium.

Sunt vero alia, quaeinprimis nobilitarunt Noftrum ; cupiditates fcilicet, quae

mentis aciem obtundunt & hebetant, vitiumque feculi, luxuriam, cafta pura-

que mente averfabatur , & modeftie non folum ftudiofiffimus , fed etiam

tenaciffimus erat, modeftosque & fobrios amabat plurimum, ut ad fümmas

quasque virtutes non magis fattus & educatus, quam natus crederetur. Tri-

íftiffimus jamjam egomet ipfe, h.t. Univerfitatis Re&or, ac intimo doloris

affe&tu commotus, teftis exifto, cujus quippe convittu atque hofpitio per to-

tum vita Academica curriculum uti voluit Beatus DN. BARO , quanta in

DEum pietate, in fundendis precibus devota atfiduitate, cultus publici reve-

rentia, Legum academicarum obférvantia, erga proximum quemcunque hu-

manitate ac mentis candore effloruerit, ita u., evidentioribus praefagiis edocti,

faufta & egregia omnia Reipublicae in tanto Viro , in qualem feníim fenfim-

«nge,evalcfcere videbatur, ominari confüeverimus.

Sedaliter calculos fübduxeratfüpremus vitae noftrorumquein illius decur-

fu profe&tuum Moderator. In eo totus fuerat Nofter, ut farcinas füas colligeret,

ut füppellectilem füam literariam componeret , ut portam apud exteros ad

ulteriora incrementa nobiliflimae mentis nifüi aperiret. Conftituerat igitur,

éxacto paucarum íeptimanarum intervallo ad Góttingenfem commigrare

Academiam; Enimvero hac ipía, qua hac agitavit confilia, tempeftate, vexari

coeperat variis in ventriculo natis moleftiis &hinc oriundis vomitibus cum ap-

petitu dejecto. Pellendo ifti malo adhibita fuere ea remedia, quibus exop-

tatiffimus primum refpondere videbatur effe&us. — Aft diehujus Menfis XXII,

fübrepente febre fübdola maligna cum purpura alba & fümma virium poftra-

tione , accedente illo ipfo etiam die aliquoties fputo cruento , vita omnino

periclitari vehementius coepit, Ingruit dies XXV. Aug. cujus horae anteme-

ridian; nefcio quam tolerabilem |valetudinis conditionem . oftentabant ,

donec hora Ilf. poftmeridiana graviori deliquio tantum non fíübito exani-

maretur infirmatum corpus, ex quo quidem evigilavit paulifper , ut arden-

tiffimas füas ad Immortalem Deum pro animi mox fperanda falute fupplicatio-

nes ceum precibus plurimum Aeverendi Domini BRODHAGII, Archi-Diaconi,

jungere potuerit, ita tamen , ut breviífimo intercedente intervallo repetitus

irruerit impetus , cui tandem füccubuit vita, in hac miferiarum valle lau-

dabilius transacta , & beatius multó cum perenni illa atque codlefti com-

mutata.

Jufta folventur hodie füb vefperam Illü&ribus natalibus ac virtutibus

B. Defun&li digna.

Veftrum eft, Cives ! qui attoniti debitoque cum do-

lore huncce cafum profecuti fuiftis, pios Generofi Equitis Manes non füpremo

tantum officio, fed & fempicerna virtutum, quibus praeluxit omnibus, recor-

da:ione celebrare, inprimis autem pro univerfà Illuftri familia, quam lu&us occu-

pat, pía nuncupare vota, & fic omnibus & fingulis humanitatis & honeftatis de-

fungi officiis. P.P. Tubingz d. XXVII. Aug. MDCCL.

— TUBING.£, EXCUDEBANT BAUHOF ET FRANCK.

L

RECTO

Z

Y

UNIVERSITA

X

125

-

W

TUBINGENS

h

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

18

*

17

d

.

ä

16

ä

FEERHHHIE

15

ääiï

HHH

ä

-

*f"P

ZEUM

SNM

h

14

pXN

j

N

N

»y

Uo usque tandem , Mors truculi-

)

u

J CENN

N

(V

(2

Wa

A

noftri facra cacumina convelles,

7

uem in finem nos tua depafcet -

13

56

"12

dum deníatis funeribus eaedem

d

y

/,.ä

LA

CC

Gratiisve dicatam fatis profanafti s

r

f't»

A

7

"S

cunt adhuc vulnera, qua inflixif

e

nondum confolidata refricas ?

N

«

]

brem calamum, quem latiffima

uag-.; M ac—

a

I

11

r

ja

(

/7;(//

ZQULA

2

frequentioribus lacrumis tingere

mus, nondum exficcari patieris |-

dias, nulli non fexui, nullinon aetati, nullis rion deliciis ftrud

10

comprobabis exemplis? Itane fübinde acues. tuum in nofti-

rem, & trifti quadam viciffitudine jam lenta tabe conficies ali

tiffimos uno veluti i&u füccides ? Patere, ut ingemifcamus-

per feneftras noftras , «venit in palatia noflra. Jer. YX. 20*

Sic quidem, Ó Cives ! longa ferie producére liceret jufï:

fi folo affe&u noftros, queis obruimur, cafus metiri, iisdemq -

lemus. Sed vulgaria fane fünt , minusque digefta, quaec

intemperies & imperat, & profequitur. Ín eo fapiens difta|

quidem fatalis fcenae exitu percellatur, atque in füa comm«e :

trifte quaerat folatium: hic autem adverfos quosque cafüs ,

affe&u quidem vehementiore excipiat , & fuos veluti taci

-

protinus nobilioris mentis lumine, compofita quadam medit

[

revocet principia,' quae & rerum caducarum fragilitate ,

.

ä

mollitie multó füperiora fünt.

Si quid eft, quod animum in hifce cogitationibus defixur *

fenfu, quos aliás, in rebus;aeternitatem fpe&tantibus, non|

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1